Oorzaak explosie fabriek is nog volslagen raadsel Akkoord Syrië-Israël over schema terugtrekken troepen uit Golan, Pinksteren geen recorddrukte, toch 25 verkeersdoden P. J. de Jong niet terug in Senaat Luilakfeest liep uit de hand Actiecomité is tegen herbouw Nyprobedrijf Direktie ontkent geruchten „De Tijd" Zwitser bij steekpartij overleden labobank Q tódóc <2owwnt (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f0,38 per mm. Telefoontjes f3,50 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND 65e JAARGANG No. 19827 DINSDAG 4 JUNI 1974 LATER MEER BEWOLKING. T.V.-SELECTIE De Bounty In de speelfilmcyclus van de KRO vanavond ..Muiterij op de Boun ty", op Ned. II om 20.21 uur. Op Ned. I om 20.21 uur een afleve ring van de Onedin-lijn. In de loop van de middag toene mende bewolking en in het wes. ten van het land mogelijk een bui. Overwegend matige wind uit westelijke richting. Min^ temp. omstreeks 8 graden. Ma-* xima van 15 graden vlak aai zee tot'20 graden elders. Schev.t hoogw. 3.13 en 15.40, laagw. 11.15 en 23.35. \Een Syrische vrouw barst in tranen uit nadat ze haar zoon weer terugziet die in een Israëlisch krijgsgevangenenkamp heeft ge- zeten. GENEVE/TEL AVIV (AP/UPI) Syrische én sraëlische gene raals zijn het gisteren in Genève eens geworden over alle essen tiële punten van het programma voor de terugtrekking van de troepen uit de hoogvlakte van Golan. Er is een demarkatielijn getrokken voor de toekomstige bufferzone op de hoogvlakte van Golan en de gebieden waar de Israëlische en Syrische troepen moeten worden uitgedund. Ook is een termijn vastgesteld voor het vaststellen voor de vol tooiing van de troepenscheiding. Israël en Syrië hebben zaterdag gewonde, maar blij lachende krijgsgevangenen uitgewisseld. De ruil is volgens plan verlopen. Vijfentwintig Syriërs werden met een Marokkaans vliegtuig van Tel Aviv naar Damascus gevlogen, twaafl sraëliers wer den van Syrië naar Israël ge bracht. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim,' heeft aan het begin van een bezoek van een week aan het Middien Oosten, in Berioet verklaard dat een afkoelingspe riode van een zekere een aantal weken nodig zal zijn voor de po litieke vredesonderhandelingen kunnen worden hervat. De voormalige Israëlische staf chef Yitzhak Rabin heeft giste ren het nieuwe kabinet, dat de regering van premier Golda Meir moet vervangen, aan het parlement gepresenteerd en ge zegd d at Israël aar vrede in het Midden Oosnten wil streven, maar niet tegen elke prijs. Ra- bi nverklaarde dat de overeen komst met Syrië de weg heeft geopend naar vredesbesprekin- gen met de Arabieren. De oppo sitie deelde mee dat de nieuwe Israëlische regering geen hard genoeg stapdpunt inneemt tegen de vijand. Wij hebben nog nooit zo'n groep vredesduizen gezien sinds de dagen van de Ark van Noach, aldus oppositieleider Me- nahem. Met 61 tegen 51 stem men sprak het Israëlisch parle ment zijn vertrouwen uit in de nieuwe regering van Rabin. Een Israëlische krijgsgevangene omarmt zijn vrouw nadat hij is teruggekeerd. DEN HAAG Oud-minister-pre- sldent P.J.S. de Jong keert niet terug in de Eerste Kamer. Hij wilde alleen zitting nemen als CDA-vertegenwoordiger voor Noord-Holland. Maar na langdu rige besprekingen is gebleken dat de ARP en CHU in Noord Holland met eigen fracties in da snaat wilden gaan zitten. De oud-premier is het hier niet mee eens, vooral ook omdat hij zich juist bij de verkiezingen zo heeft Ingespannen voor de CDA-gedachte. De Jong lid van de Eerste Kamer sinds 11 mei 1971 was fractievoorzit ter van de KVP in de senaat De KVP, die wel bereid was om met ARP en CHU in Noord-Hol land tot een gemeenschappelijke fractie in de senaat te komen, heeft nog geprobeerd De Jong door een andere provincie kan didaat te latens tellen, maar de oud-premier was hiervan niet gediend. De Zilk De rijkspolitie in De Zilk heeft procesverbaal opge maakt t egen zes jongelui, die j dit weekeind tijdens de viering van het luilakfeest voor honder- i den guldens schade hebben aan- gericht aan auo's en gebouwen in De Zilk. Zaterdagmorgen vroeg was het zestal op stap ge gaan met poten vertf en kwast. Tientalle auto's werden bes meurd, koplampen werdeninge- drukt en veel Zilkenaren troffen Zaterdagmorgen hun auto's met lege banden aan. Sportvisser omgekomen op Waddenzee DEN HELDER (ANP) - Gister middag werd voor de kust van Wieringen het stoffelijk over schot aangetroffen van de 38-ja- rige sportvisser L.J.G. Hollan der uit Alkmaar. Hij werd, sa men met zijn vriend, de even eens 38-jarige S.A. Agema sinds zondagmiddag op de Waddenzeo vermist. De kans dat de heer Agema, naar wie nog steeds wordt gezocht, nog in leven is. wordt door de rijkspolitie gering, geacht. De boot waar in de sportvissers de zee op waren gegaan is even eens teruggevonden. Op het IJsselmeer zijn op eerste Pinksterdag twee jachten in moeilijkheden gekomen. Belde vaartuigen waren bemand met Duitsers. De opvarenden en de boten konden in veiligheid wor den gebracht. Stam blanke Indianen ontdekt in Brazlië RIO DE JANEIRO (AFP-Reuter) In de haast ondoordringbare tropische wouden van het noord westelijke Amazonegebied heeft men een onbekende indianen stam ontdekt van blanke en blauwogige mensen. De Funai, de Braziliaanse stich ting voor het welzijn van de in dianen. die dit bekendmaakte, liet weten dat de ontdekkings reiziger Raimundo Alves acht leden van deze stam aantrof die zich baadden in een zijrivier van de Amazone. Op zoek naar de onbekende stam had Alves up aanwijzing van andere stam men een maand iang het be trokken gebied afgezocht Giftige rookwolken en kolkende vuurballen stijgen omhoog tijdens de explosie en de daaropvolgende brand in de nitrofabriek in Scunthorpe. Situatie wel zorgelijk (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM. De Direktie van het dagblad De Tijd ontkende vanmorgen cate gorisch berichten, dat dit dagblad met Ingang van l juli zou verdwijnen en In september zou terugkeren als weekblad. Als gevolg daarvan zou een aantal medewerkers van De Tijd ontslagen moeten worden. „De beichten zijn," aldus het direktielid van De Tijd de heer N. Schrama, „ont staan door gesprekken dia wij vorige week vrijdag met minister van Doorn van C.R.M. gehad hebben. ,,De situatie bij ons blad is, zoals algemeen bekend anders had den wij geen overheidssubsidie gevraagd wel zorgelijk", al dus de heer Schrama. „Wij zul len ook de gevolgen van de on verwacht sterk gestegen papier- prijzen, met als gevolg daarvan de gestegen abonnements- en advertentieprijzen, ondervinden. Maar dat moeten we nog af wachten". In ambtelijke kringen van C.R.M. echter wordt de situatie van De Tijd weinig rooskleurig ge noemd. Velen ook in jour- nalistieken kringen houden re kening mt het verdwijnen vun het dagblad nog dit jaar. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Zowel van Britse als van Nederlandse zijde tast men volledig in het duister over de oorzaak van de ontploffingsramp van zaterdagmiddag bij „Nypro", het Anglo-Nederlandse scheikundige bedrijf te Flixborough, in het Engelse graafschap Lincholnshire. Deze ramp heeft het leven gekost aan ten minste 29 personen. Er werden 105 mannen, vrouwen en kinderen gewond. Alle huizen in de omgeving van de fabriek zijn zwaar geteisterd. Onge veer 40 gebouwen zijn onbewoonbaar. Onder de slachtof fers zijn geen Nederlanders. Er zal een nauwkeurig on derzoek worden ingesteld. Een DSM-delegatie Is in Enge land aangekomer- men gezocht. De aangerichte schade wórdt op 70 miljoen pond geschat. De niet verzekerde schade zal door DSM en de Britse Staatsmijnen vergoed worden. Voor de Britse verzekeraars is dit 't zwaarste verlies dat ze tot nu toe geleden hebben De nypro-fa- briek had 18 miljoen pond ge kost. Zij kon jaarlijks 70.000 ton ruw materiaal produceren dat onontbeerlijk is voor de fabrica- De vreselijke brand, die veroor zaakt was door de explosie, be gon pas in de loop van gisteren te doven. Drieduizend mannen, vrouwen en kinderen uit een do zijn dorpen binnen een straal van tien kilometer rond de ver nielde fabriek, die geëvacueerd waren wegens het brandgevaar en het risico van giftige rook wolken, konden terugkeren naar hun woningen. Voor daklo zen werd een tijdelijk onderko- Overzicht van de verwoeste nitrofabriek die zaterdag door t dige explosie werd vernietigd. trie die nu de grondstof van el ders zal moeten betrekken. Het zal naar schatting ongeveer 40 miljoen pond kosten om de Nypro-fabriek waarvan nog slechts twee brokstukken recht staan, weer op te bouwen. Ny pro is het eigendom van de Ne derlandse staatsmijnen (55 pro cent) en de nationale steenko- lenraad of Britse Staatsmijnen (45 procent). De inwoners van Flixborough heb ben een actiecomité opgericht dat gekant is tegen ieder voor- ,,We wisten dat dit op een dag zou gebeuren", zo verklaarde Hugh Scullion, een werknemer van het bedrijf en een van de oprichters van het actiecomité. Geoffrey Walden, die door de ramp dakloos is geworden ver klaarde: ,,Vier jaar hebben we gevochten om de bouw van de fabriek te voorkomen. Aan onze angst werd echter geen aan dacht besteed." AMSTERDAM ANP De 21-jari- ge Zwitser Claude Cruz uit Ge nève is gisteren in een zieken huis in Amsterdam overleden aan een steekwond in zijn buik. Hij was kort tevoren op de Nieuwmarkt bij de Zeedijk In Amsterdam door een nog onbe kende Nederlander met een mes gestoken. Cruz was met drie collega's van zijn Geneefse voetbalclub een avondje in Amsterdam uit ge weest. Op de Nieuwmarkt stuit te het viertal op de Nederlan der. Er ontstond een woorden wisseling die in oen gevecht ont aardde waarbij de Nederlander het mes gebruikte. DEN HAAG Tijdens de Pinksterdagen hebben 750.000 buitenlanders Nederland be zocht, evenveel als vorig jaar. Een normaal beeld volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat eind vorige week al voorspel de dat het record van 1972, toen 800.000 bui tenlanders op bezoek kwamen, niet gebroken zou worden. Des te triester is het, dat in het Pinksterverkeer zeker 25 mensen de dood ge vonden hebben, meer dan vorig jaar. En dit ondanks de maximumsnelheid van 100 res pectievelijk 80 kilometer. De grootste verkeersdrukte tijdens de Pink sterdagen deed zich voor op rijksweg 12: tussen de Duitse grens en Den Haag—Rotter dam. Opvallend hierbij was, dat de toeristen auto's meer inzittenden telden dan voorheen. Men concludeert hieruit, dat de automobilis ten „zuiniger" gaan rijden. De gasten had den een duidelijke voorkeur voor de kust streek en voor de Nederlandse watersportge bieden. Logiesproblemen deden zich in deze gebieden niet voor. Vooral ook omdat een groot aantal buitenlanders het bezoek aan Nederland gebruikt heeft als generale repeti tie voor hun kampeervakantie in de zomer. Een groot aantal bezoekers heeft door het minder gunstige weer van gistermorgen eer der hun koffers gepakt, dan gewoonlijk. Het was gisteren veel vroeger een geconcentreer de drukte richting oost-grens, dan vorige ja ren. Van de Nederlandse attraktiepunten kwam de expositie „Flevohof" als eerste uit de bus met eenzelfde aantal bezoekers als vorig I Jaar: 46.000. Een goede tweede was „De Ef- teling" in Kaatsheuvel met 36.000 (vorig jaar 56.000). Daarna volgden: de Beekse Bergen en het Euro-Recreatiecentrum met elk 30.000 bezoekers (v.j. resp. 54.000 en 82.500) Madu- rodam 29.500 (30.200), Schiphol 28.000 (33.300), Avifauna 27.00 (25.000), Dolfinarium In Harderwijk 26.500 (42.000), Diergaarde BHJdorp 22.000 (31.500), Artis 20.000 (18.500), Recreatie Centnim Duinrell 20.000 (30.500), Rijksmuseum 15.500 (15.800), Linnaeushof 14.000 (18.000), De Scheveningse Pier 12.500 (23.500) en de Spidorondvaarten In Rotter dam 11.000 (10.000). MI Eis vakcentrales: Overleg bij spreiding noodzakelijk DEN HAAG A.N.P. - Het Overle-j gorgaan vande drie vakcentra les In de Haagse agglomeratie' heeft er in een brief aan del Tweede Kamer op aangedron-j gen een uiterst zorgvuldig over leg vooraf te voeren over hel' spriedlngsbeleld rijksdiensten. Het overlegorgaan merkt hierbij I op dat de bevolking van de hele agglomeratie en vooral van Den Haag steeds verder terugloopt, vooral door het vertrek vun jon ge gezinnen.„De vergrijzing van de bevolking van Den Haag zet zich zo voort dat nu al 16,9 pro cent ouder is dan 65 jaar. Hel welzijnsniveau wordt slechter, do koopkracht neemt af. Het aantal arbeidsplaatsen blijft jaarlijks met enkele duizenden teruglopen. De werkloosheid! blijkt duidelijker van structure le aard.". Acupunctuur helpt giraffe van jicht af LONDEN, (AP) - Eddle, de g|.| raffe die met jicht kampte, her-I stelt zich momenteel snel na een Chinese acupunctuur behan-i deling te hebben ondergaan. Eddie, die thuis hoort In het Safa ripark van Windsor, even buiten Londen, had al Jarenlang jicht in de benen en er was geen westerse dokter die er iets aan kon doen. Na twee behandelin-, gen met lange Chl-ose naalden n liep Eddic tvec lik rond. J De eerste behandelii;;* kreeg hein dier, dat tussen de vijf en zesj jaar oud is, twee weken gel©-! den. Dierenarts dr. David Tay-J lor klom toen in een ladder enl bracht twee naalden in even achter Eddie's schouderbladen. (ADVERTENTIE) hogere spaarrente bij de d» baric voor «darten

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1