TERREURBESTRIJDING IS WEL POLITIETAAK Rapport aspecten onaf hankelij kheid VVD wil verhoging defensie-uitgaven lil Kookpunten en zoutoplossingen iezwaren tegen service-flats oor bejaarden Sneeuwstorm n Katholieke politiebond: Ouderlijk beroep op Patricia Jsocanwid Pleidooi voor borstvoeding fDAG 21 MEI 1974 MEI ir LEIDSE COURANT werkte, atie en i ïema' :hnisch EASl van als daj uurlijk ligt (W| :arillon- ivorm rik Am speeld en ee Kee als iHOVEN (ANP) Het bestrijden van vliegtuigkapin- en politieke terreurdaden behoort volgens de katholie- politiebond St. Michael wel tot de taak van de politie niet tot die van het leger. Dit heeft de voorzitter van bond gisteren verklaard na afloop van de eerste con- "ag van St. Michael in Eindhoven. Het hoofdbestuur de bond heeft van de aanwezige leden de opdracht ge- jen de ontwikkeling nauwgezet in de gaten te houden, mogelijkheden van de politie zijn beperkt. Er kunnen i situaties voordoen waarbij marechaussee of leger iten assisteren, aldus v oorzitter Teeuwen, maar we van mening dat in een democratisch staatsbestel de :en van de burgers door de politie moeten worden be- rmd, zelfs als de aantasting van die rechten van bui- komt. katholieke politiebond vindt dat hiervoor op korte ter- speciale brigades moeten ien opgericht. In een motie it het congres zich uitgespro- I voor een zo snel mogelijke >atie van de maatregelen I de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie in het vooruitzicht hebben gesteld ten aanzien van de personeelsuit breiding en aanpassing van het materiaal. Op deze punten moet er volgens het congres op zo kort mogelijke termijn een dui delijk beleid komen, te meer Voorzitter Teeuwen had in zijn openingswoord betoogd, dat meer goed geschoold personeel een grotere inschakeling moge lijk maakt in situaties waar dat vereist is. De vraag of en wan neer meer personeel moet wor den ingeschakeld kan alleen goed worden beoordeeld en beantwoord als de interne infor matie optimaal functioneert. In dit opzicht valt volgens de heer Teeuwen nog veel te verbete ren. Het mag niet voorkomen dat de surveillant of de recher cheur er geen notie van heeft dat hij plotseling oog in oog komt te staan met gevaarlijke personen, terwijl bij zorgvuldige afweging van de risico's zulks bekend had kunnen zijn of al thans vermoed had kunnen wor den. De bewapening van de politie noemde de heer Teeuwen een zaak van de hoogste prioriteit. Door het toenemende aantal be- veiligingstaken van de politie, dient de vraag te worden ge steld of bewaking van ambassa degebouwen, het vliegveld Schiphol e.d. nog wel langer kan geschieden met de huidige bewapening. De heer Teeuwen herinnerde voorts aan een congresbesluit in 1968 om een verbinding voor te bereiden tussen de r.k.-centrale van overheids - en semi-over- heidspersoneel en het NKV. De recente ontwikkelingen rond de vorming van een federatie tus sen NVV en NKV maken het St. Michael erg moeilijk nauwere relaties met het NKV aan te gaan met behoud van eigen identiteit en zelfstandigheid, al dus de heer Teeuwen. ;CHT Aan serviceflats Dr. Jonkman vraagt zdch ook af. bejaarden zijn vanuit so- en sociaal-medisch oog- bezwaren verbonden, die zich bij de voorbereiding de bouw van de flats lestal niet of onvoldoende be rt is. Élr. C. J. Jonkman, direc- rts van da provinciale voor de Volksgezondheid lderland, in het tijdschrift Sociale Geneeskunde, telt dat het onjuist is, servi- ats te zien als een a an vol op of zelfs een vervanging verzorgingstehuizen.Ze zijn geschikt voor bojaarden die lelijk verzorging nodig heb- door de toenemende ver- jngsbehoevendheid van het erabestand van een servi- lz zal vaak in toenemende een beroep worden gedaan ae verzorgings- en verpleeg- uizen in hot desbetreffende lied. Daardoor kunnen mooi heden ontstaan, vooral als bewoners van de flats af-, hstig zijn uit andere delen a het land. M of het samenwonen in grote complexen Ibejaardenwoningen wel gunstig is voor de psychi sche gezondheid van bejaarden. Daarover is nog weinig bekend, maar hij noemt het aanneme lijk, dat de massaliteit van deze woonvorm voor een groot aantal oude mensen deprime rend is. Een onderzoek naar de psychische gevolgen lijkt dr. Jonkman dringend gewenst. Benzinebrand Moskou werd gisteren overvallen door een felle sneeuwstorm. Terwijl op vele plaatsen elders in Europa de mensen konden genieten van de zon, moesten ze daar de winterkleding weer tevoorschijn halen. De drie minister-presidenten die deelnemen aan de Koninkrijkstopconferentie, recipieerden gisteravond in Kasteel Oud-Wassenaar. Op de foto v.l.n.r. premier Den Uyl en echtgenote, premier Arron en echt genote en premier Evertsz. Koninklijks commissie DEN HAAG - De Koninkrijkscommissie heeft de aanvullende opdracht gekregen kom de verschillen de aspecten van de onafhankelijkheid van Surina me en de Antillen nader in ogenschouw te nemen en daarover vóór 1 november van dit jaar rapport uit te brengen aan de drie regeringen. Dit hebben de premiers Den Uyl, Arron (Suriname) en Evertsz (Antillen) gisteravond na de tweede dag van de Koninkrijksconferentie medegedeeld. Een en ander zal in de loop van het volgend jaar moeten leiden tot wettelijke procedures in de on derscheidene parlementen en tot conferenties op topniveau ter voorbereiding van de onafhankelijk heid. Een van de belangrijke punten in dit verband is de wijziging of opheffing van het Statuut wat, zoals minister De Gaay Fortman uiteenzette, een eenvoudige procedure is zonder consequenties als ontbinding van de kamers. De omschrijving van de omvang van het koninkrijk in de grondwet is na melijk als geografisch en niet als normatief te be schouwen. Suriname heeft meer haast aangezien dit konink- rijksdeel een duidelijke datumlimiet voor de onaf hankelijkheid heeft gesteld in tegenstelling tot de Antillen, die rekbaarder opvattingen hebben. Pun ten voor het bilateraal overleg met Suriname zijn: grenskwesties, nationaliteitszaken, de mate van Ne derlandse hulp voor een eventuele eigen krijgs macht voor Suriname en van de technische en an dere bijstanden. Gisteren is in hoofdzaak gesproken over associatie verdragen met de EEG na het bereiken van de on afhankelijkheid. Premier Den Uyl liet zich daar over optimistisch uit, ondanks het feit, dat het ver drag van Yaoende het volgend jaar afloopt. Voor vandaag zijn economische zaken aan de orde. Meerderheid tegen onofhankelijkheid 40 van Surinamers blijft in Nederland DEN HAAG Zestig pro cent van de Surinamers in Nederland Is dit in te genstelling tot de Surinaam se regering niet gebrand op een snelle onafhankelijk heid van Suriname. Men schuift deze op de lange baan of wijst het ronduit af. Dit is de uitkomst van een opinieonderzoek onder 400 Surinamers dat is uitge voerd door het bureau La gendijk in opdracht van AVRO's Televizier, het Su rinaamse maandblad Han- galampoe en de stichting landelijke federatie van welzijnsstichtingen. Met de discriminatie in Ne derland valt het volgens de onderzoekers nogal mee. Slechts een op de vijf on dervraagden heeft het ge voel achtergesteld te wor den. De Amsterdamse Suri namers en zij die buiten de randstad wonen voelen zich het meest achtergesteld, al dus het rapport. De Surina mers hebben het hier ook naar hun zin. De Hindoesta nen hebben helemaal geen zin om lerug te keren; slechts elf procent van alle Surinamers voelt zich rond uit niet thuis en maar ne gen procent heeft veel heimwee. Veertig procent van de Su rinamers zien hun verblijf in Nederland als blijvend. Op kortere en langere ter mijn verwacht een kleine zestig procent weer terug te keren. 49 procent is van mening dat bij onafhankelijkheid de economische problemen zul len toenemen; 17 procent daarentegen meent dat de sroblemen zullen afnemen en 30 procent gelooft dat ze gelijk blijven. (Van parlementaire redac tie) amerlid wil onderzoek bezetting Nijmegen HAAG (ANP) Het Ka- fUd K. A. Keunig (DS'70) ent dat onverwijld een straf- btelijk onderzoek moet wor- I ingesteld naar de bezetting I het sociologisch instituut de katholieke universiteit in megen. Het achterwege laten een dergelijk onderzoek zou r zijn mening kunnen bljdra- I tot de mening dat in ons J klasse-justitie wordt bedre- iriftelijke vragen aan minis- van Justitie van Agt wijst Kamerlid erop, dat door en ens de bezetting voor tien- zend guldens schade zou zijn oorzaakt en dat als gevolg de bezetting zouden ziin dwenen: een rekenmachine, "e schrijfmachines, een voor- kantoorbehoeften en een van de aanwezige koffie- e- en rookartikelen. Voor een rag van 11.000 zou gebruik gemaakt van een frankeer- chine en zou een stencilma- ne onbruikbaar zijn gemaakt. DEN HAAG De WD wil in te genstelling tot het kabinet Den Uyl, een verhoging van de de fensie-uitgaven. In een rapport „vrede, vrijheid en defensie", bepleit de Defensiecommissie van de WD, een systeem, waarbij gedurende vijf jaar de Defensie-uitgaven omhoog gaan in evenredigheid met de stijging van het netto nationaal inkomen plus een bedrag van 140 miljoen gulden. Het huidige percentage van 3,6 pet van het netto natio naal inkomen vindt de WD te laag, gezien de huidige stand van zaken op het gebied van het materieel en het personeel. De nadruk bij defensie moet voorlo pig liggen op uiterste zuinigheid en efficiency. Zolang Europa zijn eigen defensie ernstig neemt, is er volgens de WD geen reden om te twijfelen aan de Amerikaanse steun, Aanschaffing van moderne an ti-tankwapens en vliegtuigbe- strijdingsraketten zou een be langrijke maatregel zijn, die militair zinvol is en politiek een teken geeft dat men de eigen verdediging serieus neemt. Een alternatief is volgens de WD, het leveren van een rechtstreek se financiële bijdrage aan de VS ter tegemoetkoming aan de legeringskosten van Amerikaan se militairen in Europa. De po litieke, waarde hiervan zal even wel geringer zijn dan een ver betering van de eigen Europese defensie-inspanning. De landmacht dient te beschikken over tien brigades, waarvan een deel paraat aanwezig moet zijn. Voor de marine acht de WD 2 geleidewapen-fregatten nodig plus 19 standaardfregatten, 4 Noordzeefregatten, 6 conventio nele onderzeeboten, 2 squadrons lange afstands maritieme pa trouille-vliegtuigen en een korps mariniers. Nucleaire aanvalson- derzeeboten zijn voor Nederland te duur. Wat betreft de lucht macht is een standaardtype ge vechtsvliegtuig vereist, een standaardtype geleidewapens plus een transportsquadron, dat in crisisperioden kan worden aangevuld met civiele transport vliegtuigen. Op lange termijn dient gestreefd te worden naar een vrijwilli gersleger. De WD vindt het niet reëel voor de korte en mid dellange termijn rekening te houden met de afschaffing van de dienstplicht. Ze wil een on derzoek naar de mogelijkheden van een vergrote „nationale re serve", die ongeveer 135.000 man zou kunnen omvatten. Overwerk in diensttijd dient vol gens de WD beloond te wor den, zo mogèlijk in tijd- En als dat niet kan, moet er een belo ning in geld komen. Voor toe kenning van een stakingsrecht aan militairen voelt de VVD niets, gezien de bijzondere doel stelling van de krijgsmacht, na melijk het beheersen van crisis situaties zowel in oorlogs- als in vredestijd. Van een onzer verslaggevers) >EN HAAG Een groot aan- al eindexamenkandidaten be- oefde gisteren niet terug naar chool; voor hen zat het exa lt erop. De talen, inclusief moedertaal, zijn achter de Qg. Gisteren en vandaag ston- en de typische exacte vakken P het examenprogramma. De lerlingen van het gymnasium n atheneum, die de b,-kant «bben gekozen, onderwierpen 'ch gisteren aan scheikunde, 'olgens de leerlingen viel dit xamenondcrdcel wel mee en ok de docenten waren van flrdeel dat de opgaven rede- 'jk van aard waren. dierlijke en plantaardige oliën, onderzocht op de moleculen- massa. Daar werden enkele vragen over gesteld. Er moest bijv. worden bewezen dat de formule van het verzepingsge- tal juist was. Ook werd geïn formeerd naar de invloed die twee indicatoren op dat verze- pingsgetal hadden. Opgave twee betrof een elec- tro-chemisch element. Daarvan moest een schematische teke ning worden gemaakt.Er moest worden beredeneerd welke de positieve pool was. Ook moest de invloed van an dere stoffen op het potentiaal verschil worden onderzocht. Opgave drie ging over (in ge wone woorden gezegd) chemi sche reacties, waarbij aan de hand van experimentele gege vens verbanden tussen reactie snelheden en concentraties op de reagerende stoffen moesten worden gegeven. Er waren ook vragen waarbij dieper op de opbouw van het reactiemecha nisme werd ingegaan. De vierde opgave was de moeilijkste, een opgave over koolstofchemie. De jongelui moesten op de hoogte zijn van de substitutieprodukten van monobroommethaan, ethanol en ethaanthiol en hun kookpun ten en er was een vraag over het begin van het polymerisa- tieproces. De mavro-4 deed ook scheikun de. Voor een deel door middel van zgn. open vragen en deels door multiple choice informa tie. De open vragen bleken nogal mee te vallen. De goe- den hadden ruimschoots tijd over. De multiple choice vragen van het havo. 40 stuks, waren wel te doen al bleef de gelijkheid van de antwoorden frappant en verwarring wekkend. Zo bijv. de vraag: een rood lakmoespa piertje wordt in een zoutoplos sing blauwgekleurd. Vier ant woorden waren mogelijk: al-2 (so4)3 nano3, k2co3 en (nh4) wso 4. De jongeman die niet heeft aangc\ end na te denken, is er beslist ingevlogen. Het betrof alle 4 nl. zoutoplossin gen. De derde formule was juist. Voor de tweede maal dit jaar heeft de Vietcong gisteren in Zuid- Vietnam toegeslagen op een benzineopslagplaats. Meer dan een miljoen liter ging in de vlammen op. Enorme rookwolken kolkten boven de opslagplaats. Genève (Reuter) Borstvoeding Is veel beter dan kunstmatige babyvoeding. De af wijzing van borstvoe ding heeft bijgedra gen tot kindersterfte ondervoeding. Tot deze uitspraak is de jaarlijkse algeme- vergadering van de wereldgezondheids organisatie gekomen. In een resolutie be veelt de organisatie met klem borstvoe ding aan als hët idea le voedsel om een harmonische lichame lijk en geestelijke ontwikkeling van kin deren te bevorderen. De resolutie kritiseert MMHUl— ,,het door misleiden de reclame veroor zaakte verkeerde idee dat boistvoeding min derwaardig is in ver gelijking met kunst matig gemaakte sur rogaten". Aan de 140 lidstaten verzoekt de wereldgezondheids organisatie de recla me voor kunstmatige babyvoeding kritisch onder de loep te ne men, en, indien no dig, te zorgen voor reclamevoorschrif ten en wettelijke be palingen. HILLSBOROUGH, (AP) Ran- dolph en Catherine Hearst heb ben hun dochter Patricia ge smeekt het symbionese bevrij dingsleger te verlaten en zich aan de politie over te geven. De federale recherche heeft over Patricia gezegd dat deze 'gewa pend en uiterst gevaarlijk" is. Patricia Hearst die meer dan drie maanden geleden uit haar wo ning werd ontvoerd, hedt zich bij het symbionese bevrijdings leger. dat haar ontvoerde, aan- gesloten. CHU bepleit afschaffing dienstplicht Ommen (ANP) Volg'-ns CHU- fractievoorzltter Krulinga zou in de discussie rondom het de fensie-vraagstuk meer aandacht moeten worden gegeven -ian de afschaffing van dc dienstplicht. Op een gisteravond in Ommen gehouden verkiezingstoespraak noemde hij afschaffing van dc dienstplicht „een zaak van groot belang. Afschaffing is billijk tegenover de op te roepen dienstplichtige, be tekent een verbetering van dc effectiviteit van het dur$ en technisch gecompliceerde defen sieapparaat en biedt de moge lijkheid tot het aanbrengen van bezuinigingen, aldus de CHU- fractievoorzitter. In de komende defensie-nota zal, naar zijn me ning op dit vraagstuk moeten worden ingegaan. Laatste keer landgoed van Prins geopend voor publiek DIF.OFNHFIM (ANP) Hel landgoed Warmelo van Prins Bernhard is evenals vorig Jaar op bepaalde dagen in het zo merseizoen te bezichtigen. Maar dit keer voor het laatst, omdat het landgoed verkocht wordt. I Op dinsdag- en donderdagmiddag- zijn de tuinen, na afspraak met het VW-bureau voor gezel schappen te bezichtigen. Ook zullen er twee algemene tuin-ins worden gehouden. En wel op Hemelvaartsdag on op de 2e Pinksterdag (beide dagen van 1 10 tot 17uur). Op Pinkermaan dag zal er van 1 tot 5 bij het kasteel een folklrotischtisch fes-1 tijn gehouden worden, met boe-1 rendansers en een boerenkapel. Kardinaal Danielou overleden PARIJS (AP) Jean Kardinaal Danielou, een van de meest voraanstaande rooms-kntholie- ke theologen, Is gisteren op 69- jarige leeftijd tijdens een be zoek aan vrienden In Parijs overleden. Danielou was een der weinigen die ooit tot kardinaal zijn be noemd zonder eerst als bisschop te hebben gediend of een admi nistratieve functie in de kerk te hebben vervuld. Van 1944 tot 1969 doceerde hij theologie aan het Institut Catholique In Parijs en onderhield de contacten van de kerk met de academische en intellectuele kringen. Kardinaal Danielou was een groot voorvechter van het primaat schap van de paus. In 1972 werd hij, als opvolger van kardinaal Tisserant, gekozen tot lid van de Academie Francaise. Trieste dood struisvogel Rotterdam (ANP) Door onachtzaamheid van een bezoeker is in de Diergaar de Blijdorp in Rotterdam een strulsvogetheh omgeko men. Het betekent voor de dierentuin een groot verlies, omdat Blijdorp er na lange tijd in geslaagd was een hen aan te kopen voor de struisvogelhaan die al eer der In het bezit was van de dlergaande. De betrokken bezoeker had de vogel, die van nature nieuwsgierig is, met en zak doek naar het hek gelokt. Op een gegeven ogenblik stak het beest zijn bek door het hekwerk om de zakdoek met zijn snavel te pakken. Hij bleef echter met zijn kop tussen de latten zitten. Toen het dier zich wilde loskmaken, brak het zijn nek- Voor het oog van vele mensen stierf de struisvogel ter plaatse.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11