Noodsituatie voor tweederde van confectie- industrie CACTUSSEN ZIJN PLANTEN VOOR ROMANTICI Ulster krijgt indruk van onze hongerwinter Vermindering reisagenten noodzakelijk 14 YOENSDAG 29 MEI 1974 HET BINNENHOF HILVERSUM „Voor de Ne derlandse confectie-industrie is 1973 weinig minder dan een rampjaar geweest", zegt prof. dr. P. Verburg, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Prof. Verburg leidde de door de regering ingestelde Stuur groep Confectie-industrie, die kans zag om binnen twee maanden een goed doortim merde nota te produceren, waaruit blijkt dat overheids hulp dringend geboden is om grote delen van deze bedrijfs tak voor de totale ondergang te behoeden. Hij hoopt nu, dat de regering op haar beurt even vlot zal zijn met het ne men van een positieve beslissing. „Want je kunt echt wel van een noodsituatie spre ken. Elke week uitstel bete kent dat mogelijk een bedrijf moet sluiten, dat anders gered had kunnen worden". In de Hilversumse woning van de hoogleraar praten we na over het bijna vijftig pagina's tellende rapport. Ook de heer L. C. W. M. Kusters van de NEVEC (Nederlandse Econo mische Vereniging van de Con fectie-industrie) was bij het ge sprek aanwezig. Met onze nationale kleding-in- dustrie gaat het al sinds het midden van de jaren zestig bergafwaarts. Het laatste jaar echter is dat „slijtageproces" dusdanig versneld, dat zelfs prof. Verburg geschrokken is van het cijfermateriaal dat hij in de stuurgroep onder ogen heeft gekregen. „De situatie is nog zorgwekkender dan ik vier maanden geleden dacht", en toen beschikte hij als voor zitter van de beleidscommissie structuuronderzoek in de con fectie-industrie toch ook al over de nodige gegevens om de situatie allerminst rooskleu rig in te zien. Een paar cijfers om te illustre ren hoe drastisch de moeilijk heden zich hebben toegespits: Prof. Verburg (r.) het alarmerende rapport in 1972 was bijna de helft van de bedrijfstak net-aan rendabel of verliesgevend; in 1973 steeg het aantal ondernemingen dat in de gevarenzone verkeert tot tweederde van de totale con fectie-industrie, wat betekent dat de wericgelegenheid van 26.000 mensen op de tocht staat. „En daarbij kun je rus tig aannemen, dat diverse be drijven die in '72 verliesgevend waren, in '73 niet meer beston den", voegt de heer Kusters eraan toe. „Voor een groot deel van de bedrijfstak (700 vestigingen, 40.000 werknemers) waren de resultaten van vorig jaar nog slechter dan die van 1972", zegt prof. Verburg, „en dat is een ontwikkeling die natuurlijk niet lang zo kan doorgaan, vooral omdat de confectie een loonintensief bedrijf is". De problemen blijven niet be perkt tot ondernemingen van een bepaald type of van een bepaalde omvang; „Ze doen zich voor in alle branches en bij kleine tot heel grote bedrij ven", aldus Kusters. „Er mel den zich bij ons al regelmatig bedrijven om hulp. Maar we moeten ons nu nog met be perkte middelen behelpen". In het rapport van de stuur groep wordt de oprichting aan bevolen van een stichting structuurverbetering confectie- industrie. die de hulpverlening moet gaan coördineren. Het zwaartepunt ligt daarbij, aldus prof. Verburg, op die maatre gelen, die door middel van subsidies van de grond moeten komen; met name op activitei ten die gericht zijn op verbete ring van zowel de marketing functie als de bedrijfs-efficien- cy in de confectielndustrie. Daarnaast worden korte-ter- mijn-maatregelen gevraagd voor de opsporing en doorlich ting van ondernemingen die in acute nood verkeren. Het gaat daarbij om „enkele tientallen" bedrijven. De levensvatbaar heid op lange termijn zal dan als criterium voor een „red dingsactie" gelden. Zegt de regering „ja" tegen de voorstellen van de stuurgroep, dan gaat haar dat uitge smeerd over drie jaar min stens 60 miljoen gulden kosten (terwijl de industrie zelf onge veer 30 miljoen moet bijdra gen). En de regering mag best ja zeggen, vinden beide heren, want (en nu volgt een citaat uit het rapport)" de huidige toespitsing van de moeilijkhe den is mede veroorzaakt, door dat de confectie-industrie zich in een te snel tempo moet aan passen aan diep in de struc tuur van de bedrijfstak ingrij pende overheidsmaatregelen, onder meer op het gebied van de lonen en prijzen en van de handelspolitiek". Zo wordt voor 1974 de loonkostenstijging geraamd op tenminste 19 tot 27 procent. De stuurgroep wil ook de me dewerking van de overheid aan een landelijke actie om het werken van gehuwde vrou wen in de confectie-industrie te bevorderen. Prof. Verburg: „Een actie die niet alleen op de vrouwen is gericht, maar ook op de industrie zelf, die meer parttime-minded moet worden gemaakt". Regulering van de invoer (uit met name de lage-loonlanden) is ook een hartewens van de stuurgroep, al is prof. Verburg daar niet zo verschrikkelijk optimistisch over. „Er valt wel iets te doen. maar niet zo heel veel". In elk geval vindt hij het wel een haalbare zaak. dat marktverstorende importen worden beperkt. Op de vraag of hij het voor- stellenpakket in zijn totaal haalbaar acht, zegt hij: „Wij hoefden ons niet te bezinnen op de eventuele haalbaarheid, maar die is in de vergaderin gen van de stuurgroep wel her haaldelijk naar voren geko men. Je kunt bijvoorbeeld wel zeggen: sluit de grenzen voor Italiaanse confectie, maar dan weet je toch dat dit niet kan gebeuren. Ik weet dat het rap port zo realistisch is, dat de regering er op in zal gaan. Ik heb een gesprekje gehad met minister Boersma, die er blijk van gaf dat er inderdaad maatregelen zullen komen". Heeft hij enig idee wanneer? „Binnen een maand, verwacht ik". Amateurkweker H. Rubiugh: SOEST - Oreocereus Celsianus, Parodia Ca tam ar eens Is, Adromischuw Saxicola, om nu maar eens een paar zijstraten te noemen, zijn voor u en mij volkomen onuitsprekelijke en nietszeggende namen. Zo niet voor de heer H. Rubingh in Soest, die speelt met deze begrip pen. Om u uit de droom te helpen, het zijn namen van cactussen met internationale vermaardheid. Er is zeifs een cactus naar hem genoemd, dus dan begrijpt u het wel. De heer Rubingh (63) vertelt graag over zijn liefhebberij, wandelend tussen zijn trotse verzame ling vaii zo'n kleine tienduizend planten - sommige meer dan drie meter hoog - links en en rechts aanwijzend en verklarend. ,,Ja, het is louter liefhebberij", natuurlijk ook veel dingen over zegt hij. „Maar hoe begint zo- verzorging en kweken, iets? Toen ik nog een Jongen Kijk. dit is nu een cactus, die Je zat Ik altijd met mijn neus eigenlijk het povere begin van in de Verkadealbums. Die heb ben me de liefde voor de natuur bijgebracht. Later, toen ik zo'n jaar of 16, 17 was en timmer man-metselaar, ging ik bij de AJC. Samen met Koos Vorrink en Henk van Laar heb ik heel wat over de Veluwe gezworven. Ook dat gaf die natuurliefde nog een stoot extra. Toen was het nog maar een klei ne stap naar het zelf iets met planten gaan doen. Ze zelf op kweken. ze zien opgroeien, gaan experimenteren, vreemde soor ten gaan verzamelen. Cactussen hebben voor mij altijd dat ge- heimzlnnige uitheemse gehad. "Misschien dat ik daarom juist met die planten begonnen ben., fat u nu hier om u heen ziet is de ontwikkeling, zoals ik die zie, van de cactussen, geduren de 60 miljoen jaar. Ik heb al heel vroeg de boeken van Dar- 'Hetzelfde geldt voor wat de leek win aangeschaft. Die hebben dan noemt vetplanten. Maar die alle cactussen zou kunnen noe men. En nu moet u hier eens zien, al die koppen, nog een paar dagen zon en het is een zee van bloemen. Nee, dit is geen metertje cactus om wegge gooid te worden. Daar worden plakken van gesneden om weer andere planten op te kweken. De cactus is de enige plant waarbij het niets uitmaakt hoe je dan zo'n schijf plant. De sap stroom loopt beide kanten op zo'n cactus is toch een vreemde plant. Tegen alles bestand. Of nu een ezel zijn sappige vlees rondom afvreet, de kern blijft en de plant groeit door. Barre hitte en extreme kou houden de meeste cactussen uit met het grootste gemak. Op duizenden meters hoogte gedijen ze met plezier. BELFAST (UPI) - Het door de algemene sta king getroffen Noord-Ier- land krijgt langzamer hand het beeld van onze hongerwinter. In de meeste gezinnen was gisteren geen brood, I melk, eieren en vlees. I De gasvoorzienlng was afgesloten en elektrici teit was er nog maar voor 25 procent en, vol gens het energiebedrijf, zou de stroomvoorzic- I ning wellicht op korte j termijn geheel worden gestaakt. Bij de winkels vormden zich lange rijen vrouwen in de hoop op tenminste nog wat melk, brood of andere levensmiddelen I en oude vrouwen en kin- deren waren op zoek r wat hout om die le vensmiddelen die nog In voorraad waren boven een houtvuurtje te kun nen koken. Water was er dinsdag nogmaar twee uur per dag en de stank van rot tend, niet opgehaald huisvuil werd verhoogd door de motregen. In de steden is de aan voer van vers voedsel nagenoeg tot stilstand gekomen en de meeste winkeliers klaagden dat hun voorraad ingeblikt voedsel uitgeput raakte terwijl dat met de mees te soorten vlees al het geval was. Hoewel het de protestan ten zijn die staken, is de situatie in de katholieke wijken al niet anders. Weliswaar zijn de win kels daar open gebleven, maar de winkeliers zul len zeer spoedig door al hun voorraden heen zijn. Als gevolg van gebrek aan brandstof en door de menselijke barricades is 'it verkeer ook nage noeg onmogelijk. Het le ger heeft zondag wel 21 pompstations bezet, maar omdat er geen stroom is kunnen de pompen niet werken. Het nieuws bereikt de mensen via transistor ontvangers op batterijen en twee kranten die nog in beperkte oplaag ver schijnen. Zo liet Glenn Barr, de voorzitter van de protestantse „Ulster arbeidersraad" de sta kers weten: „Wij zullen gras eten voor wij gesla gen zijn". De Britse regering heeft 700 specialisten van le ger en marine naar Noord-Ierland gezonden om de vitale diensten over te nemen, maar zij zijn met uitzondering van degenen die de ben zinestations bezetten nog niet in actie gekomen. Het geheime Ierse repu blikeinse leger heeft de staat van oorlogsparaat heid voor alle katholieke wijken afgekondigd uit vrees voor aanvallen van de protestanten. „WIJ concentreren ons op defensiemaatregelen tegen elke aanval van paramilitaire eenheden van de protestanten", al dus een woordvoerder. Hij zei dat al 5.000 liter benzine is gevorderd voor ambulances die bij eventuele gevechten ge wonde katholieken moe ten vervoeren. Metershoge cactussen in een amateurkas mij gegrepen voor de evolutie- j theorie. Op cactusgebied ben ik autodidact. Ik heb dus geen schoolse wijsheid, maar daar door zit ik ook niet vast aan een bepaald systeem. Die ontwikke ling over zoveel miljoen Jaren breng ik ook altijd te berde op heb ik hier niet meer staan. Je moet als je planten wilt kweken ergens kiezen of delen. Ik koos voor de cactussen. Mijn vet planten heb ik weggegeven. En dan blijft er echt nog genoeg over want er zijn zo'n 3500 soor ten cactussen". de lezingen die ik overal in het Ik merk op, dat ik het in de kas land houd over cactussen en tamelijk koud vind en dat voor vetplanten. Daarnaast vertel ik tropische planten. Dait zeggen veel mensen die hier komen. Ik heb er maar een antwoord op. Je moet niet alleen fanatiek zijn in het kweken en verzamelen, je moet ook een beetje durven. Dat geldt voor de temparatuur de grondsoort de bemesting, het water geven. Planten die bij mij bloeien, bloeien nergens an ders. Hoe komt dat? omdat ik durf. wat anderen niet durven. Hier, neem nou deze plant. Een weelde aan bloemen. Nergens anders doet - ie-'t. Hier, die ha- nekammen. Nergens bloeien ze. Bij mij wel. Maar tot voor kort waren er nog over om te durven. Daar is ge lukkig verandering in gekomen. De cactus is plotseling in. De beroepskwekers kunnen het plotseling niet meer aan. Op vele vensterbanken verschijnen ze weer. In supermarkten en warenhuizen is het een vlot lo pend artikel geworden, mede omdat Japan erg goedkope planten op de markt brengt". Of de huisvrouwen die nu die leu ke kleine cactusjes kopen alle maal goede kweeksters zullen worden?" Hoe romantischer je bent aangelegd hoe beter het is. 'n Cactus is een plant voor romantici. Ikzelf ben gevoelig voor kleur en vormen. Ik be wonder het contrast tussen die doornige plant en de onuitspre kelijk mooie bloem. Nee, het is beslist niet zo dat de eigenaar op zijn plant moet lijken, een stekelig mens zijn." HILVERSUM (ANP) Het aan tal verkooppunten in ons land, waarover de 300 toeristische en 145 gemengde reisagentschap pen beschikken, moet met circa 200 worden verminderd Het aantal verkooppunten van de 125 passageagentschappen mag niet meer groeien. Genoemde drie soorten agent schappen exploiteren ongeveer 1100 verkooppunten. Andere we derverkopers, 32 in getal, heb ben nog eens 3780 verkooppun ten in bankgebouwen, waren huisfilialen, levensmiddelenwin kels en n s stations. De toeristische verkooppunten, die geen minimumomzet van vier tot vijf ton, en de gemengde agentschappen, die minimaal niet tot een omzet van acht tot negen ton komen, komen het eerst voor opheffing in aanmer king. Verkooppunten, die wel deze minimumomzet halen, maar toch een uitzichtloos ver lies maken, kunnen aan deze groep worden toegevoegd. Dit zijn de voornaamste aanbeve lingen van een structuuronder zoek, dat werd uitgevoerd door een beleidscommissie onder voorzitterschap van de heer E. G. Stijkel. Het rapport zegt, dat hoewel de markt van het uitgaande verkeer sterk groeit, toch een groot aantal reisagentschappen in een moeilijke situatie ver keert. Ruim de helft van de on dernemingen heeft bij zijn acti viteiten van reisagent in 1972 verlies geleden. Het ziet er niet naar uit, dat dit Jaar en 1974 een gunstiger beeld zullen ver tonen. Van de kleinere reisagent heeft eenderde deel meer schul dei dan bezittingen. Kardinaal vraagt steun H. Stoel voor Mozambique UTRECHT (ANP) Kordlnnol Alfrlnk heef namens de Neder landse bisschoppen een tele gram gestuurd aan kardinaal- staatssecretaris Vlllot naar aan leiding van het rapport van Ne derlandse paters van de H. Har ten over de moordpartij te Inha- mlnga In Mozambique. De Nederlandse bisschoppen zeg gen met de H. Stoel ongerust te zijn over het lot van de jonge kerk en hef volk von Mozambi que. Zij vragen, ondanks de moeilijkheden, alle mogelijke stappen te ondernemen om de kerk en het volk van Mozambi que weer hoop te geven Jaarbeurs gaat uitbreiden UTRECHT (ANP) - Tekort oan overdekte expositieruimte Is er de oorzaak van, dat de Jaar beurs in Utrecht binnen niet al te lange tijd tot een verdere uit breiding van de hallenruimte zal overgaan. Dit blijkt uit het vandaag verschenen Jaarverslag van de Jaarbeurs. Er is reeds een krediet van 1,5 miljoen beschikbaar gesteld om de uit breiding van de hallenruimta voor te bereiden. In augustus zal naar verwachting het bouw besluit worden genomen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15