PALESTIJNSE ACTIE EINDIGDE IN BLOEDBAD Qeidó&Qowta/nt 'ortugees kabinet inks van midden Een beetje bescheiden blijven aan tafel is heel gezond. Eet minder maar lekker. Echte boter. ACTÏE WERD DRIE BAANDEN GELEDEN :i OPGESTELD Bankrovers ontsnapt na gijzeling I 19' IENSDAG 15 ME: 11A ISCUS (API) De plannen voor de actie van de drie Pales- se guerillastriiders in Maalot werden drie maanden geleden in Syrische hoofdstad Damascus opgesteld, zo heeft een leider van >rganistie die verantwoordelijk is voor de actie gezegd. De lei- die weigerde zijn naam te geven, zei dat hij lid was van het tieke bureau van het Democratische Volksfront voor de bevrij- van Palestina. Hij verklaarde dat de regering van Syrië niet e voren van de actie had afgeweten. alestijnse actie kan ernstige gevolgen hebben voor de bemid- ingspogingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse za- Henry kissinger. Hij zou aanvankelijk gisteren uit Israël naar mascus vertrekken voor zijn laatste gespreksronde in deze be- Idelingspoging. Maar omdat het Israëlische kabinet gisten ge- 1 in beslag werd genomen door de gebeurtenissen in Maalot is de jreking met Kissinger uitgesteld tot vanmorgen Daarna zal de erikaanse minister naar Damascus reizen. ikaanse functionarissen zien in de guerrilla-actie, op de dag dat or de 26ste keer zijn onafhankelijkheid viert, een Palestijn- loging om Kissingers vredesmissie te torpederen. Op zijn minst ft het Palestijnse optreden vertragingen in Kissingers bemidde- swerk tot gevolg. Op zijn ergst kan de actie de politieke sfeer in lël zodanig vergiftigen dat het voor de regering in Tel Aviv nog lilijker wordt om concessies te doen. Als Israël bovendien over- it tot represailles worden ook voor Damascus concessies nog lilijker te verteren. iger heeft de Palestijnse actie scherp veroordeeld. Zijn woorden met name gericht tot de regering in Damascus. Israëlische militairen voeren school In het Noord-Israëlische dorp Maalot aanrichtten. Aviv (UPI/RTR) - Israël probeert vandaag uit te leg- n waarom het geen andere keus had dan het laten be- »rmen van de school waarin drie Palestijnen meer dan scholieren ^gegijzeld hielden. De Palestijnen, zeventien ideren en tien burgers kwamen om 't leven en nog eens kinderen werden gewond of liepen letsel op bij vluchtpo- igen. De Palestijnse inval in het dorp Maalot, zeven ki neter onder de Libanese grens, begon gistermorgen oeg met een overval in hinderlaag op een autobus met abische vrouwen. Hij eindigde zestien uur later met bloedbad in het schoolgebouw, ns de bezetting stuurden de uit Israëlische gevangenissen, nmando's twee leerlingen en van de Japanner Kozo Oka- ir buiten met een document moto, die levenslang uitzit voor hun eisen waren vervat. zijn aandeel in het bloedbad op eisten de vrijlating van een het vliegveld Ltd. De gevange- itigtal Arabische gevangenen nen moesten naar Damascus of Cyprus gevlogen worden. Als daar hun aankomst zou zijn ge meld, zouden de leerlingen wor den vrijgelaten. De commando's zouden zelf een vrijgeleide moe ten krijgen. De ambassadeurs van Frankrijk en Roemenië zou den hen moeten vergezellen in een vliegtuig n aar Damascus. Deze ambassadeurs zouden te vens moeten optreden als be middelaar tussen de Israëlische regering en de commando's. Na een urenlang beraad maakte de Israëlische regering bekend dat de eisen van de Palestijnen ingewilligd zouden worden. De Palestijnen hadden een ultima tum gesteld, dat gistermiddag 17.00 uur afliep. Volgens Peres zijn de gebeurte nissen te wijten aan de verwar de en t egenstrijdige communi catiemethoden van de Palestij nen. Zolang de ambassadeurs van Roemenië en Frankrijk niet het verlangde wachtwoord had den ontvangen, dat hen via Pa rijs moest bereiken, konden ze geen contact maken met de drie Palestijnen. Intussen weigerden de Palestijnen te onderhandelen met Israëlische officieren of met minister van defensie Mos je Dajan, aldus Peres. De Pa lestijnen handhaafden hun drei gement dat de school zou wor den opgeblazen als hun eisen niet zouden worden ingewilligd voor de afloop van het ultima tum. Toen duidelijk werd dat er een reëel gevaar bestond dat de school zou worden opgeblazen, had de regering „met bloedend hart" de bestorming van de school bevolen, zo zei Peres. „Voor het aflopen van het ulti matum moesten we kiezen uit twee mogelijkheden: de school zou worden opgeblazen of we moesten het gebouw bestormen om te redden wat er te redden viel. De veiligheid van de kinde ren was onze hoogste priori teit". De bestorming zelf duurde maar vier k zes minuten. Volgens de Israëlische chef van de generale staf, generaal Mordchai Goer, werden twee Palestijnen onmid dellijk getroffen, voordat ze hun explosieven tot ontploffing kon den brengen. Wel hadden ze nog schoten afgevuurd en handgra naten geworpen. De eerste fase van de bestorming was bedoeld om de Palestijnen uit te schake len, en de tweede om de kabel los te maken die verbonden was met de grootste explosieve la ding, aldus Goer. Tijdens en na de bestorming speelden zich hartverscheurende taferelen af voor in Maalot. Een boze menigte belegerde minister Dajan, die vrijwel de hele dag ter plaatse was geweest, en schreeuwde hem verwensingen toe. Sommige ouders, die hyste rische huilbuien kregen, moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. De vloer van een inderhaast ingerichte eerste hulppost in Maalot, waar de ge wonde kinderen met brancards werden binnengedragen, was bevlekt met bloed. Door de kruitdamp in het dorp klonken kreten van pijn van de gewon den. Snel naar bedrijfsfonds Lang niet Iedereen staat te juichen over het beleid vai» minister van Doorn van C.R.M., rond de subsidieverlening aan dag- en weekbla den. Het blijft een feit, dat de minister overwegend op persoonlijke inzichten beslissingen heeft genomen, welke hij aan een daartoe be voegd orgaan had kunnen overlaten. Dat is hem gisteren tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de subsidiëring opnieuw verwe ten. Vele kamerleden raken door zijn houding geïrriteerd, zo sterk zelfs, dat hij alleen nog maar de Progressieve Drie tot zijn mede standers in dit beleid mag rekenen. Waarom wel spoed met De Tijd en wat minder spoed met Trouw? Waarom nu wel De Haagse Post en niet De Groene of De Nieuwe Linie? Minister van Doorn heeft wel een antwoord op deze vragen, maar lang niet ledereen is van de objectieve juistheid van deze ant woorden overtuigd. Ook kan men zich afvragen waarom de condi ties, waaronder aan bedoelde persorganen bijstand wordt verleend, in bepaalde opzichten verschillen. HET ZIET ER NU NAAR UIT, dat minister Van Doorn wel spoed gaat maken met het oprichten van het Bedrijfsfonds dat de beslis singen moet gaan voorbereiden. Daarmee is hij dan toch een jaar te Iaat; medio 1973 was Immers al duidelijk dat er terzake maatregelen genomen zouden moeten wor den. De gedachtengang van de minister, dat bevordering van een geïntegreerd media-beleid voorrang zou moeten hebben, was een on juiste: zoals nu wel blijkt, aangezien het departement nog altijd met de voorbereiding daarvan bezig is. Hopelijk is de minister nu snnel op weg naar de stichting van het Be drijfsfonds. Want al is 1973 dan voor de meeste persorganen een goed jaar geweest, de structureel zwakke dag- en weekbladen blij ven in de gevarenzone zitten, zodat er nog wel enkele aanvragen in de „pijp" zullen komen. OOK IN DE TIJDSCHRIFTENWERELD en bij de nieuwsbladpers vragen zwakke broertjes zich af. waarom zij niet de hand zouden mo gen opsteken. Met zijn eigen objectieve normen zal de minister daardoor steeds meer in perikelen raken. De eerste de beste maal dat hij een wat rechts-gericht persorgaan hulp zou weigeren, wordt het beslist een politieke kwestie. En dat moet bij zaken als bijstand aan met ondergang bedreigde communicatie-media en verarming van de pluriformiteit van de pers in een democratie maar liever niet geschieden. Junta benoemt twee communisten De leden van de ministersploeg nemen zeer uiteenlopende standpunten in. Pre mier Palma Carlos is onder het oude re gime vaak opgetreden als advocaat van politieke gevangenen. Mario Scares, de leider van de socialistische partij, die mi nister van buitenlandse zaken is gewor den, is een van de oud-cliënten van de premier. ABON (AP/AFP) Met de beëdl- van een kabinet, dat zich „links van Hidden" lijkt op te stellen en waarin communisten zitting hebben, heeft leuwe Portugese president, generaal .nio de Spinola, de eerste fase van .militaire revolutie afgerond. Zoals (acht werd heeft Spinola de liberale jcaat prof. Adelino da Palma Carlos, h van de juridische faculteit van de trsiteit van Lissabon, tot premier be nd. Hij heeft niet zelf zijn ministers p moeilijke post van minister en dat de nieuwe, v jorlopige rege- overzeese gebiedsdelen, nu ring het land moet besturen tot imd ministerie voor interterri- volgend jaar een nieuwe nationale coördinatie, is Antonio Al- vergadering is gekozen, die een |a Santos benoemd, een advo- nieuwe grondwet moet opstellen, uit Lourenco Marques in Mo- Het streven is gericht op het be- ique. In Portugal zelf is hij reiken van vrede in de overzeese g bekend. gebieden. Daarover moet beslist een veertienjarige balling- worden door „allen, die zeggen in Portugal teruggekeerde dut het land het hunne is. We taris-generaal van de com- moeten hen de volledige vrije Stische partij, Alvaro Cunhal, keus laten", aldus de Portugese minister zonder portefeuil- president. )e tweede communist in de ing is Avelino Pacheco Gon- Twee bankrovers gijzelden gisteren na een mislukte overval een gezin. Nadat de politie een vluchtauto ter beschikking had gesteld gingen de rovers er met moeder en kinderen vandoor. De gijzelaars werden enige tijd later vrijgelaten. PARIJS (DPA/AFP) Twee rovers die gisteren na een mislukte bankoverval in Champigny-Sur- Marne bij Parijs een gezin In een villa gijzelden zijn ontsnapt. Alle gijzelaars, een moeder, haar vier kinderen en een hulp in de huishouding zijn in veiligheid. De rovers waren de bank binnen gekomen waar zij enkele aanwezigen met vuurwapens bedreigden. Toen de alarmbel ging namen zij op hun vlucht een vrouw als gijzelaar mee maar lieten die snel gaan. Zij vluchtten toen de villa van een in genieur binnen, gijzelden alle aanwezigen, en dreigden een bloedbad aan te richten. voorzitter van de vakbond mkbedienden in Oporto, die id is tot minister van ar- Een tweede socialist, Paul hoofdredacteur van het ad Republica, is benoemd lister van voorlichting, heeft bij zijn ambtsaan- j als president verklaard, :ugal is teruggekeerd tot locratie, dat minderheden kans zal worden geboden emocratie omver te werpen IN Ambonezen laken het te ont ih wijk IPEN A.D. IJSSEL (ANP) In de Ambonezenwijk van mpen a.d. IJssel zijn gister- >nd groepjes Ambonezen ags geraakt met de politie, «d elf uur begonnen de onge- eldheden. n werden ingegooid en voor- [angers werden lastig geval- Toen de politie 50 man k arriveerde, werd zij van ter barricades met stenen ogeld. Hun optreden werd atig bemoeilijkt doordat de totverlichting onklaar was Makt. De rust keerde pas ng, nadat de politie enkele irschuwingsschoten gelost Arrestaties zijn niet ver- Vanavond zal de burge ester met een delegatie van lbonezen de situatie in de Rusland wil front tegen Israël en Egypte LONDEN Rusland stelt pogin gen in het werk een nieuw mili tant Arabisch front in het Mid den-Oosten te vormen door Li bië te koppelen aan Syrië en Irak als tegenwicht tegen de Egypti sche zwenking naar de Verenigde Staten. Dit melden welingelichte kringen in London. De plannen voor dit op Moskou georiënteerde front worden mo menteel in de Russische hoofd stad besproken tussen de leiders van het Kremlin en de Libische premier Abdel Jalloud. De Libi sche leider kolonel Gaddafi zou binnenkort een bezoek aan Mos kou brengen om over een poli tiek, economisch en militair ak koord te onderhandelen. Het streven spruit voort uit de te leurstelling van Rusland en Li bië over de gewijzigde politiek van de Egyptische president Sa- dat en de groeiende invloed van de Verenigde Staten in het Mid den-Oosten. De uiteindelijke houding van Sy rië zal voor een groot deel het slagen of mislukken van deze nieuwe Russische strategie be palen, een strategie gericht op het groeperen van krachtige, militante Arabische landen arf- fi-TSn»»j r>n anti-A merika. Tragedie van Maalot OOK WIE VAN MENING IS, dat terreuracties ven Palestijnse com mando's op zichzelf al scherp moeten worden afgekeurd en boven dien niet bijdragen tot verbetering van hun lot, kan geneigd zijn te stellen, dat de maatregelen die het Israëlische leger treft om die terreur af te straffen, de perken te buiten gaan. Was toegevend heid, die aanvankelijk ook van Isaëlische zijde werd getoond, ge zien de aard van de gijzeling niet juister, dan de hardheid, die de Israëlische tegenacties doorgaans kenmerkt, en die uiteindelijk ook nu is toegepast Een kwellende vraag, niet op de laatste plaats voor de Israëliërs. TOEGEVEN lijkt de enige aanvaardbare uitweg. Daarbij moet echter niet worden vergeten, dat ook de jongste terreuractie in feite bedoeld was om een vorig bloedbad af te ronden en de daders er van aan gerechtvaardigde straffen te onttrekken. In de situatie in het Midden-Oosten wordt toegeven op die manier een vrijbrief voor volgende afschuwelijke misdaden. Men kan zich afvragen of langer onderhandelen met de commando s het bloed*- bad niet had kunnen voorkomen. Wellicht echter was de ver schrikking uiteindelijk dan nog groter geweest. KINDEREN HEBBEN MOETEN BOETEN voor de oorlogsdrift van volwassenen. De enige afdoende maatregelen om dit soort trage dies te voorkomen lijken slechts van Arabische zijde getroffen te kunnen worden, bijvoorbeeld door dit soort acties niet alleen scherp te veroordelen, maar door er ook daadwerkelijk maat regelen tegen te treffen, binnen de organisaties en binnen de Arabische landsgrenzen. Weeroverzicht zonmg mist 19 temperaturen luchtdnA in millibaren opklaringen hagel •*-*■ wamrtefront H hoge-dnirgebied bewolking «f=u sneeuw t-t kou-front L lage-drukgebied fG$ regen ZjS. onweer windrichting verpiaatsmgshchting DE BILT Met oostelijke win den wordt momenteel droge lucht aangevoerd, waarin vrij wel geen bewolking voorkomt. Deze oostelijke stroming wordt veroorzaakt door een hogedruk- gebied boven Skandinavië. Vanmorgen drong een Oceaan front met onweer de kustgebie den van Zuidwestelijk Frankrijk binnen. Dit onweersfront zal nog een eind- weegs naar het noordoosten ver der koersen. Het lijkt echter niet waarschijn lijk, dat het front voor het weer van morgen in ons land al van belang zal kunnen zijn. In heel Midden- en Noord-Europa hand haaft zich nog een droog en zonnig weertype. Vooruitzichten voor zaterdag: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Weinig verande ring in temperatuur. i Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 5=15: Min. temp: omstreeks 10 gr. Max. temp: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN Dcclen Keldc Kindhoven Ix-n Helder Luchth. Ktd. Twente VI.klingen Zd -Limburg Aberdeen Athene Bordeaux Hruitcl I'rank fort Luxemburg aviblanca («tanh-icl Lu I'nlma» I bcw. h. bew. *w. bew. ill

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13