FRANCOIS MITTERAND: HELMUT SCHMIDT: hardere hand in Bondskanselarij warm en menselijk, tegen kapitalisme Fiets mee en ontdek uw land TWEEDE RONDE PARIJS In een van de kranteartikelen, maar het kan ook wel op de radio zijn ge weest - een mens Jeest en hoort in de ver ten. iiciezingstijd zoveel - heeft iemand de op merking gemaakt: wat zou Frankrijk de jcomende jaren voortreffelijk kunnen wor- den geregeerd met Giscard als staatshoofd en Mitterrand als eerste minister. De een, Giscard, een koele technocraat, voor wie al leen maar cijfers en statistieken gelden-, de ander Mitterrand, de man met het warme, menselijke hart en diep gevoel voor sociale u rechtvaardigheid. Maar die vrome wens zal wel niet in vervulling gaan. ït Misschien wordt Giscard zondag staatshoofd en daar zal Mitterrand, wil hij het spel van de demo cratie meespelen, zich bij neer moeten leggen. Wal üet wegneemt, dat in zulk een geval Mitterrand ren grote en blijvende plaats in de hedendaagse geschiedenis zal innemen. Wat niet zo heel veel mensen in het begin vani zijn oopbaan hadden gedacht. Hij zag het levenslicht jp 26 oktober 1916 in Jarnac in de Charente als oon van een spoorwegman. Studeren deed hij niet ninder goed dan Giscard of Chaban, die beiden iet voorrecht hadden uit families te komen, waar nen op studiegeld voor kinderen niet behoefde te ijken. Mitterrand studeerde ietteren, politieke we- enschappen en universitair publiek recht. Voor het legaal verzet was Giscard nog te jong, maar in strijd tegen de Duitse bezetters vonden Chaban n Mitterrand elkaar. Mitterrand werd bij het uit- ireken van de tweedfe wereldoorlog gemobiliseerd, ewond, gevangen genomen, ontsnapte en werd lei- er van de bond voor krijgsgevangenen. De Gaullf ond hem in Londen, later in Algiers. Hij is onder leiden met het Legioen van Eer, het oorlogs- ruis en de rosette van het illegaal verzet. dat gezin van vader, moeder en de kinderen old eenvoud als kenmerk van het ware. Over ijn ingeboren weerzin tegen de huidige kapitalis- flaten ("Ma part de verité", juni 1969): "Aan ta- i, tijdens de maaltijden met bijna nooit minder 12 personen, was het verboden van anderen baad te spreken of over geld te praten". Vandaar ingeborgen weerzin, tegen de huidige kapitalis- ïe maatschappij, waar alles om geld en nog geld draait. Een weerzin, die nooit is omge- igtn in felle haat, maar altijd getemperd door ijselijkheid uit de school van een der grote so- alisten, Jean Jaurès, die aan de vooravond van i eerste wereldoorlog vanwege zijn pacifisme in jarijs werd vermoord. Xanvankelijk liberaal 1 de politiek was hij aanvankelijk een liberaal, je zijn weg nog moest vinden. Onder veie minis- |r-presidenten heeft hij gediend: onder linkse eer- je minister als Mendes France en onder rechtse £rste ministers als Laniel, die hij gevonden had in et verzet. Maar met grenzen van: tot hier toe en -p let verder. Toen Laniel in Marokko een verouderd Oionialisme verdedigde, nam Mitterrand uit pro- jst ontslag als vertegenwoordiger van Frankrijk I de Raad van Europa in Straatsburg. Door vele jizen in de koloniën en Franse protectoraten had jitterrand begrip gekregen voor het Afrikaanse na- pnalisme en de drang naar onafhankelijkheid, feng, te lang, heeft hij met de overgrote meerder- Bid van het Franse volk vastgehouden aan de leus rrans Algerije". Toen hem dat tijdens deze ver- jezingscampagne door de trotskisten werd verwe- In, heeft hij die fout royaal toegegeven, maar er e vraag aan verbonden: wie uwer zonder zonden I, werpe de eerste stenen. ijn eerste grote conflict met De Gaulle brak uit ir 158 bij de val van de vierde republiek en de mili- lire opstand in Algerije. René Coty, toen nog laatshoofd, werd door De Gaulle weggejaagd. De 1 pieraal nam het bewind in eigen handen. Twee Zondag, bij de tweede ronde van de Franse presi dentsverkiezingen, gaat de strijd tussen Giscard d'Estaing, minister van financiën en economische zaken in de huidige regering en Francois Mitter rand, leider van het linkse eenheidsblok. Giscard lijkt een lichte voorsprong te hebben genomen, maar dit kan in de nog resterende tijd veranderen. Mocht Mitterrand de man zijn die Pompidou gaat opvolgen, dan krijgt het Elysée een bewoner met een duidelijke afkeer van het kapitalistische sy steem dat in Frankrijk de laatste jaren met veel resultaat is toegepast. mannen van links, die studiegenoten waren en vrienden zijn gebleven tot op de huidige dag, Men- dès France en Mitterrand, protesteerden tegen de staatsgreep van De Gaulle. Mendès France: "Ik erken geen stemming onder dreigement van op stand en militair geweld". Mitterrand: "Rechtens is de Gaulle een nationale vertegenwoordiger van Frankrijk, maar in feite is hij aan de macht geko men door een staatsgreep". De Gaulle heeft noch de een noch de ander die woorden ooit vergeven. Nationale bekendheid kreeg Mitterrand pas, toen De Gaulle in 1965 verlenging moest vragen van zijn 7-jarige ambtsperiode via een referendum. Mitterrand, door de verstokte gaullist Fragois Mauriac hooghartig uitgemaakt voor "personage de roman", kreeg ais tegenkandidaat van De Gaul le bij de eerste ronde 7694.000 stemmen (31,72 pro cent) en bij de tweede ronde 10.620.000 stemmen (44,80 procent). Van dat ogenblik af was hij de dy namische leider van de gehele linkerzijde gewor den. De Gaulle in herstemming was een gebeurte nis die in de gehele wereld diepe Indruk maakte. Paniek-verkiezingen als bij de communistische partij, ga( zich niet da delijk gewonnen. Tijdens de mei-revolutie van 1968 maakte Mitterrand van het vacuum gebruik, ont staan door de afwezigheid van De Gaulle in Ba den-Baden, om presidentsverkiezingen, aan te kon digen, zichzelf kandidaat te stellen voor het Elysée en de leiding van de voorlopige regering op te dra gen aan Mendès France. Hadden de communisten in die dagen achter Mitterrand gestaan dan zou het volksoproer mogelijkerwijs het Gauliis- Francois Mitterrand beantwoord vragen van jour nalisten tijdens een van de vele ontmoetingen met de pers in deze weken. me hebben weggevaagd. Zij vertrouwden noch Mit terrand noch Mendès France. Van die aarzeling maakte De Gaulle gebruik en ontbond de kamer. Paniek-verkiezingen schakelden de linkerzijde uit en zetten Mitterrand buiten spel. Mitterrand bracht de wijsheid op zdch bij zijn nederlaag neer te leggen en zijn tijd af te wachten. Zij, die gelo ven, haasten niet. Linkse eenheid Mitterrand ziet het als zijn levenstaak een einde te maken aan de verdeeldheid in de linkerzijde, waar van 16 jaar lang het gaullisme heeft geprofiteerd en waarvan voor de komende 7 jaar opnieuw de klassieke rechterzijde wil profiteren. Mogelijk gaat die eenheid hem nog meer ter harte dan het hele presidentsschap van de republiek. Hij heeft eer eerlijke poging gedaan en tot dusver niet zonder succes, de communistische partij terug te brengen op het pad van de democratie en haar het parle mentaire spel te doen meespelen. Communistische ministers in de Franse regering brengt risico's met zidh mee. Ongetwijfeld. Maar wie naar het tegen woordige Europa kijkt en ziet wat het gaullisme er van gemaakt heeft, is evenmin blind voor de risi co's van de andere kant. Van een partij als de communistische, die een kwart van de Franse kie zers vertegenwoordigt kan men redelijkerwijs niet verwachten, dat zij duurzaam het stempel op zich Iaat drukken een "dodelijk gevaar te zijn". Vroeg of laat moet zich dat wreken, vreedzaam naar men moet hopen, met geweld naar men moet vrezen. Mitterrand kan tevreden zijn, ook al zou hij zondag het Elysée niet halen. De Nederlanders kennen dc woorden van Willem de Zwijger dat het niet nodig is verwachtingen te koesteren om te ondernemen, noch te slagen om vol te houden. L.J. KLEYN n ijn. Van onze correspondent Frans Wennekes )NN Wanneer Valéry Giscard d'Es- Ing op 19 mei president van Frankrijk u woixlen en later Henry Kissinger's veel sproken aanloop naar het Witte Huis een icces wordt, dan zullen drie belangrijke achtscentrales in de wereld onder leiding van een trio, dat zijn vriendschap als n politiek „wonderwapen" zal hanteren. deze attractieve speculatie dienen we lel even uit te gaan van de geruststellende dachte, dat er bij Kissinger's intrede in t Witte Huis in het „Palais Schaumburg" ii de Rijn te Bonn nog een kanselier met oaam Helmut Schmidt zal resideren. gedachte van dit „wonderwapen" stamt van man, die vandaag tot kanselier van de bondsre- Miek Duitsland gekozen is. Schmidt formuleerde echter op een moment, waarop er nog geen -ake was van de mogelijkheid, dat dit drieman- >ap ooit eens aan de top van de macht in hun Men zou kunnen komen, was tijdens een van de vele financiële flauwtes de westelijke wereld, dat hij tijdens een kabi- teitting in Bonn zijn collega's geruststelde met verklaring: „Mijn vrienden Giscard d'Estaing Henry K ssinger en ik brengen het wel voor el- Wij zijn een wonderwapen tegen monetaire Schmidt pocht gaarne met deze vrienden en de stormachtige politieke ontwikkelingen maken het niet onwaarschijnlijk, dat deze vriendschap de we reld eens een tijdje de zo dringend benodigde rust gaat verschaffen. HHelmut Schmidt is voorbestemd door crises van da meest uiteenlopende aard, maar bij hem begon het gelukkig gesternte steeds meer te stralen. Vaak tegen wil en dank. Het respect van de natie verwierf de toch al zo succesvolle senator van bin nenlandse zaken in Hamburg met zijn snelle ingrij pen tijdens de overstroming van 1962. Over alle competenties heenstappend, nam hij de leiding op zich van de hulp-reddingsacties. Zijn stoutste staaltje was het, dat hij hierbij grote delen van het leger, dat toen ressorteerde onder het poli tieke opperbevel van de geweldenaar Franz-Joseph Strauss, recruteerde. Uitdager Strauss Nog veel verbazingwekkender was het, dat de an ders om woorden niet verlegen Strauss geen enkel protest wist uit te brengen. Zo is de mentale situa- tie nog steeds: Schmidt is de enige politicus in de Bondsrepubliek, die het aandurft Strauss uit te da gen. omdat hij de blik voor hem niet hoeft neer te slaan. Het was niet onverdiend dat deze resolute man dc bijnaam: „Schmidt-Schnauze" kreeg. Wegens de vele Schmidts in de Duitse politiek wordt achter hun naam vaak de plaats van herkomst genoemd. Bij Schmidt had deze tituiering Hamburg moeter luiden, maar het werd het meer typerende: „Schnauze - grote bek". De scherpe kantjes van deze jongensachtige branie zijn er met het stijgen der jaren afgeslepen, maar zijn energie heeft hem zelfs miet verlaten toen hij twee jaar geleden begon te lijden onder een ernsti ge aandoening van de alvleesklier. Deze ziekte te kende zich duidelijk af op zijn karakter. Schmidt maakte op mensen, die hem niet kenden, de indruk van een agressieve man. Het was echter de vaak ondraaglijke pijn, die hem zichzelf soms deed vergeten, maar de laatste maanden heeft hij een opmerkelijk herstel doorgemaakt. Alleen insi ders weten, dat Schmidt nog niet geheel op krach ten Is gekomen. Wegens zijn uithoudingsvermogen noemen zij hem daarom half schertsend, half be wonderend, „de ingebeelde gezonde." Het was weer een crisis, die de intelligente Schmidt in de bekendheid van de landelijke poli tiek bradht. Toen kanselier Ludwlg Erhardt In 1966 gedwongen werd af te treden en de SPD ging deel nemen aan de regering werd hij fractievoorzitter. Op deze plaats bewees hij niet alleen een uitsteken de. maar ook een flexibele en tolerante leider te zijn en dit kwam vooral tot uitdrukking in de vriendschap, die hem met een zo volkomen ander; geaarde man als Rainer Barzel toenmalig leidei van de CDU-fractie) ging verbinden. Dubbelministerie uit vrees voor een verkiezingsnederlaag, die eer glansrijke overwinning werd, zijn SPD '.o rug toe. De gediplomeerde econoom kreeg toen de dubbele last van het ministerschap van financiën en econo mische zaken op zijn schouders gelegd, maar hij volbracht het staaltje de Westduitse financiën ge zond te houden en zijn land op de laatste plaats te houden van de lange rij van westelijke inflatiezon daars. De man die voordien met evenveel zichtbaar resul taat als ingehouden tegenzin het ministerie van de fensie geleid had, zou zich de kans niet laten ne men om door het „Palais Schaumburg" een andere geest te laten waaien. Hij behoort tot de verkapte critici van Willy Brandt, die hij ondanks zijn bewondering voor de afgetreden kanselier meermalen de dringende raad gaf krachtiger op te treden. Terwijl Brandt de problemen wilde overwinnen door te Integreren, zal de kanselarij nu de straffe hand van Helmut Schmidt gaan voelen. Al zal het geen bewind worden van onverbiddelijke hardheid, hij zal geen mensen naast zich dulden, die voor hun post niet deugen en hiervoor heeft hij een bi) zonder geschoold oog. In zuiver politieke zin zal Schmidt volkomen in de geest van Brandt regeren. Het is een fabeltje aan te nemen, dat hij in de partij rechts zou staan, hij is alleen pragmatischer. Toch is deze man met zijn uitgesproken gevoel voor politieke macht tegelij kertijd de theoreticus, die de SPD haar oomisken. bare trekken gaf van het democratische socialis- 18 MEI NATIONALE FIETSDAG (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG LEIDEN Had u zich ook voorgenomen om weer wat vaker de flets te pakken, toen, tijdens die periode van autoloze zondagen? We waren wat blij, dat we onder In de kelder nog zo'n tweewleler hadden staan. Al moest hij dun wat opgeknapt worden, we hoofden in leder geval niet op de tram te wachten. En wat zagen we, al peddelend, toch veel. Veel meer dan wanneer je In de auto zat. Nee, In het voor jaar als het zonnetje wat feller scheen, zouden we weer var die ouderwetse fietstochten maken door do duinen of de pol ders. De autoloze zondag is opgeheven, de fiets staat weer ln de klcder en de fietstochten zijn vergeten. De ANWB (terug naai de oude stiel) en de ANW kemen cos geheugen echter weer wat opfrissen en willen ons houden aan die goede voorne mens. Aanstaande zaterdag organiseren zij de allereerste laxv delijke fietsdag. Een kleine 75 routes zijn uitgezet en voeren langs de mooiste plekjes van ons land. Waar u ook woont, ergens in de buurt is wel een VW waar gestart kan worden. We noemen er een paar: in Scheveningeo op het Gevers Deynootplein. Deze route voert u door de dui nen naar de Wassenaarse Slag, door de prachtige Wassenaar se lanen., en alle andere mooie plaatsen die er in de omgeving zijn. In Leiden, op het Stationsplein, kimt u vertrekken voor een tocht die gedeeltelijk leidt langs de prachtige Braasem route van de ANWB. In Delft kunt u voor een routekaart terecht op de Markt. Al u deze tocht maakt, komt u door het historisch bezienswaardi ge Den Hoorn, het schilderachtige Schipluiden, het rustige tuindorp Kethel, door Vluardlngcn en Schiedam. Uu kunt zich voor de tochten aanmelden bij dc VV's op ieder moment tussen 9 en 13.00 uur. Om in aanmerking te komen voor het herinneringsspeldje behoeft u alleen de tocht, via de aangegeven route, uit te rijden. Hoe lang u er over hebt g®. daan speelt hierbij geen rol. Alleen moet u wel zorgen dat u de Juiste stempels op uw kaart krijgt. Deze worden gegeven op de twee rustpunten die in de route zijn zijn aangebracht Mocht u zelf niet over een fiets beschikken, dan is ook dal geen probleem. Bij de VVV's worden fietsen vertwurd. Zo niet, dan kennen zij in Ieder geval de adressen van verhuur bedrijven vlak in de omgeving. Het verdient overigens wel aanbeveling om dit van tevoren te regelen. De voorraad is ba- perkt. Verder kunt u boffen en iets leuks aantreffen op uw route. In iedere provincie is namelijk één route waar de TROS-radlo een aantal artiesten en technici op afstuurt. U maakt dan kans op deelname aan het „rongfietsieval' 'en ook al? u een paar vragen goed kunt beantwoorden dingt u mee naar eer paar leuke prijzen. De fietsroutes voeren u langs de mooiste plekjes van ons land

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11