Door gele kaart mist Irureta tweede finale V. d. Smissen en Vultink in een beurt uit Seizoen is voor Godefroot voorbij Er werd fors geslikt Anna van Oranje zeer kans rijk Winkelcentrum in ruil voor Kreuz Eddy Merckx fietste hoofdrol en bijna alle bijrollen be VRIJDAG 17 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 1 BRUSSEL De gele kaart, die de Belgische scheidsrechter Vital Lo- raux woensdagavond vier minuten voor het einde van de normale speeltijd tijdens de Europacup finale tussen Bayern München en At- ietico Madrid te voorschijn haalde om een overtreding van de Spaanse middenvelder Irueta tegen Müller extra zwaar te bestraf fen, is niet zonder gevolgen gebleven. Irureta zal er vanavond, wan neer voor het eerst in de historie van het toernooi om de Europa Cup I een eindstrijd zal worden herhaald niet bij zijn. De UEFA be paalde gisteren, dat de tweede confrontatie tussen Bayern en Atleti- co een geheel nieuwe wedstrijd is en geen verlengstuk van woens dagavond. Omdat Irureta eerder dit seizoen te Glasgow al eens met de gele kaart werd geconfronteerd, Is hij, conform artikel 3a van het UEFA-reglement voor strafzaken, automatisch voor een duel geschorst. BAYERN MÜNCHEN Maier Hansen Beckenbauer Schwarzenbeck Breitner Zobel Hoeness Roth Torstensson Müller Kapellmann Fred Delcourt (België) Salcedo Garate Ufarte Luis Alberto Adelardo Capon Eusebio Heredia Melo Reina ATLETICO MADRID Udo Lattek, de trainer van Bayern Mónchen, denkt vanavond aan de lijn te staan. Een behoorlijke handicap voor At- letico. Woensdagavond immers was de conditioneel ijzersterke Irureta een van de spel bepa lende spelers. Omdat Atletico niet wordt geteisterd door bles sures zal coach Juan Carlos Lo renzo verder geen wijzigingen aanbrengen. De Argentijn ver trouwt erop dat ook de vetera nen Luis en Adelardo de ver moeienissen van de eerste wedstrijd tijdig te boven zullen zijn. Lorenzo: „Gezien hun prestatie tijdens de verlenging moeten twee dagen rust voldoen de zijn om te recupereren". Stimulans Aan dat laatste wordt juist bij Bayern getwijfeld. Trainer Udo Lattek gisteren: „Ik geloof, dat wij conditioneel in het voordeel zullen zijn. Dat we woensdag na de rust en tijdens de verlenging zijn weggespeeld, schrijf ik niet toe aan het ontbreken van vol doende reserves. Wij hadden de wedstrijd in het eerste half uur moeten beslissen. Door pech en onvermogen is dat niet gebeurd. Omdat de doelpunten niet vie len, werden mijn spelers ner veus met als gevolg dat het spel niet meer liep. Vanavond kan het alleen maar beter gaan. We zullen niet opnieuw de fout ma ken Atletico te onderschatten. Dat we nog gelijk hebben ge maakt, betekent voor ons een enorme stimulans. Ik zou me erg moeten vergissen als de Spanjaarden er niet door zijn aangeslagen. Zij dachten de buit binnen te hebben. Als je er dan nog eens zeker negentig mi- Onzekerheid Lattek zal vrijwel zeker weer een beroep doen op de spelers, die woensdagavond bij de aftrap in het veld stonden. Onzekerheid bestond gisteren alleen nog over het meespelen van Johnny Han sen. De Deense verdediger die aan de eerste ontmoeting een dikke enkel overhield. Bayems arts dr. Spannbauer rekent erop Hansen tijdig speelklaar te krij gen. De replay zal niet worden geleid door Vital Loraux, maar door zijn landgenoot Fred Delcourt. Ook de entourage zal heel an ders zijn dan woensdag. Toen waren er 54.000 toeschouwers in het Heyselstadion, de Belgische Voetbalbond verwacht er van avond niet meer dan 30.000. De kaartverkoop schijnt in die rich ting te wijzen. Het aantal Duit se supporters zou aanzienlijk la ger liggen dan de grote massa, die in de nacht van woensdag op donderdag met chartervlieg tuigen naar de „Heimat" moest terugreizen. Het laatste toesnel vertrok rond zeven uur 's mor gens van het vliegveld Zaven- them. Zij kunnen niet opnieuw komen omdat de touroperators niet binnen een dag zoveel nieu we reizen konden organiseren. Ook het Spaanse legioen, dat door de lucht werd aan- en af gevoerd, kan ndet terugkomen. In België wonen en werken echter zoveel Spanjaarden, dat Atletico zeker op meer steun vanaf de tribunes kan rekenen dan Bayern. Het feit, dat de eerste wedstrijd geen beslissing ople verde, is voor het bureau voor Toerisme in Brussel niet met problemen gepaard gegaan. Uit het aantal hotelkamers, dat gis teren weer beschikbaar was. kon worden afgeleid, dat een re latief klein aantal supporters het verblijf in de Belgische hoofdstad tot en met zaterdag heeft ver lengd. Dinsdag en woensdag waren daarentegen alle logies- gelegenheden compleet volge boekt. TON VAN DALEN Utrecht - In precies tweeën dertig minuten behaalde Hans Vultink op de eerste dag van het in Utrecht te spelen nationaal kampioen schap ereklasse libre groot biljart zijn tweede over winning,. Nadat tegenstander Klinkert de openingsstoot had gemist, begon de man die dit jaar nationaal gezien al verschillende teleur stellingen had geboekt, aan zijn serie. Met een mathematische zuiverheid, bijsturend en corri gerend, kwam de ene carambo le na d© ander uit Vultinks queue. In een beurt was de partij uit. Dp de andere tafel kwamen Piet Vet en de debuterende Theo Platjouw wat moeizaam uit de startblokken. Nadat Vet zich met een serie van 298 in de der de beurt naar 301 had gespeeld, volgde in de vierde de explosie van Platjouw, die zich van 26 caramboles in een ruk naar de volle 500 speelde. Een formida bele prestatie van deze ambi tieuze Zeeuw. Het vuurwerk was echter nog niet afgelopen. Wat Hans Vultink kan, kan ik ook, moet de ge- dachtengang van Christ van der Smissen zijn geweest. Toen de Fries Van der Veer van de af stoot op 49 strandde, ging v.d. Smissen er eens goed voor staan. In een enorm hoog tempo scoorde hij. Na twee keer het biljart te zijn rondgeweest wa ren de 500 vol. De uitslagen: Velthuis 500 Platjouw 25 (3 beurten). Vet 500 Klinken 355 (6), Vultink 500 v.d. Veer 50 (7), v.d.Smissen 500 v.d.Kruisweg 20 (6). Vultink 500 Klinkert 0 (1) Platjouw 50C Vet 314 (4). v.d Smissen 500 v.d.Veer 49 (1). Velthuis 500 v.d.Kruisweg 45 (5) Stand: 1. v.d.Smissen 4 pnt, elg.gem 142.85; 2. Vultink 4—125; 3. Velthuis 5 125; 4. Vet 2 81.40; 5. Plat jouw 2 75; 6. Klinkert 0 50.71; 7. v.d.Veer 0 11.62; 8. v.d.Kruis weg 0 5.90. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Via een makelaar in onroerend goed Is uitgelekt dat Feyenoord om zich van de diensten van de Spartaan Willy Kreuz te kunnen verzekeren, een winkel centrum in Zwijndrecht van de hand heeft moeten doen. Voor de prijs die de Rotterdamse club daarvoor ontving (bijna negen ton) kon de Oostenrijkse international wor den aangetrokkken. Feyenoord heeft in Rotterdam en omstreken een niet gering aantal beleggingsobjecten, maar het heeft toch wel enige verbazing gewekt dat de landskampioen zo krap bij kas zit dat een winkelcentrum moest worden verkocht. Ofschoon de Rotterdammers in het afgelo pen seizoen de landstitel hebben veroverd en zeer succesvol zijn ge weest in het UEFA-Cup-toernooi Is het begrote gemiddelde van 35.000 toeschouwers per thuiswedstrijd niet gehaald. Daarom is het ook niet waarschijnlijk dat Feyenoord nog meer dure aanwinsten zal aantrekken. Boycot voor WTT-spelers DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond (KNLTB) heeft besloten aile speelsters en spelers, die onder contract staan van World Team Tennis (WTT) uit te sluiten van deel neming aan alle Nederlandse toernoo'en, de nationale kam pioenschappen, de internationale kampioenschappen van Neder land en niet op te stellen in de Nederlandse Davis Cup ploeg. Het is mogelijk dat de KNLTB naar de aanleiding van de be sluiten. die op 10 juli bij de ver gadering van ILTF in Amster dam worden genomen, zijn standpunt herziet. Kreuz boete van f 200,- EEIST Willy Kreuz, de Spartaan die volgend sei zoen voor Feyenoord gaat spelen, heeft van de tucht- commissie betaald voetbal van de KNVB een boete van 200 gulden opgelegd gekre- gen. $e Fortuna SC-speler Vogels kreeg 100 gulden boete. Joekingen kregen Middelkoop (Amersfoort) Hiddink (De Graafschap), Meyer (Cambuur) en Dekker (Dordrecht). Nieuwe manager Go Aliead APELDOORN - Go Ahead Eagles heeft een nieuwe manager, de 34-jarige J. Pas uit Apeldoorn, van beroep bedrijfsleider bij de Nederlandse Leeskring in Apel doorn. De heer Pas verrichtte reeds in het verleden scouting- werk voor de Deventer club en was in zijn actieve jaren lid van het Apeldoornse Robur et Velo- citas. Walter Godefroot niet op eigen kracht BRUSSEL De Belg Walter Godefroot is vier maanden geschorst aangezien hij bij een controle tijdens de Ron de van Vlaanderen op 1 maart voor de tweede maal Is betrapt op het ge bruik van stimulerende middelen. Voorts is hij in deze wedstrijd ge diskwalificeerd, kreeg hij 1000 Zwitserse Francs boete (rond 900 gulden) en een voorwaarde lijke schorsing van een maand omdat hij zich na afloop van de Waalse Pijl niet had gemeld voor bet dopingonderzoek. De schorsing van Godefroot gaat op 16 mei in, zodat hij pas op 16 september weer aan wielerwed strijden kan deelnemen. Wegens het gebruik van doping en het zich niet melden bij de dopingcontrole strafte de Belgi sche wielerbond voorts nog de volgende renners: Jean-Pierre Danguillauwe (Fr): 1000 Zwitse Francs boee. een maand schorsing voorwaar delijk, diskwalificatie in de Waalse pijl; Auguste Herigers (Belg): 1000 francs, een maand voorwaarde lijk en diskwalificatie bij de Waalse Pijl: Charles Genthon (Fr), Eric Le- man (Belg). Hoger Loysch: al len 1000 francs een maand voor waardelijk en laatste plaats in de etappe plus tien strafminuten in het algemeei klassement van de ronde van België: Wilfried David (Belg), Raymond Delisle (Fr) en Ronald de Witte (Belg): 1000 francs, een maand voorwaardelijk en diskwalifica tie in Luik-Bastenaken-Luik. Gemeente steunt NAC BREDA - Het gemeentebestuur van Breda heeft met 27 stem men voor en 8 tegen besloten de eredivisievereniging NAC een subsidie te verstrekken van 104.000 gulden in het exploitatie tekort over het seizoen 1972/73 en van 108.000 in het exploitatie tekort over het seizoen 1973/74. Een plan van B en W van Breda om de raad voor te stellen NAC de komende vijf seizoenen met twee ton te steunen mits het be drijfsleven in die periode jaar lijks een ton fourneert, kwam eveneens ter discussie, maar zal pas in augustus (bij de be groting) behandeld worden. Van onze paardesportmede- werker WASSENAAR Marian Pel linkhof doet het op het ogenblik bij de amatrices in het zadel lang niet slecht. Vooral met haar el- gen paardje Big Boss kan ze uitstekend overweg. Big Boss blijft zaterdagmiddag in de Chatieé-prijs op stal en Marian komt in actie met Anna van Oranje, die verleden week een jockey- ren won. Anna moet zestig kilo belasting meedragen en staat er met Funchal (Cees Vandeuren) erg gunstig in. Leuk is te weten dat Marian en haar moeder voor de winnende eigenaar en rijdster of rijder een ereprijs beschik baar heeft gesteld. De eerste start zaterdagmiddag op de Wassenaarse baan is om half drie en het programma bestaat uit zeven draverijen en drie rennen. HEUKELUMPRIJS: Lammert, Llnda Quick en Leny Special. RECHTERENPRH8 i Martha R.. Mtla G. en Llnard. CANNEBURGHPRIJS: Keans Buiten- zore. Krone van Nora en Letty's Boy. MYLADYPRIJS (eerste afdeling) Wildebras. Jock en Melisse. SAN'DENBURGPRIJS Jewelprise. Jane Mac en Intrepid Girl. MYLADYPRIJS: Fanny Bal. Ronald Sportbrief uit Brussel k, Je hoeft niet te reservren, want het loopt geen storm naar de 100-mii nutenfilm „La Course en tète" steeds op kop") waarin de wielj renner Eddy (Edward) Merckx de hoofdrol en praktisch ook a"<yj7Ri bijrollen fietst. De prent is van de hand van de Fransman Santoni? die zijn Italiaanse naam eer aandeed door er een fraaie reportagdemp van te makenHij bedoelde een hymne te scheppen, waarin op hijL_zjc gende muziek uit een amechtige doedelzak de middeleeuwachtigi ridders optreden wier harnas de fiets en wier deugd de snslheid iis|met Maar dat kwam. er niet helemaal uit. Het bleef bij een warme reden k_ IMP' 1 irïOStl niet eens in de poppetjes van zijn steeds wijkende ogen te kijken. Hij die niet houdt van de verering van naar masseerolie riekendiste C halfgoden, die de vedettencultus niet begeert, hij blijve thuis e^oud' weze er van overtuigd niets wezenlijks gemist te hebben. Hij die wel door de knieën gaat voor de gouden kalveren van wie|len* en bal zal trouwens eenzelfde lot beschoren zijn, want ik vreet eenyindt klein heksenbezempje als de film de Nederlandse bioscoop haaILft] Santoni heeft nog pech ook, want zijn licht op de grootste fietser van het verleden, het heden en de toekomst schijnt uitgerekend i een aera te vertoeven waarin het fenomeen op zijn retour verkeerU Vorig seizoen won de geboortige MeenselKiezegemenaar zo ongeveetT alles wat er op de rijk voorziene wielerdis werd opgediend. Dit /'aarr a is hij niet meer dan een kruimeleter. Dat zit dus niet mee. De per-Vriei soon in kwestie ook niet, want Merckx is slechts de moeite waanj als hij te fiets zit. Haal je hem er af, dan blijft een lange donken man over die langs je heen kijkt alsof hij ergns een mokkataart]mi ziet. Er is over Eddy Merckx ook door ondergetekende reeds zo ontzagge lijk veel geserreven, dat we er tot in de verre toekomst verder korf over kunnen zijn. Om te beginnen wordt de waarheid geen geweld aangedaan als we beweren, dat Merckx inderdaad en absoluut beste wegrenner aller tijden is en persoonlijk zie ik nog niet spoedig een remplacant opdagen. Merckx op de fiets is het einde e als hip dan al op zijn retour is, is geen man overboord, geen tul lek, want hij heeft zijn sporen dubbel en dwars verdiend, mag dii desnoods op zijn lauweren rusten en per slot wordt ook Heintje Dl vids een dagje ouder en is Brigitte Bardot hier en daar ook i meer wat ze was. Daar dus niet van. Maar verder is er bij Merckx eigenlijk niet ve«l te halen. De man doet geen bek open en als hij al wat zegt, is f zemelig gezeur van lage kwaliteit, hij is schuw en bovendien eet taalarme gast. zowel in het Frans als in het Nederlands en Ito-, liaans. Eddy Merckx, moet u weten werd tegen het einde van dL oorlog geboren in Meensel-Kiezegem, een vlek in het Brabantse Hff BOXBERGENPRIJS: Ivj i Barke. VOSBERGENPIWS: Jojo Buitenzorg, Jaspis Du Bois en Fletcher D. CHATIEéPRIJS: Anna van Oranje. Funchal en Woodfeet's Troby. Haarzuilenprijs; Leon van IJmulden, Lou Haghewe.vde en Karper K. Tips Duindigt Van onze sportredacte DEN HAAG Een compliment aan het adres van de Chef-ren- wezen van de Stichting Neder landse Draf en Rensport Pim Köhler, die de insiders-tips uit stekend voorspeelde voor het af gelopen weekeinde. Voor aanstaande zaterdag de beurt aan de volbloedtrainer Hans Woiffers van de Wasse naarse baan. MYLADYPRIJS f eerste afdeling): 1. Wildebras (Smith), 2. Sans Cess :Schwarzküchel). 3 Mejisse (Raben- stelner) en outsider Arkelshof Rose (Van der Kraats). MYLADYPRIJS (tweede afdeling)!. Fannv Bal (Van der Kraats). 2. Wood'eets Peplta (Davies). 3. Woodfcefs Terrv (WUlett) en outsi der Ronald (Rabensteiner). CHATIEEPRIJS: 1. Cleeve Hill (Ver meulen), 2. Florian (Lauf), vendel (Zlma) outsider Walloon trnrnrnrnrnÊrnimmÊmmiimil Oostduitse leiding Oran je-Argen tinië OOST BERLIJN - De voetbalwed strijd Nederland—Argentinië, die op 26 mei in het kader van de voorbereidingen op het we reldkampioenschap in het Olym pisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld, staat onder Oostduitse leiding. De ontmoe ting wordt geleid door Adolf Prokop. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Wolfgang Riedel en Heinz Einbeck. De Ronde van Italië is gisteren gestart. Voor het eerst ving de Gil aan in Vaticaanstad. Paus Paulus ontving de renners. Eddy Merck was er ook bij. geland waar na de oorlog zo'n tachtig van de vierhonderd inwonet op de een of andere manier ter dood werden gebracht omdat t met de duitsers gecollaboreerd hadden of zouden hebben. Een dori dus om de rug toe te keren. Dat deden de ouders van Eddy dan bok. In 1945. Ze vestigden zich I Brussel en vader Merckx, die er een Meensel-Kiezegemse schuv heid van had overgehouden, hield zich principieel op de vlakti^~ Eddy heeft dat ook. Hij heeft de confrontatie met de roem nod kunnen verteren. Het publiek heeft een relatie tot Meckx, mac Merckx heeft geen relatie tot het publiek Mede vandaar dat die fil» van Santoni een technische do umentaire blijft die pas op tempero tuur komt als Eddy boven de vijftig rijdt. Als Eddy Merckx bakker geworden was. zou hij een beste warme zij geweest. Fijne, stille jongen met wijkende ogen waarin steeds ééi droom blinkt. Die in zijn hart een nogal harde knaap ook. Maar w deze Eddy de fiets bestegen heeft en roem gaarde, nu gaat me' van alles bij hem zoeken wat er ten enenmae niet in zi-t .Men on! kent eenvoudig, dat deze superkampioen van hoofd, hart en een doodgewoon schepsel is en dicht hem daden en kwaliteiten tot die hij helemaal niet heejt. Dat maatit de toch al timide trappei nog kopschuwer. Eddy heejt geen boodschap voor de wereld, houd er geen wielrennersfilosofie op na, draagt wel oogkleppen en dus vooral graag met rust gelaten worden, hegeen nu eenmaal r kan. Omdat Santoni toch naar een heiligenschijn boven Eddy's hooft zoekt, toch in een mythologie gelooft en zeker schijnt te weten, dal ergens een drama schuilt, daarom is de film „La Course en tet mislukt, maar desondanks een mooie prent om naar te kijki Maar er zit niets achter. Net zo min als bij de hoofdrolspeler.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12