Optimale veiligheidsmaatregelen moeten terreuracties voorkomer0 „Ik heb niets gezegd en zal nooit zeggen dat Van Hanegem weg moet' Gerrie Muhren stelt vakantie boven Oranje WIEL COERVER WIL VEDETTE NIET KWIJT Politiemacht zal Nederlands elftal bewaken Sportcentrum nog niet beveiligd Jan Mulder: Ik vind het een griezelige zaak Jul DINSDAG 21 MEI 1974 LE1DSE COURANT u PAG1NNSDAG I WERELDKAMPIOENSCHAP '74 AMSTERDAM Gerrie Miihren gaat niet met het Nederlands elftal naar West-Duitsland. De 28-jarige Ajacied, die in de eer ste selectie van 40 spelers was opgenomen en die met zekerheid bij de laatste 22 zou hebben behoord, voelt zich lichamelijk en geestelijk niet in staat nog eens zes weken met voetbal bezig te zijn. Ger Mühren heeft zijn clubvoorzitter Jaap van Praag verzocht de betrokken KNVB-officials op de hoogte te stellen, hetgeen deze inmiddels heeft gedaan. Van Praag belde met mr. Jac ques Hogewoning, de voorzitter van de KNVB-sectie betaald voetbal, en met supervisor Rinus Michels. Miihren laat via zijn vader weten hard aan vakantie toe te zijn. Vader Jan Mühren: „Hij zegt dat hij het niet kan opbrengen na het moeilijke seizoen. Door allerlei oorzaken is zijn vorm terug gelopen en dat wil hij niet verzwijgen". Gerrie Mühren is de tweede voetballer die voor de Nederlandse elftaleer bedankt. Eerder liet de PSV-er Willy van der Kuyien het al afweten, echter nog voor te zijn opgenomen in de selectie van veertig. (Van onze sportredactie) HILTRUP Hoewel de autoriteiten de grootste geheimzinnigheid betrachten en alle pogingen doen om paniek te vermij den, is meer dan duidelijk, dat de organi satoren van de wereldkampioenschappen voetbal die op 13 juni beginnen, uitermate bevreesd zijn voor een herhaling van het bloedbad op de Olympische Spelen in Mün- chen, toen Palstijnse commando's de Is raëlische deelnemers gijzelden en later een deel van hen vermoordden. Aangezien Nederland van alle deelnemende WK- landen de meest vriendschappelijke relaties met Israël onderhoudt, in zijn ploeg enkele spelers van de van ouds her Joodse club Ajax heeft opge nomen en in Johan Cruyff een van de grote ster ren van de WK heeft, lijkt Nederland het meest in aanmerking te komen om te dienen als doelwit voor mogelijke Palestijnse terroristische acties. In het grootste geheim is en wordt gewerkt aan optimale veiligheidsmaatregelen. Zo zal het Ne derlands elftal van het trainingskamp in het nabij Hiltrup gelegen, uitermate luxueuze waldhote! Krautkraemer naar de stadions in Hannover en Dortmund worden vervoerd met een speciaal ge construeerde kogelvrije autobus. Tijdens de ritten van en naar de stadions zullen de Oranjespelers worden vergezeld door bewapende politiefunctio narissen. Voor het vertrek zal de bus worden on- derworpen aan een minutieus onderzoek naar bommen etc. Herr Krautkraemer jr., de zoon van de hoteleige naar, bevestigde gisteravond dat er 24 uur per dag polluie in en rond het hotel aanwezig zal zfijn. Hij wilde niet vertellen om hoeveel veiligheids functionarissen het gaat. Omdat de autoriteiten hem zwijgplicht hebben opgelegd, wilde Kraut kraemer jr. gisteravond slechts algemene opmer kingen maken over de veiligheidsmaatregelen. Op details wilde en mocht hij niet ingaan. Kraut kraemer: „Wij hebben hier in het hotel de ge bruikelijke veiligheidsmaatregelen genomen, de- an onz zelfde als voor de andere ploegen, die elc Westduitsland zijn ondergebacht. We hebfrN HAA mogelijkheid om het Nederlands elftal volaar he< af te schennen. Haag Vl De KNVB heeft de bovenste twee etages v)erenigil majestueuze hotel afgehuurd. Gedurende h l-j j blijf van Oranje zal het hotel voor andere u geopend blijven. Fzjg .Volstrekt niet waar", noemde Krautkraen?Pr'n8en het bericht, dat twee personeelsleden op lafoop St€ de Westduitse inlichtingendienst zouden zijfficiëel slagen. Krautkraemer: „Er werken hier Jat er hotel een Marokkaanse piccolo en een Tun^e^g werkelijk geen enkd^êlcomei uit: Ha; yerenigi (Van onze sportredactie) ZEIST Van hogerhand schijnen in Nederland nog geen speciale be wakingsmaatregelen getroffen te zijn voor het KNVB-sportcentrum vanaf vandaag de voortdurende oefentuin voor het zich op de we reld kampioenschappen in West Duitsland voorbereidende Neder lands elftal. Toen de selectiegroep van supervisor Rinus Michels zich meldde in Zeist, bleek nergens uit dat er sprake was van een bijzondere be veiliging. De wachtcommandant van de gemeentepolitie in Zeist maakte zich geen zorgen. „Op mijn lijst komen geen speciale maat regelen voor. Voor ons is het ook allemaal heel gewoon. Het Neder lands elftal traint tenslotte al jaren in Zeist." Van onze sportcorrespondent AMSTERDAM Ajacied Jan Mulder is van plan vandaag in Zeist de kwes tie-West Duitsland vanuit een andere invalshoek aan de orde te stellen. Hij wil dat doen naar aanleiding van verregaande geruchten als zouden Palestijnse gue- rilla-organisaties de voet balhappening in de Bonds republiek in het kader van de vergelding proberen aan te wenden. „Als weerloze schoolkinderen om politie ke redenen worden ver moord, dan kun je je als volwassen vent alleen maar afvragen aan welk gevaar je wordt blootge steld. Welk risico loop je, wat moet je van al die ge ruchten geloven?". De doorgaans nuchtere Groninger was nogal beduusd toen hij gis teravond kennis nam van de grondige maatregelen, die door de Westduitse autoriteiten zijn ontworpen om kost wat het kost een drama, zoals dat tijdens de Olympische zomerspelen in München plaats had, te voorko men. Wat een voetbalkrachtme ting heet te moeten worden wordt op voorhand in het teken van de politiek geplaatst. „Als voetballer leef je naar zo'n eve nement toe, maar als je dan kennis neemt van speciaal ont worpen bussen, van gewapende lijfwachten, van stadions die dag en nacht bewaakt worden, dan vind ik dat een griezelige zaak. Vooralsnog neem ik die niet uitgevoerde dreigementen voor kennisgeving aan, maar als mijn vrouw mij in die con text zou vragen thuis te blijven, dan zou ik het nog niet zo we ten. Ik kan er verder weinig over zeggen, omdat ik over die affaire geen contact met mijn collega's heb gehad. Ik ben be slist van plan dat vandaag te doen". Een andere noordeling, Arie Haan, is door zijn jarenlange verblijf bij de Meer-club aan dit soort situaties gewend geraakt. „Ik schrik er telkens opnieuw van, maar je kunt die onheil spellende berichten maar het best van je af zetten. In het verleden zijn sommige spelers en bestuursleden zo vaak be dreigd, dat er wat mij betreft dit nogwel bij kan, al stemt zo'n vergeldingsgerucht wel tot na denken". Inderdaad is Ajax in het recente verleden meerdere keren het mikpunt geweest van aangekon digde harde acties, die mede dankzij preventief politieoptre den nimmer ten uitvoer wer den gelegd. De vereniging wordt nog steeds omgeven met een bepaald aureool, of zoals de volksmond (ongenuanceerd) zegt: „een jodenclub". Veelzeg gend in dit verband is, dat na de afscheidswedstrijd van Swart een cordon van veiligheidsmen sen rondom het Hiltonhotel moest worden gelegd op grond van een anoniem dreigement. Zo ook, moest de Amsterdamse politie bijstand verlenen tijdens een avondlijke training, enige Jaren geleden, toen de vermoei de Ajacieden, teruggekeerd uit Buenos Aires, opnieuw met amokmakers geconfronteerd werden. Reden: het elftal wen ste in de Argentijnse hoofdstad voor de aanvang van de strijd tegen Independent minuut stilte in acht te ter nagedachtenis aan de! se sportlieden, die het blo van München niet overle Tijdens die eerste krachtij om de wereldbokaal die gens veel weg had rilla, droegen de speler zwarte rouwband. Dit piet4 baar zette kwaad bloed paniekerige gevolgen var.j Vandaar wellicht, dat nuA, Jan Mulder het woord zaf gen zodra supervisor zijn voorlopige keurkorji Zeist welkom zal hebben ten. 1 is h jt ze. Voorb totijn w an. E< traint de M< ledewei sprini Morg :ap gen vere LONDEN Met zijn slome pas, waarbij hij zijn be nen meer vooruit gooit dan er mee stapt, slenterde Willem van Hanegem de wachtruimte van vliegveld Zestienhoven binnen en speurde om zich heen en wendde zich tot hen die naar zijn mening zijn woorden foutief hadden weergegeven. Toen was voor Willem van Hanegem wat dat betreft de kous af. De rest zou hij zelf wel opknappen. Een opgave die hij zichzelf wel moet geven want bij hoog en bij laag bezwoer trainer Wiel Coer- ver, in het vliegtuig dat het gezelschap naar Londen bracht: „Ik stond paf toen ik vernam wat er aan de hand was. Notabene voor de wedstrijd Feyenoord-FC Twente heb ik dat gesprek gehad en zeker niet enige dagen voordat Willem het via een televisiepraatje in de openbaarheid bracht. Ik heb niets gezegd, en zal dat ook nooit zeggen, dat Van Hanegem weg moet bij Feyenood. Ik heb hem in dat gesprek er alleen op gewezen dat ik meer inzet van hem verwacht. Zo iets zeg ik ook tegen anderen als het nodig is, maar bij Willem moet je daarvoor een gesprek voeren en het niet terloops zeggen". Viel Coerver. evenals van Hane gem, zijn principes niet verloo chenend, wilde ook uitleggen waarom h j mst Van i had gesp-nken. „Het is volko men logisch dat ik ook van hem een optimale inzet verwacht. Daarvoor ben ik Trainer en de verantwoordelijke man. Er is veel veranderd bij Feyenoord. Willem, van Hanegem, de meest besproken Feyenoorder z'.jn populariteit geconfronteerd. Een bobby kwam hem o Toen Israël wegviel en we Ramljak nog niet hadden, was Willem de onontbeerlijke per- sooni ;heid in de ploeg. Nu we kunnen steunen op het duo Van Daeiei.amljak n et Van Ha negem zich wel handhaven op h:t riven van de periode waar in hij alleïn de drager van de pl^-g as. rin r.'s ik me k dat het minder wordt zeg ik dat te gen Willem precies zoals tegen een ander, alleen, bij iemand van het formaat van Van Hane gem discussieer je daarover zonder dat ik m'n standpunt prijs .geef. Maar hij kan er wat tegenin brengen, erover praten, daarvoor is 1 j ook Van Hane gem. Maar is geen sprake bij mij van enige rancune of an derszins. Wem van Ilar.egem speelt tegen Tottenham, zonder twijfel". Dat zou erop kunnen lijken dat de kwestie voorbij Is, maar zo ligt het toch niet helemaal. Het be stuur en de manager van Feyenoord waren ook totaal on kundig van het feit dat Van Ha negem zulk een verklaring zou afleggen vco*- het gehoor van vele tienduizenden. Ook zij rneer.d n dat alles na het gesprek voo»- Feyenoord—FC Twente was uitgepraat. Coer ver: „Iedereen was al vergeten dat we gesproken hadden met elkaar en daar gooit Van Hane- OPSTELLINGEN FEYENOORD Treytel Rijsbergen Van Daele Ramljak Vi Jansen De Jong Van Hanegem Ressel Schoenmaker Kristensen McGrath Pratt Evans England Chivers Coates Perryman Peters Beal (of Dillon) Naylor Jennings TOTTENHAM HOTSPUR gem de hele boel ineens in de publiciteit. Dat is mijn zaak niet maar daarvan zijn de kon- sekwenties voor Van Hanegem. Ik ben blij dat ik na die onver wachte mededeling van Willem niets heb gezegd of verklaard en dat ik tegen niemand, recht streeks noch zijdelings, zelfs maar er op heb gezinspeeld. Voor mij is het een doodnor male zaak dat wie niet naar mijn zin werkt erop wordt ge wezen". Wiel Coerver is een trainer die van zichzelf maar ook van zijn spelers optimale inzet eist. Hij schermt dan met zijn gelief koosde woord: „karakter' en hij maakt er geen geheim van dat hij liever een speler met mindere kwaliteiten maar met onverwoestbare werklust heeft dan andersom. Daarom is ie mand als Wim Rijsbergen een beschermeling van hem. Meer dan eens heeft Coerver ook ge zegd dat Feyenoord het van col lectiviteit en werklust moet heb ben. van zich geheel geven om een resultaat te bereiken en dat persoonlijke kwaliteiten een mindere rol moeten spelen in het geheel, Coerver heeft vooral een broertje dood aan vedetten, al onderkent hij terdege dat ze er zijn. Maar hij geeft er een andere uitleg aan. Voor hem is een vedette ook iemand die uit zonderlijke voetbalcapaciteiten heeft, maar die zich daarom nog niet daarnaar hoeft te ge dragen. Willem van Hanegem is een vedette, hij gedraagt zich er zeker niet naar maar bezit wel de uitzonderlijke kwaliteiten. „Juist", zegt Coerver dan, „en als zodanig zal hij zich ook voor het team moeten inzetten. Wat wil Willem nou eigenlijk? Hij heeft net een contract voor twee jaar getekend en beweert dan dat ik hem uit de ploeg wil heb ben. Dan zou ik me toch zeker verzet hebben tren de verlen ging van zijn contract ter spra ke kwam. Als je het mij vraagt en Coerver maakte 't bekende gebaar met duim on wijsvinger wil hij uit die hele affaire wat geld slaan, hoe? Dat zal hij zelf moeten weten, dat is niet een zaak die de trainer aan gaat. In elk geval zit ik er wel mee vlak voor de eerste finale wedstrijd". Inspanning Het feit dat Van Hanegem niets liever zou willen dan zijn ver moedelijk laatste twee actieve jaren bij Feyenoord slijten doet vermoeden dat hij vanavond een extra inspanning zal leve ren. Coerver: „Hij zal nu moeten be wijzen dat hij zich optimaal wil inzetten Iedereen zal kunnen zien wat hij vanavond bereid is te doen". Na de wedstrijd zal men zich nader beraden. Manager Guus Brox: „Er wordt in geen geval vlak na de wed strijd gepraat, maar het is lo gisch dat we willen weten waar om Van Hanegem zo plotseling die uitlating voor de tv heeft ge daan. Het is voor het bestuur ook een raadsel zo vlak na de contractverlenging. Het zal wel een paar dagen aanlopen voor dat dat gesprek wordt gevoerd. Woensdag niet en hemelvaarts dag is ook weinig geschikt. We zullen wel zien". Verzorger Gerard Meyer, die zich meestal verre houdt van interne zaken anders dan op zijn gebied liggen: „Als de jongens geeste lijk zo in orde zijn als lichame lijk, zal het wel meevallen". Li chamelijk zal hoogstwaarsch:jn- lijk ook Ramljak in staat zijn te spelen. Wat de blessure van Treytel betreft zijn er geen pro blemen meer. Een pak v hart van Coerver en de honderd supporters die 1 oord voor de eerste final strijd begeleiden. Want i tot gisteren niet één dagblad noch de specifiek gazins ook maar met één repten over de finale, waa een Engelse ploeg bij betr is, is Feyenoord ervai tuigd dat het straks in heart Lane, het stadion Spurs dat nagenoeg gehei vuld zal zijn met een 50.000 toeschouwers een dobber zal krijgen aan de gen veld moeilijk te best Spurs, die in Jennings man van formaat hebben stevige defensie bezitten het middenveld erkende kers. Voeg daarbij in de Coates —Coerver: „hij c denken aan Charlton" - scorer Chivers en de nieuwi dekking McGrath delijk zijn waarom men niet alleen in Engeland baasd over het feit dat de in de afgelopen competitie een bescheiden rol hebbe speeld. Coerver: „Die is nummer 1 op dit mi Het is vervelend dat geval Van Hanegem is voorget maar door zijn spel kan bewijzen dat hij minder bedoelingen heeft gehad zijn woorden zou kunnen ken, nogmaals, met de m'n hart, ik heb nooit woo gebruikt waaruit worden opgemaakt dat ik kwijt wil. Wie wil nou Vai negem, zelfs niet optimaal kend, kwijt.'M I HERMAN VAN BERf h '1EN H van 1: HVP 1 de Pii oud-le stellin rein a bileun °Schc landei gehou Noorv Enge] er als 14.00- en

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12