Rabobank Q KVP WAARSCHUWT DE PVDA Premier Chirac: vertegenwoordiger nieuwe Franse generatie Vakbeweging wil meer invloed personeelsbeleid CeidocSoiwcMit Minderheden niet buiten spel zetten KAPITEIN MOET NA 14 JAAR CEL IN Winkeliers hebben problemen aan zichzelf te wijten Vaticaanse rechtbank veroordeelt dieven Doeltreffend doelsparen voor de kinderen... met het Automatisch Spaarplan van de Rabobank. DINSDAG 28 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Fsselstein KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw heeft de indruk dat zich in de Partij v.d. Arbeid een bacterie heeft genesteld, een microbe van enkele machtswellustelingen, die denken hun wil aan an deren te kunnen opleggen zodra ze de meerderheid hebben behaald. Op een verkiezingsbijeenkomst gisteravond haakte ook hij in op het PvdA-streven om o.a. in Rotterdam en Groningen meerderheids colleges te gaan vormen en de minderheden buiten spel te zetten. ger opeens te laten vallen als je de meerderheid hebt behaald iets beklemmends in de huidige poli tiek," aldus dr. De Zeeuw. Hij waarschuwde tegen de meerderheidsdictaturen, want als een meerder heid haar wil oplegt aan de rest, gaan de minder heden een tegenwicht vormen. En waartoe dat leidt is te zien in Ierland: geweld en anarchie. De PvdA kan van haar constructieve krachten worden beroofd als deze heilloze weg wordt voortgezet, al dus de KVP-voorzitter. ke gebracht door VVD-voorzitter mevr. Van Some ren Downer. Zij constateerde, dat overal waar de PvdA een linkse meerderheid kan vormen, des noods met de communisten, de christelijke partijen buiten de deur worden gezet. Volgens mevr. Van Someren zou het daarom wel erg karakterloos van de KVP en AR zijn indien zij landelijk braaf met de PvdA en PPR blijven meeregeren, alleen om ministerszetels te behouden. ,Ik vind de mentaliteit om je vrienden van vroe- De collegevorming werd gisteravond ook ter spra- ding van de PvdA, zijn woorden in daden zal om zetten. Op een verkiezingsbijeenkomst in Rotterdam heeft PvdA-voorzitter A. v.d. Louw, voornaamste kandi daat voor het burgemeesterschap van die stad, de vorming van meerderheidscolleges nogmaals dedigd. De Rotterdamse afdeling van de VVD heeft een dringend beroep op de regering gedaan gehoor te geven aan de wensen van de meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad de heer Van der Louw niet tot burgemeester van Rotterdam te benoemen. (Van onze correspondent) PARIJS De benoeming van Jacqnes Chirac (41 j) tot le mi nister van Frankrijk heeft geen verwondering gewekt en kwam overeen met de voor spellingen van de laatste da gen. Vanavond zal het nieuwe kabinet (van beperkte omvang) bekend worden en morgen heeft de eerste ministerraad plaats, waarvan mogelijk de eerste beslissingen verwacht kunnen worden, die de ver nieuwing en verandering, die de president in het vooruitzicht heeft gesteld, zullen inleiden. Premier Jacques Chirac heeft sociale en politieke wetenschap pen gestudeerd in Parijs en aan de Harvard universiteit. In november 1962 kreeg hij een functie in het kabinet van George Pompidou, die toen eerste minister was. In 1967 werd hij kamerlid van het de partement Correze, een jaar later staatssecretaris voor eco nomische zaken en financiën in de regering Couve de Murville, in 1971 \yerd hij minister voor de betrekkingen met het parle ment, een jaar later minister van landbouw. Chirac is lid van de Gaullisti sche partij, maar deze is niet zijn benoeming, want hij was het tenslotte die de actie tegen de presidentskandidatuur van lacques Chaban Delmas op touw zette en premier Mess zondermeer opgetogen over mer tot zijn onfortuinlijke een- de. Chirac is voor het eerst in de Vijfde republiek een eerste mi nister, die niet zo'n historisch gaullist is. Hij behoort tot wat men noemt de republiek der kadetten, de jongere politici, die geen onvoorwaardelijke trouw aan generaal de Gaulle gezworen hadden en onder Pompidou politiek naar boven gekomen zijn. Evenals president Giscard gis termorgen een nieuwe en ver eenvoudigde stijl invoerde voor zijn officiële ambtsaanvaar ding (een Parijs blad schreef dat hij de republiek is gaan tu toyeren) en te voet naar het Elysée en later naar de Are de Triomph ging, kwam de nieuwe premier in de middag eveneens te voet naar het pre sidentiële paleis. De nieuwe stijl van de vereen voudiging, die Giscard inge voerd heeft, is logisch zo men wil, gezien de verkiezingsuit slag (een nadruk leggen op de democratisering), evenals het omgekeerde logisch geweest zou zijn als Francois Mitter rand tot president gekozen was. Deze had aan de traditio nele ceremoniën en plechtighe den moeten vasthouden om zijn oppositie niet af te schrik ken en om een linkse president en diens aanhang niet te „de valueren". Tito houdt vast aan neutraliteit BELGRADO (Rtr) - Joegoslavië is een interne machtsstrijd te bo ven gekomen die de politieke fundamenten van het land dreigde te ondermijnen. Het zal ook in de toekomst blijven vast houden aan zijn onafhankelijke communistische koers. Dit zei dt 82-jarige president Tito gis termorgen tot het Tiende Con gres van de Joegoslavische communistische liga. Het con gres, dat vier dagen duurt, wordt bijgewoond door hoogge plaatste delegaties van de Sow- jet-Unie en haar bondgenoten van het Warschau-pact. Laat niemand de ijdele hoop koes teren dat Joegoslavië zijn posi tie zal veranderen. Een onaf hankelijk, socialistisch en niet- gebonden Joegoslavië, zoals het nu is. dient het best de belan gen van vrede en vooruitgang in de wereld, aldus Tito. Zestienhoven controleert routes kleine vliegtuigen ROTTERDAM (ANP) - De havenmeester van het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven is gisteren begonnen met het controleren van het gedrag van de bestuurders van sportvliegtulgen. Vanaf de grond wordt nagegaan of zij de voorgeschreven vliegroutes volgen. De heer R.J. Zuidema heeft deze maatregel genomen om te voorko- (men, dat de omwonenden onnodig lastig worden gevallen door de geluidshinder van de kleine toestellen. Op niet van te voren vastgestelde tijden, wordt in een van de omrin gende wijken een +follow-me-l- (volg mij) wagen van het vlieg veld neergezet. Van hieruit wordt nagegaan of de vlieger zijn route volgt. Gebeurt dit niet dan wordt de havenmeester onmiddellijk in gelicht, die het toestel direct kan terugroepen. De piloot zal dan verantwoording moeten afleggen waarom hij zich niet aan de voor schriften heeft gehouden." Weer spionnen aangehouden in Bonds republiek KARLSRUHE (UPI) - De West- duitse veiligheidspolitie heeft twee mannen gearresteerd op verdenking van spionage voor Oost-Duitsland. De arrestanten zijn Herbert Fghr- mann, student in de electronics en lid van de Christendemocra tische partij, en Udo Mathias. Fahrmann bekende dat hij werkte voor het Oostduitse mi nisterie van staatsveiligheid. Hij vestigde zich enkele jaren gele den uit de D.D.R. in West-Duits- land en is reservist in de West- duitse marine. Mathias, bankbediende en reser vist in het Westduitse leger, werd gearresteerd in Dortmund. De bekendmaking van de twee ar restaties heeft nieuwe beroering veroorzaakt in een land dat drie weken geleden werd opgeschrikt door de zaak-Guillaume die bondskanselier Brandt de poli tieke kop kostte. LIVORNO - Kapitein H. de Mos (44) uit Schiedam zit sinds begin deze maand in een Italiaanse gevangenis voor een diefstal waar voor hij 14 jaar geleden verantwoordelijk werd gesteld. Hij moet een straf uitzitten van 2 jaar. Veertien jaar geleden liep hij met een vrachtschip een Italiaanse ha ven binnen. Daar bleek uit een afgesloten kast, waarvan alleen hij de sleutel had. een partij sigaretten te zijn gestolen. Uit een uitgebreid onderzoek kwam geen dader naar voren en de ka pitein werd voor deze diefstal aansprakelijk gesteld. Toen zijn zaak voorkwam werd hij echter vrijgesproken. Toen hij onlangs op terugreis een Italiaanse haven aandeed, werd hij gearresteerd. De officier van justitie blijkt in hoger beroep te zijn gegaan en bij verstek is toen de heer De Mos alsnog tot twee jaar veroordeeld. UTRECHT (ANP) „De produktie moet zo Inge richt worden dat er geen functies meer bestaan, die overwegend geestelijk afstompend of licha melijk uitputtend werk inhouden. Het werk moet juist een mogelijkheid tot ontplooiing van aanleg en zelfwerkzaamheid zijn". Dit is een van de twee algemene uitgangspunten voor het personeelsbeleid in de ondernemingen in een discussienota „Vakbeweging en personeelsbe leid" van het NKV. Als tweede algemene uit gangspunt noemt de nota het in overleg met alle betrokkenen in de organisatie vaststellen van werkverhoudingen en procedures waarin gelijk waardigheid en medeverantwoordelijkheid van ie der tot ontwikkeling komen. De nota geeft een soort basisfilosofie, die de grondslag kan vormen voor het vakbondsoptreden met betrekking tot het personeelsbeleid in de bedrijven. Volgens het NKV is het personeelsbeleid teveel af geleid van de eisen die economie en technologie aan de werkorganisatie stellen en te weinig van eigen, sociale doelstellingen. De feitelijke ar beidssituatie frustreert veel werkenden zo, dat ze ook in hun vrije tijd niet tot ontwikkeling komen, meent het NKV. Wie gehoopt had, dat de plateau schoenen geen lang leven be schoren was, komt bedrogen uit. Het ziet er nog geenszins naar uit, dat het torenhoge dames schoeisel uit het modebeeld zal geraken. En dat is dan vooral spijtig voor die niet zo erg lange mensen, want zij zullen toch nog een tijdje overscha duwd worden. NVV-BOND: UTRECHT (ANP) —„De klap is nu voor vele ondernemers hard aangekomen, maar dat hebben zij toch echt aan zichzelf en hun organisaties te danken". De voorzitter van de bedrijfsgroep Detailhandel van de NVV-bond „Mercurius", de heer H. L. Fransen zei dit op de driejaar lijkse vergadering van de groep in Utrecht, naar aanleiding van het feit dat de regering geen ge volg heeft gegeven aan de belof te om dispensatie-aanvragen m.b.t. het minimumjeugdloon vanuit de detailhandel welwil- ROME (DPA)- Een Vaticaanse rechtbank heeft vier voormalige leden van het Vaticaanse perso neel veroordeeld tot boetes en gevangenisstraffen variërend van een jaar en twee maanden tot drie jaar wegens diefstal in het Vaticaan en in het bijzonder uit de pauselijke vertrekken en heling. Een voormalige telefonist is tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld en een tweede tot 14 maanden. Zij zouden medailles en kostbare voorwerpen uit par ticuliere vertrekken van de paus ontvreemd hebben. lend te bezien. De regering is er volgens de heer Fransen „niet ingetrapt" nadat de bonden de minister informaties hadden ge geven. Informaties, waaruit blijkt, dat de ondernemers achter de ontwik kelingen aan'open. Voor wat de lonen betreft valt nog geen 60 procent van het personeel in de detailhandel onder een CAO of een loonregeling. Tal van pogin gen om via het centraal overleg in de detailhandel (grootwinkel bedrijf en middenstandsbonden) tot een meer reële vaststelling van de lonen te komen, zijn vol gens hem mislukt. Twee weken voordat het mini mumjeugdloon wettelijk ver plicht werd hebben „de heren winkeliers" de vakbonden opge trommeld voor een gesprek, al dus de heer Fransen: „Maar al leen om ons ertoe te bewegen om samen met de werkgevers ontheffing te vragen aan de mi nister". De b"- den weigerden, onder meer t de werkge vers voorheei joit met hen over de loner, hadden willen praten. Kinderen zijn kinderen. Ze willen best sparen, maar het komt er haast nooit van. Het Automatisch Spaarplan van de Rabobank kan hier een handje helpen. Iedere maand een afgesproken bedragje, automatisch van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Dan zien ze later zelf hoe dat kapitaaltje is gegroeid. Een goed voorbeeld dat doet volgen. de bank voor iedereen Het verwaarloosde hemd WANNEER WE DE SPREUK „het hemd Is nader dan de rok" op Nederlandse verkiezingen betrekking laten hebben, zouden de ge meenteraadsverkiezingen de rol moeten spelen van het hemd, om dat het gemeentelijk bestuur dichter bij ons dagelijks leventje staat dan de stembusstrijd om het Binnenhof. Tegelijkertijd moet dan ook worden vastgesteld, dat het hier om een verwaarloosd hemd gaat, aangezien voor vele Nederlandse staats burgers het gemeentebestuur een instelling is waarvoor zij zich zel den interesseren. Zeker in de grotere gemeenten en de grootstad; daar zijn vaak actiegroepen nodig om van enig contact tussen be stuurders en burgerij blijk te laten geven. Ligt de schuld van deze toestand van verwaarlozing bij het gemeente bestuur? Beslist niet altijd; de laatste Jaren wordt door menig ge meentebestuur aandacht besteed aan de communicatie tussen stad huis en burgerij. Er wordt vaak hoopvol uitgekeken naar lokale te levisie en radio als „het redmiddel" voor de plaatselijke democra tie, alsof plaatselijke en regionale bladen geen uitvoerige aandacht besteden een de plaatselijke kwesties, de politieke inclusief. Toch ontbreekt het nog aan voldoende belangstelling en dus meestal ook kennis wat betreft het gemeentelijk bestuur. Gaat zich dit mor gen wreken door een verminderde belangstelling van de kiezers in de stemlokalen? Het zou bewijzen, dot de goede opkomst bij de Sta tenverkiezingen alleen maar te verklaren valt door de landelijke noot in die stembusstrijd. WE ZOUDEN ZO'N BEWIJS BETREUREN, omdat in de komende jaren, wanneer de decentralisatie van het bestuur wat meer op gang gaat komen - denk aan gewestvorming, gemeentelijke herinde lingen - het gemeentelijk bestuur voor iedereen meer gewicht gaat krijgen en gebrek aan belangstelling nu wel eens op zelfbeklag dan zou kunnen neerkomen. Ten onrechte, aangezien de burger zich op 29 mei 1974 een kans om zijn gewicht in de schaal te leggen, heeft laten ontglippen. De verkiezingen van morgen zullen minder dan de Statenverkiezingen gelden als tussentijdse balans voor de landelijke politiek. Talrijk de voorbeelden waar plaatselijke partijafdelingen anders denken en spreken dan de landelijke partij. Er zijn - vooral buiten de Rand stad - plaatsen waar de naam van landelijke partijen nauwelijks op folders en affiches voorkomt. Belangengroepen, combinaties-ad-hoc en rond één bepaalde persoon samengestelde lijsten geven de Raadsverkiezingen daar een heel eigen karakter. In andere gevallen lijken de lijsten qua titel als twee druppels water op die van landelijke verkiezingen. Te hopen valt dat ook in die ge vallen de burgers gaan stemmen vanuit een bewuste visie wat nuar hun mening voor de plaats waar ze wonen het beste is. DE LEZER HEEFT AFGELOPEN MAANDEN in deze kolom kunnen lezen, dat wij goede belangenbehartiging niet daar zien liggen, waar een partij of groep van partijen erop uit is een voldoende meerderheid te krijgen om dan alleen of in overleg met een paar noodzakelijke „bondgenoten" de dienst uit te kunnen maken. We zien de goede belangenbehartiging zeker niet daar liggen waar die plaatselijke partijen dan ook nog van plan zijn vertegenwoordi gers tot aftreden te dwingen wanneer ze niet aan het lijntje van de partij-instanties blijven lopen. We zijn dat gewend van de C.P.N. en de Boerenpartij en hadden graag gezien dat bijvoorbeeld de Partij van de Arbeid zich vierkant verzet had tegen het streven naar zo'n praktijk waarvoor menig socialistisch partijbestuurder ijvert. De vertegenwoordigende organen worden immers samengesteld door kiezers en niet door partijleden. Bovendien bestaat er in Nederland ook nog zo iets als „beslissen zonder lastgeving of ruggespraak". In de praktijk moet men die bepaling niet al te krap interpreteren. Maar zeker niet zo, dat fractievoorzitters of wethouders gedwongen kunnen worden af te treden, als partijbesturen besluiten gemaakte afspraken te veranderen of bij andere wind van hoofddeksel willen veranderen. Misschien een reden voor kiezers om morgen nog eens na te denken vóór ze hun stem uitbrengen. In het hemd van onze democratie kan dit belangrijker zijn dan zo maar een simpel draadje. zomq opktarrigen bewolking mist sneeuw Tj< onweer 19 temperaturen -w-v warmtefront T-r kou-front windrichting wn luchtdruk in miihbarcn H hogo-dnfcgebiod L lagc-drikgebied verplaatsingsrichting DE BILT Een frontale zone, waarvan het zicht liet aanzien dat hij vandaag ons land zou passeren, vertraagde aanzienlijk bij Schotland. Aanleiding hier toe was een plotseling tot ont wikkeling komende depressie vanuit het zeegebied tussen Groenland en IJsland. Van uit stel komt in dit geval echter geen afstel: vanavond wordt in het westen de eerste regen ver wacht. Morgen wordt dan met noordwestelijke wind aanmerke lijk koelere lucht aangevoerd, waarin wellicht enkele buien zullen voorkomen. Aan de voor zijde van het front worden in Europa al flink hoge temperatu ren gehaald. In Midden- en Ziud- Europa werd op veel plaatsen al vijfentwintig graden geregi streerd. Hier en daar komen daarbij warmteonweders voor. Wij zullen de komende dagen met een veel koeler en wisselvalli ger weertype rekening moeten houden met maxima tussen 12 en 16 graden en af en toe buien. Vooruitzichten voor donderdag: Vrij koud met plaatselijk een bui, geleidelijk meer zon. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 16. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Balde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vllsilnicen Zd.-Limburg rw bew. Split Sio< khloltn Zurich Casablanca Iiianboel I.n* I'nlmas New York Tel Avlv Tunl»

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9