Rinus Michels: „Jan van Beveren kan in ieder geval op zijn benen staan" Korte rentree Hulshoff in Breda Premie Feyenoord speelt in finaleduels belangrijke rol PSV-Barcelona NAC-Ajax Van Hanegem en Feyenoord uit eSkaar Ook UEFA-Cup voor het eerst naar Nederland? £~<»v i~>è t: *i Scoreverloop: Marcial 0—1, Van der Kuylen 1—1. Rust. Deykers 21. Toeschouwers 14.000. Scheidsrechter Derks. PSV: Van Beveren; Krijgh, Nordqvist, Van Kraay, Deij- kers; Willy van de Kerkhof, Strik (Kemper),- Lubse; René len. Barcelona: Sadurnii (Mora); Rife, Torres, Costas (Marti), De la Cruz; Marcial, Juan Carlos, Gallego; Rexach, Cruijff (Torne) en Sotil (Cla res). Scoreverloop; 36. Quaars1 1—0, 48 .1—1, 64. Van Dord 1— 2, 65. Bish 2—2, 80. Steffenha- gen 2—3, 85. Van Rooy 3—3, 89. Bish 4—3, 90. Rep 4—4. NAC: Van Dongen, Van Ierssel (FC Twente), Graaumans,- Vermeulen, Bakker (Van den Dries), Quaars, Dierckx (Smits), Bouwmeester (Vreij- sen), Brouwers (Van Dijk), Bish (Roda JC), Ad Graau mans (FC Den Bosch) (Van Rooy). AJax: Stuy, Swart (ex-Ajax), (Muller, NAC), Hulshoff (Var- ga), Blankenburg, Van Dord, Haan.Gerrie Mühren,- Keizer, Rep, Mulder en Steffenhagen. TILBURG/BREDA Su pervisor Rinus Michels had gisteren een tolk no dig om zich in het Neder lands verstaanbaar te ma ken. Dat gat natuurlijk nog wat consternatie. Maar er hielp geen moe dertje lief aan. De coach van Barcelona was, op de dag van zijn aankomst in ons land, zijn stem kwijt geraakt en het enige wat hem daarom te doen stond was om met veel gebaren taal, geknik, én enkele moeizaam uitgebrachte klanken duidelijk te ma ken wat hem voor de geest stond. Ondanks deze verwarring na PSV-Barce lona (uitslag 2-1) kwam er toch uit wat de sprakelo ze" Michels Kwijtwilde. „Jan van Beveren kan in ieder geval weer op zijn benen staan". Dat was alles\ Deze niet erg enthousiaste opmerking van Michels sloeg niettemin in als een bom. Wat zou hij wellicht nog meer hebben willen zeg gen als hem dat gegeven was? Het bleef een raadsel, geheim. Maar tijdens de at tractief begonnen partij voet bal in Tilburg hebben de 14.000 Brabanders met eigen ogen kunnen zien, dat Van Beveren (schuldig aan het eerste doel punt van Barcelona) nog lang niet de oude is. Als er ingegre pen moest worden handelde de PSV-doelman uiterst voorzich tig. Hij miste nog voldoende springkracht en ook het uit schieten van de bal leek pro blemen op te leveren. Meestal wierp Van Beveren dan ook de bal. Deze bezwaren tegen-zijn spel vatte de doelman zelf en trainer Rijvers samen onder de noemer; Voorzichtigheid. Rijvers: „Jan hoefde de bal niet zover weg te knallen in deze wedstrijd. De kans, dat hij zich forceert, zou dan onno dig groot worden. Verder ben ik tevreden. In mijn ogen Is hij klaar voor de wk". Jan van Beveren: „Ik heb geleerd. Eerder dit jaar heb ik twee keer proberen terug te komen. En even zo vele keren is het mislukt omdat ik te gehaast startte. Dat overkomt me geen is zou er eigenlijk meer druk op hem uitgeoefend moeten worden. Hij heeft gewoon een zware wedstrijd nodig". De zelfde Johan Cruyff kwam ln Tilburg overigens van een kou de kermis thuis. Toen hij na de rust aanstalte maakte om zijn plaats aan een ander af te staan, barstte er een massaal fluitconcert los. De ontevreden toeschouwers, die 15 tot 35 gul den hadden betaald voor een toegangsbewijs, namen het niet dat de trekpleister van Barcelona er de brui aan gaf. Met uitzondering van het eer ste kwartier van de wedstrijd had hij uiterst weinig laten zien. Verhaasd vroeg Cruyff zich naderhand af waarom het publiek zo reageerde. „Dit is een normale zaak. Barcelona speelt tegenwoordig zoveel oe fenduels, dat ik er bijna altijd voortijdig uitga. Ik ben ook hof, hoe moeilijk de terugweg naar de top kan zijn. Ook voor hem dringt de tijd en hij had zich daarom helemaal toege legd op de benefietwedstrijd voor Peter van der Merwe (Ajax-NAC), die zaterdag avond werd gespeeld. Zijn aan vankelijk optimisme werd de grond Ingeboord. Na een half uur spelen gaf Hulshoff, die maandenlang met gescheurde kruisbanden heeft getobd, een seintje naar de zij lijn om aan te geven er liever mee te stoppen. Ook hij wei gerde risico's te nemen, on danks het feit dat hij later zelf zei geen centje pijn gehad te hebben". Ik kan me kfst voor stellen dat de menser. ge schrokken zijn, toen ik eruit ging en ik bovendien nog som ber nee, nee schudde ook. Maar dat was, echtwaar, al leen maar een reactie, meer „22 voor Oranje" (Van onze sportredactie) TILBURG De „22" voor het Nederlands elftal zal super visor Rinus Michels pas bekend maken na 29 mei, wan neer Feijenoord in de Kuip aantreedt voor het laatste UEFA-cupduel tegen Tottenham Hotspur. derde keer meer. Ik heb deze wedstrijd, ook al omdat ik niet zo erg veel te doen heb gehad, lekker kunnen benutten voor het aankweken van meer wed- strijdervaring. Wat hard nodig is als je zo'n zes maanden niet aan de bak bent geweest". Toch knaagde - ondanks het geleidelijk verzet van Van Be- veren en Rijvers - de onzeker heid aan de waarde, die toege meten moet worden aan deze test voor de dit seizoen zo zwaar gedupeerde doelman van PSV. Maandenlang had hij zijn streven gericht op die ene wedstrijd tegen Barcelona. In aanwezigheid van „signor" Mi chels zou Jan van Beveren zich weer oprichten. Dan kon hij in de oefeninterlands van het Nederlands elftal zichzelf nog eens opnieuw bewijzen om zodoende ook de laatste twij fels van anderen weg te ne men. De start van dat plan klopte in ieder geval niet met het „draaiboek". Daarom bleek later ook Johan Cruyff uiterst gereserveerd. „Om te weten hoever Jan momenteed maar een mens en geen ma chine". Zo goed en zo kwaad als mogelijk was voegde Rinus Michels er nog aan toe: „Het elftal moet aanstaande zondag zonder Cruyff een bekerwed strijd spelen. Met het oog daarop heb ik hem er ook uit gehaald". Terugweg Behalve Jan van Beveren merkte het afgelopen weekein de nog een potentiële kandi daat voor Oranje, Barry Huis- niet. Ik vond het genoeg zo. Ik was er weer in geweest. Dat was het belangrijkste. Pijn heb ik beslist niet gehad" Toch werd ook de rentree van Barry Hulshoff omlijst met en kele vraagtekens. Clubarts Greep had het beslissende woord voor de Ajaxied moeten uitspreken. Maar toen de spe cialist in Breda niet verscheen omdat hij niet uit Maastricht kon wegkomen, handelde Huls hoff maar op eigen gezag. Hij vroeg aan Bobby Haarms om opgesteld te worden. Hij had de laatste dagen tenslotte erg hard getraind en weinig last van het vocht in zijn knie ge had. Hulshoff: „Ik begon daar om waakzaam. Eerst op hel middenveld om het wedstrijd, rime te pakken te krijgen en later ben ik weer gaan ausput- zeren. Dat de knie het toen ge houden heeft heeft me erg veel goed gedaan. Want dit is na melijk wat je nodig hebt als je zo lang buitenspel hebt ge staan. Door vertrouwen in Je zelf te krijgen bouw je stukje bij beetje de vorm op". Dat heeft Michels in Breda schitterend door afwezigheid hem ook proberen duidelijk te maken in de telefoonge sprekken vanuit Barcelona. Forceer nog niets, luidde zijn advies, voordat je je dinsdag in Zeist meldt. Hulshoff heelt dat ook persé niet gedaan. Echtwaar, het enige wat ik in deze wedstrijd beoogde, was de test of het been het zou houden. Ik ben in dat opzicht iets opti- misischer geworden." Belangrijk, omdat Michels heeft beloofd Hulshoff een van de oefenwedstrijden van Oran je tegen Hamburg of tegen Ar gentinië op te stellen. Barry zelf: „Voor mij wordt die test de belangrijkste in mijn car- irère". Fysio-therapeut Jan van Gorp, die tijdens de saaie wedstrijd in Breda door de mi- crofonist bij de telefoon in de bestuurskamer werd geroepen om de verhinderde clubarts Greep aan te horen (Mocht Hulshoff wellicht toch niet spe len?), ontkende elke aanwij zing van Greep gehad te heb ben. „We hebben het helemaal niet over Barry gehad Wel is het zo, dat ik bijzonder positief blijf denken over de blessure van Hulshoff. Hij traint goed en alles verloopt hoopvol". Duidelijk minder zorgen be hoeft supervisor Rinus Michels zich te maken over Jan Mul der. In de ontmoeting tegen NAC (7500 bezoekers; geschat te bruto opbrenkst 30 mille) kon hij zich nog niet waarma ken, maar zijn spel bezat wel de verdiensten dat hij geen en kel persoonlijk duel uit de weg ging. Voor hem schijnt de he mel op te klaren. Mulder: ..Het ging conditioneel rede lijk. Ik had alleen een ontzet tende last van blaren op mijn voeten, vooral tegen het einde. Voor de rest was ik echter pijnvrij. Ik ben dan ook klaar voor de wereldkampioenschap pen". Van de overigo Ajaxieders die voor het Oranje-shirt mis schien in aanmerking komen, ontbraken er drie op het appel. Suurbier, Krol en Neeskens hadden de voorkeur gegeven aan een korte vakantie. De resterende kandidaten fo.a. Rep, Keizer, Mühren) haalden nauwelijks een voldoende. Bob by Hnarms: „Neem ze dat niot kwalijk. Zij hebben dit treffen precies eender opgevat als de drie op vakantie". Pikant detail van NAC-Ajax (uitslag 4-4) was het heroptre den van Sjaak Swart. De Ajacied. die in 1973 stopte, vierde zijn come-back bij Ajax op de rechtsachterplaats. Zijn spel was solide, meer ook niet. Hij miste de snelheid en condi tie van vroeger om te glorc- ron. In de tweede helft verliet hij dan ook nauwelijks voldaan het veld. Een droom was niet uitgekomen! HANS DE BRUYN ROTTERDAM De kans dat Wim van Hanegem volgend jaar niet meer voor Feyen oord zal spelen, is sedert het afgelopen weekend toegenomen. Zo erg zelfs, dat manager Guus Brox al heeft verklaard dat het contract dat dc „Kromme" nog voor twee jaar aan Feyenoord verbindt in onderling overleg ontbonden kan worden. Het is een bekend gegeven dat trainer Wiel Coerver en Wim van Hanegem elkaar niet liggen. De moeilijkheden die nu weer naar buiten zijn gekomen zijn dan ook niet van vandaag of gisteren. Van Hanegem heeft volgens Coerver een te dominerende rol in de selectie van Feyenoord die niet strookt met de plannen en intenties van de van voetbal bezeten oefenmeester, die het daar door steeds moeilijker heeft, zijn andere spelers juist te motiveren. Feyenoord en Van Hanegem zijn van plan te scheiden, een verzoeningspoging zal in Londen weliswaar plaats vinden, maar de kans op een hernieuwe toenadering is erg klein. Coerver wil voetballers met karakter, voet ballers die bereid zijn tot de laatste ademtocht te vech ten, zo iemand is Van Hanegem niet, bovendien heeft hij het afgelopen seizoen gesukkeld met een blessure waardoor zijn meespelen in Feyenoord steeds een vraag teken was. Voor Wiel Coerver die een karaktervolle eenheid in het veld wilde brengen betekende het steeds een doorkruising van zijn plannen. Wie zich momenteel voor de 31-jarige Van Hanegem interesseert is niet bekend, dat hij moeilijk meer past in uwe concept van Coerver, die graag Schoenmaker op het middenveld wil zetten, is wel een bekend gegeven. ROTTERDAM Als voetballen zou bestaan uit het maken van een re kensom om het resultaat te bepalen, zou Feyenoord in de twee finaleduels om de UEFA Cup tegen Tottenham Hotspur een nog moeilijker strijd te gemoet gaan dan wordt voorzien. Er zijn meer nadelen op te sommen dan voordelen ten aanzien van Feyen oord. Manager Guus Brox kan nog zo verklaren dat er niemand weg zal gaan uitgezonderd wellicht Jan Boskamp indien er gegadigden ko men maar toen zaterdagmiddag de traditionele bijeenkomst vóór een belangrijk duel werd georganiseerd, klapten vrijwel alle spelers dicht. Ze sloten zich wel met Brox en enige bestuurders op in een kamertje, waar werd gepraat over de hoogte van de premie voor het eventueel veroveren van de UEFA Cup, Die premie zal de doorslag moeten ge. ven. De gemoederen kunnen er door gesust worden want er Kjken moei lijkheden te rijzen met de contract- besprekingen en vooral tussen Van Hanegem en trainer Coerver. Er kan niet worden ontkend dat er zowel bij publiek als bij spelers een verzadigingspunt is bereikt. Het tijd stip waarop de heren van de UEFA de beide finalewedstrijden voor de Europa Cup III laten spelen, is niet bevorderlijk voor de animo. Feyen- oords trainer Wiel Coerver daarover: „Eindelijk begint men ook in het bui tenland in te zien hoe moeilijk het is die UEFA Cup in handen te krijgen. Per slot van rekening doen er altijd de nummers twee van de nationale competities aan mee, mist die geen bekerhouder zijn geworden. En dat kan van Europa Cup II niet worden gezegd". Niettemin heeft het bestuur van de UEFA de eindstrijd het laatst geplaatst, op het moment dat de meeste competities zijn afgelopen of beslist. Ook met Feyenoord en de Spurs is dat het geval. Probeer dan iog maar eens de ambitie erin te rompen. Het zou onzin zijn bij voorbaat te stellen dat Feyenoord niet zo gechar meerd is van die twee ontmoetingen met Tottenham Hotspur. Feyenoord, dat als eerste club in Nederland de Europa Cup I in bezit kreeg, heeft de kans ook als eerste ploeg de UEFA Cup te veroveren. Indien dat ge beurt, stijgt de waarde van de ploeg voor het spelen van vriendschappelij ke partijen. Wiel Coerver, teruggrij- ped op de wedstrijd die vorige week tegen Olympiakos Piraeus werd ge speeld: „We verloren met 1—0 maar dat was niet zo belangrijk. We kon den in ons ritme blijven en leverden een bijdrage aan de clubkas en dat bedrag wordt hoger omdat we kam pioen zijn. Volgend seizoen zullen we heus wel meer wedstrijden in het buitenland gaan spelen. Als we dan ook nog de UEFA Cup hebben. Hoewel Feyenoord de bodem van de kas nog bij lange na niet ziet, is ver steviging van de financiële positie al tijd welkom. Het afgelopen seizoen is blijkbaar buiten verwachting toch goed geweest want stadiondirecteur Frits de Kimpe heeft alle dames van de spelers uitgenodigd voor zijn reke ning en met een behoorlijk zak geld mee te gaan naar Londen. Het kan er dus wel af. Triotoernooi Bij winst van de UEFA Cup gloort wellicht ook nog het toernooi om de Supercup. Het ligt in de bedoeling daaraan niet alleen de winnaars van de Europa Cups I en II te laten deel nemen maar ook die van de UEFA Cup. En een triotoernooi met FC Maagdeburg en Bayern MUnchen lokt Feyenoord wel. Als daarenboven de premie voor de twee finalewedstrij den op 21 en 29 mei meevalt, is de basis geschapen voor een optimale inzet van Feyenoord tegen de Spurs door CoerveT een evenwichtige en negentig minuten gaande ploeg ge noemd die echter ook enige puiv ten in hun voordeel hebben. Dat zijn; winst in de UEFA Cup eindstrijd is de enige mogelijkheid om het seizoen te redden want de Spurs eindigden bescheiden in de competitie, en de nadelen die Feyen oord belagen. Daarbij moet ook gere kend worden op het feit dat Feyen oord een zeer bevredigend aandeel in de „veertig van Michels" levert. Angst om door een blessure tegen het harde Tottenham Hotspur die plaats te verspelen, kan ook mee spreken. Dat geldt eveneens voor Ramljak, een van de twee (met Treytel) die momenteel naar het tijd stip lopen dat een blessure aan gene zing toe is. Ramljak, geselecteerd voor het Joegoslavische team voor de w.k., raakte in zijn lies gebles seerd in de wedstrijd tegen NEC en verliet het veld. Tegen FC Twente speelde hij toch mee maar moest af haken omdat hij een trap kreeg te- gen zijn hoofd. Coerver: „We hebben tegen FC Twente het risico genomen omdat het zo'n belangrijke wedstrijd was. Ramljak speelde met een pijnstillen de injectie maar nu Is gebleken dat het niet goed ls geweest. Na Twente heeft hij geen bal meer geraakt en is hij tweemaal per dag behandeld". Totale inzet Doelman Eddy Treytel sukkelt met een schouderblessure. Dat was ook de reden waarom Feyenoord voor de wedstrijd in Griekenland tegen Olympiakos een beroep deed op Bram Geilman, die aan Roda JC ls uitgeleend. Geilman kan uiteraard niet spelen in de UEFA Cup-eind strijd. En Ger Reitsma geniet niet het volle vertrouwen. Coerver: ..Ik heb het al zo dikwijls gezegd. Reits ma heeft lichamelijk alles, kan een Van Beveren worden. Maar zijn in stelling is niet juist.' Hij is in de eer ste plaats dokter. Als hij een boek meeneemt, is het een doktersboek en nooit een voetbalboek. Begrijp je?" Coerver, zelf van top tot teen hele maal voetbal, stelt bijzonder veel prijs op een totale inzet, op een alge hele beleving van de sport als prof. „Ramljak is een echte prof, honderd procent. Als hij even kan, speelt hij en dan denkt hij niet aan zijn plaats in de Joegoslavische selectie". Club arts Max Abarbanel heeft het ster ke vermoeden dat zowel Ramljak als Treytel, die afgelopen zaterdag voor het eerst weer een balletje ving. dinsdagavond kan spelen. Niettemin zal het ook dan moeilijk worden. De Spurs, die in 1972 de UEFA Cup veroverden, willen dat succes herhalen. Coerver; „En En gelse ploegen zijn op eigen veld al tijd lastig te bestrijden. Komen we in Londen goed weg, dan is de tweede wedstrijd geen probleem meer want Engelsen spelen niet graag, en meestal ook niet goed, op het vaste land". Met geen woord repte hij over de contracten, die momenteel toch centraal staan in het leven van Ie mand die met voetballen zijif brood moet verdienen. De spelers klapten ook dicht. Lex Schoenmaker niet. „Er is mij iets meer aangeboden maar in feite komt het op hetzelfde neer en daar voel ik niet veel voor, temeer omdat Kreuz is aangetrokken en dan Is er voor mij geen spitsplaats meer". Maar ook met Wim van Hanegem zit het niet helemaal goed. Feyenoord wil Schoenmaker behouden. Het is zeker niet onwaarschijnlijk dat men hem wil „reserveren" voor het geval Van Hanegem alsnog zou verdwijnen wat voor Rotterdam onverteerbaar zou zijn of blijft sukkelen met blessures. Tenslotte heeft I-ex Schoenmaker in het verleden grote triomfen gevierd juist als middenvel der. HERMAN VAN BERGEM ..Si

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9