IK KRIJG GELUKKIG WEER RUST „Hoogste JC bieder had voorkeur" Ongenaakbare Henk van Kessel was fe snel voor concurrenten John Dusbaba na overeenkomst met Ajax: Startverbod voor Gijs van Lennep Wisselslagrecord Enith Brigitha ZWARE STRAF DEN HAAG John Dusbaba, de meest begeerde Haagse voetballer van dit ogenblik, heeft het afgelo pen weekeinde een shirt van Ajax aangetrokken. Deze toch nog onver wacht snel genomen beslissing werd in de hand gewerkt door de intensiever wordende belangstelling voor hem in binnen- en buitenland. Dat maakte hem kribbig en onze ker. „Op het laatst zag ik het niet meer zitten. Vertegenwoordigers van Ajax, Feyenooord, FC Brugge, Anderlecht en Straatsburg deden me allerlei voorstellen. Ik werd er stapel gek van. Daarom heb ik de knoop doorgehakt. De hoogste bie der van dat moment kreeg mijn voorkeur. Dat was Ajax, ik ben er verschrikkelijk blij mee. Ik krijg gelukkig voorlopig weer rust." John Dusbaba. die gisteren nog voor FC Den Haag uitkwam bij Beveren Waas in België (uitslag 0—0: uitblinkers Tbie, Ouwehand. Kila), laat FC Den Haag in z'n 1 betoog buiten schot. Doet een vertrek uit Den Haag hem dan niets? Was Dusbaba onmogelijk te houden? Zijn eerste opwel ling: „Het stond voor mij eigenlijk al eni ge tijd vast dat ik zou vertrekken. De aanbiedingen, die ik kreeg, waren te aan- lokkelijk Ik was onbetaalbaar voor do club". Dat bevestigde manager Eddie Hart- mann: „FC Den Haag heeft Dusbaba een reëel en hoog salaris aangeboden. Maar i als je weet wat hij bij Ajax gaat verdie- nen valt ons voorstel in het niet. Zijn sa laris zou de verhouding ten opzichte van anderen scheef getrokken hebben. Het is eigenlijk zo'n zelfde situatie als toen Ajax Cruyff moest laten vertrekken naar Bar celona omdat hij onbetaalbaar was ge worden. FC Den Haag verkeert nu in de zelfde situatie tegenover Aiav Pikant Pikant detail in de transfer van Dusbaba naar Ajax is het te late telefoontje van Feyenoord. Een half uur, nadat de 18- jarige Hagenaar zijn woord had gegeven aan Ajax-voorzitter Jaap van Praag, bel de manager Guus Brox van de Rotter damse club op. Dusbaba kon een nog be ter contract bij Feyenoord krijgen. Of hij maar wilde toestemmen? Tot stomme verbazing van waarschijnlijk elke Rotterdams getinte voetbalsupporter weigerde hij; zijn woord was wet. Zijn verklaring voor dat opzienbarende stand punt: „Wekenlang zat Ajax achter me aan. Van Praag haastte me echter niet; hij gaf me alle tijd om te beslissen. Dat vond ik erg plezierig tijdens de toch wel zenuwslopend gebleken onderhandelingen. Met hetzelfde gemak had Ajax een ander standpunt kunnen innemen. Ik weet ten minste, dat de club ook nog een West- duitser op het oog had". Het bestuur van FC Den Haag bleef tol gistermorgen officieel onkundig van het akkoord tussen Dusbaba en Ajax. Dat kan en mag tegenwoordig bij het nieuwe transfersysteem. Maar natuurlijk wist manager Hartmann best wat er ongeveer op komst was. De onhaalbaarheid van een compromis ontnam hem het enthou siasme een tegenvoorstel bij Dusbaba In te dienen. De werkelijkheid was niet an ders. Dusbaba tekende bij Ajax een con tract voor drie jaar. Manager Hans Kraay over zijn eerste, met succes bekroonde transfer voor Ajax: „Wij wilden een jonge speler achter de hand hebben en wij menen die gevonden te hebben in John Dusbaba, een groeiend talent. Het blijft natuurlijk mogelijk dat wij Dusbaba. die geregeld voor het Ne derlands UEFA-jeugdelftal speelde en die net achttien jaar is, eerder nodig zullen hebben dan we hopen en verwachten". Deze verklaring is merkwaardig als ze afgewogen wordt tegenover de bekentenis van Dusbaba. Hij zegt: „Zoals Ajax er momenteel voorstaat heb ik de garantie bedongen, dat ik in het eerste elftal wordt opgesteld. Als ik niet tot de basisopstel ling behoor blijf ik in ieder geval gehand haafd in de A-selectie. Maar de kans dat ik er naast kom te staan bij Ajax is klein. Want als Neeskens weggaat word ik verdedigende middenvelder en als Hulshoff het met zijn blessure niet redt, kom ik als voorstopper aan de bak". hard. Ook bij Ajax zal John Dusbaba dat onder- John Dusbaba verheelde niet blij te zijn met de beslissing vertrouwen de toekomst bij Ajax tege moet ziet. Toch zit er misschien nog een venijnig addertje onder het gras. FC Den Hang betwist namelijk de geldigheid van de vorig Jaar zeer attent ingebouwde clausule in het contract van Dusbaba (de maximale verkoopsom van honderddui zend gulden). Dat is een min of meer als wanhoopspo ging te betitelen verzet. Dusbaba komt er tenminste nauwelijks van onder de in druk. Manager Hartmann ziet dat echter anders. „In de eerste plaats wil ik na drukkelijk stellen dat Dusbaba in deze kwestie er buiten staat. Hem verwijt ik niets. Hij kreeg de kans zich te verbet* ren en dat heeft hij geheel in overeen stemming met de spelregels gedaan. Maar toch leggen we ons nog niet bij een vertrek van Dusbaba neer". Kriterium van zijn betoog is de verkoopsom. De hoogte daarvan werd in een contractuele clausule vastgesteld, het vorig seizoen on der de toen geldende normen van het transfersysteem. Sindsdien is die zaak op de helling gezet en vond het nieuwe sys teem van vergoedingen invoering. Kanto nale vraag waar FC Den Haag op aan stuurt is: Blijft die clausule in het con tract van Dusbaba geldig? Hartmann: „Wij willen van de juridische afdeling van de KNVB een officieel standpunt we ten". De vorige week heeft FC Den Haag - via een schrijven aan de KNVB - deze kwestie reeds aan de orde gesteld. Een officieel antwoord daarop ls nog niet bin nen. Hartmann' „Dit is een apart pro bleem, waarover de juristen verschillend denken. Zij noemen dat het overgangs recht en een uitspraak kan niet alleen be langrijk zijn voor FC Den Haag, maar ei genlijk voor het hele Nederlandse voetbal. Rep van Ajax heeft bijvoorbeeld ook zo'n clausule in zijn contract staan". Bij FC Den Haag zijn er trouwens méér spelers, die het vorig seizoen uiterst voor zichtig manoeuvreerden. Tsjeu-La Ling, Kees Storm en Martien Jol bedongen het zelfde. We zullen ln leder geval alles doen om ze tc behouden. Eén zekerheid heb ik echter. Van Praag heeft me gezegd dat Ajax alleen in Dusbaba belangstelling had". Wat gaat er met het geld van Dusbaba gebeuren? Hartmann licht misschien een tikkeltje van de sluier op door voorzichtig te stellen: „Ik kan me voorstellen, dat het eventueel verlies van Dusbaba opge vangen moet worden. Duidelijk is zijn uitspraak nog niet, maar het zal er wel op neer komen, dat FC Den Haag binnen kort toch nog iets gaat doen ondanks de schaarste aan financiële middelen. HANS DE BRUYN MONTE CARLO Vier van de 32 renners die hadden Ingeschreven voor deelneming aan de Grand Prix van Monaco die wordt verre den op 28 mei, zijn van de lijst geschrapt omdat er gevreesd werd dat als alle 32 deelnamen, de veiligheid van de wedstrijd erdoor in gevaar zou worden gebracht. Hier en daar gaat de wedstrijd door betrekkelijk nauwe straten. De vier zijn: Gijs van Lennep (Nederland, ISO); Gerard Larousse (Frankrijk, Brabham)) Tom Pryce (G.B., Token.) en Howden Gan- ley (Nieuw-Zeeland, Muki). Het verzoek van de organisatie van de Grand Prix om de deelne merslijst te bekorten was gedaan, in verband met veiligheidsover wegingen, aan de bond van constructeurs en die van renners in de Formule 1. OTTERDAM Geheel vol- m gens de verwachting is Hongarije op overtuigende wijze winnaar geworden van het vijf-landen water- polotoernooi in Rotterdam. De Hongaren verloren geen enkele wedstrjd. Spanje werd, door een beter doel- gemiddelde, tweede vóór Roemenië en Nederland eindigde op de vierde Grc? plaats. 60, 20. u or Nederland is het toernooi migszins teleurstellend verlo- i. üpen. De formatie van de Jos- i 30 goslavische coach Ivo Trumbic wist slechts twee punten uit de vier duels te vergaren. Een ne- isfin derla*g tegen de Hongaren was '®zo, ingecalculeerd, maar het verlies i.J tegen Roemenië en, vooral, Spanje was een geduchte tegen- i valler. Na de nederlaag tegen Mai de Roemenen, vrijdag, was Sriekenland zaterdagmorgen 2.1 «en gewillige tegenstander. Met snel combinerend spel werd de Griekse defensie voor onoplos bare problemen gesteld en werd er constant gescoord. Avonds ondervond de Neder landse ploeg in Spanje een on aangenaam sterke en taaie te genstander. Halverwege was de stand nog gelijk (2—2), maar in de twee daaropvolgende perio den werd Nederland geen enke le kans meer gegund. Met uit stekend samenspel domineerden de Zuideuropeanen en zij had den pech. dat twee harde wor pen van Soler tegen het hout werk belandden. Toch moest Evert Kroon Lr het Nederlandse doel twee maal buigen in de derde speeltijd. In de laatste v'jf minuten probeerde Neder land nog wel de achterstand weg te werken, maar alle over- g en zelfvertrouwen waren Ljoebojevic betrokken bij auto-onge!uk BELGRADO Ljoebomir Ljoebo jevic, de jongste Joegoslavische schaakgrootmeester, die de af gelopen twee jaar internationaal naar de top is doorgeschoten, is zaterdagochtend gewond ge raakt bij een auto-ongeluk in Belgrado. Ljoebojevic ls met een gebroken sleutelbeen en andere verwon dingen in een ziekenhuis opge nomen. De artsen hebben mee gedeeld dat zijn leven niet in gevaar is. UTRECHT Christ van der Smissen is dan toch nog de op volger geworden van Hans Vul- tink in het toernooi om de ere- klassetitel Libre groot biljart. Het negentienjarige biljarttalent uit St. Willebrord mocht dan in de zaterdagavond gehouden par tij tegen Vultink zijn eerste ne derlaag hebben moeten incasse ren, gister maakte Van der Smissen aan alle twijfels een einde door tegen Ben Velthuis zijn partij van 500 caramboles weer in een beurt uit te vol tooien. Voor de zondag in het Utrechtse palais des sports ge- v. d. Smissen maakte einde aan twijfels speelde eindronde had Piet Vet uit Berkhoudt de beste winst kansen. Dank zij de zaterdag be haalde overwinning op Van der Veer en het verlies van Chris van der Smissen tegen Hans Vultink had de Brabander een punt voorsprong. Tegen Vultink echter ging Piet Vet ten onder. De voormalige kampioen had aan twee beurten genoeg om Vet te verslaan en dat beteken de het kampioenschap voor Van der Smissen zij het dan dat de butant Theo Platjouw een gelijk aantal punten wist te bemachti gen. Eindstand: 1. Van der Smissen (St. Willebrord) 11. 130.12, 500; 2. Plat jouw (Axel) 11. 91.66, 485, 3. Vet (Berkhout) 10, 129.31, 500; 4. VultlnK (Grounlo) 10. 97.65, 5U0) S. Vclthi (Oldenznnl) 8, 87.43, 305; 6. Kllnki (Amsterdum) 4, 5-1.11, 381; 7. V dc KrulsWLK (Wezep) 2, 44.06, 32 8. Vun der Veer (Broeksterwoude) 41.10, 301. (resp. matchpn alg.gcm., hgst. serie). weggevloeid. Pas vijftien secon den voor het einde slaagde Andy Hoepelman erin de ach terstand te verkleinen. Het was echter niet genoeg voor één of twee punten. Togen het jzersterke Hongarije is Nederland geen moment in staat geweest enige tegenstand te bieden- Dat de score niet ho ger opliep dan 2—6 is niet een verdienste van de Nederlanders, maar eerder een gevolg van de laksheid van de Hongaren. IMOLA Henk van Kessel heeft gisteren op de motorrennen in de 50 cc de ..Grand Prix des Nations" gewonnen en hij is daarmee de hoogst-geklasseerde geworden voor het we- reldkampioenschap van dit jaar. I uurgemiddelde 119,823 kilometer. Toen hi: zijn snelste ronde draaide was zijn gemiddel de 121,188 km. Jan Bruins, op Jamathi, werd tweede in 31.21.9 en de Italiaan Ottelo Buscherina, op Malanca, derde in 31.26.5. Jan Huberts op Kreidler in 32.08.7 In de 125 cc werd de Spanjaard Angel Nieto op derby, eerste. Hij legde de 102 kilometer af in 45.32.4, zijn uurgemiddelde was 134,38 kilometer. De Zweede Kent Andersson, die eenmaal was gevallen, eindigde op Yamaha als twee- de in 46:49.8, en de Italiaan Pier Paolo Bian- chi, op Minarelll, werd derde in 49:42,6. i Andersson leidt nu de 125 cc klasse in de strijd om het wereldkampioenschap 1974 mei 42 punten. In de 50 cc klasse heeft Van Kessel 30 pun ten verzameld. De Nederlander Bruins en de Westduitser Teuchert delen samen de vijfde plaats in die klasse met 12 punten elk. IMOLA De Internationale Motorsport Federatie (FIM) heeft zater dag tijdens een vergadering In Imola de Westduitse Motorsport Bond een boete van ruim 20.000 gulden opgelegd naar aanleiding van onvoldoende veiligheidsmaatregelen tijdens de Grote Prijs van West Duitsland, die enkele weken geleden op dc NUrburgring werd gehou den. Daags voor de wedstrijd trokken de fabriekstenms zich voor deze ra ces, die telden voor de strijd om het wereldkampioenschap, terug omdat er niet voldoende strobalen op gevaarlijke gedeelten van het circuit waren geplaatst. De FIM verbood de organisator van de Grote Prijs van West Duits land tot 31 december van dit jaar een officiële functie in de motor sport uit te oefenen. De FIM zal de boete van ruim 20.000 gulden storten ln een fonds voor rijders, dat door de FIM is gesticht. De FIM maakte verder bekend dat er een commissie ls benoemd die een nieuwe opzet van de strijd om het wereldkampioenschap moei bestuderen. AMSTERDAM Enith Brlghlta heeft zaterdagavond ln het Sloter- parkbad (j0 meter) te Amsterdam tijdens de wedstrijden om de John PHauscrbeker, een Nederlands record gezwommen op de 200 meter wisselslag. Zij legde de afstand af in 2.28.0. Een verbetering van 0,8 seconde van het oude record dat sinds 21 april van dit Jaar op naam stond van de Bossche zwemster Jose Damen. Deze werd nu tweede In 2.30.7, waarbij aangetekend moet worden dat c!e Brabantse zwemster nog steeds hinder ondervindt van een schoudcrblessure. Wijda Mazereeuw eindigde in 2.31.5, als derde. Enith Brighita demonstreerde haar uitstekende vorm nog eens door de 100 mete rugslag te winnen in 1.06.-, slechts een frac tie van een seconde boven haar eigen nationale record dat op 1.05.94 staat. De Y-zwemster kwam ditmaal tot 1.05.97, wat dus naar boven wordt afgerond. Bij de heren chitterde de jeugdige Utrechtse zwemmer Fred Eefting van de Vechtstreek. Twemaal greep hij een eerste plaats (100 me ter rugslag in 1.03.4 en 200 meter wisselslag in 2.23.-). Eenmaal werd de pupil van trainer Job van Hees derde. Op de 100 meter vrije slag in 58 seconden. Deze afstand werd gewonnen door de Y- zwemmer Frans Kriger in 57.5, een tijd die ook werd afgedrukt voor Eddie de Wit van ZIAN/Vitesse. De John P. Hauserbeker die weer voor hel eerst sinds 1962 werd ver- zwommen, ging naar Het Y (33 punten), voor ZIAN/Vitesse (23) en Vechtstreek (20). De Sloterparkhadbeker, een damestrophee, was eveneens voor Het Y (33 punten), voor ZIAN/Vitesse (23).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13