Paniek in België door ..bom-auto's" Lange termijn sparen. Rijkspostspaarbank ficidócSoiwcwit |SRAËL GRIJPT ZELFMOORD- OMMANDO'S Enige oplossing )ennendalnieuw bestuur voor Sossi in vrijheid Aaf Bouber overleden HOF VAN BEROEP: Nixon hoeft geen handen af te geven i Coupon Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS uw nationale spaarinstelling regen AEl 191 IJDAG 24 MEI 1974 LEIDSE COURANT icialia BRUSSEL/ANTWERPEN Woensdag hebben ontploffingen van Nederlandse auto's in Brussel, Antwerpen en Luik grote opschudding veroor zaakt bij onze zuiderburen. De auto's waren geparkeerd bij Spaanse instellingen. Bij de ont ploffing in Brussel raakten twee mensen gewond waarvan één ernstig. De auto in Brussel was gehuurd bij het Amster damse verhuurbedrijf Rent-a-Car door een Fransman, die zich legitimeerde als Jacques Apressol. De auto's in Luik en Antwerpen ble ken gestolen te zijn in Amsterdam. Kort na de explosie werden bij de residentie van de Spaanse ambassadeur in Brussel nog twee auto's met Nederlands kenteken ontdekt. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven en werd de omgeving ontruimd. De eigenaar van een van de auto's, de Hagenaar Van H. zag de con sternatie en ontdekte dat het om zijn wagen ging. Met veel moeite heeft hij de Rijkswacht er van kunnen overtuigen dat hij zijn eend alleen voor vervoer gebruikte. In Luik werd een geparkeerde auto door de po. litie opgeblazen zonder dat er was vastgesteld dat er explosieven in verborgen waren. Algemeen wordt aangenomen dat de explosies het werk zijn van een Spaanse actiegroep. In verband daarmee zijn ook in Nederland extra veiligheidsmaatregelen genomen bij de Spaanse ambassade, het consulaat en het kantoor van Iberia. Werkgroep Nieuw-Dennendal: Gekaapte liegtuigen moeten kunnen landen TEL AVIV (Reuter) Luchtverkeersleiders zullen gekaapte vliegtuigen geen landing meer weigeren, zelfs wanneer de betrokken regeringen het tegendeel hebben besloten. Dit is op de jaarlijkse bijeenkomst van de internationale fede ratie van verkeersleiders in Tel Aviv besloten. Volgens de conferentie ont staan er ernstige menselij ke problemen wanneer aan gekaapte vliegtuigen een landingsvergunning wordt geweigerd. De federatie heeft daarom besloten dat haar leden bevelen van de overheid zullen negeren en overeenkomstig de aanvaar- humanitaire beginselen, gekaapte vliegtuigen zullen toestaan te landen. Patricia Hearst wellicht naar Mexico I MEXICO (AFP/Reuter) De Amerikaanse federale recherche heeft volgens het blad „ultimas noticias" aan de Mexicaanse autoriteiten gevraagd te trachten de voortvluchtige Patricia Hearst te arresteren. De Amerikaanse autoritei- I ten zijn er vast van over tuigd dat Patricia met ten minste zes guerillastrijders de richting van de Mexi caanse grens zijn gevlucht. Eerder waren er berichten, dat zij de wijk naar Europa hadden genomen. Van een onzer verslaggevers taal los te laten en met med- werking vande overheid een UTRECHT ,De enige mogelijk- njeuwe stichting te realiseren heid om uit de totaal onover- waar pupillen en personeel zichtelijke situatie rond Dennen- stichting zou bijvoorbeeld in ht dal te komem is de vorming westen van het land een onder van een nieuw bestuur van de dak kunnen vinden. Inmiddels Willem Arntz-stichting. Dat is heeft de beheerder de heer Gay echter afhankelijk van de be- Balmaz nog twee groepsleiders reidheid van de benoemende in- op staande voet ontslagen en stanties: provinciale staten en dat zijn arbeidscontract op b. en w. van Utrecht". Dit is de juni niet wordt verlengd. Vol- mening van prof. L. Hulsman gens de werkgroep Nieuw-Den- van de werkgroep Nueuw-Den- nendal zou de heer Balmaz nendal. Ook het bestuur van de staatssecretaris Hendriks PvdA vindt dat er snel een kele keren gevraagd hebben nieuw bestuur moet komen. De hem van zijn functie te onthef- werkgroep verwacht echter dat besloten heeft Dennendal niet te splitsen) voort zal gaan met zijn oorspronkelijke taak: eva cuatie van de pupillen van de Een groep ouders van Dennedal- pupillen heeft voorgesteld een splitsing alvast te realiseren op het terrein in Den Dolder en een tussenfiguur aan te stelln tussen bejeerder Gay Balmaz de erkgroep zelf is er nog de Mario Sossi, de door t gamsatie ontvoerde na zijn vrijlating dolgelukkig omarmd door zijn vrouw en zijn moeder. GENUA (AP-UPI) Mario Sossi, de Italiaanse officier van justi tie die vijf weken geleden door linkse terroristen werd ont voerd. is gisteravond in Milaan vrijgelaten. De 42-jarige openbare aanklager was zwak, moe en verma maar was niet slecht behan Na zijn vrijlating had hij een taxi en een trein genomen om van Milaan naar Genua te ko men. Zijn ontvoerders hadden hem half versuft door verdoven de middelen op een bank in hef park achtergelaten met een eer ste-klas treinkaartje in zijn zak Er is niet bekend of was inge gaan op de eis van de ontvoer ders tot vrijlating van acht ge vangenen. AMSTERDAM Op 88-jarige leeftijd is overleden de actrice Aaf Bouber. Mevrouw Bouber- ten Hoopen overleed in het An ton Hendrik Gerhardhuis in de hoofdstad, waar zij sinds 1 de cember 1961 verbleef. Zij had vorige week vrijdag een beroer te gekregen. WASHINGTON (UPI) Een federaal hof van beroep van het district Columbia heeft gisteren de uitspraak van een lagere rechtbank bevestigd, volgens welke de commissie van justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den geen recht op vijf geluidsbanden van president Nixon heeft. De commissie probeert nu al bij na een jaar de bandjes in han den te krijgen. President Nixon heeft woensdag een dagvaarding voor meer bandopnamen van presidentiële gesprekken van de hand gewe zen. Nixon zei in een brief aan de commissie dat hij weigerde ten heeft bij een federale recht bank een eis ingediend de presi dentsverkiezingen van 1972 on geldig te laten verklaren. Vol gens de 4000 leden tellende bond zijn de verkiezingen ongeldig, omdat zich daarbij een aantal strafbare en onwettige feiten heeft voorgedaan. meer bandopnamen betref- E™. Pa«r. d'« voo\ nog fende Watergate op te geven. Witte Huis werkt en die onlangs het gebruik van vloekwoorden door de president heeft verde digd heeft van zijn superieur opdracht gekregen naar Boston terug te keren „om te bidden en na te denken". De jezuiet John McLaughlin, felle verdediger van president Nixon, is woensdag door zijn overste teruggeroepen naar Boston, om daar ,,te bidden en over zijn le ven na te denken". McLaughlin was werkzaam op het Witte Huis als assistent van de president. „De Krijtberg" blijft open HAARLEM (ANP) De Amster damse r.k. kerk „De Krijtberg" aan het Singel wordt niet geslo ten. Mgr. Zwartkrufls, bisschop van Haarlem heeft het besluit tot sluiting, dat reeds In 1968 werd genomen ingetrokken. Vooral de laatste jaren bezoekt een steeds groter wordend aan tal kerkgangers De Krijtberg. Tegelijkertijd toonde een toene mend aantal instanties, zoals de gemeente en monumentenzorg, zich betrokken bij het behoud van de kerk, waarvoor een ac tiegroep in het leven was geroe pen. Vlees blijft duurder RIJSWIJK (ANP) Aan alle kanten zijn de vleesprijzen weer opgetrokken. De inkoopprijzen die de slagers voor onderdelen van varkens moeten betalen zijn zo gestegen dat ze in hun winkels de prijzen moeten her- Dit meldde de heer A. P. Goos- sens. vice-voorzitter van het be- drijfsschap voor het slagersbe- drijf en bestuurslid van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, tijdens de vergadering van dit schap. Bij het Produktschap was bekend geworden, dat de groothandel- prijs van varkensribben, na een dieptepunt van 5,10 tot 5,30 in de week van 6 tot 11 mei be reikt te hebben, in de afgelopen week op 5,80 h 6 was geko- Door het Produktschap werd de situatie op de vee- en vlees markt niet rooskleurig bevon den. In de vee- en vleessector heeft de Italiaanse invoerbeper king haar meest directe uitwer king gehad op de varkensmarkt, volgens secretaris Bikker van het Produktschap. -Si lection: iolen chtige eige, L AVIV (UPI) Israëli sche troepen in het gebied van Golan hebben gisteren bij een gevecht zes Arabi sche guerrilla-strijders ge dood en twee gevangen ge nomen, van wie er één heeft gezegd dat zij een zelfmoord-actie als in Ma'alot voornemens wa ren. De Arabieren kwamen uit Syrië. )e gevangenen genomen 27-jarige Abdoellah El-Mehdi zei tot jour nalisten in het gebied van Golan dat hij en zijn kameraden be hoorden tot het Democratisch Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Leden van deze groep gijzelden 15 mei in Ma'a lot scholieren bij de bevrijding waarvan 24 Israëliërs en de drie Palestijnen om het leven kwamen. Ibdoellah El-Medhi (27) uit Alep po, zei dat hij opdracht had ge bouwen in twee Israëlische ne derzettingen in Afik en Ha'in i bezetten en Israëlische burger te gijzelen. >e Roemeense, Japanse, Oosten rijkse of Franse ambassadeur zou gevraagd worden te bemid delen voor gevangenen. De am bassadeurs zouden gemachtigd worden tot onderhandelingen door het noemen van een v/achtwoord dat een Arabisch land zou verstrekken. Nadat de gevangenen naar een Arabisch land zouden zijn over gebracht zou een tweede wacht woord worden gebruikt om een operatie te beginnen om de guer rillastrijders uit Israël te krij gen. Daarna zou een laatste wachtwoord moeten worden doorgegeven om de beëindiging van de actie aan te duiden. „Men zei ons dat wij ons een ver lenging van de termijn met één uur zouden kunnen permitteren. Maar daarna zouden wij de ge houwen met alle aanwezigen, met inbegrip van onszelf, opbla zen. als niet op onze eisen was ingegaan", aldus Mehdi. Dochter voor Nancy Sinatra I OS ANGELES De zangeres !ancy Sinatra en haar man, Hugh Lambert hebben een dochtertje. Het is hun eerste kind en het eer ste kleinkind van Frank Sina tra. Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 91% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of vraag informatie op het postkantoor. j Naam: I Adres: Plaats: LEC I I I(in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) 's Nachts dicht DAT BOVAG EN POMPBEDIENDEN ervoor passen des nachts en in die late avonduren het slachtoffer te worden van misdadigers die op een gemakkelijke manier aan het geld willen komen, is te be grijpen. De ligging van diverse benzine-stations is dermate geïso leerd, dat rovers in het donker vrij spel krijgen. De politie is numeriek te zwak dat zij op de meeste plaatsen voor een afdoende bewaking kan zorgen. Dubbele bezetting van de pom pen lijkt een hulpmiddel, maar ook wanneer de pompbedienden dan getraind worden op het gebruik van wapens in noodgevallen, blijft er risiko; en wie betaalt bovendien de extra kosten van zo'n dubbe le bezetting. HOEWEL UITGEREKEND HET SEIZOEN voor de deur staat, waar dichte benzine-stations en benzine-pompen des avonds en des nachts veel ongerief kunnen bezorgen, is begrijpelijk dat de overheid bereid is mee te werken aan een regeling welke de benzi ne-stations des nachts doet sluiten. Mits wel zorg ervoor gedragen wordt, dat voor noodgevallen altijd oplossingen te vinden zijn. Daarbij zal ook het internationale toerisme niet vergeten mogen worden. Er zal wel In de eerste plaats gedacht worden aan het automatiseren van de benzine-stations. De geldrovers zullen het dan vooral op die stations gaan munten; de aanleiding tot misdadigheid blijft bestaan, maar er zullen geen mensenlevens bedreigd worden. ZOU OP vitale punten - op knooppunten van grote wegen - en in de gro te stadscentra niet gewerkt kunnen worden met bemande stations, waar slechts met gemakkelijk ongeldig te maken waardebonnen be taald kan worden en in de nachtelijke uren geen enkele toeveelheid geld aanwezig is? Verder zou bij bewaakte grensposten altijd een benzine-station open moeten zijn. Zorgen voor een redelijke beveiliging lijkt ons in die ge vallen niet zo moeilijk, terwijl het doorgaande verkeer dat des nachts moet rijden dan in elk geval geholpen is. Weeroverzïcht Vr zonn g opklaringen bewo*<ng mist hagel sneeuw Tjf. onweer 1» temperaturen ww warmtefront ww kou-front windrichting ton bchtdruk in millibaren H hogo-drukgebied L lage-dnkgebied verplaatsingsrichting DE BILT Een krachtig ge bied met hoge barometerstan den ten westen van de Britse ei landen bepaalt voorlopig de cir culatie boven west-europa. Gis teren trok een kleine depressie over de Noordzee en onze omge- vingnaar noordoost-Frankrijk. Dit ging op veel plaatsen met flinke en langdurige buien ge paard. Meerdere stations meld den 15 tot 20 millimeter regen. Het hogedrukgebied ten westen van de Britse Eilanden houdt ook morgen boven ons land een noordoostelijk stroming in stand. Het zal daarbij droog en vrij zonnig zijn, maar niet warm. Vooruitzcihfcen voor zondag, droog en overwegend zonnig. Aanhou dend te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 16 Min. temp.: omstreeks 7 graden. Max. temp.: omstreeks 15 graden. Kansop een droRe periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN po Bilt Lelüe eindhoven Den Heldor Luchth. Lid, Twente Vllsslngen Zd.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Heutnkl Innnbruck Llssubon Locnrno Londen Luxemburg FarlJ» Spilt Zurich Casablanca I. bow. zw. bcw. gch. bcw. 1. bcw. regenbui Kruisinga wil aandacht voor bejaarden UTRECHT (ANP) ln vergelijking met jongeren zijn er in onze omgang met oudere mensen grote on rechtvaardigheden en mis standen. Het Is een schan de, en tekenend voor de waardering van do ouderen, dat er geen parlementslid van 65 jaar of ouder is". Dit zei dr. Kruisinga (CHU fractievoorzitter In de Tweede Kamer) In Utrecht op de Algemene ledenver gadering van de Nederland se Vereniging voor Geronto logie, waarvan hij thans voorzitter ls. Hij pleitte voor meer weten schappelijk onderzoek naar de sociale contacten van ouderen, naar hun maat schappelijke vereenzaming en paar de mogelijkheid Iets te veranderen aan het negatieve, stereotype beeld dat men van de bejaarde heeft. Op gebied van Geron tologie wordt nog teveel on gecoördineerd gewerkt (door maatschappelijk werk, vrijwilligers en wo ningbouwverenigingen) en ook met te weinig visie op de ouderen. Paus vraagt om amnestie in Heilig Jaar VATIKAANSTAD (AP) p„u, Paulus heeft gisteren in een bul waarin 1975 wordt uitgeroe pen tot Heilig Jaar de regerin gen van alle landen gevraagd amnestie te verlenen aan ge vangenen en speciaal politieke gevangenen. De bul, getiteld „Vernieuwing en verzoening", noemt geen na men maar volgens Vatikaanse zegslieden is boodschap in de eerste plaats bedoeld voor rooms-katholieke landen als Spanje, Chili, Brazilië en Uru guay. In 19)0, het laatste heilige jaar, heeft een oproep tot amnestie door Paus Pius XII tot gevolg gehad, dat een tiental landen in Europa en Latijns-Amerika am nestie aankondigde voor een groot aantal politieke en andere gevangenen. Duke Ellington ernstig ziek NEW YORK De 75-jnrlge Duke Ellington die sinds het begin van april in een ziekenhuis in New York verblijft, heeft lon gontsteking opgelopen. In een verklaring die woensdag door het ziekenhuis is uitgege ven wordt gezegd dat dit voor Ellington "een ernstige ziekte

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13