Wereld kijkt uit naar berechting in Haarlem van vliegtuigkapers SARCOFAAG VAN HIPPOLYTUS GEVONDEN Kadervorming van leken in cursus van drie jaar 74 WOENSDAG 29 MEI 1974 LEIDSE COURANT Donderdag begint proces tegen Palestijnen tenlandse zaken, en de beslis sing kon moeilijk anders luiden. Sinds jaar en dag gaat Neder land voorop bij het pleiten voor een internationale rechtsrege ling die aan vliegtuigkapingen een halt kan toeroepen. We heb ben de verdragen van Montreal. Tokio en Den Haag getekend, die betrekking hebben op de be rechting van luchtpiraten. Het zou een morele afg3ng beteke nen om terug te krabbelen, nu we zelf twee kapers in huis heb ben gekregen. Dus heeft het justitiële vooronder zoek. op 6 maart door de rech tercommissaris geopend, zijn normale be'oop gehad, en komt het donderdag tot een normale strafzaak. Mr. Bredius letter lijk: ,.Ons vervolgingsbeleid is hetzelfde geweest als bij een ernstig misdrijf dat door een Nederlander zou zijn gepleegd". De tenlastelegging vermeldt al lereerst kaping. Daarop staat volgens artikel 385 a van het wetboek van strafrecht - omdat de daad door twee personen in vereniging is gepleegd - 15 jaar. Voorts zal brandstichtig ten laste worden gelegd, waarop nog eens 8 jaar staat. En ten slotte is er de kleinigheid van verboden wapenbezit. Formeel hoeft de Haarlemse rechtbank het niet moeilijk te hebben, deze eerste keer dat in Nederland luchtpiraten terecht staan. De Palestijnen hebben een volledige bekentenis afge Het gedeeltelijk uitgebrande vliegtuig op de landingsbaan van Schiphol. legd. De feiten liggen vast, en het getuigenverhoor kan tot een minimum worden beperkt. Het hete hangijzer is de strafmaat. Als verzachtende omstandig heid kan misschien gelden - de verdediging zal hierop ongetwij feld hameren - dat Tamini en Nuri zichzelf niet beschouwen als misdadigers, maar als „goe de soldaten die getraind waren voor een missie, en die het draaiboek tot in de puntjes heb ben uitgevoerd". Voor de twee Palestijnen pleit voorts, dat ze - in overeenstem ming met de instructies van hun opdrachtgever - de 92 pas sagiers en 11) bemanningsleden geen haar op het hoofd hebben gekrenkt. Daartegenover staat, dat ze volgens hun bekentenis zeker naar hun wapens gegre pen zouden hebben, wanneer ie mand had geprobeerd de kaping te verijdelen - al weer krach tens de hun gegeven opdracht. En het belangrijkste van alles: terwijl de passagiers die via glijbanen de machine hadden mogen verlaten, nog hulpeloos rond krioelden op de baan, pro beerden ze het vliegtuig op te blazen door een lont gedrenkt in alcohol, die regelrecht naar ex plosieve ladingen in de cockpit en in de achtercabine voerde aan te steken. Wanneer hun op zet was geslaagd, zou de explo sie zonder twijfel rampzalige ge volgen hebben gehad. Zoveel was een mensenleven hun dus ook weer niet waard, zou de recht bank zonder overdrijving kun nen concluderen. Ziin Tamini en Nuri ijskoude huurmoordenaars, zoals de Pa lestijnse bevrijdingsbewegingen er wel meer hebben opgele verd? Denk aan de kaping van de KLM-Jumbo eind vorig jaar, waarbij een van de piraten te gen de stewardessen ronduit toegaf: ,Ik doe het aileen maar voor geld". Of zijn het despera do's die geen enkele andere uit weg meer zien? Per slot van re kening zei Tamini, de leider, onmiddellijk nadat hij midden op de landingsbaan door inspec teur C. de Boer van de luchtha- venpolitie was gearresteerd: „We wilden een daad stellen om dat politiek in de wereld toch niets uithaalt". Het is tussen deze twee uitersten, dat de Haarlemse rechtbank te kiezen zal krijgen. Waarbij een kanttekening die in juridische kringen fluisterend rondgaat. Hoe het vonnis van de rechters ook luidt - de uitvoering ervan berust bij het openbaar ministe rie. Met andere woerden: In overleg met het ministerie van justitie kan altijd nog besloten worden om de twee piraten op ieder gewenst moment over de grens te zetten „als het alge meen belang dat eist". En dat is precies waarop veel be trokkenen in Nederland en el ders hun hoop hebben gesteld. Een dergelijke procedure, zo re deneert men, is per slot van re kening al eens gevolgd met ka pers die in Athene veroordeeld waren. Los van de strafmaat kan de rechtzitting van donderdag ook in andere opzichten interessant worden. Zullen de kapers ont hullen welke organisatie precies hun opdrachtgever is geweest? Zullen ze nauwkeurig uit de doeken doen hoe de wapens en explosieven aan boord zijn ge komen van de VC-10 toen die onderweg van Bombay naar Londen een tussenlanding maakte in Beiroet? Vragen die alle veiligheidsdiensten ter we reld doen branden van nieuws gierigheid. Tot nu toe hebben Tamini en Nuri tijdens hun ver horen door de rijkspolitie slechts het volgende willen los laten: ze hadden hun wapens volgens afspraak aangetroffen onder bepaalde vliegtulgstoelen: een Arabier die hen steeds had vergezeld bij hun opleiding in verschillende Palestijnse vluch telingenkampen, en die de hele aanslag ook had geregeld, had hun gezegd, dat ze na het in stappen in Beiroet op twee be Gezagvoerder Colin Harrison bespreekt de kaping met politiefunctionarissen. paalde zitplaatsen beslag moes ten leggen. De nummers ervan stonden al vermeld cp hun In- stapkaarten: een stool aan het raam en een stoel aan het gang pad. Inderdaad vonden de pira ten na de start het beloofde wa pentuig: twee geladen pistolen, twee handgranaten, cxplosieven en een langzaam werkend lont. Het duo heeft tijdens de verhoren door de rijkspolitie ook ver klaard. dat de kaping grondig geoefend was in een vluchtelin genkamp in Syrië, waar ze on dermeer gedetailleerde foto's van de cockpit van de VC-10 hadden kunnen bestuderen, com pleet met uitleg van de instru menten. In kampen in Jorda nië, Syrië en Libanon kregen ze vervolgens onderricht in het hanteren van de te gebruiken wapens en explosieven. De in Beiroet achtergebleven organi sator van de kaping moet over zeer veel faciliteiten hebben be schikt. Hij kon bijvoorbeeld de beide piraten zonder enige moeite vergezellen tot door de douane, en wist ze aan boord van het vliegtuig te krijgen zon der dat ze een paspoort hadden. Allemaal zaken waarover de rechtbank donderdag wellicht uitvoerige opheldering wenst te krijgen. Tenslotte de vraag: Waarom kwa men Tamini en Nuri met de ge kaapte machine uitgerekend naar Schiphol? „Ons Is verteld, dat we in Nederland goed be handeld zouden worden", heb ben ze tegen de rijkspolitie ge zegd. „We hebben de verzeke ring gekregen, dat de Neder landse bevolking ons niet vijan dig gezind is". In hoeverre het meesterbrein achter de kaping, de mysterieuze onbekende In Beiroet, ook hierin gelijk heeft gehad, zal uit het vonnis van de Haarlemse rechtbank moeten blijken PIET SNOEREN SCHIPHOL Donderdag dient voor. de Haarlemse rechtbank een voor Nederland uniek straf proces. De twee Palestijnen die zondag 3 maart met een ge kaapte VC-10 van British Air ways op Schiphol landden, zul len zich voor hun terreurdaad moeten verantwoorden. De in ternationale luchtvaart - en die niet alleen - wacht met spanning de gebeurtenissen af. De KLM heeft verschillende ano nieme dreigbrieven gekregen die waarschuwen voor represail le-maatregelen, desnoods op alle luchthavens die door vliegtuigen van de maatschappij bevlogen worden. Schiphol ontvangt re- 1 gelmatig telefonische dreige- i menten Het Nederlands elftal zal tijdens de wereldkampioen- j schappen voetbal in Duitsland extra bewaking krijgen - ook al I een gevolg van Palestijnse inti midatie. 'De beveiliging van het rechtbank gebouw in Haarlem is optimaal. Hartgrondige verzuchting van alle betrokkenen: „Hoe eerder de piraten het land uit zijn. hoe liever. De hemel mag weten wat ons te wachten staat als ze hier voor lange tijd de gevange nis in gaan". Sami Hoissin Tamini, 21'jaar oud. en de 23-jarige Adnan Achmad Nuri - hun aanwezigheid op een geheime plaats nabij Haarlem vormt een tijdbom, en niemand weet wanneer hij af zal gaan. Desondanks voelde de Haarlem se officier van justitie mr. J. Bredius niets voor de wettelijke mogelijkheid om de twee kapers uit te wijzen „omdat het alge meen belang dat eist". Hij be sloot tot een normale strafver volging. Hij deed dit uiteraard i In nauwe samenspraak met de ministeries van justitie en bui De cursus „toerusting voor leken", die vorig jaar in alle stilte en bij wijze van experiment is gestart, zal in het komende jaar wor den voortgezet. De cursus is opgezet voor degenen, die een ge deelte van hun tijd beschikbaar stellen voor pastorale werkzaam heden. Het is namelijk gebleken, dat deze parttime pastorale werkers een grote behoefte hebben aan meer inhoudelijke achter- grondbezinïiing teneinde met meer vrucht te kunnen werken. KERK EN WERELD Romeinse archeologen hebben In het priesterkoor van de basiliek op het Isola Sacara bij Flumicino/Rome, die toege wijd is aan de Heilige Hippolytus de sar cofaag gevonden van deze martelaar uit de derde eeuw. Naar hun mening bestaat er geen twijfel aan de echtheid van de sarcofaag, waarvan het opschrift luidt: „Hier rust de zalige martelaar Hippoly tus". De ontdekking is het gevolg van onderzoekingen door de directeur van het instituut voor christe lijke oudheidkunde aan de universitet van Rome, prof. Pasquale Testinl en van de inspe- trlce voor de oudheden van Ostia Antica. prof. Maria Floriani Squarciapino. Er is maar weinig bekend over Hippolytus. Hoewel in het jaar 1551 in Rome een gedenkte ken voor de heilige werd gevonden, waarop een aantal werken van de kerkelijke schrijver werd vermeld, bleven zijn persoon en werk zelf onbe kend, tot In 1842 in het klooster van Athos zijn werk „Phllosophumena" werd gevonden. Het onderzoek naar Hippolytus heeft echter nog niet tot volledige helderheid geleid. Hij komt waarschijnlijk uit klein Azië of Alexandrië. De basiliek waar nu zijn sarcofaag werd gevonden werd twee jaar geleden door dezelfde groep des kundigen blootgelegd. De cursus, die drie jaren duurt, is bedoeld te Voorzien in de onontbeerlijke kadervor ming van leken. Door het afne mend priestertal zullen steeds meer leken moeten worden in geschakeld om de diverse vor men van pastoraal werk voort gang te laten vinden. Het eer- succes voor mrg. De normalisering van de be trekkingen tussen het Vaticaan en Cuba door de benoeming van de zaakgelastigde mgr. Cesare Zacchi tot nuntius in Havanna, wordt gezien als het resultaat van het bezoek, dat de minister van buitenlandse zaken van het Vaticaan, aarts bisschop Agostina Casaroll in februari aan Cuba heeft ge bracht. De nieuwe nuntius, die in no vember zestig jaar wordt, is Italiaan. Paus Joannes plaats te hem in het begin van de ja ren zestig over uit Wenen naai Cuba, waar toen de strijd te gen de kerk scherpere vormen aannam. Hij werd gezant- schapsraad aan de nuntiatuur in Havanna, die toen onbezet was. ste cursusjaar telde zesentwin tig deelnemers, van wie zeven heren en negentien dames, van wie elf vrouwelijke religieuzen. Het aantal deelnemers was. be wust beperkt gehouden. Het zou niet moeilijk geweest zijn veel meer kandidaten voor de cursus te werven. Casaroli Aan de diplomatieke gaven van mgr. Zacchi wordt het toe geschreven, dat de ergste aan vallen afnamen en het wan trouwen tussen de regering Castro en de katholieke kerk verminderde. Niet op de laatste plaats door zijn goede persoonlijke betrek kingen met Castro slaagde mgr. Zacchi er uiteindelijk in meer vrijheid voor de kerk te bedingen, vooropgesteld, dat deze loyaal zou meewerken aan de opbouw van het land. Mgr. Zacchi accentueerde dit door persoonlijk mee te helpen bij het binnenhalen van de sui- keroogst. In 1967 bevorderde paus Paulus hem tot zaakge lastigde van het Vaticaan in Havanna. De startgroep van de cursus „toerusting voor leken" werd gevormd door dr. H. Boerac- ker, staflid van het pastoraal centrum van Den Bosch voor volwassenenkatechese, dr. A. van Diemen o.p., exegeet in Nijmegen, dr. P. Renticnk, be last met de volwassenenkate chese in Utrecht, drs. W. Veld huis, lector aan de katholieke theologische hogeschool te Utrecht, en dr. G. Zuidberg, studentenpastor aan dezelfde hogeschool. Dr. Renticnk fun geert voorlopig als cursuslei der. De vooropleiding van de deel nemers is uiteenlopend. Meer deren hebben een pedagogi sche of sciale academie doorlo pen. Anderen zijn er met ulo of hbs-opleiding. Allen hebben meer dan de basisschool. De meesten hebben in het verle den al een godsdienstcursus gevolgd of hadden zich door zelfstudie in geloofsvragen ver diept. De opzet was om deelne mers uit het hele land te wer ven. in feite komt de meerder heid uit het aartsbisdom Utrecht, drie uit het bisdom Rotterdam en twee uit het bis dom Groningen. De deelnemers kunnen in drie groepen worden verdeeld: de genen, die zich fulltime als pas tor beschikbaar willen stellen. Dezen bevinden zich met name onder de religieuzen. Zij heb ben zich voor deze cursus op gegeven bij gebrek aan een meer aangepaste cursus on danks de waarschuwing, dat deelneming aan deze cursus geen rechten verschaft. De tweede groep bestaat uit men sen, die in hun gewone werk vaak op pastorale vragen stui ten. De derde groep bestaat uit mensen, die een gedeelte van hun vrije tijd beschikbaar stel len voor diverse parochiële ac tiviteiten. De doorwerking van de cursus in het feitelijke pastorale weit is moeilijk na te gaan. Slechts voor enkelen is er begeleiding ter plaatse. Contact vanuit de cursusleiding met de plaatselij ke pastores ontbreekt vrijwel. Het gemis van dit contact met de plaatselijke situatie roept voor sommigen niet meer zal zijn dan een stuk persoonlijke geloofsvorming zonder veel ef fect naar anderen. De initiatiefnemers van de cursus menen, dat er gewerkt moet worden aan het tot stand komen van een soort pastorale academie voor diegenen, die de geschiktheid hebben om halftime of fulltime pastor te worden, maar die niet voldoen aan de academische eisen. Een commissie o.l.v. mgr. dr. R. Staverman onderzoekt mo menteel de mogelijkheden daartoe teneinde te zijner tijd het episcopaat daarover advies uit te brengen.De initiatiefne mers hebben voorts ervan af gezien de cursus landelijk te blijven geven. Tot dusver werd de cursus alleen gegeven in Zwolle. Gedacht wordt aan een regionale opzet per bisdom. Al dus meldt het informatiebulle tin van de r.k. kerkprovincie, Biltstraat 121 te Utrecht. Zestig burgers en militairen zullen binnenkort in Santiago de Chile terechtsfaran op be- schuld'ging van spionage. Een van de betrokkenen bi) het proces, dat wordt gehouden in de militaire academie, is een priester uit Columbia, die vol gens de aanklager een van de belangrijkste leiders was van de MIR, een beweging, die zich ten doel zou hebben ge steld officieren en onderofficie ren van de luchtmacht te win nen voor revolutionaire plan nen. De priester, van wie al leen de voornaam Alonso is bekendgemaakt, was na de staatsgreep uitgewezen. Korte metten Om het grote tekort aan priesters op Curasao het hoofd te bieden, (is een cursus opge zet voor „priestermedewer kers". Dit heeft de bisschop van Willemstad, mgr. Ellis, voor de t.v. gezegd. De cursus is voor mannen en vrouwen, die na afloop verschillende ta ken van de priester kunnen overnemen, zoals huisbezoek en katechismuslessen. Tot nu toe hebben zich tachtig perso nen gemeld. De bisschop hoopt, dat door dit project ook meer belangstelling zal groeien voor het priesterschap. De gezamenlijke werkgroep van de Wereldraad van Ker ken en van de r.k.-kerk Is deze weck voor de veertiende maal bijeen en wel In Venetië. Aan de besprekingen wordt ook deelgenomen door dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de wereldraad en kardinaal J. Wlllebrands, voorzitter van het secretariaat voor de eenheid der christenen. Gesproken wordt over de problemen voor de kerken bij het vervullen van haar zending in de wereld. Bovendien zullen er voorstellen op tafel komen over samen werking op oecumenisch ge bied voor de komende jaren. De Italiaanse weekbladen „Com" en „Nuovl Tempi" hebben bekend gemaakt, dat zij een fusie zullen aangaan. Als reden daarvoor geven bei de bladen op, „dat de laatste jaren katholieke en protestant se groepen dichter bij elkaar zijn gekomen In hun politieke strijd samen met het proleta riaat". Nuovl Tempi verscheen voor het eerst in 1967 als uit- gave van de evangelische kerk in Italië. Com bestaat sinds maart 1972. Het nieuwe week blad rekent op een oplage van ongeveer twintigduizend exem plaren. Normale relatie Vaticaan-Cuba

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7