Een nacht met de rijkspolitie 'op stap' in Hollands Midden jaren Bewoners van het zaten neg in Hooge Land het groen ARJA V. D. BERG NOTEERT ALLERDAAGSE DINGEN I „Steenstraffen' moesten eerste stadsuitleg versnellen ZATERDAG 1 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA j' WADDINXVEEN - Sinds de rijks politie van dertien gemeenten in Hollands Midden samenwerkt kunnen de inwoners van deze streek en dat geldt in belangrij ke mate voor de nachtelijke uren, rekenen op zeer snelle hulp. De zogenaamde "kringsur veillance" opereert In de nach telijke uren vanuit Waddinx- veen. In plaatsen zoals Ter Aar. Nieuwkoop en Nieuwveen Is tus sen elf uur 's avonds en zeven uur 's morgens minstens één patrouillewagen op de weg die in contact staat met het groeps- bureau In Waddinxveen, waar de meldingen binnenkomen. Zoals bekend zijn de groepsbu- reau's in de bovengenoemde plaatsen meestal 's nachts niet bezet. Als men 't nummer van één van deze bureaus draait krijgt men een antwoordappa raat, dat het nummer van de centrale post in Waddinxveen doorgeeft. Leidse Courant-medewerker Kees Nagtegaal ging een nachtje met zo'n nachtsurveillance mee. On derstaand zijn ervaringen. Het is zaterdagavond elf uur als een achttal politiemannen zich melden bij opperwachtmeester Van de Bent, die dit keer de nachtdienst heeft in Waddinx veen. De "opper" zoals hij ge noemd wordt, begint met do briefing. Hij stelt de duo's sa men die deze nacht op pad gaan. Aangegeven wordt waar op speciaal gelet moet worden. We rijden mee met wachtmees ter le klas Wouters en wacht meester Van Buren, die deze nacht de regio Nieuwkoop. Nieuwveen en Ter Aar zullen doorkruisen met hun snelle Volkswagen Passat, goed voor een snelheid van 170 km per uur. Tijdens de briefing geldt voor onze regio dat er gekeken moet worden naar enkele leeg staande huizen in Nieuwkoop, waar onlangs de ruiten van in gegooid zijn. In Ter Aar specia le aandacht voor het bedrijf van All-in Drinks, waar pogingen gedaan zijn in te breken. Iedereen gaat zijns weegs, niet wetende wat deze duistere nacht brengen zal. Om half twaalf rijdt de Passat Ter Aar binnen. Eerste actie. Twee fietsers zon der licht. Even nakijken en de waarschuwing geven verder maar te gaan lopen. Dan rich ting Langeraar en Nieuwveen. Er wordt uitgestapt bij een leegstaand huis. Een kort on derzoek levert op dat dit keer alle ruiten nog heel zijn en er verder geen verdachte dingen zijn te bemerken. Kwart over twaalf rijden we het industrie terrein op in Nieuwkoop. Een deur wordt gecontroleerd, alles zit dit keer op slot, in het verle den stond er nog wel e»ns een deurtje open. De rest van het terrein wordt aandachtig geob serveerd. Om half één worden er drie bromfietsers aangehou den wegens te hard rijden. De bromfietsen blijken opgevoerd te zijn. "Van de week langsko- men bij het bureau met de mo tor in oorspronkelijke staat an ders slopen v/ij ze er zelf af te gen betaling", zegt wachtmees ter Wouters. Namen en adres sen worden genoteerd. Als de Jassat ergens midden in het Nieuwkoopse polderland schap rijdt komt er via de mo bilofoon het bericht binnen dat assistentie wordt aangevraagd voor Hazerswoude. Een auto is in de sloot gereden op de grens met Benthuizen. De inzittenden, vermoedelijk twee jongens en een meisje, hadden een automo bilist aangehouden en door zijn keel dicht te knijpen gedwongen ergens heen te rijden. De man ging echter midden op de weg rijden en toen er een tegenlig ger aankwam moesten beide au to's vanzelf stoppen. De drie jongelui vluchtten daarna de polder in. Het gebied in de om geving wordt hermetisch afge sloten door politieauto's. De snelle Passat gaat er ook heen en verlaat het eigenlijke kring- gebied dat door een andere pa trouillewagen wordt overgeno men. Met een snelheid van 140 km gaat het richting Zoeterwou- de. Vlak bij Heineken wordt postgevat. Elke auto ondergaat een controle maar zonder resul taat. Een paar polderweggetjes worden afgestroopt, geen suc ces. Het is inmiddels half twee geworden. De zoekactie heeft geen succes en de Passat keert terug naar Waddinxveen, ieder een verlangt naar een bak kof fie die normaal gesproken al om één uur wordt genuttigd. Het mocht niet zo zijn. Om tien over half twee een nieuwe mel ding, twee jongens kwamen naar de plaats waar de auto in de sloot lag met de mededeling dat één van hen de eigenaar is. Van een bedreiging van een au tomobilist weten ze echter niets af. De bemanning van de poli tieauto die bij de in de sloot ge raakte auto was blijven staan vertrouwt het zaakje niet en re kent de twee jongens in. Assis tentie wordt gevraagd. De Pas sat keert resoluut om, de koffie gaat aan onze neus voorbij. Met grote snelheid en in een af en toe zeer dichte mist komen we bij de verongelukte wagen aan Een stuk of zes politiewagens en een legertje agenten staan midden in de polder druk te overleggen. Instructies worden gegeven. De politiewagens in clusief de twee voor nadere on dervraging meegenomen jon gens vertrekken. Wachtmeester Wouters stapt over in een ande re wagen, allen gaan richting groepsbureau Hazerswoude. Wachtmeester Van Buren en wij blijven achter op de plek waar inmiddels een takelwagen ver woedde pogingen doet de auto uit de sloot te krijgen. Kwart voor drie staat de auto op het droge. Onder escorte gaat de ta kelwagen met aanhang richting bureau Hazerswoude. Misschien daar even tijd voor koffie? Ver geet het maar. Net als we de auto willen uitstappen komt wachtmeester Wouters aange hold. Terwijl met grote snelheid richting Leiderdorp gekoerst wordt vertelt hij dat er iemand in Leiden is neergestoken. De dader is in een Simca gevlucht de rijksweg op richting Amster dam. Er wordt om een snelle wagen gevraagd voor een ach tervolging. De Passat is al on derweg. Op de Rijksweg wijst de snelheidsmeter 160 km aan en drie paar ogen speuren de weg af naar de omschreven Simca. Na een kwartier rijden ontwaren we een politiewagen langs de weg. Het blijkt een wa gen uit Sassenheim te zijn. Hij staat precies bij een aftakking van de rijksweg. De Passat gaat op de doorgaande weg naar Amsterdam staan. De hele actie wordt geleid vanuit Den Haag evenals het geval was in Hazerswoude. In Den Haag zetelt het districts hoofd kwartier van het Korps Rijkspo litie. Daar vanuit worden allo acties waar verschillende korp sen bij betrokken zijn behan deld. Op een groot paneel staat nauwkeurig aan gegeven welke auto's beschikbaar zijn en waar ze moeten worden ingezet. Rechtstreekse verbindingen zijn mogelijk met andere politienet- ten. Elke districtsplaats kun door een simpele druk op de knop opgeroepen worden via een directe lijn. Kortom, het ze nuwcentrum dat via de techniek op elk moment volledig inge schakeld kan worden en van- waaruit binnen enkele seconden een bericht over het hele di strict kan uitgezonden worden. De meldingen voor de Passat ko men door. "Een Simca nadert uw plaats, kenteken cn kleur onbekend, kunt u even checken of het misschien de gezochte is". In een mum van tijd zit de Passat achter de bewuste auto maar het is niet de gezochte. Weer een melding, het zou de omschreven auto kunnen zijn. In de verte doemen lichten op. Zou het hem zijn? Met uiterste spanning wordt gekeken. Boven op de Passat flikkert in rood licht het woordje "stop". De Simca stopt inderdaad, maar ook deze beantwoordt niet aan de beschrijvingen van de ge zochte wagen. Tot kwart voor vier op wacht gestaan, met draaiende motor en voet op het gaspedaal. Dan is het afgelo pen. De Passat is inmiddels in de buurt van Schiphol gekomen. De "achtervolging" wordt over genomen door de Amsterdamse politie. Voor de bemanning van de Passat betekent het even op adem komen na meer dan vier uur achter elkaar in touw zijn. Om vier uur stoppen ze in Nieuwkoop. Wij stappen uit. De politiemannen moeten nog tot zeven uur in de weer zijn, dan kunnen zij eindelijk van hun rust gaan genieten. Van elf uur 's avonds tot vier uur 's morgens is er ruim 300 kilometer gere den. Secretaris Den liaan keert veiling „Flora" de mg toe RIJNSBURG - De heer Den Haan, secretaris van veilingver eniging "Flora" neemt 8 juni afscheid, omdat hij de pensioen gerechtigde leeltijd heeft be reikt. Hij is een kleine zeventien jaar secretaris geweest cn heeft al meer dun 10 Jaar bestuurlijk werk gedaan. Tevens is de heer Den Haan voorzitter van do Rii- bo-bank en van de proeftuin "Rijnsburg en omstreken". Za ken die direct met elkaar In verband staan. Hij vindt het dan ook een noodzaak dnt een bestuurslid van de veiling in de Rabo en de proeftuin opgeno men blijft. "Als de ketting ver broken wordt, raak Je een stuk informatie kwijt en dat werkt nadelig", licht de heer Den Haan toe. "Verplaatsing van de veiling nuar elders", zegt de scheidend:- se cretaris, "zie ik als een directe noodzaak. Ik li-b alt'jd wel uIle mogelijke moeite gedaan er voor te zorgen dat deze ver- plaatsing binnen Rijnsburg ge schiedt. Ik vind het Jammer dat ik de verplaatsing niet meer als secretaris kan n^ccmaken. Niet dat ik geen vertrouwen heb in mijn opvolger of in het bestuur maar ik heb me er zo op inge steld dat het me voldoening zou geven, dit tot een goed einde te brengen Als de plaats wordt toegewezen neemt alles echter nog wel vijf zeven laar in be slag." De heer Den Haan zal niet met weemoed afscheid nemen van "Flora". "Ik moet toch zo. nuchter zijn, dat ik kan aan-; vaarden dat ik plaats moet ma ken voor een jongere kracht. Je kan toch m ci ijk stellen, dnt' het Je overvalt, alt je met «51 ophoudt met werken. Het lijkt; me fijn mijn voeten eens wat; meer onder mijn eigen tafel te_ kunnen strekken, want Ik was" vaak drie vier avonden per' week van huis. Bovendien krijg, ik nu wat meer tijd om eens tr>en visje te gaan vangen", voegt de heer Den Haan e* vro lijk aan toe. LEIDEN Omstreeks het begin van de 14e eeuw was Leiden zo on geveer volgebouwd. De bevolking bleef echter groeien door een reeds eerder verklaarde toevloed vanuit de Zuidelijke Nederlanden. Ook van het omringende platteland trokken velen naar de stad, waar ze werk hoopten te vinden. Zo zag het stadsbestuur zich ge- noodzaakt om over te gaan tot de eerste stadsuitbreiding. Dat zo'n uitleg kostbaar was en tientallen jaren kon duren, wordt geïllus treerd door het feit, dat de justitie vaak straffen uitdeelde in de vorm van levering van een hoeveelheid stenen. Het meest voor de hand liggende stuk grond was het gebied ten oos ten van de Burcht, het Hooge Land genaamd. Allereerst werden de Hooglandse Kerkgracht en de Hooigracht gegraven. Daar tussenin kwam de Middelweg te liggen. De eerstgenoemde straat liep naar de St. Pancras, de ,,nuwe kerke te Leyden". Deze kerk was bij de wijding op 14 september 1215 niet meer dan een houten kapel, wat we mogen afleiden uit de beschrijving: ,,arm borden kereghen". De groeiende bevolking op het Rijneiland kreeg behoefte aan een eigen godshuis. Men viel bovendien onder de parochie Leiderdorp, wat ook meer en meer bezwaren opleverde. Rond 1350 wordt de Pancra- tiuskerk dan ook een zelfstandige parochiekerk. De toekomst van de kerk werd inog florisanter toen de bisschop van Utrecht haar een kapittel gaf. In februari 1377 werd met de bouw van de huidige kerk begonnen, wat tot 1430 duurde. tot aan de Hooigracht, dat men gemeenlijk de Luisemarkt noemc". Dit wil blijkbaar zoveel zeggen dat niet alle confectie rechtstreeks uit de ateliers van de klerenmakers kwamen. De Nieuwstraat is in onze ogen wel oud, maar ze werd in 1450 aan gelegd en was in haar omge ving (b.v. gekeken naar de Burgsteeg) een nieuwe straat. De naam Koppenhinksteeg wijst weer eens naar een bekende persoonlijkheid, die daar ge- Als centraal punt van de ni wijk gaf de St. Pancratiuskerk al spoedig ook Hooglandse (van het Hooge land) genoemd, haar naam aan een aantal straten: Hooglandse kerkgracht, Hoog landse kerkchoorsteeg. Hoog landse kerksteeg en St. Pan- crassteeg. Het einde van de Hooglandse kerkgracht kreeg ook de bijnaam Windsteeg, om dat het er vaak woei en tochtte. Marktbezoekers ondervinden dat anno 1974 nog steeds. Aan de Hoeygracht werden van begin af aan de schepen met hooi gelost en de inhoud ge markt. Dat gebeurde daar tot ongeveer 1850, toen de haven voor dat doel werd aangewe zen. De -nieuwe stadswijk be hield overigens nog lange tijd 'n landelijk karakter. Het aantal huizen groeide slechts geleidelijk naar de oostelijke vest, die lag bij de huidige Vestestraat. Hele stukken bleven nog jarenlang weiland, waardoor de naam Groenesteeg ziich laat verkla ren Naast de Hooigracht werden later In dit gebied nog 2 grach ten aangelegd, die de Nieuwe en de Oude Rijn met elkaar verbon den. Deze liepen evenwijdig met de Hooigracht. Zo werden ze respectievelijk Middelptegracht en Uiterstegracht genoemd. De naam Molenwerfsteeg wijst op een vestmolen ter plaatse. Van uit de Uiterstegracht was deze IlllllllllllllllllilllllllllllBllf te bereiken via een werf. In het nieuwe stadsdeel werden behalve de Hooimarkt nog meer handelsplaatsen gesitueerd. In de Beschuitsteeg brachten de bakkers vanaf eind 17e eeuw hun waren aan de man. Daar voor heette de steeg Hooglandse kerktorensteeg of gewoon To rensteeg. De kaasmarkt zegt op zichzelf reeds voldoende. Een schoenen- en klerenmarkt werd in de Nieuwstraat gehouden, „beginnende aan de Torensteeg woond heeft en is ontstaan uit Coppijn Hiensstege, welke naam we voor het eerst in 1434 tegen komen: later kwamen de ver sies Coppen Hienxstege en Cop- penincstege voor. Waaraan de man overigens de eer te dan ken had is niet bekend. Voor twee namen in het gebied van de oude Waard is geen af doende verklaring te vinden: voor de Hartesteeg en voor de Moriaansteeg. We kunnen alleen een gissing maken. Hartesteeg WASSENAAR Tot 8 juni a.s. exposeert de schilderes en grafica Arja van den Berg een aantal werkstukken - etsen en tekeningen - in de Wassenaarse Galeriebibliotheek. Arja van den Berg woont in Oosterbeek. Zij ontving haar opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunst in Arnhem en deed in 1969 «indexamen. Zij verwierf daarbij de docentenprijs en later de aan- moedigingsprijs van de gemeente Rheden, de Burgemeester de Bruin-prijs. In 1970 ontving zij een opdracht voor het maken van een zgn. speelwand in een Arnhemse kleuterschool. Op de expositie in Wassenaar doet zij zich kennen als een artieste, die^ haar onderwerpen vooral zoekt in alledaagse dingen - de dingen om ons heen - zoals kleine huisdieren, bloemen, een kop-en-schotel of zelfs een simpel sigarenbandje. En dat alles dikwijls vergezeld van soms wel opmerkelijke teksten. Zaken dus, die ieder dagelijks in handen neemt zonder er verder veel aandacht aan te schenken. Dat laatste doet Arja dus wel, maar dan op een heel eigen sterk per soonlijke wijze, zij het dan soms ook wel eens wat erg gezapig. Een soort bric brac met de etsnaald, zoals een blad met koetje, siga renbandje, jongen in blauw pakje, echtpaartje. Zij hee'' een bijzon- dere hand in het weergeven van dieren, die zij dikwijls geheel vrij in het witte vlak plaatst zonder bijkomstigheden, op een bepaalde manier wel effectvol. Kinderportretjes bouwt zij soms op een bij zondere manier op, zoals o.a. ,,Hand met foto van baby" en het zeer charmante portretje „De moeder van Donald als meisje", overigens naar mijn smaak een der fraaiste prentjes van de collectie. Zijn de prenten van dieren over het algemeen fraai getroffen, vooral van duiven en katten, van de laatste diersoort vooral „Poes portret". Mooi is ook de kleur-ets „Amarylles", alsook de (ongekleurde) „Nautilusschelp". komt misschien van een uit hangbord of een gevelsteen. Overigens heette de steeg in de 17e eeuw Karnemelksteeg, wat wijst op een zuivelmarkt. De Moriaansteeg, ook Straat van 't Kerckhoff geheten, heeft een nog vagere herkomst. Wel we ten we dat de St. Ursulasteeg vroeger ook Moriaansteeg ge noemd werd. De naam zou daar afgeleid zijn van „Marien" of „Moeianne". Van een huis waar Maria of haar moeder Anna vereerd werd is in de buurt van de Pancraskerk echter geen sprake. De nieuwste straatnaam in het gebied van de eerste stadsuitleg in uiteraard de Ir. Driessen- straat, een naam die in 1960 ontstond. Ir. Driessen was gedu rende het eerste kwart van deze eeuw directeur gemeentewerken in Leiden en heeft zich als zoda nig ingezet voor de toenmalige stadsuitbreidingen. Roen v.d. Geest Tenslotte exposeert Arja van den Berg een aantal kleine schilderij tjes in fijn-peinture in kleur en stijl min of meer verwant met het werk van Westerik, maar dan wel zonder diens filosofie. Toch zijn er ook in dit genre enkele bagatelletjes, zoals „Oor" b.v. Maar dat is nu eer/maal geen lichaamsdeel waarvan een groots werk te ma- ken is., hoe belangrijk het ook rijn moge. Alles bij alles zijn deze notities van kleine alledaagse dingen niet groots maar toch wel aan trekkelijk door een strikt persoonlijke stijl. lill

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5