Uk ONBEGRIP MOET ER UIT Engeland slechtste wereldkampioen door „verflixte dritte Tor" Europees karatekampioen Jan Kallenbach ZATERDAG 1 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 WK '74 In 1966 kreeg hett oernooi om het wereldkampioenschap een verbijsterend verloop. Talrijke incidenten ontsierden de gang van zaken die enkele bedenkelijke dieptepunten ken de in ontmoetingen waarbij Zuidamerikaanse landen be trokken waren. Het toernooi kreeg een onvergelijkbare cli max door het nog steeds betwiste winnende doelpunt van Geoff Hurst waardoor Engeland op eigen terrein voor het eerst de wereldtitel greep. Noteer bij de radio Nederland—Kickers Offenbach BulgarijeEngeland BelgiëSchotland Twents amateurelftal—Haïti Basel—Brazilië Saarbrücken—Eintracht Braunschweig St. Pauli—Bor. Neunkirqhen LuganoChenois St. Gallen—Lausanne Sion—Grasshoppers Sturm Graz—Wacker Innsbrück SimmeringAustria Klagenfurt Rapid Wien—G.A.K. Bovenstaande wedstrijden komen voor op uw totofor mulier. AMERSFOORT Jar. Kallenbach ergert zich elke keer mateloos als hij ergens iets leest dat af breuk doet aan de image van karate. De 30-iarl- ge leraar lichamelijke opvoeding uit Amsterdam noemt het voorbeeld van een officier van justitie, die een verdachte afschildert als een „karate- specialist" om bepaalde argumenten kracht bij te zetten. „Dat soort uitlatingen", constateert Kallenbach, „stelt de sport in een kwaad daglicht. En daar hoort die helemaal niet thuis". „De belangstelling voor karate is de laatste jaren enorm toegenomen. Er zijn nu zo'n 3000 geregi streerde leden en zeker een drievoud van dat aantal die niet bij de BUDO-bond zijn aangeslo ten. De meeste mensen associëren karate met het door midden slaan van een stapel stenen en beseffen niet dat er ook nog een streng geregle menteerde wedstrijdvorm bestaat. En als.dan bo vendien kreten als die van die officier in de kranten komen denkt ihet publiek gauw in ongun stige zin". Eerste Jan Kallenbach deed afgelopen weekeinde van zich spreken door als eerste Nederlander in de ge schiedenis een Europese titel te veroveren. Ir ko.tuen uro..g hij vi-> een herkansing door tot de finale, waarin hij de Transman Mamy versloeg. „Die titel heeft me ontzettend veel voldoening ge geven. Niet aileen omdat ik daarmee zelf iets heb gepresteerd, maar zeker zoveel omdat hier mee misschien de stoot wordt gegeven tot een verbetering van de indruk die karate naar buiten maakt". In het begin van de vijftiger jaren begon er in ons land meer belangstelling te ontstaan voor de Oosterse gevechtssporten. waaronder karate en judo. Niet in de laatste plaats door het fenomeen Dick Bos, die in stripverhalen de meest fascine rende avonturen beleefde, en zich dankzij zijn la ter vermaard geworden vuisten steeds wist te redden. Judo kon zich aanvankelijk in de groot ste populariteit verheugen, onder meer door de activiteiten van pionier Maurits van Nieuwenihui- zen. Maar naarmate lectuur over karate (dat let terlijk hemelse hand betekent) naar dit continent doorsijpelde, groeide de interesse. „In Engeland en Frankrijk", vertelt Jan Kallenbach, „drong karate het eerst door, omdat die ianden de beste culturele contacten met Japan hadden. Oorspron kelijk kor»! de sport trouwens uit China, maar Japanners hebben het meer gestroomlijnd. Dat was rond 1920. Pas na de tweede wereldoorlog is het naar Europa overgewaaid. Hier is er nob verder aan gesleuteld, waardoor bijvoorbeeld ge wichtsklassen werden geïntroduceerd. Die had je in Japan niet. Men ging daar van het principe uit, dat je indien je als lichtgewicht niet van een zwaarder gebouwde tegenstander kon winnen, je maar gewoon moest doorgaan met oefenen tot je wel sterker was". Zwaarvechten Jan Kallenbach is acht jaar geleden na zijn mili taire dienst ruim een half jaar in Japan geweest, waar hij kennis maakte met de meest uiteenlo pende takken van verdediglngssporten. Onder meer leerde hij daar enig zwaardvechten. dat In de „bami-easterns" dlc tegenwoordig de biosco pen overspoelen, opgang maakt. „Ook door die films kriigt het publiek een verkeer de indruk van karate", vindt Jan Kallenbach, die aanvankelijk als judoka actief was en later jiu jitsu beoefende alvorens zich te werpen op zijn grootste passie: karate. Kallenbach heeft zich verdiept in de achtergronder van de Oosterse vechtsporten, en de filosofie die er achter schuilt. Zo o.v.dekte hij dat de verscha lende Japanse soorten een gevolg waren van eer bepaalde specialisering in een zekere streek. Zo legde men in de ene plaats zich toe op worpen (judo) en in de andere op stolen (karate). Kal lenbach heeft ook, mede door zijn verblijf in Ja pan, ondervonden dat degene die een van de Oos terse vechtsporten wil gaan beoefenen, blijk moet geven van een forse portie doorzettingsver mogen. „Ik was op eigen rekening naar Japan gereisd. Iemand had me ooit wel eens uitgeno- d.pi, maar dat was eigenlijk meer een beleefd heidsfrase. Toen ik er aan kwam was het echt nioc zo dat ik met open armen werd ontvangen. Ik heb bijvoorbeeld in een bepaalde school eerst een paar weken de zaal moeten vegen. Toen ik toch elke dag terugkwam, had ik daarmee duidelijk gemaakt dat het mij ernst was, en toen werd ik er.gszins geaccepteerd. Maar dat gaat heel lang zaam". Met voldoende Iets dat Jan Kallenbach bezig houdt, Is de wijze waarop de Budobond de belangen van de karate- sectie behartigt. Hij is van oordeel dat de bond nog lang niet voldoende doet om de Image var karateka's op te vijzelen, hoewel hij zeker niet wil beweren dat er niets wordt gedaan. „Op het gebied van uitzending, coaching en derge lijke is het goed geregeld", vindt hij. ..Maar de bond schiet nog tekort, naar mijn mening, in voorlichting en begeleiding. Ais ergens in een pu- blikatie de naam van karate ongunstig wordt uit gelegd. moet de bond eigenlijk in het geweer ko men.. Ook zou men moeten optreden tegen som mige lieden, die zich ineens tooien met de Neder landse titel, hoewel ze nog nooit op nationale kampioenschappen zijn uitgekomen. Een titel is beschermd, maar blijkt het in de praktijk niet td zijn. Tegen dat soort zaken zou de bond in actie moeten komen". Het onbegrip, dat karate nog zo zeer omgeeft, be- nadrukt Jan KallenbaUht, zou zo snel mogelijk moeten worden opgeruimd. „De indruk van de gewelddadige sport wordt teniet gedaan door da cijfers van ongelukjes van de laatste jaren", zegl hij. „Het enige dat nog wel eens voorkomt is een schram op je gezicht, of wat ik zelf net in Lon den heb opgelopen, een blauw oog of iets derge lijks. Er is natuurlijk een aantal risico's, maai dat karate gevaarlijk is bestrijd ik ten enemale Het geweld dat je in die Oosterse vechtfilms ziet heeft niets met onze karatesport te maken". Judo partijtje Jan Kallenbach houdt zich sinds 1965 vrijwel voort durend met karate bezig, hoewel hij ook nog wel eens voor een judopartijtje de mat betreedt. Se dert hij zijn eerste lessen kreeg van Jon Blu ming, is hij inmiddels één van de sterkste kara teka's van Europa geworden. Evenals er door het Geesink- en Ruska-effect talloze jonge'jes judo gingen beoefenen is het niet uitgesloten dat karate door het succes van Kal lenbach een grote groei gaat doormaken. „Als het onbegrip maar wordt weggenomen', herhaalt Kallenbach nogmaals. „De dag nadat ik terug kwam uk Loraen werd .k door collega's op school in het voorbijgaan gegroet met een handgebaar waarmee je iets door midden slaat. Kijk, dat moet er nu uit**. FRANK WERKMAN Ook nu nog wordt In West- Duitsland geregeld gesproken over "das verflixte dritte Tor". Vrijwel Iedere voetbal liefhebber weet, dat daarmee het doelpunt wordt bedoeld, dat in 1966 de finale van de strijd om het wereldkampioen schap tussen Engeland en West-Duitsland besliste. Acht Jaren na "Londen" zijn de me ningen nog steeds verdeeld. Had de Russische grensrechter Tof ik Bakhranov wel of niet ge lijk toen hij de Zwitserse arbi ter Gottfried Dienst adviseerde het schot van Geoff Hurst, dat via de onderkant van de lat en de grond achter de iets voor zijn doel staande doelman Hans Tilkowski weer in het veld ca ramboleerde, tot doelpunt te promoveren? De nog steeds niet beëindigde discussies bewijzen hoe belang rijk de voetbalgebeurtenissen de gemoederen kunnen bezig houden. Misschien was het goed, dat het toernooi In 1966 met een nimmer te beantwoor den vraag eindigde. Anders zou het namelijk vrijwel zeker In herinnering hebben voortge leefd als de "nederlaag van het voetbal". Het achtste gevecht om de Coupe Jules Rimet, de trofee die enkele weken voor de af trap werd gestolen waardoor het hondje Pickles werd terug gevonden. werd namelijk een antipropaganda voor de voet balsport. Er werd keihard ge speeld, veel sche;dsrechters waren niet voor hun taak bere kend, vrijwel alle ploegen wa ren erg defensief ingesteld en w'nnaar Engeland kon in geen enkel opzicht worden vergele ken met voorgangers als Bra zilië, West-Duitsland, Uruguay en Italië, "Ncoit werd er een slechter elftal wereldkam pioen", schreef het toonaange vende Franse sportblad M'E- qulpe in een nabeschouwing over het toernooi van 1966. En enkele alinea's verder stond "Engeland won alleen omdat het alles meehad". Voetstuk Dat was inderdaad het geval. De Engelsen werden door hun eigen organisatiecomité op een voetstuk geplaatst. Ze mochten Geoff Hurst was de maker van het betwiste doelpunt wat En geland de wereldtitel op leverde. al hun wedstrijden spelen op de heilige grond van Wembley, waar tegenstanders per tradi tie bij voorbaat geïmponeerd rijn. De openingswedstrijd Enge land—Uruguay werd een bar saaie vertoning, waarin geen doelpunten vielen. De eerste aanvaller, d e succes had was overgens Pele. Hij scoorde te gen Bulgarije al na enkele mi nuten. Het werd tevens het laat ste doelpunt van de toen bijna 26-jarige Braziliaan. Een forse overtreding van de Bulgaar Jetchev beroofde het toernooi van een zijn grootste attrac ties- Brazilië overleefde trou wens de eerste ronde net. Het was in groep 3 ingedeeld met Portugal en Hongarije, twee landen, die aanvankelijk voor vuurwerk zorgden. De confron tatie tussen de Portugezen en de Hongaren werd nchteraf zelfs uitgeroepen tot het best# van het hele toernooi. Een sterke start hadden ook de Duitsers, al waren ze nogal fortuinlijk want de Argentijn Albrecht werd uit het veld ge stuurd, waardoor te tegen tien De indeling met Albania, Noord-lerland en Zwitserland scheen Nederland een goede kans te bieden in 1966 door de voorronden heen te komen. Oranje startte onder leiding van interim-coach Dennis Ne ville goed door Albanië twee maal met 20 te verslaan. Daan Schrijvers Bennie Mul ler. Frans Geurtsen en Hennie van Nee zorgden voor de vier treffers.Noord-lerland versloeg vervolgens Nederland met 2—1 (tegentreffer van Van Nee) en kwam vervolgens In Rotter dam tot 0—0. ondanks het feit dat toen voor Nederland de uit het buitenland afkomstige Co Prins en Pierre Kerkhofje meespeelden. De ontmoetingen tegen Zwitserland eindigden te leurstellend. In Amsterdam bleef het doelpuntloos en in Bern - waar Neville stuntte met Theo Laseroms in de spits - verloor Nederlnad met 2—1. Zwitserland plaatste zich hier door voor de eindronde. Zuidamerikanen de zege kon den grijpen. Incidentrijk Tofik Bakhramov was de grensrechter die na de via de lat gecaramboleerde inzet van Hurst het teken gaf dat hij de bal achter de lijn had zien neerkomen. De kwartfinales verliepen eveneens incidentrijk. Enge landArgentinië was zo slecht, dat alleen het feit dat Enge land won bet publiek ervan weerhield het entreegeld terug te vragen. In dit duel werd de Argentijn Ruttin uit het veld gestuurd door de Duitse scheidsrechter Kreitleln. Het voorval vergde een onder, breking van vele minuten. Rat- tin moest door politieagenten worden afgevoerd, hij zou Kreitlein hebben beledigd. Toen later bleek, dat de kleermaker uit Stuttgart geen woord Spaans sprak en hij een even tuele belediging onmogelijk kon hebben begrepen antwoordde deze: "De gezichtsuitdrukking van Rattin zei me voldoen de Sensationeel Sensationeel verliep de kwart finale tussen Noord-Korea, dat In de voorronde zo verrassend had gewonnen van Italië, en Portugal. Nu 25 minuten leid den de Aziatische underdogs met 30. Het werd uiteindelijk 35. Euseblo scoorde vier maal voor Portugal, waarvan twee keer uit een strafschop. De halve finalisten werden Rusland, West-Duitsland, Por tugal en Engeland. Een Euro pese aangelegenheid dus. Twee keer werd de score 2—1. Duits land versloeg Rusland, dat we gens het uit het veld sturen van Chislenko met tien man finishte en Gordon Banks hield Portugal op afstand. De eindstrijd verliep als een thriller. Bij rust 1—1, tot een minuut voor het einde 21 toen de niet meer verwachte gelijkmaker door de veropge- rukte verdediger Wolfgang We ber. Kort na het begin van da verleng ng viel dan „das ver. flixte dritte Tor". Gcr.ff Hurst, door Ramaey opgesteld nadat Jimmy Greaves geblesseerd was geraakt, zorgde ook nng voor 4—2. Daarmee scoorde hij als eerste en tot dus ver enige drie keer in een WK-finale. Alf Ramsey, die zestien Jaar eerdet de afgang van Engeland tegen de ver enigde Staten als speler had meebeleefd, hield er een adel lijke titel aan over. Wo.fgang Weber (links) brengt West-Duitsland met nog dertig seconden te spelen langszij En geland in de enerverende finale die nog een bewogen verlengstuk zou krijgen. Van links naar rechts kijken Uwe Seeler, Bobby Moore, Cohen, Karl Heinz Schnellinger en doelman Gordon Banks met gemeugde gevoelens toe.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11