Aanslag op Sacre Coeur e S Nog nooit gedegen onderzoek naar Westlands warmwater Nieuw stelsel van studiefinanciering pas in 1976 gereed PATIËNT BELT NIET TE SNEL HUISARTS Eigen huis voor velen spoedig onbereikbaar Onderwijs voor meer studenten Slechts puur theoretische studie 1 ^"'vrijdag 24 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gevolgen migraine onderschat ROTTERDAM (ANP) - In de medische faculteit van de Erasmus universiteit sn Rotterdam is een interna tionaal symposium gehou den over migraine en aan verwante hoofdpijnen. Vol gens de organisatoren wor den de gevolgen van deze ziekten, die volksziekten zouden moeten worden ge noemd, ernstig onderschat. Deze hoofdpijnziekten zou den niet alleen veel lijden veroorzaken („ze vernieti gen geen leven, maar ontnemen er de vreugde aan", aldus een van de sprekers), maar ook een groot verlies aan man-uren. Het symposium was dan ook in de eerste plaats be doeld om bij de medische stand meer aandacht te doen ontstaan voor de be handelde problematiek. PARIJS (AFP) - Bij de aan slag die gistermorgen vroeg op de Sacre Coeur, de beroemde basiliek in de Parijse wijk Montmartre, is gepleegd, is een van de vijf kleine koepels zo zwaar beschadigd dat hij vervangen zal moeten wor den. Het interieur van de witte basiliek bleef schade vrij. Er zijn geen doden of gewonden gevallen. Wel vielen brokstukken op geparkeerde auto's. Mogelijk hebben politieke motieven een rol gespeeld bij de aanslag. Het Franse persbureau AFP kreeg namelijk een anoniem telefoon tje van iemand die zei te spre ken namens de groep „Help uzelf, dan helpt u God". De man las een communiqué voor waarin stelling wordt genomen tegen de machtsoverneming door de nieuwe Franse presi- den Giscard d'Estaing. De anonieme melders zeiden dat de explosie ook bedoeld was ter herdenking van de Commune van Parijs die 103 jaar geleden werd gevormd tijdens een bloe dige revolte tegen het toenmali ge bewind. Elsevier meldt deze week dat hy potheken onbetaalbaar worden omdat de banken spelen met de geldkraan. „Waar de eigen wo ning voor de lagere inkomens al lang een fata morgana was, dreigt die situatie nu ook te ont staan voor de middengroep. Met minder dan 50.000 gulden aan jaarlijks inkomen kan men bin nen niet al te lange tijd de sprong van een huur- naar een eigen huis eigenlijk wel ver geten". Een andere grote reportage con cludeert dat Volendam „het grootste smokkelgat van Neder land" wordt, en wel in hasj. Het omslagartikel gaat over het ongekroonde vorstenpaar van het Gooi, namelijk Mies en Wil lem, die komend seizoen bij de AVRO hetzelfde gaan verdienen. De Haagse Post verslaat het Tweede Kamerdebat over de steun aan zichzelf. „De parle mentaire democratie is er voor ons allemaal, dat is bekend, maar als het echt over jezelf gaat, zit je toch even raar te kijken. Dan staat er opeens een lang, dun iemand, geheel in grijze tinten vervat, over je kram te beslissen". Ook een gesprek met Drees jr. en Berger over heden, verleden en *3 Q) Q) toekomst van DS'70. Enkele conclusies: „De weg terug is volkomen potdicht", en: „We kunnen een grote toekomst heb ben", en: „Anderhalf percent is het punt waaruit de opmars moet beginnen". Voorts een analyse van de topconferentie over het Koninkrijksstatuut. Het omslagartikel verkondigt dat Amsterdam al verkocht is, en geeft dit staaltje galgenhumor: „Als je alle plekken waar bui tenlandse beleggers in de stad zijn, rood kleurt, wordt Amster dam toch weer een rooie stad". VRIJ NEI Vrij Nederland laat rebel Jaap van de Merwe aan het woord die Marcus Bakker eerder een collega van zichzelf vindt dan Paul van Vliet. „Als ik met po litie praat, probeer ik ze wel eens duidelijk te maken: arties ten zijn antennes, die vangen op wat jullie over 2 jaar pas in de cijfers zullen lezen daar moet Je gebruik van maken". Ook een aangrijpend interview met de thans 77-jarige, zwaar zieke Otto Strasser die eens de poli tieke tegenstander van Hitier probeerde te zijn. „Een grond fout van de democratie is dat men succes op een lijn stelt met karakter. Dat is onjuist. Ik ben zelfs geneigd om te zeggen: als iemand geen succes heeft, dan heeft hij pas karakter. Karak ter, omdat hij blijkbaar heeft geweigerd om met de stroom mee te drijven". Voorts een in terview met de hoger per so- neel-voorzitter dia H. van der Schalie. „Er zip ongetwijfeld werkgevers die de illusie heb ben dat ze het hoger personeel als wapen tegen de vakbewe ging zouden kunnen gebruiken. Ik ben bang dat ze zich daar mee vreselijk misrekenen. Maar dat merken ze wel". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie spreekt op zijn voorpagina de vrees uit dat er een Europees beroepsleger gaa't groeien. „Dat wordt een handig instrument om arbeiders, scho lieren en studenten in toom te houden". Ook een reportage over Zuidmolukse jongeren die overdag naar school gaan en 's avonds wachtlopen. „De Indone sische ambassade in ons land speelt een merkwaardige rol bij het op gang brengen van de broeierige stemming die in veel woonwijken is ontstaan". Voorts een interview met Hans'Kraay, de nieuwe technisch-directeur van Ajax. „Het lijkt me kras dat Neeskens zo maar kan ver trekken. Dat geldt trouwens voor iedere speler. We gaan de accu weer goed opladen want Ajax blijft natuurlijk het sterk ste spelersmateriaai hebben. En geen speler zal zeggen dat hij van Ajax verzadigd is. Dat is lulkoek, dat bestaat niet zolang hij er nog goed geld kan pak ken". De Groene Amsterdammer heeft een interview met de heer Juf fermans, voorzitter van de boze kruideniers. „Ik heb een enorm vertrouwen in de toekomst, en dat blijf ik houden. Ik ageer al leen maar scherp tegen het feit dat de overheid ons de moge lijkheid ontneemt om ons be drijf behoorlijk te runnen. Het dubbelartikel is gewijd aan de komende gemeenteraadsverkie zingen en voorspelt dat er op gemeentelijk niveau nauwelijks op grote schaal een keerpunt '74 zal plaatsvinden. Tenslotte publiceert het blad „No tities uit een kazerne". Citaat: „De soldaat ontwikkelt een soort anti-identiteit. Hij is dom, lui en onverantwoordelijk. Dat is tenminste iets. De soldaten houden elkaar in dat beeld vast. Want iemand die normaal is of doet, telt niet meer mee. Het gaat er nu vooral nog om of hij een geschikte peer is". ACCENT heeft een gesprek over orgaantransplantaties en wel met prof, dr. D. van Bekkum. „Er zijn mensen die geweldig gedeprimeerd raken omdat ze een stukje van hun lichaam missen. Ik heb brieven gehad van mensen die schreven: „Ik heb nou al zo lang een houten been, het enige wat ik wil in het leven, is een echt been. Weet u een adres waar ze mij daaraan kunnen helpen? Er zijn groepen heel intensief bezig met been- transplantatieproeven. Het is toch wel zo, dat een echt been veel beter is dan een kunst been." De juridische rubriek vraagt meer aandacht voor klachten van consumenten en pleit voor een eenvoudige, goed kope en vooral snelle rechts gang. Collegegeld mogelijk weer hoger de 98 jaar oude Sacré Coeur. De toren, één van de Vijf die de hoofdkoepel omringen, OB Geen terugtrekking Amerikaanse troepen WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 240 te gen 163 stemmen een amende ment op de militiare begroting verworpen waarin de terugtrek king was voorzien van 100.000 militairen die in het buitenland zijn gestationeerd. DEN HAAG (ANP) Het wetenschappelijk onder wijs en het hoger beroepsonderwijs zullen in de komende jaren als hoger onderwijs nieuwe styl zo moeten worden Ingericht, dat het financieel mogelijk Is een aanzienlijk hoger percentage van de bevolking dan nu er aan te laten deelnemen. Dit groter deel van de bevolking zal een oplei ding moeten kunnen volgen, die past bij ieders capaciteiten en belangstelling. Dit heeft de commissie-De Moor voor de ontwikke ling van het hoger onderwijs als aanbeveling op genomen in haar rapport met commentaar or het voorontwerp van wet voor die ontwikkeling. De inrichting van het hoger onderwijs in on.« land zal dan moeten worden afgestemd op een studentenbevolking, die ongeveer 20 tot 25 pro cent uitmaakt van de 18- tot 22-jarigen, terwijl ook meer ouderen aan het hoger onderwijs zullen deelnemen dan thans het geval is. DEN HAAG Een nieuw stelsel van studiefinan ciering zal op zijn vroegst In september 1976 in wer king kunnen treden. Dat is twee jaar later dan aan vankelijk in de bedoeling lag van minister Van Ke- menade en staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen. Ze moes ten woensdag tijdens het debat over de collegegeld verlaging in de Tweede Kamer toegeven, dat hun optimisme te groot is ge weest. Staatssecretaris Klein zei, dat de regering al wel zal proberen tussentijdse maatregelen te tref- fen, die op het nieuwe stelsel vooruitlopen. Bij de Kamerbe spreking is echter gebleken, dat over het onderdeel van de on derwijsbijdrage (collegegeld) grote verdeeldheid bestaat. De oppositiepartijen vrezen, dat de nu voorgestelde verlaging tot 500 gulden een tussenstation is op de weg naar kosteloos onder wijs. De regeringsgezinde AR- fractie wil alleen met de 500 gulden akkoord gaan, als de bij drage mettertijd weer duizend gulden wordt. Minister Van Kemenade wilde dat niet toezeggen, zodat de An ti-Revolutionairen volgende week dinsdag hoogstwaarschijn lijk tegen het voorstel zullen stemmen. Blindenpad (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is nog door nie mand een gedegen en uitgebreid onder zoek ingesteld naar de mogelijke exploi tatie van de reservoirs warmwater onder het Westland. Wel is door de Shell een theoretische studie ingesteld naar de ex ploitatiekans van de aanwezige geother mische energie onder het Westland. Maar dat onderzoek was puur theore tisch, geheel onvoldoende om een uit spraak te doen over de exploitatiemoge lijkheden bijvoorbeeld voor de verwar ming van de Westlandse kassen". Aldus C. Leo, hoofd van de Persdienst van de Shell. De aanwezigheid in Nederland van geo thermische energie kwam in da open baarheid na een artikel van prof. R.R. Schuiling in het blad Geologie en mijnbouw. De Utrechtse hoogleraar in de geologie en mineralogie had op ver zoek van een groep van het Reactor Centrum Nederland een onderzoek inge steld naar de geothermische energie in Nederland. In boorgegevens van de NAM ontdekte de hoogleraar de aan wezigheid van water met een tempera tuur van honderd graden op een diepte van ongeveer twee kilometer. Het be staan van heetwaterbronnen en de ex ploitatiemogelijkheden daarvan zijn al gemeen bekend. In IJsland bestaan de geisers die geëxploiteerd worden en in Hongarije en Rusland worden warmwa terbronnen gebruikt bij de verwarming van kassen. Dit zijn echter vulkanische gebieden en de wetenschapsmensen ver onderstelden altijd, dat het warme wa ter in de niet vulkanische gebieden op een te grote diepte zou liggen om ex ploitatie zelfs maar mogelijk te maken. Uit de boorgegevens van de Nederland se Aardolie Maatschappij bleek dat met name in het Westland en in Zuid Lim burg het warme water dichter bij de aardoppervlakte lag dan gebruikelijk. In de wereld stijgt de temperatuur van het water per kilometer ongeveer dertig graden celsius. Uit de boorgegevens bleek, dat in het Westland een stijging van 44 graden per kilometer voorkomt. De NAM. waarin de Shell participeert zou deze gegevens tot op heden geheim hebben gehouden. Sterke geruchten meldden zelfs, dat Shell een onderzoek naar dc exploitatiemogelijkheden r.ou hebben ingesteld waarvan de resultaten geheim gehouden werden. De Shell ontkent ten stelligste een der gelijk onderzoek. „De aanwezigheid en het gebruik van geothermische energie in vulkanische gebieden in de wereld is algemeen bekend. Over die geothermi sche energie zijn diverse symposia ge houden. Na een groot symposium in Zwitserland kregen personeelsleden van onze research-afdelingen het idee om een studie te maken over de situatie in Nederland, gericht op de aanwezigheid van en de exploitatiemogelijkheden van het warme water. Men is daarbij uitge gaan van gegevens, die resulteerden uit boringen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij door heel Nederland. Uit die gegevens bleek, dat in het Westland bodemlagen bestaan die warmwater be vatten. Maar dat impliceert nog niet, dat elders in Nederland geen warmwaterre servoirs bestaan die mogelijk makkelij ker te exploiteren zouden zijn", aldus de Shell. Vanuit de gegevens van de NAM hebben de She!I-onderzoekers een studie opge zet. De vraag die men zich stelde was: wat zouden we met het warme water kunrc? i!"cn en wat zou de exploitatie koste De grootste moeilijkheid die men b onderzoek ondervond was uiteraard de vraag wat men met het ge bruikte warme water zou moeten doen. Het warme grondwater heeft waar schijnlijk een zeer hoge zoutgraad, zelfs zouter dan zeewater. Lozing op het op pervlaktewater via sloten e.d. lijkt on mogelijk, al was het alleen maar door de hogere temperatuur. Lozing in zee via een pijpleiding zou mogelijk zijn, maar ook dan blijft een warmwaterput niet onuitputtelijk. Zou men het afge werkte water weer in de grond terug brengen dan zijn er duizenden jaren no dig om het weer te verwarmen. Een samenvatting met conclusies van die theoretische studie is ter beschik king gesteld van de landelijke stuur groep voor de energie onder voorzitter schap van prof. dr. W. van Gooi. De sa menvatting is echter zuiver gebaseerd op theorie. „Zouden we ccn uitspraak moeten doen over de werkelijke exploi tatiemogelijkheden. dan zou een veel uitgebreider onderzoek noodzakelijk zijn. De resultaten van de theoretische studie zijn daar geheel onvoldoende voor", aldus de Shell. De Nederlandse oliegigant wil met de openbaring van de the tlsche st idie overigens wnch en tot m n ter Lubbers (Econom'sche Zaken ge itwcord heeft op vragen van Tweede Kamerlid Van der Sanden (KVP) en het liberale Eer ste Kamerlid prof. dr. Zoutendijk. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Staatsbosbeheer Is In het Mastbos te Breda het eerste blindenpad van Nederland officieel in gebruik genomen. Het ongeveer 1 km lange pad. dat ter gelei- ling van de blinden met boomstammen is afgezet, heeft ongeveer 35.000 gulden gekost. OVERLEDEN NA OVERDOSIS HEROÏNE AMSTERDAM Een 28-jarige Canadees is in een hippie-centrum aan de Keizersgracht in Amsterdam na het inspuiten van een te grote dosis heroine overleden. De Canadees die n! enige tijd In het hippie-centrum woonde, kwam strompelend een zaaltje op de twee de verdieping binnen en zakte in elkaar. Een arts kon daarna slechts de dood vaststellen. De 54-jarige Poolse ex-mlnist van Landbouw Jozef Okunie - ski is benoemd tot ambassade a van Polen in Nederland, als o -i volger van ambassadeur Lech <-, wicz. Hij was buitengewo< hoogleraar in de agrarische we tenschappen. Hij is toegevoegd lid van het centrale comité vc de Poolse communistische par tif. „Ontvoerder" prinses Anne in inrichting LONDEN (Reuter) De mnn die' prinses Anne wilde ontvoeren de 26-Jarlge Ian Ball, Is door een rechter voor onbepaald*' tijd naar een zenuwinrichting verwezen. Tevoren had Ball bekend dat h>i een losgeld van ongeveer is miljoen gulden had willen eisen Dit geld zou hij ann dc Britse (staats)gezoïidheidsdicnst heb ben willen sturen, omdat, nanr zijn oordeel, deze dienst over onvoldoende middelen beschikt" om zijn geestesstoornis te gene zen. Rechter Wldgery zei te hebben overwogen Ball tot levenslange gevangenisstraf te veroordelen, maar hij aanvaardde het advie van de psychiaters dat Ball dringend psychiatrische behan deling behoefde en dat de gc- vangenis hem zou schaden. Piester i.v.m. ontvoering gearresteerd PALERMO (Reuter) De 3a-Ja- rige Slclliaanse dorpspastoor Agostino Coppola Is in arlni bij Palermo gearresteerd in ver band met de ontvoering van de rijke industrieel uit Palermo. Luciano Casslna. De priseter is beschuldigd van aansporing tot en medewerking aan de ontvoe ring. Conclusie proefschrift: Van onze correspondent NIJMEGEN De huisarts mag niet al te gauw klagen dat hij ten onrechte bij een uls „spoedgeval" aangekondigde patiënt geroepen wordt. Slechts in 12 van de 100 onderzochte gevallen had het best allemaal wat langer mogen duren. Dat valt te concluderen uit het proefschrift „Spoedgevallen In een huisartspraktijk", wa rop van middag de arts. P. Th. Smit uit Nijmegen promoveerde. Maar dr. Smit zeegt erbij, dat dit cijfer zeker niet bepalend, wel rechtlnggc- vend is. Van de spoedgevallen presenteer- aan het beg:n van de nacht de z ch ruim 50 procent over- voor. In ruim '"0 proent vnn de dag, bij a 25 procent 's avonds ge. I on bcj n d_* m-ldlng en uim 25 's nrchf.s. De verlos- vnn h s O" gcvi' c!" hu'aarts kunde was verantwoordelijk gciur de zijn vr Je t j J, voor het merendeel der hachtvl- Dr. Smit meent dot het cnmlddtl- sites Acute psychische probic- lijk hulp verlenen In een spoed- mntlek deed zich relatief vaak geval een zware opgave blijft aan het eind van de avond en voor de huisarts. Normaal is deze gewend de ziekte nog wat „aan te zien". BIJ een spoedge val moet hij echter parate ken nis toepassen. Fen pleidooi voor nascholing van huisartsen. H') Is er verder van overtuigd dat programma's over hartinfarcten oo de tv, evenals programma's a's „Ooen en bloot" de diagnos tiek voor ds hulserts al'c-en n-nr moe'l'jker maken, omdat dn-Htnf n' gouw meen» ..wat 1 -bben". Verder vind» hll het r n rnlf'nvd dr» de ziekenfond sen nog steeds weigeren een psycholoog In eerste lijn te ho noreren. zodat de huisarts de psychische nood moet opvangen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7