s COALITIE KOOS SCHEEL MET GROTE EENHEID ALS BONDSPRESIDENT T Amnestie in Turkije: Timothy Davies vrij jg] O) 3 de|0f)ENE Premiers uit de West voor koninkrijkstop in Nederland Duitse dag bij eindexamens Moeder verdacht van wurging van 3-jarig zoontje Zal den Uyl de scheuring in de vakbeweging overleven Goed voorteken van Schmidt techno beurs VAT 74 Astronaut bezoekt Nederland Algehele staking in India Bekentenis 4j/0N Dok vrijheid voor Hans van der Laar? mogelijk ;rd. Ooi dier ij steeo» "wee w« ANKARA (UPI) De Turkse nationale vergadering heeft gisteren een amnestie-wet aanvaard waarvan buitenland- de doen se veroordeelden wegens de wet 'op de verdovende midde- zjen len zullen profiteren, maar waarbij geen genade geldt zien 0 voor anarchisten en communisten die gevangen zitten, eze hon fst evetTot degenen die van de nieuwe verloofde op doortocht was. Om of den wet profiteren behoren de Britse aan geld voor de reis te komen loslope* t»ener Timothy Davies. die een trachtte hij een partijtje uit niet ai lan6e gevangenisstraf uitzit en Afghanistan meegenomen hasj een ge drie Amerikanen die tot levens- te verkopen, ook he lan6e gevangenisstraf waren Hans van der Aar bezit door een veroordeeld. Davies zal op vrije Wetboel voeten komen en de Amerika nen zagen hun straf verminderd tot twaalf jaar. e kans is ook groot geworden dat Hans van der Aar, die sinds nnlifil 1968 Turkije gevangen zit, d zijn vrijheid terugkrijgt. hoogte :rinne: ■ordenii flans van der Laar, die administratieve speling lot de Duitse nationaliteit. Hij is het enige kind uit het eerste hu welijk van zijn duitse moeder, die na de oorlog met een Neder lander is getrouwd. Het gezin heeft acht kinderen en woont in het Noordhollandse Laren. /oor he h°n£ö deeld tot dertig jaar gevange- i nisstraf. Hij was beschuldigd het bezit, invoeren en ver- I handelen van >emaakjvan der Aar werd destijds in Tur- t geadvi kije gegrepen toen hij met zijn lijn i- In de loop der jaren zijn talrijke pogingen in het werk gesteld om Hans vrij te krijgen. Een te genvaller was dat hij enige tijd geleden in de gevangenis werd betrapt op het roken van een hasj-sigaret. Vorig jaar baarde zijn gezondheidstoestand ernstig zorgen. poes ee arden irschuw achten. gen le dieren) P. M. Rijsw i (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM De bijna drie jaar oude Jean Pierre W. uit Doetinchem is waarschijnlijk het slachtoffer gewor den van huwelijksmoeilijkheden tussen zijn ouders. De moeder zou hem gisterochtend rond half zeven in een vlaag van razernij in zijn kinderbedje om het leven heb ben gebracht. Het lijkje toonde steekwonden en wurgspo- ren. In de loop van de dag heeft de 31-jarige moeder een bekentenis afgelegd. Het drama speelde zich 's mor- de geen moment en belde on- gens in alle vroegte af. De va- middellijk de politie, der, de 32-jarige H. W. was Om 20 over 7 arriveerde de reeds naar zijn werk in Duits land vertrokken. De vrouw heeft naar zij zegt in een woe de-uitbarsting de wanhoopsdaad volbracht, toen de peuter kenne lijk nog rustig lag te slapen in zijn bedje op de kinderkamer. Met een mes zou zij hem snij- wonden hebben toegebracht en vervolgens de jongen gewurgd. Een vijf-jarig zusje van Jean Pierre bleef ongedeerd omdat de vrouw direct na haar daad kennelijk besefte welk onheil zij had aangericht. Zij maakte een kennis van haar die in hetzelfde flatgebouw woont wakker, en bracht haar op de hoogte. De kennis aarzel- cherche. De moeder werd, ver dacht van woord of doodslag, onmiddellijk in verzekerde be waring gesteld. Cen grote verscheld, nheid aan leesvoer deze weck n de week- b'adeci. Voor elk wat wils, poli tiek, kunst, sport, een paar on derwerpen die eruit spr.ngen: de defensienota en het aftreden van Brandt. De vakbeweging scheurt en kraakt en het einde daarvan is nog lang niet in zicht, conclu deert de Haagse Post. Maar als Biesheuvel kapot gaat aan het eenheidsstireven van de vak beweging, zal den Uyl dan de scheuring in de vakbeweging overleven? De kardinale fouten van het Ne derlandse emigratiebeleid wor den uitgebreid uit de doeken ge daan. Hans van Amersloort pro moveerde op een onderzoek naar de manier waarop Indi sche Nederlanders, Molukkers. Surnamers en gastarbeiders zich voegen in de Nederlandse samenleving.Hij zegt ervan: „wat wij doen is het scheppen van een vrij permanente crisis- sfeer, nu al een jaar of drie." Verder in het blad een indrlngen- tugal; een portret van Valery de achtergrondreportage over de tegenste'ling arm-nijk in Por- Giscard d'Estaing, een beschou wing over arbeiders zelfbestuur -O Q) So volgens Joegoslavisch model en de mogelijke nieuwe grootstad Almere. DE NIEUWE UNIE Ivan Heylen, de Belgische zanger die met zijn rubeosiaanse vlees-single ,,he, schoenwijveke, ge wet da'k u gerne zie", de top van het amusement haalde, ten voeten uit in de Nieuwe Linie Een gevoeliR mens: „een gevoel van ccimacht bijvoorbeeld is te gelijkertijd een sterke emotione le kracht, een gevoel van liefde Is even explosief. ,iefde is niet teder, de scheurt en brandt en breekt. Als ik daarover zing be geef ik het bijna. Per optreden verlies ik drie kilo. Wie zoiets niet verstaat, wel, da's ne stom meling". Theo Koomen verdedigt zich te gen de aantijgingen die de afge lopen week tegen hem zijn inge- bracht naar aanleiding van zi|n boek „25 jaar doping". Willy Brandt, de gevallen engel, was helemaal niet zo'n interna tionale gigant, maar een zwak ke persoonlijkheid, vindt Sal Tas in Accent deze week. De kansen op een regeling met Sy rië worden almaar groter, zelfs nog voor het weekend kan hel gebeuren en na dat optimisti sche nieuws een minder prettig bericht de Sovjet-marine kan de olieafvoer gaan afgrendelen als het Suezkanaal weer open gaat. Op langere termijn zal de- aanvoer van ruwe olie uit het Midden-Oosten naar West -Euro pa steeds meer afhankelijk kun nen worden van de eventuele goede wil van het Kremlin. Een interview met premier Bou- médienne van Algerije, maakt duidelijk dat de rol van de der de weréld in het ollevraagstuk nog maar een voorproefje was van wat ons nog te wachten kan staan. De Algerijnse presiden t verwacht dat een aantal niet-ge- bonden landen spoedig zal over gaan tot actie: „om een eind te maken aan eeuwen van plunde ring" van de arme wereld door de rijken. De Groene merkt op dat Vrede- ling's defensienota zeker geen nieuw beleid gaat brengen en brengt verder een grafschift voor de Gruyter, een van Ne derlands oudste kruideniers. Het bedrijf schijnt vorig jaar zo'n 20 miljoen gulden te hebben verlo- De Portugese koloniën komen eveneens aan bod. De Groene: „De uiteindelijke toekomst van de Portugese koloniën in Afrika zal bepaald worden door een aantal harde factoren: het eco nomisch belang van de verschil lende gebieden, de kracht van de bevrijdingsbeweging en al daar. het aantal en de mate van organisatie van de blanke kolo nisten en het strategische be lang ten opzichte van de blanke bolwerken Zuid-Acrika en Rho- desië." I I TOM US Elsevier wordt dikker en dikker en soms toch nog heel leesbaar. Deze week artikelen over de deining rond Theo Koomen's boek „25 jaar doping" en de luchtslag boven het vakantie- front. Vrij Nederland ziet een nieuw Vietnam voor de deur staan. In zuidelijk Afrika. M«.t Zuid-Afrl- ka, Portugal en sommige NA- VO-Ianden waaronder natuurlijk de V.S. als strijdende bondgeno ten. Het blad concludeert dat dat aan de hand van een ge heim V.N.-rapport is uitgelekt. (Van onze correspondent F. Wennekes) BONN Helmut Schmidt wordt vandaag met absolute ze kerheid tot nieuwe kanselier van West-Duitsland gekozen. Dit bleek uit de nagenoeg volledige eenstemmigheid, waarmee de coalitie partijen, SPD en FDP gisteren in Bonn Walter Scheel tot nieuwe president van de bondsre publiek kozen. Van de 534 kiesmannen onthielden zich er maar vier van stemming, zodat Scheel met 530 stemmen gekozen werd. Op de kandidaat van de CDU- Talrijke SPD-erg stelde het bitter CSU, Richard von Weizsacker vielen er 498 stemmen. Een christen-democraat onthield zich van stemming. Uit de stemming kwam het coalitieblok met aan zienlijk grotere eenheid tevoor schijn dan men na de ontmas kering van GUnter Guilïaume als spion had kunnen verwach ten. ciaal-democraten zich op de li beraal Scheel wilden wreken en tegen hem zouden stemmen. Dit was echter zelfs niet bij een enkele kiesman uit de gelederen het geval, verkiezing ceerd, dat de benoeming van Scheel reeds na de eerste stem ming vaststond. Voor Gustav Heinemann de aftredende presi dent, had men vijf jaar geleden nog een lange, vermoeiende dag nodig, omdat hij pas in de der de ronde met een eenvoudige meerderheid gekozen werd. teleur dat ex-kanselier Willy Na de eerste president Brandt en minister Horst Ehm- ke over deze affaire struikelden terwijl de liberale minister van binnenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher als direct poli tiek verantwoordelijk persoon zelfs naar buitenlandse zaken promoveerde. Om deze reden vreesde men, dat talrijke so- bondsrepubliek, Theodor Heuss, die zijn ambt tien jaar uitoefen de. is Walter Scheel de tweede liberaal op de presidentiële stoel. De op 1 juli aftredende Heinemann is socialist. Vóór hem was de christen-democraat Heinrich LUbke tien jaar presi dent. 3 Meerderheid Kamer tegen j steun aan Haagse Post (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer staat kritisch tot afwijzend tegenover het plan van minister Van Doorn van CRM om financiële steun te gaan geven aan het weekblad de Haagse Post. Alleen PvdA, PPR en D '66 vinden dat de hulp van de H.P. nodig Is om de verscheidenheid in de pers te waarborgen en daarom niet kan wachten op de instel ling van een bedrijfsfonds voor de pers. KVP en ARP toonden rich niet zo vertuigd van de urgentie van de hulp, terwijl de VVD en de CHU het voornemen van de minister afkeuren. Als Minister Van Doorn geen sterke argumenten kan aanvoeren, dreigt drs. Van Leijenhorst van de CHU met een motie van af wijzing te komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Minister-president H. Arron van Suriname heeft gistermiddag bij aankomst op Schiphol herhaald dat Suriname voor eind 1975 onafhankelijk wil zijn. Hij zei dat er een n'euwe verhouding tussen Suriname en Nederland dient te komen waar in op dezelfde vreedzame wijze kan worden samengewerkt als thans. De heer J. Evertsz, pre mier van de Nederlandse Antil len verklaarde Jat zijn land aan het eind van de zeventiger jaren onafhankelijkheid wenst. „Er z'jn echter bepaalde garanties Ton van Duinhoven is gisteren, voor het eerst na zijn autoongeluk, aan het werk gegaan. Hij wordt hier terzijde gestaan door (links) Ko van Dijk cn rechtsGuus' Her mus tijdens een t.v.-program ma voor de nieuwe AVRO-serie „Vader en zoon" die In het najaar op het scherm komt. die wij wensen, bijvoorbeeld ten aanren van defensie en ontwik kelingshulp, voordat de huidige banden kunnen worden her zien", aldus de heer Evertsz. Relde premiers beginnen aan staande zaterdag met hun Ne derlandse collega Den Uyl over leg over de wijze waarop bin nen korte rijd Suriname onaf hankelijk kan worden. Het ver langen van Suriname om ultimo 1975 onafhankelijkheid te krijgen vraagt een groot aantal regelingen. „Wij gaan nu be spreken welke procedure moet worden gevolgd", zei premier Den Uyl toen hij zijn collega's verwelkomde. Hij zei voorts dat behalve de pro- cedurelowesties tijdens de drie daagse koninkrijkstop ook zal worden gesproken over de ont wikkelingssamenwerking, en de toelating en de positie van Suri- namers in Nederland. De heer Evertsz heeft vandaag overleg gepleegd met premier Den Uyl en de ministers Van der Stoel. Vredeling en de Gaay-Fortinan over het feit dat onlangs het aantal mariniers op de Antillen werd teruggebracht van 800 naar 650. Premier Ar ron heeft met minister Duisen- berg van Financiën gesproken over een regeling voor de aflos sing van schulden van Suriname aan Nederland. Sur name bl'jkt mem eer eel n et aan z'jn aflos singsverlichtingen te kunnen vol doen. (ADVERTENTIE) metaalbewerking/lastechniek/aandrijvingstechniek/ pneumatiek en hydrauliek/verblndingstechniek Dageli|ks van 9.00 - 17.00 uur. IRENE- en MARIJKEHAL - UTRECHT nog 2 dagen Een overzicht in de Beethovenzaal te Bonn, waar de liberaal Walter Scheel gisteren tot president van de Duitse bondsrepubliek gekozen werd. LEEUWARDEN (ANP) - Astro naut Jack Lousma (38) die deel uitmaakte van de tweede be manning van het Skylab ruim testation en samen met Alan Bean en Owen Garriott 59 da gen in de ruimte doorbracht, zal Nederland bezoeken. Het bezoek is gepland in de week van 17 tot 23 juni. Twee dagen hiervan zullen geheel gewijd zijn aan Friesland. De voorou ders van Lousma woonden na- melijk in het IJsselmeerdorpje Piaam. Het echtpaar Lousma dat vergezeld zal zijn van een bevriend echtpaar is indertijd door het provinciaal bestuur van Friesland uitgenodigd voor een bezoek aan deze provincie. NEW DELHI (AP) Militante vakbonden hebben gisteren het economische leven In geheel In dia aan banden gèlegd door de eerste nationale staking sedert de onafhankelijkheid van India. De regering handhaafde de harde lijn en sloot de hervatting van de onderhandelingen met het spoorwegpersoneel uit totdat he< de nu 1 week durende staking zou beëindigen. Volgens de rege ring zou de spoorwegstaking zelfs al langzaam aan het ver lopen zijn. TILBURG (ANP) De 42-Jarige 1 Tllburger L. B. heeft tegenover de politie van zijn woonplaats I bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan valsemunterij. Hij verklaarde vier door hem ver valste biljetten van honderd gul den te hebben uitgegeven, ter wijl hij verder nog negentien vnn dezelfde biljetten op zak bleek te hebben. BIJ huiszoeking heeft de politie bovendien nog 2000 biljetten van honderd gul den in de woning van de man gevonden. Deze biljetten waren echter nog maar gedeeltelijk af gewerkt. Van i onzer verslaggevers vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van B.OO 17.00 uur. JULIANAHAL-UTRECHT Er zit wel een zekere lijn in de examenvakken. Gisteren bijvoorbeeld was een echte Duitse dag. De HAVO had nog een opstel Nederlands te goed. Daarvoor waren tien onderwerpen gegeven, maar ook mocht in plaats daarvan een werkstuk worden uitgevoerd. Daarvoor was een bijzonder actueel ge geven gekozen, namelijk de steun van staten en kerken aan bevrijdingsbewegingen. Als leidraad diende mede een citaat van dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Hervormde kerk. Die opdracht accepteerden er velen, al was er ook belangstelling voor de stelling „Waarom ik risten ben", waar „christen" door elke andere levensovertuiging mocht worden vervangen. Gymnasiasten en athcneumjongelui hielden zich ■:t het Frans bezig. De e: acte vakken begonnen ook. Het VWO kreeg 1 e 1, algebra, grafieken cn een differentiaal r.gelijk ng. De jongelui hadden drie uren gekre gen en die waren hard nodig, want er kwam veel schrijf- en rekenwerk aan te pas. Vooral het goneo- metrische deel was niet voor de poes. Hetzelfde gold voor de opgave natuurkunde en mechanica van het technisch onderwijs volgens het meerkeu- zesysteem. De vier gegeven antwoorden waren soms zeer verraderlijk. De Duitse opgaven voor de diverse sohooltypen lie pen uiteraard in sterkte, maar niet in moeilijkheid uiteen. De MAVO-kandldaten hadden hun tijd nodig voor handelskennis, want behalve de bekende opgave moesten er ook vragen worden beantwoord, zoals: wat zijn Invoerrechten? en: noem naast imponeren nog twee vormen van internationale handel. Het LEAO deed twee sommmen i»edrijfsrekenen, waarvan de tweede en gemakkelijke rekenvraag betrof, maar de eerste met allerlei deviezenomre- kc.ring tijd vergde. v >r ne lagere detailhandelscholen zit het examen 1974 er op. Ze sloten af met Duits, maar wnren Laarvoor nog twee uren bezig geweest met twee sommen bedrijfseconomie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9