Israël drama Maalot ANDRIESSEN NOEMT PvdA TWEESLACHTIG Leiden kapt voorlopig niet Nederland blijft bij minder mariniers op de Antillen Verdeeldheid over opvolging van Thomassen AR-CHU tegen eisen over GS- Zuid-Holland Onrust in Havenwijk an Leiden Politie bewaking voor twee ministers Stakers drooggelegd Alpheuse heil soldate naar Bangla Desj FIAT VOOR UITDIEPEN DE KAAG UITGEPUT RECORD I £sidae Somo/nt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. rienties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ11' DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 19,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19814 VRIJDAG 17 MEI 1974 NOG WEINIG VERANDERING. TV-SELECTIE Cupfinale (2) Ned. I: De finalewedstrijd om de Europa Cup I voor landskam pioenen tussen Bayern MUnchen en Atletico Madrid, woensdag met 1—1 geëindigd, wordt van avond overgespeeld en uitgezon den om 20.00 uur. Ned. II: Laatste gulden de man (19.25 uur) en Von der Trenck 3, 21.10 uur). Op dte meeste plaatsen droog weer met finke zonnige perio den. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Min. temp. ongevere 8 graden. Maxima morgen 18 tot 23 graden. Schev.: hoogw. 0.05 en 12.32, laagw. 8.0020.37. RHEDEN (ANP) KVP-frac- ievoorzitter Adriessen heeft irnstige kritiek op de „twee- Jachtigheid" van de PvdA met strekking tot de samenwer king met de christendemocra- een in Rheden gehouden jverkiezingstoespraak consta teerde hij gisteravond dat de |pvdA samen met de christen democraten landelijk wil rege- Pen, doch dat tegelijkertijd in Zaanstad 'een uiterst verdien stelijk' AR-wathouder op de keien wordt gezet en in Rotter dam het CDA van de wethou derszetels wordt geweerd. ,Een zodanig, met de democratie op bedenkelijke voet staand ge drag op lokaal en provinciaal niveau kan bijna niet anders dan op den duur ook schadelij ke nationale effecten teweeg brengen', aldus de waarschu wing van de KVP-fractievoor- zitter aan het adres van de PvdA. PvdA-voorzitter Van der Louw, die meent dat KJVP en AR op moeten houden met de CHU het christen-democratisch ap pèl te willen vormen, moet vol gens Andriessen zijn adviezen maar voor zich houden. Dat de PPR zich "opportunistisch" te gen de collegegeldwet heeft ge keerd, betekent „dat zij daar mee haar handtekening onder- het Keerpunt heeft wegge haald". MR. ANDRIESSEN DEN HAAG De Antil liaanse premier Juan Evertsz heeft zijn Neder landse collega premier Den Uyl en minister Vre- deling van defensie er niet van kunnen overtuigen dat de vermindering van het aantal mariniers van 600 naar 400 man op de Antil len een vermindering be tekent van de gevechts kracht van de defensle^op de Antillen. Dit is gisteren gebleken tijdens een over leg Volgens premier Evertsz bete kent de vermindering van het aantal mariniers op dit mo ment dat de bewaking van voor de Antillen vitale bedrijven, zoals het electriciteitsbedrijf, en de olieraffinaderijen niet kan worden voldaan. De An tillen willen dat de sterkte te rug wordt gebracht naar 600 man. Later als de Antillen zelf voldoende militairen kun nen opbrengen, geschat wordt over vier a vijf jaar, dan zou het aantal mariniers ver minderd kunnen worden tot onseveer 350 man, hetgeen meer symbolisch moet zijn voor de defensieplicht van Ne derland, aldus Evertsz. Naar de mening van de Antil liaanse premier had de beslis sing tot de vermindering van het aantal mariniers door de Koninklijks ministerraad moe ten worden genomen. Het is echter geschied door militaire autoriteiten die daartoe niet de bevoegdheid hebben. Volgende week zal het overleg over de defensie door de Antilliaanse premier en minister Vredeling worden voortgezet. 9995,- IDEN Onder de bewoners an de Havenwijk-Noord is on- ust ontstaan over de plannen an CIos en Leembruggen om it verkoop over te gaan van en terrein aan het Ververplein, e bewoners vrezen dat de toe- omstige eigenaar de bossages het groen op dit terrein zal ervangen door een caravanga- age. :hnisch manager A. Linschoo- en die gisteren bij afwe- igheid van de directeuren op- rad als woordvoerder, achtte esgevraagd de komst van een ergelijke garage "inderdaad goed mogelijk". Tijdens vergadering van de ge- leenteraadscommissie voor de olkshuisvesting zei wethouder lam in eerste instantie dat het eren van industrie-bebouwing onmogelijk is. Reden daar- is, aldus Ham, dat op het rein geen bestemmingsplan st. Later reageerde hij even- ui niet afwijzend op 'n sugges- fé van het PvdA-raadslid 'erboom. die stelde dat de ge- neente het stuk grond zou moe- en kopen. heer Linschooten zei het ver as van groen op het betrokken srrein niet zo'n verschrikkelij- e ramp te vinden: "Jareftlang ebben de bewoners dit ten-ein ervuild. Als ze nu opeens dat roen willen behouden moeten o 't stuk grond zelf maar kopen >f anders een bloempot voor et raam zetten." PvdA-LElDEN Ambtenaren laten mee praten over toekomstig <eids college" -'DEN De PvdA-raadsleden rt. v. Aken, H. v. Dam en R. J. n 't Veld vragen het college van b. en w. van Leiden of het bereid is een procedure in het leven te roepen, volgens welke ambtenaren van het stadhuis iun visie kenbaar kunnen ma len over een in de toekomst te vormen college. april van dit jaar heeft 'n deel van het ambtenarencorps van de gemeentesecretarie zich ge vend tot het gemeentebestuur met een betoog "betreffende de vorming van het college van b. en w. voor de raadsperiode 19741978. De PvdA-ers, die naar aanleiding hiervan het col lege schriftelijke vragen stellen, achten het van belang dat ook andere groepen uit het gemeen telijk apparaat in de gelegen heid worden gesteld hun gevoe lens omtrent college vorming te uiten. Jonge Libanezen doorzoeken de puinhopen van één van de gebombardeerde huizen in Sidon. Israëlisohe vliegtuigen deden gisteren luchtaanval op de stad als vergelding voor het bloedbad eergisteren in Maalot, SIDON (AP/Rtr) Israëlischhe troepen zijn vandaag voor de tweede achtereen volgende dag na het bloedbad van Mala- lot in actie gekomen tegen Libanon. Een Israëlische eenheid drong anderhalve ki lometer Libanees gebied binnen waar in het dorp Majdia een huis werd opgebla zen waarin Palestijnse guerrilla-strijders zouden hebben gewoond. De Libanese luchtdoelartillerie kwam in actie tegen Is raëlische toestellen die in de buurt van de hoofdstad Beiroet vlogen. Reddingsploegen waren vandaag nog druk bezig met het opruimen van puin en het zoeken naar slachtoffers van de Israëli sche vergeldingsaanvallen van gisteren op Palestijnse vluchtelingen in Libanese dorpen Israëlische jachtbommenwer pers van fiet type Phantom voerden de actie uit op vluchtelingenkampen in de buurt van de stad Sidon waar ongeveer zeventigduizend vluchtelinen wonen, en in de omgeving van Maroufieh, twintig kilo meter ten zuiden van de Libanese hoofd stad Beiroet. De kampen in Sidon kregen het het zwaarst te verduren. Zij werden bestookt met bommen, raketten en machi. negeweervuur. Volgens Libanese autori teiten werden 50 burgers gedood en raak ten 200 personen gewond. De Palestijnse guerrilla-beweging heeft onmiddellijk ge zegd dat de Joodse staat zwaar zal boe ten voor de aanvallen. De Libanese rege ring heeft verzocht de Veiligheidsraad bij een te roepen. In Jerusalem heeft de chef staf van het Israëlische leger, luitenant-generaal Mor. dechai Gur verklaard, dat de aanvallen op Libanon een vergeldingsactie zijn voor de Palestijnse aanval op de school in Maa lot waarbij 21 kinderen omkwamen en 70 kinderen werden gewond. Gur zei dat de Israëlische luchtaanvallen gericht waren tegen Palestijnse guerrilla bases, maar het merendeel van de slacht, offers blijkt Palestijnse vluchtelingen of Libanese burgers te zijn, onder wie een groot aantal vrouwen en kinderen. De Arabische terreuraanval op Maalot en de vergeldingsacties van Israël tegen Li banon hebben de pogingen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger, een akkoord te bereiken tussen Israël en Syrië geen goed gedaan, maar zijn toch niet de beslissende factor die het akkoord in de weg staan, aldus zegslieden uit de omgeving van Kissinger. De Ameri kaanse functionarissen hebben toegegeven dat Kisinger er niet in zal slagen een vol ledig akkoord te bereiken over troepen scheiding tussen Israël en Syrië geduren de het komende weekeinde. ROTTERDAM (ANP) In de Rotterdamse gemeenteraad bestaat nog een grote verdeeldheid over de opvolger van burgemeester Tho massen, die op 1 november zijn functie beëindigt. Dat is de com missaris van de koningin mr. Vrolijk gisteravond nog eens duide lijk geworden tijdens een hoorzitting in Rotterdam. De PvdA-fractie meent dat de nieuwe burgemeester van PvdA-huize moet zijn, terwijl men van CDA-zijde meent dat er best een CDA- burgemeester kan komen en dat de enige PvdA-kandidaat André v. d. Louw niet aan de eisen voldoet. De WD vindt, dat een burge meester best uit het liberale kamp kan komen. In de Rotterdamse gemeenteraad is gisteravond de opvolging van burgemeester Thomassen (rechts) aan de orde geweest. Deze kwestie werd ook gevolgd door de commissaris van koningin in Zuid-Holland Vrolijk. Dankuwel - Alstublieft Huisvrouwen dat zij Novilon als enige vloerbedekking het Gouden Keurmerk clt toegekend. Wij, van Krommenie, bieden alle Nederlandse huisvrouwon Novilon jommenle aan: de vloerbedekking mof het Gouden o. Keurmerk. Ets net d\) garantiebewijs. Novilon van Krommenie. De enige vloerbedekking met 't Gouden Keurmerk en garantiebewijs* IBB .[j;,: BBi ROTTERDAM (ANP) Naar aanleiding van geruchten over een mogelijke gijzeling van mi nister Lubbers van Economi sche Zaken en minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft de politie in Rotterdam en Kii. peil a/d IJssel sinds giste ren een bewaking ingesteld bij de woningen van de bewindslie den. De maatregel zou verband houden met de spanningen on der üj Zuid-Molukkers in Krim pen a.d. IJssel. BELFAST (AFP) De Vrouwen van Ulster hebben er voor gezorgd dat hun mannen tijdens hun staking worden „drooggelegd". De .raad van arbeiders van Ulster', de invloedrijke pro testante vakbond, heeft een staking afgekondigd tegen de politieke samenwerking van protestanten en katholieker in de Noordierse assemblee en tegen de instelling van een raad voor heel Ierland. De vrouwen zagen met lede ogen dat hun mannen, sinds de staking twee dagen geleden begon, een groot deel van hun tijd doorbrachten in cafè's, terwijl er bovendien, als gevolg van de staking, minder huishoudgeld binnenkwam. Een groep boze vrouwen protesteerde daar tegen. Ze be kogelden hun stakende echtgenoten met meelzakken. De vakbond heeft nu de café-eigenaren en andere vermaak, centra gevraagd de deuren te sluiten voor de duur van de staking. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het overleg tussen de linkse partijen en KVP, ARP en CHU over de vorming van een programcollege van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland is voorlopig vastgelopen. De ARP en de CHU hebben gisteren in 'n gezamenlijk communiqué laten weten dat de voornaamste eisen die de grootste fractie in Provinciale Staten, de PvdA, stelt, stuk voor stuk bezwaarlijk zijn, en gezamenlijk geen basis bieden voor verder overleg. De grootste bron van moeilijkhe den Is de eis van de PvdA, dat vier van de zes zetels in GS naar de linkse partijen zouden moeten gaan. Verder zijn ARP en CHU het niet eens met de stelling van de PvdA, dat het kernprogramma van de pro gressieve partijen als uitgangs punt zou moeten dienen voor het programma van GS. Grote bezwaren heeft men ook tegen het buiten het overleg houden van de WD. ,,Bij het overleg over het beleidsprogramma mo gen geen belangrijke partijen worden buitengesloten", menen de twee protestants-christelijke fracties, die hun standpunt heb ben bepaald na overleg met hun provinciale besturen. De fractieleider van de PvdA in Provinciale Staten, drs. J. Borg man, verklaarde gisteren in een eerste reactie dat zijn partij nu wil praten over verder te ne men stappen. Hij liet daarbij doorschemeren, dat de genoemde eisen niet snel zullen worden af gezwakt: „Er liggen duidelijke uitspraken van onze achter ban". Majoor Eva den Hartog uit Al phen. officier in het Leger des Neils, is gisteren op Schiphol uitgewuifd door enkele collega's en familie voor haar grote reis naar Bangla Desj. Het is de vierde keer. dat de SO-farige sol date naar dit dichtstbevolkte land ter wereld vertrekt om daar haar hulpverlenende werk te doen. Tussendoor is zij een keer voor een werkbezoek in Vi-tnam geweest. Van der Louw: Kamerleden verdienen teveel LEIDEN PvdA-partiJvoorzitter André van der Louw vindt dat de Tweede Kamerleden teveel verdienen. Hij zal de socialisti sche fractie voorstellen om het bedrag waarmee de jaarlijkse vergoedingen onlangs zijn ver- hoogd, in de partijkas te stor ten. Dit beloofde Van der Louw gister avond tijdens een verkiezings bijeenkomst in de Burcht aan een lastige Leidse partijgenoot. Deze schimpte dat de verhoging tot 61.000 weinig met nivelle ring heeft uit te staan. Overi gens dragen verschillende socia listische Tweede Kamerleden reeds vrijwillig een deel van hun inkomen aan de partij over. DEN HAAG Ondanks hevige protesten van de PvdA-Statenle- den W. van 't Veld en H. Veld hoen, zijn Provinciale Staten van Zuid-Holland gisteren ak koord gegaan met een voorstel om de Kagerplassen uit te die pen. Volgens de heer Veldhoen zouden de plassen slechts op enkele plaatsen te ondiep zijn voor gro te Jachten. Bovendien voelde hij weinig voor de gedachte dat grote boten ook overal zouden kunnen komen: „Dan trek je misschien nog meer grote boten aar. en verlies je de weinige rustige plaatsen die er nog zijn. De vraag is trouwens of de oe verbescherming voldoende zal zijn wanneer er veel grote bo ten over de plassen varen". BAARN (ANP) - Drie jongens uit Baarn, Velp en Sint Anna Paro chie hebben gisteren in Baarn het wereldrecord achteruitlopen verbeterd en gebracht op 29,8 kilometer. Zij hebben die af stand, zonder onderweg te rus ten, afgelegd in zo'n kleine zes uur. De nieuwe recordhouders zijn V. Andrenga (25) uit Sint Anna Parochie, H. Bosselaar (24) uit Baarn en C. Dassen (20) uit Velp. Zij bereiken vol komen uitgeput de finish. Beroofde man komt om bi j auto-ongeluk Groningen (ANP) Bij de Gro ningse politie heeft gisteren de 40-jarige A.J. Jonkers aangifte gedaan van beroving; op straat werd hem 13.000 gulden ont vreemd. Nadat de man aangifte gedaan had, ging hij per auto op weg naar Amsterdam, maar tussen Groningen en Drachten raakte hij betrokken bij een verkeersongeluk. Hij werd zwaar gewond. In de afgelopen nacht stierf hij aan zwaar her senletsel. De Groningse politie heeft inmiddels twee mannen aangehouden die zij verdenkt de beroving te hebben gepleegd. LEIDEN/VALKENBURG - De bomen aan de Valkenburgerweg die op Lelds grondgebied liggen, zullen voorlopig nog niet worden gekapt. De heer Ham, wethou der van volkshuisvesting en openbare werken, kon gisteren op vragen van het raadslid Oos terman (D'66) in de raadscom missie openbare werken ant woorden, dat er eerst een on derzoek gedaan zal worden naar een eventuele andere plaats voor de bomen. Op het gebied van Valkenburg is men inmid dels wel begonnen met het kap pen van de bomen. Enkele dagen geleden werd er door de Valkenburgre afdelin gen van de PvdA en de PPR hard aan de bel getrokken bij de gemeente Leiden. De weg tussen het Haagsche Schouw en Katwijk gaat verbreed worden. Dit houdt in, dat er vele prach tige bomen langs de weg moe ten worden gekapt. Tot hun ver bazing merkten zij dat bij de bespreking van het plan de weg te verbreden, alleen maar over financiële zaken is gesproken. Het betreft hier een plan uit de vijftiger jaren, dat plotselir.g r- voorschijn is gekomen. Door k-Ct rijk wordt een subsidie voor de werkzaamheden van verbreding verleend op grond van de uit breiding van de werkgelegen heid. .Leiden kan haar aandeel In het plan misschien nog tegen hou den", was het idee van de Val kenburger Jan Juffermans. toen hij gisteren contact opnam met wethouder Ham. Het ziet er naar uit dat dit ook gaat gebeu ren. Hoewel de bomenrij voor de boerderij van Filippo naar alle waarschijnlijkheid ver plaatst zal worden naar de zij kant. Door de plantsoenendienst wordt onderzocht of dit moge lijk is. Uitlevering Ronald Biggs uitgesteld BRASILIA (AP) - Het Braziliaan- se federale hof van beroep heeft gisteren besloten het bevel lot uitwijzing van de Britse treinro ver Ronald Biggs voorlopig op schorten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1