Oranje werkt achterstand in voorbereiding (geforceerd) weg Mulder en Brokamp vielen af, Treytel derde doelman Hoopgevende ruime winst op Argentinië VOciBAL AMSTERDAM De bewolkte hemel waaronder het Neder lands elftal geruime tijd heeft vertoefd, toont tegen het tijd stip waarop het gigantische wereldtoernooi begint en dat zijn nog maar ruim twee we ken opklaringen. De uiterst moeilijke omstandigheden, waaronder Rinus Michels „van afstand" moest handelen, zijn iets soepeler geworden sinds de supervisor zijn spelers rondom zich heeft kunnen ver zamelen en hij eindelijk zijn straffe hand op de kudde kan laten dalen. Sinds kort kan Mi chels zich metterdaad be moeien met Oranje. Laat, te laat volgens veler mening, maar hij lijkt met sneltrein vaart de achterstand in voor bereiding zo veel mogelijk in te lopen. Tegen HSV leverde het Nederlands elftal op He melvaartsdag nog een schame le vertoning af, gisteren liep alles tegen Argentinië veel be ter en werd een tot de verbeel ding sprekende zege van 4—1 behaald. Een uitslag die op alle telexen ter wereld is ver schenen en menig gefronst voorhoofd zal hebben opgele verd. Argentinië is toch waar lijk geen derderangSploeg, in de wereldopinie. De wijze waarop Nederland in het Olympisch stadion deze uitslui tend op vertragend spel uit zijnde Zuidamerikanen een les gaf, heeft de gelaten stemming doen omslaan in een hoopge vende. Michels, en dat weet hijzelf uiteraard het best, is er nog niet maar hij staat niet voor een hopeloze opgave, hoe wel te veel optimisme voorlo pig nog uit den boze is. Ook voor hem, en zijn uitverkore nen, zal die royale uitslag ech ter een stimulans zijn. Rinus Michels had gisteren de zelfde defensie de voorkeur ge geven als tegen HSV, behalve de doelman. Hij wilde Jan Jongbloed testen. De Amster dammer leverde goed werk en bleek sterk met reddingen vóór zijn doel. In het begin trad hij (half reddend op door voor de tegenstander te sprin gen hoewel Strik toen de van Jongbloeds voeten opspringen de bal over het doel moest koppen, en tegen het eind voorkwam Jongbloed tweemaal met tijdig uitlopen een doel punt op zijn specifieke wijze: vooruit glijdend en de bal met zijn voeten bemachtigend. Aan het ene doelpunt had Jong bloed geen schuld. Dat was een blauwdruk van hetgeen Van Hanegem vorige week nog in Londen toonde. Het was evenwel onbegrijpelijk dat er niet attenter werd opgetreden want er stonden drie Argentij nen in het muurtje toen Wolff met een „kromme" Jongbloed passeerde die volkomen op het verkeerde been stond omdat de bal nog werd aangeraakt. In de lucht bleek Jongbloed belangrijk minder zeker. Hij liet bij een hoekschop de bal even los en dook ook nog eens onder een voorzet door. Van de rest van de defensie kan nauwelijks iets worden ge zegd. Het Argentijnse voetbal trouwens het gehele Zuid- amerikaanse spel is niet ge baseerd op pressie. Het moet bij die lieden allemaal niet te snel gaan. Argentinië sloot zich daarbij aan, speelde „schuifvoetbal" en loerde op de grote kans, die niet kwam omdat ook Nederland zich niet liet verleiden tot „drukken" waardoor de ploeg defensief zwakke momenten zou kunnen hebben door uitvallen van de tegenstander. Suurbier kon rustig regelmatig opkomen, want nimmer volgde een snelle tegenstoot. Israel en Strik vormden weliswaar geen vol komen sluitend centraal defen- sieblok maar de eenheid was al groter dan tegen HSV. Krol liet zich enige malen passeren maar lijkt toch zeker van zijn plaats omdat hij, als het er echt op aankomt, feller zal spelen. Ook hij kwam meerma len goed op ai waren zijn voor zetten te laag gedoemd een prooi van de Argentijnse defensie te worden. Groot aantal Dat tegen het eind Ayala eens klaps vrij kwam te staan, mocht het manco heten van de centrale verdediging waarin Strik was verdwenen. Nees- kens had zich laten vervangen door Van Ierssel, waardoor Strik opschoof naar het mid den en zowaar nog doelpuntte. Toen Van Ierssel de bal kwijt raakte, kon Ayala doorgaan en Jongbloed moest redding bren gen. Vooralsnog lijkt Strik sterker op het middenveld maar daar heeft Michels al de beschikking over een groot aantal spelers: Haan, Nees- kens, Van Hanegem, Jansen, De Jong, Willy v.d. Kerkhof. Dat middenveld was an verge lijking met het duel tegen HSV gewijzigd. Haan was gehand haafd maar in plaats van Wil ly v.d. Kerkhof en Cruyff tra den Van Hanegem en Nees- kens aan, een regelrechte ver betering. Van Hanegem toonde onomwonden dat hij thuis hoort in de basisopstelling. Zijn passes waren weer magni fiek, zijn passeertechniek te geraffineerd voor de Argentij nen. Er bleek wel dat hij, zijn de in balbezit, sterker speelt dan in het geval hij als aan valler een duel aangaat. Maar in een dergelijke vorm als gis teren hoort hij er zonder meer in thuis, evenals Neeskens die een van hen dient te zijn die „in het gat duiken" omdat Cruyff achter de voorhoede speelde. Wellicht dat hij in het „echte toernooi" wei dege lijk in de spits opereert maar zowel op Hemelvaartsdag als gisteren In elk geval (nog) niet. Dan is er behoefte temeer aan opkomende middenvelders en Neeskens deed dat enige malen voortreffelijk, o.a. op een prachtige pass van Cruyff waaruit Neeskens naast kopte. Arie Haan viel wat tegen maar de wijze waarop hij wel ge bruik maakte van een kans (stand op 4—1 gebracht) overi gens na weer een bekeken pass van Cruyff, deed zijn „vergissingen" doen vergeten. Het zal de vraag zijn wat Mi chels prefereert: een speler als Haan die een uitstekend schot kan voortbrengen, of een nim mer aflatende zwoeger als Wim Jansen. Minder probleemen Het middenveld lijkt in elk ge val geen linie die tot enorme problemen aanleiding zal ge ven. Dat blijft toch nog de achterste vier en vooral het centrale defensieblok. Want Uit de vrije trap van Cruyff heeft Rob Rensenbrink gescoord. Hij springt dan ook de lucht weer in waar hij net uitkwam want hij doelpuntte met het hoofd. Links Van Hanegem die onomwonden bewees in de basisopstelling te behoren. nog is dat niet volledig getest kunnen worden. Ook ten aanzien van de aanval lijken de problemen geslonken te zijn. Tegen HSV speelden Mulder, Brokamp (vervangen door Geels) en Keizer (vervan gen door Neeskens). Gisteren stonden Rep, Cruyff en Ren senbrink daar geposteerd, zij het dat Cruyff vrijwel nimmer als pure spits optrad. Rensen brink haalde een royale vol doende. Hij was indirect, na een verbluffende actie waarbij hij twee Argentijnen op korte afstand was gepasseerd maar door de derde (Perfumo) on deruit werd gehaald, verant woordelijk door het eerste doelpunt want scheidsrechter Prokop (Oost-Dultsland) hono reerde de charge met een strafschop, die Neeskens mee dogenloos hard inschoot. En Rensenbrink scoorde het twee de doelpunt met een prachtige kopbal uit een vrije trap van (weer) Cruyff, die het bijzon der goed kon vinden met Van Hanegem met wie hij me nige knappe aanval opzette. Maar wat wil men: twee tech nische groten. Rep viel, zoals trouwens het gehele elftal, na de rust wat terug. Michels wilde niet zeg gen „heb ik mijn reden voor" waarom hij hem ver ving. Desondanks vielen er nog twee doelpunten, gevolg van de opdracht van Michels: niet drukken maar counteren. Uit een glanzende combinatie tus sen Cruyff en Van Hanegem kwam Strik vrij en scoorde (3—1). Een door Geels doorge- kopte bal belandde bij Cruyff die de opkomende Haan de bal voor de voeten legde en met een enorm schot was het 41. Geels was kort tevoren in het veld gekomen voor Rep. HIJ is vooral sterk in de lucht en daarvan leverde hij meteen het bewijs met die doorkopbal. Met spelers als René v.d. Kerkhof, die razendsnelle maar niet veel meer dan dat, en Keizer achter de hand, zal de aanval Michels ook geen onoverkomelijke moeilijkheden baren. Zijn internationale rou tine staat er borg voor dat hij. bezien de tegenstander, de juiste spelers zal opstellen. Alle doelpunten werden be- hakve het eerste (strafschop) in laatste instantie voorbereid door Cru/ff: het tweede uit rijn vrije trap (Rensenbrink kopte in), het derde na zijn combina tie met Van Hanegem (Strik kopte in) en het vierde uit zijn pass naar Arie Haan. Het leek dat Cruyff minder op de voor grond trad, zijn passes bewe zen het tegendeel, maar hij miste zelf een zeer redelijke kans door iets te lang te wach ten. Op taktische gronden vooral behaalde Oranje de zege. Mi chels gaf het juiste concept te gen de Argentijnen. Er is geen reden om te twijfelen dat hij ook de juiste strijdwijze zal ontwerpen tegen de ploegen waarmee Nederland is inge deeld. Er zijn opklaringen in de be wolkte hemel. Dit elftal speel de niet statisch. Het bewoog en het groeit. Met nog ruime twee weken voor de boeg een posi tief punt, hoewel de tijd erg kort blijft Maar Michels lijkt op weg die handicap gefor ceerd te overwinnen. Hoewei aan de zege op Argentinië geen overdreven glans moet worden toegeschreven. Techniscóh kunnen Zuidameri- kancn vcAl muür zij raken snel in paniok, zeker als ze achter komen te staan, en wekken niet de indruk een zodanige druk constant te kunnen uitoefenen dat zij in staat zijn een ploeg weg te spelen. Wat dat betreft legde Oranje enige feilloze combinaties, gevolgd door doelpunten, op do mat. De Ar gentijnen werden toen wel weggespeeld. Uruguay, eerste tegenstander van Nederland in het wereldtoernooi, speelt on geveer hetzelfde spel. Een re den temeer om gematigd opti mistisch te zijn. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 2fl. Neeskens (strt (Chop) nadat Rensenbrink door Perfumo onderuit wus gchauld, I 0; 28. Rensenbrink uit vrljo trop Cruyff nadut Hnun door Porfumo Nedcrlnnd: Jongbloed; Suurbier, Strik, Israel, Krol; llnnn, Nocb- kons (Van Ierssel), Vun Hnnepcm; Rep (Geel*), Cruyff. Rensenbrink. ArgcntlnlC: Cornevnll; Wolff, l'cr- fumo. Bartas, Sa; Squeo, Telch (Chararreta), Hercdla; Yaznldc (Poy), Kemper (Houseman), Aya- AMSTERDAM Rinus Michels had zijn biertje verdiend. Hij had zojuist een ver velend karwei opgeknapt. Jan Mulder Ajaxen Willy Brokamp (MVV) had hij na de wedstrijd Nederland—Argentinië meegedeeld dat zij niet meer tot de selec tie behoorden. „Ik heb er", zo zei de su pervisor, „erg tegenop gezien maar ze hebben het als mannen opgevangen. Ze hebben mij en de ploeg zelfs veel geluk toegewenst in Duitsland en op mijn vraag of ik op hen eventueel nog een beroep zou kunnen doen, hebben zij bevestigend geantwoord. Ik heb hen aangewezen als de nummers 23 en 24". Langzamerhand komt Rinus Michels tot zijn definitieve eindselectie vnn tweeën twintig spelers. Donderde .ellicht al woensdagavond, zal hij zijn keuze bekend maken. „Tot nu toe", aldus Michels. had ik er negentien, waarvan er dus twee zijn afgevallen. Resteren zeventien zodat ik er nog vijf bij moet hebben". Wie die vijf zullen zijn, hield Michels voor zichzelf. Hij wil eerst woensdag avond de tweede finalewedstrijd voor de UEFA Cup tussen Fevenoord en Totten- ham Hotspur afwachten want behalve Is rael en Van Hanegem, die gisteren kon spelen omdat hij voor woensdagavond is geschorst vanwege de 2de gele kaart die hij in Londen opliep, dient Michels nog enige Feyenoorders te bekijken. Het is zeker dat Eddy Treytel als derde doelman (met Schrijvers en Jongbloed) meegaat. De keus zal gaan tussen Rijs- bergen. Van Daele, Vos, Jansen en De Jong van wie er een zal moeten afvallen. De eveneens tot Michels grote selectie be horende Schneider en Wery hebben nau welijks gespeeld. Rinus Michels gaf giste ren geen enkele aanwijzing. Het is zelfs mogelijk dat hij meer dan één Feyenoor- der laat vallen en zijn definitieve tweeën twintig aanvult met iemand uit de „grote selectie" die nog niet definitief is afgeval len. De zeventien van Michels zijn: Schrij vers, Jongbloed, Suurbier. Strik. Israel, Krol. Van Ierssel. Haan, Neeskens, Var Hanegem, Rep. Cruyff, Rensenbrink. Kei zer. Geels, Willy en René v.d. Kerkhof. Waarom René v.d. Kerkhof noch tegen HSV noch tegen Argentinië is getest, deed een zeer opgeruimde Michels af met: „Er was een reden voor. Ik had twee wedstrij den en veel spitsen. Toen heb ik alles in Zeist eens afgewogen. René v.d. Kerkhol is niet alleen. Als de een loopt, staat de ander stil en gebruikt die ene alle energie om met dubbele snelheid te lopen. Een echte tweeling". Een ietwat schimmige verklaring maar René v.d. Kerkhof zit er in elk geval wel bij. Een pluim had Michels over voor Rinus Israel, van wie hij zei: „Ik bewonder de manier waarop hij zijn kleine kans heeft gegrepen. Hij heejt me gezegd dat hij het zelf niet had verwacht". Jongbloed had in de ogen van de supervi sor eveneens goed gespeeld, maar Mi chels wilde niet te veel in details treden. Hij begroette met blijdschap de zege van 4—1 „maar het Is belangrijker dat er bi) vlagen zeer goed werd gevoetbald en nog belangrijker dat er tekenen van eenheio te bespeuren waren. Ik heb In deze wed strijd van het Nederlands team acht tien aanvallen gezien die er mochten zijn op internationaal niveau". Bij training Het verzoek om meer pressie komend van de tribunes waar menigmaal lang zaam handgeklap opklonk heeft Mi chels niet ingewilligd. „Dat is luist wat de Argentijnen willen, pressievoetbal. Het is trouwens het moeilijkste dat er is. Wil moesten dat nou juist niet doen". Aan die opdracht had Oranje derhalve keurig vol daan. Michels wilde ook nog wel wat kwijt over het publiek. Hij vond dat er maar weinig kijkers op de tribunes zaten „ik kom uit een stad waar zo'n aantal bij de trai ning op de tribunes zit" en bleek nog I volledig op de hoogte van de mentaliteit, j „Ik begrijp best dat Oran/e niet bepaalc een sfeer heeft gekweekt om uit pure sympathie naar de verrichtingen te feo men kijken. Nederlanders kritiseren I graag en na de wedstrijd tegen HSV kon je inderdaad niet al te veel verwachten. Bovendien eist het publiek prestaties. Ir, Rotterdam en Amsterdam is men ver- j wend met Europa-cup-wedstrijden. Het it moeilijk die mensen hierheen te krijgen I en dat moet je incalculeren". HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9