mm* Benzineprijs moet hoger - anders komt er schaarste Laatste loodjes zwaar in gesprek met Damascus fbl ijmaker Bruiloftsgast overreden Meer eenheid in Oranjeteam 1 zUttiMM Strand Wassenaar gevaar voor ruiters Spoedig akkoord verwacht over Guinee-Bissau verdien'n echte 63e JAARGANG No. 19821 MAANDAG 27 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. mm. Telefoontjes f3,10 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal f 30,66; Jaar f 119,05 - Losse nummers: 40 cent T.V.-SELECTIE Spookschip Op Ned. I om 20.31 uur weer een film met Charles Lau«hton. Dit maal „Het spookschip", waar van Charles admiraal is. Om 22.05 uur op Ned II een Britse thriller, getiteld „Murder in mind" over een vrouw, die denkt een moord gepleegd te hebben. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met morgen plaatselijk regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind uit Zuidwest tot west. Min. temp omstreeks 9 graden. Ma xima van 12 Rraden aan zee tot 16 graden in het oosten van het land. Morgen: zon 4.30—20.45, maan Van onze sportredactie AMSTERDAM De korte spanne tljds die Oranje nog scheidt van het wereldtoernooi wordt door supervisor Mi- chels wel voor honderd procent gebruikt. Na de matige wedstrijd tegen HSV richtte het Nederlandse team zich op tegen Argentinië. „Er komt meer eenheid in", glunderde een opgewekte Michels die zijn inspanningen beloond ziet en zijn harde trainingen succes ziet afwerpen. Het niet geringe pessi misme mag plaats maken voor een gematigd optimisme. Michels moest ook een zware beslissing namen. Hij ver wijderde Mulder (Ajax) en Brokamp (MVV) uit zijn groep en deelde hen dat direct na Nederland-Argentinië mee. Hij besliste ook ten aanzien van de derde doelman. Het is Treytel geworden. Sporttribune bevat verder: Fair-playstatuut in subsidiebeleid? Baanrecord op Duindigt Thung: Enige tenniszege in Zweden. Verhart vierde bij zaalvoetbal Eerste titel voor Bernaxdus Hier kon de Argentijnse keeper Carnaveli nog net een bal wegplukken voor het hoofd van Arie Haan. Hij moest echter viermaal toestaan dat de bal tijdens de interland NederlandArgentinië achter hem in het net verdween' ia lEN HAAG (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag Is de 27- het z- Hazebroek uit Voorburg op de IJmeerdijk in de Zuidelijke derjj„ I Flevolandpolder om het leven gekomen. ANS- H was een van de Passagiers van de bus die een gezelschap brui toftsgas'ten naar Voorburg terugbracht. Onderweg bleek een sanitai- re stop noodzakelijk. Terwijl enkele passagiers buiten de bus wa- ,ren, wilde de chauffeur de bus even verrijden. Daarbij is de heer Hazebroek onder de achterwielen van het voertuig terecht gekomen. <p een ziekenhuis in WasSenaar is zaterdagavond de 74-jarige me- Ij vrouw C. W. Snell-Damwijk uit Rijswijk overleden aan de gevolgen van de val die zij zaterdagmiddag maakte bij het verlaten van een stadsbus. ferder kwamen er dit weekeinde nog vier mensen door verkeersonge- vallen om het leven. t Zomer Italië In Rome is het weer volop zo mer. Reden waarom duizen den Romeinen naar het strand van Orrtia trek ken en probe ren een stukje zandstrand te veroveren om te genieten van zon. zee en wind. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Als verhoging van de benzine prijs door de regering toegestaan zou de benzine wel eens schaarser kunnen worden in ons land. De Shell heeft laten doorsche meren dat, aangezien de benzineprijs in Nederland zonder belastingen en heffingen de laagste is van geheel West Europa, het voor de oliemaatschappijen aantrekkelij ker wordt de hier geraffineerde produkten exporteren. De olie-industrie onderhandelt al maanden lang met het ministerie van Economische Zaken over verho ging van de benzineprijs en andere olieprodukten. evenwel nog zonder resultaat. (Bij de jongste prijs verhoging, die superbenzine op 98 cent per liter bracht, wordt niet meer dan driekwart van de kos tenstijgingen gedekt. De olie-industrie wil het res terende kwart eveneens dekken via prijsverhoging. In Belgüè heeft zij dat onlangs ook afgedwongen via „dreigementen". De Shell wijste erop.d at de internationale schaarste aan benzine, nationaal kunstmatig wordt versterkt, doordat de Nederlandse regering de benzineop brengsten van de maatschappijen lager houdt dan Internationaal en in omringende landen het geval is. Van de prijs voor superbenzine van 98 cent ontvangt de pomphouder 7,5 cent per liter, de Nederlandse overheid 60,4 cent en de regeringen in de produk- tielanden 12,1 cent. Voor de oliemaatschappijen blijft dan over 18 cent per liter, waaruit zij alle kosten van olieput tot pomphouder toe moeten dek ken. En dat is volgens de Shell te weinig. DAMASCUS (Reuter) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissin ger, heeft gisteren vijf en een half uur gesproken met de Sy rische president Hafez Al-As- sad. Toen zij om half drie van nacht uiteengingen, werd al leen meegedeeld dat de be sprekingen vanmorgen zouden worden voortgezet. Het is niet bekend wanneer Kissinger naar Israël gaat. Amerikaanse functionarissen die de minister vergezellen, hopen nog altijd dat de Israë liërs en de Syriërs vandaag Voordat Kissinger voor zijn laatste overleg naar Syrië vertrok, dronk hij met de Israëlische premier mevrouw Golda Meir nog gezellig een glas. nog overeenstemming bereiken over de troepenscheiding aan het front in de heuvels van Go lan. Volgens hen moeten ech ter nog belangrijke kwesties, zoals het uitdunnen van de troepen aan weerskanten van het front en de omvang van de vredesmacht van de Verenigde Naties in de bufferzone, wor den opgelost. Een nieuw obsta kel vormt een afwijzing door Syrië van de voorgestelde breedte van deze bufferzone. Kissinger kwam gisterochtend in Jeruzalem bijeen met de Is raëlische premier Golda Meir en haar onderhandelingsdele gatie. De bijeenkomst duurde drieeneenhalf uur waarna het Israëlische parlement *ich over de problemen boog. ,,We zijn in een zeer vergevorderd stadium, een stadium dat ob jectief gezien tot een overeen komst moet leiden", zei de Is raëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban. „Ik hoop dat hij goed nieuws brenRt als bij terugkomt na melijk dat de resterende pro blemen zijn opgelost". Indianen slaan tenten op in A'dam Van onze correspondent AMSTERDAM Om de viering van zijn 700-jarig bestaan een speciaal accent te geven, wil Amster dam volgend jaar 100 Indianen uit Noord Amerika laten overkomen. Ze zullen hun kamp opslaan in het park van de voormalige Floriade en daar leven op de manier zoals ze daar in voorbije eeuwen ge wend waren, compleet met wigwams, kano's, paar den, totempalen en kampvuren. Ook liggen demon straties in de bedoeling op het gebied van boog schieten, tomahawkwerpen en rodeo's met brahma- aturen. De Indianen zullen allemaal van dezelfde stam zijn. Gekozen moet nog worden uit onder an dere de Navao's. de Apaches, de Comanchen en de Pawnees. MOOISTE VAN AUSTRALIË EN AZIË Miss Australië, de lS-jarige Susan Curie is ook uitgeroepen tot miss Azië. Zij poseert hier temidden van luiar naaste mededingsters te weten van l.n.r. miss Indonesië (Liza Sindoro), miss Hongkong (Ethel Lau), Susan Curie, miss Filippijnen (Polly Penson) en miss Singapore (Debra de Souza). Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De Wassenaarse en de Haagse politie hebben dit weekeinde manegehouders ge waarschuwd tegen gevaarlijk „drijfzand" op het Wassenaarse strand. Paarden zakten weg op de plaatsen waar de Wassenaar- se reinigingsdienst sleuven heeft gegraven om de donderdag aan gespoelde olieresten In te depo neren. De olieresten zijn in geulen van een meter diep verzameld en afgedekt met een dun laagje zand. Wandelaar* zakten niet weg, maar de zwaardere paar den /.akten soms tot aan de buik in de geulen. De Wassenaarse politie heeft waarschuwingsborden op het strand geplaatst. Overigens is de olie nog niet verdwenen van het strand. Vrijwel de gehele kustlijn bij Wassenaar is nog bedekt met een dunne laag olie. havengelden WARMOND OMHOOG WARMOND Wanneer de raad cr a.s. donderdag moe akkoord gaat zullen do haven- en kade- gelden voor woonschepen ver hoogd worden tot 1,10 per dag voor woonschepen met een leng te van tien meter of minder en tot 1,60 voor langere schepen. Tot nu toe bedroeg het tarief 0,90 en 1,25 per dag. Al eer der besloot de raad de tarieven op te trekken naar respectieve lijk 1,25 en 1,90 per dag. Hiervoor werd echter geen toe stemming verleend door het mi nisterie van binnenlandse zaken. cipasssawi-i Prinselijke felicitatie j Prinses Margriet en haar echtgenoot woonden gisteren in Alphen aan den Rijn de jubileumwedstrijden bij van de 100-jarige Leidse stu dentenroeivereniging Njord. Hier feliciteren zij de "acht" van Njora met lum overwinning. Zie verder de sportpagina's. Donald Crisp overleden Van Nuys - Donald Crisp, de oudste acteur die een Oscar heeft gewonnen, is zaterdag op 91-jar!ge leeftijd in een zieken huis in Van Nuys in California overleden. Crisp die in Schot land geboren was, regisseerde aanvankelijk in de tijd van de zwijgende film. Later toen de sprekende film zijn intrede had gedaan, werd hij acteur. In 194J kreeg hij een Oscar voor zijn bijrol in "Hoe groen was mijn dal". In totaal speelde hij in on geveer 500 films, waaronder de rol van general Grant in "De geboorte van een natie", terwijl hij voorts optrad in "Muiterij op de Bounty", "Olie voor Chi na's lampen", "De charge van de lichte brigade" en "Het le ven van Emile Zola". 20 MTLLE AAN KLEDING ONTVREEMD LEIDEN —Uit het herenmode magazijn „Hij" aan de Haar lemmerstraat is voor 20.000,- aan kleding ontvreemd. De da ders konden de winkel inkomen door aan de Kuipsteeg een muurtje over te klimmen. Via een plat dak konden zij bij de achterdeur van de winkel ko men die geforceerd werd. LONDEN (RTR) Vertegenwoordigers van de Portugese regering en van de guerrillabeweging in Guinee-Bissau hebben tijdens overleg in Londen gedurende het afgelopen weekeinde verregaande overeen stemming bereikt over een wapenstilstand. Verwacht wordt dat vandaag een akkoord zal worden ondertekend over een staakt-het- vuren in de Portugese kolonie Guinee-Bissau, die enige tijd geleden door vrijheidsstrijders eenzijdig tot een onafhankelijke staat werd uitgeroepen. Het moeilijke punt bij het bereiken van het akkoord blijkt te zijn het instellen van een bestandsregeling in Guinee-Bissau, waarvan de vrijheidsstrijders zeggen het land voor drievierde deel in handen te hebben. Een probleem is ook de toekomst van de ongeveer 20.000 zwarte militairen die meer dan tien jaar lang de guerrillastrijders onder Portugees bewind hebben bestreden. Een commissie van de Verenigde Naties is gisteren in Rome in op dracht van de volkerenorganisatie begonnen met een onderzoek naar de gruweldaden die volgens priesters in Mozambique door Portugese militairen zijn gepleegd. De commissie zal ook vijf Neder landse priesters van de Congregatie der Heilige Harten horen die een rapport hebben gepubliceerd over moorden in februari in Mo zambique. Recepten arts gestolen Den Haag Uit de auto van de Haagse arts J. A. Balhan ;s in de nacht van vrijdag op 7aterdag een tas gestolen met medicijnen en onbeschreven receptenbriefjes. De auto stond afgesloten voor zijn woonhuis aan de Van Bleiswijkstraat. Het slot werd geforceerd. De Haagse politie waarschuwt de apotheken voor de gestolen recep* tenbriefjes. Sportdiiikers omgekomen LONDEN (AP) Zaterdag zijn twee Nederlandse sportduikers bij St. Peter Port op het eiland Guernsey om het leven geko- Het zijn de 34-jarige Arie Slob uit Breda en de 31-jarige Willem Boon uit Dongen. Zij maakten deel uit van eer groep Nederlandse duikers, die op het eiland met vakantie was. Er zal lijkschouwing worden verricht. De politie heeft de duik- apparatuur voor onderzoek in beslag genomen. Blood sweat en tearskon niet optreden: Instrumenten zoek AMSTERDAM Een kleine dul- zend man zijn zondagavond te vergeefs naar de Jaap Eden-hal in Amsterdam gekomen om een concert van de Amerikaanse groep „Blood Sweat and Tears" bij te wonen. De groep kon niet optreden, omdat hun apparatuur en bagage, die met een vracht wagen van Parijs naar Amster dam zou komen, in Parijs per ongeluk in een vliegtuig naar Australië werd gezet. Organisator Lou van Rees heefi de bezoekers hun geld terugge geven. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteor m.l.vRAM els nieuw kwartaal-abonnee: DVH Stuur deze bon In open envelop, Naam: zonder postzegel, naar. Adres:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats. Stuur een 4-kleurenballpoint naar: ££|Q££ COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1