- £eld6e @CHifta/n£ Meer guerrilla's in Israël ijmaker Afkeuring in wereld over actie Maalot Snoepindustrie steunt onderzoek naar tandbederf ACHT JAAR GEËIST IN AFFAIRE-DEIL Textielfabriek sluit Automatische accu-auto in 1990 op weg Nixon moet nog meer bandjes inleveren Arabische kapers voor de rechter verdien hechte 974 65c JAARGANG No. 19813 DONDERDAG 16 MEI 1974 rt Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur- hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. vertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE De gokkers Ned. I zendt na de EO producties om 22.00 uur Het gat van Ne derland uit. Ned. II geeft om 19.30 uur een indruk van de drafsport, met de vraag wie nu de grootste gok kers zijn. Om 21.10 uur Open en bloot en om 21.45 uur een afle vering van De commissaris. ZONNIG Droog en zonnig weer met een meest matige oostelijke wind. Minimumtemperaturen van 8 graden in het zuidwesten tot on geveer 3 graden in het noord oosten van het land. Maxima morgen van 16 graden op de Wadden tot 21 graden elders. Morgen zon op 04.44, zon onder 20.30. Scheveningen hoogwater 11.35, laagwater 06.57 en 1944. TILBURG A.N.P. In Tilburg is grote ongerustheid ontstaan door sluiting van de taxtielfa- brieken H.F.C. Enneking B.V., waardoor 274 werknemers ont- lagen moeten worden. De kans is groot, dat vele ont slagenen in Tilburg zelf niet meer aan het werk kunnen ko men, omdat er te weinig werk gelegenheid te vinden is. Het werkloosheidscijfer in Tilburg is al bijzonder hoog. Reden van de sluiting van de fabriek -weverij en ververij- is de slechte gang van zaken in de laatste jaren. Een rendabe le exploitatie in de toekomst is volgens de direktie eveneens onmogelijk. Malaise in de hele confectie-industrie (deee indu strie heeft 60 miljoen gulden nodig om te kunnen doorgaan) heeft eveneens zijn weerslag in Tilburg gevonden. Eindhoven/Delft. A.N.P. Een automati sche accu-auto, waarbij de bestuurder alles kan overlaten aan radio en t.v. en waarin een telefoon ook hulp kan verle nen is de droom van professor lr. J.L.Kroes van de t.h.-Delft en van ver schillende wetenschappelijke en techni sche onderzoekers van de t.h.-Eindho- ven. Deze accu-auto kan tussen 1990 en 2010 al op de Nederlandse en Europese wegen verschijnen. Maar dan nieuwe wegen, die voor deze toekomst-wagen noodzakelijk zijn. Het onderzoek is al in volle gang in Eindhoven. Professor Kroes vertelde dit gisteren in Amsterdam op het congres „Beheerst Verkeer", waarbij hij vaststelde dat voor het realiseren van deze wellicht op dit moment nog science-fiction-auto, een grote inspanning nodig is. „Een inspan ning, die te vergelijken is met de moei te om een mens op de maan te bren gen", aldus de Delftse hoogleraar. Hij meent echter, dat de elektrische auto, waarmee men In Amsterdam al druk bezig is, een tussenwagen kan zijn tussen de traditionele auto anno 1974 en de automatische accu-auto van 1990- 2010. Dat elektrisch rijden kan, meent hij al vóór 1990 algemeen gebruik ge worden zijn. Maar alleen met behoorlij ke investeringen van wellicht 300.000 tot 1 miljoen gulden per kilometer. EL AVIV (AP/UPI) Noord-Israël is vandaag in staal van verhoogde waakzaamheid gebracht nadat Israëlische iveiligheidstroepen hadden ontdekt dat Arabische guerilla- fstrijders gedurende de nacht uit Libanon Israël waren (binnen gedrongen. Alle scholen zijn gesloten. De bewo ners van het gebied is gevraagd in hun huizen te blijven. De Israëlische stafchef generaal Mordechai Gur maakte I bekend dat de strijdkrachten aan de noordelijke grens ïijn versterkt na de aanval van gisteren op de school in Maalot waarbij 30 burger en de drie Arabische terroris ten werden gedood, en meer dan tachtig personen gewond gakten. Palestijnse actie van gisteren in Maalot heeft over de gehele wereld ;rote verontwaardiging gewekt. De Amerikaanse senaat veroordeel- le de gijzeling van de Israëlische scholieren als een belediging van ït mensenliijk fatsoen en het beschaafde gedrag tussen naties. De estduitse regering liet weten dat daden van geweld als dn Maalot :n oplossing van de crisis in het Midden Oosten slechts konden be ieren. orzitster van de Nederlandse commissie Justitia et Pax, me ur dr. Marga Klompé, heeft namens de commissie in een tele- aan Yasser Arafat, leider van het Volksfront voor de Bevrij- van Palestina geprotesteerd tegen de 'in alles buitengaande al in Maalot op een groot aantal onschuldige kinderen en bur- Iwassenen.' De strijd voor de gerechtvaardigde rechten van de ïstijnse vluchtelingen kan nooit als excuus aangevoerd worden deze pertinente verkrachting van de meest fundamentele inselen van het humanitair oorlogsrecht. De strijd voor de n van de Palestijnen kan nooit effectief en geloofwaardig zijn :er u gebruik maakt van methoden die op de meest flagrante :e de mensenrechten schenden van hen die u bestrijdt, aldus het r mevrouw Klompé ondertekende telegram van Justitia et Pax, rin zijn vertegenwoordigd: Pax Christi, de Vastenactie, Mensen >Iood, de Nederlandse Missieraad en de Stichting Landen in Ont- :ling. Leila, lid van het bestuur van het Volksfront voor de bevrijding i Palestina in de Syrische hoofdstad Damascus zei vanmorgen dat de actie van de drie Palestijnen de bedoeling had Israël en zijn 'im- iaiöstische vrienden' te tonen dat in het Midden Oosten geen :vaardiige en duurzame vrede mogelijk is zonder erkenning van Ie ei$en van de Arabische en 'Palestijnse volken. Leila ontkende '<ïe actie was gericht tegen de inspanningen van dr. Kissinger r een troepenscheiding aan de Syrisch-Israëlische grens, e ook pagina 13 Utrecht. A.N.P. De universiteit van Utrecht -vakgroep preventieve tandheelkunde- gaat een uitgebreid onderzoek instellen naar het op treden van tandbederf als gevolg van het snoepen. Dit onderzoek wordt met bijna 75.000 gulden gesubsidieerd door de suiker- en chocoladeverwerkende Industrie. Het onderzoek van de vakgroep preventieve tandheelkunde te Utrecht wordt gehouden bij Ne derlandse dienstplichtigen. Het zal waarschijnlijk twee tot drie jaren duren. De suikerverwerkende industrie wil ermee bereiken, dat een oplos sing voor het probleem van tandbederf, vooral van cariës, gevonden kan worden. Slechts één op de duizend Nederlanders van omstreeks 20 jaar heeft geen cariës. Dit is voor de indu strie onrustbarend genoeg, om subsidie te verlenen. „Onze pro- dukten worden vermoedelijk te recht aangevallen op hun ca- riësverwekkende werking", al dus de suikerverwerkende indu strie. Een burger draagt een gewond meisje weg uit de school, die het toneel werd van een afschuwelijk drama. ÜBSMBH anderen konden geen hotel- ruimte meer vinden tot vrijdag beslissing moet vallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch heeft gistermiddag acht jaar gevangenisstraf geeist tegen Daan Denle en Jan Brouwers, wegens gljze- lljng van het boerengezin Smits In Deil, vuurwapenbezit en het plegen van vier roof overvallen. Al eerder was het tweetal door de rechtbank tot zes jaar met aftrek van voor arrest veroordeeld, nadat tien jaar geeist was. De beide verdachten zeiden in hoger beroep te zijn gegaan omdat ze onschuldig menen te zijn. Alleen het bezit van vuur wapens gaven zij toe. Volgens de beide advocaten waren hun handelingen in Deil er op ge richt geweest de politie buiten de boerderij te houden. Ze mochten van de boerin binnen komen omdat ze bang waren neergeschoten te worden, „maar veeg eerst je voeten." „We hebben geen enkele druk op hen uitgeoefend en er is geen gijzeling geweest," zei Jan. Het boerengezin was niet ter zitting verschenen. Me vrouw Smits zei in een schrif telijke verklaring dat ze pas op de televisie het woord gijze ling hoorde. Van de verdach ten heeft ze geen last gehad, zei ze. Toen Jan zijn pistool aan moest wijzen, richtte hij dat op zijn in de zaal zittende ex- vriendin Henny die voor hen bezwarende verklaringen had afgelegd. Mr.Schipper, advocaat van De- nie, bracht nogmaalsna ar vo ren dat de justitie en politie de afspraak over overgave met de verdachten geschonden had den. „Een staaltje van schan dalig onbezonnen machtsver toon." CITROEN DUURDER (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Citroen heeft zich genoodzaakt gezien de prij zen van de kleine modellen te J verhogen met 2/2 procent. Het gaat voornamelijk om de prij-1 zen van de 2 CX (Lelijke Een den), Dyane en Ami 8. Lelijke Eenden en Dyanes worden on geveer 150 gulder duurder en Ami-8 modellen ongeveer 200 gulden. BayernAtletico weer op tv HILVERSUM Door zendermil met de KRO is de NOS in staat ook de nieuwe ontmoeting om Europacup 1 tussen Bayern München en Atletico Madrid op het scherm te brengen. Morgenavond op Ned. I om 19.55 i WASHINGTON (UPI/REUTER) De commissie van justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 37 tegen één stemmen be sloten nog 11 bandjes van ge sprekken, alsmede persoonlijke dagboeken en agenda's onder strafbedreiging van president Nixon op te eisen, ten behoeve van het onderzoek naar „Im peachment". De Amerikaanse senaatscommis sie, die een onderzoek instelt naar de Watergate-affaire, heeft besloten de senaat te verzoeken om verlenging van de termijn voor inlevering van haar eind rapport. omdat eerste nog en kele kwesties moeten worden opgehelderd. B. en W, Voorschoten: Dr. Pels dreef sloop stallen niet door VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad is bijeenge roepen op vrijdagavond 17 mei om half acht voor een extra vergadering. Het enige agenda punt is de sloop van de stallen nabij de voormalige boerderij „De Lindehoeve". Als bijlagen bij de raadsvergade ringsuitnodigingen zijn de vra- j gen van de Raadsleden Goosens (D '66) en Meerhoek (KVP) toe- j gevoegj. De beantwoording van die vragen, die betrekking heb ben op de afbraak van de stal len geschiedt tijdens de extra raadsvergadering, maar het col lege van b. en w. deelt alvast wel mee dat ten stelligste ont-1 kend wordt dat de wethouder j van de PvdA-origine (dr Pels) de sloop zou hebben doorgedre ven. Beperking studenten medicijnen blijvend Nijmegen A.N.P. De studentenbeperking bij de faculteiten voor geneeskunde aan de Universiteiten wordt een blijvend verschijnsel. Volgens minister van Keme- nade van Onderwijs en Wetenschappen blijkt het thans gel dend toelatingsni veau, afgestemd op de behoefte aan art sen, ruim voldoende. Onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat handhavoing van de beperking noodzake lijk Is. De minister zei dit gisteravond in Nijme gen tijdens de buiten gewone zitting van de universiteitsraad bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nijmeegse univer siteit. Hij, voegde er aan toe het noodzake lijk te vinden, dat ln het algemeen de op leiding bij het weten schappelijk onderwijs beter afgestemd moet worden op de situatie op de arbeidsmarkt. „Rooie Sien' op de film Frans Weisz gaat voor de Maat schappij Tuschinski „Rooie Sien" verfilmen met Beppie Nooy in de hoofdrol, die zij al zo'n 1500 keer op de planken heeft gebracht. Rob de mee treedst op als producent. Willem stein bij Robot/VCT Van onze sportredactie DEN HAAG Loek Willem- stein, de getalenteerde aanvalsleider van Star- lift/Blokkeer, heeft zijn be slissing genomen. Als het aan hem ligt speelt hij vol gend seizoen bij Ro bot/VCT. „Ik reis straks naar Goirle om het con tract te bekijken. Als alles wat men mij beloofd heeft ook inderdaad zwart op wit staat zet ik zonder meer een krabbel Blijkt dat men zijn beloften niet na komt, dan blijft het toch maar weer Starlift". Na drama Schiphol: Van onze pari. redactie DEN HAAG Op vrij korte ter mijn is de rechtszaak te vcrwa- chen tegen de twee Arabieren, die op zondag 3 maart in de omgeving van Beiroet een vlieg tuig van de British Airways met 92 passagiers en 10 bemannings leden kaapten en dit toestel, op weg naar Londen, op Schiphol tot landen dwongen cn daar In brand staken. De kapers konden toen In alle rust gearresteerd worden. Officier van Jusitie Mr. Bredius ln Haarlem verwach, dat deze rdagen de dagvaarding zal wor den uitgebracht en dat begin juni de zaak voor de rechtbank zal dienen. Dit is trouwens' on vermijdelijk omdat het voorar rest in beginsel niet langer dan 102 dagen mag duren. Die ter mijn loopt dus tegen 10 Juni af. M.R Bredius wilde niet antwoor den op de vraag, waar de ver- daheten zich bevinden. Het is hem niet hekend of de bewaking gisteren nog eens is verscherpt toen berichten over nieuwe ac ties van Palestijnen bekend werden. Drie arr estaties voor inbraak Op het dak van do Flora-bioscoop In de Haagse Wagonstraat heeft de politie vanmorgen vroeg een 16-jarige koopman cn een 19-Ja- rige man zonder beroep aange houden, verdacht van poging tot inbraak M de bioscoop. In de Wagenstraat werd later nog een 18-jarig meisje zonder beroep aangehouOTn. dat voor het twee tal op de uitkijk stond. Het drie tal is overgebracht naar het po litiebureau in de Jan Hendrik straat. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u In samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een (raai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m.i.vDflU als nieuw kwartaal-abonnee: DUIY Stuur deze bon in open envelop, ™|am:. zonder postzegel, naar: Aaroe: antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: LEIDSE Woonplaats: courant

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1