EFFE NAAR GROENLAND: ONDERKOELD UITJE VOOR DE ECHTE LIEFHEBBER Edelwild met terugtraprem Fototips voor vliegende toeristen Verzeker u van veilige vakantie! en TOURage- en TOURage- en TOURage- en TOURage- en TOURage- en TOURage 37? 'Een 'andere vakantie danan ders. Nu eens niet bakken op een propvol Spaans strandje, maar een exclusief wit voetje 'halen in een onmetelijk groen knollenland? Dat kan, als u af reist naar Groenland, dat met zijn oppervlakte van 2.175.000 "vierkante kilometers het groot ste eiland ter wereld is. Om u een idee te geveh: als u Groen land zoudt willen doorkruisen legt u een afstand af, die gelijk •is aan die van Den Haag naar het hart van Zuid-Afrika. Een. naar cijfers om vast op de juiste temperatuurtebrengenr' 1.830.000 vierkante kilometers .liggen permanent onder een ijs kap met een gemiddelde dikte van twee tot drie kilometer. De kustlijn is 39.000 kilometer, het hoogst bekende punt is de Gunnbjorns Feld met zijn 3.733 meter. Wanneer de ijskap op Groenland plotselipg zou smel-' ten (wat God verhoede) dan zou het waterpeil in de oceaan gelijk met negen meter stijgen. De grootste gletsjer, de Jacobshavn beweegt 35 meter per 24 uur en kalft elke vijf minuten een ijs berg af, die dan 20 miljoen ton. ijs in het fjord stuurt. Groenland is geen oord voor notoire koukleumen. Er worden temperaturen gemeten tot 70 graden onder nul. Toch wonen er wel degelijk mensen: 40.000 om precies te zijn, die verspreid iover die enorme ijsco wonen in 159 plaatsen of nederzettingen. Zij hebben de Deense nationali teit, maar noemen zich liever' druk gejaagd op 16 soorten wal- Groenlanders. Het belangrijkste •middel van bestaan is het vissen op meer dan 100 soorten (waar onder exquise lekkerbekken ■voor,smulpapen). Ook wordt er 6 soorten zeehonden, zeeleeuwen, poolberen, vossen, srieeuwkonijnen, rendieren en diverse soorten vogels. Er zijn 40.000 schapen, 3.600 tamme rendieren en 14.000 sledehon den, die ook gebruikt worden voor tochten met toeristen. Ken ners noemen dit de vakantiesen satie bij uitnemendheid. Denk niet, dat u vóór uw vertrek even gauw een spoedcursus „Groen- lands" kunt volgen, want de taal is onverstaanbaar en heidens moeilijk. Zo heet één van de straten in de Jacobshavn Kus- sangajönguak, wat betekent „de kleine heuvel-straat". Op Groenland is uw toeristen- bed gespreid in Narssarssauq in het zuiden (vissen, boottochten, viking-nederzettingen, ijsbergen, gloednieuw hotel Arctic, van al- ,1e moderne comfort voorzien) en- Jacobshavn in het westen, waar' u 's winters er met de hondeslee op uit kunt trekken, aan zeevis sen kunt doen en zelfs kunt skiën. Zomers staan avontuurlij ke boottochten op het program-, ma en kunnen er fikse bergwan delingen over de gletsjers wor den gemaakt. De twee hotels Hvide Falk en Jacobshavn zijn het gehele jaar geopend. Het transport naar Groenland ge schiedt per vliegtuig vanuit Ko-, penhagen. Voelt u voor dit onderkoelde uitje, reken dan wel op een fikse investering. Een paar duizend gulden gaat deze ijskoude grap ,u zeker kosten. Het fijne over deze king size sneeuwbal wordt •u verteld door het Deens Ver- keers Bureau, Keizersgracht 518 in Amsterdam, telefoon 020- 226717. ln het Nationale Park de Hoge Veluwe, dat reeds een fraai wildbestand heeft van zevenhonderd edelherten, reeën, everzwijnen en moeflons, zijn nu ook vijftig ranke, witte gazellen losgelaten. -Het betreft hier een .bijzonder soort albino's, waarvoor in de onmiddellijke pmgeving van het bezoekerscentrum De Koperen Kop een rustiek stallencomplex is gebouwd, dat voor iedere parkbezoeker vrij toegankelijk is. Sterker nog: als de lust u bekruipt en er staat nog een gazelle op stal, kunt u hem gratis meenemen voor een ontdekkings tocht tót in de verste uithoeken van Neerlands mooiste en meest ongerepte natuurgebied. Met name kunt u dan profiteren van de veertig kilometers aan unieke rijwielroutes, die voeren door gebieden, waar geen auto kan komen. En het zit er dik in, dat u dan allerlei verrassende ontmoetingen hebt met de dieren, die de Hoge Veluwe als eindeloos jachtgebied hebben geadop teerd. Het enige, wat u beslist moet nalaten is het meenemen van de Gazelle. U heeft hem slechts gratis in bruikleen en na u willen graag anderen ook van zijn draagkracht naar vermogen profiteren. Breng hem daarom na gedane fietstocht terug naar zijn stal bij de Koperen Kop. Van harte aanbevolen. (En als u toch in de buurt bent verzuim dan niet een bezoek te brengen aan het bizarre Jachtslot Sint Hubertus, gebouwd in de vorm van een hertengewei. Ook het landelijke Van Gogh-mu- seum is meer dan de moeite van een bezoek waard). Sinds kort hebben de reeen, herten, zwijnen en moeflons op de Hoge Veluwe geduchte concurrentie gekregen van de witte gazelle: het enige kleinwild met terugtrapram. Er zijn er nu 50, die in het kader van het "Witte fietsen-pian" gratis ter beschikking staan van de bezoekers van Nederland's mooiste natuurpark. Thuis komen 'en tot uw afgrijzen bemerken, dat uw vakantiekiekjes volko men bedorven zijn. Dat overkomt vele vakantie gangers, die in vliegende haast hun reisdoel hebben opgezocht. Op de meeste luchthavens wordt name-, lijk intensief gecontro leerd, waarbij gebruik wordt gemaakt van "rönt genstralen, die de inhoud van uw bagage genade- De Tieiser heen op ae hoge Veiuwe een tormidabeie ]oos a[x^sten De geVOelig. voorsprong op de gezapige automobilist: hij kan door- heid voor deze stralen dringen tot in het hart van het park en daar met zijn ]Qopt vooc diverse soorten jwitte gazelle een hartveroverend tête a tête hebben met |de ranke bewoners van het park. - ger voor dan zwart-wit, films. Op de luchthaven Schiphol wordt gebruik ■gemaakt van het Philips- dynafluor-systeem met handbediening. Dit ge beurt steekproefsgewijs in de schakelstand „film safe-mode", waarbij de 'films geen noemenswaar dige schade oplopen. Pas seert een te onduidelijk of te zwart voorwerp dan wordt automatisch over geschakeld op „hig-pene- tration-mode", waarbij per 5 seconden 15 milli- röntgenstraling vrij komt. Deze hoeveelheid isvoP doende om snelle zwart wit films-(Tri-X plan en andere) een sluiereffect te geven. Kleurenfilms heb ben er minder last van. Het gebruik van een zoge naamde filmbescher- mingszak is niet afdoen de. De dunne loodlaag, die deze zakken omgeeft, prikkelt het röntgenoog tot verhoogde werkzaam heid en het resultaat van 'de doorlichting is dan ook meestal averechts aan het 'vertrouwen, dat men in dit beschermingsmiddel ■heeft gesteld. Op vele an dere luchthavens in Euro pa en in Amerika wordt bij de controle veelvuldig gebruik gemaakt van flits licht De schade, die hier bij optreedt ook miniem. Men doet materiaal i i films is. echter het al het foto- en doorzich- 'lige plastic zak mee te nemen en die door de vei ligheidsofficieren te laten controleren. Ook de ca mera, als deze een film bevat. In dat geval is er geen vuiltje op .het cellu- .iQijL Éen geslaagde vakantie'staat óf~vaït niét"een, goede voorbereiding. Dat lijkt het intrappen van een wijd geopende deur, maar in de praktijk blijkt maar al te vaak, dat met name het hoofd stuk „verzekeringen" als „oninteressant" wordt overgeslagen. Toch is het verstandig om terdege na te gaan of men tijdens reis en verblijf in den vreemde voldoende verzekeringsdekking heeft tegen alle mogelijke en schijnbaar onmogelijke' gebeurtenissen. Hieronder een kort overzicht van een aantal verzekeringsvormen: Groene kaart Gaat men met auto, motor, scooter of bromfiets op vakantie in het buitenland dan is verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid vereist. Wan- .neer de verzekering alleen geldig is voor Neder land (voor bromfietsen de Benelux), dient tijdig te worden gezorgd, dat de dekking wordt uitge- breid tot die landen, waar de reis doorheen en naar toe gaat. De afgegeven groene kaart is een belangrijk document, dat bij de paperassen nooit mag ontbreken. Hoewel aan de meeste Europese grenzen geen controle meer wordt uitgeoefend op het bezit van de groene kaart, mag hieruit niet de conclusie worden getrokken, dat deze niet .meer nodig is. Casco-verzekering :De groene kaart heeft alleen betrekking op wet telijke aansprakelijkheidsverzekering, dus op schade aan derden. Voor mensen, die hun auto alleen w.a. hebben verzekerd kan het zeker nuttig zijn om voor de vakantie-periode een korte termijn casco-verzekering te sluiten, omdat men- vooral in het buitenland vaak extra risico's kan lopen. Caravan .Gaat men mei de caravan op pad, dan kan het w.a.-risico tijdens het verkeer meeverzekerd zijn op de auto-polis. Men doet er verstandig aan dit even na te kijken in de polis of op de groene- kaart. Een telefoontje naar de verzekeringsmaat schappij (of uw tussenpersoon) kan snel duide-' •lijkheid in deze materie scheppen. Het is zeker ;ook aan te raden om voor de caravan (altijd nog 'de bekende rib uit het financiële lij0 een casco- verzekering af te sluiten. Hoe belangrijk dit kan 'zijn is onder andere weer gebleken bij diverse windhozen en bij orkanen van november 1972 en april 1973, waarbij tientallen caravans totaal vernield werden. Geadviseerd wordt in elk geval de caravan op de camping te verankeren. Hiertoe zijn vorig jaar enkele soorten ankers in de handel gebracht. Ook kan uw kampeeruitrusting mee verzekerd worden. NB: de bekende parag- nost uit Cuyck heeft onlangs in een speciale Vuist van Willem Duys voorspeld, dat Nederland iit jaar de ergste windhoos over zich heen krijgt rinds 20 eeuwen. Ik verzeker u, dat hij het ?erieus meende op dat moment. Rechttbijttandvcrzekcring Zowel in binnen- als in buitenland kan men veel nut hebben van een,rechtsbijstandverzekering. In vele landen kan de afwikkeling van een aanrij ding een tijdrovende en ingewikkelde zaak wor- den, waaruit men zich zonder deskundige hulp moeilijk kan redden. Rechtsbijstand-verzeke- raars beschikken over een wijdvertakte organisa-; jtie van juridische deskundigen, die in vrijwel elk land van Europa en een aantal andere lander\ .bijstand kunnen verlenen. Reisverzekering •De belangrijkste verzekering is de reisverzeke ring, die onder meer dekt „een ongcvallenverze-j ikering met kapitaaluitkering bij overlijden, bij' iblijvende invaliditeit en een bedrag voor de jkosten van geneeskundige behandeling of verplc-; 'ging als gevolg van een ongeval". Tevens een' jbedrag voor ziektekosten (bij verblijf in het 'buitenland van vitaal belang). Zowel voor zieken-, fonds-verzekerden als voor particulier verzeker-f 'den is het nodig bij reizen naar het buitenland: :een reisverzekering af te sluiten, omdat lang niet alle in het buitenland gemaakte medische kosten onder de ziekenfonds-verzekering of ziektekos tenverzekering vallen. Ziekenfonds-verzekerden dienen bij hun ziekenfonds een verklaring te vragen, waarmee ze in een aantal landen genees kundige hulp kunnen verkrijgen. De reisverzeke-- ring dokt tevens de kosten voor vervoer van het stoffelijk overschot in geval van overlijden door ongeval of ziekte en de extra kosten, die gemankt worden voor langer verblijf wegens ziekte, onge val, staking, natuurramp, klimatologische om standigheden en in geval van terugroeping naar 'Nederland wegens dringende familioomstandig- heden. Tenslotte is de reisbagage verzekerd tegen .beschadiging, diefstal of vermissing, alsmede is gedekt een bedrag aan geld en geldswaardig ^papier. Het is daar om verstandig een lijst te 'maken van dingen, die u meeneemt op reis en 'daarvan de waarde te bepalen. Aansprakelijkheid Ook in het buitenland kan gemakkelijk schade worden berokkend aan porsonen en zaken, wnar- -voor men aansprakelijk wordt gesteld. Heel veel Imensen hebben een aansprakelijkheidsverzeke ring, maar het komt maar al te vaak voor, dat de voorwaarden sterk verouderd zijn. Het verze- keringsgebied is dan bijvoorbeeld beperkt tot Nederland. Vooral met het oog op vakanties is bet nodig een buitenlanddekking te hebben. Een verzekerd bedrag van 250.000 gulden is tegen woordig als minimum te beschouwen. Rijwielverzekering .Fietsen worden vaak gestolen of raken bescha digd. Het is dan ook goed om te weten, dat er een rijwielverzekering bestaat, die de schade vergoedt tengevolge van brand, explosie, blik seminslag, diefstal, verduistering, vermissing, aanrijding, botsing, omvallen, overstroming en moedwillige beschadiging door derden. j De 40.000 inwoners van het eiland zijn Denen. maar voelen zich autonome Groenlanders. Het moederland ligt te ver van hun bed om er ook maar da geringste liefde voor te koesteren. De. grote toeristische attractie op Groenland is een sledetocht door de witte oneindigheid. Het is een honds genoegen, dat ijs en weder dienende verhalen voor vele jaren oplevert.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17