Gerard Reve laat in tv-show eigen gezicht zien sic Laatste gulden de man en nogmaals cupfinale RADIO MORGEN TERUGBLIK RADIO VANAVOND sr TELEVISIE MORGEN - VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Z.O.: gevarieerd programma. (VPRO: 7.54 12.41 Aktua. 13.00 Tross-O. 13.45 (S) De Badmeesterrevue varieerd programma. 15.00 (S) ter uit en thuis, verzoekplaten de militairen met om 15.30 NI 16.45 (S) Finale Songfestival. Michael Strogoff —De koerier de Tsaar. hoorspelserie. Nieuws. 17.32 Aktua. 17.50 (S) chantanttlledjes en muziek ul goede oude tijd. Het gat van Nederland, ooit mensen die paardensport voor het meest hoopvolle t.v.-pro- al als hobby, en een beetje al gramma omdat er echt-nieuwe beroep, kozen. Zij klagen ove t.v.-mogelijkheden werden ge- de lage beloning, maar kiezen boden, was gisteren aan de die zelf omdat ze er hun hobb; laatste uitzending toe. DUe laat. vakmatig kunnen uitoefenen, ste uitzending ervoeren we op- n 4 recht als: Goddank, «e rijn er VARA s °Pe" ,e"bl<K>( van af! ren we er8 Pos"'-e'- Onderwerp was geslachtsziekten, zaak Want dit VPRO-programma waarover ongecontroieerbar» was kennelijk aan het einde indianen-verhalen de rond* van zijn latijn. De uitzending doen. „Open en bloot" brachi van gisteren leek op een kari- alles tot herkenbare proportie} katuur van de ambitieuze in- terug, zet. Goed dat er t.v. is, zeg je dan. Die Inzet was het recht-voor- Beseffend dat „het bestel" ver de-raap tonen van mensen, hindert dat actueel nieuws be- Benevens een komisch commen- commentarieerd wordt, taar van het Kooten-De Bie- duo. Gisteren waren de onder- Het nieuws was er gister werpen nauwelijks interessant, tangrijpend-actueel Het was de komische solo dat al- nientaar b eef achterweg. lermlnsL lal «bevallig allien on-echt. Ch omroepen zendgemachtigd wa- un Bij de VARA konden we ken- ren. i van de perikelen van Vg; ha meegebrachte eetwaren te nut tigen. Hij zocht eerst in de mooiste kerken, zonder het ge wenste succes. Toen koos hij de lelijkste kerken, waar het wel lukte, zodat hij kan vast stellen. dat "Maria toch er gens goed voor is". Gesprek met God Reve houdt tot slot in de he mel aanbeland, omgeven door de engelenkoren van Haghe Sangers en Lurio-dansers, een gesprek met God. Hij denkt, dat er mensen zijn die hier aanstoot aan zuilen nemen, maar iedere gelovige spreekt regelmatig met God. Gelovigen zullen hem ongetwijfeld begrij pen. En sprak ook de Ameri kaanse generaal Patton God niet toe, toen de zaken tegen zaten in het Ardennen-tegenof fensief van de Duitsers en Pat- ton tegen God zei, dat ais Hij ook tegen de Nazi's was Hij ook er wel eens iets aan mocht doen? Er zijn kinderen die priester en pausje spelen. Zo ook Ge rard Reve, wanneer hij op het Pietersplein verzeild raakt. Hij deelt de zorgen van de paus en spreekt de menigte toe in ei gen maak-fonetisch Latijn: „Decadentia, immorale multi phylti corti rocci, influenzia filmi i cinema bestiale contra sacrissimam, matrimoniacale criminate atheistarum, rerum novarum et cum spiritu tuo, cortomo nix aan de handa". En Reve vervolgt: „Het was jammer dat het zo kort duur de. Maar toen kwam er alweer de fijne muziek van het pause lijke leger, rk vind 't in dit le ven al geweldig en dan straks ook nog het eeuwige leven in de hemel. Je vraagt je af waar we dat aan verdiend heb ben". Rob Touber: „Ik heb er naar gestreefd de kijker een zo compleet mogelijk beeld van Reve te bieden, van wat hem bezielt. Bij zijn karakter be hoort het contrast, het ingaan tegen de dingen waar hij niet buiten kan. Hij gebruikt tegen spraak om zichzelf te bevesti gen. Hij kan zich cru uiten over devote dingen juist omdat hij zelf devoot is. Ik ga met hem ook nog 'n paar program ma's in Lourdes maken. De show is uitermate geschikt om deze kant in het karakter van Reve te laten zien. Hij zet zijn melancholie om in losbollige lol teneinde bij de kijker dezelf de emoties op te wekken als die hem bezig houden, een door twijfel geteisterde man. Aan het eind van de show staat hij op de hei en zegt hij tot God: „Ik sta op het einde van de wereld en roep om ant woord". Het antwoord gaat verloren in echo en onweer slag. Zowel Reve als ik hebben eerlijk geprobeerd de kijker geen schop te verkopen. We zijn niet op een rel uit ge- En Reve zelf liet alle dingen weg, die zijn moeder niet goedgekeurd zou hebben. TON OLIEMULLER „Een gulden de man". Voor tientje per maand keus uit 36 tv-stations (Van onze radio- en tv-redaktie) ROTTERDAM Zestig procent van de mensen in het centrum van Rotterdam is niet tevreden met de kwaliteit van de op hun toestellen ontvangen televisie beelden. De helft van het aantal ondervraagden vindt twee pro gramma's (Nederland I en II) te weinig. Aanvulling met bui tenlandse programma's komt velen zeer aantrekkelijk voor: 64 procent wil het liefst ook Duitse stations kunnen ontvan gen, 53 procent Belgische en 48 procent Engelse. Een eigen Rot terdams programma zou bij 40 procent aanslaan. Slechts 30 procent is geïnteresseerd In pro gramma's uit de eigen wijk. Deze feiten blijken uit een enquête van Socmar, uitgevoerd in opdracht van Deltakabel bv in Den Haag. Deltakabel is een pas opgerichte projectontwikkelingsmaat schappij voor centrale-antenne inrichtingen, die een plan heeft, waarmee aan alle wensen (en zelfs nog meer) van televisiekij kend Rotterdam zal kunnen worden voldaan. Deltakabel heeft het college van B en W voorgesteld heel Rotterdam te voorzien van een kabeltelevisie net volgens een in Engeland ontwikkeld systeem. Zo'n zoge naamd sternet biedt de abon nees 36 verschillende tv-kana- len, hetgeen zelfs nog uitgebreid zou kunnen worden tot 108 plus het complete FM-radio- pakket. Ook zou met een ster- net tweerichtingsverkeer moge lijk zijn. De kosten zijn 120 mil joen. Plaatje voor Peter v. d. Merwe op tv Van onze radio- en tv-rcdactle BREDA Naar aanleiding van de benefietwedstrijd tussen het! versterkt elftal van NAC en j Ajax voor Peter van der Merwe (ex-doelman van de Bredase club) komt vandaag een gram-I Woonplaat uit. De a-kant (,,Die I ene herinnering") wordt gezon-l gen door Ben Cramer. De tekst i is van Pierre Kartner. De b-1 kant bestaat uit een interview met de invalide sportman, afge nomen door Theo Koomen. Het I plaatje wordt vanavond in het sportprogramma van de TROS De NCRV brengt morgenmiddag om 16.02 uur op Nederland I in „Kijkkas. dr* - Trpnrb tevereeefs hulo zoekt ten gehore gebracht I het scherm, met oude muziekdozen en orgeltjes. Kijkkast wordt gepresenteerd door Dume van Hulst. Trenck tevergeefs hulp zoekt. Wie niet in voetbal is geïnteres seerd vanavond wordt de fi nale van de strijd om de Europa cup I voor landskampioenen tus sen Bayern München en Atietico Madrid overgespeeld en uitge zonden kan bij de TROS te recht die vanavond de laatste aflevering van „Een gulden de man" uitzendt. Een verborgen camera registreert humoristi sche situaties en kijkers kunnen voorspellen hoe de laatste daar van afloopt, tegen een gulden per inzending. De opbrengst is bestemd voor het Nationaal Jeugd Fonds. Ned. II, 19.25 uur. KRO-cineac Voor het voetbal vanavond zendt de KRO-televisie het familiepro gramma „KRO-Cineac" uit. Het bevat ditmaal de derde afleve ring van de hoofdfilm „Robinson Crusoe",- een natuurfilm „In het centrum van Karakoem". een filmpje over „Chinese Opera" en een aflevering van de teken filmserie Porky Pig". „KRO- Cineac" brengt in deze uitzen ding ook de eerste aflevering van een nieuwe tekenfilmserie „Peter Potamus". Het nijlpaard Peter is een schepping van het tekenfilm-duo Hanna-Barbera. Ned. I, 19.05 uur. Op losse groeven In het programma „Op losse groeven" presenteert Chiel Mon- tagne de Nederlandstalige top vijf van de afgelopen vier we ken. Hij introduceert ook een aantal nieuwe kanshebbers voor een volgende notering. Ned. II. 20.20 uur. Von der Trenck Baron von der Trenck mag dan zijn uitgeweken naar zijn be roemde neef in Oostenrijk, maar die maakt het de baron nog moeilijker, omdat deze neef nau welijks enige invloed heeft. De neef, de pandoer Trenck,- raakt door zijn wanordelijk gedrag in de gevangenis, in de hoop dat de Oostenrijkse keizerin Maria Theresia hem zal helpen. De rol len zijn dus omgedraaid, van neef Trenck is geen hulp te ver wachten, integendeel. Ned. II, 21.10 uur. Welke kleur Heeft de wind Het IKOR zendt de documentai re uit van de Amerikaanse ci neast Allan Grant, die een film verslag maakte van het leven van een gezin met vader, moe der en een tweeling, van wie er één blind is. Niet de problemen rond dit kind worden uitgelicht, maar juist de toewijding van de ouders, die hun kinderen zo har monisch mogelijk proberen op te voeden. Ned. II, 23.00 uur. Orimoa Morgenmiddag komt de laatste aflevering van dit seizoen van het NCRV-programma „Ori moa" op het scherm. Zegt regis seur en schrijver Klaas Rusti- cus: „Er is in de loop van deze jaren zeer veel over Orimoa ge schreven. Ik kom vaak heel in gewikkeld geformuleerde, hoogst filosofisch-beschouwende defini ties tegen; die zoals altijd de waarheid half dekken en half geweld aandoen. Als maker van een televisieprogramma voor kinderen vind ik dat we een te gengif moeten geven tegen zove le programma's die één van de belangrijkste dingen die kinde ren eigen zijn, langzaam-aan dreigen te verstikken: de fanta sie. Kinderen in de leeftijd als waarvoor Orimoa is bedoeld, zo van 9 tot 14 jaar, zijn geestelijk gezien diep in de puberteit. We spelen maar wat en verdere pretenties hebben we niet, ik niet tenminste. Trouwens wat is er moeilijker dan spelen? Is het niet hetzelfde als piano-spelen, als schilderen, als knielen voor een altaar misschien? Orimoa is een speels gedichtje, met de werkelijkheid wordt hier en daar wat gesold, de logica wordt soms vervangen door een ande re logica, die net zo goed klopt als de gebruikelijke of net zo min. We gaan ervan uit dat het gewone niet zo gewoon en het ongewone niet zo ongewoon is, maar al met al. we spelen". De laatste aflevering van dit seizoen de tweeëntwintigste in totaal speelt zich af in Sneek. Het gehele seizoen stond in het teken van het ophalen. De vol wassene Hans heeft van de NCRV de opdracht gekregen om vijf kinderen te gaan halen, die verspreid wonen in het land. Hij kreeg wat geld, een kaart van Nederland en een buitenmodel fiets, waarop de hele ploeg zou kunnen zitten. Zaterdag Ned. I, 16.40 uur. L. Haspels op Trenck. de pandoer (Glauco Ono rato) bij VRIJDAG 17 MEIj NEDERLAND 18.35 Programma voor ouders van kinderen van ongeveer 7 jaar. 1 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 1 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-cineac 20.00 Bayern München— Atietico Madrid, le helft 20.45 Journaal 21.00 Bayern München— Atietico Madrid, 2e helft 22.00 Brandpunt 22.50 Alg. Loterij Nederland NOS 22.45 Uit de kunst 22.55 Eigentijds: De Grote Ge rard Reve Show 23.45 Journaal 22.50 Interview met drs. J Uyl IKOR 23.00 Welke kleur heeft de Doe. 23.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Ren je rot (slot) 19.25 'n Gulden de i 20.00 Journaal 20.21 Op losse groeven 21.10 Het bewogen leven van baron Von der Trenck (3) 22.20 TROS-sport 18.35 (ZAV) Vater der Klamoi serie 19 00 (K) Journaal. 19 Buitenlandse reportages. 20: Die Strassen von San Francli serie, Aansl.: (K) Tekenfili 21.15 (K) Journaal. 21.30 (K) Gabler. toneelstuk. 23.30 (K) naai. 23.45 (K) Dlskussle n.a.v da Gabler. 0.30 (K) Journaal. BELGIë NEDERLANDS 18.00 (K) Fabeltjeskrant. IS.O! Volksuniversiteit. 18.15 (K) S[ cumentaire. 18.50 (K) Progra overzicht voor volgende week, (K) K.T.B.C. - Krulspi (K) Kortweg. 19.38 (Ki Mede en weerbericht. 19 45 (K) Joi 20.15 iK) De familie Ashton. rle. 21.05 (K) Documentair pre 4 laar 18.00 Nieuws. 18.11 Vandaag dit. mor gen dat. 18.20 VPRO-VriJdag (ver volg): kommentaren en analyses. KRO: 19.00 (S) Voetlicht op kaba- ret, show en musical. 19.30 Instem men met velen: het gezongen woord ln de liturgie. 20.0 (S) In antwoord op uw schrijven: verzoekplatenpro- 22.00 (S) Kurslef: satirisch una. 22.25 Overweging. 22.30 22.40 (S) Hits. 23.55-24.00 20.05-20.15 Vandaag morgen dat.). NOS: 20.50 Den vandaag. VARA: 21.00 (S) In tlonaal Herbert von Karajandi tenconcours, met het Berlljns harmonisch Orkest: klassieke ziek. In de pauze: plm. 21. Zondagschrijvers aan het 22.35 (S) De Staalkaart. 23 Muziek van Nederlanders. 23.5! Nieuws. 11.00 Huisartsen TELEAC 11.30 Computerkunde TELEAC 12.15 Wiskunde TELEAC NCRV 16.02 Kijkkast 1 16.40 Orimoa (slot) 17.10 Black Beauty NOS 17.35 Televisieprogramma voor ouders van kinderen van ongeveer 7 jaar. 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Swiebertje Iaat zich niet kisten 20.00 Journaal 20.21 Herkent u deze tijd 21.50 Farce Majeure (liedjes) 22.20 Hier en nu 23.00 Ter afsluiting 23.05 Journaal KRO/RKK-NCRV-IKOR 23.10 Het lied van de week gene 19.30 MASH 20.00 Journaal weet 20.21 De Mounties-show ®P 21.10 Sammy, met Davis si °erd jr. Billy 22.00 AVRO's sportpanorami Ame 22.50 Journaal verk kon 18.35 (K) TV-film. Gllberto un| het Hoffnung 20.00 (K) Journaz schn weeroverzicht. 20.15 (K) i Freunde, komedie. 21.55 (K) I tüe 1 king lottogetallen en Olympltfeckir Aansl.: (K) Journaal en weef zicht. Daarna: Het woord vol l,uss' zondag. 22.15 (ZAV) Die süsse|de C speelfilm. 0.05 (K) Journaal. psyc i zoaii NEDERLAND II De koninklijke volksschrijver met de kroontjespen Gerard Reve, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, waarvoor H.M.de Koningin haar persoon lijke invloed heeft aangewend, vervult vanavond Ned. I 22.55 uur een edelfiguratieve hoofdrol in de aan hem gewij de Grote Gerard Reve Show. Het gaat in dit schouwspel in de vorm van een variété min der om de meesterschrijver zelf dan wel om diens Eigen Gezicht en diens openlijk bele den bedenksels. Daartoe dient een vijf meter hoog décor, dat het doorploeg de gelaat van de auteur toont. Het wordt omgeven door rozi ge wolkjs en is doorschoten met een show-trap, waarop men Gerard Reve zelf als een ster-in-jacquet kan zien op- en afgaan, terwijl hij de karakte ristieke trekjes op het Eigen Gezicht intekent. In de afgelopen weken heeft Gerard Reve geen gelegenheid onbenut gelaten om de wereld te laten weten, dat het idee voor deze show geboren is in het brein van regisseur Rob Touber, die" onder de titel "Eroties Passiespel" jaarlijks hem een script toezond, verge zeld van de smeekbede er in te trappen. Hij schoof deze tel kens achteloos terzijde, totdat hij op zekere slapeloze nacht er toch iets in begon te zien. Samen met de regisseur wierp hij zich op de verdere uitwer king. Rob Touber: „Hij kwam tijde lijk bij mij inwonen in Am sterdam om geen minuut verlo ren te laten gaan. We hebben halve nachten gewerkt op tek sten en op manieren om die in beeld te brengen. Regelmatig lag ik in een kronkellach. Ik heb nog nooit zo'n geestige man in huis gehad, die zo spontaan en humoristisch lucht geeft aan wat hem bezig houdt". Gerard Reve kijkt zelf nooit of te nimmer tv. Hij vindt het hoogstnuttige machines, maar hij laat zich er niet door af houden van zijn werk. Hij kent wel de eisen waaraan een der gelijk medium moet voldoen: „Een tv-programma moet on derhoudend zijn. Zo'n apparaat koop je niet voor je verdriet. Ook al bieden boek of tv de meest verschrikkelijke ellende, er moet om gelachen kunnen worden. Het is pas goed als de tranen je over de wangen lo pen". En daarom is ook met Het doorploegde schrijversgelaat met de trap, waarop men Gerard Reve op en af kan zien gaan zijn instemming een bonte stoet aan medewerkers inge zet: Adèle Bloemendaal, Gerard Cox. het koninklijk mannen koor „Die Haghe Sangers". de tenor Willy Caron. de operette- groep "Meer Vrede Onderling" en de balletgroep van Don Lu- rio. Met deze Don heeft Ge rard persoonlijk de meeste moeite gehad. Hij moest ter- wille van een dansje met Adè le minstens vijf kilo afvallen, anders wilde Don Lurio er niet aan beginnen. Verbod van moe Gerard Reve doet van alles in deze show. Hij zingt, danst, geeft conferences en speelt vooral zichzelf. „Maar ik laat na wat mijn moeder nooit zou hebben goedgekeurd. Sommige dingen horen niet en dat doe je zeker niet op de tv". Rob Touber: „Ik heb nog nooit reacties gehad van geschokte kijkers en toch geloof ik dat ook ik gedurfde beelden breng. Van mezelf ben ik verdraag zaam en laat alles van ande ren toe, omdat ik als regisseur wil weten waarom ze het zo doen en niet anders. Dat ik nooit moeilijkheden heb gehad, komt waarschijnlijk omdat ik niet uit ben op schokwerking. De kijkers schijnen heel pre cies aan te voelen, waarom een bepaalde manier van voor stellen mag, omdat het zo en niet anders kan, tegenover re gisseurs, die er opzettelijk op uit zijn om de kijker dn zijn gevoelens te treffen". Gerard Reve in interview: „Er zijn goede verstaanders en boze verstaanders. De bozen zijn nooit tevreden. Wel ge beurt het mij, dat ik heel spon taan iets zeg wat door de men sen verkeerd wordt begrepen. Later komen ze er op terug en dan gaan ze begrijpen waarom je het zo hebt gezegd". Voor de teksten is geput uit de boeken van Reve, maar vooraf ook uit diens gedichten en uit spraken. Er zijn veel nieuwe bedenksels bij, maar centraal staat de levensloop van Gerard Reve, zijn geestelijke zwerf- Met de tv-show begint het lieve leven van Gerard Reve pas goed tocht op zoek naar houvast. In deze show zit zijn liefdesver klaring aan de ezel, die in bordpapier ten tonele wordt gevoerd. Deze samenspraak bracht hem voor de rechter in een smaadproces, waarin hij zichzelf zo overtuigend verde digde, dat de rechter hem vrij sprak. Hij zei toen ongeveer, dat de liefde van God de meest zuivere en onzelfzuchti ge liefde is die er bestaat, opof ferend, meer dan ouders hun kinderen liefhebben. Ieder heeft het meest zichzelf lief en denkt zich de ideale partner in volgens eigen beeld en gelijke nis. Op deze wijze is God in ons, herkent Reve in de ezel God en mint hij de ezel, een lastdier. Reve doet ook verslag van zijn vermoeiende tocht langs ker ken met Maria-altaren om vaii zijn drankzucht af te komen. Waar hij er een vond, stak hij zijn doopkaars aan en kocht ter plaatse kaarsen, omdat het niet overal gebruikelijk is om

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2