jjk heb mijn boodschap uitgevoerd'' Allerlei(ds) 3 ml s stad ^Dg Merenwijk: triomf voor wethouder Kret Wethouder stadsontwikkeling: Ik kan mezelf niet verkopen tin& in staat het doel na te ko" DS70: aandacht voor detailhandel Klooster aan Hoge Rijndijk gekraakt Muaait,^ iiïiiBh -.ivifc. G- J KAN 1 Leiden aktueel Heysel-St 1.45 (K) Talki 19.38 /e E?" LEIDEN - De gronduitgifte en de aanbesteding van civiele werken in de Merenwijk blijkt voor Leiden bijzonder voordelig te zijn verlopen. Nu bijna alle bouwterreinen zijn verkocht, staat het vast dat de werkelijke kosten bin nen de raming zijn gebleven. Hoogstwaarschijnlijk springt Leiden er zo goed uit dat in de Merenwijk een aantal ex tra voorzieningen kunnen worden gerealiseerd zoals bijvoorbeeld bossages. Dit maakte wethouder ds. A. J. Kret gisteravond bekend tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor stadsontwikkeling. Het succesvolle verloop van de gronduitgifte betekent voor de wethouder een grote triomf. Toen hij in november 1972 de gemeenteraad voor stelde het plan voor de Me renwijk enigszins te versobe ren en over te gaan tot een snellere uitgifte van de gron den, diende de PvdA een motie van wantrouwen tegen hem in. Nu blijkt dat zijn ac tie, die vooral beperking van de renteverliezen beoogde, de Merenwijk financieel heeft gered. De versoberin gen van destijds, waarbij en kele wegen in het plan wer den versmald en voetgan gerstunnel geschrapt, kun nen nu waarschijnlijk door andere voorzieningen worden gecompenseerd. Winkelcentrum De raadscommissie hechtte gisteravond zijn goedkeuring aan de verkoop van gronden aan de bouw- en beleggings combinatie Mevo uit Rotten dam. Alleen Herman Ampt- meijer (PSP) stemde tegen. Als ook de gemeenteraad ak koord gaat zullen op de be treffende gronden een win kelcentrum verrijzen, een garagebedrijf en 230 kleine flatwoningen. De bedrijfs vloeroppervlakte van het winkelcentrum komt rond de 7000 m2 te liggen en die van de garage rond de 1800 m2. De flats zijn bedoeld voor al leenstaanden en kleine gezin nen. Ze worden uitgevoerd in de zgn. premie-corporatie- bouw. De huren van deze woningen zullen ongeveer 320 per maand bedragen. INOF) O I Chef- 19.: K) Jout :elten. Heiden - „Ik ben In 1970 door de gemeenteraad om een boodschap gestuurd. Nu is het 1974; we zijn aan het eind van de rit. Zeg nu maar wat ik dan niet heb gedaan. Ik durf te beweren dat ik mijn boodschap heb uitgevoerd". Mei deze woorden besloot wethou der ds. A.J.Kret gisteravond voor de gemeenteraadscommis sie stads-ontwikkeling en ver keer, een verdedigingsrede over het beleid dat hij in de afgelo pen vier jaar heeft gevoerd. Ook het PvdA-raadslid Cees Brugfonds kan maatschappelijke organisaties op weg helpen Uien - De commissie voor de ooaNieuv "^schappelijke aangelegenhe- i den en de gezondheidszorg uit de Leidse gemeenteraad toonde zich gistermiddag tijdens een openbare vergadering ingeno men met een nota inzake de in stelling van een stichting ge naamd „Brugfonds Leiden". Volgens de voorzitter van de» commissie, wethouder mevrouw Den Haan-Groen, betreft het 0 De hier een particuliere stichting ,die door de gemeente Leiden gesubsidieerd kan worden. De slichting „Brugfonds Leiden" kan aan het werk met een be ginkapitaal van ongeveer 50.000 gulden. it fondskapitaal is o.a. afkom- st'S van de sociale dienst en scho van de geliquideerde Huishoude K1* lijke en Gezinsvoorlichting. De i-spec gemeentelijke subsidies, die :00.» men verwacht, stellen de stich- ededeiii men waarom „Brugfonds Lei den" zal worden opgericht, nl. het verlenen van steun aan klei- iï ne organisatorische activiteiten en experimenten op maatschap- jpelijk en sociaal terrein. Bariton lej. Van Buel (KVP) vond de be- naming „Brugfonds" in dit op- Izicht bijzonder goed gekozen; 't gaat er in de meeste gevallen om bepaalde maatschappelijke zaken „over de brug" te helpen. ,ln het stichtingsbestuur dienen vijf leden benoemd te worden, een deel van hen zal het bestuur een gemeentelijk karakter ge- stoktófcven. Planlsoenschool voor kunstenaars piden - De gemeenteraadscom missie voor de stadsontwikke ling heeft er geen bezwaar te gen dat de Plantsoenschool een bestemming krijgt als woon/werkruimte voor vijf kun stenaars. Dit bleek gisteren tij dens een vergadering van de commissie. De Plantsoenschool is kort geleden leeggekomen en wordt, vooruitlopend op definitic- 've toestemming daarvoor, reeds 1door de kunstenaars bewoond. ?auzedli 16.00 cht in discus reigde nagei eidse qenda •de $o.' -I manr* IKT, el enJ%,,|huls L >Pi«J JElkate?0 In. D%)NÜERnAG is"MEI veil Wonlus Clubhuis-Viering 2.Vjarig be- R.K. Invalldenbond. 11.30 uur: rstanoe htenkomsl DS-70t Rapenburg 100. voorts 17 00 uur: weerdf "««kmuzlekschool Lelden. Rapen- IntS b"rg*Jaar"Jkse einduitvoering 19.30 JENSDAG 15 MEI: xkgracht" >pvoerlng Bof. 14.30 uur; Lelden-Raad voor Mllleuhy- Levendaal—„Amertca- -avond Merenwljkbewo het -theater Levendaal-opvoering een- »®J:lcr v®n Osraldo Drajum, 21.30 uur; ""JDAG 17 MEI •rkkoorsteeg-QJ- menfa Mlcrolheater—..Keer Waal, die hem steeds het meest ongenadig heeft bekritiseerd, had op dat moment geen vragen meer. „In 1970", zo constateerde Kret in zijn apologie, „hebben alle raadsfracties behalve D'66 en de PSP, in een mterfractioneel akkoord het gemeentelijk beleid uitgestippeld voor de periode tot 1974. Dat was mijn grondstel ling. Van daaruit moest ik wer ken en dat werk heb ik uitge voerd. Nimmer heb ik bijstel ling aangetroffen in dat ak koord. En dat kun je mij of de andere wethouders niet verwij ten, want dat akkoord is een po litieke zaak. Initiatieven tot bijstelling hadden vanuit de frac ties moeten komen. Aan de an dere kant is aanpassmg op ver schillende punten wél nodig ge bleken. We zijn ons bijvoorbeeld bewust geworden van de zin van inspraak bij de beleidsvoor bereiding. We zijn meer belang gaan hedhten aan openbaar ver voer en minder aan verkeers- voorzieningen. Er is twijfel ge rezen over de zin van economi sche groei." „Welnu, die veranderde inzichten hebben wel degelijk tot gevolg gehad dat op het tapijt van de voorzieningen die we in de pe riode '70 - '74 zouden uitvoeren, bepaalde zaken naar achteren zijn geschoven. Zo was het voor mij helemaal niet moeilijk om de Oostelijke Gordelweg, die was gepland als een vier baans- weg, terug te brengen tot twee rijstroken. Wel heb ik in decem ber 1970 gezegd dat (het pro gramma Oostelijke Gordelweg prioriteit moest hebben, maar dat was nodig om de behoefte aap een tweede Noord-Zuid ver binding te voorkomen. Een an dere bijzonder ingrijpende ste- debouwkundige wijziging heb ik februari '71 doorgezet. Toen is een van 1964 daterend plan voor een heel zware weg van het Le vendaal via het gebied Heren gracht,Zijlsingel over het Ha venplein naar de Noordkant van de stad, van het programma ge schrapt. In maart '72 heb ik ge zegd dat de brug over het Gal gewater uit twee in plaats van vier stroken rijstroken zou moe ten bestaan. En straks zal blij ken dat het plan voor de Suma- tra-brug voorziet in een aan zienlijk smaller wegdek dan was gepland." „Nu is het plan voor de onrenda bele investeringen in de jaren '74 -'78 gereed. Ook daarin wer ken de veranderde inzichten door. Op mijn inititief hebben we in dat plan de doorsteek bij oud - Hortuszicht ingeruild voor de Sumatrabrug. De Galgewa- terbrug komt er helemaal niet in voor. Verder zijn er tal van verkeerslichten gepland in de binnenstad; die verhogen niet alleen de veiligheid, maar ma ken daarnaast het centrum min der aantrekkelijk voor het ver keer. Een fors deel van de in vesteringen betreft de aanleg van busbanen en de asfaltering van busroutes en bijna 25% wordt besteed aan het herstel van wallekanten en de aanleg van rioleringen. De enige grote verkeersvoorziening in het plan is de Churchillbrug." Goed, en als dat alles in ogen schouw genomen mij toch wordt verweten dat ik mijn beleid niet afstem op wat er onder bevol king leefi: als mij wordt verwe ten dat ik niet naar de raad luister, dan zeg ik „dat is vol komen belachelijk". Ik kan dan alleen nog concmderen dat ik niet goed overkom, dat ik me zelf niet keu verkopen. Als dat er sbraks toe leidt dat ik geen weLiouder wordt, dan zeg ilc: „Sans rancune, maar ik heb mijn werk gedaan, en daarmee WETHOUDER KRET ik ben om een boodschap gestuurd en die heb ik gedaan Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Adrlana Hubler- tje dr. v.: J. van Vllot en E. E. I. Hamers, Mlnlque Elisabeth Helena dr. v.: W. J. Zonneveld en E. J. M. Spruit, Ralf Pieter zn. v.: H. P. C. Starrenburg en H. C. M. van der Raadt, Marlon Antonla Maria dr. v.: T. M. van den Burg en A. J. M. Coene, Martljn Philippe zn. v.: A. G. C. Bauer en W. M. Jolles, Mau rice Gilbert zn. v.: B. Plu en M. F. Mleloo, Pietertje Cathorlna dr. v.: J. C. N. van Bohemen en A. H. Kralt, Saskla dr. v.: A. D. Hutten en J. Fehres, Lldewljde dr. v.: K. de Jong en T. H. Stuljfzand. Jac queline dr. v.: J. de Kruis en G. Boersma. Olivier Joram zn. v.: Y. A. C. de Vries, 1 Gehuwd J RIJsbergen en G .Br; W. Freke en E. Slcgtenhorst, C Griffioen en J. M. Chrispljn. T. en M. Hockx, J. Rcdegcld en J Gehuwd: G. G. Persljn en R. M. A. Blom. C. H. W. S. Soebroto en J. M .Jacques. C. G. van Zijl en H J. M. van der Lans, G. C. M. Krlek en I M. A. N. Verkade. Leiden DS'70 wil de detailhande laren inspraak geven bij de voorbereiding van het midden stands beleid in Leiden. In een uiterst summier programma voor de komende zittingsperiode van de gemeenteraad stelt de partij verder dat de werkgele genheid in het algemeen krach tig moet worden aangepakt door stimulering van nieuwe vestigin gen. Volgens DS'70 vereist de proble matiek in Leiden een gezamen lijke aanpak door alle partijen. Daarom laakt men het voorne men van links Leiden om niet mee te werken aan een afspie gelingscollege, maar een pro gramcollege te vormen. DS'70 vindt dat de aantrekkingskracht van de binnenstad moet worden vergroot en de winkelfunctie er dient te worden bevorderd. Het centrum moet volgens de demo cratisch socialisten goed bereik baar blijven. In de komende vier jaar zouden in de binnen stad parkeergarages moeten worden gebouwd, bijvoorbeeld in de huidige brandweerkazerne en bij de Jan Vossensteeg. DS'70 wil de politie in staat stel len de toenemende straatterreur en ook de andere vormen van misdaad krachtig te bestrijden. Een grotere verkeersveiligheid dient volgens haar eveneens te worden gestimuleerd. De studenten in de kapel van het gekraakte klooster. LEIDEN Tien studenten hebben maandag het sinds ander half jaar verlaten klooster gekraakt van de zusterorde De Goede Herder aan de Hoge Rijndijk. De politie heeft zich wel op de hoogte gesteld van de situatie ter plaatse maar is niet overgegaan tot ontruiming van het gebouw. In het klooster was tot voor twee jaar een internaat gevestigd voor moeilijk opvoedbare meisjes. De nonnen zijn in decem ber 1972 overgeplaatst naar een klooster in Bloemendaal. Het immens grote gebouw heeft nog in 1960 een bijzonder grondi ge opknapbeurt ondergaan en verkeert in uitstekende staat De krakers die zich nu in enkele van de naar schatting hon derd kamers en zalen hebben gevestigd, vinden dat hot pand voor alleenstaande woningzoekenden moet worden bestemd. Direct na de kraak-actie hebben zij contact Opgenomen met de zusterorde. Op hun verzoek om toestemming voor bewn- ning is door de congratie evenwel negatief gereageerd. De krakers, negen Jongens en een meisje, zijn niettemin van plan zich in het klooster blijvend te vestigen en er samen met elkaar één leefgemeenschap te vormen. Niet op religieu ze grondslag maar wel in gemeenschap van goederen. Vol gens zuster Bemadette van de congregatie De Goede Herder is men met verscheidene gegadigden in onderhandeling over de verkoop van het gebouw waarbij 16 hectare grond behoort. Zuster Bemadette die secretaresse is van het stichtingsbe stuur van het klooster zegt tegen de kraking van het pand be zwaar te hebben „omdat dit het overleg met eventuele kopers bemoeilijkt". „Als stichting moeten wij ons zakelijk opstellen en een zo groot mogelijke opbrengst voor het gebouw zien te krijgen. Wie het koopt interesseert ons niet. Wat wij willen is de zusters die daar Jarenlang heel sober hebben geleefd een comfortabele ou.'e dag te garanderen". Dat het klooster nog in 1960 zo grondig is opgeknapt verklaart zuster Bemadette uit de onverwachte afname van het aantal roepingen. Bovendien is volgens haar niet voorzien dat de structuur van de kinderbescherming in Nederland op zo korte termijn zo drastisch zou veranderen. De krakers doen Inmid dels pogingen om de gas-, water en electriclteitsleidingen weer aan te sluiten op het net. Dat het in ieder geval voor lopig nog behelpen blijft, in het labyrinth van gangen, zaden en kamers neemt men voor lief. Collegium M. Het Leidse Studentenkoor en Or kest .Collegium Musicum" zal onder leiding van André Kaart op vrijdag 17 mei een concert geven in de Lutherse kerk aan de Hooglandskerkgracht. De aanvang van het concert is 20.15 uur. Uitgevoerd zullen worden het Tripelconcert voor fluit, viool en clavecimbel, met orkest, van J.S.Bach; Het Glo ria voor koor en orkest van A.Vivaldi en de Litanies h la Vierge Noire voor koor en or kest van F.Poulenc. Als solisten zullen hun medewerking verle nen Margriet Wortelboer, fluit, Willem Bijleveld, viool. Marian ne v.Leeuwen, clavecimbel, Thea v.Bochove, sopraan. Els Loopstra, sopraan, Caecilia de Marez Oyens, sopraan en Caro lyn Watk'nson. alt. Het orgel wordt bespeeld door Jan Willem v.d.Jagt. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Politierijm Geuniformde grappenmakers, onze LEIDSE POLITIEïAGEN- TEN. Je zou het niet denken, als je ze op straat ijverig bezig ziet met het uitschrijven van bonnen aan quasi-argeloze ver- keerszendaars. maar achter de angstaanh jagend glimmendp knepen schuilt in enkele g-vai- len een menseliik hart. Cok hij de heren redacteuren van het korpsblad is dat het geval.Hier van getuigt de volgende lime rick, die wij u niet wilde ont- onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. Ö1710-22244 tst. 16 ai m -1 i -n kerksraat, Oosterstraa, van sangria rustig en in de juiste Speyckstraat, Kortenuer straat. sjeer kan napraten. Aanvang Tasmanstraat, Overrijn. 20.15 u. Leden van de jubilerende studentenroeivereniging „Njord" in de periode 22 tot 26 mei vieren zij hun 100-jarige bestaan konden zich gisteren op Leidse wateren vast voorbereiden op de grote roeiwed- striden. die in Alphen aan den Rijn gehouden worden. Hoezeer dit jaarlijkse gebeuren nu door het lustrum in de belangstelling staat, getuigt wel uit het feit dat het wedstrijdterrein uitgebreid zal worden met een tribune, een erevlct. een receptietent en een enorme kermis. De wedstrijden zullen op 26 mei worden bij ?ivoend wij schreven dit reeds dour prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vt.in en. Op de foto een aantal Njord-boten up de Stille Rijn ter hoogte van de Waag. rigens. houden: ..Een schone maagd uit ervan. Wij lezen het graag ove- Trinidad, zat zo maari n haar blote gat. Niet voor de show, maar meer, omdat er een kwal in haar bikini zat". Moppentapper kan men ook in het bureau aan de Zonneveld Bewoners van de volgende stra- straat; het korpsblad barst." ten, lanen kades en pleinen Grof vuil kunnen hun grove vuil morgen, donderdag 16 mei, gebundeld aan de stoeprand zetten: Zijlsin- gel, Rijnkade. Oostdwarsstraat. Munnikenstraat, van Galen straat, Waardsraat, Herman straat, Trompstraat, de Ruyter- straat, Evertsenstraat, Heems- Alsmede de bewoners aan het Galgewater, Noordeinde en plein, Rembrandstraat, Oude Varkenmarkt, Sliksteeg, Groen- hazcngracht. Rijn- en Schieka- de, Witte Singel, Groenhoven- straat, Witte Rozenstraat. Jus tus Carlehuis, Jan van Goyen- kade. Geerrit Doustraat, Vree- wllkstraat, Hugo de Grootstraat en de Bilderdijkstraat. Spaans toneel Vorig jaar voerden een aantal studenten van de vakgroep Spaans in het LAK-thealer het toneelstuk „La voz de los venei- dos" op en het succes was der- male groot, dat men besloot ook dit jaar weer een uitvoering op stapel te zetten. Als gevolg daarvan zullen de studenten, aangevuld met enkele Spaans sprekende gewone mensen" op 16 en 23 mei onder regie van Juan Carlos Tajes een drietal eenakters ten tonele brengen van de Argentijnse schrijver Osvaldo Dragun. De voorstellin gen zijn natuurlijk in het Spaans, maar in het program ma zal een uitgebreide toelich ting in het Nederlands worden opgenomen, zodat ook degenen die geen Spaans spreken de voorstelling kunnen volgen. Na afloop wordt er in de foyer van het L AK-theater een tertulia georganiseerd, zodat men onder het genot van een glaasje echte Meer hu rgf eest De bewoners van de wijk Meer burg gaan zaterdag a.s. voor het vierde achtereenvolgende jaar een uitgebreid wijk/eest vieren. Dit /eest is in de wijk zo langzamerhand al een begrip geworden. De bedoeling hier van is om de wijkbewoners met elkaar in contact te brengen. Dat contact zou er al lang ge weest zijn indien de Stichting Wijkcentrum Meerburg over een wijk gebouw kon beschikken. Nu moet men zich beperken tot „buiten-activiteiten". Op het programma voor zaterdag 18 mei staan onder meer feihder- optochten, voorafgegaan door het muziekkorps Concordia, een poppenkastvoorstelling in de Zaunslraat. rondgang door de wijk van de drumband ,.Pau- lus" met majorettes uit de Ju- welenwijk en touwtrekken door volwassenen in de Wiericke- straat. Om half een wordt een grootse jancy-jair geopend met een pingpongballentent, een schiettent, grabbelton, draaipij len. dubbeltjes gooien, hallons blazen, e.-n envelnppenstand en, uiteraard, het rad van avon tuur.Gastronomische voorzienin gen zijn cr In de vorm van een snoep-, ijs- en oliebollentent. In dien ook het weer meewerkt, belooft het een zeer plezierige dag te worden zowel voor de jeugd als voor v <n.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3