EcidócSouumt Tien jaar hulp Nederland fblijmaker Militaire actie van Britten in straten Belfast UIT DENNENDAL 12 PUPILLEN „ONTVOERD pT 11 Na onafhankelijkheid Suriname in 1975: weden laat «iderzeeër intsnappen 2-2 Discussie PTT-ers met CDA verdien 'n echte (Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. ertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal ƒ30,66; jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent 65e JAARGANG No. 19818 WOENSDAG 22 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Over hunkering naar vriendschap een rits tv-spel onder de titel ..Eon handvol Halleluja" op Ned. om 20.25 uur. ZELFDE TEMPERATUREN Opklaringen afgewisseld door en kele buien. Matige tot krach tige wind uit west tot noord west. Min. temp. omstreeks 8 ongeveer 15 4.36-20.38. Maan: j)EN HAAG Suriname kan er zeker van zijn dat na de onaf hankelijkheid eind 1975 Neder land gedurende de volgende tien jaar op grote schaal ont wikkelingshulp zal verlenen. Minister-president Den Uyl zei dit gisteravond aan het slot van het driedaags koninkrijks- overleg. „Suriname wordt een concentratieland voor de Ne derlandse ontwikkelingshulp". Hij voegde er aan toe dat er voor de ontwikkeling van Suriname een inte graal ontwikkelingsplan moet ko men, Het driedaagse overleg tussen de premiers van de rijksdelen, Den Uyl (Nederland), Arron (Suriname) en Evertsz (Antillen) heeft er ondet meer toe geleid dat de koninkrijks commissie opdracht krijgt bij haat verdere werkzaamheden de verwe zenlijking van het streven van de re gering van Suriname naar onafhan kelijkheid van het land op geen an der tijdstip dan einde 1975, als uit gangspunt te nemen. De regeringen van de drie landen zijn voorts overeengekomen, dat ten aan zien van onder meer de grenskwes ties in Suriname, de associatie mei de Europese gemeenschappen, de or. ganisatie van het ministerie van buitenlandse zaken van Suriname en de organisatie van de defensie van Suriname bilateraal overleg van de regeringen van Nederland en Surina me zal plaats hebben. Nederland en Suriname zullen op korte termijn overleg plegen over de verschillende aspecten van de migratie uit Surina me naar Nederland en de mogelijk heden tot bevordering van emigratie. Huwelijk In de Ameri kaanse stad Denver is de 16 jaar oude Maharaj Ji, de geestelijke vader van de Divine Light Mission, met zijn secretaresse getrouwd. De goeroe had wel toestemming van de rechter nodig om te mogen trouwen met de 24-jarige Marolyn Lois Johnson. Als huwelijkscadeau kreeg het jonge paar een zil veren Maserati. ■HM ICKHOLM (AP) - Zweden seft vanmorgen een onbekende jltenlandse onderzeeboot, die de Oostzee verzeild was ge- lakt de gelegenheid gegeven i Zweedse territoriale wateren verlaten. eren werd het vaartuig waar- inomen in de Kapellhamn-baai in de noordkust van Gotland, !t grootste eiland in de Oost- Daarop trok de Zweedse ie al haar vaartuigen uit gebied terug. Toen een ver- ningsvaartuig zeven uur la- r weer op onderzoek uitging bs de onbekende onderzeeboot Irdwenen. In de Kapellhamn- lai zouden manoeuvres van de arine worden gehouden. Koninklijk bezoek aan lools concert •1 HAAG Prinses Beatrix en ins Claus hebben dinsdagavond het Vredespaleis een concert jgewoond, dat de Poolse presi- jnt van het Internationaal Ge- ichtshof, prof. Manfred Lacks, r gelegenheid van de dertigste (rjaardag van de Poolse volks- rnbliek aanbood, was de eerste maal in de 50- ige geschiedenis van het Vre- spaleis, dat er een concert ;rd segeven. Robert Szreder fiool) en Bogny Halacz (piano) jeelden werken van Poolse Imponisten. HONGER IN NIGER Toeareg-vluchtelingetjes wachten in één van de vele kampen bij de stad Nihamey in Niger op voedsel en andere hulp. Nu Nederlandse mili tairen volgens de regering van Niger niet welkom zijn, hebben zij om medische hulp gevraagd (zie voor meer nieuws pag. 21). medische hulp gevraagd (zie voor meer nieuws pag. 13). (Van onze correspondent) BELFAST.- Een grcte macht van Britse militairen in ge vechtsuitrusting is vanmorgen Belfast binnengerukt, om de door de protestantse stakers opgeworpen barrikaden op te ruimen. De straten werden met bulldozers schoonge veegd. In Engeland zijn troepen in staat van paraatheid gebracht. Inmiddels hebben de stakers hun greep op het economische leven in Noord-Ierland nog versterkt door de verkoop van brandstof te blokkeren. De militaire actie kwam na een nacht van beschietingen en bomaan slagen. Bij twee aanvallen van protestantse extremisten raakten vier meisjes gewond. Met ingang van vandaag wordt alleen nog maar benzine geleverd aan ziekenhuizen en openbare instellingen. „Wij hebben de macht geheel in handen", zei de leider van de pro testantse unionistische partij William Craig gisteravond zegepra lend, „Als we willen zouden wij zelfs een voorlopige regering kun nen opzetten". De stakers hebben gedreigd de gas- en watervoorzie ning stil te leggen en de rioolafvoer in do war te sturen, mocht de regering militairen gebruiken om de energievoorziening op gang te krijgen. De verminderde electriciteitsvoorziening heeft met name de agrarische bedrijfstak van het land in een chaos gestort. Duizenden kippen zijn omgekomen als gevolg van het stilvallen van de air con ditioning. Een bedrijf heeft 300.000 kuikens, die te jong waren om te worden verkocht, verdronken. Voor de weinige winkels die in de steden nog open zijn staan lange rijen mensen. In Belfast zijl. vlees, melk en brood uiterst schaars geworden. i Hanegem, die weer tegen kaart opliep, zal er da aarschijnlijk niet bij zijn. Gifvaten op de Rijn (Van onze correspondent) BONN Alle beschikbare sche pen van de Westdultse rivierpo litie op de Rijn stellen momen teel een onderzoek ln naar een onbekend aantal gifvaten, die ln de richting van Nederland drij ven. Hoewel het nog niet bekend is hoe de vaten in de Rijn terecht ge komen zijn, staat het vast, dat zij uit Amerikaanse legervoor- raden stammen. Zij bevatten een chemische stof. die Ameri kaanse militairen gebruiken om chemische gevechtsmiddelen weer onschadelijk te maken. Dit gebeurt normaal via strikt ge concentreerde akties, maar in open water kunnen deze bestrij dingsmiddelen zelf een gevaar vormen. Eniiny Verhey wordt concertmeester UTRECHT Emmy Verhey gaat met ingang vun het nieuwe sei zoen naast Jan Bleumers en Jan Nicola! de functie van eerste concertmeester bij het Utrechts symfonie orkest (USO) vervul- In. Ze maakte in 1962 bij dit or kest (tijdens een concert in Sche- veningen) ook haar debuut als soliste. Emmy Verhey gaat in het nieuwe USO-seizoen ook solistisch bij dit orkest optreden. Verongelukte helicopter gevonden DEN HAAG (ANP) Het mari nevaartuig Dokkum heeft gister middag het wrak van de op 10 mei jl. verongelukte KLM-Noord- zee-helicopter gelocaliseerd. Het vliegtuigwrak ligt op 200 kilome ter ten noorden van Den Helder in 45 meter diep water. Een dui ker van de koninklijke marine heeft het object op de bodem van de Noordzee geclassificeerd als de vermiste KLM-helicopter. Het bergingsvaartuig Bever van de firma Smit-Tak zal nu het vlieg tuigwrak gaan lichten. Utrecht (ANP) Uit het paviljoen Lorentz van de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Dolder is gisteravond een groep van twaalf pupillen ver dwenen. Dat werd van morgen ontdekt door een verpleegkundige. De drie groepsleiders die giste ren door Dennendal-beheerder Gay Balmaz op staande voet zijn ontslagen, blijken met twee collega's de pupillen 's avonds naar een ander adres te hebben overgebracht, vanwaar zij van morgen (twee dagen eerder dan het plan was) voor hun vakan tie zijn vertrokken naar Hoorn. De twaalf pupillen zijn alle 25 jaar of ouder. Zij zouden uit het paviljoen zijn gehaald om- 55 dat de vakantie, waarop zij zich zo lang hadden verheugd, dreig de niet door te gaan. Volgens Nieuw-Dennendal waren de ouders tevoren ingelicht en zou den zij akkoord zijn gegaan met deze „vervroeging" van de va kantie. (ADVERTENTIE) Onze mei-mode voor grote maten heeft lente-blijheid Montere mode voor grote maten. Zó lief gesneden, dat u zich een ander mens waant! Speels van lijn, subtiel van dessin. Doordacht van debardcur tot blouse, van rokje tot coat. Juist in grote maten; want wij dachten door waar 'n ander niet durfde! Met de hand op 'f hart: ons modcnicuws is uw moeite waard! (,Waal$ njptle Haarlemmerstraat 112-120 tegenover Donkcrsteeg Leiden Zonderdag Leden van de actiegroep „Zon derdag" hebben premier Den Uyl vanmorgen meer dan 158.000 handtekeningen aangebo den van personen die zich voor de zonderdag uitspreken. De ac tiegroep is van mening dat een regering die zich zodanig bezig houdt met welzijnsbeleid niet om één autoloze zondag per maand heen kan. Premier Den Uyl kon echter geen enkele toezegging doen. Hij realiseerde zich dat velen een zonderdag weldadig zouden vin den maar hij vroeg zich af of een dergelijk plezier onder dwang kan worden verschaft. Benzinestations vrijwel zeker 's nachts dicht INSPEET (ANP) - ln gro- eensgezindheid zijn verte- tWoordigers van de benzine- koopmaatschappijen, de kbonden, de overheid, de hag en de pompbedienden gisteren in Nunspeet in lneipe eens geworden over liting van alle benzinesta- hs in ons land van 20.00 tot r ter beveiliging van pompbedienden tegen over vallen. Binnen 14 dagen zal een werkgroep worden gefor meerd die op zeer korte ter mijn wettelijke maatregelen gaat voorbereiden om de slui ting mogelijk te maken. Voor 200 benzinestations langs de autowegen gold een ver plichte openstelling. In ver band met de energiecrisis is dit aantal teruggebracht tot ruim 40. Er zal nu worden ge streefd naar meer geautomati seerde pompstations, hoewel de ervaringen hiermee niet gunstig zijn. Er worden veel vernielingen aangericht. Het aantal roofovervallen op pompstations neemt steeds meer toe. In 1968 waren het er nog 5, in 1971 12. in 1972 29 en vorig jaar 33. De cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar tonen aan dat de stijging zich voortzet. 95 procent van de overvallen speelt zich af na negen uur 's avonds. Daarom vindt men sluiting om acht uur de beste maatregel. De heer G. Maters van de industrie bond NW: „De automobilisten moeten er maar aan wennen vóór acht uur 's avonds hun tank vol te hebben". Sartre doet het kalmer aan Parijs - De bijna 69-jarige Franse schrijver en wijsgeer Jean-Paui Sartre heeft om gezondheids redenen enkele functies en ver antwoordelijkheden voor enkele extreem linkse publikaties neer gelegd. Sartre liet echter weten dat zijn politieke solidariteit met zijn vrienden niet in het geding is Spreiding in geding: Leidschendam - Een aantal P.TT.-ers, die zich door de spreidingsplannen van de rege ring ernstig bedreigd voelen, hebben gisteravond op een poli tieke bijeenkomst in Leidschen dam het de voorzitters van de C.D.A.-fracties Andrlessen, Aan- tjes en Kruisinga eer moeilijk gemaakt. Van een debat over gemeentelijke aangelegenheden kwam daar door niets terecht. Mr. F. An dnessen had er in zijn inleiding op gewezen dat spreiding nood zakelijk is voor de welvaart van het hele land, die niet bij de overheid mag ophouden. Dit, en opmerkingen van mr, W.Aantjes van de A.R. ontlokten de aanwe zige P.T.T.-ers vele vragen, die op een stevige discussie uitlie pen. „Maar" aldus mr. Andries- sen, „we zullen niet aan de con sequenties kunnen ontkomen om ook de andere gewesten in Ne derland te helpen." Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje., ontvangt u als dank voor de moeite voor hét aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. St Noteer m.i.vDAM als nieuw kwartaal-abonnee: DUII Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, nanr woSpiMtt:'—M». U,».». Stuur het etui naar: n— LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1