Sou/io/ntl Kissinger haalt conflict Israël-Svrië uit impasse ar ró ijmaker ingrijpen m Ulster verwacht I* v.d.wiel HP-redactie kwaad op uitgever EXTRA HUISVESTING VOOR ALLEENSTAANDEN EN GROTE GEZINNEN Onderzoek aan wrak helicopter v.d.wiel verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19820 ZATERDAG 25 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur - hoofdredacteur: F, J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. t (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent TAL-SELECTIE Wegens de zendruil VARA-NOS afgelopen dinsdag krijgt men vanavond een dubbele Onedin Line op Ned. I om 20.21 uur. Morgenmiddag om 16.30 uur op Ned. I is in de reeks over de wereldkampioenschappen het Ned. Elftal aan de beurt. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en hier en daar een bui. Matige tot vrij krach tige wind uit noord tot noord oost. Maximum temperaturen 16 graden. Zondag en maandag: aanvankelijk vrij droog en zon nig, later meer bewolking of regen. Minder koud. Morgen zon op 04.33, zon onder 20.42, Scheveningen hoogwater 05.58 en 18.29,, laagwater 01.47 en 14.15. lllllllliillBlIK V route achter 'f stuur Met veel genoegen Scheurt mevrouw isamund Viner De weg ligt u open voor deze perste Londense tuwelijke bus- di auffeur. fGisteren haalde e met vlag en i/impel haar rij jewijs voor de ibbeldekker en tolgende week \rijdt ze haar eerste dienst b B - n—ïrw■.iiJbJIIW lillli JERUZALEM (AP) Er bestaat grote kans, dat de Amerikaanse minister Kissinger er vandaag in slaagt het conflict in het Midden-Oosten uit de im passe te halen en een vredesregeling te bewerk stelligen voor het Israëlisch-Syrische front. De I» raëlische regering heeft gisteravond al laten blij ken de plannen va Kissinger voor een uitdunning van de troepen op de Golan-hoogvlakte te aan vaarden. Vanmorgen is Kissinger voor de elfde en mogelijk laatste maal naar Damascus gevlo gen om zijn voorstellen te bespreken met de Syri sche president Assad. De Israëlische minister Eban zei tijdens een di ner ter ere van Kissinger, te verwachten dat het plan morgen formeel zou worden aanvaard, hoe wel Israël enig voorbehoud had. Zijn collega Peres verklaarde dat de nieuwe bestandslijn en de uit wisseling van krijgsgevangenen al waren over eengekomen. Kissinger zelf zei na zijn gesprek met mevrouw Meir en de overige Israëlische on derhandelaars: ,,lk geloof dat wij goede vooruit gang hebben geboekt". Oe Israëlische formateur Rabin heeft inmiddels een nieuw kahinet gevormd, ter vervanging van dat van mevrouw Meir. Wegens de onderhande lingen met Kissinger heeft hij nog vier dagen ex tra gekregen om de zaken af te ronden. Dinsdag hoopt hij de namen bekend te maken. De huidige ministers Abba Eban. Mosje Dajan en vice-pre mier Allon hebben verklaard niet onder Rabin te willen dienen. Gisteravond werd er nog geschoten in het Hermon gebergte en op de Golan-hoogte. Syrië zou zes tanks en drie observatieposten van de tegenpartij hebben getroffen. Ook gisteren ging in Noord-Is- raël weer de staat van alarm in, nadat donder dag een aanval op een nederzetting was verij deld. In het gebied van Maalot zijn wapens ver deeld onder de burgers. In heel Israël doen de wapenwinkels goede zaken. I montuur past, uiterlijk bij uw innerlijk... J Dat is die wonderlijke Werrelman- verdienste. Die merkwaardige eigenschap om haast wiskundig zeker en psychologisch zuiver uw uiterlijk en innerlijk in 'n harmonische balans te brengen. Tóch knap. weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Van onze correspondent LONDEN Vandaag zal mogelijk de beslis sing vallen of Engelse militairen worden ingezet om de essentiële bedrijven in Noord-Ierland gaan de te houden. Premier Wilson, de drie Noordierse partijleiders en de Engelse minister voor Ulster en die van defensie zouden al tot inschakeling van het leger besloten hebben, maar officieel was daar vanmorgen nog niets over bekend. Gisteravond hiel het Britse kabinet een spoedzitting over de situatie in Noord-Ierland. De al elf dagen durende staking legt het leven in Belfast en enkele andere steden lam. De Britse mili tairen zouden er de electriciteitscentrales beman nen, de brands tof voorziening van belangrijke be drijven waarborgen en bepaalde transporten ver zorgen. Het succes van een dergelijk ingrijpen hangt ook af van geheimhouding tot de operatie wordt begonnen. Premier Wilson zal vandaag voor radio en televisie een toespraak houden en waar schijnlijk de kabinetsbeslissing meedelen. Hij er zijn kabinet vrezen, dat met een ingrijpen de situa tie in Ulster nog zal verslechteren. Dp regering is zich bewust voorzichtig te moeten handelen, maar staat van verschillende zijden onder druk. In Ulster zelf is de toestand nu evenwel iets minder gespannen. De militante arbeidersraad laat plot? de distributie van olie en benzine toe aan bepaalde ziekenhuizen, boerderijen, fabrieken en pompsta tions. Aan de elektrische centrales wordt weer olie en de nodige chemicaliën geleverd. Ofschoon de stroomvoorziening nog streng gerantsoeneerd is, dreigt er voorlopig geen gevaar meer van een Zo'n tweeduizend mensen staan in Newtownbreda, een voorstadje van Belfast, in de rij voor een steun- complete chaos. uitkering. Intussen duren de stakingen voort. ASMTERDAM (ANP) De redactiecommissie van het weekblad „Haagse Post" is ontsteld over de uitlating van directeur H. ten Brink van uitgeversmaatschappij Bonaventura, dat hij overweegt de uitgave van het blad stop te zetten als er niet op zeer korte termijn overheidssubsi die komt. „Het is een ongehoord schandaal dat de heer Ten Brink een mogelijke opheffingvan de HP over één week aankondigt, zonder daarover enig overleg te plegen met de redactie, de Ne derlandse Vereniging van Journalisten of Week bladpers-directeur H. Bockma, met wie hij al een half jaar onderhandelt over overname", al dus de redactiecommissie. Volgens de commis sie, die Wijst op de winst van 26,5 miljoen van het Elsevier-concern ondanks de verliezen van HP, roept Ten Brink de verdenking op welbe wust te proberen iedere gunstige oplossing te torpederen. Maandag zal de redactiecommissie een gesprek hebben met minister Van Doorn en woensdag praten de Elsevier-directie en de heer Bockma met de ministers Van Doorn en Lubbers. Terug uit de dood Deze man is terug van weg geweest". Victor Solow (56), filmproducer van beroep en woon achtig in Mamaroneck (VS) zegt 23 minuten dood te zijn geweest. Op 23 maart kreeg hij om acht minuten voor elf 's morgens een hartaan val ter\\'ijl hij een auto bestuurde. Tot 11.15 uur, toen zijn hart in het ziekenhuis met electrische schokken weer op gang gebracht werd, is geen meetbaar kloppen van zijn hart geconstateerd. DEN HAAG (ANP) Grote gezinnen met een klein inko men en alleenstaanden krijgen een kans op woonruimte door een nieuwe subsidieregeling die alleen voor dit jaar geldt. Het ligt verder in de bedoeling 'binnen niet al te lange tijd' maatregelen te nemen voor nieuwbouw van kleine woningen en woongebouwen voor alleenstaanden. Dit heeft het ministerie van Volkshuisvesting gisteren meegedeeld. De tijdelijke regeling is mede gemaakt met het oog op de bevordering van de werkgelegenheid. Gemeenten die gebouwen aanko pen en deze geschikt maken voor de huisvesting van alleen staanden zoals studerenden, werkende jongeren, buitenland se werknemers en rijksgenoten - kunnen hiervoor leningen van het rijk krijgen. Ook kunnen zij leningen krijgen voor aankoop en verbetering van panden, om deze geschikt te maken voor be woning door grote gezinnen met een beperkt inkomen. BLUSBOOT VOOR LEIDEN LEIDEN Als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat krijgt de Leidse brandweer de beschik king over een blusboot. Dit vaartuig stelt de brandweer in staat om vaia de grachten bij panden te komen die met de auto moeilijk bereikbaar zijn. B. en w. hebben de gemeente raad voorgesteld voor de aan schaf van de boot ƒ50.000 be schikbaar te stellen. Mr. Vrolijk opende „politievilla" NOORDWIJK Mr. M. Vrolijk, commissaris der koningn in de provincie Zuid-Holland heeft gis termiddag de officiële opening verricht van het uitgebreide en gemoderniseerde poltiebureau aan de Oude Zeeweg. Origineel was de openingsceremonie. De politiehond „Basco" droeg een schaar aan, die veiligheids halve door zijn geleider hoofdagent Knauf aan de com missaris der koningin werd overhand;gd (foto). Op uitnod - ging van burgemeester mr. J. M. Bonnike (uiterst rechts) knipte mr. Vrolijk een lint door, waarop een groot formaat foto van het oude bureau aan de Voorstraat wegviel en de af beelding verscheen van de ver grote politie villa. Het bedrag van de leningen is ge lijk aan de kosten van aankoop en verbetering. De looptijd van de leningen is 25 jaar. Als de verbeteringen aan die gebouwen of panden van eenvoudige aard zijn, kunnen gemeenten boven dien in aanmerking komen voor een bijdrage ineens van het rijk. Deze bedraagt 24 procent van de kosten van de voorzie ningen, met een maximum van 1.680 gulden per te huisvesten alleenstaande en met een maxi mum van 3.360 gulden per gezin. Als ingrijpende voorzieningen nodig zijn zal de bijdrage van geval tot geval worden bepaald. In verband met de toenemende behoefte aan woonruimte voor alleenstaanden kunnen voortaan ook particuliere eigenaars bij dragen ontvangen voor het ge schikt maken van bestaande ge bouwen voor alleenstaanden. De bijdrage van het rijk aan de gemeente bedraagt 24 procent van de kosten, met een maxi mum van 1.680 gulden per te huisvesten persoon. De gemeen te moet aan de eigenaar ten minste 30 pet van de kosten ge- Zivarte zwaan opgegeten NIJMEGEN (ANP) Een 21-jarige slij per uit Nijmegen, zijn zwager en een vriend hebben bekend de zeldzame zwarte zwaan uit het Kra nenburger park in Nijmegen te hebben gestolen en opgege ten. Zij hadden ge hoord dat vlees van zwarte zwanen zo lekker zou zijn. PPR-Idee: Subsidie voor buurtwinkels UTRECHT (ANP) - De kleine win kelier vervult een belangrijke communicatiefunctie in buurt en dorp. Het is een sociale functie, die gesubsidieerd moet worden, omdat de concurrentiepositie een doorbereklning van deze so ciale kosten niet toelaat. Dit heeft het Tweede-Kamerlid dr. P. van Gorkum (PPR) vanmor gen in Utrecht verklaard. Hij zei dat de Tweede-Kamerfrac tie van de PPR een studiecom missie kleine zelfstandlngen heeft ingesteld die een actiepro gram moet ontwerpen. „Het kleinbedrijf moet zich los maken van de organisaties voor het midden- en kleinbedrijf en uit het ondernemerskamp over stappen naar het werknemers kamp. Geen solidariteit met het grootwinkelbedrijf, maar met de laagstbetaalden", aldus het Kamerlid op de PPR-conferen- tie. Uit de Scheveningse gevangenis zijn gisteravond twee gevange nen ontsnapt. De twee mannen, 29 en 33 jaar oud en afkomstig uit Vlissingen en Rotterdam, konden ontsnappen door rich in een container te verstoppen, die buiten de gevangenis werd ge bracht. Een bewaker, die het tweetal opmerkte, durfde niet tot aktie over te gaan omdat hij niet gewapend was. Wel sloeg hij alarm maar toen het opspo ringsapparaat in aktie kwam waren de twee vluchtelingen verdwenen. STADSGEHOORZAAL 74/75 RESIDENTIE-ORKEST CONCERTGEBOUW ORKEST Ie gecombineerde serie 5 concerten op vrljdog/zoterdog Avonden met veel klassiek Gratie folder: BENDER - Hogewoord 90 Telefoon 20097. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Op Schlphol-Oost is vanmorgen vroeg het bergings vaartuig Bever aangekomen met het wrak van de KLM-helicoptcr die op 10 mei boven de Noordzee is verongelukt. De Bever voer via het Noordzeckanaal en de ringvaart. Het helicopterwrak is nu in een han gar opgesteld, waar het bureau voor onderzoek luchtvaartongevallen met een uitgebreid onderzoek zal beginnen. De helicopter PH-NZC werd op Hemelvaartsdag na elf dagen zoeken gevonden, nadat een groot stuk zee was afgespeurd. Uiteindelijk werd het wrak gelocaliseerd met de sonar-echo-installatie van de mijnenve ger Dokkum. De helicopter lag op ruim 50 meter diepte, op z'n kop. Het toestel is ernstig beschadigd, maar vrijwel intact. Duiker* van Smit Tak ontdekten in de helicopter het stoffelijk overschot van slechts drie van de zes inzittenden: chef-vlieger Schwarz en de Duitse passagiers Kramer en Remmert. Vermist worden gezagvoerder De Blecourt en de twee Nederlandse passagiers Hallegraeff en Schermer Over de oorzaak van het ongeval is tot nu toe niets te zeggen, even- min over de wijze waarop de drie andere inzittenden uit het toestel j f «raakt zijn. Stuur deze bon in open e zonder postzegel, neer. antwoordnummer 349, Stuur de "Schotse jam" r LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1