3L Windschermen om flats in Leiden PvdA DOET SM AT END OVER WETHOUDER HAM Van der Louw hoont CDA Allerlei(ds) stad Streekmuziekschool: fris „Ziet u, hier heb ik wat aan" 17 MEIj 1 PAGINA 3 VRIJDAG 17 MEI 1974 LEIDSE COURANT INDL iet drs. heeft de Leiden aktueel Teken tlli 1.30 (K) 3.30 (K) 'eckingpah's kijk op de western legisseur Sam Pecklnpah I teruggekeerd' naar de velden, waar hij zijn eerste belang rijke filmlauweren oogstte. Dat leek ook wel nodig, want In zijn hoge produktie v laatste jaren, was na „Straw dogs" de auteur wat achter de vaardige filmmaker schuil gegaan. Zijn treffen de kenmerken komen weer voluit aan het licht In de film „Pat Garret en Billy the Kid". Hen wrijft Peckinpah vaak een verliefdheid aan op bloe- derige handtastelijkheid. De genen, die dat verklaarden als een bedoeling or weerzin van de toeschouwer how op te wekken krijgen i Davis si dcrdaad Eelijk. Billy the Kid hield aan de panoramj Amerikaanse Burgeroorlog verkeerde ideeën ove kon zich niet meer voegen naar de normen van vredi ger tijden. Hij werd m meer bevaderd door Garrett, die zich later wel in iberto uii het nieuwe gareel wist te schikken. Als sheriff gaat hij .55 (K) [the K«d vangen. OlympiaPeckinpah doet de verhouding voordWvoélussen deze twee mannen uit )ie süsse)de doeken met een zin voor urnaal. psychologische vertelkunst zoals men zeiden of nooit in westerns tegenkomt. Geen Tic. 19.00 van heide partijen heeft het itparade recht volledig aan zijn kant en zowel Kris Kristofferson als „Kid" als James Coburn als Garrett toont aan dat ge weld nooit Iets oplost, e muziek is van Bob Dylan. .50 <K) .15 (K) manzieke baronessen' de film van Alexis Neve zijn even adellijk als verleidelijk, terwijl ze al het mogelijke doen om dr. Oscar Fummler (in het Nederlands: Scharre- "4 laar), van beroep sexuoloog, van zijn ziekte af te helpen. De ziekte van dr. Fummler iieuws. bestaat uit een zeer ver- Vandaag, minderde interesse voor het .•SODenl vrouwelijk geslacht". Er Carajandt komt zeifs een bloedtransfu- Beriijns] sie tussen de oudste baro- nes en de dr. aan te pas. I Wat er dan voor gevoelens j in Fummler stromen, hadden de lieftallige dames niet voorzien en zij kunnen zich niet anders beschermen dan met een Middeleeuwse kuls- 15.30 NI ,Papillon", de verfilming van het beroemde gelijknamige boek van Henri Charriëre met in de hoofdrollen Steve McQueen als Papilion en Dustin Hoffman als de bij ziende Louis Dega, gaat In Leiden zijn 6e en laatste week in. Papilion is onschul dig tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld en is slechts bezeten van één ding: vluchten. V/el ingelich te bronnen vermelden dat re gisseur Franklin J. Schaffner plannen heeft op „Papillon" een vervolg te gaan maken, net zoa's Charriëre deed met het boek Banco". •rt voor iet je al ;en ove r kiezei n hobby enen. 'og steeds schijnt de lange film „De kanonnen van Na- verone" de grootste avontu renfilm aller tijden te zijn. Een zestal mannen hebben de opdracht gekregen twee monsterachtige Duitse ka nonnen het zwijgen op te leg gen. Ze slagen daarin hoewel het veel bloed en tranen kost, want de regisseurs heb ben het menselijke in geen enkel opzicht vergeten. eerbare! rondel bracht ïportle^Di je dan. el" ver- jws he ilsleren t com- ge om- i-echte Zjivago", de met 6 Os cars Dexroonae verfilming van het bekende boek van Nobelprijswinnaar Boris Pas ternak. heeft reeds drie maal in Leiden gedraaid. Toch prolongeerde deze tragische film over de Russische bur geroorlog. In de hoofdrollen: Geraldine Chaplin, Julie Christie. Alec Guinness, Omar Sharif (dr. Zjivago), Rod Steiger en Rita Tushing- ham. LEIDEN Om de kracht van de dikwijls guur snijdende winden rond flats zoveel mogelijk te be perken, willen b. en w. in de di recte omgeving van flatgebou wen in Leiden, windschermen plaatsen. Dit sdhrijft het college in een voorstel aan de gemeenteraad om op de hoek van de Turkoois- laan en de Smaragdlaan een flat van 14 verdiepingen te bouwen. Als de raad met de bouw van deze flat akkoord gaat, zal hij de eerste worden d;e op de hoe ken van dergelijke windscher men wordt voortien. De raads commissie voor de volkshuisves ting hechtte gistermiddag in meerderheid zijn goedkeuring aan het voorstel. Het advies om tot plaatsing over te gaan is af komstig van een raadgevend in genieursbureau in Rotterdam. Dit bureau heeft een onderzoek ingesteld naar de invloed op het windklimaat van een flat op de hoek van twee straten De ge meenteraad eiste dit onderzoek in september van het vorig jaar. Toen werd het voorstel voor de bouw van deze flat voor het eerst in de raad behandeld. Een beslissing werd destijds uit gesteld omdat men eerst het re- Het ingenieursbureau Is tot de conclusie gekomen dat de plaat sing van windschermen niet al leen zinvol is bij een flat op de hoek van de Smaragd- en de Turkooislaan maar ook in de nabijheid van de flats die er al staan in het Morskwartier. De dienst gemeentewerken is nu van plan om met dit advies niet alleen rekening te houden bij plantsoen- en straatherstellingen In het Morskwartier. maar ook elders in de stad. Voor de flat op de hoek van de Smaragd- en de Turkooislaan is door b. en w. ook de aanbeveling van het bu reau overgenomen om boven de ingang eten half-wind doorlaten de luifel aan te brengen en aan de zijkanten daarvan half-door- latende schermen te plaatsen. Bij de behandeling van dit plan voor een corridorflat vorig jaar is door de raad eveneens de eis gesteld dat het gebouw in zijn geheel een bjzondere woonbe stemming zou krijgen. Daaraan hebben b. en w. niet helemaal kunnen voldoen. Volgens het hui dige voorstel zal het gebouw 98 tweekamerflats en 24 drieka merflats tellen voor bejaarden en alleenstaanden. De overige 24 flats bevatten vier kamers en zijn voor gezinsbewoning ge schikt. Tachtig van de 146 woningen zijn bestemd voor bewoners die aan spraak kunnen maken op een extra individuele huursubsidie indien hun bruto-inkomen min der bedraagt dan 13.000 per jaar. LEIDEN - Als elk jaar, grote verscheidenheid in de einduitvoering van de Streekmuziekschool Lei den e.o. .waarin de jongste tot de oudere leerlin gen een plaats hadden, uiteraard met uiteen lig gende prestaties. (>m met de jongsten te begin nen: de spontaan zingende AMV- en Orffklassen, ondr leikJIng van Piet Kunst, compleet met tekst spandoeken in "Wat doen we met de dronken zeeman" ter aanmoediging voor samenzang met de toehoorders in de zaal, die hierop, zo te ho ren, dankbaar ingingen. Al te gul was me nmet applaus, waarmee men elke seconde van stilte meende te moeten vullen, daarbij sommige executanten nauwelijks de tijd gunnend om even adem te halen ter voorberei ding van een volgend onderdeel. Dit ondervonden hinderlijk de fluitiste Henrittte Limburg en gita- riste Mariska Mourik, die overigens heel muzi kaal voor den dag kwamen met een Sonate van Fürstenau. Alle ensembles waren vertegenwoor digd: koper- en houtblazers, strijkers, blokfluit, accordeon, soms wat bescheiden van klank, maar in het geheel muzikaal verzorgd. Een leuk stuk was de Sardanas voor schoolorkest van Pierre van Hauwe, punctueel uitgevoerd door het ensemble onder leiding van Christian Timm. Ex tra vermelding verdienen de twee organisten Roel Balk en Jaap Rus, en in het "lichte genre" het Combo onder leiding van Mare Hermans. Maar de grote uitschieter van de hele avond was het optreden van het vocaal-ensemble in de Lie- besliederwalzer van Brahms met aan de vleugel Ada van der Bent en Matthieu ter Horst. De koorleden waren allen leerlingen van Leny Ste vens. die het werk met hen had ingestudeerd. Henk Briër dirigeerde het op deze avond. Het was een in zijn totaal wat bont programma, dat leuk en fris werd gebracht. B.Rijnders Leiden - „Het CDA is een wangedrocht. Er heeft de laatste tijd geen politieke zaak gespeeld of de partijen binnen het CDA stonden lijn recht tegenover elkaar". Met deze woorden hoonde PvdA- voering van Keerpunt. Wel heb- partijvoorzitter André van der ben we iets van wat we willen Louw gisteravond in de Burcht boven de horizon gebracht", de Christen-democratische een- Staatssecretaris Klein waarschuw- wording. Hij was samen met de tegen een ontwikkeling staatsecretaris van onderwijs en wetenschappen prof. Klein en Vara-ombudsman Hans Ouwer- kerk op een verkiezingsbijeen komst aanwezig van de Leidse afdeling van zijn partij. Als voorbeelden van de volgens hem slechte samenwerking tussen ARP, KVP en CHU noemde Van der Louw de uiteenlopende bij de universiteit een te domi nerende positie gaat innemen binnen de Leidse gemeenschap. Hij wees erop dat bijvoorbeeld het belang van de universiteit bij een goede en goedkope stu dentenhuisvesting weieens in conflict kan komen met de huis- vestingsbelangen van de andere Leidenaars. standpunten over o m. de mach- Over de lage huurprijzen van ka- LEIDEN - Tegen haar gewoonte in heeft de PvdA gisteravond in De Burcht alleen maar ge schimpt op het beleid van KVP-wethouder Ham (volkshuis vesting). Bij monde van PvdA- lijsttrekker Waal werd hem op de eerste plaats verweten dat hij destijds "wel degelijk een scherpe doorvoering van huurharmonisatie wilde". Ver der poogde Waal zijn beschuldi ging als zou de CDA "twee slachtig en onduidelijk" zijn eveneens aan te tonen ten koste van Ham: "In het CDA-pro- gramma staat dat er geen hin derlijke bedrijven in woonwij ken moeten komen maar onder wijl geeft Ham een bouwver gunning af voor de bouw van een betonmortel-centrale in de Kool. Verder onderschrijft de CDA in zijn programma ons streven naar een actief bouw. en woningtoezicht om verkrot ting tegen te gaan; wethouder Ham zegt dat ook steeds in de gemeenteraad; de statistieken tonen echter dat de afdeling bouw- en woningtoezicht steeds minder doet. Dat wil zeggen: de verkrotting wordt erger." En een vierde schimpscheut: „Ham wil goedkope woningen voor Leidse woningzoekenden. Maar nog deze week ging hij in het college akkoord met de bouw van peperdure bungalows in de merenwijk". Voortzetten van het huidige beleid is volgens Waal rampzalig voor het wonen in Leiden: "Het rechtse college van nu bouwt al leen voor de rijke WD'ers uit Den Haag en Amsterdam. Men is sneller in Amsterdam vanuit Leiden, station Merenwijk, dan vanuit Bijlmermeer. Dit bete kent: de rechtse partijen maken van Lidon een slaapstad van Den Haag en Amsterdam, ter wijl zij de Leidse woningzoeken den voor eeuwig tot woningzoe kenden verdoemen." Wie dat wilde mocht gisteravond in De Burcht, zijn vinger opsteken. j tigingswet, het middenstandsbe- leid. de inkomensbelasting en de vermogensbelasting. Volgens hem schept de huidige situatie grote verwarring voor de kie zers: „Dit buitengewoon onna tuurlijke samenraapsel heeft de duidelijkheid in de politiek weer ondergraven". De partijvoorzit ter stelde eerder dat de door zijn partij nagestreefde vorming van programcolleges in de ge meenten. juist wel bijdraagt aan een grotere helderheid in de politieke verhoudingen. „Vroeger hebben ook wij de fout gemaakt om de kiezers voor de verkiezingen allerlei be loften te doen die we daarna niet konden waarmaken omdat we ons lieten ondergaan in het college van b. en w. Nu doen we alleen mee als we ons pro gramma inderdaad in grote lij nen kunnen uitvoeren. Daardoor wordt de keuze moge lijk tussen een links en een rechts beleid". Met een knipoog naar de confessionelen en libe ralen in Roterdam, waar hij mogelijk burgemeester Thomas sen zal opvolgen, voegde Van der Louw daaraan overigens toe: „Maar natuurlijk zal ook een links college niet met unfai re methoden het functioneren van minderheden onmogelijk maken". Het beleid dat het kabinet Den Uyl tot nu heeft gevoerd typeer de hij met de woorden: „Ik wil niet beweren dat er sprake is van een succesvolle 100 uit- in studentenflats zei de j staatssecretaris: „Het ontgaat mij waarom bepaalde catego rieën woningzoekenden voor rechten moeten genieten die an-, dere niet hebben.". Overigens' vond hij het beheer van huizen en gebouwen voor het departe-l ment van onderwijs en weten-' schappen een oneigenlijke zaak. Ook de redding van de Pieters-j kerk zag hij niet als een speci-! fieke taak voor dit departement. Wel beloofde prof. Klein overleg te zullen voeren en hij had „goede hoop dat dit probleem tot een oplossing komt". Muiderkring krijgt betere busverbinding LEIDEN De NZH-buslijnen 13/14 zul'en vanaf 26 mei met het Mulderkrlngkwartier een I goede verbinding met het sta- tion en de stad geven. Vanaf het Stationsplein gaan de bus sen von die lijnen dan vla Pies-! manweg-VondelIaan-Gerard Brandtlaan-Muiderkrlng-Jan Luykenlaan-Cruqiuslaan naar het nieuwe e'ndpunt aldaar. En dan terug via Leeghwaterlaan- Lage Morsweg-Cruq uslaan-Jan I Luykenlaan-Mu:derkring-Ge- i rard Brandtlaan enz. naar Sta-1 tionsplein en verder over de be- j staande route. EPILOOG VAN TR1DUVMGANGSTER: Zoelerwoude - Het Eucharistisch Zlekentriduum 1974 is gister middag besloten. Onder een stralende voorjaarszon verlieten de zieken met een geschonken bloemetje de Christus Dienaar- kerk. waar ze drie heerlijke ontspannende dagen hadden doorgebracht. Terloops hoorden we, dat de faam van dit tri duüm ook tot In "andersdenkende" kringen is doorgedrongen: een paar zieken van niet-katholieken huize maakten deze ge beurtenis al voor de tweede keer mee en volgend jaar komen ze graag terug. Onder de Eucharistieviering 's morgens zong het dameskoor van de Leidse St.Petruskerk de mis van Recife, begeleid door Thijs Kramer aan het orgel. Mevrouw Truus van Dongen-te Nijenhuis zong onder grote stille belangstelling Wher'ever you walk van Hëndel en Ave Maria zart van Franz Philipp. Een indrukwekkend moment is steeds weer de handoplegging door de aanwezige priesters (zie foto), symbolische overdracht van de kracht Gods die deze mensen straks eenmaal weer thuis zo hard nodig hebben. Na het slotlof - muzikaal verzorgd door het dameskoor van de Herensingelparochie - kwam de tijd van scheiden. Om zeven uur 's avonds zag de kerk er weer uit alsof er nooit een ziekentriduum was geweest. De tweehonderd zijn huns weegs gegaan. Een beetje triest mis schien, maar voor honderd procent voldaan. Zomaar één van hen is mejuffrouw C.M. Lubbe uit Oegstgeest. Zij lag daar vooraan, met zicht op het altaar. Zij had een kaartje om: Dit is mej. Lubbe, zij is blind, wie contact met haar zoekt dient haar aan te spreken. Mej. Lubbe was niet triest. Verre van dat. De trekken in haar gezicht onder het vroegwitte haar stonden naar het lachen. Zij is suikerpatiënte. Ondanks dat zij zich geheel aan haar dieet hield is ze bijna acht Jaar gele den blind geworden: "Daarom kan ik dit aanvaarden; het is niet mijn schuld. Sinds zes jaar is het licht helemaal weg. Zoiets komt aangewaaid, je moet het ermee doen. Huilen helpt niet. Het wordt cadeau gegeven van hogerhand, ik heb er niet om gevraagd". Mej. Lubbe vertelde ons, dat het drie dagen van troost en op beuring zijn geweest voor haar. Ze mankte het triduum nu voor de zevende keer mee. "Ziet u: hier héb ik wat aan. Het is fantastisch wat hier gebeurt, ook al heb ik geen idee van hoe het om mij heen allemaal toegaat. Ik probeer altijd In de richting van het altaar te kijken In haar leven heeft mej. Lubbe ervaren, dat er veel goede mensen zijn: niet alleen in deze kerk, maar ook in haar tehuis waar een zuster elke dag met haar een ommetje maakt. "Fijn, er zijn altijd mensen die zeggen: met haar moet ik een praatje maken, zij ziet ons niet". Thuis is ze steeds bezig met dingetjes maken voor het Welfare-werk. De afgelopen drie dagen vond zij prachtig, ze leeft er een heel jaar naar toe. "Het zijn heerlijke vakantie dagen, maar drie is genoeg. Het zou niet langer moeten du ren, want ik wordt er wel moe van. Van dat uurtje slapen tussen de middag, dat ik wel nodig heb. komt hier natuurlijk niets, met zoveel hartelijkheid om je heen. Het was mooi. Nu heb ik weer een heel jaar voor de boeg om ernaar toe te le ven". En wat dat betreft is mejuffrouw Lubbe niet de enige. T.P. onder redactie v§ni Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst, 16 Schapen In overleg met de Veemarktcom missie zijn de tijden van de maandagse schapenmarkt in de Gronoordhal als volgt gewij zigd- aanvoer en ahdenl om 9.00 uur in plaats van 10.00 uur. Weg tas Laat nooit een (boodschappen)tas onbeheerd staan; zij is zo ver dwenen. Een in een groot kle dingmagazijn winkelende vrouw werd eergisteren voor haar ach teloosheid nogal zwaar gestraft. Zij bevond zich in de paska mers en had haar tas met 160 gulden zolang buiten neergezet. Weg tas, weg 160 gulden. Tanzania Op de markt van morgen, zater dag 18 mei, zal een Tanzania-in- formatiemarkt ingericht zijn. In dit standje kan men onder het genot van een kopje Tanzania- De jongerengroep koffie informatie krijgen over dit land. Waarom Tanzania? Omdat de mensen in dit Oost- Afrikaanse land onder leiding v. president Julius Nyerere al van af 1962 hard werken aan de op bouw van het land. 90 procent van de bevolking leeft op het platteland terwijl 15 procent van het budget van Tanzania wordt besteed aan onderwijs. Tanzania probeert op een socia listische wijze het land tot ont wikkeling te brengen, een reden De bewoners van Leiden-Zuid- voor de "wereldwinkeliers" het west zij vast voorbereid: op 2e Leidse volk over dit land in te Pinksterdag wordt, evenals in den. De organisatoren vragen daarom begrip van de bewo ners van Zuid-West; het komt maar een keer per jaar voor. Zij beloven daarnaast de over last zo beperkt mogelijk te houden. Kalkar De heer en mevrouw H. W. Sohuehhard-Klinkhamer, wonende Zijl singel 71 te Leiden, vieren deze dagen hun 60-jarig huwelijksfeest. Het bruidspaar werd ter gelegenheid hiervan gistermiddag bezocht door loco-burgemeesler mevrouw N. A. den Haan-Groen. Ondanks hun hoge leeftijd hij 82 en zij: 80 jaar zijn beiden nog zeer kwiek. De heer Schuchhard bijvoorbeeld fietst nog dagelijks cn doet regelmatig boodschappen op de markt. Het echtpaar Schuch hard heeft 5 kinderen, 14 kleinkinderen en 10 achterkleinkinderen, waarmee ze het feest in huiselijke kring gevierd hebben. Jongerengroep de Harte- brugparochie verzorgt morgen avond weer de teksten en mu ziek van de eucharistieviering. Deze H. Mis begint om zeven uur 's avonds in de kerk aan de Haarlemmerstraat. Het thema is: „Zoals de oudjes zon genDe celbrant is pater B. Demmers o.f.m. Iedereen is van harte welkom! Overlast lichten. gehouden op het terrein "Jeugd dorp". Pink-in wordt georgani seerd door de sectie "Werkende jeugd- en jongerengroepen K en O/LJA". Dit culturele festi val zal dit jaar groter opgezet worden dan normaal het geval was. en men heeft dan ook vele muziekgroepen gecontracteerd De muziek, die deze gropen pro duceren, zal door de volume sterkte in de buurt te horen zijn hetgeen de organisatoren uiter aard n'et prettig vinden maar waartegen zij niets kunnen doen. De popgroepen vermelden namelijk altijd in hun con tract. dat zij vrij willen zijn in het afstellen van de volumeknop Volgens een schatting van het Mi lieu Actiecentrum Nederland (MAN), afdeling Leiden, zijn er ca. 150 Leidse gezinnen die de 3 procent heffing ten bate van da snelle kweekreactor van Kalkar niet betalen. De landelijke Stroomgroep Stop Kalkar schat het aantal weigeraars landelijk op 5000. Dit aantal neemt, naar men zegt. nog steeds toe. De stoomgroep heeft een landelijk gironummer geopend waarop weigeraars of onder-protest"- betalers hun 3 Kalkar-heffing kunnen overmaken. Dit fonds is bedoeld om mensen in de gele genheid te stellen te tonen dat men wel bereid is bif te dragen aan de ontwikkeling van voor de mens en het milieu niet De glazenwassers van Leiden zijn schadelijke vormen van ener- ook met meer wat re ge gie-opwekking. Het in dit fonds weest zijn. Reeds verscheidenen c r.k. invalidenbond St. Lidwna bestaat deze maand 25 jaar. Gisteren werd dit heuglijke feit door tic leden en donateurs gevierd in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare, waar men een zeer verzorgd programma aangeboden kreeg. Om half drie begon men met de Mis, opgedragen door rector Vreeburg. Thee met gebak en een borrel (z.c foto) werd genuttigd onder een'gezellig praatje met ,,oude bekenden". Het muziekgezelschap „Sempre Avanti" vtdde na het diner de rest van de avond en deed dat op een wijze die de ongeveer 80 leden van St. Liduina lang zij zal blijven. Mos-vorming voorgaande jaren. "Pink-in '74" en weigeren anders op te tre- aanwezige geld zal t.z.t. overleg met de deelnemers aan dit fonds, worden overgedragen aan de overheid, als deze over gaat tot de Instelling van een alternatief fonds. Het gironum mer is: 3149700 t.n.v. pennm. Fonds Stop Kalkarheffing te Eindhoven. Voor verdere inlich tingen bij R. v. Gulick, Salva- torhoj 14, Leiden. zijn door de Leidse Courant be naderd om eens de ramen van het redactielokaal te lappen. Ui teraard tegen een meer dan re delijke vergoeding, want wij re dacteuren/Journalisten hebban graag een heldere kijk op be paalde zaken, zoals het flane rend vrouwelijk schoon op de Prinsessekade en de Apothe- hersdijk. Door de mos-vorming op het glas worden onze blikken maar al te vaak vertroebeld. Maar de glazenwassers schijnen ons het (zon) licht in de ogen niet te gunnen Misschien heeft hun weigering ook wel te maken met het feit dat de redactie van de Leidse Courant zich op de eerste étage bevindt, ongeveer 5 meter bo ven het smerige water van da Rijn. Dus, geachte en onmisba re glazenwassers, wilt u rijk worden en regionale bekendheid genieten, kom dan eens langs. Emmer, spons en zeem me ene-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3