Mag Katwijk op zondag met de beentjes van de vloer? Twee jaar geëist voor overval Chinezen op restauranthouder in Leiderdorp Rechtbank beslist op 6 juni Ruimtevaart expositie in Noordwijk Raad van Oegstgeest schrikt terug voor „machtigingswetje' randgemeenten bollen- en duinstreek Trottoir Herenstraat Voorhout wordt breder 1974 PAGINA 5VRIJDAG 17 MEI 1974 LEIDSE COURANT )EN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. R. J. Beer, heeft gis teren gevangenisstraffen van twee jaar en anderhalf jaar geëist tegen de Singapore-Chine- zen Frank A. (20) en Paul K. (24) die in de vroege morgen uren van 1 april een gewapende overval pleegden op de Chinese restauranthouder Woo in Leider dorp. Mr. Beer bracht in herin nering dat sinds medio 1973 een serie overvallen en berovingen is uitgevoerd door jonge Chine zen op Chinese gokhuizen en restauranthouders. Met de in deze zaak eeëiste straffen wil mr Beer een voorbeeld stellen. Hij vorderde tevens een straf van twee jaar tegen de van de Molukken afkomstige en in Wor- merveer wonende Frans M. (35), die samen met Frank de overval had voorbereid en de twee anderen naar Leiderdorp had gereden. Bij de overval hadden Paul en Frank in het huis van de heer Woo de telefoon onklaar ge maakt en waren met pistolen in ton in huis zou zijn. de hand de slaapkamer van de Toen de heer Woo en rijn vrouw restauranthouder binnengedron gen om hem geld afhandig te maken. Frank had van een Chi nese vriend de tip gekregen dat er wellicht een bedrag van twee wakker werden begonnen zij te schreeuwen waarop Frank een schot „in de lucht" floste. Het belandde een meter boven het bed in de muur. De heer Woo bleef echter om hulp schreeu wen en dat bracht de overval lers van hun stuk. Zij vluchtten, achterna gezeten door de heer Woo, die de slaapkamerdeur met zo'n klap tegen Franks Frank alleen door die klap nog een schot afging. De kogel ging dwars door de deur en boorde zich in het plafond. De overval lers vluchtten zonder iets mee te kunnen nemen. schouder dichtsloeg dat volgens Frank verklaarde dat hij naar Nederland was gekomen, waar hij enkele maanden eerder was uitgezet, om een overval te ple gen. Hij had geld nodig omdat hij zijn hele bezit kwijt was ge raakt in een casino, zo zei hij. Paul was pas twee weken in ons land. Hij kon hier geen werk vinden, zat aan de grond en wil de daarom wel meedoen aan de overval. De raadslieden bepleitten voor hun cliënten een kortere straft o.m. omdat het verblijf voor vreemdelingen in een Neder landse gevangenis extra zwaar is. De officier van Justitie vond dat nogal meevallen. „Wij heb ben in onze gevangenissen te genwoordig een international* bevolking. En als je Michelin ia EEG-verband de gevangenissen zou laten kwalificeren, zouden veel Nederlandse gevangenisseo er met een ster uitkomen", al dus mr. Beer. De rechtbank zal donderdag 30 mei uitspraak doen. N KATWIJK - De arrondissementsrechtbank in Den Haag zal op 6 juni a.s. uitspraak doen in het korte geding dat de Katwijkse horeca-on- dememer O. Hornkamp heeft aangespannen tegen de gemeente Katwijk. Inzet van het kort geding is de beslissing van Katwijks burgemeester Vermeulen om het dansen op de zondag te verbieden. Eind maart werd over deze kwestie in de gemeenteraad gestemd na dat Hornkamp, eigenaar van de dancings Casa Cara en Maribel, om een dansvergunning op de zondag had verzocht. Met dertien stemmen voor en negen tegen werd toen besloten tot het niet verle nen van een dergelijke toestemming. In het korte geding dat g'steren voor de Haagse rechtbank dien de eiste de heer Hornkamp dat de gemeente Katwijk hem als nog de gevraagde vergunning zal verstrekken. "Het niet-dan- sen kan ik mijn klanten in het badseizoen nauwelijks verko pen", was daarbij een van zijn argumenten. Verlening van sluitingsuur bar-dancings geen schijn van kans bij CDA-Noordwijk KOORDWIJK Een flink aantal I Noordwijkse kiezers was gister- I avond naar De Rank gekomen om daar met een forum uit de plaatselijke C.D.A. van gedach" ten te wisselen over een groot aantal actuele punten en proble men in de gemeentepolitiek. Wethouder Van Duyn en de raadsleden Alkemade en De Geus gaven aan het begin van de avond hun visie op de doel- stellingen van het CDA. Van Duyn belichtte daarbij de tot standkoming van de CDA als politieke beweging. Bij de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen komen de chr. democrati sche partijen in 195 gemeenten met tezamen 7.5 miljoen inwo ners met één lijst uit. Het CDA slaat aan, ook in Noordwijk meende de heer Van Duyn. Alkemade laakte de soms over dreven persoonsverheerlijking, die andere politieke groeperin gen meenden te voeren. In dit verband was reeds eerder op deze forumavond de opmerking „Ted Jansen, superstar!", ge vallen. De CDA wil in een eer lijke propaganda de nadruk leg gen op het hele team van CDA- kandidaten. Ten aanzien van de mogelijke verdeling van de wethoudersze tels, deelde Alkemade mede, dat de CDA-fractie de opvatting heeft, dat een college moet wor den gevormd, dat de grootst mogelijke zekerheid biedt om een eensgezind en krachtig be leid te voerep. Over de hoofd punten van dat beleid in de ko mende vier jaar zullen meer dan vroeger goede afspraken moeten worden gemaakt. Tal van hete hangijzers in de Noordwijkse politiek kwamen voorts aan de orde. Onder meer het standpunt van het CDA aan gaande de overlast, we'ke men In de Hoofdstraat en omgeving ondervindt van de aanwezigheid van bar-dancings. Dit is jaren een levensgroot probleem, waarvoor men een ODlossing tracht te vinden. Noordwijk is een toeristenplaats en ander zijds mag ook het leefmilieu niet uit het oog worden verlo ren. Wethouder Van Leeuwen voegde daaraan nog toe, dat het CDA niets voelt voor een verle ning van de sluitingstijden voor de bar-dancings. De thans be staande tijdstippen van sluiting blijven gehandhaafd. En daar aan wordt niets veranderd. Al leen beraadt het gemeentebe stuur zich over de vraag of de snackbars, die een half uur, respectievelijk een uur langer open mogen zijn. gelijk met de bar-dancings dienen te worden gesloten. Het vestigingsbeleid is een langdurige zaak, merkte wethouder Van Duyn op. In het bestemmingsplan Zuidduinen en °ok in de middenstandsnota wordt aandacht aan deze kwes- tie besteed. Uitgegaan wordt van de gedachte: wat er zit kan blijven, maar nieuwe bar-dan cings komen er niet bij. Rechtbank-president mr. Slotema- ker besloot echter tot een vrij forse "bedenkperiode" omdat, zo zei hij, een uitspraak In deze zaak van landelijke importantie Is. daarmee doelend op het ge geven dat in meerdere plaatsen in ons land de beentjes op de zondagavond in 't openbaar niet van de vloer mogen. Het vrij unieke korte geding (De Vereniging van Nederlandse Ge meenten kreeg nog niet eerder met een dergelijk geval te ma kzen) stelt in feite de drank- en horeca wet en de uit 1950 date rende zondagswet aan de kaak. Eerstgenoemde wet geeft de bur gemeester de bevoegdheid een dansvergunning zonodig te wei geren (art. 22). De wet kan hier in geen beperking stellen. Dat kan alleen de gemeenteraad doen en aangezien de Katwijkse raad in meerderheid niets voelt voor het zondag-dansen kon burgemeester Vermeulen ("Per- soonlijk heb ik er niets op te gen") niets anders doen dan de vergunning te weigeren. (In de Exploitanten M. van Klaveren (links) en O. Hornkamp avond niet gedanst mag worden. bar-dancing „Maribel", tweede kamer Is momenteel een initiatief-voorstel van de leden Goudsmit en Jörgens in behan deling om de gemeenteraad de bevoegdheid te ontnemen) Waarom mag er eigenlijk in Katwijk op de zondag niet ge danst worden? Volgens gemeen te-voorlichter Visser is de boosdoener ,,de sociologi sche structuur van de bad plaats". Concreet betekent dit dat het overgrote deel van de vrij conservatieve bevolking (SGP en een deel CHU) het dansen op de zevende dag nog steeds als een taboe ziet. In Katwijk-binnen, de zusterge- meente, liggen de zaken heel wat anders. Daar worden de vergunningen wel regelmatig verstrekt en de structuur van dit dorpsdeel is dan ook heel ainders, aldus de heer Visser. "Katwijk-binnen is van origine een tindersdorp. Het verschil met Katwijk Zee is een paar eeuwen en zo'n periode over brug je niet in een paar jaar. Het ziet er niet naar uit dat er in deze zaak binnen een paar jaar een bindend besluit geno men zal worden. Immers de verwachting is dat ook de ko mende raadsverkiezingen de confessionelen In Katwijk weer sterk uit de bus zullen komen en dat betekent dot de raad, in dien het zioh in de nieuwe sa menstelling opnieuw zou moeten uitspreken over deze kwestie, het standpunt zail handhaven; geen dansen. Blijft de mogelijkheid over rechtbank-president mr Slotema- ker de gemeente Katwijk verplichten toch het dansen toe te staan. Het is nu echter al goed als zeker dat de gemeente tot bij de Hoge Raad in beroep zal gaan en dan zal een beslis sing nog jaren op zich laten wachten. Uitgezonderd een aantal jongeren In Kaïtwijk aan Zee (ook zij hebben een bezwaarschrift inge diend tegen het uitblijven van een dansvergunning) blijkt de badplaats het op de zondag voorlopig rustig te willen hou den. Zelfs het VW, anders een broedplaats van talloze acties, spartelt niet tegen. De indruk bestaat zelfs dat VW-directeur Chris Verplancke helemaal niet zo'n tegenstander is van een rustige zondagavond. Die indruk wordt ons tenminste Ingegeven door voorlichter Vis ser. die zegt: "Men wil in Kat wijk beslist geen tweede Noord wijk of Zandvoort worden. Dat er hier op de zondagavond niet gedanst wordt is zelfs in ons voordeel. In jaren dat er in an dere badplaatsen een teruggang te zien was bleven de toeristen bij ons komen. Daar blijkt dus uit dat de toerist in Katwijk aan Zee vooral de rust zoekt. We staan bekend als een plaats met minder hoempa, en dat trekt. Herman van Amsterdam NOORDWIJK De gemeente Noordwijk houdt In |uli, In samenwer king met het daar gevestigde laboratorium (Estec) van de Europese organisatie voor wetenschappelijk onderzoek van de ruimte en met medewerking van het in Delft zetelende Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart, een tentoonstelling van onder meer modellen van kunstmanen die bij het ruimteonderzoek worden gebruikt. Deze expositie wordt ingericht in de kapel van de N. H. Kerk nan de Hoofdstraat in Noordwijk. Er zal onder meer een model van de Eu ropese kunstmaan voor telecommunicatie, die nu wordt ontwikkeld, worden getoond. Veel aandacht zal worden besteed aan het ruimte-laboratorium dat, als onderdeel van het „space shuttle"-programma van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA door Europa zal worden gebouwd. Van de eerste astronomische Nederlandse satel liet, de ANS die door een Nederlands consortium is gebouwd, zullen enige modellen op de tentoonstelling aanwezig zijn. Deze kunstmaan zal in september in de verenigde Staten worden gelanceerd. VOORHOUT - Het trottoir aan de Herenstraat wordt verbreed. Met algemene stemmen heeft de raad gisteravond het voorstel aangeno men stroken grond langs nr 108 en 108a te kopen. De eigenaren van deze grond zijn overigens bereid een strook van 20 en 19m2 af te staan. Als voorwaarde stellen zij echter wel dat de gemeente op haar kosten een passende erfafscheiding aanbrengt en twee uitritten voor auto's. De kosten van het aanbrengen van een afscheiding zijn 5.000,- Voor bestrating en aanleg van twee uitritten wor$lt een be drag van rond de 2.000,-- uitgetrokken. De raad ging akkoórd. Met algemene stemmen werd voorts het voorstel aangenomen een be drag van 1.500,- uit te trekken voor uitbreiding van de begraaf plaatsen van de H. Bartholomeus parochie en de Ned. Hervormde Kerk. BHRBUMUn De gouden Zoeterwoudse gymnastiekvereniging Meert)urg heeft de jubileumviering gisteravond ingezet met een bij zonder geslaagde uitvoering waarop alle groepen aan bod kwamen. De hoofdleidster mej. Van Tongeren, had enorm veel suc ces en toonde daarmede nog eens aan welke grote plaats zij bezet in Meerburg. Zij mocht daarvoor de dank incas seren van velen, in het bijzonder van de gehuwde dames. De "dinsdag"-groep onderstreepte dat met het aanbieden van een bloemstuk dat volgde op het komische nummer dat zij brachten. Ook de andere damesgroep bood bloe men aan. Het piogramma werd geopend door de kleuters welke onder leiding stonden van mevr. H. Kok-Bekkers welke hun aandeel in de uitvoering afsloten met een bloe menhulde aan alle bestuursleden. Voorzitter J. v. d. Meer kon dan ook een dankbaar gestemd slotwoord spreken ook aan de vele belangstellenden die aan de uitnodiging ge hoor hadden gegeven. Zaterdagmiddag komt de jeugd aan bod en 's avonds is er een receptie welke wordt ge volgd door een feestavond. STOMPWIJK In samenwerking met een Zoeterwoudse buurtver eniging organiseert de sociëteit De Gaanders morgenavond in Het Blesse Paard. Medewerking verleent The Baker Street Jazz Band uit Leiden. De Simavi-collecte heeft in Stompwijk 745. opgebracht. Mogelijk gaat binnenkort in Stompwijk zwangerschapsgym- nastiek van start. Ook wordt overwogen bejaardengymnast ek tegeven. Men kan zich opgeven bij de wijkzuster. De oud-pupieractle van volleybal vereniging Gyversto heeft min der opgebracht dan vorige keer. Het 1ste team van Gyversto heeft zich overigens daardoor niet laten ontmoedigen. Afgelo pen weekeinde veroverde het in Rotterdam voor de tweede maal in successie een „biercup". OEGSTGEEST Een van de zaken die tot nu toe in de Oegstgeest«rraad de stem briefjes doet rondgaan isd e aanstelling of ontslag van onderwijzend personeel. De heer Olivier (D'66) heeft in het verleden meerdere ma len er op gehamerd dat hij dit maar een tijdrovende kwestie vond en hij heeft er op aangedrongen dit „stem- mingsritueel" af te schaffen en de besluitvorming over te laten cq. te delegeren aan het college van B. en W. Tijdens de gisterenavond ge* houden raadszitting kwam de nota inzake delegatie ter ta fel, met bijzonder veel zorg samengesteld door de heer Noordermeer en zijn ambte naren. Resumerend wordt in genoemde nota o.m. voorge steld in te stemmen met de legatie aan het college van vaststelling en wijziging be zoldiging gameentepersoneel, de verkoop van bouwgrond m.b.t. vaststelling van alge mene en bijzondere verkoop waarden, benoeming en ont slag onderwijzend personeel etc. De raad bleek huiverig voor dit „machtigingswetje". Zo wel van WD, D'66 en PvdA, alsmede PC-zijde zag men ..voetangels en klemmen". De nota is te goed om hier niet «erst eens over te gaan praten", aldus de heer Oli vier (D'66). De raadsleden worrd»n nu in staat gesteld hun gedachten op papier te zetten en het voorste! van D'66 om de nota in het senio renconvent te behandelen we--d door burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga overge nomen. Door het aanvaarden van een wijziging van de Algemene Politieverordening ziet het er naar uit dat aan het zgn. „wilde parkeren" in Oegst geest een einde zal komen. De bepal ngen beogen tegen te gaan; het door autohande laren enz. gebruiken ven de openbare weg als stallings- ruimte; het veroorzaken van hinder of overlast door voer tuigen geladen met stankver- spreidende stoffen, het in ge vaar brengen van de veilig heid door voertuigen geladen met gevaarlijke stoffen, be- schad g'ng van plantsoenen of ontsiering daarvan door voertuigen en de hhder voor de bewoners door grotere vrachtwagens. Ontheffing kan alleen door B. en W. verleend worden. Een aantal Jaren geleden werd de subsidie ten behoeve van het Krijnsburgs bloemencor so verhoogd. Onder voor waarde dat dit corso een grotere route door Oegst geest zou afleggen. Dit was eerst wél. doch de laatste twee jaren niet het geval al dus mevrouw Gouverneur van Deene (KVP). „alvorens de subsidie aan dit corso te verhogen wel een zaak om eerst eens over na te den ken". „Het is een gevolg van de meerdere taken die het corso heeft, u moet niet ver geten dat er véél meer wordt gedaan. Denkt u maar eens aan de bloemen die gegeven worden ean het Rode Kruis, in het bijzonder het hospi taalschip de Henri Dunant", merkte burgemeester Van Eys'nga op. Mevrouw Gou verneur had het wel ju ster gevvonden als men destijds had medegedeeld dat het corso zich ten opzichte van de gemeente moest beper ken. Het voorstel werd overi gens aanvaard met... alge mene stemmen. Daarna gn? men tóch weer over met het houden van stemm ngen over aanstelling en ontslag van onderwijzend personeel. Mevrouw Gouverneur van Dee ne (KVP) lanceerde tijdens de rondvraag het plan om in Oegstgeest tenkomen tot een algemene „schoonmaak beurt" waaraan iedereen naar hartelust mee kon doen. Een plan dat in goede aarde viel en wqarover het college van b. en w. zich na der wil beraden. De heer P. van Veen (PC): „Kon er In het zwembad Poelmeer niet een wind scherm komen voor de kin deren d'e les ontvangen en op hun beurt moeten wach ten? Wordt aan gewerkt, deelde de heer Temminck. wethouder van onderw js en financiën mee. Volgens de heer Temminck is waarschijnlijk rond 1 Juni a.s. de f nancier ng van de reconstructie hockey en ten nisvelden rond. ,.Dan kan ook gestart worden', voegde wethouder van der Voet er aan toe.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5