0 n Raad Noordwijk nog steeds huiverig van plan Huis ter Duin Loes weet er raad op NOORDWIJKERHOUT MOET DIEP IN BUIDEL TASTEN VOOR AANKOOP VAN MELKFABRIEK - bollen- en duinstreek Snackbars voortaan gelijk dicht met de bar-dancings GEPEPERDE BRIEF VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN SLOEG AAN BIJ DE PVS Rabo-bank Sassenheim huldigt De Koning iENSDAG 29 MEI 1974 LEIDSE COURANT oordwijkerhout In de Noord- wijkerhoutse raad zal morgen beongetwijfcld een duchtig woord- aldujje gesproken gaan worden over wet'de mogelijke aankoop vanhet üig, isfabriekscomplex „De Land- lebberbouw". De raad moet gaan be- wfSlissen of er financiële onder- °P moeten worden gebracht tussen ener zijds de gemeente en anderzijds za de eigenaar van deze voormali- pen ii ge melkfabriek; Menken Land- sn noj bouw B.V. echte£»denhandelingen die uiteindelijk tg vaitot g^o'g moeten hebben dat al koïde gemeente Noordwijkerhout zou ejeigenaar van deze fabriek zal we!worden en tevens een paar mil- "Mis joen lichter, want dat de fabriek aan de Havenstraat veel moet eigaan opbrengen, dat is wel ze- gemeente Noordwijkerhout is bijzonder tuk op het complex. .ecteutIn het (recente) verleden heeft daide fabriek altijd een zware be- kdlast'ng betekent voor het funk- t'oneren van de dorpskern. Met d]name lawaai maar vooral tt ^et transP°rt van en naar de fa- P1| briek veroorzaakte veel over- dkheid 'ast' Noordwijkerhout heeft, om- heddat deze situatie 'n een jarem s fhang Proces gegroeid is, nooit 1.® m veel moeilijkheden gemaakt "^over deze toch wat lastige vesti- eMtel ging. Haar nu echter de kans voor het grijpen ligt om zelf een flinke vinger in de pap te hebben bij het bepalen van wie als volgen den in de fabriek komt, wil 1 Noordwijkerhout wel toeslaan. 3et zal een slag van een paar I miljoen worden. Als Inderdaad wordt besloten om de onderhan delingen te openen dan kan de zaak snel rond zijn. Hoeveel gaat de melkfabriek Noordwij kerhout kosten? Gemeentesecre- taris Bakkum wil geen cijfers noemen, maar zegt dat de prijs ,,He| van Menken Landbouw en de zittet taxatieprijs van de gemeente el- onj kaar niet veel ontlopen. Een gunstige uitgangspositie dus. Pikant detail in deze kwestie is het feit dat Noordwijkerhouts WD-wethouder P.C. Heems kerk, directeur van Menken- Landbouw is. Hij is dus direct betrokkene »-> dat heeft gevol gen voor zijn raadslidmaat schap. De heer Bakkum: „Wet houder Heemskerk is wel bij een aantal voorafgaande bespre kingen geweest. Als er echter in de raad gestemd moet gaan worden zal hij zich van stem ming onthouden." Aankoop van de Melkfabriek zal betekenen dat Noordwijkerhout een flinke veer zal moeten laten wat betreft de uitvoering van een aantal belangrijke gemeen schapsvoorzieningen. Sommigen zullen moeten worden uitgesteld of misschien zelfs niet gereali seerd kunnen worden. Kernvraag in de discussies don derdagavond zal ongetwijfeld worden hoe de gemeente Noord wijkerhout de gebouwen denkt te gaan exploiteren. B w stel len zich voor dat een gedeelte van de panden (voor zover pas send in het ontwerp-bestem- mingsplan) verkocht kunnen worden. Andere gedeelten zullen tijdelijk worden verhuurd. Morgenavond moet de beslissing vallen. Wacht men langer dan is de kans groot dat Menken Landbouw B.V. i.e. wethouder Heemskerk de melkfabriek aan een ander verkoopt. Noordwij kerhout heeft echter vertrouwen in haar gemeenteraadslid. „Hij zal ons geen poot uitrukken", zegt gemeentesecretaris Bak kum. NOORDWIJK Een bewoon ster van de Jan Kroonsweg had aan de gemeenteraad van Noordwljk verzocht in de omgeving van deze straat een urinoir aan te brengen. PPR-lld De Ridder zei gis teravond in de raad veel voor een dergelijke openbare instelling te voelen. Hij acht te het een bittere noodzaak. „Stinkdingen zijn het", repli ceerde burgemeester mr. Bonnike, en hij voegde er nog aan toe, dat het college een aversie had tegen open- Geen openbaar urinoir in badplaats bare toiletten. ,,Dan doen ze het niet meer door de brie venbus", hield De Ridder vol, maar de voorzitter van de raad meende, dat dit een uiting was van een andere soort neiging. Mej. Koopman zag in een openbaar urinoir een vorm van discriminatie van de an dere sekse. Met één zo uri noir zijn we er niet merkte Vogelaar op. Daarom zag hij er meer in een beroep te doen op de houders van een bar-dancing. Deze zouden b de uitgang van hun etablisse menten een bordje kunnen hangen met het opschrift: „Eerst plassen. Bevuil de straat niet" NOORDWIJK De snackbars en dergelijke eetgelegenheden In Noordwljk rullen voortaan op hetzelfde tijdstip als de bar-dancings moeten sluiten. Tot nog toe mochten deze Inrichtingen In de winter, periode een half uur, en In het voor- en hoogseizoen een uur langer open zijn dan de overige horeca-gelegenheden. In de praktijk bete kent dit, dat de snackbar* met ingang van 1 Juni a.s. 's nachts om twee uur moeten sluiten, inplaats van om drie uur. Dit besluit tot wijziging van de Alg. Politieverordening werd gister avond in de raad genomen tijdens een discussie over een schrijven van de eethuisexploitonten, waarin zij de wens kenbaar maakten om met de gemeenteraad over de regeling van de sluitingsuren van gedachten te wisselen. De Geus (prot. chr.) voelde niets voor een dergelijk gesprek. „Waai gaan wij bestuurlijk naar toe als elke belangengroep met de raad wil gaan praten. B. en W. zijn mans genoeg. De gemeenteraad heeft duidelijk genoeg uitgesproken hoe zij over de situatie rond de bar- dancing en de snackbars denkt. Thans blijft het danspubliek tot 's morgens half vier rond de broodjeszaken hangen hetgeen gepaard gaat met nachtrumoer en overlast voor de bevolking. Bovendien werkt het de criminaliteit in de hand". Bij het debat over dit voorstel, verklaarde Jhr. Van Riemsdijk (Gem. Bel.) het met D« Geus eene te zijn. Burgemeester mr. J. M. Bonnike deelde mee, dat de te Noordwijk ge maakte uitzondering voor de snackbars in vergelijking met andere plaatsen, echt wel bijzonder was. Faase (KVP) kon met het voorstel wel meegaan, maar hij wilde het beperken tto de komende zomermaanden. Daarna wilde hij de zaak van de sluitingstijden opnieuw bekijken, mede aan de hand van de rapporten van politie over de situatie. Hij meende dat de korps chef van politie, de heer Basten zich duidelijk had uitgesproken voor een sluitingstijdstip van één uur in de winterperiode. Ook Schaafsma (VVD) ging de nachtrust van de Noordwijkers zeer ter harte. Niettemin was hij toch wel bereid nog eens met de ex ploitanten van de snackbars te praten. Bedijn (PvdA) stelde zich zonder meer achter de suggestie van Faase. De bevolking moet van haar nachtrust kunnen genieten en ook hij bleek van mening, dat de horeca-exploitanten, meer dan welke bevolkingsgroep ook, in de gelegenheid waren gesteld hun mening kenbaar te maken. Een voorstel van Schaafsma om te voldoen aan de wens van de ex- ploitanten tot een gesprek met de raad kreeg alleen de steun van zijn fractiegenoot, wethouder T. Jansen. iet) Zeppelin van WD ging niet op Noordwijk - In het kader van pimtei haar verkiezingsaktie was de derinj VVD in Noordwijk voornemens g va» een zeppelin boven het dorp te ntribu- laten hangen. Men vroeg daar- et voor vergunning aan, doch op he kreeg nul op het request, zodat ndere» het luchtvaartuig met verkie- g vat zingsleuzen aan de grond bleef, ganl Tot stomme verbazing van de WD-aanhang, verscheen zater- wierF dag I1- wel een vliegtuig boven elopes de badplaats met een spandoek, it jaaf waar°P "og eens op de ge CDA attent werd gemaakt. Aan- vankelijk veronderstelde men leriod» partijdigheid bij gemeentelijke gaven organen, doch later kwam aan het licht, dat over de WD-zep- niginfc Pe"n ee" andere instantie be- er ee^ sliste dan over het vliegtuig van dui- de CDA. De christen-democra- ten hadden óf meer geluk of zij beter voorgelicht. Maar Progressief Warmond fel contra CDA op voorav ond verkiezingen heet Van onze correspondent In het Trefpunt is gisteravond door een honderdtal >t mé Warmonders en tal van kandi- r hen daat raadsleden (soms fel) ge discussieerd over politiek hete hangijzers in de gemeente. Daartoe behoren onder meer de eventuele aanleg van een boot jeshaven en het plan Kouden- hoorn. De kandidaat raadsleden konden de kiezers daarover ech ter nauwelijks duidelijkheid ver- i schaffen. Het CDA en Progressief Warmond stonden tijdens het politieke de- j bat het felst tegenover elkaar. Vooral op het punt „inspraak" 5 kreeg het CDA het moeilijk te verduren. De WD daarentegen werd het erg gemakkelijk ge maakt. De vertegenwoordigers van deze partij kregen nauwe lijks vragen te verwerken. Veel belangstelling voor expositie in Voorhout Voorhout - Burgemeester G. A. Stolwijk opende gisteren de ex positie van de schilder Nicolaas de Waard. Van de zijde van de Voorhouters, maar vooral van de jeugd was grote belangstel ling. De schilder verkocht vlak na de officiële opening zelfs al NOORDWIJK Gisteravond werd in de vergadering van de Noordwijkse gemeente raad weer uitgebreid gedis cussieerd over het bouw plan Huis ter Duin. Er wa ren tegen het voorbereid ings- besluit, voorafgaande aan de vaststelling van een bestem mingsplan voor het gebied van Huis ter Duin een drie tal bezwaarschriften inge diend. B. en W. stelden voor deze appèls ongegrond te verklaren. De meerderheid van de raad ging hiermede uiteindelijk akkoord, maar toch kreeg men tijdens de discussies min of meer de indruk, dat verschillende raadsleden het niet zo'n ramp zouden vin den als het voorbereidingsbe- sluit getroffen zou worden door het veto van Ged. Sta ten of de Kroon. De beden kingen tegen het bouwplan richtten zich hoofdzakelijk tegen de grootschaligheid en de massaliteit van de bouw. In eerste instantie maakte het gebied van Huis ter Duin deel uit van het komplan Noordwijk aan zee, waarte gen nog steeds een beroeps zaak loopt bij de Kroon. Om een spoedige uitvoering van een bouwplan voor Huis ter Duin mogelijk te maken, was het gebied door B. en W. uit het komplan gelicht. Vervolgens had de raad ten aanzien van het gebied van Huis ter Duin een voorberei- dingsbesluit genomen. Vogelaar (prot. chr.) zei het een vreemde zaak te vinden als Ged. Staten op de be zwaarschriften zouden beslis sen, zolang de Kroon geen uitspraak had gedaan over de bezwaren, die ingediend waren tegen het komplan. Bij de massaliteit van deze bouw, aldus Vogelaar, is het plan Koegenboeg voor de Ko ningin Wilhelmina Boulevard nog maar een peuter. Zijn fractiegenoot De Geus daarentegen meende, dat de raad slechts de conse quentie kon trekken uit het reeds genomen voorberei- dingsbesluit en de bezwaar schriften moest afwijzen. Of de raad het goed gedaan heeft, zal de historie uitma ken. Eerst als de Kroon de eaak afwijst, zou een nieuw plan kunnen worden ge maakt. Daarmede was De Ridder (PPR) het niet eens. „Als de raad meent, dat de bestemming niet juist is, moet zij op het besluit terug komen". „Op die manier ontstaat be stuurlijk een chaos", was het commentaar van de KVP- fractievoorzitter Alkemade. De Geus: ..Als De Ridder er zo over denkt, had hij met een initiatief-voorstel moeten komen ten aanzien van het Huis ter Duin gebied. Maar hij zal dan ook dienen te be denken wat de consequenties zijn, o.m. planschade, als zijn voorstel zou worden aan genomen". PvdA-woordvoerder J. Bedijn verklaarde het niet in het be lang van de badplaats te vin den als op het terrein van Huls ter Duin zo'n inmens groot gebouw zou worden ge vestigd. Hij achtte het be zwaarschrift van L. Bedijn- B. van Duljn wel gegrond en zei het oorspronkelijke be stemmingsplan te willen vol gen. Schelvia (PPR) sloot zich bij het standpunt van Bedijn aan. (Dan duurt het zeker nog zes acht jaar, repli ceerde burgemeester mr. Bonnike). Benschop (prot. chr,) vond dat de knoop nu maar eena moest worden doorgehakt. Zoals het Huis ter Duin er nu bij staat is het ook geen reclame voor de badplaats en als wij niet oppassen gaan wij de weg op van Schevenlngen. Mej. Koopman (KVP) zette vraagtekens wat de hotelac commodatie in het bouwplan betreft. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. tot het onge grond verklaren van de be zwaarschriften aangenomen met de stem van De Ridder tegen. Vogelaar, Bedijn, Ab- couwer en Schelvis spraken zich uit voor het volgen van een volledige bestemmings plan-procedure. DEN HAAG/BOLLENSTREEK De brief van de Bond van Bloem bollenhandelaren aan het Productschap voor Siergewassen m.b.t. de teeltregeling van byacinthen, heeft gisteren nogal wat stof doen opwaaien tijdens de PVS-jaarvergadermg. Het hoofdbestuur vail de Bond had rich In die brief uitgesproken voor handhaving van de huidige teeltregeling omdat men zonder regeling overproduktie een reële dreiging acht. De prijs van de hyacinten is thans na een tegenvallende oogst in 1973 heel goed en als men de teelt gaat vrijgeven konden met name de tulpentelers uit de zuidelij ke bloembollenstreek zich wel eens in sterke mate op de hyacinten cultuur gaan werpen. Zonder teeltregeling staan we dan over drie jaar voor dezelfde misère als nu met de tulp het geval is, aldus de Bond van Bloembollenhandelaren, die verder meende dat het ec«1 eenvoudige zaak is om van de tulpen- op de hyacintenteelt over te stappen. De Bond achtte het een zaak van doorslaggevende aard dat de huidige situatie de kiemen van overproduktie, prijsbederf en verlies van deskundigheid in zich draagt. Zelfs al zou de produktie zich van een depressie herstellen, dan zal het een uiterst moeilijke zaak zijn de inmiddels Ingezakte belangstelling bij het publiek weer op te vijzelen. Zelfs de meest gerichte en financieel krachtige afzet bevorderingscampagne zou daar jaren over doen, zo meent de Bond van Bloembollenhandelaren. De heer Hylkema voorzitter van het PVS zei de inhoud van deze brief geheel te kunnen onderschrijven, hij vond de opgestelde punten lo. gisch benaderd en zag het geheel als een aanvulling van de argu menten die worden gehanteerd om de teeltregeling te kunnen conti nueren. Ir. Kanstein, de vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw, plaatste daarentegen een paar vraagtekens. Hij zag er duidelijk passieve punten in. „Door angstvallig de produktie af te stemmen op de huidige vraag, ontbreekt elke stimulans om tot op de bodem van het verkoopreservoir te gaan." zo zei hij. De heer Kanstern had de afzet van de laatste vijf. zes jaar op de snijtafel gelegd en had eerder een daling dan een stijging van de hyacintenverkoop gezien. Dat de tulpentelers uit De Zuid zullen vluchten in de hyacintencul tuur was een punt waarovér hij ook zijn twijfels had. We zien trou wer* -<«f 10 net van het areaal'Wiet eens wordt benut, zo zei hij. De toneelgroep van de Katholieke Vrouwenbeweging Voorhout bracht het blijspel Locs weet er raad op". In deze scène is mevrouw Van Leeuwen-Veenhoj te zien die als „Loes" op heel wat precaire situaties raad moet weten. Zij werd hierin dapper bijgestaan door me vrouw Van der Berg-Verhade, die als dienstbode Daatje danig op de lachspieren werkte. SASSENHEIM Het ledental van de RA BO bank Sassenheim is het afgelopen jaar de achthonderd gepasseerd. Dit werd me degedeeld op de algemene ledenvergade ring van de bank. Tevens werd de heer Jac. Koning gehuldigd. Hij maakt 25 jaar deel uit van het bestuur. Uit handen van oud-bestuurslid Slem Vcrdegaal ontving hl) een fraai bloemstuk. Uit de balans en de verlies en winstrekening de volgende notities: de liquide middelen daalden van 13 miljoen tot ruim 10 mil joen. De rente en provisie steeg van 757.748 tot 862.051,—. Het winsisaldo bleef praktisch gelijk aan dat van vorig jaar: 76.219.- tegen f 76.030,— in 1972 Directeur Beyk noemde 1973 een gunstig jaar voor wat betreft de liquiditeit. Er knn nog worden voldaan aan de vraag naar le ningen. De grens zal echter spoedig be- leüct zijn, aangezien de spaargelden terug lopen. Noordwijker negeert rijverbod DEN HAAG/NOORDWIJK De De 36-Jarige fabrieksarbeider L.v.d.B. Uit Noordwljk is door de Haagse politierechter veroor deeld tot een week gevangenis straf. De Noordwijker stond te recht wegens het overtreden van het verbod tot besturen van een auto. Al eerder was hij veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Dit weerhield hem er niet van toch in een auto te stappen. Ge zien de huiselijke moeilijkheden, die de arbeider scheen te heb ben, overwoog de rechter een geldboete. De officier van justi tie stelde echter: „Wanneer het een geldboete wordt en de week gevangenisstraf die ik heb ge- vordeixl, niet wordt opgelegd, dan ga ik ten uitvoerlegging van die vorige voorwaardelijke straf vragen." Dit wilde de rechter de verdachte niet aan doen. Subsidie voor Doe-feest NOORDWIJK In de zomerva kantie van vorig Jaar organi seerde het comité Vakantiebe steding Noordwijk voor d<? eer ste maal een vakantieprogram ma. Dit doe-feest werd een groot succes. Niet minder dan ca. 8000 namen aan de verschil lende onderdelen van het evene ment deel. Dit jaar wil men we derom een dergelijk feest orga niseren. Voor do uitvoering van de activiteiten heeft het comité aan de gemeente een subsidie van 15.000 gevraagd. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Trou met Blycken naar Frankrijk LISSE Muziekvereniging „Trou moet blycken" maakt op Twee de Pinksterdag een uitstapje naar Frankrijk. In Estair zal de muziekvereniging met haar nieu we Lyrn-trompetterskorps voor het eerst naar buiten treden. In Lisse wordt zaterdag in de Pauluskerk een voorproefje ge geven door deze nieuwe afdeling van „Trou moet blycken". Om 11.00 uur wordt het Lyra-trom- petterskorps officieel geïnstal leerd. „Opper" verlaat SaMenheim SASSENHEIM - Opperwachtmees ter A F. Bals gaat Sassenheim verlaten. Hij is met ingang van 1 juni a.s. benoemd tot groeps commandant van Maosdrlel. De heer Bals kwam in 1968 naar Sassenheim. Daarv<x>r was hij postcommandnnt In Hoofdpiuat In Zecuws-Vlaanderen. Deze functie bekleedde hij vóór 1965, 12'/£ Jaar lang ln Obdam. Kesseling schoolhoofd LISSE - De heer D. I. Kesseling Is gisteravond tijdens een extru gemeenteraadsvergadering be noemd tot hoofd van de openba re lagere school in Lisse. De heer Kesseling Is momenteel schoolhoofd In Overlandsbrock. Vierdaagse in Lissc LISSE De Nederlandse Wandel sport bond organiseert in Lisse op 4, 5, 6. 7 Juni een uvondwan- delvierdaagse. De starttijd is tussen zes en half zeven .bij ge bouw Trefpunt. Het inschrij vingsgeld bedraagt tot 15 jaar 2,25 en boven 15 Jaar 2,75. Deelnemers kunnen zich in schrijven op de volgende adres sen: Trompstrant 10, Prins Bernhardstraat 4, Narcissen- straat 34 en Juilnnnstraat 77 tussen zeven en acht uur 's avonds. Vogo Izang-cxcu rede NOORDWIJK De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescher ming Noordwijk organiseert maandag a.s. (Tweede Pinkster dag) een vogelzang-excursie op het landgoed Leeuwenhorst. De start is 's morgens om 7 uur vanaf de ingang van het land goed aan het Westeinde, tegen over hotel Dijk en Burg. De deelname is gratis. Trimmen in Voorhout VOORHOUT - In de tuin van „Hit Agnes" krijgen de Voor- hou'se dames vanaf morgen de gelegenheid om te trimmen. Tussen 19.30 en 20,30 zullen in de tuin namelijk volkybalnetterj worden gehangen. Belangstel' lenden kunnen zich nog opge-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5