Ouders doen een beroep op bestuur Surinaamse premier roept landgenoten op terug te keren £eidae(2oma/nt Troepen bezetten oliestations Ulster Professor van dood vrouw beschuldigd Tijdschrift trekt beschuldiging in Atomair ^ifschandaal in West- Duitsland lANDAG 27 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BEZETTING HARTEIvAMP: All t (18) 9.30^ mmie D DÖ Tirol HEEMSTEDE Sinds vrij- dagmiddag houden 25 mede werkers van de Hartekamp, een zwakzinnigeninrichting in Heemstede, het stafgebouw be zet, naar aanleiding van de schorsing van de cursusleider Peter Jansen, die geweigerd had een brief met nieuwe richtlijnen van het bestuur van de stichting in ontvangst te ne men. De tegenstellingen rond de in richting betreffen niet de ver zorging van de pupillen, maar de gezagsstructuur van de Hartekamp. De waarnemend direkteur heeft zich van de toestand op de hoogte gesteld en heeft de stellige indruk dat Een aantal ouders van pupillen heeft gisteravond een beroep gedaan op het bestuur van de Daniël de Brouwerstichting, waaronder de Hartekamp valt. eens te bekijken en zonodig te om zo snel mogelijk via over- herzien of te herroepen, leg met Peter Jansen het con flict uit de wereld te helpen. Het bestuur van de stichting is bereid tot overleg om de pro- Zij hebben gevraagd de brief blemen op te lossen, met nieuwe richtlijnen nog 15. dc[__ 5. De 23.30 V (18) ol" AMSTERDAM Premier Henck Aroon van Suriname heeft zijn landgenoten in Nederland opgeroepen te komen wer ken aan de opbouw van hun land en gezamenlijk de eco- nomische weerbaarheid van hun geboorteland te vergro ten. Hij deed dit zaterdagmiddag tijdens een massabij eenkomst in gebouw Marcanti te Amsterdam voor onge veer duizend Surinamers. ,,U hoort hier niet thuis. U hoort thuis in Suriname" aldus de Surinaamse oremier. In zijn toespraak die verschillen de malen door applaus werd onderbroken, zei de Surinaamse minister-president onder meer, dat de onafhankelijkheid van Suriname voor alle Surinamers waar ook ter wereld eeri impuls moet zijn om terug te keren. Hij wees erop dat Suriname niet in staat is onmiddellijk 10.000 Surinamers die zich elders be- De Amerikaanse ambassadeur In Nederland, Klngdon Gould, legt een krans op het Amerikaanse oorlogskerkhof in Margraten bij Maastricht, tijdens een herdenking van de in de tweede wereld oorlog gesneuvelde Amerikaanse militairen. vinden, op te vangen. ,,Wij heb ben echter als hoogste prioriteit in ons beleid staan werkgele genheid te scheppen en ervoor te zorgen dat u een redelijk be staan kan hebben.De materiële welvaart die u hier geniet, kun nen wij u niet bieden. Wij kun nen u echter wel geestelijke Ten aanzien van de toekomstige staatsvorm van het onafhanke lijk Suriname liet premier Aroon duidelijk blijken dat de voorkeur van de Surinaamse re gering uitgaat naar de repu bliek. Tenslotte onthulde hij dat de Surinaamse regering rappor ten bestudeert die erop wijzen, dat veel Nederlandse militairen die in Suriname gelegerd waren of nog gelegerd zijn, te kennen hebben gegeven in Suriname te willen werken, zowel in de par ticuliere sector als in het toe komstige Surinaamse leger. Premier Aroon zei dan ook te verwachten dat wanneer Surina me straks onafhankelijk wordt, veel Nederlanders die in Surina me wonen de Surinaamse natio naliteit zullen aanvragen. De hulp die Nederland aan Suri name zal geven, nadat dit land onafhankelijk is geworden, zal liggen in de orde van grootte van de 120 miljoen per jaar, zo heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking za terdag in .Brandpunt", de ac tualiteitenrubriek van de KRO- tv, verklaard. Minister Pronk zei dat de hulp aan Suriname onder vorige re geringen zeer slecht georgani seerd was. Het nieuwe sociaal- economisch plan moet zorgen dat de hulp nu eindelijk ten goe de zal komen aan de mensen die haar het hardste nodig hebben. Ook de eventuele terugkeer naar hun land van Surinamers die in Nederland wonen, dient in het kader van dat plan gere geld te worden, aldus de be windsman. Surinaamse premier drong bij alle Surinamers erop aan hun kennis en deskundigheid ter be schikking te stellen van hun land. Hij waarschuwde echter eveneens voor versnippering van intellect. Ik vraag dan ook alle Surinaamse remigratieorga nisaties hun krachten te bunde len, opdat gewerkt kan worden aan een planmatig beleid voor de ontwikkeling van het land en een planmatige terugkeer naar Premier Arron van Suriname beantwoordt vragen Suriname. Hij beloofde de Suri- toespraak namers de komende maanden en jaren intensieve voorlichting te geven „zodat u weet wat er Suriname gebeurt". Soepel achteraf VERONDERSTEL DAT U een slecht dak op Uw huis heeft waar bij flinke regen het hemelwater in straaltjes naar beneden gutst; op Uw klacht repliceert de huisbaas dat het wellicht meevalt en dat een paar teiltjes en emmertjes erger leed kunnen voorkomen. Als het behang en de vloerbedekking wegrotten, gaat de huisbaas toch overstag en toont hij ongedachte soepelheid: het dak wordt hele maal gerepareerd. Achterafl Zo handelt ongeveer ook de examencommissie die verantwoordelijk is voor opgaven en normen bij het examen wiskunde voor de gymna sia en athenea. Toen een paar maanden geleden, na uitgebreide kritiek van docenten, ook leerlingen van de A-afdelingen in opstand kwamen, had de com missie het lek kunnen dichten door bij het maken van de opgaven niet zo zeer uit te gaan van goede B-kandidaten maar van matige A-kandidaten, die zich sedert het van kracht worden van de mam moetwet door een ondoordachte voorliefde van diverse universitaire afdelingen voor „wiskunde in het pakket", verplicht zagen een pil te slikken waarop ze nooit gerekend hadden. KENNELIJK HEEFT DE EXAMENCOMMISSIE een paar maanden geleden geen aanleiding gezien om haar opgaven wat aan te pas sen. Wel toont ze zich nu soepel achteraf; bij het vaststellen van de nor men is besloten iedereen vijf-en-twintig in plaats van tien punten cadeau te geven voor de moeite. Wie bovendien nog iets terecht heeft gebracht van de moeilijker opga ven of de gemakkelijkste som grotendeels heeft opgelost, kan nu gauw aan een 4 komen; de limiet die geoorloofd is om een diploma in handen te kunnen krijgen, mits er verder geen ovoldoendes op de lijst prijken. Soepelheid wordt er dus betracht; de vraag is alleen of het een erg eervolle soepelheid Is. We zijn ervan overtuigd dat de betreffende A-kandidaten (en zeker de B's) de vijf-en-twlntig procent punten lie ver verdiend zouden hebben door kennis te demonstreren in het op lossen van vraagstukken, die voor hun opleiding adequaat zijn. EEN SOM DIE HET KARAKTER van een „weggevertje" heeft, valt altd te prefereren boven een beloning van puur lijfelijke aanwezig heid. Dat lijkt een beetje sterk op het tekenen van de presentielijst van een vergadering waarvan men nauwelijks de opening meemaakt. WeeroverzJcht „Denk ook aan Den Uyl voor Rotterdam" Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Mr. H. Koning, fractievoorzitter van do WD in de Rotterdamse gemeenteraad, heeft D'66 aangeraden ook te denken aan de kandidatuur van drs. Den Uyl voor het burge meesterschap van Rotterdam. De heer Koning deed dit naar aanleiding van een brief van D66, waarin werd voorgesteld om mr. Vrolijk, de huidige com missaris van de koningin in Zuid-Holland te vragen voor het burgemeesterschap van Rotter dam. COLLEGE GING VOOR OPERATIE (Van onze correspondent F. Wennekes) gens de hevige pijnen schreeu- Bonn Studenten van de Akense universiteitskliniek be- wend in haar bed hee" en weer **- moest zij zelfs overgeven. schuldigen er een van hun professoren van de dood van Tof„ enke]e „Uon.waar"!^' een vrouw veroorzaakt te hebben, omdat hij haar ziekte dente„ de prof„sor hie6 eerst in een college behandelde in plaats van haar onmid dellijk te opereren. De justitie vat dit geval zo ernstig op dat zij het inmiddels reeds officieel ter hand genomen heeft en opdracht gaf het stoffelijk overschot pathologisch te laten onderzoeken. De studenten gaven hun medede- gesproken mocht worden en het lingenblad ruchtbaarheid aan binnen de kliniek moest blijven, dit geval en baarden hiermee in De perschef van de Akense tech- Aken groot opzien. Zij hadden nische hogeschool bevestigde, - dat de betreffende hoogleraar, dr. Martin Reiferscheid. dit uit zonderlijke sterfgeval niet aan de leiding van de hogeschool ge meld had, zoals uitdrukkelijk voorgeschreven is. De overledene is de 27-jarige Turkse vrouw Yamina Abdel Yaliki, echtgenote van een in Aken werkende gastarbeider. Ze was reeds op 18 mei onder hef tige pijnen met een maagkwaal in de kliniek opgenomen. Drie dagen later was zij nog niet geopereerd en werd rij naar de collegezaal gereden, waar pro fessor Reiferscheid haar ziekte voor zijn studenten behandelde. Volgens de studenten wierp de pa tiënte rich in de collegezaal we- hun toevlucht tot deze methode genomen, omdat de leiding van de chirurgische afdeling het personeel het consigne gegeven had, dat er over dit geval niet Honderden gewonden bij pop-concert LONDEN (AP) Tientallen jon gelui voornamelijk hysterisch geworden meisjes moesten gisteravond naar het ziekenhuis worden afgevoerd nadat een concert van hun grote idool Da vid Cassidy in het White City stadion in Londen op een chaos was uitgelopen. De chaos ontstond toen de duizen den toeschouwers het toneel probeerden te bestormen. Vol gens de schattingen zijn zo'n 1000 mensen gewond geraakt. Tientallen van hen moesten in het ziekenhuis worden opgeno men met gebroken ledematen en shocks. Een 15-jarig meisje, dat het allemaal niet kon ver dragen, kreeg zelfs een hartaan val en is in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis opgeno- De moeilijkheden begonnen 20 mi nuten na het begin van het con cert dat door 30000 jongelui werd bijgewoond. Toen een gro te menigte naar het toneel wilde doorstoten werden tientallen an deren onder de voet gelopen. BELFAST (Reuter) Britse mi litairen zijn vanochtend vroeg in actie gekomen om de leve ring van benzine weer op gang te brengen, die als gevolg van de staking van militante protes tanten in Noord-Ierland tot stil stand was gekomen. Deze stap van de Britse strijd krachten om de staking te b re gen volgde op een dreigement van katholieke leden van het Noordierse bestuur dat zij zou den aftreden als de Britten niet zouden zorgen voor het herstel van de distributie van essentiele goederen. Een woordvoerder van het Britse leger verklaarde dat er nog geen militairen zijn gestuurd naar de vijf elektrische centra les in Noord-Ierland waarvan er nog maar een werkt. De opstandige protestantse arbel ders in Noord-Ierland hebben rich Ingesteld op een langdurige politieke strijd, ondanks het feit dat hun staking de Britse pro vincie en haar bewoners steed? meer teistert. In Belfast betwij felt men of de regerende uitvoe rende raad, een coalitie van protestanten en kathe'ieken. d? staking zal kunnen overleven. Volgens welingelichte kringen blijft de Britse regering wellicht niets anders over dan opnieuw rechtstreeks bestuur over de provincie in te stellen. Harold Wilson noch Brian Faulkner zijn bereid tot onderhandelingen over te gaan met de organisato- Een gewapende Britse militair houdt, leunend tegen een patrouillewagen, een oogje in het zeil op ren van de staking, de onofficië- winkelende mensen. De winkels in Belfast gingen zaterdag weer gedeeltelijk open sedert negen le arbeidersraad van Ulster dagen geleden de algemene staking werd afgekondigd. (Van onze correspondent F. Wen nekes) BONN voor de eerste keer Is West-Duitsland gealarmeerd door atomair gifschandaal. Het werd ontdekt door leden van de „burgeraktle milieu-Descher- mlng" in Karlsruhe, die enkele monsters van de vuilnisbelt, waar het afval van het centrum voor kernonderzoek gestort werd, namen en dit aan het instituut voor nucleaire genees kunde van het centrum voor kankeronderzoek opgestuurd hadden. Hier stelden de geleerden in een rapport vast, dat het afval een straling uitzond, die tussen de 120 en 190 keer sterker was dan de officiële richtlijnen toelaten. Volgens de geleerden bevatten de monsters kobalt 60 en cae sium 137, die tot de giftigste af valstoffen van de kernsplitsing behoren. Door de wijze waarop deze stoffen opgeslagen waren, bestaat er groot gevaar, dat deze zich in het grondwater op lossen en dan via drinkwater en voedsel in het menselijke li chaam terecht komen. Hier kunnen zij een gevaarlijke stra ling veroorzaken. Het kerncentrum bevindt zich op twee kilometer afstand van de vuilnisbelt, die inmiddels geslo ten werd. Leden van de burger actie hadden dikwijls waar ge nomen, dat vrachtwagens van het kerncentrum naar de vuil nisbelt reden en hier het afval van de reactor deporeerden. Volgens een zegsman van het kerncentrum had het h'er slechts modder betroffen, die na zuivering van water en bepaal de stoffen ontstaan was. De ge leerden van het Instituut voor necleaire geneeskunde willen merkzaam maakten, antwoord de hij, dat hij de bloedsomloop van de vrou* volledig onder controle had. Alsof er niets aan de hand was, ging hij voort de rüntgenopnamen an de patiën te te bespreken. Volgens de stu denten werd zij tijdens dit colle ge medisch niet onderzocht of verzorgd. Pas toen later een verpleger naar het bed van de vrouw rende, beëindigde pro fessor Reiferscheid na kort be raad zijn college en werd de vrouw snel naar haar kamer te ruggebracht. Daar overleed zij een half uur later. Stewart Alsop overleden WASHINGTON (Rtr) De Arae- rikansc Kroniekschrijver, com mentator en auteur Stewart Ai- sop is gisteren op 60-jarige leeftijd overleden. 8 Hij stierf in het ziekenhuis van het National Instituut voor volksgezondheid te Bethesda in de staat Maryland waar hij al lange tijd werd behandeld voor een zeldzame vorm van leuke mie. Zijn laatste boek. „Stav of execution" (uitstel van execu tie), was een klinisch maar aan grijpend verhaal over zijn nade rend einde. De laatste zes Jaar schreef hil een kroniek over de gang van zaken in Washington in het weekblad Newsweek. Zij loop baan was hij begonnen door sa men met zijn oudere broer Jo seph gedurende 13 jaar een kro niek te schrijven die in 160 bla den in de gehele Verenigde Sta ten verscheen. Later werd hij de correspondent van de Stur- day Evening Post in Washing ton. ■$- zonnig mist 19 temperaturen row luchtdruk in millibaren opklaringen hagel mr wa/mtefront H hogo-drukgebied bewolking -fa» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgetxed regen onweer windrichting vcrplaatvngsnchtinfl DE BILT Een gebied met hoge barometerstanden, dat zich eind u.rrr»«« vorige week ten westen van de WEERRAPPORTEN Britse eilanden ophield, heeft zich naar het zuidwesten ver- max- plaatst. Tegelijkertijd is een rug van hoge luchtdruk tussen IJs- eniD" land en Noorwegen volledig af gebroken. Deze ontwikkeling Dc,"bÏu"' had tot gevolg dat de stroming i. bew. bovtn onze omgevlne kromp ÊÏS,,™, S"b.T' van noord naar west. Don Heldor h. bew! Vanochtend lag er een front over Rld* h h,'w- Noord-Schotland naar Polen. wu.*gen fhgl Het komende etmaal zal dit zn.-umburg h! bow! dichter bij ons land komen te Athene"" 8ch' bow" liggen. Morgen zal er dan ook Bnneiona lw. bow weer meer bewolking zijn dan 5fr'IJn motregen r regenbul Amsterdam h. bew. perature van 20 gr. en hoger. In Kopenhagen West-Frankrijk kwamen zondag enkele onweersbuien tot ontwik- ii'n<Sen° keling. Luxemburg Vooruitzichten voor woensdag: Malaga Koel weer met tijdelijk regen of JJunchen enkele buien maar vooral later Nice ook perioden met zon. O«lo Weersvooruitzichten in cijfer» voor woensdag: Aantal uren Split zon 3 tot 13. Min. temp: om- sj«wkhlolm streeks 7 graden. Max. temp: Zurich omstreeks 15 graden. Kans op «nsnbinnca een droge periode van min- Duitse veiligheidschef vrij uit KEULEN (DPA) - Het Westduit- se economische tijdschrift „Kapi tal", dat in een voorbericht had gemeld dat de 62-Jarlge direc teur van de Westduitse contra spionagedienst zich volgens de CIA schuldig zou hebben ge maakt aan spionage, zal dit ar tikel in zijn volgende uitgave niet publiceren. Het blad bad zich o.m. beroepen op een stu die van de Amerikaanse gehei me dienst en op eigen speurwerk. Gisteren verklaarde de hoofdre dacteur van Kapit-1 dat nieuwe inlichtingen ernstige twijfel de den rijzen aan de betrouwbaar heid van het als een prive-stu-1 die van de CIA gekenschetste I Niemand rapport over GUnther Nollau die' sinds 1972 aan het hoofd stdat x/„Pra van het bureau ter bescherming |van de grondwet. ton zal „Kapital" het aangekon- De hoofdredacteur van Kapital digde artikel niet publiceren. De aankondiging had vooral na de jongste affaire met de DDR- D.udistt-MFWY spion GUnther Gulllaume in de openbaarheid grote heroering gewekt ADVERTENTIE) 'n Relatie opent 'n nieuwe winkel. Del uw hun rapport met de opzienbaren-i Met het oog op de mededelingen i de gegevens echter in de loop van de betrokkenen en de te- bloemist. van deze week publiceren. genspraken In Bonn en Washing-1 n»urop/int»riio™N»d«rUaii»ó»(Kjraiid»»rdjo«i/ heeft in een telegram aan Nol lau zijn verontschuldigingen aangeboden. Hij nam de volledi ge verantwoordelijkheid voor ds beschuldigingen op zich en heet1 daarvan de porsoonlijke consn quentles getrokken en zijn ont slag ingediend. Gebouw in Koeweit stort neer: 40 doden -jr.WETT (AP) - In -| cenlnm van Koeweit is gisteren een mi dern gebouw van vier verdlcpij gen Ingestort. Ongeveer bouwvakarbeiders kwamen hiel bij om het leven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7