het oog op onderweg" „Eenheid christelijke kerken hoofdopdracht'' iGiscard moet belofte houden: 'ransen willen verandering Kardinaal Johannes Willebrands: -Leen Barth i loor Rolink afgekeurd Een tocht in woord en beeld langs Nederlandse monumenten Misleidende verpakkingen gaan perken te buiten Overleg tussen melkhandelaren en melkfabrieken CI 1971 JNSDAG 21 MEI 1974 LEIDSE COURANT 051 OS! 04438! 04923| 078371 04522} 035103 035102 094945 094941 loten leellot ank- of g 5151 tgevoel aboekt utomaj oterij, f™ Van onze correspondent Frans Wijnands ROME De Nederlandse kardinaal Jo hannes Willebrands, sinds 1969 president van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, gevestigd in het Vaticaan, viert zondag zijn 40-jarig priesterfeest. Met pinksteren wordt het feest in familie kring gevierd, iets waarop de kardinaal zich duidelijk verheugd, met als een van de ere-gastcn mgr. Zwartkruis, de bis schop van Haarlem, tijdens de priester studie een klasgenoot van de jubilaris. Pastoor de Groot van de St. Martinus-pa- rochie in Bovenkarspel, de plaats waar Johannes Willebrands geboren werd, op groeide en zijn eerste plechtige H. Mis deed, heeft hem uitgenodigd om het feest in zijn parochie te komen vieren. Een ge baar dat kardinaal Willebrands veel ple zier heeft gedaan en waar hij graag op ingaat. Kardinaal Willebrands werd 4 september 1909 in het Noordhollandse Bovenkarspel geboren. Zijn vader was er direkteur van de groenteveiling en nog altijd is een Wil lebrands (een broer van de kardinaal) di recteur van die veiling. Vader Wille brands (90) leeft nog en zal met zijn zoon op de ereplaatsen zitten tijdens het aan staande familiefeest. Om het familiepor tret compleet te maken: er zijn vier ge trouwde broers en een getrouwde zus, en een broer die al sinds jaren als redemp torist missionaris is in Suriname maar momenteel met verlof in Nederland. De moeder van kardinaal Willebrands is in 1963 overleden. Na de lagere school in Bovenkarspel en gedeeltelijk in Enkhuizen vertrok de 12- jarige Johan naar het kleSn-semirarie van de redemptoristen, eerst in Roermond later in Vaals. „We hebben boven op de Vaalserberg veel gevoetbald. Ik was diep onder de in druk van de natuur in dat Limburgse „bergland" maar als geboren Westfries heb ik er wel degelijk een andere menta liteit ervaren". Na het noviciaat in Den Bosch zei hij de redemptoristen vaarwel en trok naar het bisdom Haarlem, waar hij eerst volgens voorschrift een Jaar moest dubbelen 07. het klein-seminarie, om tenslotte zijn stu dies te voltooien op Warmond. „Daar heb Ik met animo gestudeerd voor- al wijsbegeerte en de grensgebieden var wijsbegeerte en theologie, ofschoon lk toen niet gewenst zou hebben gekozen te worden tot de vervolgstudies die uiteinde lijk tot het profesoraat zouden leiden. Dat trok me toen niet. Ik wilde de paro chie in", vertelt de jubilaris Maar na de wijding, de eerste mis in zijn eigen parochie en een stuk vakantie kwam de mededeling dat hij naar Rome zou gaan voor verdere studies in de wijs begeerte. Met een levendige interesse voor de filosofie (vooral gekweekt door Mauri ce Blondel en kardinaal Newman) arri veerde hij als student op het Nederlandse college in Rome, waar toen ook de huidi ge rector van dat college, mgr. J. K. Da- men, student was. Tot 1937 liep hij college aan het befaamde Angelicum, de universiteit van de domini canen en keerde daarna terug naar Ne derland waar hij eindelijk het parochiële werk toebedeeld kreeg. Op het Begijnen hof in Amsterdam. Na 3 jaar werd hij professor in Warmond. In 1952 kwam een hoogtepunt toen mgr. Willebrands de eerste internationale bij eenkomst over de Oecumene presideerde, een bijeenkomst van de katholieke confe rentie voor oecumenische vragen. Een or ganisatie die naar later zou blijken een soort „laboratorium" was voor het toe komstige werk van het secretariaat van de eenheid. Het is in die jaren vaak dub bel werken geweest: èn als voorzitter van de Willebrord-vereniging èn voor War mond, plus nog eens de steeds veelvuldiger contacten met personen in het Vaticaan die geïnteresseerd waren in dit oeucume- nische werk. Toen paus Johannes in de voorbereidingstijd naar het Vaticaans con cilie het secretariaat voor de eenheid van de christenen oprichtte, vroeg de eerste benoemde president kardinaal Bea, aan mgr. Willebrands om secretaris te wor den De toenmalige secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken. Visser 't Hooft, werd van die gang van zaken als een der eersten vertrouwelijk op de hoog te gesteld. Op verzoek van Bea door mgr. Wllebrands persoonlijk. In feite was vooi mgr. Willebrands dat secretariaat het of ficiële kader waarin het oecumenische werk dat al Jaren op gang was, paste. In I960 kwam de beslissende verhuizine naar Rome: secretaris van het eenheids secretariaat, daarna in 1964 de bisschops wijding in de St. Pieter, in 1969 de opvol ging van kardinaal Bea en in datzelfde jaar zijn benoeming tot kardinaal. Het herstel van de eenheid onder de christenen, zdjn taak in Rome, Is vooi kardinaal Willebrands een van de meesi vanzelfsprekende hoofdopdrachten van de kerk, hoe zwaar die opgave ook is, hoe zeer christenen zelf die opdracht ook be moeilijken, soms door politieke argumen ten. „Het is soms verschrikkelijk moeilijk om die politiek helemaal buiten beschou wing te laten. Christenen leven niet ln een abstracte wereld. Kijk naar het con flict in het nabije Oosten", zegt hij tij dens een gesprek in Rome en dat kan niet genoeg benadrukt worden, het huidige streven naar eerrfieid is op recht, zoekt geen politieke voordelen en Is uit de geest geboren. Dwarsliggende, or thodox-behoudzuchtige groepjes in de di verse kerken kunnen die ontwikkeling niet afremmen". „Alleen, eenheid onder christenen moet bestaan, dat ls een levenshouding. Zoiets kun je niet organiseren, al moet er een stukje menselijk werk met die gave Gods samengaan. Natuurlijk is er vooruitgang. Al jaren werkt dat proces van mentali teitsverandering, van gezamenlijk gebed en zoeken. Theologie heeft een wezenlijke opgave, maar Is niet het toverwoord waarmee alles staat of valt." ..Het Vaticaans concilie als gebeuren als ontmoeting was een hoogtepunt er daar wordt nog altijd op doorgwerkt. Ker ken en kerkelijke gemeenschappen heb ben vanuit een gemeenschappelijk chris telijk beginsel elkaar gevonden in hun streven naar ontwikkeling en hulpverle ning, in hun gezamenlijke overtuiging dat mensen en volkeren de bevrijding in Christus moeten kunnen verwerven. De kerk is geen politieke of economische in stelling, maar zij kan de ethische richtlij nen geven waardoor overal politieke, eco nomische. culturele en geestelijke vrijheid kan ontstaan." „Maatschappij, ontwikkeling, vrede. De beginletters van de Engelse worden hier voor vormen t es am en de naam Sodepax, de internationale organisatie tussen de katholieke kerk en de Wereldraad van Kerken, waarin we met elkaar samenwer ken om in de wereld die verbeteringen te brereiken. In zo'n gezamenlijk doorleefde en doorvoelde opdracht kun Je elkaar als christenen makkelijker vinden". „Een ding moet me van het hart. Het lijkt er de laatste tijd op alsof de buiten wereld een speciale belangstelling heeft voor de contacten tussen het secretariaat voor de eenheid en de oosterse kerken. Alsof daar iets sensationeels in zou zitten. Natuurlijk zijn onze contacten met de or. ihodoxe kernen van de Byzantijnse tradi tie, evenals die met de Kopten, de Syriërs en de Armeniërs erg belangrijk. Maar er is meer, veel meer. Ook meer dan in Ne derland wel eens beseft wordt of ervaren. In Nederland zijn bijvoorbeeld geen Ang licanen, maar het contact met de kerk van Engeland is erg positief, erg hoopge vend. Laten we eens opnoemen met welke christelijke kerken we de laatste jaren documenten hebben opgesteld en uitgege ven, plannen hebben gemaakt, gesprek ken hebben gehad. Behalve met de Angli canen waren en zijn er dialogen met on der meer de Lutherse Wereld bond. Op de laatstgehouden assemblée heb ik een positief referaat over Luther gehouden, iets wat nog niet zo lang gele den ongehoord en onmogelijk zou zijn ge weest. Verder contacten met de Methodis ten, de Presbiteriaanse Alliantie, de Pink stergemeente, de Joodse gemeenschap. Allemaal doelgerichte dialogen met de eenheid als gezamenlijk oogmerk", aldus kardinaal Willebrands. VfSTERDAM - Leen Barth is gis- J teren bij een tweede keuring door dokter Rolink van Ajax afgekeurd. De doelman van An- I derlecht, van wie een transfer naar de Amsterdammers werd overwogen, zal nu vrijwel zeker niet door Ajax worden gecontrac teerd tenzij het bestuur besluit over te gaan tot een derde keu ring.. Jan Peters rond met Anderlecht KlJMEGEN Jan Peters en de 1 Belgische kampioen Anderlecht I zijn tot overeenstemming geko- 1 men over een overgan-g van de I middenvelder van NEC. Nog I niet vast staat of Peters inder- I daad bij Anderlecht zal gaan spelen. NEC vraagt een fors be drag voor zijn speler en het is de vraag of de Belgen dit wil len beitalen. Van een onzer redakteuren DEN HAAG „Een toekomst voor ons verleden" is de taak die de Stichting Nationaal Comi té Monumentenjaar 1975 zich nadrukkelijk voor de komende maanden gesteld heeft. Deze toekomst ziet de stichting in het inbouwen van het Nederlands verleden in het cultureel, maat schappelijk en sociaal patroon van alle Nederlanders van van daag en morgen. Niet alleen derhalve voor die mensen, die bij of ln de omgeving van het verleden leven. Ook niet alleen voor die Nederlanders die hun vrije tijd of vakantie veelal be steden aan musea, oude binnen steden, historische gebieden en dergelijke, maar wel degelijk voor alle Nederlanders. „Moge hun recreatie bijdragen tot ons aller inspanning voor onze monumenten in het besef, dal die waard zijn een actieve rol in onze samenleving te vervul len en voor verval en misbruik te worden behoed", aldus prins Claus, ere-voorzitter van de stichting. Daarmee geeft de prins tevens antwoord op de voorstellen van de Raad van Europa, die volgend jaar bijzon dere aandacht wil besteden aan PARIJS Frankrijk is nimmer zo in tweeën verdeeld ge weest als na de presidentsverkiezing van zondag. De der de republiek werd weliswaar met één stem meerderheid gesticht maar dit was een toeval. De stemming van zon dag daarentegen was geenszins een toeval, maar een wel overwogen uitgerijpte en politieke keuze. Met 13.200.000 stemmen voor Giscard is het moeilijk te beweren dat dit het kamp van de rijken, de aristocraten, de industrië len en van de gezeten burgerij is. 12.800.000 stemmen voor Mitterrand kunnen waarachtig moeilijk de bewering rechtvaardigen dat dit het kamp is van de slechte fran sen, de heulers met de communisten, en dat de liberalisti sche samenleving al voor haar ondergang staat. In werke lijkheid is er in Frankrijk een linkse stroming die uit de helft van het land min enkele kruimels bestaat. De krui mels hebben ook dit keer weer de doorslag gegeven. toekomst is voor de nieuwe j president op zijn minst gezegd moeilijk. Zijn meerderheid is I ongetwijfeld meer rechts dan j die van vóór 19 mei maar Gis card heeft ook de mogelijkheid I om zich aan dit rechtse karak ter te ontworstelen en de presi- dent van alle Fransen of al thans van de meeste Fransen te worden. Giscard is van zin een eind te maken aan de traditie van de vijfde en in zekere zin ook van I de vierde en derde republiek dat de oppositie de satan is, waarmee men geen omgang be- 1 hoort te hebben. Hij wil de op- v°°r Giscard is bij I positie in de grote regeringsbe- hadden in de tweede ronde op Mitterrand stemden. En een aanzielijk aantal van de stem mers van Giscard heeft hem ge steund juist omdat hij verande ring in het vooruitzicht stel de. Een aanzienlijke meerder heid van de Fransen heeft dus getoond voor de verandering en vernieuwing te zijn en Giscard is er zich zeer welbewust van dat Frankrijk zondag een links bewind had kunnen kiezen; als het bijvoorbeeld geregend had had hij mogelijk de verkiezin gen verloren en Mitterrand zou het Elysée betrekken. 6lissingen betrekken. Giscard heeft bovendien duidelijk ge voeld (getuige zijn toespraak 1 zondagavond) lat de Fran sen verandering willen en dit is de? te duidelijker omdat tal dit alles dat hij de weerstand in zijn eigen politieke meerderheid voor een aanzienlijk deel zal moeten overwinnen om de structuren van de natie diep gaand te hervormen. maandag aanstaande het Elysée betrekken en hij zou reeds nu de lijst van de ministers van zijn nieuwe regering in de zak hebben. Eerste minister zou de tegenwoordige minister van bin nenlandse zaken Jacques Chirac („de jonge wolf") zijn, die Cha- ban getorpedeerd heeft voor de eerste kiesronde; mogelijk zal deze benoeming bij de gaullis ten op weerstand stuiten en in dat geval zal Jean Taittinger, tegenwoordig minister van justi tie, premier worden ofwel Oli vier Guichard, minister van pla nologie, of ook een centrumfi guur zoals Pierre Sudreau. Mi nister van buitenlandse zaken zou Edgar Faure (tegenwoordig kamervoorzitter en eendaags kandidaat voor de eerste ronde van de presidentsverkiezingen) kunnen worden, binnenlandse za ken Michel Ponatowski, terwijl Jean Lecanuet minister van jus titie zou kunnen worden. Giscard zal nu, wil hij een derde kiesronde die de vakbonden op straat zouden willen organise ren, vermijden, een aantal van zijn campagnebeloften moeten realiseren. Met name het verho gen van het minimum-loon en dat van het ouderdomspensioen en het verlagen van de kiesge rechtigde leeftijd van 21 tot 19 jaar. Overigens zou volgens de algemene overtuiging, als deze laatste hervorming van kracht was geweest, Mitterrand hoogst- waarschijlijk al de 20ste presi dent van Frankrijk geworden zijn. kiezers die in de eerste ror.le ^^terlijst voor Chaban-Delmas gestemd Valery Giscard d'Estaing zal Terwijl de aanhangers van Gis card van generlei triomfalisme getuigd hebben was gistermor gen in linkse kringen de vrees merkbaar dat de linkse partij voor geruime tijd van het deel nemen aan de regeringsverant woordelijkheid uitgeschakeld zullen zijn. Het presidentiële mandaat duurt in Frankrijk ze ven jaren. Giscard is slechts 48 jaren oud en zou dus makkelijk een tweede keer kandidaat kun nen zijn met al de normale voordelen die een in functie zijnde president al geniet. Het feit dat links zijn hoogste score heeft behaald en aangetoond heeft dat van elke twee Fransen er een in elk geval geen vrees voor de communisten meer heeft kan de linkse eenheid versterken. In kringen van deze eenheid wordt echter toegege ven dat een zege van links Mit terrand voor dezelfde moeilijk heden gesteld zou hebben als Giscard. met dit verschil dat de vakbonden hem (Mitterrand) vermoedelijk een zeker respijt toegestaan zouden hebben, maar dat een politieke crisis tot onmiddellijke of tot in de herfst verschoven nieuwe kamerver kiezingen geleid zou hebben, waarvan de uitslag volstrekt niet te voorspellen zou zijn. Tenslotte is het waarschijnlijk dat ae politieke gebeurtenis in Frankrijk op de allereerste plaats van binnenlands belang zal blijken, terwijl in de buiten landse en Europese politiek geen diepgaande wijzigingen te verwachten zullen zijn. JAN DRUMMEN wat vroegere generaties in Eu ropa hebben gebouwd en onze generaties hebben nagelaten. „Er bevindt zich een schat aan historisch schoon in Nederland, ook in plaatsen die daar hele maal niet om bekend staan. Wij genieten daar veel te weinig van, doordat het geperfectio neerd wegennet ons als het ware oogkleppen heeft aange daan. Wanneer wij ons haasten naar een bepaald reisdoel, reali seren wij ons vaak niet, dat wij rakelings voorbij gaan aan al die verrassende monumenten uit het verleden", aldus de Stichting Nationaal Comité „Mo numentenjaar 1975. Om haar woorden te bevestigen heeft zij in samenwerking met de stichting „Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek" een verrassend fraai boekwerk uitgegeven, dat de veelzeggende titel „Met het oog op onderweg" (uitgeverij Van Kampen, Amsterdam), meege kregen heeft. „Een tocht in woord en beeld langs monumen ten in Nederland", zoals de schrijfster Noortje de Roy van Zuydewijn nader verklaart. Eigenlijk weten we het allen, maar deze fraaie gids naar onze eigen historie lezend, beseffen we wel zeer duidelijk dat wij Nederlanders anno 1974 nog steeds op de drempel van ons rijk verleden leven. We vergeten het echter al te vaak, totdat we dit boek lezend denken te wandelen op een droomverloren lenteavond langs Delftse grachten of door het ro mantische Annahofje in leiden, het Begijnenhof in Amsterdam, langs het pittoreske haventje van Hoorn, of al lezend denken te vertoeven in historische sta ten van Friesland, de Haveza- then in Drente, in de Sallandse dorpen of de Twentse bospaad jes. We vergeten het al te veel, totdat we bij onze levende omzwervin gen ineens weer staan in de verstilde maar nooit stille IJsselmeerdorpen of op de hof-1 vijver in Den Haag of in het Noordhollandse polderland. Of doordat we varend over de Friese meren via de woorden van dit boek weer in de nabij heid komen van de historische Grote Pier of Sint Bonifacius, Zelfs van Slochteren weten we niet meer dan dat het verzadigd is van gas en olie, maar „Met het oog op onderweg" leert ons, dat ook in Slochteren zeer fraaie kasteeltuinen te vinden zijn, die het genieten meer dan waard zijn. En tussen de Drent se veenkoloniën en de Limburg se heuvels ligt, aldus „Met het oog op onderweg" een ongekend groot tijdperk uit het verleden voor ons zo voor het grijpen. Dit boek, dat vandaag versche nen, is en waarvan het eerste exemplaar aan prins Claus uit- gereikt is, leert ons dit telkens weer en is daarbij ons aller ver- rukkkelijke gids met 144 pagi na's, 13 kaarten en met histori sche aantrekkelijkheden van 484 steden en dorpen, verluchtigd met vele fraaie foto's. Met dit boek in de hand, dat van 6 juni tot 6 juli bovendien a's boek van de maand voor 12,50 in de boekhandel verschijnt, kunnen we onmogelijk in het verleden verdwalen. „Met het oog op onderweg" is niet zomaar een uitgebreide reisfolder. Integendeel. Het is zelfs meer. durven wij te bewe ren, dan de befaamde Duitse en Franse reisgidsen. Want dit boek lezend, dwalen we onbe wust terug naar onze vroegere geschiedenislessen om te be treuren dat die de band van verleden naar heden bij velen nauwelijks heeft kunnen leggen. Dit boek echter doet het duide lijk wel. Het is de zeer smalle gemakkelijk te nemen en boven dien fraai uitgevoerde drempel tussen ons heden en onze histo rie. Het leert ons bovendien het heden veel beter te verklaren uit dit verleden. De Stichting Nationaal Comité Monumentenjaar 1975 zegt daar om terecht; „Wie de adviezen in het boek opvolgt, zal ver baasd ervaren hoe onvermoed rijk ons land is aan verrassend mooie en interessante dingen, of dat nu kerken of kastelen, boer derijen, stadswallen of lustho. ven zijn. Bovendien is het steeds weer de meng die ln dit boek centraal staat, waardoor de geschiedenis op een integre rende manier kan herleven", zeggen wij de stichting Natio naal Comité Monumentenjaar 1975 van harte na, in de hoop dat zeer vele Nederlanders deze op papier gedrukte Nederlandse historie graag zullen willen le- KONSUMENTEN KONTAKT: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Konsumenten Kontakt maakt in het junlnum- mer melding van misleidende verpakkingen van diverse pro- dukten, die soms qua uiterlijk en omvang Je perken te buiten gaan. Aan de hand van een aantal voor beelden toont het Konsumenten Kontakt aan, dat de konsument zich vaak een grote hoeveelheid lucht, karton en plastic in han den laat stoppen, met namo door de cosmetische industrie. Het Tweede Kamerl d Kolthoff (PvdA) heeft inmiddels aange kondigd hierover vragen te zul len stellen aan de minister van Economische Zaken. DEN HAAG (ANP) Een actie comité van Wcstnederlandse melkhandelaren bespreekt van daag met de melkfabrieken in West-Nederland de moeilijkheden die voor de melkhandel zijn ont staan door het grote verschil tussen de nieuwe maximum melkprijs en de nog niet aange paste minimumprijs. Het actie comité heeft de mclkhandelarcn aangeraden de rekeningen van d« melkfabrieken helemaal niet te betalen, hoewel aanvankelijk was geadviseerd de oude in koopprijs te betalen. De melkfabrieken CMC-Melkunie en Menken-Landbouw hebben te kennen gegeven een afwachten de houding aan te nemen en niet meteen tot tegenmaatrege len over te gaan Deze bedrijven zijn mèt de melkhandelaren van mening dat het grote verschil tussen minimum- en maximum prijs onaanvaardbaar is. CMC- Melkunie heeft in een telegram aan het ministerie van Econo mische Zaken gevraagd een verhoging van de minimumprijs op de kortst mogelijke termijn te bevorderen. P? Vereniging van Coöperatieve Melkinrichting, de Organisatie van de particuliere Zuivelindu strie en de Melkhandelarenfede- ratie zouden vandaag een on derhoud met de vaste Kamer commissie voor het midden- en kleinbedrijf hebben. We zijn hond met de vakantie drie weken laat logeren in een van de naar acl.atting 150 die- renpensions in ona land, moet rekenen op een uitgave van mi nimaal 73,50 en maximaal 178,50. De prijsverschillen ge ven uiteraard wel kwaliteitsver schillen aan, aldus het Kon»u- menten Kontakt, maar zij ga- rand*ren niet alles. Het blijft «en noodoplossing, zo'n dieren- pension. Het Konsumenten Kontakt blijft wachten op een sterk dalende rundvleesprijs. Het constateert nog steeds een „gat" van ruim 15 procent tussen markt- en konsumentenprijs. „Er is een schaarste aan rundvlees - be taalbaar rundvlees wel te ver staan." Afleveringskosten voor «en nieu we auto waren eveneens een on derwerp van onderzoek. De kos ten voor rijklaar maken van een n euwe aqto variëren van 135 tot 300 per merk, type en soms per dealer. Kopers wordt aangeruden tevoren terdege te informeren wat men precies on der deze kosten verstaat. Somt wordt cr namelijk wel een geva rendriehoek. maar geen kente- kenbew.js voor geleverd. Tenslotte zijn de boekenclubs nog maals belicht. Wie lid wil wor den van zo'n club wordt aange raden eerst middels een catu- logus kennis te nemen van het assortiment. Het b! jkt over het algemeen gemakkelijker e«n abonnement te nemen dan er weer af te komen. Het Konsu menten Kontakt geeft de meeste clubs echter wel na. dat d« pr j- zen vaak lager z jn en het as sort mant groot. W e echter veel literatuur leest, kritisch en ak- tueel koopt, moet er misschien niet ian beginnen, aldus de con clusie van Konsumenten Kon takt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7