Kissinger: Akkoord is in grote lijnen rond ijmaker Ballingschap mor Caetano en Thomaz TROEPENSCHEIDING GOLAN meubel-kijkdag bijmijnders"HjBELEN 1 Gijzelingsdrama's met gelukkige afloop DERDE BOTSING WAS DODELIJK Donderdag a.s. Oud-SS-er meldt zich na 27 jaar Gerrie Mühren bedankt voor Nederlands elftal Bericht voor onze adverteerders Staatssecretaris kritiseert NAVO verdien hechte 65e JAARGANG No. 19817 DINSDAG 21 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. i. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; jaar 119,05 Losse nummers: 40 cent T.V.-SELECTIE De KRO start vanavond de eerste van een reeks films met Char les Laughton in de hoofdrol. Op Ned. I om 20.21 uur .Storm over Washington" met Laughton als Senator. Om 19.05 uur de laatste „Voor achten" met Hans. Op Ned. II Tottenham Hotspur— Feijenoord om 19.40 uur. ZONNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Max. temp. van ongeveer 15 graden aan zee tot circa 21 graden in het zuidoosten van het land. DAMASCUS/JERUZALEM, (Rtr/UPI) De Amerikaanse minister Kissinger, die vandaag voor de achtste achtereen volgende keer van Jeruzalem naar Da mascus vliegt voor de uitwerking van het akkoord over de troepenscheiding tussen Syrië en Israël, hoopt deze week zijn pogingen met succes te bekronen. Hij kan zijn missie niet opnieuw ver lengen. Als hij niet slaagt in de rege ling van alle technische kwesties, dan zullen anderen dit van hem moeten overnemen. Maar Kissinger maakt goe de vorderingen, zo is vanmorgen be kend geworden. Tot diep in de nacht heeft Kissinger aan pre mier Meir van Israël verslag uitgebracht over zijn besprekingen van gisteren met de Syri sche president Assad. Daarbij was het voor naamste punt tot een oplossing gekomen, nl. de vaststelling van de bestandslijn. Belangrij ke kwesties die resten zijn nu nog een buffer» zone, uitdunning van de strijdkrachten en con trole door de VN. Daarnaast zullen de VS naar verwachting garanties geven inzake de manier waar op de overeenkomst volgens Washington moet worden uitgevoerd. De eigen lijke ondertekening van het accoord zal ver moedelijk in Genèse plaats vinden. Als domper op een al te groot optimisme her haalde Damascus gisteren nog eens dat Syrië vasthoudt aan de twee hoofddoelen waarvoor in oktober de strijd was begonnen: Israël moet zich geheel terugtrekken uit alle bezette gebieden en het moet de wettelijke nationale rechten van de Palestijnen waarborgen. Inmiddels waarschuwde premier Meir in het parlement cat Palestijnse guerrillastrijders zul len worden achtervolgd waar zij zich ook be vinden. „Het bloed van onze kinderen eist dat de oorlog tegen de terroristen systematisch, onafgebroken en vol durf gevoerd moet wor den". Minister Dajan voegde eraan toe dat elke terrorist die naar Israël komt moet weten dat hij gaat sterven. „Wij kunnen ons geen onderhandelingen veroorloven, we kunnen heit slechts doden", aldus Dajan. De Arabische defensieraad heeft besloten een gezamenlijke Arabische wapenproduktie op po ten te zetten. De organisatie zal haar hoofd kwartier in Cairo hebben, zo «s in de Egypti sche hoofdstad bekend gemaakt. ROME De 23-jarlge Italiaan Biaglo Dl Crescenzio is gisteren overleden aan het derde ongeluk, dat hem op één dag overkwam. In de ochtend was hij met zijn auto in de buurt van Fondl, 100 km van Rome. tegen een boom gereden. Een passerend automobilist bracht hem naar het zie kenhuis van Fondi, waar de artsen besloten, met het oog op de ernstige verwondingen, hem naar Rome te laten overbrengen. Enkele kilometers na het vertrek reed de ambulancewagen tegene en tegenligger. Een automobilist bracht Biagio daarop naar het ziekenhuis van Latina, waar men hem in een andere ziekenauto legde. Maar ook deze wagen kwam in botsing metee n tegeligger en wel zodanig, dat Biagio het leven liet. Voorts waren er vijf gewonden, van wie één ernstig. ADVERTENTIE U KIEST UIT DE GROOTST? KOLLEKTIE VAN DE RANDSTAD 6000m LEIDEN Lange Gracht 5 LISSE Kanaalstraat - Heereweg E rjen parkeerterrein ogen ni- SSABON/LOEANDA Dë Portugese militaire junta zeven 'ieeft oud-Premier Marcello Caetano en ex-president Ame- rico Thomaz verbannen naar Brazilië. De twee rechtse leiders zaten sinds de staatsgreep van 25 april op het ei- t werd 'an<* Madera in de Atlantische Oceaan. Zij hebben in de die Brazilië politiek asiel gekregen. Met de maatregel hebben impo- de nieuwe heersers in Portugal de eisen van linkse groe- peringen dat de vroegere leiders zouden worden berecht naast zich neergelegd. etano en Thomaz hadden sinds <{e. |5 april een soort van huisar- ;n het paiejs van de gou- ploe- femeur van Madeira. Hun ge- linnen hadden toestemming ge- kregen zich bij hen te voegen, te regering in Lissabon had on- igs linkse klachten als „onge leerd* 'van de hand gewezen de ex-leiders op Madeira tn luxueus leventje leidden Ze telde dat hun verblijven een- oudig waren „maar beter dan e kerkers waar de DGS (de ehate geheime politie) haar ge- angenen vasthield", niddels is in Angola het be land van kracht geworden dat et- Portugese opperbevel het fgelopen weekeinde met on- hiddellijke ingang had aange- londigd in een poging de vrij- eidsstrijders over te halen vre esbesprekingen te beginnen, linds 25 april is dit de tweede lelangrijke stap van Portugal leiden tot beëindiging an 13 jaar koloniale oorlogvoe- Afrika. De vrijheidsstrij- ers in Guinée-Bissau hebben ich al bereid verklaard tot on- erhandelingen. Ze zullen de 'ortugese minister van huiten- andse zaken Mario Saorës za- erdag in Londen ontmoeten, tiaar de guerrillastrijders in een derde kolonie. Mozambique, hebben aangekondigd te zullen blijven vechten tot zij van Lis sabon stevige garanties verkrij gen voor een snelle onafhanke lijkheid. IN GOTHENBURG EN GENÈVE Eén van de Geneefse bankrovers is hier in discussie met politieinspecteur Jean Grin (niet zichtbaar op de foto (links). Rechts: Politieinspecteur Jean Grin wandelt hier, overeenkomstig de eis van de bankrovers in zijn onderbroek naar het bankgebouw in Genève, waar twee bankrovers evenzoveel vrouwelijke gijzelaars gevangen hielden. In zijn hand het gevraagde eten en drinken. GOTHENBURG—GENèVE (Reuter-UPI-AP) De gijze lingsdrama's in het Zweedse Gothenburg en het Zwitserse Genève zijn goed afgelopen. In Gothenburg gaf de jongeman, die sedert gistermiddag vijf meisjes In een apotheek in gij zeling hield, zich vanmorgen aan de politie over. Twee bank rovers, die twee vrouwelijke bankemployées ln een bankge bouw In Genève gijzelden, zijn gisteravond op de vlucht aan gehouden. Een derde die al eerder gewond en gevlucht was, Is eveneens aangehouden. Alle drie zijn Fransen. De Jongeman in Gothenburg die bewapend was met een machi nepistool, e'ste in ruil voor het leven van de vijf meisjes de vrijlating van de beruchte bank rovers Olofson en Olsson en de ook in Nederland niet onbeken de Duitse drughandelaar Karl Pauksch, die in Zweden tot langdurige straffen zijn veroor deeld. Tijdens het politiële be leg van de apotheek, opende de man enige malen het vuur op de politie. In Genève drongen gisteroch tend drie mannen een bankge bouw binnen, maar werden be trapt door de haastig toege snelde politie. In het vuurge vecht dat ontstond werden een politieman en een overval ler gewond. Laatstgenoemde nam de vlucht in een auto; de beide anderen gijzelden twee vrouwelijke bankbedienden. Op een gegeven moment eiste het tweetal eten en drinken, het geen hun welwillend door een broekloze (dat was de eis van de rovers) politiefunctionaris gebracht werd. Gisteravond stelde de politie een vluchtauto ter beschikking en de overval lers kregen met hun gijzelaar.! een kwartier voorsprong. De beide vrouwen werden later vrijgelaten. Een van hen was juist hersteld van een zenuwin zinking als gevolg van een vo rige doorstane bankroof.. LV de Zo mooi voor ir zich ;n. Er O-doel tival- schoot orge leilijke twee Meij- de jd' IPN wil winkels ens 3-Oktober- feesten dicht 'EN De Leidse CPN-frac- heeft b en w gevraagd niet n te gaan op het verzoek van iet grootwinkelbedrijf om op 5 iktober. een van de feestdagen ■ond de viering van het 400-ja- ig herdenken van Leidens Ont- :et. het winkelpersoneel in het tlein- en grootwinkelbedrijf te aten doorwerken. „Alle Leide- laren moeten aan de feestelijk- leden kunnen deelnemen" zo is laar standpunt. ADVERTENTIE morgen EÜlfcs reldmissiedag in de kinderen WOUW (ANP) - De 54-jarige oud-SS'er J. v. M. uit het Bra bantse Wouw heeft zich vandaag gemeld bij de officier van jus titie, mr. J. H. M. Peijenburgh in Den Bosch, dat is 27 jaar nadat hij wegens zijn rol in de oorlog was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De straf is n«g niet verjaard. Al die tijd heeft J. v. M. zich on der de naam Piet Adriaanse in Frankrijk schuil gehouden. In februari stelde hij zich in ver binding met een Bergen op- Zoomse advocaat. In 1940 werd J. v. M. lid van de NSB in zijn woonplaats en korte tijd later meldde hij zich bij de Waffen-SS. In 1947 veroordeelde het bijzonder gerechtshof in Den Bosch hem bij verstek tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het in oorlogstijd in Duitse krijgs dienst treden. Hij heeft inmid dels 3 kinderen. Ieren tuigen vakbondsman Murray af BELFAST (AP) Een woedende menigte militante protestanten heeft vanmorgen de Britse vak bondsleider Leonard Murray af getuigd, toen hij probeerde een vreedzame mars door Belfast voor de hervatting van het werk te lelden. De politie en het leger moesten eraan te pas komen om Murray en plaatselijke vak bondsleiders te beschermen. De v- mars was de eer ste wee geplande mar sen den gehouden om de b" til e op te roepen om het wenk c« hervatten, (zie' ook pagina 9) „Zonderdag" 150.000 keer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De aktie voor een autoloze zondag wordt op dit ogenblik al bekrachtigd door meer <*an 150.000 handtekenin gen. Premier den Uyl krijgt ze morgenochtend ln alle vroegte aangeboden op zijn ministerie. De aktie gaat door, de handte keningen blijven toestromen, al dus het comité Zonderdag, dat een ongekende belangstelling zegt te ondervinden. Zelfs van fervente automobilisten. MADRID Atletico Madrid, is in de Spaanse Liga op de tweede plaats geëindigd. Zij wonnen hun laatste competitieduel met 1—0 van Oviedo en brachten daarmee hun puntentotaal op 42. (Van onze sportredactie) Amsterdam Gerrie Mühren heeft bedankt voor het Nederlandse elftal. De Ajacied nam dit opzienbare besluit omdat hij zei zich li chamelijk en geestelijk niet meer in staat t« voelen nog een aantal weken te voetballen. Jan Mulder zal vandaag aan supervisor Ri- nus Michels vragen stellen naar aanleiding van verhalen over de extreme bewaking lr West Duitsland. De spitsspeler van Ajax liet al weten dat hij vèr-gaande bedenkingen heeft tegen deelname aan een met een der gelijke sfeer omgeven toernooi. „Als mijn vrouw mij zou vragen thuis te blijven, zou ik nog niet weten wat te doen". In Engelanc baarde Wiel Coerver opzien door te zeggen dat van een controverse met Wlm van Hane- gem geen sprake was. Zie voor uitgebreide berichtgeving over deze sensationele gebeurtenissen onze sportpagi- Daar ons blad op donderdag 23 mei HEMELVAARTSDAG niet verschijnt is de SLUITINGSTERMIJN voor het inleveren van advertenties voor de editie van vrijdag 24 mei één dag vervroegd en derhalve gesteld op woensdag 22 mei 13.00 uur. EINDHOVEN „Van een gezond defensiebeleid is de laat ste vijf jaar en met name onder minister Den Toom geen sprake geweest. Dit kabinet moet nu de verwaarloosde boedel opknappen". Dit zei gisteren staatssecretaris Ste- merdink tijdens een protestbijeenkomst van beroepsmili tairen in Eindhoven naar aanleiding van de groeiende on rust op het bij deze stad gelegen vliegveld Welschap. Een uitspraak die door de militairen met hoongelach werd ont vangen. De voorzitter van de onderofficie ren bond St. Martinus vond het „al te gek, dat militairen en burgerpersoneel van de vliegba sis de mogelijke overplaatsing naar Gilze-Rijen uit de kranten moeten vernemen". De sluiting van Welschap is vol gens de staatssecretaris een voor de hand liggende zaak. Het zal naar zijn mening grote be sparingen op de exploitatie kos ten geven. Maar ook andere mi nisteries moeten hierover mee beslissen. Over de NAVO zei de heer Ste- merdink: „Als de verdragsorga nisatie botweg nee zegt tegen de defensievoorstellen van de rege ring, zonder daarbij een alter natief te noemen, spelt zij zich een brevet van onbekwaamheid «p de borst". De Hooge Venen: slerk groeiende watersportclub in Ter Aar TER AAR In aanwezigheid van vele genodigden en belangstel lenden heeft de watersportver eniging „De Hooge Venen" haar eerste definitieve activiteiten op originele wijze kenbaar ge maakt. In het paviljoen „de Hoge Venen" aan de Geerweg ln Langeraar werd door de voorzitter van de Ter Aarse hengelsportvercni- ging „De Brasem" de heer G. Wilms de openingsceremonie verricht. Bij deze gelegenheid werd als „practical Joke" een schijndemonstratie gegeven door „deze visexpert", die zijn vangst nu echt zag bestaan uit een oude schoen met kruik, waarin zich een officiële brief van het polderbstuur van het waterschap Noordeind- en Geerpldep bevond,- waarin zij haar medewerking verleende bij de activiteiten van deze vereni ging. LEIDSCHENDAM De commis- sie voor openbare werken en j ruimtelijke ordening komt maandag 27 mei om 20 uur bij een voor beroepschrift-Loomans tegen het weigeren van een bouwvergunning voor een opsla gloods voor bouwmaterialen aan de Dr. van Noortstraat, aanvul lend krediet voor bouw centrale werkplaats gemeentewerken, j woonrijpmaken Leldschendam- zuid, verbetering brandblusvoor- zieningen Veursestraatweg, Rietvinklaan en Parnashofweg en Rondvraag. Na de openbare vergadering wordt ln besloten zitting en met opgelegde ge heimhouding gesproken over de exploitatie-berekening van het grondbedrijf voor Leldschen- dam-zuid. Dit luxe uitgevoerde theeglas, gevat in een verzilverde voet, re een van de .blljmakers' die u kunt verdienen door het opgeven van 'n nieuw kwartaal-abonnement. ODESSA Het voetbalelftal van Tsjechoslowakije heeft gisteren in Odessa de vriendschappelijke wedstrijd tegen Rusland met 1 —0 gewonnen. Nehoda maakte het beslissende doelpunt. 1 BOURGES De Engelsman Har ry Hogan heeft gisteren in een tijd van vijf uur, 38 minuten en 20 seconden de 230 kilometer lange wegwedstrijd tussen Pa- I rtjs en Bourges gewonnen. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar antwoordnummer 349. Leiden Stuur het theeglas naar LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1