Oran j e wegbe woners willen geen bus op parallel-boulevard NA 31 JAAR: AFWIKKELING OORLOGSSCHADE Visbroodjes van Krijn bollen- en duinstreek Bollenstreek geen „Tuin van Den Haag" Zwemclub contra YYD-Öegstgeest Voorzieningen aan Parallelweg Slagbaltoernooi voor schoolteams van Wassenaar iINSDAG 28 MEI 1974 LEIDSE COURANT uster Engelina uit Lisse viert op 7 juni haar 60-jarig profes- siefeest. Zij werd als A. J. C. Ruigrok geboren op de boerde rij aan de Looster we g-Zuid thans boerderij Van Noort). De jubilaris is tweemaal moeder overste geweest, namelijk ineen klooster in De Beemster ei Gorinchem. Thans geniet zij haar welverdiende rust in Franciscaner Klooster aan de Lange Hilleweg 256, In Rotter dam. •ijver fjPvdA en PPR willen randweg om Valkenburg VALKENBURG In de komende raadsperiode willen de PvdA en PPR een flinke aanzet geven tot het verwezenlijken van een pndweg om Valkenburg. Deze Rg zou bij de boerderij van fan der Marei moeten aanslui ten op de Voorschoterweg. Een directe aansluiting met de Pies* manlaan door het bouwen van een brug over de Rijn, wordt door deze politieke partijen niet. als noodzak al ijik gezien. Voor wat betreft de woningbouw stelt de PvdA-PPPR dat er niet verder gesloopt, maar gereno veerd moet worden. Om de ge- j meente haar landelijk karakter zoveel mogelijk te laten behou den wil de PvdA en de PPR Vrachtwagens uit hat dorp we- ren. Zij doen de suggestie dat I de bedrijven, waartoe de vrachtwagens behoren naar ver vangende parkeerruimte moeten zoeken en dat de vrachtwagen chauffeurs met fiets of auto daar naar toe gaan. inp'aats van de vrachtwagen voor hun huis te zetten. Noordwijk - De bewoners van de Oranjeweg maken zich zorgen over hetgeen straks gaat gebeu ren met betrekking tot het ver keer over de parallel-boulevard. Een van hun bezwaren richt zich op het voorgenomen traject over deze boulevard van de au tobussen van de NZHVM en de geplande bushalte ter hoogte van de huidige Oranjeweg. Aanvankelijk was het de bedoe ling om de bussen onmiddellijk na het gereedkomen van de pa rallel-boulevard over de nieuwe verkeersbaan te laten rijden. In overleg met de NZHVM heeft het college van B. en W. echter besloten dat tot november de oude route via de Koningin Wil- helmina Boulevard zal worden gereden. De bushalte aan de Quarles van Uffordstraat, nabij de uitmonding van de parallel boulevard, die thans eindhalte is voor de lijnen 40 en 42 (Noordwijk-Leiden) wordt ver plaatst naar het brede trottoir voor de Bosflat. Als in november a.s. een nieuwe dienstregeling in werking, treedt, wordt deze halte gesi tueerd aan het Wantveld, nabij het bejaardencentrum "Groot Hoogwaak". Hiermede wordt bereikt dat dit bejaardencen trum en de wijk Duinpark zo dicht mogelijk door de busdien sten worden benaderd. De halte aan het Wantveld zal tevens als eindhalte dienst doen. De nieu we haltes, die aan de parallel boulevard zijn geprojecteerd worden dan stophaltes, die slechts voor zeer korte tijd en alleen op verzoek zullen worden aangedaan. Een tweede bezwaar van de Oranjeweg-bewoners richt zich op het toelaten van tweerich- tingverkeer op de parallel-boule vard. Men verwacht een con stante luchtvervuiling en la waaioverlast. Hoe de verkeers functie van de boulevard zich zal ontwikkelen, is nu nog moei lijk te overzien, delen B. en W. aan de raad mede. Een ver keerscirculatieplan, waarin een stelsel van eenrichtingsverkeer is opgenomen, is nog in studie. LISSE Met weinig enthousias me heeft de commissie bollen streek de nota „plandoelen van de Provinciale Planologische Dienst" ontvangen. Haar bezwa ren heeft zij neergelegd in een commentaar dat gisteren aan de bewoners van de bollen streek werd voorgelegd. Da heer Osephius uit Lisse meiikt op dat in alles rondom de nota naar voren komt dat de bollen streek als recreatiegebied en de „tuin van den Haag" moet gaan dienen. De heer Van der Velden van de Provinciale Planologi sche Dienst antwoordde hierop dat de bollenstreek in het grote geheel inderdaad gezien wordt als een gebied meit vele moge lijkheden voor recreatie. Wat de bebouwing van de bollen streek betreft, werd door de heer Algera uit Noordwijk opge merkt, dat de gemeenten in de bollenstreek wel willen bouwen, maar ten behoeve van de eigen bevolking en niet voor Hage naars. Het forensisme dient be perkt te blijven tot de omvang die het nu heeft aangenomen. De heer Algera, wees vooral op het punt in het commentaar op de nota waar gezegd wordt dat bij de verdere voorbereiding van het streekplan een diep gaande studie gemaakt dient te worden van de bronnen van het bestaan de bollenstreek. Tot slot mealkt de heer Algera op dat er teveel gewerkt wordt aan de opbouw van het stadsgewest Den Haag, en te weinig aan die van de bollenstreek. Drs. J. J. P. Boezeman, rector van het S. Adelbertcollege in Wasse naar, bereikt vandaag de pensioengerechtigde leeftijd en zal dus zijn functie neerleggen. Zijn afscheid van het Wassenaarse college is „verpakt" in een uitgebreid programma, dat behalve weemoed vanwege het afscheid ook veel feestelijks omvat, omdat het 4e lus trum van het college wordt herdacht en het 3e lustrum van de leer lingenvereniging LVA. De heer Boezeman kwam in 1956 naar Wassenaar als rector van een college, dat zeer bescheiden met drie klassen was begonnen en dal nu een 40-tal klassen omvat met een 1000-tal leerlingen. Totdat het werk voor het Adelbertcollege hem geen tijd meer liet, was de heer Boezeman actief op diverse terreinen. Hij was enige tijd secretaris van de Buurtvereniging Nieuw Wassenaar. Hij maakte deel uit van de boekencommissie van de Wassenaarse O.L.B.-federatie en van 1962 tot 1968 van het bestuur van de R.K. Openbare leeszaal en Bi bliotheek-vereniging en van het federatiebestuur. In de zestiger ja ren was de heer Boezeman voorts bestuurslid en secretaris van de R.K. rectorenvereniging. s «iwff-'iirrrTBïïwi raframBB Wisselbeker voor F.C. Raiidsdorp LISSE FC Randsdorp heeft op het eerste Hoogkamer Assuran tiën zaalvoetbaltoernooi de wis selbeker gewonnen. De ploeg won vier partijen en moest er een prijsgeven. Tweede werd de fam. Van der Klauw met 7 pt.. 3. Castien -met 5 pt., 4. Sport club Lisse met 5 pt., 5. GSR met 3 pt. en 6. Hoogkamer Ass. met 2 pt. Noordwijk De ontwikkeling van de vele duizenden gevallen van materiële oorlogsschade uit de Tweede Wereldoorlog heeft, vooral als daaraan de vervul ling van een herbouwpllcht was gekoppeld In een aantal geval len zeer lang geduurd, maar een dergelijk geval in Noord wijk slaat waarschijnlijk toch wel een absoluut record. Het gaat hier om de afwikkeling van het schadegeval van mej. J.C. van Kan, wier winkelwoon huis, destijds gevestigd aan de Oude Zeeweg 1, medio 1943 werd afgebroken. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden heeft de afwikkeling van dit schadegeval - na 31 jaar - nog steeds niet plaats gehad. Bij de afbraak van het winkelwoonhuis werd de waarde van de opstal ge taxeerd op 5700,- en de grond op 4000.-. Mej. Van Kan koos voor uitbetaling van genoemde bedragen en het vervullen van haar herbouwpllcht. Het was namelijk haar verlangen weer een winkel-woonhuis in eigen dom te verkrijgen, waarin zij haar sigarenwinkel zou kunnen voortzetten. Door deze keuze zou de afwikkeling van haar schadegeval eerst kunnen plaatsvinden, nadat zij haar hertoouwplicht had vervuld. Hedbouw op de oorspronkelijke plaats, aen gedeelte van het Pu- laceplein was echter niet moge lijk. Deze grond werd ten name van het Rijk onteigend en mej. Van Kan was dus afhankelijk van de mogelijkheid om een vervangend bouwperceel te ver krijgen. Inmiddels - in augustus 1945 - kreeg zij de beschikking over een huurpand, waarin zij haar bedrijfje kon voortzetten. In 1962 ledk mej. Van Kan in aan merking te komen voor een dagwinkel, die in een complex van zes op het Palaceplein ge bouwd zou worden. Geheel buiten haar schuld ging het bouwplan niet door. Een nieuwe mogelijk heid diende zich aan in 1966. toen Zwolsman (EMS) met een groot bouwplan op het Palaco- plein kwam, maar ook dat plan ging de mist in. Tenslotte is nog gedacht aan herbouw op de hoek van de Hoofdstraat op de grond van het voormalige post kantoor. hetgeen echter even min een oplossing is gebleken. Intussen werd enkele jaren ge leden het huurpand van mej. Van Kan verkocht en heeft zij het kort geleden moeten ontrui men. Zij moest toen noodge dwongen haar sigarenzaak op heffen en elders in de gemeente vervangende woonruimte zoe ken. Zij heeft een vooroorlogse woning kunnen aankopen en deze hoopt zij in het a.s. najaar te betrekken. Zowel rijk als ge meente hetoben een berekening gevonden om mej. Van Kan als nog schadeloos te stellen. Voor de gemeente resulteert een en ander in een aanvullende ver goeding aan mej. Van Kan van 8748.-. Geen bars en dancings in Zuidduinen NOORDWIJK B. en w. stellen de raad voor een voorberei- dingsbesluit voor een bestem mingsplan vast te stellen voor de Zuidduinen. Er zijn namelijk enkele redenen om het bestaan de uitbreidingsplan van 1937 te herzien. Thans is in vrijwel het gehele gebied hotelbouw toege staan met een hoogte van 15 meter. B. en w. willen, gezien het karakter van het gebied, de mogelijkheid van hotelbouw be perken tot de Koningin Astrid Boulevard. Voorts leeft de wens om in het gehele gebied de ves tiging van bars en dancings te weren. Tenslotte dient de be stemming van de gronden gele gen langs de boulevard opnieuw te worden geregeld. Bouwplan voor bejaarden woningen bij 'Groot Hoogwaak1 Noordwijk Het bestuur van het bejaardencentrum Groot Hoog waak heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van 32 éénper soons bejaardenwoningen. Aan dergelijke kleine huisjes bestaat grote behoefte. In noodgevallen kan men namelijk beschikken °ver het apparaat van het nabij gelegen verzorgingshuis. Thans Worden in veel gevallen bejaar denwoningen voor twee ne "en reeds door één bejaarde be woond. b woningen zijn in v|er blokken van acht won'ngcn geprojec teerd ar.n de Westzijde van het •uidige complex tussz-n de ver- rorgingsweg en de Northgo- j dreef. Zoeterwoude in beroep bij de Kroon ZOETERWOUDE Het gemeen- tebestuur wil in beroep gaan bij de Kroon tegen de beslissing van G.S. om de weg 3-8 (Zuid- buurtseweg-Geerpolder) af te voeren van de lijst van quartai re wegen. Een desbetreffend voorstel van b en w. komt a.s. donderdag in de gemeenteraad aan de orde. De agenda vermeldt verder o.m. verhuur aan de Zoeterwoudse Tennisvereniging van de tennis banen op Haasbroek; vestiging in de. Grote Polder van: Inger soll-Rand Benelux NV te Pijnac- ker; Witsenburg Bakkerijmachi- nes te Leiden/Leiderdorp; Bouwbedrijf Bosman BV; Be- drijf E. J. Steyn te Leiden; Keuringsstation van de Rijks- dienst voor het Wegverkeer: standpuntbepaling inzake de Nota Piandoelen Streekplan Zuid-Holland West; begrotings wijzigingen. OEGSTGEEST Het gedeelte over sport- en recreatie, zoals vermeld in het gemeentepro- granrma van de VVD-Oegst- geest heeft ontstemming opge wekt bij het bestuur van de zwemvereniging Poelmeer. Met name het gedeelte waar ver meld wordt dat de voorziene ex ploitatietekorten van een open en overdekt bad ongeveer 500.000 gulden per jaar zullen bedragen. Dit punt vormde voor het Poel meertoestuur aanleiding om di rect na de jaarvergadering de WEMbijeenkomst >n Café „De Roode Leeuw" te bezoeken om een duidelijke toelichting te vra gen. De voorzitter van de zwemvereni ging, de heer B. J. Moolenaar kruiste de degen met wethouder J. E. Tarnminck en de fractie voorzitter de heer Gmelich Meylingh. „Ik heb nog nimimer tijdens een politieke vergade ring het woord gevoerd", aldus de heer Moolenaar, die de ken nis van zwembad bij de WD „bedroevend" noemde. „Wie spreekt er nu van een wens op sportgebied terwijl wij met be trekking tot het zwemmen te maken hebben met volksgezond heid en lichamelijke ontwikke ling? De verhuuropbrengsten van een overdekt bad kunnen de exploitatielasten drukken. De heer Moolenaar stelde dat het onverstandig was over voorzien bare exploitatietekorten te spre ken als er over de te maken kosten nog niets vost staat. De heer P. van Veen (CDA); „zwemmen is meer dan alleen wedstrijdzwemmen. Het gaat veel geld kosten en wij zijn reëel genoeg dat eén overdekt bad niet binnen één a twee jaar gerealiseerd kan worden. Maar wij hebben een stuk duidelijk heid willen verschaffen door in het CDA-programma te stellen: het overdekt bad is voor ons nummer één. „Als de VVD éérst ASC voorstaat is dat hun belang". De heer Gmelich Meylingh weer sprak de woorden van de heer Moolenaar: „Het gaat er niet om dat wij geen overdekt bad willen hetoben. maar het moet betaalbaar zijn. Het probleem ligt bij de exploitatie". De heer Moolenaar: „Hoe komt dan aan die 5 ton? Is dat een fantasie van de WD? De ex- ploitatei van een overdekt bad ligt geheel anders dan een open bad. De heer Meylingh: Het be drag van 5 ton komt niet van ons, maar staat in een discus sienota die commissie openbare werken is aangeboden. „Dan is het jammer dat dit cijfer door door Uin het programma zo is overgenomen, ik wil nog wel eens met u rekenen", repli ceerde de heer Moolenaar. Do heer Van Veen stelde een con crete vraag: Wat heeft bij de WD de hoogste prioriteit. De heer Gmelich Mevlingh noemde de hoclzey (LHMC) en tennisvel den. Men is thans bezig met de eerste fase van de reconstructie van deze velden. „Na realise ring van de eerste fase zal de tweede fase In dit plan moeten vo'gen. W.thouder Temminck: „Het zwemlbad heeft een hoge prioriteit, wij zullen de kosten nog eens beter bekijken". Wijkvereniging „Hoornes" zoekt nieuw onderkomen De Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen, die in binnen en buitenland reeds tal van onderscheidingen op zijn naam bracht en hier te lande een reeks belangrijke objecten heeft u'tgevoerd o.m. voor het provinciehuis in Den Bosch blijkt zich thans bezig te houden met een al even originele als specifieke Noordwijkse aangelegenheid. Ter gelegenheid van de aanvoer van nieuwe haring heeft hij namelijk de etalage van bakkerij F. N. de Witt aan de Hoofdstraat ingericht met enkele attri buten uit zijn visser.jverzameling. Als bijzondere attractie is er, naar een idee van Giezen, een in visvorm gebakken broodje te koop met een vulling van meegebakken zoute haring. KATWIJK Wijkvereniging „Hoornes" heeft met ingang van 1 september geen eigen on derkomen meer. Vanaf die da tum is dc kantine van de in de Hoornes gevestigde onderne ming „Canda Internationaal" niet meer beschikbaar, wegens interne reorganisatie van het bedrijf. de com mod a tie voor de wijk vlug verleend wordt door CRM, zal er toch nog een geruime tijd te overbruggen zijn. De wijkver eniging heeft zich nu gewend tot de wethouder van onderwijs, jeugd en culturele» zaken, de heer H. Haasnoot. Het ziet er voorlopig echter naar uit, dat de bloeiende wijkvereniging (1500 leden) enige activiteiten op zij zal moeten zetten tot be tere tijden. WASSENAAR Naar aanleiding van discussies, o.m. in het Verkeers overleg over de situatie op de parallelwegen langs het Stadhou- dersplein, de Van Duivenvoordelaan en de Starrenburglaan hebben burgemeester en wethouders een plan laten ontwerpen voor het overzichtelijker maken van de situaties bij de uitmondingen van deze parallelwegen. Het plan voorziet in het afsluiten van de uit mondingen door middel van een verhoogd trottoir, waarbij het in- en uitrijden mogelijk blijft door een plaatselijk verlaagde trottoir band. Ter voorkoming van zgn hoekafsnijding is aan beide kanten van de in- of uitrit naar de parallelwegen een boom geprojecteerd. Voorts zal de reconstructie zodanig worden uitgevoerd, dat duide lijk is. dat aan al het verkeer on de hoofdrijbaan voorrang moet worden verleend. Voorts zal de reconstructie zodanig worden uitgevoerd, dat duidelijk is. dat aan al het verkeer op de hoofdrijbaan voorrang moet worden .erleend. - deze voorzieningen is in totaal een krediet van 49.000.- nodig. Burgemeester en wethouders wijzen er op, dat er ter plaatse nog vri, wel geen ongelukken zijn gebeurd. Zij achten verbetering wel gew_ maar niet zo noodzakelijk dat daaraan een hoge prioriteit moet wc n toegekend. Om die reden willen burgemeester en wet houders het plan eerst bespreken met de raadscommissie financiën in een openbare vergadering op dinsdag 4 juni te 20 uur in het raadhuis Kunstwerk in zwembad De grondige opknapbeurt die het Sportfondsenbad van Wassenaar on langs heeft ondergaan heeft vorige week zijn voltooiing gevonden in de plaatsing van een kunstwerk van onze Wassenaarse be 1 kun stenaar Bob Bonies. Het werk uitgevoerd in de primaire kleuren rood, wit en blauw betekent een aanmerkelijke opleving van hel interieur van het zwembad. WASSENAAR De Wassenaarse Schoolsportcommisaie die dit sei zoen een bijzonder aantrekkelijk sportprogramma voor de jeugd van de basisscholen en voor het voortgezet onderwijs heeft voorbereid, organiseert op woensdagmiddag 5 juni a.s. een slagbaltoernooi voor de lagere scholen op het sportveld aan de Prinsenweg. Aan deze wedstrijden, die om half 2 beginnen en de gehele middag zullen du ren. zullen zowel door meisjes- als door jongensteams worden deel genomen. Er zullen in totaal een 70-tal wedstrijden worden ge speeld. De finales beginnen ongeveer half 5, de prijsuitreiking zal ongeveer kwart voor zes plaatsvinden. Daarbij zullen niet alleen de prijzen voor het slagbaltoernooi worden uitgereikt, maar ook de prijzen voor de beste prestaties van het gehele seizoen. Het seizoen van de schoolsportcommissie zal op zaterdag 8 juni wor den besloten met een viswedstrijd, die om 9 uur aan de Zijlwate ring begint. De deelnemers verzamelen zich om half 9 op het schoolplein van de Wethouder Huibregtseschool. Er zal tweemaal 1 uur worden gevist, met een korte pauze. Aan de organisatie van deze viswedstrijden wordt medewerking ver leend door de Wassenaarse Hengelsportvereniging WHSV. Boerenburg krijgt „oijen" speelplaats Noordwijk De commissie scho lenbouw Boerenburg heeft aan het gemeentebestuur een plan voorgelegd voor de aanleg van een speelplaats voor de belde basisscholen "De Vierboet" en "De Schapendel". Bij de opzet van het ontwerp is men cr van uitgegaan, dat de speelplaatsen ook buiten de schooltijden voor de jeugd open zullen staan. Het ontwerp omvat een aantal spelelementen, die met fantasie kunnen worden gebruikt en uit gangspunt kunnen zijn voor di verse spelen. Voorbeelden hier van zijn twee slingers van be tonnen stapstenen, welke in hoogte variëren, twee iets ver hoogde tegelplateau's met een bieisomranding, welke kunnen dienen als toneelpodium of als zitgelegenheid, een van bielsen vervaardigde zitbank en spil- trappen van rondhout, welke ge- legenhe;d bieden tot behendig heidsoefeningen. Centraal voor beide scholen zijn vlakken ont worpen welke combinatie-moge lijkheden scheppen voor toneel spel, groepsgesprekken, balrol- banen, wagenrolbaan, glijbanen en dergelijke. Verder ligt het in de bedoeling, dat op dc speel plaats een aantal paden met kruisingen wordt aangelegd, die gebruikt kunnen worden bij ver- keerslessen. sportbeoefening, enz. Om schaduw op de speelplaats te verkrijgen zullen de ter plaatse reeds aanwezige bomen met nieuwe exemplaren en heesters worden uitgebreid. Deze aanvul ling is tevens noodzakelijk voor de groenvoorziening van de wijk. De kosten zullen ruim 50.000,- bedragen, maar kunnen bestreden worden uit een over schot op de bouwkosten. De commiss c van openbare wer ken blijkt niet eenstemmig over het speelplaatsplan. Uitstapje Lasser bejaarden LISSE Het Oranjecomité orga niseert dinsdag 18 juni een uit gangsdag voor de Llsser bejaar den. Er zal een boottocht wor den gemankt over de Kaag en Brasem. Belangstellenden van 70 jaar en ouder kunnen zich op geven bij dc flrmn Tlssing, do bejaardencentra Berkhout en Eikenhorst en bij de heer Van Duin, Komijnstraat 37 (voor be woners van De Engel). Viswedstrijd in Warmond WARMOND De hengelsportver eniging „Dc Leedc" organiseert a.s. zaterdag voor de 25c maal een viswedstrijd. De opbrengst Is voor do uitgaansdag van do Warmondso bejaarden. De wed strijd zul gehouden worden in de Leldsc Vaart bij de Plet GIJ- zenhrug In Noordwijkcrhout vanaf 9 uur. Inschrilvcn is mogelijk bij J. van Egmond, Norremeerstraat 52, H. Vcltenaar, Norremeerstraat 40 en M. van Wageningen, Pa- doxlaan I. „Catiite Tuba" breidt uit LISSE Het bestuur van de har monie „Canite Tuba" heeft be sloten om do drumband en het trompetterkorps uit te breiden. Er zijn nog vijftien nieuwe ba zuinen en vijf trommen beschik baar. Woensdagavond kan men zich aanmelden In dc Agatha- school vanaf 20 uur'. Nieuw schoolhoofd LISSE - B. en w. van Lisse heb ben de gemeenteraad drie kan didaten voorgedragn voor de benoeming van ten nieuw schoolhoofd van dc tweede openbare basisschool. Nummer I. op de voordracht staat de heer D.J. Kesscling, thani schoolhoofd in Overlangbroek; 2. dhr. G.F. van der Laan, on derwijzer te Llsse; 3. dhr D. Kellzcr, thans onderwijzer In Lc'den. VOORSCHOTEN In verband met do komende pinksterdagen Is het ophalen van het huisvuil als volgt gewijzigd: op dinsdag 4 Juni de maandagwijken en woensdag 5 juni dc dinsdagwij- i ken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5