EeidaeSomatit Zuidhollands strand door olie belaagd ijmaker KISSINGER VORDERT GOED Bonn geconfronteerd met nieuw spionageschandaal VERKEER ONDER INVLOED VAN LANG WEEKEINDE N.-Ierse leiders ontboden door premier Wilson Porceleyne Fles: afzet gestagneerd Geen pari. enquête aardgas contracten ALGERIJE: OLIE EMBARGO OPHEFFEN verdien hechte 65e JAARGANG No. 19819 VRIJDAG 24 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE De Wal tons De TROS start vanavond een Ame rikaanse familieserie onder de titel „De Waltons" op Ned. II om 1915 uur. In de Eddy Go Round-show op Ned. I om 20.21 uur een reek9 topartiesten. VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer. Over wegend matige wind uit noord tot noordoost. Min. temp. van 8 graden aan zee tot 4 graden in het binnenland. Maxima morgen circa 16 graden. Morgen zon: 4.33—20.41, maan: 8.13. PAPIER WORDT DUUR BETAALD Papier is een kostbare zaak aan het worden, en dus ook het krantepapier. Vorig jaar om deze tijd kostte het krantepapier nog 550 gulden per ton op dit mo ment is dat al 950 gulden per ton. De zes kranten die u wekelijks in de bus krijgt wegen samen 0,66 kilo. Dat wil zeggen dat van deze stapel op de weegschaal alleen al de papierkosten stegen van 36 naar 63 cent. MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Na de reeds sterke verhoging van de papierprijzen per 1 januari j.l. zijn deze daarna belangrijk verder geste gen. Deze en andere kostenstijgingen noodzaken de Nederlandse dagbladen hun abonnementsprijzen per 1 juni a.s. wederom aan te passen. De verhoging is op de voorgeschreven wijze bij de minister van Economi sche Zaken gemeld (en heeft dienst instemming ver kregen). 2.49 per week 32.21 per kwartaal. 125.25 per jaar. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abon nementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. de Directie DAiMLON WBRKTIJDVBRKORTLNG „De Porceleyne Fles" te Delft gaat zes weken lang de produktie on derbreken. Deze onderbreking is van 4 juni tot en met 12 juli, vooruit lopend op de aansluitende bedrijfsvakantie. Zij is noodzakelijk gewor den door de in het afgelopen jaar sterk gestegen voorraden tegels. Tevens is een vergunning tot werktijdverkorting van twee dagen per week gedurende een periode van zes weken aangevraagd voor de sieraardewerkafdeling. De Danlon kousenfabriek te Emmen gaat opnieuw een periode van 6 weken werktijdverkorting voor 'de 1200 personeelsleden aanvragen. Dit betekent opnieuw een halve week werken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een groot aantal Nederlanders heeft in verband met Hemelvaart gisteren een lang weekeinde genomen. Dit was vanmorgen duidelijk merk baar bfij zowel het openbaar ver voer als bij het overige verkeer. Het was veel minder druk, dan op andere werkdagen. Het lange weekeinde voor vele Nederlanders heeft gisteren wel gevolgen gehad. Zo hadden de spoorwegen het gistermorgen zeer druk door reizigers, die zich west-oost en richting zuid bewo. gen. Ook het wegverkeer onder vond de zucht van velen om ex- tra vakantiedagen te nemen. Daardoor ontstonden op de rijks wegen richting oost en zuid soms langdurige files, die zich 's avonds in omgekeerde richting niet meer herhaalden. De reizigers en verkeersdeelne mers, zijn waarschinlijk over gespreider uren huiswaarts ge keerd, of bleven nog daar, waar heen zijn 's morgens vertrokken waren. Het groot reizigersaanbod noop te de N.S. gistermorgen een aantal treinen te verlengen, voor al op de lijn Den Haag-Twen- te en Rotterdam-Twente. Voor een deel hing dit wellicht samen met de wedstrijd van het Neder lands elftal gisteren in Hengelo. Gouda ondervond in dit verband de gevolgen met zeer veel wach tende reizigers. Elftal Haïti tiogelijk naar Leiden jjDEN Zeer waarschijnlijk |a! het elftal van Haïti op door leis naar de wereldkampioen- jchappen voetbal in Duitsland jok Leiden aandoen voor het ipelen van een wedstrijd tegen iet Leids Elftal. te mogelijkheid, geschapen loor de inspanningen van de 'club 101" en de bemiddeling fan Hans Kraay, Ajax' nieuwe pchnische leider, is alleen nog Ifhankelijk van de toestemming fan de FIFA; de KNVB heeft laar toestemming reeds ver eend. Zekerheid verwacht de eer Erades, Voorzitter van de 'Club 101" een dezer dagen van |e FIFA te krijgen. wedstrijd zal gespeeld worden Tweede Pinksterdag op het FC-terrein aan de Boshuizer- jade. Den Haag (ANP) De Tweede Kamer, zal geen parlementaire enquete instellen naar de aard gascontracten, waarin de prijs en leveringsvoorwaarden bij uit voer van aardgas zijn vastge- De kamercommissie voor econo mische Zaken wil wel zo spoe dig mogelijk beschikken over feitelijke informatie over de procedure bij de totstandkoning van de contracten, de invloed van de regering en de mogelijk heden tot controle. Den Haag—Leiden Het Scheveningse strand is vandaag weer ontdaan van de dikke olielaag, die gistermorgen in plakken van soms twintig meter breed het zandstrand on bruikbaar maakte. De olielaag, vermoedelijk door een schip in volle zee gelost, had de stranden langs de Noordzeekust tus sen Scheveningen en Noordwijk in hevige mate bevuild. Wassenaar werd het ergste getroffen. De gemeentelijke reinigings dienst van Wassenaar ver wacht de kleverige sub stantie pas binnen een dag of veertien volledig ver wijderd te hebben. Een vliegtuig van de marine had woensdag de grote olie vlek op de Noordzee al ontdekt en alarmeerde de gemeenten Wassenaar, Katwijk en Noord- wijk. De olie zette zich in de nacht van woensdag op don derdag in dikke plakken af op de kust. De gehele kustlijn werd bedekt door een rand van gemiddeld vijf meter breed. In Scheveningen werd gister morgen direct met man en macht gewerkt. Dertien voer tuigen werden door de Haagse reinigingsdienst ingezet. Bij het opkomen van de vloed werden de werkzaamheden stopgezet, maar het grootste deel van de kleverige substan tie was toen al verwijderd of onder een dikke laag zand ge schoven. De reinigingsdienst van de ge meente Wassenaar zette gister morgen een bulldozer in, maar deze stopte 's middags om het karwei vandaag met meer ma terieel aan te pakken. Door het hoge water vannacht is de olie- werd hard gewerkt om de dikke laag olie die het Scheveningse strand teisterde, te Maar deze jongens vonden het wel leuk voor een keertje. massa opgehoopt in een strook van tweeëneenhalve meter breed. Afvoer is volgens de Wassenaarse politie niet moge lijk. De reinigingsdienst zal de olie onder het zand werken. De situatie in Katwijk en Noordwijk was aanzienlijk minder erg dan in Wassenaar, de plaatselijke politie sprak zelfs over „een matige veront reiniging". Het strand voor de bebouwde kom van Noordwijk was gistermiddag al schoon. In Katwijk zou men vandaag be ginnen. De werkzaamheden van de ge meenten werden ondersteund door de aktiviteiten van een schip van Rijkswaterstaat, dat op zee de nog aanwezige olie met chemische middelen be streed. ERUZALEM (AP-UPI) De Inerikaanse minister van buiten- ndse zaken en bemiddelaar in de Pestie Midden-Oosten, dr. Henry Issinger, heeft Israël en Syrië fer de kwestie van vermindering wederzijdse troepensterkte op Golanhoogte veel dichter bij el kaar gebracht aan de hand van nieuwe, nog niet bekend gemaakte Amerikaanse voorstellen. Deze voorstellen waren eerst voorgelegd aan de Israëlische premier Golda Meir en daarna aan de Syrische president Hafez Assad. Kissinger heeft verder vooruitgan gen geboekt over de omvang van de VN- troepen, die toezicht zullen houden in de bufferzone tussen Syrië en Israël en in de gebieden, waar de wederzijdse verminde ring van troepensterkte reeds heeft plaats gehad. De Amerikaanse minister pleegde vanmorgen opnieuw overleg met de Israë lische leiders en zou vanavond of morgen naar Damascus terugkeren. Hij zal niet later dan zondag naar Washington ver trekken. Intussen heeft de Israëlische kabinetsfor mateur, Jitzjak Rabin vorderingen ge maakt met een meerderheidsregering. De Israëlische arbeiderspartij en twee kleine partijen, de onafhankelijke liberalen en de partij voor burgerrechten, hebben een overeenkomst getekend tot vorming van een dergelijke regering, die op 61 van de 120 leden van het parlement zal kunnen steunen. fan onze correspondent F.Wennekes) NN Door opzienbarende onthullingen het economische maandblad Capital is -Duitsland opnieuw in een spionage- rts gestort. Volgens de beschuldigingen het rechts-georiënteerde tijdschrift zou hoofd van de binnenlandse veiligheids van de bondsrepubliek, Günter Nollau, spion van de DDR zijn. de ontmaskering van Willy Brandt's per- lijke secretaris Guillaume als Oostduitse sloeg deze mededeling als een bom in P veroorzaakte zij een wijdverbreide onze. pheid. De regering nam de aangelegenheid zo ernstig op, dat zij ondanks de zondagse rust van Hemelvaartsdag een persconferen tie bijeen riep. Hier dementeerden woordvoerders van de worlichtingsdienst en van binnenlandse za ken de beschuldiging met alle nadruk en kondigden zij gerechtelijke stappen tegen het maandblad aan. Zij zeiden de beschuldigin gen als een tegen de regering gerichte cam pagne te beschouwen. Volgens „Capital" is de uit de DDR afkom st "e Nollau vóór zijn vlucht in 1950 in een n dzaak verwikkeld geweest. Korte tijd i' jn aankomst in de Bondsrepubliek was h i van de SPD en medewerker van de binnenlandse veiligheidsdienst geworden. Hier maakte hij regelmatige promoties tot dat hij twee jaar geleden tot leider benoemd werd. Tot nu toe heeft hij ieder onderzoek naar zijn antecedenten glansrijk doorstaan. De ontmaskerde Günther Guillaume heeft naar het schijnt zijn werk zo geraffineerd verricht, dat de justitie er niet In schijnt te- kunnen slagen afdoende bewijzen tegen hem te vinden. De kans is zodoende niet uitgeslo ten, dat hij spoedig op vrije voeten gesteld zal moeten worden. De justitie in Bonn ziel daarom met vrees een verzoek van Guillau- mes advocaat, om hem wegens onvoldoende bewijs vrij te laten, tegemoet. Goudvondst HOOGMADE Tijdens werk zaamheden in een plantsoen in Hoogmade heeft een hovenier van de gemeente een gouden munt opgegraven, die na schoon maak nog in zeer goede staat bleek te verkeren, het was een uit 1604 daterende gouden Dub bele Albertljn. Deze munt is af komstig uit de Zuidelijke (des tijds Spaanse) Nederlanden. De munt zal waarschijnlijk een plaats krijgen in het Van He- messenmuseum in Woubrug- ge. ■■BHB ÜB1 Onbekende hakt poeze- staarten af LEIDEN Op het Gangetje In Leiden werd gistermiddag een poes met afgehakte staart aan getroffen. Dit Is reeds het vier de geval van dierenmishande ling in deze weck waarvan bij poes buiten; het dier kwam een uur later eveneens met gecou peerde staart terug. Afgelopen woensdag werden op de Diemei straat drie poezen aangetroffen een vrouwtje met twee jon gen waarvan er twee hun staart misten. In het eerste en het laatste geval heeft de Stich ting Dierenhulpdienst zich over de dieren ontfermd. ■■■■■■■BB Dankuwel - Alstublieft _n Kroramcnli danken de Nederlani so Vereniging van Huisvrouwen dat zij Novllon als onlge vloerbedekking het m o Keurmerk tegekend. WIJ, van Krommenie, bieden alle Nederlandse huisvrouwen Novllon v:in Krommenie aan: do vlocrbedokklng Novllon van Krommenie. De enige vloerbedekking met *t Gouden Keurmerk en garantlebewU». Gisteren werd de hoofdweg naar het zuiden van Belfast geblokkeerd door leden van de UDA. Zij hielden de stroom verkeer tegen om kracht bij te zetten aan de staking die de stad nu al zeven dagen lamlegt. BELFAST (AP) De Britse pre mier Harold Wilson heeft de Noord-Ierse leiders vandaag in Londen ontboden voor bespre kingen over de door de protes tanten uitgeroepen staking die het land in een complete chaos heeft gedompeld. Intussen zijn duizenden Britse militairen in gereedheid gebracht om de be langrijkste diensten in het land over te nemen. Door de staking zijn handel en in dustrie stil komen te liggen. Lange rijen auto's stonden voor benzinestations in de hoop wat litertjes te kunnen bemachtigen tienduizenden gezinnen in de tweede stad van Noord-Ierland, Londonderry, zaten zondag al zonder gas. De leiders van de stakende pro* testanten in Noord-Ierland heb ben vandaag inmiddels maatre gelen bekend gemaakt om een totale stopzetting van de electri- citeitsvoorziening te voorkomen en een confrontatie te vermij den met het Britse leger. De stakingsleiders hebben ver klaard dat zij de bevoorrading van de electriciteitscentrales niet zullen beletten zolang do produktie beperkt wordt tot 60 pet. van de normale hoeveel heid. Sedert het begin van de staking is de electriciteitsvoorziening ge daald tot 30 procent van de nor male hoeveelheid. Er dreigde een totale stopzetting van de voorziening wegens een tekort aan brandstof voor de centrales. Het Noordierse parlement heeft besloten het door de extreem protestanten bestreden „akkoord van Sunnlngdale" uit te stellen tot na de verkiezingen in 1977 of 1978. ALGIERS (Rtr) De Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Abdelazlz Boutcfllka, heeft gisteravond om opheffing van het Arabi sche olie-embargo tegen Nederland en Denemarken verzocht. Hij meent dat Europa op dezelfde voet als de V.S. behandeld moet wor den. Bouteflika zei tegen verslaggevers dat Europa „nog een kans" moet krijgen. Hij onderstreepte het constructieve standpunt van Ned?r- land op de speciale V.N.-bijeenkomst van vorige maand. Met die houding moet rekening worden gehouden, zei hij. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u In samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. Stuur eon boeket bloemen naar: LEIDSE SUCOURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1