Zoeken naar olie stagneert door personeelstekort YN-proces over massamoorden in Mozambique Vlees in winkel is nog te duur Vleesberg mag ingeblikt worden Witte Paters wellicht terug naar Mozambique Te weinig deskundigen Vernieling wegwijzers 1973 JAAR VAN TOERISTISCHE TEGENSTELLINGEN Raadsels rond terugkomst Sossi DINSDAG 28 MEI 1974 LEIDSE COURANT i (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het zoeken naar olie en aardgas in de Noordzee dreigt te stagneren bij gebrek aan deskundig per soneel en aan materiaal, met name staal. De personeelsvoor ziening voor boorschepen en boorplatforras verloopt moei lijk; men heeft te maken met een nijpend gebrek aan ge schoold personeel. Daarbij komt, dat er voor het benodig de staal voor de booractivitei- ten lange levertijden zijn, om dat het aan zeer hoge kwalitei ten moet voldoen. Dit zei ir. A. Meijer, voorzitter van de Federation of European Petroleum Equipment Manu facturers; gisteren tijdens een persconferentie aan de voor avond van Petrotech '74, een tentoonstelling van produkten, uitrustingen en diensten van aardolie- en aardgasindustrie in de RAI in Amsterdam. Volgens ir. Meijer ligt er een grote kans voor de Nederland se industrie in de booractivitei- ten op zee, vooral omdat de Engelse industrie erg terug houdend is. Men is daar bang dat het over een jaar of zes, zeven, weer gedaan is met de grote hausse in zeeboringen. „Ik durf te voorspellen, dat het geen kwestie is van zeven jaar, maar van minstens 20, 25 jaar". Overigens is van de tientallen vaste platforms op de Noordzee driekwart door de Nederlandse industrie ge bouwd. Boringen in net diepe re, noordelijke deel van de Noordzee vragen echter veel grotere constructies, die in Ne derland niet gebouwd kunnen worden vanwege onze ondiepe kustwateren. Kansen liggen er echter wel in de ontwikkeling van toeleveringsschepen, moto ren, kraanschepen, enz. Het boren naar en winnen van olie op zee vraagt jaarlijks over de hele wereld een investering van 12,5 miljard gulden, waar van 4 miljard in noordwest-Eu ropa besteed wordt. In het Noordzeegebied zijn thans 37 booreilanden en 3 boorschepen werkzaam. Van de booreilan den waarmee vooral de Ameri kanen na 1964 naar de Noord zee kwamen is een van de vijf verloren gegaan, omdat men zich verkeek op de zware weersomstandigheden hier. De totale oliereserve in de we reld wordt thans geschat op 85 miljard ton, terwijl jaarlijks 2,75 miljard ton gebruikt wordt. Twintig procent van de totale produktie wordt uit zee gewonnen. Verwacht wordt, dat in 1982 uit de Noordzee per jaar zo'n 250-300 miljoen ton olie wordt gehaald. De gaspro- duktie zal dan circa 150 mil jard kubieke meter kunnen be dragen, tweemaal zoveel als de huidige produktie van Gro ningen. Pas over een jaar of twintig zal de Noordzeebodem zover zijn onderzocht, dat men precies weet hoeveel olie en gas er zit. De tentoonstelling in de RAI duurt tot en met 31 mei en is geopend van 10 tot 18 uur. Jazzmusicus Count Basie veegt zijn tranen weg, tijdens de uitvaart dienst van zijn overleden collega Duke Ellington. De dienst werd gehouden in de kathedraal van St. John the Divine in New York Duke Ellington stierf afgelopen vrijdag, 75 jaar oud. ROME (AFP) In Rome is giste ren een onderzoek achter geslo ten deuren begonnen naar de vermeende massamoorden door Portugese soldaten in Mozambi que. Het onderzoek wordt ge voerd door de Verenigde Naties en vindt plaats in het gebouw van de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de VN. Als getui gen zullen ondermeer de Ita liaanse missionarissen gehoord worden, die de moorden van Wi- riyamu 4n de openbaarheid brachten. Een woordvoerder van de onderzoekcommissie zei te verwachten dat de nieuwe Portugese regering toestemming zal geven voor een bezoek aan Mozambique en de plaatsen waar de misdrijven zouden heb ben plaatsgehad. Vandaag is in Londen het overleg voortgezet tussen Portugal en nationalistische vertegenwoordi gers van de Portugese kolonie Guinee-Bissau. Portugese krin gen in Londen verklaarden dat de onderhandelingen minder ge makkelijk verliepen dan ver wacht was. In Portugal zelf staakte gisteren het personeel van het openbaar vervoer van Lissabon, voor loonsverhoging. Ook in enkele fabrieken werd gestaakt en middelbare scholieren weiger den weer aan de studie te gaan en eisten beëindiging van alle examens. De regering heeft ge- vraagd geen bovenmatige loon eisen te stellen, zodat alle aan dacht op het herstel van de eco nomie en de beëindiging van de oorlogen in Afrika gericht kan worden. Agostinho Neto, leider van de radi- kale volksbeweging voor de be vrijding van Angola heeft in een interview met een Algerijnse krant gezegd, dat er noch een referendum kan komen, noch een staakt-het-vuren geaccep teerd zal worden, als Lissabon niet eerst de onafhankelijkheid van Angola erkent. Hij zei voorts dat er rekening mee moet worden gehouden dat - Zuid-Afrika troepen gaat inzetten tegen Angola en Mozambique als de Portugezen deze landen verlaten. In Angola zijn alle openbare bij eenkomsten verboden na onge- j regeldheden. Afrikanen hadden een demonstratie gehouden te-1 gen de blanken, waarna deze weer een tegenbetoging hielden. Het Portugese leger heeft twee steunpunten in Mozambique, bij de grens met Tanzania, ont ruimd en aan het Frelimcv overgedragen. Oud-premier Caetano van Portu gal heeft inmiddels zijn intrek genomen In een Benediktijner- klooster in het centrum van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. Actie voor veiligheid op kruispunten UTRECHT (ANP) Veilig Verkeer Nederland (VVN) gaat de komende weken in sa menwerking met de centrale politieverkeerscommissie een actie voeren om de veiligheid op kruispunten enigszins te vergroten. Dat Is hard nodig, want uit gegevens van politie en CBS blijkt, dat meer dan de helft van alle verkeersongeval len gebeuren op kruispunten binnen en buiten de bebouwde kom. In 1972 werden 25.570 verkeers ongevallen op kruispunten ge registreerd, waarbij 955 men sen de dood vonden en 24.615 personen werden gewond. In bijna 1400 gevallen waren voet gangers bij zo'n ongeval op een kruispunt betrokken. Er werden 100 voetgangers gedood en 1274 werden er licht of ern stig gewond. Het staat voor VVN vast, dat een groot deel van deze ongelukken wordt veroorzaakt door overtreding van de voorrangsregels en on oplettendheid. Door de aan dacht op de kruispunten te gaan richten, hoopt men het verkeersgedrag te kunnen be ïnvloeden. VVN heeft enkele honderdduizenden folders met duidelijke kruispuntgedragsre gels voor bestuurders van mo torrijtuigen en voetgangers in het hele land verspreid. De po litie gaat verscherpt toezicht houden op het „kruispuntge drag" van alle verkeersdeelne mers en desnoods streng optre den. Centrale gaat kolen stoken ARNHEM (ANP) De nieuwe electriciteitscentrale, die in Nij megen gebouwd gaat worden en in 1979 in bedrijf komt, zal op! kolen worden gestopkt en circa één miljoen ton kolen per jaar gaan gebruiken. De Prov. Gelderse Electriciteits- maatschappij besloot tot de bouw van een kolen-gestookte centrale omdat de bouw van een gas-centrale bij Dodewaard niet kon doorgaan, daar de Gas unie zei hiervoor geen gas te kunnen leveren. De nieuwe cen trale krijgt een vermogen van 500 megawatt. De af te voeren kolengas (jaarlijks 150.000 ton) zal in een grindgat bij Nijme gen gestort worden. In Maastricht zei premier Den Uyl gisteravond, dat „het niet uitgesloten is dat de kolenwin-1 ning in Zuidlimburgse mijnen over tien tot dertig jaar op nieuw ter hand wordt geno men". Dat zal dan niet gebeu- ren met mijnwerkers en via schachten, maar, aldus de pre mier,» middels ondergrondse vergassing. Consumentenbond meent: DEN HAAG De consumentenbond vraagt het ministerie van Eco nomische Zaken alles in het werk te stellen om te bereiken, dat de vleesprijzen in de winkels worden verlaagd. De consumentenbond doet dit in de gisteren verschenen Consumentengids waarin hl] stelt, dat de consumenten sinds de herfst van het vorig jaar onno dig hoge prijzen voor vlees moeten betalen. Volgens de bond blijft er teveel aan het slagersmes hangen tussen de boer en de consument. Na de prijsdalingen van slachtvarkens zijn de prijzen van varkensvlees in de winkels ook redelijk gedaald. Maar de prijsdaling van rundvlees heeft de consument nauwelijks bereikt. In april lag de prijs die boeren voor slachtkoeien kregen ongeveer 18 procent onder de hoogste prijs van 1973. De prijzen die de consu- ment in de winkel moest betalen warsn slechts met 4 tot 5 procent gezakt. BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft de lidstaten gemachtigd om uit de markt geno men rundvlees te verwerken tot vleesconserven. De machtiging geldt met terugwerkende kracht vanaf 20 mei en ze is voorlopig tot 3 augustus van kracht. De kosten van het Inblikken komen voor re kening van het Europese landbouwfonds. Niet alles van het rund mag tot vleesconserven verwerkt worden. Het fijne vlees moet worden ingevroren. Het Ingevroren, zowel als het ingeblikte vlees blijft het eigendom van het Europese landbouwfonds. Het ingeblikte vlees zal later eventueel worden gebruikt om voed selhulp te verlenen of voor „sociale verstrekkingen" als bijv. be jaardentehuizen, ziekenhuizen, scholen enz. De commissie in Brus sel heeft nog geen idee welke hoeveelheden tenslotte ingeblikt zullen worden en wat dat gaat kosten. OVERLEG IN ROME (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Mgr. Vleira Pinto, resi derend bisschop van het bisdom Nampula in de Portugese kolo nie Mozambique, pleegt in Rome overleg met de oversten van diverse missie-ordes over een terugkeer op korte termijn van uitgewezen en uitgeweken missionarissen, onder meer van de Witte Paters. De Portugese bisschop Pinto haal de zich ruim een maand gele den de woede van de toenmali ge Portugese machthebbers en zijn zeven collega's van de bis schoppenconferentie in Mozam bique op het lijf, door zijn zoge naamde „anti-Portugese uitla tingen en opstelling". Mgr. Pinto was eens te meer op gekomen voor de menselijke rechten van het volk van Mo zambique. Samen met een aan tal missionarissen - Nederlan ders en Italianen - werd mgr. Pinto het land uitgezet. Nadien is de staatsgreep in Portu gal gekomen, en mgr. Pinto die in Portugal bij de hoofdstad Snelbussen vullen lacunes DRACHTEN Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat heft gisteren in Drachten een autobussneldienst geopend tus sen Drachten en Heerenveen, en daarmee ook nog acht andere routes. Met deze sneldiensten wordt een aantal belangrijke plaatsen middels de bus op het spoorwegnet aangesloten. De snelle bussen zijn geënt op de intercity-treinen verkorten re's- en overstaptiiden en vullen zo la cunes in het spoorwegnet op Passagiers kopen gecombineer de kaart'es voor bus en trein. De proef duurt voorlooig een jaar. Behalve tussen Drachten en Heerenveen riiden bussen op de routes Schiphol-Haarlem. Amstelveen-Ut-echt. Rotter- dam-Middelharnis. Zierikzee- Goes, Den Bosch-Waalwijk, Em- meloord-Amsterdam, Veendam- Assen en Stadskanaal—Assen Lissabon min of meer in huisar rest zat, kreeg telefonisch van de nieuwe machthebber, gene raal de Spinola te horen dat „hij vrij was te gaan en te staan waar hij wilde." De verbannnen bisschop heeft van zijn herkregen vrijheid ogen blikkelijk gebruik gemaakt om naar Rome te vliegen: op de eerste plaats om Paus Paulus verslag uit te brengen en op de tweede-plaats om het topoverleg te voeren dat moet leiden tot de terugkeer van tientallen ver trokken missionarissen. Ook van de Witte Paters, die en kele jaren geleden op last van hun generaal-overste, de Neder lander Theo van Asten, het land verlieten als demonstratief pro test tegen het koloniale bewind van Portugal en tegen de slaaf se houding van de bisschoppen in Mozambique ten opzichte van de toenmalige regering. Pater van Asten bevestigt een en ander: „Er is inderdaad de af gelopen dagen zwaar vergaderd. Ik hoop over een paar weken naar Lissabon te kunnen gaan voor nader overleg. Voornaam ste voorwaarde voor onze terug keer is een andere opstelling van het episcopaat in Mozambi que", aldus Pater van Asten. Mgr. Pinto is inmiddels door Paus Paulus in audiëntie ont vangen. Dezer dagen zal hij een reisprogramma opstellen dat hem de komende weken door Europa zal voeren. Hij zal in di verse landen uitgeweken missio narissen opzoeken. Ook Nederland staat op het pro gramma, omdat veel Neder landse missionarissen in het verleden in het bisdom Nampu la gewerkt hebben; in een zeer goede verstandhouding met mgr. Pinto, die nog altijd reëler en genuanceerder denkt dan zijn zeven mede-bisschoppen in Mozambique. Premier Den Uyl verliet gister avond snel via een zij-uitgang' de zaal van Krasnapolsky in Amsterdam, waar een PvdA- verkiezingsbijeenkomst gehou den werd. De vergadering was zo rumoerig, met name door betogers vari de Amsterdamse Ahtie Partij AAP, dat het Den Uyl na zijn toespraak onmoge lijk was vragen te beantwoor den. IJlings ontvluchtte hij daarom de verhitte gemoede- O DEN HAAG Moedwillige vernie ling aan wegwijzïrs van de ANW3 kostte deze bond vorig jaar 66.C00 gulden, in 1972 was dat nog 22.009 gulden. De totale schade aan wegwijzers bedroeg in 1972 en 1973 respec tievelijk 316.000 en 680.000 gul den. De storm richtte in 1972 een schade aan van 123.000 gul den, in 1973 van 374.000 gulden. Bij wijze van proef gaat de ANWB nu voor de transparante borden en lichtbakken een nieuw materiaal gebruiken. In de haven van Hongkong wacht de Tai Ki, een nauwkeurige kopie van een 2000 jaar oude Chinese jonk, op een gunstige westenwind om uit te zeilen. Het is de bedoeling dat het schip in zes maanden naar Zuid-Amerika zal varen. Karei Appel, met megafoon en bierfles, gaf gisteravond een gastcollege aan de Rotterdamse Acade mie voor Beeldende Kunsten. Hier bespreekt hij een schilderij met de maker. Appel gaf ook zelf nog een demonstratie van. zijn kleurig schilderwerk. DEN HAAG Volgens de ANWB heeft het jaar 1973 een toene mende belangstelling te zien ge geven van de Nederlandse toe rist voor dichterbij gelegen „vreemde oorden". Daarbij was sprakevan een opmerkelijke belangstelling voor Frankrijk en een nauwelijks gestegen belang stelling voor vliegreizen. Opvallend was ook het sterk ge stegen aantal bemiddelingen van de alarmcentrale bij de re patriëring van personen als ge volg van ziekte, ongeval of over lijden van naaste bloedverwan ten. Ook zou 't gestegen aantal bemiddelingen 'n gevolg zijn van de door de bouwvakanlies opge- treden verschuiving van de piek van de vakanties naar juli, al dus' het jaarverslag van de ANWB. „Opmerkelijk", omdat in de jaren '60, aldus verder hef verslag, de Nederlandse toerist steeds ver der gelegen vreemde oorden zocht en niet naar Frankrijk ging vanwege de taalbarrière.1 De ANWB noemt 1973 toeris tisch gezien dan ook het Jaar van de tegenstellingen. Het aantal hulpverleningen door de Wegenwacht is. mede door de autoloze zondagen, vorig Jaar nagenoeg gelijk gebleven aan dat van 1972. Er werd vorig jaar in 403.980 gevallen hulp ver leend. ROME Mario Sossi, de Genue- se substituut-officier van justi tie, die 35 dagen gevangen heeft gezeten in een nog steeds niet gevonden „gevangenis van het volk", na een ontvoering door de „Rode Brigade", weigert als „staatsgek nummer een" be schouwd te worden. Sinds zijn vrijlating midden vo rige week is doorlopend openlijk getwijfeld aan de ver klaringen van Sossi. Van justi tiële ijde is elfs gesuggereerd dat Sossi niet helemaal in orde zou zijn; hij zou wat in de war kunnen zijn na zijn schokkende ontvoering en langdurige gevan genschap. Een deel van zijn verklaringen is bevestigd door getuigen. Op tal van andere punten blijven vraagtekens, te genstrijdigheden en onduidelijk heden. Vandaag of morgen zal Sossi in Milaan trachten het park terug te vinden waar hij door zijn ontvoerders werd vrij gelaten. De afgelopen dagen heeft de politie de groot ste moeite gehad om die plaats te localiseren. Ook het bankje waar Sossi op zou hebben geze ten, vrijwel onherkenbaar door lange haren en baard, zonnebril en alpino-pet, is niet te vinden. Tenslotte heeft zich nog altijd niet de taxi-chauffeur gemeld dio Sossi van dat park naar het sta tion in Milaan gebracht heeft. Misschien durft de man niet, uit angst voor wie weet welke re presailles, „maar", zo zeggen de taxi-chauffeurs in Milaan, „zo'n zaak blijft niet geheim. Als het een van ons geweest is wordt dat bekend". Sossi's verhaal wordt door twee getuigen ondersteund. Een jon ge militair zegt met Sossi in de zelfde coupé te hebben gezeten en de pas vrijgelaten magi straat zou de militair hebben in gelicht over zijn identiteit en zijn hulp hebben gevraagd. Ver der is caar de taxi-chauffeur die Sossi van het station in Ge nua naar het huis van zijn ver trouwensarts heeft gereden. De brandende vraag waarom Sos si in al die uren dat hij vrij was zijn vrouw niet heeft gebeld, beantwoordt Sossi steevast met de opmerking dat zijn telefoon thuis werd afgeluisterd. De re constructie van Sossi's ontvoe- ring en vrijlating is een giganti sche puzzle met honderden „blinde" stukjes. Waar heeft hij gevangen gezeten? Vlakbij dc stad, of verder weg in de heu vels? Wie waren zijn ontvoer ders en ondervragers die met hun Revangene urenlange poli tieke discussies voerden, onher kenbaar door een soort Ku Klux Klan-masker? „Eigenlijk ben je best een aardi ge vent", zo werd na tien, vijf tien daRen de monsterondervra- glng besloten. Sindsdien is Sossi goed behandeld, hoewel hij vol gens de Justitie twee gekneusde ribben zou hebben overgehouden van zijn ontvoeringsavontuur. Sossi is bang is algemene Indruk. Sinds zondag heeft hij zich verzekerd van een gewa pend escorte van vier man. Hij is niet bang voor de „Rode Bri gade". Die gaf Sossi bij zijn vrijlating nog een boodschap mee, waarin de voortgaamie strijd van de arbeidende klasse werd aangekondigd, plus da verzekering dat Sossi en zijn gezin geen angst behoefden te hebben. Maar Sossi schijnt bang te zijn voor aanslagen uit andere hoe ken. Op het moment van zijn ontvoering had hij een diplomn- tenkoffer bij zich met vertrou welijke, justitiële stukken. Dat koffertje heeft de „Rode Briga de" gehouden. Volgens niet alle maal bevestigde informaties zouden er belangrijke stukken in zitten omtrent' wapensmok kel, zelfs van internationale om vang. De betrokkenen bij deze smokkel volgens geruchten ook voor aanstaande, zeker gerespecteer de Italianen zouden er alles voor over hebben om die stuk ken uit handen van de justitie te houden. "Ironisch realisme" omvat een selectie schilderijen en etsen van Hans Bogaartos, te bezichti gen in Art Gallery Enterpri se van 1 tot 21 Juni. Deze gale rie .is gevestigd aan het Anna Paulownapleln 11 te Den Haag. De Zwolse gitaarweken worden ge houden van 22 Juli t/m 10 augus tus. Zij zijn gewijd aan het klassieke gitaarspel cn omvat ten een kursus in solistisch op treden cn een leergang in sa menspel.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7