I> CDA biedt Warmonders duidelijk programma KVP-Leiderdorp betreurt AR-houding r Dagmarkt aan Keerweer sluit morgen randgemeenten pagina SNEL EINDE AAN OMSTREDEN ZAAK Eerste paal voor club huis S.J.Z. W- Jlaaswijk" gaat meer dan 31 miljoen kosten VRIJDAG 24 MEI 1974 LEIDSE COURANT WARMOND Van de drie partij en die aan de gemeenteraads verkiezingen deelnemen, spreekt het Christen Democratisch Ap pèl (KVP, CHU en ARP) zich het duidelijkst uit over concrete zaken die nu in de gemeente spelen. Het CDA, met als lijst aanvoerder C. J. van der Kroft, is ook de enige partij die al zijn kandidaat-wethouder be kend heeft gemaakt. Te ver wachten was dat de heer Tulp (prot. chr.) na acht jaar deze functie te hebben vervuld, ook nu weer het wethouderschap op zich zou nemen. In een onlangs door het CDA belegde vergade ring viel de keus echter ditmaal op lijsttrekker Vqn der Kroft. „Ons verkiezingsprogramma is het meest realistisch," zegt de kandidaat-wethouder, die al zes tien jaar raadslid is. „Progres sief Warmond komt met allerlei zaken die misschien wel verwe zenlijkt moeten worden, maar niet door de gemeente. Zij heb ben bijvoorbeeld in hun pro gramma staan dat de bejaarden van „St. Liduina" inspraak C. J. van der Kroft (KVP) moeten hebben in de uitbrei dingsplannen. „St. Liduina" is echter een zelfstandige stich ting, waarin de gemeente geen enkele zeggenschap heeft." Over het VVD-programma zegt hij: „Het is veel te vaag. Er staan enkele algemeenheden in waar wij geen beleid voor de G. Tulp (Prot. Chr.) komende vier jaar uit kunnen halen." „De Schiphollijn komt er in ieder geval", is de verwachting in de drie programma's. Over het aan te leggen tracé bestaan echter wel wat verschillen van mening. De heer Van der Kroft: „Wij zouden willen dat er een der Zalm (Pr. Warmond) tracé achter Sikkens werd geko zen. Daar is het landschap toch verpest. We vinden wel dat de spoorwegen erg lang wachten met het bekendmaken van het tracé. Je krijgt onderhand het idee dat de spoorwegen dit doen om te voorkomen dat het pu bliek zich ermee gaat bemoei en." Van der Zalm („Progres sief Warmond"): „De gemeente moet met kracht aandringen op een zo dicht mogelijk aanleggen van het tracé langs de snel weg." WD-aanvoerder Pauli: „We wachten met spanning de hearing die over deze zaak ge houden wordt af. Daarna kun nen we misschien gaan zoeken naar alternatieven voor het tra cé". situatie van de Herenweg baart de drie partijen eveneens zorgen. Ongelukken op deze weg zijn aan de orde van de dag. Door de gemeente wordt gedacht aan de aanleg van een randweg. Het CDA-programma houdt hier rekening mee. „Wan neer het tracé van de Schiphol lijn toch op het stuk grond tus sen de snelweg en Endepoel II gaat lopen, zijn wij voor de aanleg van een randweg vlak naast de lijn. Liever zagen we echter dat de Haarlemmertrek vaart verbreed zal worden, maar dat is een provincie zaak". De verbreding van de Haarlemmertrekvaart is het eni ge alternatief dat „Progressief Warmond" voorstaat. „Wij wil len geen landschapsverkwisten de randweg". Als directe oplos sing voor het verkeersprobleem van de Herenweg: „Het aanleg gen van verkeersdrempels en verkeerslichten". Samen met het CDA staat de WD een randweg langs de aan te leggen Schiphollijn voor. „Het leefbaar maken van de Dorpsstraat is een van onze prioriteiten", zegt de heer Pau li. „De reconstructie mag niet alleen ten koste van het verkeer gaan". Voor wat betreft de woningbouw in Warmond zijn de lijstaan voerders het unaniem eens dat er alleen voor Warmonders moet worden gebouwd. „Ende poel II voorziet voorlopig in de natuurlijke aanwas. Daarna zal een nieuw woningbouwproject moeten worden aangepakt. Op welke grond dit nieuwe plan zou moeten komen, staat ons nog niet helemaal duidelijk voor ogen. De grond waar nu de kas sen van Van der Hulst staan, leent zich er het meest voor. We vrezen echter dat deze grond onbetaalbaar wordt, aangezien je dit bedrijf dan zal moeten verplaatsen.", aldus de heer Van der Kroft. De heer Pauli: „Wij willen eerst cijfers zien over de toekomstige behoefte aan nieuwe woningen, voor we een duidelijke uitspraak doen over of er nog verder gebouwd moet worden." Ondanks de nuanceverschillen blijkt dat de drie Warmondse partijen niet scherp tegenover elkaar staan. „We zitten hier veel minder dan in Leiden ei kaar politieke vliegen af te van gen", aldus de heer Van der Kroft. Als grootste verschilpunt tussen het CDA en „Progressief Warmond" wil de heer Van dei- Zalm nog wel de wijze waarop een college (Warmond) heeft twee wethouders) moet worden gevormd, noemen. „Wij staan voor dat de wethouder die door ons geleverd wordt zijn solidari teit met de fractie laat prevale ren boven die met het college. Wij zijn voor een programcolle ge. terwijl het CDA een afspie gelingscollege wil". ZOETERWOUDE De Dag- markt aan de Keerweer, waar van de vestiging begin maart zoveel stof deed opwaaien, sluit morgen zijn deuren. Van meet af aan heeft het ge meentebestuur, daarin gesteund door de gehele raad, zich fel verzet omdat de veiliging in strijd zou zijn met het bestem mingsplan voor dit gebied dat bepaald dat slechts bedrijven met uitzondering van detailhan del daar een plaats kunnen heb ben. De verbolgenheid van de raad betrof vooral het Bouwbu reau SIVO dat tt verhuur van één door haar geëxploiteerde hal voor dit doel was overge gaan. Na een langdurige gehie- me raadszitting, bijgewoond dor de rechtskundig adviseur mr. Sprey, werd schriftelijk tot slui ting bevolen. Daarop daagde de huurder de gemeente voor de rechter in een z.g. verkorte pro cedure. De zaak is inmiddels tweemaal in behandeling ge weest en et ouden van de plei dooien was bepaald op 7 okto ber... Het zal echter allemaal niet meer nodig zijn. Wethouder Duindam tt wies porte feuille deze netelige zaak be hoorde is bijzonder gelukkig met deze ontknoping. Juist toen ZOETERWOUDE Zonder dat iedereen erg gelukkig was met de daarvoor uitgekozen dag He- melvaartdag) was er gistermid dag toch veel belangstelling op het sportcomplex Haasbroek bij het slaan van de eerste paal voor het clubhuis van de Zoeter- woudse Tennisvereniging. Voor zitter C. v.d. Sluis wond er geen doekjes om dat de vereniging zich bizonder happy voelt met deze start van de bouw. Het erekarwei verricht door wethou der Duinman. JM teams van een tiental vereni gingen streden gisteren op Haasbroek om de L. v.d. Geest wisseltrofee welke uiteindelijk door de schenker kon worden overhandigd aan de aanvoerder van het Haarlemse Onze Gezei- len. Zij klopten in de finale het Haagse Quick Steps door het beter benutten van penalties na dat de strijd aanvankelijk in een 0-0 stand was geëindigd. Het organiserende S.J.Z. werd vierde. De tafeltennisvereniging PIT54 strijdt morgen in het Centrum om de clubtitels. Bij de heren is titelhouder Koos Kanbier niet van de partij omdat hij inmid dels de vereniging heeft verla ten. Marian v. d. Helm lijkt reeds bij voorbaat zeker van prolongatie van de titel bij de dames. Jaap Olsthoorn, meer dan 10 jaar een vaste keus voor het eerste elftal van S.J.Z. neemt morgen, zaterdagmiddag, afscheid als aktief speler in een wedstrijd tegen RKAW. Aanvang op Haasbroek 17 uur. Ook S.J.Z. is morgen belast met de organisatie van een gedeelte van het N.K.S.-tournooi. Het be treft hier de D-l jeugd. Negen verenigingen w.o. S.J.Z. komen in aktie. Aanvang 11 uur.Zondag vanaf 12 uur vindt weer het ve- teranentournooi om de ZAND- GEEST-beker plaats. deze zaak in eerste aanvang speelde verbleef burgemeester Detmers in het buitenlad en was de heer Duindam loco-bur gemeester. N.K.O.V.-voorzitter H.J.C. Paar- dekooper ziet in het mislukken van de Dagmarkt ook pliment aan de bestaande za ken, omdat zij hebben laten blij ken de cncurrentie aan te kun nen en voor hun taak berekend te zijn. De Roelofarendsveense zakenman Leo v.d.d Meer, wiens positie in deze constellatie waarachter A. en O. zit wa vaag is, was niet bereid tot commentaar op deze abrupte sluiting en verwees naar de me dedeling op de pui van de Dag markt. Deze begint met „In overleg met B. en W. hebben wij besloten de Dagmarkt m.i.v. 27 mei te sluitenHet is bekdn dat het Bouwbureau SIVO onder druk van het Zoe- terwoudse college de Dagmarkt de huur heeft opgezegd per 15 februari van het volgend jaar. Het lijkt echter op zijn minst twij felachtig of de onzekere toe komst het enige en juiste motief voor deze snelle sluiting is. Het is bekend dat de toeloop naar de Dagmarkt achtergebleve is bij de verwachtingen. Na de openingsdrukte liep de belang stelling terug wat vooral in de laatste weken merkbaar was. Het s moeilijk te zeggen in hoe verre de oproep van de werk groep Ontwikkelingssamenwer king hiereen rol heeft gespeeld. Deze wekte destjds de bevolking op de nieuwe vestiging te boy cotten omdat er geen behoefte aan zou zijn. Men zag hierin ook een aantasting van de dorpssfeer", welke het welzijn van de gmeenschap bedriegt. ZOETERWOUDE Zondag wordt „open huis" gehouden in de manege Haflo modatie, eigendom van de heer De Jong, zullen voortaan zo'n dertig paarden hebbers van de paardesport aan hun trekken te laten komen. Ji WA'H sCnA'-Vw.,..., In de nieuwe accom- OEGSTGEEST De bouw van de nieuwe woonwijk "Haaswijk", gaat volgens een globale bere kening 31.356.000,- kosten. Om tot een sluitende exploitatie ta komen zullen de 1123 woningen die gepland zijn volgens B en W van Oegstgeest als volgt onder verdeeld dienen te worden: 15,6% woningwetwoningen, 28,3% premiewoningen en 56,1% vrije-sector-woningen. Het gebied heeft een totale opper vlakte van ca 47,6 ha. Hiervan zal 13,07 ha bestemd wor den voor openbaar groen. Wanneer de wijk bebouwd zal worden met 1/3 deel vrije sec tor woning, 1/3 deel woningwet woningen en 1/3 deel premiewo ningen zal een tekort van 5.856.500,— op de exploitatie ont staan, zo blijkt uit de globale berekening, die B en W de raad hebben voorgelegd. 350 kinderen vanaf 6 jaar waren gisteren naar het „Overbosch" gekomen voor de door de jeugd raad georganiseerde sportdag. Het sportfestijn werd 's morgens geopend door de lijsttrekker van het CDA de heer Van der Kroft. De prijzen voor de kleinere kinde ren werden uitgereikt door C. van der Zalm, lijsttrekker van „Progressief Warmond". De prijswinnaars waren: meisjes 7-8 jaar: 40 m: Margreet Veldt; hindernis: 1. Ellemiek Benne- kom: verspringen: Heieen War merdam; meisjes 9-10 jaar: 60 m: Irene Bunsmaverspringen: Margreet Kouwenhoven: hinder nis: Margot van der Voren. Jongens 7-8 jaar: 40 m: Jan Mon- tagne; verspringen: Jan Schou ten; hindernis: Edwin Haas trecht; jongens 9-10 jaar: 60 m: Feike van der Heiden; versprin gen: Jan van Winsen; hindernis: Abe van der Zwet. WD-lijst- trekker Pauli reikte de pijzen aan de ouderen uit. Dit waren: meisjes 11-13 jaar: verspringen: Pauline Heemskerkhoogsprin gen: Miefee van Heem; hinder nis: Monique Schavenmaker; 80 m: Maria Heemskerk, meisjes 14-16 jaar: hoogsprigen: Jacque line Mastenmaker; verspringen Joke vim der Geest; 80 m: Joke van der Geest; kogelslingeren: Sandra Sprüncken; meisjes 17-21 hoogspringen: Ria v. d. Geest: verl: Ria van der Geest; 100 m: Ria van der Geest; kogel slingeren: Sisca de Frank; da mes 21 jaar en ouder: hoog springen: Sieneke Schavenma ker 100 m: Fia van Rijn; kogel slingeren: Fia van Rijn. Jongens. 14-16 jaar: hoog: Kees Korte- kaas; 100 m: Kees van Veen; kogelslingeren: Kees Kortekaas; jongens 17-21 hoogspringen: Rob A rans; verspringen. Arie van Staveren; 100 m: Arie van Sta- Forumavond WARMOND De politieke partij en organiseren 28 mei a.s. een forumavond in 't Trefpunt. Door kandidaten van het CDA, de VVD en Progressief Warmond zullen de belangrijkste punten uit hun verschillende program ma's worden belicht. Aanvang 20.00 uur. Soul in „Canard" VOORSCHOTEN In café-chan- tant Canard L'Orange treedt a.s. zaterdag de Amerikaanse negerzanger Clinton Irving op. Het programma bestaat uit blues, soul, ballades en spiri tuals. Irving, die al eerder in Voorscho ten optrad, maakte onlangs een toernee van enkele weken door Zwitserland. De toegang is vrij. Het café-chan- tant is vanaf 20.00 uur geopend. Artiestenpalet LEIDERDORP De in Utrecht gevestigde organisatie „Artiesten- palet" verzorgt a.s. maandag in verpleegtehuis "Leythenrode" een muziekprogramma. Medewerken den zijn: Lenada, het accordeon duo "De Ritello's", de goochelaar Ad Klein en het operetteduo "De Romando's". Het 'programma be gint om 20.00 uur. Viswedstrijd WASSENAAR Buurtvereniging „Oostdorp en omgeving" orga niseert op zaterdag 1 juni een viswedstrijd voor de jeugd. De wedstrijd begint om 8.30 uur en duurt tot 11.00 uur. Het in schrijfgeld is 1,~ per kind. LEIDERDORP - Als enige ge meente In de Leidse regio zal Leiderdorp bij de komende ge meenteraadsverkiezingen geen CDA-lijst hebben. Ondanks acht jaar van onderhandelen is het er nog steeds niet van gekomen. "Bijna hadden we het program ma rond. Alle leden en be stuursleden waren het erover eens dat ook Leiderdorp een CDA moest krijgen. Toen ontke tende de heer Reugenbrink van de ARP een actie. Hij kreeg vijf en twintig leden op zijn hand. Tijdens de laatste verga dering over het programma wa ren hoofdzakelijk hij en zijn aanhang aanwezig. Het CDA werd weggestemd", is het tries te relaas van de heer J M. Tie- ken, die samen met de heer Verder In de raad de KVP-stem- mers zal vertegenwoordigen. Al eerder in deze krant vermeld den wij het standpunt van de progressieven (PvdA, PPR en D'66) over inspraak van de pu blieke tribune tijdens raadsver gaderingen. "We vinden dat de bewoner ook tijdens de raads vergadering de kans moet krij gen zijn mening naar voren te brengen", aldus Marietje van der Molen (PvdA). KVP en VVD kunnen deze mening niet delen. "Je mag verwachten dat de mensen, die in de raad wor den gekozen, mondig genoeg zijn. Bovendien bieden de com missievergaderingen alle gele genheid voor de bewoners hun zegje te doen", zegt de heer Tieken. De VVD heeft principië le bezwaren tegen deze vorm van openheid: "Wij vinden dat een raadslid niet beïnvloed mag worden in de raadsvergadering. Marietje v. d. Molen (PvdA) Tijdens de commissievergade ring kan hij kennis nemen van de verschillende meningen. Een maal in de raad moet hij zijn standpunt bepaald hebben", al dus mevrouw Tichler, wethou der van CRM. Unaniem zijn de drie partijen (WD, progressieven en KVP) voorstander van het bouwen voor "de regio". "Natuurlijk moeten we allereerst voor onze eigen bewoners bouwen, maar tegelijkertijd moeten we de be hoeften in de regio in het oog houden", zegt de heer Tieken. die de woning-wet-bouw in Lei derdorp wil bevorderen. "We zijn echter vierkant tegen hoog bouw." Het bevorderen van sociale wo ningbouw houdt een gevaar in vindt de WD. "Hét punt van de PvdA om te streven naar een gelijkmatiger opbouw van de Leiderdorpse bevolking, steu nen wij niet. Wij willen het ka rakter van Leiderdorp zoveel mogelijk behouden. Dat houdt ook in dat wij het welstandspeil van de huidige bewoners willen handhaven. Door het streven van de PvdA zullen er meer mensen met lagere inkomens in onze gemeente komen", zegt mevrouw Tichler. "Wij willen in de komende jaren ernaar stre ven het wonen en werken dich ter bij elkaar te brengen", be loofd de heer Tieken. "Om dit te verwezenlijken zullen er ar beidsintensieve bedrijven op het terrein van de Touwfabrieken kunnen worden gevestigd". Over dit idee is de WD niet zo enthousist: „Waarschijnlijk wordt ook hierdoor het karakter van Leiderdorp aangetast." J. M. Tiefeen (KVP) Het gereedkomen van 't winkelcen trum in "Winkelhof" zal de po litieke partijen in de komende jaren opnieuw bezig houden. "Alleen een centrum, dat voor ziet in de behoefte van de Lei derdorpse bevolking en de di recte omgeving" vermelden de drie programma's. "Wij waren de eerste partij die protesteerde tegen de vestiging van een grootwinkelbedrijf", aldus de KVP-er Tieken. Of de Leiderdorpse middenstand het eerst mag inschrijven voor een vestiging in het centrum is echter nog een open vraag voor de politieke partijen. "De WD is het er in ieder geval over eens dat er geen voorrang ver leend moet worden aan de Lei derdorpse middenstand. Beter is om het oude dorp wat op te fleuren. Wij denken hierbij bij voorbeeld aan het vestigen van een weekmarkt of een perma nente markt in de Hoofdstraat", aldus'mevrouw Tichler. Over de manier waarop er een college gevormd moet worden bestaat weinig verschil tussen de politieke partijen in Leider dorp. In afwijking van het lan delijk standpunt van de PvdA is de afdeling Leiderdorp voor een afspiegelingscollege. "Vooral voor kleinere gemeenten als Leiderdorp is het niet haalbaar een programcollege in elkaar te zetten', aldus wethouder Drenth, lijsttrekker van de PvdA. Enige onzekerheid bestaat nog over welke partij een vierde wethou der moet gaan leveren. Nu het bijna vaststaat dat Gedeputeer de Staten de aanvraag van een vierde wethouder goed zal keu- Met het oog op de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen staat de Leidse Courant van daag en de komende dagen graag een kolom af voor een artikel van een politicus uit het kamp van het Christen Democratisch Appel. Van daag een stuk van mej. Rie van Buel. Sinds 1965 verte genwoordigt zij de KVP in de Leidse gemeenteraad. Doet onder meer cultuur, maatschappelijk werk huisvesting. In het verleden was zij o.a. secretaresse van minister Manga Klompé. Thans is zij directrice het bejaardencentrum Rijn en Vliet in Leiden. Gemeenteraads verkiezingen ook voor ouderen belangrijk De belangstelling voor de ou dere mens is in de laatste jaren sterk toegenomen. Dit is niet Jleen het geval bij de landelijke overheid, die tracht met de beschikbare middelen het welzijn van de bejaarden zoveel mogelijk te waarborgen, maar ook in onze goede stad Leiden, waar in verhouding tot an dere steden vrij veel bejaar den wonen (plm. 12.000). Een groot aantal bejaarden vraagt ook een groot aantal voorzieningen en nu men er steeds meer van uitgaat dat de oudere mens zich zo lang mogelijk zelfstandig moet kunnen handhaven in zijn ei gen omgeving, moeten die voorzieningen daarop ook zijn afgestemd. Een van de eerste vereisten is een aangepaste woning. In de afgelopen periode zijn ga ranties verstrekt voor de bouw van 332 bejaardenwo ningen; in de komende 4 jaar zal aan nieuwbouw en door renovatie geschikt ma ken van oudbouw veel aan dacht moeten worden ge schonken, want de behoefte aan bejaardenwoningen is groot. Een belangrijk hulpmiddel voor het zo lang mogelijk be houden van de elfstandig- heid van de ouder wordende mens is ook het verzekerd zijn van goede huishoudelijke hulp. Vanuit de KVP-fractie is er meermalen bij het col lege op aangedrongen samen met de instellingen voor ge zinsverzorging na te gaan in welk tempo de bejaarden hulp in hun kader kon wor den uitgebreid. Gelukkig rijn door de tostandkoming van één Leidse Stichting voor Gezinsverzorging de moge lijkheden van deze hulpverle- 1 ning belangrijk toegenomen. De dienstencentra, die nu op een aantal plaatsen dn de stad functioneren, vormen eveneens een belangrijke schakel in het zo lang moge lijk bewaren van de zelfstan digheid van bejaarden. Niet iedereen echter die op leeftijd is gekomen, kan zelf standig blijven wonen en voor hen zal opname in een verzortingshuis of verpleeg huis noodzakelijk zijn. Ten einde te bereiken dat die be jaarden in een verzorings- huis worden opgenomen, die dat ook werkelijk nodig heb ben, is onzerzijds herhaalde malen aangedrongen op de totstandkoming van een z.g. „centraal opnamebeleid". Deze inmiddels ook weete- lijk voorgeschreven Ad viescommissie Bejaardencen tra Leiden functioneert nu gelukkig en is gevestigd in het gebouw van de G.G. en G.D. Waar iedereen die voor opname in een verzoringste- huis in aanmerking wil ko men zich moet aanmelden. Aan de hand van verschillende gegevens medische zowel als sociale die zeer zorg vuldig worden nagegaan, wordt betreffende de urgen tie van de aanvrage om op neming advies uitgebracht aan het bestuur van het ver zorgingstehuis waarnaar de voorkeur van de aanvrager uitgaat. De betreffende be sturen hebben de uiteindelij ke beslissing. Een groot voordeel van dit centraal aanmoldingspunt is verder, dat daar kan worden nage gaan welke huilp (gezinsver zorging, dienstencentrum) kan worden geboden als op name nog niet gerealiseerd kan worden, terwijl ook kan blijken dat met verstrekking van de juiste hulp opneming in een verzoringshuis voorlo pig nog niet noodzakelijk is. Dat de KVP-fractie zie hheeft willen inzetten voor de be langen van haar bejaarde medeburgers blijkt tenslotte uit de beleidsnota over de verschillende voorzieningen voor het welzijn van de be jaarden, die door ons, met steun van andere fracties, eind 1971 bij motie aart het college is gevraagd. Helaas is deze nota, die 1 oktober 1972 had moeten verschijnen, eerst eind 1973 gereed geko men en het is de vraag of behandeling in deze zittings periode nog mogelijk is. In elk geval ligt er een taak voor de nieuwe CDA-fractie om dit punt aan te pakken en een goed gemeentelijk welzijnsbeleid voor deze ca tegorie medeburgers verder uit te bouwen. De Leidse be jaarden hebben daar recht op! fh.t^ lijkh Iet t heef I hoog

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4