In thuiswedstrijd reed Bert Pronk naar provinciaal kampioenschap Ronde van Zwitserland voor Joop Zoetemelk HOCKEY-ELFTAL in Enith Brigitha verbaasde periode van opbouw" Van der Smissen faalde in finale om bandstoottitel Crockett: Record op 100 yards SCHEVENINGEN Waar vele rj-j, iL;) j ujm concurrenten de laatste tijd niet in zijn geslaagd, gelukte een on betekenend lijkend groepje. Bert Pronk, begenadigd wieier- w - gen het bed te hebben gehou^ den, klom hij weer op de fiets. Een lanê lint wordt getrokken langs een boulevard met een handje vol toeschouwers. En ook de 110 kilometers die de winning van meer dan een Scheveningen niet meer is. amateurs zaterdag op het straatlengte voorsprong. En dat is jammer, want de magis- tweeënhalve kilometer lange trale zege van Pronk had de parkoers moesten moesten af- Het werd toch nog een hoogtepunt getuigenis verdiend van een leggen konden Pronk niet bre- op vlaggetjesdag 1974. Het enige groter publiek. Want Pronk was ken. Physiek en psychisch werd waarschijnlijk, want ook tijdens niet alleen de overwinnaar van hij tijdens de koers gehard en deze koers kwam onomstotelijk de ruim 100 amateurs, maar hij onderstreepte dat met een over- vast te staan dat Scheveningen, was van hen ook ongetwijfeld GENEVE De Nederlandse vedette Joop Zoetemelk heeft zijn derde overwinning behaald in een uit etappes samengestelde ronde. Na Parijs-Nice en de Catalaanse week legde Zoetemelk gisteren beslag op de eerste prijs in de Ronde van Zwitserland. Het was de tweede Nederlandse overwinning in Zwitserland. De eerste was in 1952 toen Wout Wagtmans in Helvetia met de eerste prijs ging strijken. Zaterdag veroverde Zoetemelk de eerste plaats door een zege in de vierde etappe, waarin hij 4.38 min. eerder over de eind streep ging dan de tweede, de Italiaan Panizza, die daarvoor de leiding had gehad. Met een voorsprong van 3.21 min. in het algemeen klassement be gon onze landgenoot gisteren aan de laatste etappe. Hij ver keerde in een dergelijke goede vorm dat niemand hem meer kon Ibedreiigen. Voor Nederland •werd het succes gecompleteerd daar Fedor Den Hertog, die zich naar een derde plaats reed. De Frisolrijder heeft zich in deze vijf etappes tellende koers steeds voorin laten zien. De ploeg van Zoetemelk (Gan Mercier) boek te in het eindklassement een flink succes. Naast de eerste plaats legde Poulidor beslag op de vijfde en Gemie Kneteman op de elfde plaats. SAN SEBASTIAN José Fuente is gisteren winnaar geworden van de Ronde van Spanje. We liswaar verloor hij zaterdag op zijn concurrenten Lasa, Augus- tinho en Ocana enkele seconden, MADRID - Het Nederlandse hockeyelftal heeft het toernooi om de Eu ropese beker zaterdag afgesloten met de derde plaats en een revan che op zichzelf voor de onvoldoende prestatie van de dag tevoren tegen Spanje waardoor de deur naar de finale In het slot viel. Met Weliswaar dezelfde ploeg maar nu spelend volgens het "orthodoxe" concept van vietvtwee-vier werd Engeland in de strijd om de derde en vierde plaats kansloos verslagen met 4—1. Toch dus een winnend afscheid voor recordinternational Frans Spits (120) die evenals Thijs Kaanders, Paul Litjens, Coen Kranenberg en Bart Taminiau met dit toernooi zijn interlandcarrière heeft afgeslo ten. Het Nederlands elftal met Ties Kruize als de grote uitblinker, i beheerste de strijd volkomen. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Ties Kruize, Lee- r. fers, Litjens en Ron Steens. Spanje werd de tweede Europese bekerhouder na de zege van 1—0 op West-Duitsland en zette daarmee een traditie van de laatste grote „.toernooien voort, dat het organiserende land als overwinnaar het strijdperk verlaat. Bekerhouder West-Duitsland moest buigen voor de grote onverzettelijkheid en stokvastheid van de Spanjaarden. Het beslissende doelpunt werd in de 13e minuut van de tweede helft ge- scoord door Juan Amat, uit een strafcomer. Het vroegere Nederlandse C-elftal, nu spelend als Jong Oranje, heeft zaterdag in Amstelveen met 32 gewonnen van de Westduitse jeugdploeg. Nederland had bij rust een voorsprong van 1—0. In Venlo is zaterdag en zondag een drielandenjeugdtoernooi gehouden, waaraan meisjes en jongens tot 18 jaar uit Nederland, West-Duits- land er. België meededen. Bij de meisjes won Nederland, bij de jon gens deelden Nederland en West-Duitsland de eerste plaats. maar de achterstand van Lasa bedroeg toch nog anderhalve minuut. Op de laatste dag verspeelde Fuente zijn eerste plaats niet, wel Lasa die zijn tweede plaats aan Augustmho moest afstaan en zelf genoegen moest nemen met de derde plaats in de eind rangschikking. Gerben Kar stens die gisteren tijdens het eerste deel van de laatste etap pe nog beslag legde op de twee de plaats werd in de afsluitende tijdrit 50ste met een achterstand van 7 minuten op winnaar de Portugees Augustinho. DUINKERKEN De Belg Wal ter Godefroot heeft gisteren in Duinkerken de vierdaagse van Duinkerken gewonnen. In de laatste etappe, een parcours rond de stad, eindigde hij op de negende plaats. De zege ging naar de Fransman José Ca- tieau, die de 214 kilometer af legde in 5 uur, 39 minuten en 58 seconden. De Belg Walter PlanCiCaert werd tweede en zijn landgenoot Freddy Maertens eindigde als derde. WARSCHAU - De Oostduitser Die ter Gonschorek heeft de vijfde etappe van de amateur-wieler ronde Warschau-Berlijn-Praag, een tijdrit over 48 kiflometer van M'iedzyrzecz naar Gorzow, ge wonnen in 1 uur, 4 minuten en 32 seconden. Tweede werd de Fin Parry Hannus en derde de Pool Taöeusz Mytnik, die de lei ding heeft in de algemene rang schikking. de aller strijdiustigste. Al na 12 ronden (van de 44) ma nifesteerde hij zich als koplo per, dat was nadat Rudie Lie- bregts en Gerrie St. Nicolaas enkele ronden een kleine voor sprong hadden gehad Ook Mar cel van Leeuwen uit 's-Graven- zande sterk op de voorgrond rijdend en Van Montfoort uit Nieuwkoop probeerden weg te komen, maar het was nog veel te vroeg in de koers. Er ont stonden regelmatig wat kleine kopgroepjes, en steeds als het dreigend dreigde te worden zat Pronk erbij. Met nog 19 ronden te gaan sprongen Kettenis en Pronk weg. Kettends was duide lijk te zwak voor Pronk, hij wei gerde regelmatig kopwerk. En omdat gedeeld vuur kwalijk brandt, was deze uitloppoging ge doemd tot mislukken. „Hij nam geen meter", zei Pronk na afloop, je gaat toch niet denken dat ik hem naar de finish ga bren gen?" Venijig Er zat nog een venijnig klimmetje in de ronde. Dat was ter hoogte van de vuurtoren waar de ren ners de Zeekant verlieten. Hier gebeurde soms wel het een en ander. Onder andere met Mar cel van Leeuwen en Marcel Re- horst. Van Leeuwen gaf Rehorst een stomp nadat deze hem in het gezicht had gespuugd. Re- horst: „Van Leeuwen wilde een paar maal niet overnemen en toen heb ik gespuugd." Dat nam vader Van Leeuwen niet. Nadat hij eerst op de bou levard uiterst gevaarlijk voor aanstormende renners onder wie Rehorst met armen had sta. i zwaaien, stapte hij met opgestoken zeil naar de jurywa gen om zijn beklag te doen. Rehorst werd door de jury ver maand en stapte enkele ronden later totaal gedemoraliseerd af. De tranen stonden hem nader dan het lachen. „Laten we zeg gen dat de vorm er wel is maar de wil niet", aldus Rehorst, die het incident niet als motief van zijn afstappen wilde zien. Aller lei persoonlijke moeilijkheden hebben Rehorst. in wie velen na zijn triomfale nieuwelingentijd een vedette zagen, mentaal on dermijnd. Hij kan moeilijk aan de slag komen en het uitblijven van successen is in huiselijke sfeer moeilijk te verwerken. „Het is misschien beter als ik een jaar stop", zei de teleurge stelde Hagenaar. Intussen hadden achttien man zich aan de leiding gewaagd met in hun midden de slimme vos' Pronk. „Ik ben een man die regelmatig wil aanvallen, zelf de koers maken. Aan alleen controleren heb ik een hekel." En Pronk onderstreepte deze uit roep toen hij met nog vijf ron den te gaan met Rob Kroep uit Rotterdam wegsprong. De voor sprong groeide en allengs werd duidelijk dat hier de winnaar bezig was. Achter het leidende trio vochten Versluis uit Ameide en Klomp uit Groot Ammers om bij te ko men, maar dat was tevergeefs, want Pronk ging steeds harder fietsen. Kroep werd gelost („Ik zag dat hij helemaal stuk zat en toen loste ik hem op de klim", aldus Pronk) en toen stoof de Scheveninger alleen op de laat ste ronde in om tenslotte met een voorsprong van 46 seconden te finishen. De arme Kroep werd nog door Versluis en Klomp voorbijgestreefd. Zij wa ren allang aan de finish om te worden gehuldigd, het wachten was op Pronk, die even op zich liet wachten, omdat hij voor de huldiging eerst de trui van zijn sponsor wilde aantrekken. BART HOOGDUIN Bert Pronk, de magistrale Kampioen van Zuid-Holland. Van onze sportredactie HENGELO Enith Brigitha, deze zomer de voor naamste troef tijdens de Europese kampioenschap pen te Wenen, heeft het vertrouwen dat Bert Sit ters heeft uitgesproken („Ik verwacht straks een stuk of tien Nederlandse médailles"), alleen maar versterkt. De Amsterdamse zwemster bevestigde in het Twentebad te Hengelo dat ze terecht mag worden gezien als een van de weinige toppers die In Oostenrijk de hegemonie van Oost-Duitsland kunnen doorbreken. In de eerste interland in een buitenbad van dit seizoen, tegen Canada, heerste Enith Brigitha op alle nummers waarin ze ver scheen, met een opvallend gemak. Zaterdag bewees Enith Brigitha met een fraai Ne derlands record op de 200 meter vrije slag (2.06.83), dat ze al vroeg in het seizoen in grote vorm steekt. In het slotnummer, de 4 x 100 m. vrije slag bracht ze de Nederlandse ploeg winnend aan de finish door de laatste 100 meter in 58.66 af taties van Enith Brigitha als een welkome toegift op d£ fraaie zege die Nederland op Canada boekte. Evenals Cianne Heymans met een adspirantenre- cord op de 200 meter vlinderslag (2.24.86) verraste. Na de eerste dag al met een kleine voorsprong (39-35 te hebben afgesloten, was de Nederlandse formatie (zonder de geblesseerde José Damen) op de tweede dag superieur hetgeen uitmondde in winst op de totaalbalans: 81-67. Bert Sitters: „Enith heeft het verschrikkelijk goed gedaan. Ze zette meteen maar even de op vijf na beste wereldtijd neer en dat in het begin van het seizoen. We zitten nu in een periode van opbouw". Bij deh ren die tegen Italië aantraden, liggen de zaken heel wat minder gunstig. De Italianen had den totaal geen moeite met het zonder Karim Res- sang opererende Oranje dat een fikse afstraffing kreeg toegediend: 67-89. België heeft dit weekeinde in Mol de zwemwed strijd tegen Nederland b gewonnen met 163 tegen DOORNIK Het is Christ van der Smissen niet gelukt een eind te maken aan de al twintig jaar durende Belgische heerschappij in het bandstoten. In de finale van het wereldkampioenschap in Doornik werd de negentienjarige Brabander, die met een punt voorsprong de laatste ronde was Ingegaan, kansloos verslagen door de negenen twintigjarige Ludo Dielis, de nieuwe heerser op de wereldtroon. Dielis, die met een eindgemiddel de van 16.16 de onttroonde Ray mond Ceulemans ook het we reldrecord (was 14.18) ontnam, was wat harder dan de Braban der en won de eindstrijd in 18 beurten: 200-115. Wolsink eerste in 500 cc-cross WYCHEN Gerrit Wolsink heeft op circuit De Smelenberg de tweede kampioenswedstrijd mo torcross 500 cc gewonnen. De tweede plaats werd bezet door Frans Sigmans door een betere tijd dan Toon Karsmakers die I met 103 punten eerste in het al- gemeen klassement bleef. Gert Demoed was op circuit Het Kooibosveld de grote winnaar van de derde wedstrijd om het kampioenschap in de 125 cc- klasse. Jan van de Brom werd gelukkige tweede. In het alge meen klassement staat Demoed eerste op ruimte afstand gevolg door Poorte. Nico Maarsen won de 250 cc-seniorencross in Emmens. Toch was Christ van der Smissen lang niet ontevreden. Nog nooit in de geschiedenis van de bil jarten j had een zo jeugdige knaap in een internationaal toernooi zo hoog kunnen reiken. En dat de zilveren medaille van de Nederlander geen uitschieter was, bewees zijn drietal nieuwe Nederlandse records: een hoog ste serie van 118 (was 117), een beste partij met een gemiddelde van 2.22 (was 20.00) en een eindgemiddelde van 10.35 (was 9.34). Als eerste Nederlander had Van der Smissen de grens van tien doorbroken. De kenners waren verbijsterd. „Wat moet deze knaap wel over tien jaar spelen als hij zo oud is als Dielis nu", zei oud-wereld kampioen René Vingerhoedt. E'ndstand: 1. Ludo Dielis (Bel.) 12 pnt. 120 h.s. 16.16 alg. 2. Christ van der Smissen (Ned.) 11 - 118 - 10.35; 3. Raymond Ceulemans (Bel.) 10 - 75 - 13.25; 4. Francis Connesson (Fra.) 9 - 60 - 9.71; 5. Nubuaki Kobayashi (Jap.) 6 - 35 - 7.67; 6. Gunther Siebert (W.dld) 6 - 59 - 7.22; 7. Oswaldo Berardi (Arg.) 2 - 30 4.74; 8. Heinrich Weingarter Oost.) 0 - 42 - 5.44. KNOXVILLE Ivor/ Crockètt. (VS) heeft zaterdag in Knoxvil- le (Tennesseèe het wereldrecord op de 100 yards verb eterd en gebracht op 9.0 seconden. Het oude record stond met 9.1 sec. op naam van zeven lopers, van wie Bob Hayes (VS) op 21 juni 1963 als eerste 9.1 liep. De Amerikaan evenaarde die pres tatie later nog twee maal. De andere wereldrecordhouders wa ren: Harry Jerome (Can), Jim Hines, Charlie Greene, John Carlos, Willie McGee en Steve Williams (allen VS). Drie winnaars sele(tiezeilen MEDEMBLIK Het eerste deel van de selectiewedstrijden in de Olympische klassen (470, Finn en f.d.) leverde dit weekeinde drie winnaars op. Fred Imhoff kwam als eerste in drie wed strijden door de finish. Peter Vollebregt won in zijn finnjoll twee keer en de Westduitser Hübner. Europees kampioen in de 470-klasse, won twee van de j drie wedstrijden. I De belangrijkste uitëfögéh 'zifri: I 470-klasse: 1 Hütó (WD) 1-6-1 11,7 pnt., 2. Van Pagee 2-3-3, lei 14,4 pnt. [-Finnjoll: 1.Péter VoJlebrcgt I 3 pnt., 2. Boon 8-£3,"*19,7 pnt. Flying Dutchman: 1. Imhoff 1-1-1, F*P5pnt, 2. -BwmmT—Süi-3, 14,4 Wat een spannende com petitie sinds vele jaren was, heeft een anti-climax ais slot gekregen. Aan de ene kant is het begrijpe lijk dat voor sommige ploegen de gespannen boog eensklaps is verslapt omdat de beslissing aan de top was gevallen, aan de andere kant stonden er voor vier ploegen enorme belangen op het spel. Het schema vermeldde voor de laatste dag juist ont moetingen tussen teams waarvoor de inspiratie was verdwenen en ploegen die daarvan zouden kun nen profiteren. Dat is ook gebeurd en het heeft het competitieslot op onbevre digende wijze beïnvloed. Het gaat hier niet om „voorkeuren". Welke ploe gen uit de eredivisie ver dwijnen is ondergeschikt. Maar dat er geen zuivere krachtmeting meer heeft plaats gevonden, doet af breuk aan het afscheid van deze intens spannende competitie. Feyenoord speelde ongeïnteresseerd, Ajax toch al uit vorm spande zich niet boven matig in, PSV gaf FC Gro ningen alle kans en Haar lem was eenvoudig te zwak voor NEC. Dat is in feite de enige normale ont moeting geweest. In de andere drie gevallen hing het af van de mate waar op de ploegen konden pro fiteren van de desinteres se van de tegenstander, die daardoor geweld deed aan het vervullen van, zoals dat heet, de sportie ve plicht. Het is allemaal te begrijpen. Een ander punt is of het goed te keu ren is want het beïnvloed wel een zuiver verloop van de laatste fase. Mond honden Nederland levert een scheidsrechter aan het toernooi om het wereld kampioenschap, Arie van Gemert. Hij mag in elk •geval vóór het toernooi geen mond open doen. De FIFA heeft alle aangewe zen scheidsrechter een brief gezonden met de strikte opdracht geen in terviews te geven of an derzins te praten over bijv. hun verwachtingen, hun opstelling tegenover het toernooi e.d. Vrije me ningsuiting blijkt in de FIFA een „verboden vrucht" te zijn. Discipline Als het om internationale kampioenschappen gaat, worden in het nationale at- letiekwereldje altijd scherpe eisen gesteld. Ook wat de aanstaande Euro pese titelstrijd in Rome betreft. De KNAU heeft nu al 'n lijstje samengesteld met kandidaten. Daar toe behoort Geert Jansen* die er dat kan niet wor den ontkend met het oog op zijn prestaties ook thuishoort. Prestaties mo gen van hem worden ver wacht, maar ook een zeke re vorm van discipline. Voor het nationale kam pioenschap, een strijd waarin Nederlands sterk ste (alhoewel dat met de opkomst van Henk Kalf betwijfeld mag worden) marathonloper niet mag ontbreken, had hij zich twee keer aangemeld. Geert Jansen liet echter én 't organisatiecomité én de KNAU in de kou staan. Zoals hij al zo vaak had gedaan. Argumenten als Dnderlinge meningsver schillen of een andere wedstrijd, die volgens hem sterker bezet is, mo gen geen rol van betekenis spelen. Belofte maakt schuld, dat moet ook Geert Jansen beseffen. Sportwereld CIUDADELA Engeland heeft het 21e internatlonal^piafe Be nedict schaaktoernoqL geronnen na eeiv^egf, van 3.1^5,gp Ne- I derland. PARIJS *flet verjongde Neder- j> landse herenvolleybaltpgrnj-^ei dit weekeindetwee keer411,01 sets verloren van Frankrijk, j -DIJN HAAG t-r Jps Hermenscb^eft ,,iin:de eerste.competitiewedstrijd van de KNAU voldaan aan de 1 limiet voor de 5000 m., die was f^gesteld op 13.45.0. Zijn tij4 was I 13.42.6. eft Si*. Onzuiver,..

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11