ÊeUlóc Qowva/nt Geweld keren met Verzet in Mozambique VERSLAGENHEID IN NIJMEGEN 55 Naaldwijkse chauffeurs in staking voor c.a.o.-loon Scheldwoorden van Nixon aan adres van Joden Weer moorden in Mozambique MINISTER: Junta biedt vrijheidsstrijders 'omarming' aan 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. 7, Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal ƒ30,66; Jaar 119,05 - Losse nummers: 40 cenL 65e JAARGANG No. 19810 MAANDAG IS MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Mouskouri Ned. I: Nana Mouskouri ontvangt de Angels of Korea en Scott Walker en zingt zelf ook, om 20.21 uur. Ned. II zendt de tweede „Helen" uit om 20.21 uur, gevolgd door Televizier (21.10 uur) met anti semitisme in Oostenrijk. ZONNIGE PERIODEN. In de avond en nacht hier en daar een bui, morgen overdag zonnige perioden. Overwegend matige zuidelijke wond. Min. temp. omstreeks 10 graden, maxima morgen 15 graden aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. Schev.: hoogw. 8.11 en 20.44, laagw. 3.39 en 16.07. Vp AMSTERDAM De hoop In de Nijmeegse harten leefde gisteren op door een drama tisch misverstand. Via de duizenden mee gesleepte transistorradio's verspreidde zich de mare als zou Henk Wery in Breda Feyenoord op 1-1 hebben gebracht. Dan zou NEC immers door een beter doelsaldo zich gered hebben voor de ere-divlsie. De Nijmeegse jeugd was door het dolle heen. ZSj trok juichend het stadion door en het fanfarekorps St. Anneke hief triomfantelijk het clublied van NEC aan. Toen de man aan het scorebord zijn plicht daoht te doen kwam de grote desillusie. De omroeper van het Goffertstadion moest melding maken van een misverstand. Wery had niet het doel maar het zrijnet getroffen. De verslagenheid van héél NEC was groter dan ooit. Sporttribune bevat verder vele hoogtepunten: FC Groningen weet niet hoe het verder moet Feyenoord betaalt miljoen voor Kreuz Atleet Kalf heeft prima toekomst ZLC en VNL gepromoveerd VTL mag blijven. Zakkenroller betrapt op Leidtee markt ?rii|. ,EIDEN De Leidse politie heeft zaterdag een 37-jarige Ma rokkaan aangehouden, die ervan verdacht wordt verscheidene portemonnees te hebben gerold De Marokkaan opereerde vooral tijdens de drukke marktdagen. werd zaterdag door een vrouw, waarvan hij juist de por temonnee met ongeveer 125 gul den gerold had, betrapt. In do loop der avond kwamen op het bureau van politie nog drie mel dingen van gerolde portemon nees binnen. Onderzocht wordt, of de man, die geen Nederlands spreekt en niet in het bezit is von papieren, dit op zijn gewe ten heeft. Aardbeving treft Skoplje S. Karrw JLGRADO (Rtr) - Duizenden Schiep mensen zijn gisteravond in pa niek uit hun huizen gevluoht toen id Skoplje, in het zuiden Joegoslavië, door een ^.krachtige aardbeving werd ge troffen. De aangerichte schade is groot. Er vielen geen slacht offers. ilje, de hoofdstad van de Joe goslavische republiek Macedo nië, werd in 1963 door een aard beving bijna totaal verwoest. Meer dan 1000 mensen kwam om het leven en 4000 raakten gewond. et zuidwesten van de Chinese Volksrepubliek is eveneens door een krachtige aardbeving ge- m troffen. Volgens radio Peking zijn er mensenlevens te betreu ren en Is èr aanzienlijke schade aangericht. „Groeten van J Aage M." (Van e onzer verslaggevers) °EN HAAG - Meesterkraker Aage M. heeft zaterdag vla de radio de vriendelijke groeten [ebracht aan directie en meel van de gevangenis in Leewarden, waaruit hij drie y*eken geleden ontsnapte. In het IVara-radioprogramma „In de I W]*>«ie haan" zei hij: „Ik heb beetje ortt- LOURENCO MARQUES (UPI/AP) Ernstige incidenten hebben zich gister middag in Belra, de tweede stad van Mozambique voorgedaan, toen duizen den blanken een bijeenkomst verstoor den van Gumo, een nieuwe politieke groepering van overwegend kleurlin gen, waarvan ongeveer 15000 mensen lid zijn. De blanken omringden daarna het huis van de gouverneur van Belra, waar de Portugese stafchef generaal Francisco da Costa verbleef, riepen om wapens en schreeuwden „Weg met de Frellmo', de verzetsbeweging van Afrikanen in Mozambique. De duizen den woedende blanken protesteerden tegen de „broederlijke omarming" die Da Costa aan het Frelimo had gedaan om In de garnizoensstad Nampula zijn hoofdkwartier als politieke partij te vestigen en de strijd te staken. De guerrilla-beweging zou volledige vrij heid van meningsuiting krijgen en zou toestemming hebben haar doelstellin gen te publiceren, zolang er geen ge weld aan te pas kwam. Generaal Da Costa zei zaterdag o.m.: „Wij vragen van het Frelimo geen mi litaire overgave maar hopen slechts dat de vrijheidsstrijders een eerlijke houding zullen aannemen, zoals wij". Hij herhaalde zijn waarschuwing dat, als het Frelimo het vredesaanbod niet accepteert, Portugal vastbesloten is te vechten en te winnen zodat het volk van Mozambique een geëmancipeerd volk kan zijn. Inmiddels heeft de junta in Lissabon aangekondigd een onderzoek in te stel len naar aanleiding van de beschuldi gingen van vijf Nederlandse missiona rissen over nieuwe massamoorden in Mozambique. Een woordvoerder van Vandaag valt beslissing over echtscheiding ROME (UPI) Vandaag j is het lot van de Italiaanse echtscheidingswet beslist. I Het referendum over in- I trekking of handhaving van de drie jaar oude wet die echtscheiding in Italië toe staat, is vanmorgen hervat. De eerste uitslagen werden ongeveer een uur na het sluiten van de stembureaus te 14.00 uur verwacht. Politici en functionarissen van het Vatlcaan hebben als hun mening te kennen gegeven, dat een zege van de voorstanders van echtscheiding nagenoeg een einde zou maken aan de invloed van de Kerk in het Italiaanse politieke leven. Mochten de te genstanders van de echtschei dingswet de meerderheid beha- AMSTERDAM (ANP) „We staan voor een nieuwe vorm van geweld, die gericht is op vernietiging. Naar mijn me ning kunnen we er niet mee volstaan de oorzaken van de criminaliteit op te sporen. Terwiile van de samenleving zullen we het geweld met geweld moeten keren". Dit zei zaterdag minister W. F. de Gaay Fortman van Binnen landse zaken bij de opening van een CDA-congres in Amster dam, gewijd aan de problema tiek van de grote steden. Vol gens de minister is de belang rijkste consequentie van de nieuwe vorm van geweld, «fat de opleiding van de politie mensen en de Marechaussee moet veranderen. „We zijn er in Nederland niet aan gewend, dat zij blootgesteld kunnen wor den aan vernietiging", aldus do minister. Klacht Consumentenbond gedeeltelijk gegrond DEN HAAG (ANP) Dc klacht, die de Consumentenbond on langs Indiende bij de Commissie tot Handhaving van de Neder landse code voor het Reclame wezen tegen een advertentie van „de Nederlanden van 1870" Is gedeeltelijk gegrond ver klaard. De Commissie vond, dat de Con sumentenbond ongelijk had in de interpretatie van een zinsne de uit de nota van minister Lubbers van Economische Za ken met betrekking tot het door geven van rentewinst aan polis houders. Volgens de Consumen tenbond was de strekking, dat de polishouders van individuele contracten ie weinig van de rentewinst kregen. Volgens de „Nederlanden" ging het juist om de onduidelijkheid van de wijze waarop. De Commissie is van mening, dat de minister dat laatste bedoelde. Volgens de advertentie wordt 80% van de rentewinst gereserveerd voor de polishouders. In werke lijkheid is het 80% van het ver schil In de rente op staatslenin gen en de rekenrente, die aan verzekerde ten goede komt. Deze onduidelijkheid was de 2e klacht van de Consumentenbond tegen de advertentie, die door de Commissie wel ongegrond geacht werd, de junta deelde mee dat de verant woordelijken zullen worden gestraft als de beschuldigingen waar blijken te zijn. Volgens het Portugese dagblad Diarlo Popular zal generaal De Spinola woens dag president worden, donderdag wordt een voorlopige regering be noemd met als premier de advocaat Adelino da Palma Carlos. len, dan betekent dat het einde van de coalitieregering Rumor, en een enorme politieke chaos ln het land. NEW YORK (UPI/AP) De New York Times heeft uit goede bron vernomen dat president Nixon onheuse opmerkingen pleegt te ma ken aan het adres van joden en van Amerikanen van bijvoorbeeld Ierse of Italiaanse afkomst. Die opmerkingen zijn alle weggelaten in de tekstweergave van de geluidsbanden. Negers zouden volgens de Times aan Nixons geïrriteerdheid zijn ontkomen. Nixon zou bij verschillende gelegenheden gesproken hebben over „Joodjes" en ,jodentroep' als het ging om een onderzoek van de effectencommis sie. Rechter Sirica, van Ltaliaanse afkomst, was een ,wop' en Patric Gray, voormalig hoofd van de FBI en van Ierse afkomst noemde hij ,Mick-met de stierennek". Het weekblad Time-magzine schrijft dat de meeste Amerikanen thans willen dat Nixon als president aftreedt of wordt aangeklaagd: 53 pet. Slechts 38 pet wii dat hij in functie blijft. Deze bevindingen zijn gebaseerd op een telefonische enquete door het hele land. Toch is Nixon zaterdag in Stillwater in Oklahoma enthousiast begroet door 2500 afgestudeerden van de universiteit van Oklahoma. Nixon reageerde met: ,Dat doet mijn hart goed'. toch ook recht op e «panning." nog voortvluchtige M. gaf toe .dat hij wel straf verdiend had. maar niet zo veel als hij vorig Jaar gekregen heeft. „Bij de verhoren en voor de rechtbank •jeb ik nooit namen genoemd en dat nemen ze mijj kwalijk." Ver der zei hij nooit geweld te zal en gebruiken. „Daar ben ik he lemaal de jongen niet naar. Als ft In de val zit geef ik me over. Maar natuurlijk doe Ik wel alle moeite om er tussen uit te ko- In zijn kat-en-muls-spel met de politie zag hij duidelijk stuk „sportiviteit". Over rijn specialiteit, de thermische „Die dingen kosten nor- maal een gulden of twaalf. ®aar Ik heb ze nooit gekocht, ft heb eens een stukje bij TNO (aten onderzoeken en toen wist |ft precies wat er in zat." 'rouw overleden na ongeval Oorschoten - De 52-jarigt mevrouw B. Duivenvoorde-Dis- «eldorp uit Voorschoten is zater dag overleden aan de gevolgen Van een ongeval dat donderdag Plaatsgreep. De vrouw stak toen NAALDWIJK De veertig chauffeurs van met haar fiets de Schoolstraat het transportbedrijf Gebr. Van den Bos in over waarbij zij geraakt werdNaaldwijk zijn gisteravond in staking ge- door een NZH-bus die door het gaan. Met hun staking willen zij een uitbeta- rodo licht, dat de oversteek-1 ling van het c.a.o.-loon en een gunstiger re- Plaats beschermt reed. Me-geling van het aantal werkuren afdwingen. leder ri« .'«rvnorchonden van NW. NKV en CNV Koningin Juliana bezocht afgelo pen zaterdag tijdens haar staatsbezoek aan Tunes'ië de wereldberoemde moskee in Sousse. Bij het verlaten van het heilige huis hielp een Tunesische funktionaris de koningin weer in haar schoenen. Van den Bos betaalt tot nu toe, zoals nog vele transportbedrijven, zwarte lonen uit. Do directie heeft volgens de chauffeurs op 1 no vember 1973 zwart op wit uitbetaling van het c.a.o.-loon toegezegd, maar daar is nog niets van -gekomen. De chauffeurs maken regel matig werkweken van 100 uur: het komt vol- werkt wordt. De chauffeurs eisen nu een werkweek van 70 uur. Op een vergadering gisteravond, waar alle chauffeurs present waren en ook vakbondsvertegenwoordigers, werd spontaan tot een staking besloten. Vandaag werd er onderhandeld tussen perso- naai. honden en directie. De directie wilde TWEE DODEN BIJ RUZIE IN CAFÉ ROOSENDAAL (ANP) Twee mannen nit Roo sendaal zijn gistermiddag aan de verwondingen dié zij bij een steekpartij in een café hebben opgelopen overleden. Drie broers kregen om nog onbekende redenen ru zie met de 55-jarige stadgenoot P. v.d. B. Eén van de broers werd door V. d. B. zodanig met een mes bewerkt, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Zelf raakte de dader zo erg gewond dat hij korte tijd later in een ziekenhuis overleed. De politie heeft de andere twee broers, 62 en 46 jaar, gearresteerd. Naam sherry beschermd DEN HAAG (ANP) De Recla. mecodccommlssie heeft in een algemene aanbeveling verboden de naam sherry te gebruiken voor wijn die niet afkomstig is uit het Spaanse sherrygebled, dat wordt begrensd door de plaatsen Jerez de la Frontera, Fanlucar de Barrameda en Puerto de Santa Maria. Steeds vaker wordt wijn uit ande re gebieden met de naam sher ry aangeduid. Dat is echter ver boden en voor de commissie een aanleiding om de reclame bureaus, adverteerders en me dia aan te bevelen bij dergelijke reclame-uitingen er op toe te zien dat niet ten onrechte de in druk wordt gewekt dat de aan geboden drank sherry is. WOLFSBURG (AP) - Volkswagen heeft zijn prijzen in West-Duits- land met zes procent verhoogd, dit in verband met de gestegen produktiekosten. Het goedkoop ste model van do volkswagen, de VW 1200, kost nu 6395 mark. NSU heeft aangekondigd de prij zen van de Audi 100 en 80 met 5.1 procent te zullen verhogen. In Berlijn heeft het federale kartel bureau Juridische stappen tegen Volkswagen ondernomen omdat het concern misbruik zou maken van rfe mpcht die het dn Nieuwe onthullingen Hilversum (ANP) De Italiaan- Hastings een jaar geleden over se witte pater Bertulli heeft het bloedbad in Wiriyamu be- vanmorgen in „Dingen van de kendmaakte, aldus pater Be£ dag", de actualiteitenrubriek tulli. van de VARA-radio, nieuwe „De Portugezen gingen op een onthullingen gedaan over mas- vreselijke manier tekeer", samoorden in de Portugese ko lonie Mozambique. Pater Ber tulli heeft zelf 23 jaar in Mo zambique gezeten, maar heeft zich teruggetrokken. Hij coör dineert nu alle informatie die pater Bertulli. „Als ze dac-hten dat er in een bepaald gebied Guerillastrijders waren dan werd de hele bevolking van dat gebied systematisch uitge moord". Volgens pater Bertulli heeft er in bique al jaren op de Jtoogte de jaren 1967—1968 in het van de slachtpartijen.Pater plaatsje Oenango in het noor- Bertulli zegt de nuntius per den van Mozambique een vre- soonlljk op de hoogte te hebben selijk bloedbad plaatsgevonden. gehouden. Pater Bertulli kon niet precies Tenslotte verklaarde de patér dat zeggen hoeveel mensen daarbij hÜ binnenkort,, met een boek om het leven zijn gekomen. jiitkomt over Mozambique. Maar in ieder geval ligt het waarin de Katholieke Kerk en aantal slachtoffers hoger dan de staat Portugal worden ver- hijvoorbeeld de Engelse pater oordeeld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1