pendel dienst van Kessel Medisch team in Hiltrup volledig geaccommodeerd Dopünep- reglement niet water dicht 3* Zaterdag 25 mei 1974 leidse courant het binnenhof PAGINA 10 IS rw. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN '74 ZEIST Bij de veertig, die supervi sor Rinus Michels uit ihet vaderlandse voetballersbestand heeft geplukt, be vindt zich een aantal, zoals de volks mond dat noemt, kneuzen. Voetballers die nog steeds niet geheel genezen zijn, pas een periode van uitschakeling heb ben overwonnen of sedert korte tijd hersteld zijn van langdurige blessures. Een indrukwekkend maar tevens droe vig lijstje: Van Beveren, Hulshoff, Drost, Mansveld, Schneider, Israël, Wery, Mulder, Van Hanegem. Allen, of vrijwel alle, potentiële kandidaten voor de edndselecbie, die tweeëntwintig spelers zal bevatten. Ze worden nauw gezet in de gaten gehouden, en daar bij speelt bondarts Frits Kessel een in dringende roi. "Kessel, die de lunchpauze moet gebruiken om te praten omdat de "gevallen" af en aan lopen en telefonische adviezen en snel ge schreven rapporten de tijd opslokken'; "Ik Masseur Pierre van de Akker die in Hiltrup niet met zijn handen over elkaar zal kun nen zitten. ontvang regelmatig rapporten van de club artsen, die ik ook op geregelde tijden bel. Aan de hand van die ervaringen gaan rap porten naar Rinus Michels, die tenslotte moet uitmaken wie wel en wie niet meegaat. Dat is zijn beslissing." Wat, zo kan men zich dan afvragen, is dc in breng van de bondsarts. Zonder aarzelen komt het antwoord: "Als ik adviseer 'n speler thuis te laten en Michels zou er anders over denken, dan wordt het natuurlijk wel moei lijk". Met andere, niet uitgesproken woor den, er zouden dan wel eens moeilijkheden en verschil van mening kunnen ontstaan. Dat voorkómen is een van de belangrijkste laken in de voorbereidingsperiode. Er is ook Intensief aan gewerkt om beroerde kwesties rlak voor en tijdens het toernooi uit te ban den. Achterstand Kessel: "Er zijn spelers die waarschijnlijk liog speelklaar komen. Ik noem Barry Huls- l'ioff en Jan van Beveren. Er zijn er ook die npeelklaar zijn - Wery, Drost, Schneider, Is- iral -maar een vrij forse achterstand hehhen ijn training en wedstrijden". Waarmee hij wil aanduiden: als Michels dat gebrek aan ritme en conditie, indien dat iventueel mocht bestaan tegen de tijd van Se definitieve keuze, voor zijn rekening wil lemen, ls dat zijn zaak. Maar ook, indien ik rind dat een speler medisch gezien niet voor londerd procent speelklaar is, zal met mün idvles rekening moeten worden gehoden. Er lijn geen aanwijzingen dat Michels een me- |isch advies in de wind zal slaan. Bet vooroverleg ls daarvoor te intensief. "Alles is doorgepraat. Met de clubartsen wordt overleg gepleegd op goed niveau. Dat moet ook want dan sta je veel sterker. Zon der samenwerking lukt het niet. Als de club artsen onvoldoende op de hoogte zijn, krijg je een serie problemen. Dat moet voorkomen worden want er zijn in de bond al genoeg problemen geweest. Met de clubartsen wordt intensief overlegd. Er zijn ook nog enkele besprekingen geweest waarbij alle clubart sen van spelers die zijn geselecteerd, aanwe zig waren. Ik dacht dat er geen problemen kunnen ontstaan. Het is wel zo, dat een spe ler die hier, in Zeist, wordt behandeld, onder mijn supervisie staat. Ik bepaal dan de be handeling, waarvan de clubarts uiteraard op de hoogte wordt gesteld". "We zullen d aar in Hiltrup volledig geac commodeerd zijn. Alle apparatuur die we no dig hebben, slepen we van hieruit mee. Pier re v.d. Akker gaat een dag eerder dan de andere drie naar Hiltrup om de spullen op te stellen en onze werkgelegenheid in te rich ten. Van het moderne, nieuwe ziekenhuis in Hiltrup zullen we gebruik maken voor acute gevallen, waaronder foto's en bloedonder- zoek.Al s we een ziekenhuis nodig hebben met specialisten is Nederland vlak bij de deur. Mocht het nodig zijn dat een speler naar Nederland wordt vervoerd, dan kan de aanwezige clubarts de begeleider zijn. Bij toerbeurt komen namelijk de clubartsen naar de wedstrijden die het Nederlands team speelt. Het is een voordeel om een clubarts van 'n grote vereniging erbij te hebben. Des kundige begeleiding bij een zwaar ongeval Is dan eveneens verzekerd. We moeten er ze ker van zijn dat de medische begeleiding on derweg perfect ls zodat Hamelijnck en ik niet weg hoeven. Mocht het onverhoopt nodig zijn dat een speler naar eigen land wordt vervoerd, dan bepaalt de clubarts de keuze van het ziekenhuis en dat is natuurlijk in de plaats van herkomst". Regelingen Het zou dus kunnen gebeuren dat de clubarts van Ajax een speler van Feyenoord moet be geleiden op zijn thuisreis, of omgekeerd. In het grote geheel, waarover uitgebreid Is overlegd, zal dat geen moeilijkheden mogen opleveren. De clubartsen weten wat er kan gebeuren, zij zlin met de regelingen akkoord gegaan. Ondanks de verlichting van de taak door o.m. deze regeling, wacht het viertal in West Duitsland een zwaar karwei. Ondanks het feit dat de complete outfit uit Zeist wordt overgebracht, zal het aanpoten worden want bondsarts Kessel sust zichzelf niet in slaaD met de gedachte dat oranje hlessurevrij zal blijven. Kessel: "Dat mag een nagenoeg absurde ge dachte worden genoemd. In zo'n tournool doet zich altijd wat voor. Het zou kunnen blijken dat ons team, hoewel Michels het liefst met een kleine groep werkt, onvoldoen de is bezet. Tenslotte hebben we geen enkele ervaring met een groep van tweeëntwintig spelers gedurende een zo uitgebreide perio de. Tijdens de voorbereiding zal kunnen blijken dat er bijv. nog een derde masseur nodig is. Welnu, die wordt dan aangetrokken. Op 12 juni vertrekken we, v.d. Akker een dag eerder. Natuurlijk hoop ik zonder ge blesseerden weg te gaan maar er zijn nog vier oefenwedstrijden en het Is zeer goed mogelijk dat er dan nog wat gebeurt, dat er geblesseerden komen". In Hiltrup zal het medisch team de handen stevig uit de mouwen moeten steken. Kes sel: "Vergeet niet dat het aantal uren per dag om te werken niet zo verschrikkelijk groot is. Er zijn twee trainingen, er komen wedstrijden op de t.v. die men toch ook wil bekijken, er gaat tijd voor maaltijden af. Hef komt hierop neer: in hoog tempo in een klein aantal uren werken. Ook dat weet het viertal want organisato risch kan er. met de degelijke voorbereiding, met de gesprekken, de rapporten en de over eenkomsten, niet veel fout gaan. Samen met zijn collega Ton van Dalen zal onze sportredacteur Herman van Bergem het wereldkampioen schap voetbal in West-Duitsland verslaan. Als voor bereiding op dat toernooi treft de- lezer vandaag zijn eerste bijdrage aan. ZEIST Dokter Frits Kessel onder houdt een pendeldienst tussen de be handelkamer in het medisch centrum van het KNVB-domein in Zeist, de te lefoon in een ander vertrek en zijn „privé-kantoor" van bescheiden af metingen. Hij schrijft een rapportje uit voor een voetballer die hij heeft onderzocht, hij geeft telefonisch ad vies en maakt de afspraak dat de be trokkene diezelfde middag nog langs kan komen, hij zoekt in zijn overvolle agenda naar een datum voor een bespreking, bereidt zich voor op twee dagen waarop in het KNV B-c ent rum examens worden af genomen. Er komt een voetballer binnen die, zonder afspraak, twee ploeggeoten heeft meege bracht die ook mankementen vertonen. „Sorry, maar dat kan natuurlijk niet. Als de heren de tijd hebben om te wachten, zal bondsarts Kessel zien of hij nog een gaatje kan vinden". Dat zijn de dagelijkse, druk ke beslommeringen van de bondsarts. Zijn werkzaamheden zijn nog uitgebreid met de voorbereidingen voor het toernooi om hel wereldkampioenschap voetbal. Straks zal hij de leider zijn van het medisch team in West Duitsland, dat verder bestaat uit de chirurg en traumatoloog K. J. Hamelijnck, de pysiotherapeut H. Wolff en de maseur P. v. d. Akker. Dit kwartet zal moeten waken over het welzijn van de tweeëntwintig die tenslotte zullen worden uitverkoren, gevie ren zullen zij optreden bij calamiteiten, waarvan zij overigens verschoond hopen te blijven. Wat wel een schone droom zal zijn. Deze bondsarts Frits Kessel moet in de pe riode van het toernooi in West Duitsland een troon bestijgen, dlie bij voorbaat al wankel zou staan als niet tevoren de zaken keurig op een rijtje zijn gezet. Dat is dan ook al gebeurd. Twee onderwerpen, waar mee 'het medische begeleidingsteam vooral te maken zal krijgen, stonden centraal in dit interview: voorbereiding en werkwijze van het medisch team. en doping. Hierover op deze pagina bondarts Kessel aan het woord. ZEIST „Reken erop dat de doping controle tijdens het wereldtoernooi heel streng zal zijn. Ik laat tenmin ste alles wat ik meeneem van tevo ren checken of de computer een val se uitslag zou kunnen geven. Het is uitermate belangrijk dat je dit pro bleem opvangt want anders gaan de man én de ploeg voor de bijl". Bondsarts Frits Kessel neemt geen enkel risico. Tijdens het wereldtoer nooi zal dopingcontrole worden toe gepast. Twintig minuten voor het einde van een wedstrijd worden door de commissieleden, daartoe aange steld door de FIFA, uit de opgegeven zestien spelers voor die wedstrijd (er wordt tijdens het toernooi met vaste rugnummers gewerkt) twee spelers uitgeloot. Die nummers wor den niet bekend gemaakt. Na de wedstrijd wordt het tweetal opge roepen voor de dopingcontrole. Wordt iemand positief bevonden, dan volgt een schorsing van de des betreffende speler en noteert de ploeg zonder meer een verliespartij. Strenge straffen derhalve, uitgespro ken met in de hand een niet water dicht dopingreglement- Welke verboden middelen de lijst zal bevat ten, is reeds bekend. De bondsartsen heb ben in de eerste helft van mei een exem plaar ontvangen. Tijdiger dan bij de Olym pische spelen van Mündhen in 1972 toen eerst vlak voor het toernooi de lijst van verboden middelen werd bekend gemaakt, Met die lijst in zijn bureau heeft Frits Kes sel al de nodige maatregelen kunnen ne men. „Allereerst moet je als arts weten, op hel moment dat een dopingcontrole wordt inge voerd, wat er precies wordt gebruikt. Men weet hoe dat gaat: een pilletje hier en druppeltjes daar en er zijn middelen die een stof bevatten die op de lijst van verbo den artikelen staat. Daarmee hoef je het als arts niet eens te zijn maar het feit ligt er. Als de Amerikaanse zwemmer Rick De- mont, die aan astma lijdt, tijdens de spe len in.Miinchen wordt uitgeschakeld omdat hij een middel heeft gebruikt dat dient om een aanval van astma te voorkomen of te behandelen, vind ik dat belachelijk. Die middelen staan allemaal op de verboden lijst maar er zijn doodeenvoudig geen an dere. Er zit inderdaad iets in dat volgens het dopingreglement niet mag maar zo'd jongen moet toch als patiënt zijn medicijn kunnen gebruiken. Aan de andere kant, om een voorbeeld te noemen, kun je neus druppels zo sterk maken dat ze onder do ping moeten worden gerangschikt". Probleem Daarmee snijdt bondsarts Kessel het immen se probleem aan van doping en het onder zoek daarnaar. Er is maar één mogelijk heid om schorsing, verliespartijen of zelfs uitschakeling te voorkomen: strikt de re glementen volgen en alles uitbannen dal maar een mogelijkheid kan bieden tot straf fen. Kessel: „Je moet op de jongens inpraten en zeggen: denk eraan, je stinkt er onherroe pelijk in. Je ontkomt er niet aan dat een dopingcontrole wordt ingesteld: omdat het een internationaal sportprobleem is en ook omdat het preventief werkt. Met de manier waarop m Duitsland wordt gecontroleerd, val je beslist door de mand. Zodra de lijst er is. zal die naar de clubartsen gaan. Ik moet ook weten of zij eventueel middelen hebben voorgeschreven die verboden stof fen van die lijst bevatten. Er zijn nu een maal geneesmiddelen waarbij dat het ge val is en dan hoef ik alleen maar te wijzen op dat geval-Dermont. Overigens héb ik in Nederland nooit geconstateerd dat een voetballer slikt. Er zijn echter wel verha len in de kranten verschenen waaruit blijkt dat er middelen worden gebruikt. Maar nogmaals, uit ervaring kan ik niet spre ken". Verboden „De KNVB kent zelf geen dopingreglement. Wel een artikel waaruit blijkt dat het ver boden is stimulerende middelen tot zich te nemen. Er is ook geen controle-apparaat. Het allereerste dat ie moet weten om te kunnen constateren of iets doping is, ls: wanneer is een geneesmiddel duidelijk een geneesmiddel, wanneer wordt het een sti mulerend middel, met andere woorden, hoe groot mag het percentage van de stof zijn waardoor het geneesmiddel uitstijgt boven hetgeen wij er normaal gesproken onder verstaan. De hoeveelheid is bepalend en dat zou je moeten kunnen vaststellen. Im. mers, zo lang er geen stimulerend effect van uitgaat, kim je niet stellen dat het do ping is. Maar het blijft een verschrikkelijk moeilijke zaak". Het staat in elk geval als een paal boven water dat dokter Frits Kessel geen grein tje risico zal nemen Daardoor zal het kun nen voorkomen dat een speler op het laat ste moment nog wordt vervangen. Kessel: „Er kan altijd een oorzaak zijn dat een speler zich niet fit voelt. Dan heb ik alle tijd hem, ook al gebeurt het enige uren voor de wedstrijd, te onderzoeken. Blijkt dat hij met legale middelen niet fit te krij gen is, dan adviseer ik: hem niet op te stel len. Je gaat tenslotte niet met een spelet het veld in die niet in orde is. Er is geö sprake van dat ik hem iets zal geven dd hem en de ploeg za' kunnen duperen I" eventueel „inloten". Zelfs als er een geri de medische indicatie is om op het vel^ iets te doen met een middel dat t den stof bevat, zal dat niet gebeuren. Ni» mand, behalve de commissie, weet immei) of die speler wel of niet is ingeloot. En t vendien: het gebeurt eenvoudig niet".[ Hoewel bondsarts Frits Kessel uit eigen varing geen voorbeelden kan noemen gebruik van doping - „het heet dat de s Iers in Italië stijf staan van doping matj ook dat volgens de verhalen" - heeft hj wel zijn twijfels. T| Nif Tiert i Het zou kunnen zijn dat die speler, schien geheel buiten zijn weten, iets geslikt dat een (te grote) stimulerende king heeft. „Vandaar dat ik alles van tjes en druppels en wat nog meer in merking komt - spuiten bij-oorbeeld dienen te weten. In Duitsland zal, maals, geen risico worden genomen je gaat onherroepelijk voor de bijl".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10