En nu via Hunkemöller öp naar de zon. Steun van Yaticaan voor mgr. Gij sen bij uitbouw van Rolduc VERDER GESPREK MET NIEUW DENNENDAL HEEFT GEEN ZIN Studentenstops van duurzame aard ZANDBERGEN SLAGERIJEN Uw Mening LL ^SE COURANT WOl.NSDAG 15 Mh.1 1974pONL. ipONL. Ook gesprek, opdat de hogeschool, evenals de andere theologische faculteiten en hogescholen in Nederland, steeds meer beant woorden aan de kerkelijke voor schriften en bepalingen inzake structuur, leer en doelstelling, aldus de brief waarvan een af schrift is gestuurd naar kardi naal Alfrink en de andere bis schoppen. ROERMOND (ANP) Mgr. dr. J. Gijscn, bisschop van Roer mond heeft van de curie-congre gatie voor het katholiek onder wijs schriftelijk toezegging van steun ontvangen o mde priester opleiding in het bisdom zowel wat het spirituele als wat het intellectuele aspect betreft, in eigen hand te nemen en Rolduc daartoe uit te bouwen. Men verklaart alle begrip te heb- ben voor de onrust van mgr. lg!j Gijsen over de huidige stand IA AA van de priesteropleiding aan het studiecentrum te Heerlen, de hogeschool voor theologie en pastoraat. De opleiding aan dit instituut, zo stelt men, beant woordt geenszins op bevredigen de wijze aan de eisen, die de kerk aan de priesteropleiding stelt. Met name heeft men het oog op collegetractaten van en kele professoren, die niet met name worden genoemd. Wel wil men voortzetting van het Nederlandse Priesterreligieuzen heeft zich gisteren in Den Haan met de zaak beziggehouden. Het meent, dat Rome handelt in strijd met afspraken, gemaakt met de congregatie en ook. dat zowel de Romeinse autoriteiten als mgr. Gijsen een procedure hebben gevolgd, waarbij on recht wordt gedaan aan de goe de naam van personen en het belang van een katholiek theolo gische instelling. school te Heerlen blijkt zeer verrast over het schrijven, dat Het presidium van de S.N.P.R, Drie maanden cel geëist tegen Kativijker DEN HAAG/KATWIJK Drie maanden gevangenisstraf en an derhalf jaar intrekking van het rijbewijs hoorde de 24-jarige C. G. U. uit Katwijk tegen zich ei sen bij de Haagse rechtbank. Hem werd dood door schuld ten laste gelegd. In de nacht van 31 mei 1972 reed de Katwijker, in gezelschap van zijn vriend W. Haagsman in Duitsland tegen een langs de weg geparkeerde vrachtwagen aan. De vriend raakte hierbij zo danig bekneld dat hij aan de verwondingen op 3 juni 1972 over leed. Volgens getuigen zou de jongeman de indruk hebben ge maakt onder invloed van drank te zijn geweest. De verdediger wees erop dat ver dachte zij-n rijbewijs in Duitsland is afgenomen. De Katwijker lijdt zeer onder het gebeurde en de pleiter meende dat in elk geval geen onvoorwaardelijke gevan genisstraf dient te worden toe gepast. De rechtbank zal op 28 mei vonnis wijzen. VVD J.isse presenteerde programma LISSE In de grote zaal van het „Poelhuys" was de presentatie van het WD-gemeentenmqram- ma aanleiding tot een levendige discussie. Dit zeer uitsebreide programma is in de maanden april en mei ontworpen door een negentien nan tellende werkgroep. De vtrgadering was vol lof over de vastgelegde visie, maar vond toch aanleiding om nog eens diepgaand van gedachten te wisselen over zaken als gewest vorming, het ooHege van B en W, de groei en ontwikkeling van Lisse, de sport, de recreatieve functie van Lisse voor met name jongeren en het cultuur beleid. Een en ander resu'teer- de in een aantal nadere precise ringen van het programma. Sympathie voor krakers ZOETERWOUDE. Progressief Zoeterwoude stelde gisteravond tijdens een bijeenkomst in De Drie Eendjes aan de bewoners van de Hoge Rijndijk en de Weipoort haar vertegenwoordi gers voor die in de komende zit tingsperiode eventueel in de ge meenteraad zitting zullen ne- In een geanimeerde stemming beantwoordden Cees Straver. Frits de Winter, Jan Schouten en Wim v.d. Post vragen over onderwerpen als woningbouw, groenstroken, wegenplan enz. Een aantal aanwezigen waren krakers van De Goede Herder die een sympathiebetuiging vroegen en kregen van het fo rum. Of en hoeverre Progressief Zoe terwoude in de komende zit tingsperiode samen zal en kan werken met andere politieke groeperingen zal, zo betoogde Straver. duidelijk afhankelijk zijn van wat de werkgroepen, die achter de radsledfn van Pr. Z'woude staan, daarover als mening zullen uitspreken. Federatie vervoersbonden NKV en NW DEN HAAG Nog deze maand, als de wetgevende vergaderin gen van de verschillende bij NW en NKV aangesloten ver voersbonden daar ja tegen zeg gen, zal het startsein gegeven worden voor de oprichting van een federatie van vervoersvak- organisaties. Op 21 en 22 mei zal de achterban van de vervoersbonden van NW en NKV en de bij het NW aangesloten federatie van werk nemersorganisaties in de zee vaart het groene licht moeten geven. Daarna zal de federatie, die de naam vervoersfederatie (FVV) krijgt en waarbij dan 8(1.000 leden zullen zijn aange sloten, een feit zijn. komt na het prettige onderhoud in Rome, waarbij de indruk werd gewekt, dat de hogeschool de tijd kreeg om aan een oplos sing te werken. Het bestuur meent, dat de Romeinse congre gatie zeer onzorgvuldig te werk is gegaan. Het is onrechtvaai- dig, zo zegt het, personen te veroordelen zonder enige gele- genheid te bieden zich te ver antwoorden. Het curatorium zal in Rome nadere opheldering vragen. voornemens deze zaak met de bisschop van Roermond op te nemen, opdat alsnog de juiste rechtsprocedure wordt gevolgd en ook zal men de kwestie aan de orde stellen in de bisschop penconferentie volgende maand. Het presidium van de Stichting van orden en congregaties in Nederland heb ben nu besloten de oplossing van de problemen in eerste in stantie te bezien via de katholie ke instellingen voor wetenschap pelijk en theologisch onderwijs en niet via andere opleidingen. Hangende deze besprekingen zullen de provinciaals geen reli gieuzen beschikbaar stellen voor andere opleidingen dan de in stellingen voor wetenschappelijk en theologisch onderwijs. Van der Salm opnieuw voorzitter KPJ ZOETERWOUDE - De jaarver gadering van de KPJ, door cir ca 60 leden bezocht, heeft een vlot verloop gehad. Voorzitter Sjaak v.d. Salm zag zich op nieuw herkozen in zijn functie. Overigens werd de samenstel ling van het bestuur wel gewij zigd doordat enkelen zich niet meer herkiesbaar stelden. Zitting in het bestuur kregen Anja van Velsen, Marja v.d. Lubbe, José v.d. Hoeven, Nel Verstee-j NIJMEGEN/DEN HAAG Vol- Financieel Aandelen Gist-Brocades DELFT De in 1973 door Gist-Brocades NV verkregen 166.750 eigen aandelen van 10 zijn inmiddels geplaatst, zo heeft het bedrijf mee gedeeld. De cijfers tot en met april wettigen de verwachting dat de winst van Gist-Brocades over 1974 die van 1973 zal overtreffen. Hogere rente rijkspostspaarbank DEN HAAG Met Ingang van 16 mei heeft de rijkspostspaarbank de rente op de premie-spaarrekeningen verhoogd van 6 pet naar 7 pet en de rente op de winstdelingsrekenlngen van 6,5 pet naar 8 pet. De rente op beleggingsbewijzen met een looptijd van 4 jaar gaat van IC' mei af 9 pet bedragen (was 8,5 pet) en de rente op beleggingsbewij zen met een looptijd van vijf jaar 9,5 pet (was 9 pet.). Nutricia voorzichtig ZOETERMEER Onzekerheden op het gebied van het loon- en prijs beleid geven de raad van bestuur van Verenigde Bedrijven Nutricia aanleiding tot voorzichtigheid bij het uitspreken van toekomstver wachtingen. Zoals uit de recente overneming van Remia blijkt, blijft Nutricia attent op mogelijkheden tot verbreding van het draagvlak door diversificatie. Daarnaast wordt getracht door om- zetvergroting en efficiencyverbetering de kostenstijgingen op te vangen die niet of onvoldoende door een hogere prijsstelling worden goedgemaakt. Onder normale omstandigheden verwacht de raad van bestuur voort zetting van de trendmatige winstontwrkkeling van de laatste jaren, zo meldt het jaarverslag. Nutricia behaalde vorig jaar een 8,4 pet hogere nettowinst van 10,5 min op een met ruim 17 pet tot 325,2 min gestegen omzet. De omzetstijging was geheel aan autonome groei te danken. Eerder werd voorgesteld het dividend te handhaven op 3,80. Evenals over 1972 kan dit dividend geheel in contanten worden opgenomen of naar keuze in de vorm van 2,80 in contanten plus 1 in aandelen desgewenst ten laste van het agio. Ondanks een zeer goede binnenlandse marktpositie was het omzet- verloop in de sector kinder- en dieetvoeding enigszins teleurstellend. De hoofdoorzaak was de sterke daling van het geboortecijfer, dat overigens volgens de thans bekende prognose na 1974 weer een wat hoger niveau zal bereiken. Bij de overige Nutric-ia-produkten ging de omzet van „Chocomel" opnieuw omhoog en nam het markt aandeel, zowel in de Horeca-sector als bij het huisverbruik wederom toe. De binnenlandse omzet van snackorodukten steeg conform de verwachting; Commissie Langemeijer: Minister Van Kenienade Van een onzer verslaggevers gen, Nico de Jong, Rut Vla: veld. Jan Borst en Jan Beuke- boom. Tot de eerste activiteiten van het nieuwe bestuur behoort de samenstelling van een zo- merprogramma waarvoor een aantal suggesties naar voren werd gebracht. Het ledental is in het afgelopen jaar gestegen tot 130. Er waren in het weekeinde tal van aktiviteiten bij de KPJ za terdagavond werd de volleybal competitie afgesloten in de Rot terdamse Energiehal. De Zoe- terwoudenaars kwamen daar sterk voor de dag. De dames eindigden als eerste en kwamen in het bezit van 'n grote wissel beker terwijl de heren als twee de eindigde. Die resultaten wa ren duidelijk beter dan de pres taties in de competitie. De he ren kwamen in aanmerking voor de poedelprijs die werd uitgereikt door burgemeester Detmers welke daarvoor naar de Maasstad was gekomen. Op de terugweg werden de prijzen ten doop gehouden in het Blesse Paard. Zondag werd deelgeno men aan een voetbaltournooi in Hazerswoude. Daar was de 2e prijs voor de dames terwijl de heren als 5e eindigden. Zaterdagavond a.s. organiseert de j KPJ een reünie vanwege het Oegsfgeest Voor 27 leerling* tweede lustrum. Deze begint om 8 uur met een H. Mis in het Don Boscohuis. Na de koffie zal een cabaretgroepje optreden waarbij de afgelopen 10 jaar de revue zullen passeren. Daarna is er gelegenheid tot dansen met muziek van de gebr. Slin gerland. gens minister van Kemenade van Onderwijs zullen studenten stops in verschillende studie richtingen niet van tijdelijke maar van duurzame aard zijn. Dit om te voorkomen, dat er overschoten van academici zul len ontstaan. Hij noemde hCerbij onder meer de artsen, biologen, dierenartsen en Jandbouwkundi- De minister verklaarde dit gister avond in zijn openingstoespraak van het lustrumcongres van de Nijmeegse universiteit. Het we tenschappelijk onderwijs is vol gens de minister op vele fronten ontwricht. Een van de hoofdoor zaken daarvan is dat de uni versiteiten en hogéscholen nog steeds geen doeltreffend ant woord hebben gevonden op de massale toeloop van studenten de afgelopen jaren. Gistermiddag behandelde de mi nister in de Eerste Kamer de begroting van onderwijs. Daar bij kwamen de recente universi teitsbezettingen ter sprake. De oppositiepartijen wilden van de minister horen, dat bezettingen ten allen tijde ontoelaatbaar zijn. Zo ver wilde deze echter niet gaan. Wel vond de minister een bezetting het uiterste mid del om een conflict naar buiten te brengen. Staatssecretaris Klein van onderwijs ging echter wel iets verder. Hij noemde de recente bezetting van de univer siteit in Nijmegen smakeloos. Buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) De ad- vieskoersen (aan- en verkoop prijzen) voor buitenlands bank papier geldend In Amsterdam op donderdag luiden: Ameri kaanse dollar 2.52 - 2.62, Engel pond 6.10- 6.40. Belgische fr. DEN HAAG De commissie- Langemeijer heeft de nieuwe voorwaarden van de werkgroep Nleuw-Dennendal afgewezen bij het begin van het debat in de Tweede Kamer over de si tuatie ln de zwakzinnigeninrich ting. acht een verder gesprek met Mevrouw Veder-Smit deze groep zinloos. De commis sie is alleen nog bereid met Nieuw-Dennendal verder te pra ten over de uitvoering van het plan tot schelding van Dennen dal. Verder wil zij niet gaan. Dat zei staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) gisteren de VVD-fractie noemde de situatie onhoudbaar. Gezien het rapport - dal de beheerder, Gay Balmaz. heeft uitgebracht over de onvol doende medische en hygiënische verzorging van de pupilen, vraagt zij zich af of het wel verantwoord is om 70 pupillen aan Nieuw-Dennendal toe te Dennendal zo snel mogelijl moet worden doorgevoerd. Ook de fractie van de KVP is he: eens met het beleid van di commissie. Uw mening Orgel Lisse overgedragen LISSE Het nieuwe kerkorgel van de Gereformeerde Kerk Vrijg. werd gisteren onder grote belangstelling In gebruik geno men. Nadat er gemeenschappe lijk was gezongen, droeg de heer Van Hartlngsveldt als voorzitter van de orgelcommis sie het kerkorgel over aan de kerkeraad. Orgelbouwer Vermeulen gaf een beschrijving van het orgel, waarbij hij verschillende regis ters liet horen. Hans van Nieuwkoop uit Sassenheim gaf tot slot een kort concert op het nieuwe instrument. Datzelfde vroeg de heer Tilanus (CHU) zich af. Evenals de WD-fractie is de CHU van me ning dat de beheerder de be voegdheden moet krijgen om personeelsleden, die zijn richtlij nen niet opvolgen, te ontslaan of op nonactief te stellen. De heer Drenth van de PvdA vond het rapport van de heer Balmaz wat te eenzijdig. Hij schaarde zich achter het beleid van de commissie-Langemeijer en meende dat de splitsing van ..Peters was de ideale wijkagent" LEIDSCH ENDAM „Hoofdagent Peters is het prototype van de wijkagent zoals die in de huidi- (100) 6 43-6.73. Duitse mark! ge politie-organisatie wordt be- (100) 103.50 - 106.50, Ital. lirej doeld' (10.000 35.50 -39.00. Protugese esc. 10.10 - 11.30, Canadese dol lar 2.57 - 2.67, Franse fr. (100) 51.25- 54.25, Zwitse-se fr. 88.50 - 91.50, Zweedse kroon 58.50 - 61.50,- Noorse kroon 47.25 -50.25, Deense kroon 42.50 -45.50, Oos- tenr. sch. 14.36 -14 66, Spaanse pes. 4.35 - 4.65. Griekse drach me 8.10 - 9.30, Finse mark (100 68.25 - 71.25, Joegosl. dinar 16.00 - 19,00. Dit zei burgemeester E.J.M. Kolf schoten van Leidschendam gis termiddag bij het afscheid van politiefunctionaris P. Peters, voor welk afscheid zeer veel be- langsteliing bestond. Hoofdagent Peters is met jitzon- dering van enkele oorlogsjaren, 27 jaar in Leidschendam werk zaam geweest, eerst bij de rijskpolitie in de laatste jaren bij de gemeentepolitie. John Dusbaha op proef in Straatsburg (van onze sportredactie) DEN HAAG John Dusbaba zal op 30 mei een proef wedstrijd in Straatsburg spelen. De plaatse lijke profclub voetbalt dan te gen Brazilië en zaakwaarnemer Cor Coster heeft te horen gekre gen dat een transfer van Dusba ba alleen kan doorgaan, mits hij één keer bij wijze van proef laat zien wat hij waard is. Toe stemming van FC Den Haag heeft Dusbaba nog niet ge vraagd. „Maar ik speel die wedstrijd toch, ook al zou FC Den Haag het niet willen. Er staat voor mij te veel op het spel. Bovendien is Brazilië we reldkampioen en dat trekt me ook enorm". Bescherm het dier Wanneer ik zo dagelijks om rty heen kijk, valt het mij steert meer op dat vele hondenbez» ters hun hond helemaal mé waard zijn. Het volgende heb if in een tijdsbestek van twee w» ken gezien: ANK/ een hond dood gereden. gist twee honden net aan de doof Sq zien ontsnappen. jen tientallen honden LOS zien lo pen. vo° tot t' een bandje om te doen of den *'et I ken ze soms dat het loslopei ^ene geen gevaar kan. Het is niet al 'ar18( leen voor de beesten een ge t'r'e vaar, maar zij brengen ook he' lan8' verkeer in gevaar vero' Ik ben niet goed met het Wetboe1 Voet( van Strafrecht op de hoogte maar ik meen mij te herinnei dat hiervoor een verordenii bestaat. Wanneer de mensen h< zelf niet kunnen, moet de politie maar weer eens met de steils' achter de deur gaan staan. i teel Een tweede argument voor heL een aan de lijn houden van hondej deel* is dat het weer broedtijd is vod njsst vele vogels. Doordat honde» van door struiken e.d. rennen, woe hanc den vele nesten kapot gemaaktyan d Zelfs in de bossen wordt geadvi kije seerd de hond aan de lijn houden. Bescherming van onze vogelt geldt ook voor de bezitters poesen. Wanneer u uw poes belletje omdoet, dan worden c vogels hierdoor gewaarschunj en kunnen zij op tijd vluchtenJ Wanneer u op deze dingen let dan redt u een hoop dieren! vens. S. P. M. I RijswÊ Diplomafeest bij Rode Kruis Oegst geest CDA-top naar Leidschendam LEIDSCHENDAM Het CDA- Leidschendam organiseert dins dag 21 mei 's avonds om 8 uur in de Kruisheuvelkerk aan de Burg. Roeringlaan een verkie zingsmanifestatie met vier Tweede-Kamerleden. De fractieleiders in de Tweede Kamer voor KVP, ARP en CHU, resp. de heren Andriessen, Aan- tjes en Kruisinga zullen spreken, discussieleider is het KVP-ka- merlid Peijnenburg. 43040 - 0.045, An jers am. 60334 - 0.253, Anthurlum 3485 - 1,185, Campanula 2470 - 0.341, Chrys. gepl. ji - 1.066, Gerbei Gladioli 0.43a Glai Colvlll. 196* Glad. Nanus 70900 0.274. 9733 - 0.272. 0.185, 5044 - 0.897, Korenbloemen 17610 - 0.076, Lathryrus 2007 - 1,134, Leeuwebek ken 1430 - 0,313, Lelie tak 137754 - 0,349, Margriet wit enk 140785 - 0.065 Murgrlet 200 - 0.700, Orchldeeen 200 - 0.810, Paraver 2200 - 0.173. PyreP- thrum 17470 - O.OS6. Rozen grootbl. 13260 - 0.245. Rozen klelnbl. 27640 - 0.106, Scablosa 600 - 0.080, Snijgroen 595 - 0.893, Tulpen 670 - 1,218. Tul pen koude gr 79141 - 06S2, Violieren 23680 - 0.299. Narcis koude gr 510 - 0,361, snljblo* - 0,953, Dlv. 0,178, Anjers - 0,178. Llatrls Imp grbl. Imp 3800 - !5293 nljbloemen im. Imp 32 2900 - 0,262, Ro; Dlv. snljbl snljbl. Imp ma *>87 - 1.881. lmv, potpiunien .z-ibo - 0.895. Anjer-tr. red 100 0.230. Anjer tr. pink 6400 0.234. Anjer-tr. violet 3800 - 0.234, Anjer-tr. white 670 - 0.215. Anjer-tros 300 - 0.207. Katwijk a/d Rijn, groente, 15 mei: Waspeen p. k:st; A 1 10.90 - 14.80, A II 2.60 - 11.90. BI 15 60 - 19.50 B II 3.30. C I 10.60 - 12.50, C II 8.70 - 10.60. aanvoer wuspeen 169.000 kg. Andijvie 33 - 1.00, Bloemkool 8 I 1.66, 1.08, II dijs 3-57. Selderie 29. Sla 15 18. sla-ulen 19 - 31, snijbonen I 630, II 3.30 spitskool 99. van instructeur P. W. Mark, vormde de bijeenkomst ln het Rode Kruis lokaal aan de M-H- Tromplaan te Oegstgeest een voldoeninggevend hoogte punt. Na een seizoen van leren en oefenen bleken allen geslaagd te zijn voor het jeugddiploma A- In het bijzijn van de ouders reikte jhr. van Eysinga de jeugd- diploma's uit, terwijl mevrouw Kamsfeeg de bijbehorende in signes opspeldde. Instructeur Van der Mark leidde een EHBOoefening in waarvan hij de uitwerking geheel overliet aan een aantal geslaagden. De ouders zagen hoe de jeugd, een b'romfietsongeval te lijf ging: slachtoffers waren een kind met gebroken linkeronderbeen en een hoofdwond en één met een lich te hersenschudding. De geslaagden zijn: Maureen van den Brink; Jea^-Pierre Bonnet: Monique Colsen; Alex Driessen; Frans van Dijk: Leon van Elk; Claus Fles; Marijke van Hees; Carla de Jong; Annettet Kamp huis; Michel Kollau; Henny Ko men; Saskia Anne Kooij: Hans v.d. Kraats; Theo van den Oord; Marie-Louise van Ree; Mario Rietberg; Katarine Reyer; Chris Sindhunata; Angela Sira; Diederick van Veen; Pauline Veffer: Veronique van Velzen: Inger Zonneveld; Brenda Gil huis; Hans de Groot en Linda de Ruyter. Open brief In Zoeterwoude is maandag 13 mei een klooster gekraakt, het klooster biedt woonruimte aan ongeveer 100 mensen en staat al V/i jaar leeg. Het klooster is nog steeds van nonnen en de grond erbij omvat een groot 'aantal ha. De aktiegroep Kamernood is soli dair met de krakers en zal in alle mogelijke opzichten steun verlenen. De Aktiegroep Kamer- nood eist van de gemeente en overheid dat dit pand aan de al leenstaanden wordt toegev.e7.c1i en bnnen de korist mogelijke tijd bewoonbaar wordt gemaakt De Aktiegroep Kamernood van de KWJ, beweging van werkende jongeren, Noordeinde 2a, Lei den LEIDEN: STEENSTRAAT 31 - MORSWEG 23 - CHURCHILLLAAN 1 KATWIJK: HOORNESPLEIN 55 - RIJNSBURG: OEGSTGEESTERWEG 44 VRIJDAG EN ZATERDAG 500 GR. SCHOUDERKARBONADE 3.48 1 KILO 6.48 500 GR. RIBKARBONADE 3.98 1 KILO 7.50 500 GR. HAASKARBONADE 4.48 1 KILO 9.50 500 GR. RUNDERLAPPEN 3.98 1 KILO 7.50 500 GR. RIBLAPPEN 5.48 1 KILO 10.— 500 GR. MAGERE LAPPEN 5.98 1 KILO 11.— 500 GR. BIEF- of SUCADELAPPEN ..6.48 1 KILO 12.— VOOR DE DIEPVRIESKIST 10 KG SCHOUDERKARBONADE 60. - 10 KG RIBKARBONADE 75. - 10 KG HAASKARBONADE 90. - 10 KG DOORR. LAPPEN 70. - 10 KG RIBLAPPEN 90. - 10 KG MAGERE LAPPEN 100. - WOENSDAG GEHAKTDAG 1 KIL0 A CO MET KRUIDEN •1.30 TIP VAN DE WEEK 150 GR. PEKELVLEES 1.49 150 GR. HAMWORST 1.19 vilde i hel nderwagenonderstel Daar vond ik "m te mooi voor. de kinderwagen Om kort te gaan. ik plaatste een adverleniie in zo'n rubriek van de krant. Nog dezelldo avond kwamen ze de kinderwagen ophalen. Ik kreeg er een mooi bedrag voor. En zodoende rijdt kleme Karei nu in een echte traDskelter.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8