'Ceicbe Sou/toni CDA wint bij steeds meer kiezers politiek terrein ijmaker Volmondige bekentenis van kapers VELDSLAG IN R'DAM Rust teruggekeerd op hoogvlakte van Golan na akkoord Meerderheid voor links SINDS STATENVERKIEZINGEN Kant en klare reizen worden miljardenzaak Haarlemmerstraat- winkeliers woedend op gemeentebestuur Uit protest niet gestemd TROEPENSCHEIDING LEIDEN verdien 'n echte 1974 65e JAARGANG No. 19824 DONDERDAG 30 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Kdvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes f3,10 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week f2,37; kwartaal 30,66; Jaar f119,05 Losse nummers: 40 cent T.V.-SELECTIE Van Oekel Sjefke van Oekel geeft de „pop- sien" een ander aanzien in Van Oekel Discohoek van de VPRO op Ned. I om 19.20 uur. Indringende informatie over borst kanker op Ned. II om 22.05 uur. VRIJ ZONNIG. Droog en vrij zonnig, overwegend matige oostelijke wind. Min. temp. van 8 graden tot 4 gra den. Maxima morgen ongeveer 20 graden maar op de Wadden enkele graden lager. Schev.: hoogw. 11.18 en 23.47, laagw. 6.49 en 19.38. LEIDEN Raad 70 PS 74 Raad 1974 Zetels Ztls Stemmen GELDIG/OPKOMST (39) 59,5 72,4 62,6 37 44511 PvdA 13 28,6 37.3 37,6 15 16730 CDA 13 31,1 20,0 23.4 9 10415 VVD 6 15,3 19,9 18,3 7 8147 PPR, PSP, D'66 4 15,2 11,7 10,4 4 4608 CPN 2 5,6 4,7 4.0 1 1801 SGP, GPV 2,1 2.4 1 1076 DS'70 1 3,6 2,4 1.9 855 PHvP 0,2 75 Socialistiese Partij 1,5 671 Lijst Koppen (BP) 0 0,6 1,7 0,3 133 Overigen 0,2 ■■■■BBBBBmBBÜ ^11II III IBKnTTTiTTM^^IT— (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bundeling van krachten in het Christen- Democratisch Appèl is aangeslagen. Deze conclusie kan men trekken uit de uitslag van de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezingen in vergelijking met die van de jongste Statenverkiezingen in maart. Het C.D.A. boekte een winst van 3,3 procent. De progressieven zijn ten op zichte van maart 1,9 procent achteruit gegaan. In verge lijking met de Statenverkiezingen is er ook wat verlies voor de VVD, DS'70, de CPN en de Boerenpartij. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De twee Palestijnse kapers Nuri en Tami- mah hebben vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank volmondig bekend dat zij de kaping op 3 maart van de Engelse VC-10 van British Airways hebben gepleegd Zij zeggen de kaping te hebben gepleegd in het kader van hun lidmaatschap van de Organisatie Nationalistische Jeugd voor de bevrijding van Palestina. Beide kapers waren zeer zelfbe- Doel van de kaping was het laten wust de rechtzaal binnengeko- exploderen van een Brits vlieg- men. De rechtzitting begon met tuig in Amsterdam ndat de pas- de beëdiging van de 2 tolken, sagiers het vliegtuig hadden Daarna las mr. Bredius de ten- verlaten. lastelegging voor. Voorzitter jn het draaiboek van de kaping van de rechtbank mr. J. D. was gepland dat Tamimah en Vink begon daarmee met een Nurie hun daad zouden plegen :en en ander neemt niet weg dat deze tendens niet tot uitdruk king komt in de gemeenteraden zelf. In vergelijking met de raadsverkiezingen van vier jaar geleden hebben immers de pro gressieven in vele gemeenten hun positie juist versterkt, ter wijl de christen-democraten po sities verloren zien gaan. Over het gehele land genomen gaan de progressieven er zo'n kleine zeven percent aan zetels op voor uit. De christen-democraten le den totaal een verlies van zes procent. In vergelijking met 1970 boekte de VVD zo'n 4.5 procent winst. [n Rotterdam heeft de PvdA het grote succes geboekt. Daar haalde zij de absolute meerder heid door 24 van de 45 raadsze- tels te bezetten. In veel gemeen teraden is ook de PPR ver sterkt teruggekomen, terwijl D'66 wel als afgeschreven kan worden beschouwd. Fractievoor zitter Terlouw liet gisteravond weten dat zijn partij, gezien dp verkiezingsuitslag, in elk geval in deze vorm zal moeten kap pen. „We kunnen het niet terzij de schuiven, dat de kiezers ken nelijk van oordeel zijn dat D'66 in de huidige vorm geen functie meer heeft", aldus drs. Terlouw. Het congres van D'66 zal nu moeten uitmaken wat er dient te gebeuren. Zie verder pag. 13 AMSTERDAM (ANP) - Aan kant en klare reizen zal in 1980 door het Nederlandse publiek tussen de 1100 en 1300 miljoen gulden worden uitgegeven tegen 750 miljoen, die voor deze in de reiswereld genoemde pakketreizen In 1972 door de reislustige landgenoten werd besteed. Deze voorspelling staat in het rapport, dat is opgesteld naai aanleiding van een structuuronderzoek naar de situatie in de reisbureau-wereld. Verder zegt de prognose voor 1980, dat ln dat jaar door de Ne derlanders tussen 5 en 6 miljoen buitenlandse vakantiereizen zullen worden gemaakt tegen 3,8 miljoen in 1972. 20 minuten voor 3 uur. Dat tijdstip werd echter uitgesteld omdat het lunchtijd was. Taml- mah bood rechter Vink aan de rechtzitting verder in het En gels te voeren, want die taal is gels tc voeren, want die taal is hij goed meester. Dit werd hem echter geweigerd. Tamimah verdedigde zich door te stellen: „Misschien denkt dt wereld dat ik de kaping alleen maar heb gepleegd om explosieven te doen afgaan. De actie was ech ter bedoeld om aandacht te krij gen voor de Organisatie van de Nationalistische jeugd voor de bevrijding van Palestina. Eén of twee dagen voor de werke- Minister van Agt van Justitie lijke kaping hoorde hij dat de heeft gisteravond gezegd, dat de kruisverhoor van Tamimah, in Jeruzalem geboren Palestijn. Tamimah vertelde in Oost-Jeru- zalem benaderd te zijn gewor den door een Palestijn, Abboel Al. en daarna werd hij opgeleid in een kamp te Jordanië. Voor de kaping bracht hij enige tijd door in verschillende kampen o.m. in Amman. In die kampen kreeg hij onderricht in wapen behandeling en gebruik van ex plosieven en aan de hand van foto-materiaal werd hem kennis verschaft over de indeling en het gebruik van instrumenten in een cockpit. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Zeker 130 gewonden, waar van er vijftig in ziekenhuizen opgenomen moesten worden; massale vechtpartijen in de stad en in het stadion, plunderingen en diefstallen: dit alles heeft gisteravond de overwinning van Feyenoord met 2—0 op Tot tenham Hotspur begeleid. Trainer Bill Ni cholson van de verliezende Engelse cltb kon laat op de avond alleen maar zeer emotio neel zijn spijt uitdrukken, dat de Engelse supporters zich op een miserabele manier misdragen hadden. Tientallen Nederlandse supporters en vele anderen zijn hievan mede het slachtoffer geworden. Een ooggetuige zei letterlijk: "het leek wel of er een bom ontploft was". Behandelende artsen moesten vooral oogverwondingen, her senschuddingen en gebroken ledematen be handelen. Twee Rotterdamse politiemannen werden eveneens gewond tijdens de massale vechtpartijen op de tribunes in het Feyen- oord-stadlon. De binnenstad en de omgeving van het sta dion werden gisteren overdag al onveilig ge maakt door de Engelse aanhang. Winkels werden geplunderd, tuinen vernield, Neder landers gemolesteerd. Een groot aantal En gelsen werd gearresteerd, ook wegens be schadigingen aan geparkeerde auto's. De zegeronde van Feyenoord met de UEFA- cup kreeg daardoor gisteravond een wrange bijsmaak, die Rotterdam niet snel zal verge ten. De 23.000 gulden schade in het stadion valt daarbij in het niet. Rond 180 bewoners van het wijkje Bezuidenhout-West zijn gisteren met opzet niet naar de stembus gegaan uit protest tegen de steeds verdergaande achteruit gang van hun wijk. Op demonsratieve wijze overhan digden zij gisteravond hun sta pel oproepingskaarten aan wet houder P. Vink, die Juist met zijn Partij van de Arbeid de stembusoverwinning vierde in Amicitia. De bewoners van Be zuidenhout-West hebben geen vertrouwen meer in het ge meentebestuur en de politieke partijen, omdat al hun pogingen voor een verbetering van de si tuatie in hun wijk de afgelopen jaren geen noemenswaardige resultaten hebben gehad. Leeuwarden De 25-jarige speler van SC Cambuur Wout Bosman heeft 'n 1-jarig contract getekend bij de eerste divisie club Veendam. LEIDEN De Haarlemmer straatwinkeliers zijn woedend op het gemeentebestuur van Leiden, omdat deze zonder enig overleg toestemming heeft gege ven een groot terrein aan de ir. Driessenstraat deze week in te richten als lunapark. Dit heeft tot gevolg dat het tij dens de komende pinksterdrukte niet kan worden gebruikt als parkeerterrein. De winkeliers vinden dit zeer kwalijk. „We ge ven dure kranten uit met platte gronden van de stad waarop de parkeerplaatsen zijn aangege ven. We staan in ons hemd. want het publiek weet nu ook niet meer waar het aan toe is". Enkele winkeliers hebben een ac tie ontketend „om het gemeen tebestuur duidelijk te maken dat de Haarlemmerstraatwinke liers niet meer met zich laten sollen". De winkeliers willen het publiek zaterdag a.s. o.m. vrij '.en parkeren m de Haar lem i rstraat „zodat de ge meente voelt, wat zij kan ver wachten als men in de toekomst weer eens eigenmachtig op treedt". De winkeliers willen ook enkele belangrijke punten in de stad met hun auto's blok- keren. Het de bedoeling dat een dele gatie van de winkeliers vandaag een petitie overhandigt aan het college van b. en w. waarin ge protesteerd wordt tegen „mis bruik van macht door het ge meentebesuur". Ernstig gewond bij ongeval Aan het Oostmadepad in Den Haag gebeurde gistermiddag een ongeluk, waarbij de 16-jari- ge bromfietser L.C.S. uit Naald wijk zeer ernstig hoofdletsel en een beenfractuur opliep. Hij kwam in botsing met een perso nenauto, die bestuurd werd door de 27-jarige E.G.J. van der L. Van de Mestwadeweg. Het slachtoffer is opgenomen in het ziekenhuis Leyenburg. KOPENHAGEN De Engelse bokser Joe Bugner heeft zijn Europese titel in het zwaarge wicht behouden. Hij versloeg gisteravond in Kopenhagen de Italiaan Mario Baruzzi, die bij het begin van de tiende ronde -.liet meer uit zijn hoek kwam. kaping moest plaatsvinden. Hij was toen al onlergebracht in een kamp bij Beiroet. Hij wist toen, dat hij de kaping zou ple gen samen met Nuri,. De taken van beide kapers waren inmid dels al verdeeld. Tamimah zou met een pistool en een handgra naat naar de cokpit gaan en zijn vriend Nuri moest onder bedreiging de reizigers ln be dwang houden. kapers eventueel uitgeleverd kunnen worden aan een land. dat hun straf ten uitvoer wil leggen. Da zal echter, meende hij niet direkt kunnen gebeuren, omdat ook Nederland de ver. dragen over de bestrijding van het kapen ondertekend heeft. Maar Nederland is bij deze ka ping niet direkt betrokken ge weest en er zijn ook geen Ne derlandse slachtoffers bij geval len. JERUZALEM (UPI/DPA) - De artillerieduels aan het Syrisch-Israèlisch front op de hoogvlakte van Golan zijn opgehouden kort nadat de Amerikaan se president Nixon gister avond bekendmaakte dat een akkoord was bereikt over een troepenscheiding tussen Israèl en Syriè. Het akkoord dat morgen in Genëve door Syrische en Israëlische militaire func tionarissen zal worden on dertekend werd bereikt dank zij de bemiddeling van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Kissinger, die hiervoor 32 dagen lang heen en weer reisde tus sen Damascus en Jeruza lem. Volgens het akkoord zal Israèl zich terugtrekken uit al het in de oktober oorlog van 1973 ver overde gebied en van een in 1967 bezette strook in de ooste lijke Golan hoogvlakte, met in begrip van de stad Koeneitra. Israèl behoudt drie strategi sche heuvels ten westen van Koeneitra. Er komt een buffer zone van 2 tot 6 kilometer tus sen de Israëlische en Syrische troepen. Deze zone zal worden bemand door ongeveer 1250 VN-militairen. Aan weerszijden van de bufferzone komt een gebied waar slechts een be perkt aantal militairen gele gerd mag worden. Tenslotte is besloten krijgsgevangenen uit te wisselen onmiddellijk na on dertekening van akkoord, mor gen in Genëve. De Verenigde Staten hebben Israèl toegezegd politieke steun te verlenen in het geval van Israèlische represailles te gen Palestijnse commando's, die mogelijk vanuit Syriè kun nen isfiltreren. Syriè heeft ge weigerd de garantie te geven dat dergelijke infiltraties zich niet zullen voordoen. Nu Israèl en Syriè overeenstemming hebben bereikt is de volgende stap een internationale confe rentie waarop getracht zal worden een volledig vredesak koord voor het Midden Oosten te bereiken. Dit akkoord zal zich dan beperken tot zuiver militaire zaken. LEIDEN - De PvdA en de in lijst 4 verenigde PPR, PSP en D'66 hebben in de ko mende vier jaar een meer derheid ln de Leidse ge meenteraad. Zij behaalden samen 19 van de 37 te ver delen zetels. De PvdA kreeg er 15 en PPR, PSP en D'66 samen vier. Het ziet er daarom naar uit dat deze partijen een links meerderheidscollege zullen vormen; een college waar in de overige partijen niet zijn vertegenwoordigd. Geheel zeker is dit evenwel niet, omdat de linkse meerderheid zo krap ls, dat nauwelijks van een wrkbare meerderheid kan wor den gesproken. Do CDA behaal de 9 zetels, wat voor de confes sionelen een prettige verrassing betekent. Zij hadden gerekend op 8. Het verkiezingsresultaat van de WD, 7 zetels valt wat tegen, gezien de enorme opgang die dezo partij in dc afgelopen vier Jaar heeft gemaukt. Niette min is zij in de nieuwe gemeen teraad met één zetel meer ver. tcginwoordlgd. De combinatie SGP/GPV behoudt in de nieuwe raad één vertegenwoordiger. Da CPN is gehalveerd en heft nu eveneens één zetel.DS'70 ver- dwijnt uit de gemeenteraad. Da Socialistische Partij, de Boeren- partij (lijst Koppen) en de PHvP haalden dc kiesdrempel evenmin. Zie verder pag,3 (hl Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam. vijl en regenkapje,, ontvangt u als dank voor de moeite voor h4t aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. Noteer m.i.vDflU ■Is nieuw kwartaal-abonnee: DUIt Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel, naar: ~rrM antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats Stuur het etui naar Naam: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1