PORTUGEES KABINET KAMPT MET STAKINGSUITBREIDING KARDINAAL VREEST NIEUWE POLARISATIE ROND AFFAIRE HTP Nixon heeft overwogen af te treden Demonstraties tijdens massabearavenis Maalot £cidóc6omo4it KVP en ARP willen steun Haagse Post uitstellen Goud voor Mud" Verhuizing I 1974 5754 neemde ratieve dit j make n ?ns zyn g. wor- luisa die IJDAG 17 MEI 1974 LEIDSE COURANT iSABON (AP/RTR/AFP) Terwijl contacten verzetsbewegingen in de overzeese gebieds- van Portugal op gang beginnen te komen, rmt een zich snel over Portugal verspreidende kingsgolf op dit moment het grootste probleem r het nieuwe bewind. Bij de installatie van de ïwe regering heeft president Spinola de instel- een minimumloon beloofd en verklaard de regering onmiddellijk maatregelen zal ne- de inflatie tegen te gaan. Lonen en prij- De Ionen in de industrie bedragen vaak niet meer dan ongeveer 160 gulden per maand. Van vakbondszijde is gevraagd om een verhoging met ongeveer 115 gulden tot 275 gulden per maand, maar sommige groepen arbieders hebben geëist het minimumloon op 675 gulden per maand te be palen. Aangezien de meeste arbeiders in Portugal veel minder verdienen zou een dergelijke verho ging de inflatie enorm aanwakkeren. De prijzen zijn dit jaar al met meer dan 6 procent gestegen. De nieuwe minister van arbeid, die zich met de stakingen en de looneisen zal bezighouden is de 34-jarige Avelino Pacheco Goncalves, een vroege re communistische vakbondsleider. President Spinola heeft de leiders van de Afri kaanse bevrijdingsbewegingen verzekerd, dat zij ongehinderd de Portugese gebieden kunnen bin nenkomen en verlaten als zij over vrede willen praten of politieke partijen willen oprichten. In middels is de nieuwe minister van buitenlandse zaken, de socialist Mario Soares, in de hoofdstad van Senegal, Dakar, aangekomen op uitnodiging van de Senegalese president, Leopold Senghor. Aangenomen wordt dat hij daar vandaag de eer ste besprekingen heeft gevoerd met vertegen woordigers van de bevrijdingsbeweging in het Portugese gebiedsdeel Guinee-Bissao. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het ziet er niet zo hoopvol uit voor minister Van Doom's plan om het week blad de Haagse Post financieel bij te springen. Hij slaagde er gisteren ln de Tweede Kamer niet in de ARP en KVP vac de urgentie van deze steun te overtuigen. Wel leverde hem dat een motie op van de heren Scholten (ARP) en Van der Sanden (KVP). Hierin vroegen zij om uitstel van de steunverle ning, met de bedoeling de aanvrage binnenkort voor te leggen aan het nog op te richten Be drijfsfonds voor de pers. Scholten was van mening dat een uitstel voor de HP niet desastreus zou hoeven te zijn, ter wijl zijn collega Roethof, sprekend voor PvdA, PPR en D'66, juist het tegenovergestelde be toogde. De minister zelf hield de ARP en KVP voor dat nu niet-beslissen ook een beslissing kan beteke nen. Hij deed een dringend beroep op de KVP de HP-kwestie nog eens opnieuw te overwegen. „Het gaat er nu om te houden wat er is". Overigens liet minister Van Doom duidelijk uit komen, dat er nog geen definitieve toezegging aan de Haagse Post is gedaan. iHINGTON (AP) - President Nixon heeft gezegd dat hij lang eft gedacht aan een mogelijkheid van aftreden maar nu beslist dat hij, onder geen enkele voorwaarde, van 's lands hoogste post stand zal doen. Hij heeft dit gezegd in een gisteren gepubliceerd aaggesprek met de rubriekschrijver James Kilpatrick van de Wa- ington Star-News. Hij zou zelfs niet tijdeijk gaan aftreden en zijn icties dan overdragen aan vice-president Gerald Ford, hetgeen der de grondwet mogelijk is. Als het Huis van Afgevaardigden ocht overgaan tot een 'impeachment' dan, aldus Nixon, zou hij dit ilkomen aanvaarden maar dan naar de Senaat gaan en zichzelf het uiterste verdedigen. ten- merikaanse president zei, dat n hij in 1968 bezig was met campagne voor het preu ts chap hij niet alleen door FBI werd bewaakt maar ook Öuisterd. "J. Edgar Hoover Hertijd. ,,J. Bigar Hoover .'e recherche) vertelde mij dat de laatste twee weken afluis- ;apparatuur was aangebracht mijn vliegtuig. n zei dat hij wat betreft het jliek maken van de teksten zijn geluidsbanden geen us had gehad. Hij vond het it nodig dat technici de ban- gingen onderzoeken „omdat dit al hadden gedaan". Ette- te malen zei de president dat hij geen gehoor zou geven aan oproepen om af te treden omdat dit hem een officiële in staat van beschuldiging stelling zou besparen. „Als het Huis stemt voor een impeachment waarop dan een proces door de senaat volgt, dan zal Ik me hier na tuurlijk geheel aan houden. Dit zou een ongelooflijke hoop tijd kosten maar ik zou het kunnen doen en ook dóen en niet om de reden, hoe zeg je dat, van een toreador in de arena diie tracht te bewijzen wat hij waard is, maar ik zou het doen omdat ik lang heb nagedacht over wat het beste ls voor het land, ons stelsel van regeren en ons grondwettelijke procédé. Als ik aftrad", aldus de president, dan zou dit het presidentschap in de komende Jaren dodelijk ver zwakken. Ik ben niet schuldig aan wat voor daad dan ook die onder de grondwet kan worden beschouwd als een die impea chable is - een waarvoor men dus officieel in staat van be schuldiging kan worden gesteld. En daarom zou het een fout zijn als ik aftrad omdat mijn popu lariteit daalt, volgens de peilin gen, of omdat leden van het congres critiek op mij hebben. Een president moet doen wat gedaan moet worden wat de openbare mening er ook op een gegeven ogenblik van zeg:. De voormalige Amerikaanse mi nister van justitie Richard Kleindienst heeft gisteren ge zegd schuldig te zijn aan de aanklacht dat hij in 1972 heeft geweigerd vragen te beantwoor den van de juridische commis sie van de senaat over de anti trust zaak van de regering te gen International Telephone and Telegraph (ITT). land )e Engelse popgroep „Mud" kreeg gisteren in voor hun „Dyna-Mite". Dat is overigens niet staan met nog twee andere nummers in de Amsterdam een gouden plaat aangeboden de enige hit-kraker van de groep, want ze top-veertig. MAALOT (AP) - De massa begrafenis van de slachtof fers van de terreuraanval in Maalot werd gisteren onderbroken door tiental len jongeren die de poll- tieafzetting doorbraken on der de kreet "Dood aan de terroristen". President Aphraim Katzir en vice- premier Yigal Allon wer den onder zware politiebe waking weggevoerd naar het naburige Safad nadat zij tevergeefs getracht hadden de boze menigte te kalmeren. De grootste be grafenis vond plaats in Sa fad waar meer dan 10.000 mensen zich verzameld hadden bij een kleine be graafplaats in een vallei aan de voet van een berg in Galilea. In een verklaring zegt de Neder landse regering „met ontsteltenis kennis te nemen van de tragi sche gebeurtenissen in noorde lijk Israël, waarbij onder meer een groot aantal schoolkinderen het slachtoffer is geworden". Het moderamen van de Raad van Kerken in Nederland zegt met afschuw kennis te hebben genomen van de gebeurtenissen in Maalot. Het moderamen ver oordeelt ten strengste strijdme- thoden waarbij dergelijk optre den in strijd met alle beginselen van humanitair oorlogsrecht Familieleden en vrienden van de vermoorde Israëlische school kinderen zitten en staan rond de pas gedolven graven. Daders Goudse roofoverval gearresteerd GOUDA (ANP) - De 28-jarige stoffeerder W.B. uit Arnhem en de 33-jarlge muurbewerker H.B. uit Gouda hebben bekend op 14 maart in Gouda de roofoverval te hebben gepleegd, waarbij de boek houder van een Reeuwljkse firma een koffer met 167.000 aan lonen afhandig werd gemaakt. De overvallers zijn in de auto van de'boekhouder, die zelf als gijzelaar mee moest, een stuk door de binnenstad gereden, waarna het tweetal te voet verder ging. In de eigen auto, die op het kritieke moment niet startte, lieten zij een dealerplaatje achter waardoor de politie op het spoor kwam. De stoffeerder werd al vlug door de politie aangehou den. maar pas vorige week he.>ft hij tijdens een verhoor alles bekend. Van de buit is 3.000 niet te recht gekomen. N.A.V.O. wordt heet hangijzer GAAT DE N.A.V.O. In onze binnenlandse politiek een heet hangijzer worden? We schrijven nadrukkelijk: in onze binnenlandse politiek, want de conflicten die dreigen, hebben in de eerste plaats te maken met standpunten van politieke partijen; wel is heel goed mogelijk, dat ze van daar uit terecht komen in het kabinet en premier Den Uyl bij het begin van zijn tweede jaar als regeringsleider in een moeilij ke situatie brengen. Om het geheugen wat op te frissen is het goed eraan te herinneren dat bij de kabinetsformatie de gedachten van A.R.P. en K.V.P. in zake defensie - inclusief de N.A.V.O. - niet helemaal parallel liepen' met die van het linkse blok. In 1972 bleek tijdens de voorbereidin gen op de verkiezingscampagne een niet te onderschatten groep in de Partij van de Arbeid plus de P.P.R. meningen te hebben die niet overeenkwamen met die van andere socialisten en de meeste pro minenten van D'66. Conflictstof ls er latent voor het kabinet-Den Uyl van meet af aan aanwezig geweest. Gaat de vulkaan komende weken lava uitstoten? Eind mei komt er een linkse interpellatie over een N.A.V.O.-kwestie (eventuele taak uitbreiding van de verdragsorganisatie in zuidelijke richting), maar er is meer aan de hand. Om te beginnen komen bij de begrotings voorbereiding de ministers Vredeling en Duisenberg slechts moei zaam tot elkaar inzake het defensiebudget voor volgend jaar en ook daarbij is Nederland's aandeel in de N.A.V.O.-kosten aan de orde. VERDER ROMMELT HET IN de Partij van de Arbeid; een groot deel van het partijkader vindt dat Nederland uit de N.A.V.O. moet stappen, als het Atlantisch bondgenootschap niet snel gereorgani seerd gaat worden. De ministers Van der Stoel en Vredeling krijgen uit eigen kring meer kritiek te verwerken dan de oppositie - de VVD inclusief - op hen afvuurt. De vraag is nu maar, of achter de druk om reorganisaties In de N.A.V.O. eigenlijk geen druk om te kappen met de Atlantische poli tiek schuil gaat. Zo ja, en zet de P.v.d.A. inzichten, welke ln haar kring groeien door, dan komen de „rose" en „witte" bestanddelen van het fundament waarop de regering steunt, beslist met elkaar In conflict. Zo neen, dan blijft er aan het linkse front spanning, omdat dan het halfslachtige pacifisme van de P.P.R. (denk nnn de nota „Neder land een open stad") vanuit de Partij van de Arbeid bijval gaat krijgen en er van een eendrachtig gedragen beleid terzake van de buitenlandse politiek en de defensie voorlopig geen sprake meer kan zijn. Op dit punt zal bij de volgende Kamerverkiezingen een pro gressief regeringsakkoord moeilijk haalbaar blijken. INTUSSEN GAAT OVER TWEE WEKEN de eerste steen des aan stoots rollen. De ministers Vredeling en Van der Stoel moeten dan verklaren hoe en wanneer het militair commando van de N.A.V.O. opdracht ge kregen heeft een strategie te ontwerpen voor operaties in het zuide lijk deel van de Atlantische Oceaan. Strategisch gezien is zo'n opdracht een heel natuurlijke zaak, maar gelet op de binnenlands-politieke situatie, kunnen de beide socialisti sche ministers het moeilijk krijgen. Waren het hun voorgangers die in de N.A.V.O.-ministerraad met deze strategie akkoord gegaan zijn of zijn ze zelf direct verantwoordelijk? Wanneer linkse critici het de regering erg moeilijk maken, zou die wel eens gedwongen kunnen worden om details bekend te maken van de redenen waarom de Atlantische ministerraad besloten heeft in het zuiden een nieuwe strategie te ontwikkelen. Dan krijgt de ontwapenings- en ontspanningspolitiek mogelijk een opdoffer, waar van de gevolgen ook aan de conferentietafel merkbaar zijn. Dan vloeit er - politiek gesproken - bloed in Den Haag en in Genève. Meedogenloos en zinloos In het Midden-Oosten zijn opnieuw onschuldigen onder wie weder om kinderen omgekomen. Ditmaal aan Arabische zijde en als ge volg van Israëlische vergeldingsacties, die inmiddels nog voortdu ren. Zo'n actie kan wellicht dienen als uitlaatklep voor overigens begrijpelijke wraakgevoelens in Israël, maar is verder naast af schuwelijk en afkeurenswaardig volkomen zinloos. Arabische ver zetsorganisaties zullen er slechts motieven in vinden voor nieuwe overvallen en daarmee ls de cirkel dan weer rond. Deze aaneenschakeling van drama's heeft zich eerder voorgedaan, maar wat nu opvalt is het meedogenloos karakter van de Israëlisch® tegenactie. Terwijl bij vorige gelegenheden nog getracht werd on schuldigen te sparen heeft de vergeldingsaanval nu het karakter van een lukraak en niets ontziend afstraffen. Israël heeft er de vei ligheid van eigen volk niet door vergroot en het uitzicht op vrede slechts verder door vertroebeld. Nationalisatie olie-industrie Venezuela CARACAS (UPI) - De Venezo laanse president Carlos Andrez Perez heeft gisteren een eerste stap gedaan naar nationalisatie van de oliewinning in het land. Hij installeerde een commissie van 30 leden, die een plan voor de overname zal opstellen. Daarna zal het parlement een wetsontwerp voor de nationali satie behandelen. Een tijdschema vour de nationali satie is nog niet bekend, maar volgens regeringskringen kan de overname tegen het eind van dit jaar een feit zijn. De belangrijk ste oliemaatschappijen die in Venezuela werkzaam zijn, zijn i Shell, Mobil en Exxon. "Dit zal J een even glorieuze nationale daad worden als onze onafhan kelijkheid", aldus president An dres in een televisierede. Vene zuela is de derde olie-exporteur van de wereld. cii punctuur j open hart operatie CHEN In West-Duitsland al 45 open hart-operaties jevoerd op patiënten die door ddel van acupunctuur waren 'doofd, In het chirurgische itrum van de universiteit van issen zijn al 69 grote opera- uitgevoerd met behulp van ipunctuur, in combinaties lachgas. In alle gevallen deze Chinese verdovingsme- e. waarbij de patiënt volle bij zijn bewustzijn blijft, t succes toegepast, s de voorbereidingen voor operatie werd de patiënt korte tijd met de gebruike- middelen verdoofd, terwijl naalden voor de acupunctuur den ingebracht en eventuele leren voorbereidingen werden >ffen. Maar bij het openen de borstkas waren de pa den alweer volledig bij be- UTRECHT/ROERMOND (ANP) Het is een kwalijke zaak, dat personen zijn beoordeeld cn in direct veroordeeld, vooral eer zij persoonlijk in Rome zijn ge hoord en hun de kans is gebo den zich aldaar te verweren. Gevreesd moet worden, dat deze nieuwe HTP-affaire de po larisatie in de hele katholieke kerkprovincie tot smartelijke proporties zal opjagen. Dit staat te lezen in een commen taar verstrekt door de pers- van het secretariaat der moeilijkheden rondom de Hoge school voor Theologie en Pasto raat te Heerlen. Het wordt zeer ongelukkig ge noemd, dat „noch is bekendge maakt hoeveel professoren van de HTP zijn geincrimineerd, noch wie het zijn, noch op wel ke collegedictaten het ongunstig oordeel over hen is gegrondvest, noch wat de kwaliteit is van de vertalingen, dia men in Rome onder de loep heeft genomen." De dekens in het bisdom Roer mond hebben besloten nog geen standpunt in te nemen. „Wij zo zeggen zij in een communi qué na afloop van een vergade ring, die gisteren is gehouden, „Omdat naast gehoorzaamheid aan kerkelijke overheden ook respect voor de rechtgelovigheid van de collega's aan de H.T.P. (docenten, afgestudeerden en studerenden) aan de orde is". De dekens willen voorkomen de indruk te wekken mee te kan aan regelingen, die hen „in de ogen van velen compromitte ren". maar zij willen ook niet zonder meer aan eenzijdige Het Joods Historisch Museum in Amsterdam zal een andere plaats in de stad krijgen. Momenteel is het museum nog gevestigd in het Waaggebouw (zie jolo). In de toekomst zal het onderdak vinden in het synagoge-complex op het Jonas Daniël Meyerplein in de DE BILT In het weerbeeld dat nu al enkele dagen in ons land en in Noord- en midden-Eu- rOpa heerst komt duidelijk de gunstige invloed van een hoge drukgebied tot uiting. Er is veel zon en er bestaat een groot ver schil tussen mini- en maximum temperatuur. 's Nachts koelt het tot zo'n graad of vijf af, maar in de middag vindt een aanwar- ming tot om en nabij 20 graden plaats. Het hogedrukgebied heeft zijn centrum in Skandinavië. Gaan we meer naar het zuiden, dan wordt het weer geleidelijk onbestendiger. Zo komen in zuidwest- en midden-Frankrijk in de middag warmteonweders tot ontwikkeling. De onweers buien ontstaan langs een oud front dat van de Oceaan afkom stig is en dat de voorste begren zing vormt van koele en vochti ge luchtmassa's. Het front strekte zich vanmorgen van zuid-Engeland tot over noord- Frankrijk uit. Het verplaatst zich nog maar langzaam verder naar het noorden. Vooruitzichtten voor zondag. Vrij warm met later kans op 'n re gen- of onweersbui. Weersvoor uitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon 5-15. Min. Temp: omstreeks 10 gr. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro- WEERRAPPORTEN Kulde Kindhoven Den Helder LuchUi. Rtd Helsinki Innsbruck Kujienhugen Lissabon Locurno Luxemburg I. bcw. I. bcw'. I. bcw. I'nrIJs Home Spilt I. bew. zw. bew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9