1 WEER MISSIONARISSEN WEG UIT MOZAMBIQUE Nog geen akkoord over defensiebudget Geen echte fraude bij ontwikkelingshulp £eidóe Sou/temt Deense regering krijgt op valreep motie vertrouwen Boerguiba uit kritiek op Israël KIND REDDEN KOST MOEDER HET LEVEN CDU wenst waarheid over Brandt Aandeelhouders vragen bedrijven naar beleid in Zuidelijk Afrika MINISTER PRONK: RIJDAG 10 MEI 1974 LhlUSE COURANT TUNIS (ANP) President Bourgniba van Tunesië is gister- avond bij zijn toespraak tijdens het diner met koningin Juliana en prins Bernhard scherp uitgevallen tegen de houding van Is raël in de Goian-kwestie. Hij zei dat Israël op het ogenblik de weg naar de vrede opnieuw blokkeert door zijn expansie-politiek, die naar zijn oordeel de soevereiniteit en de territoriale integri teit van de Arabische landen en de rechten van het Palestijnse volk schendt. Koningin Juliana wees op de vriendschappelijke banden die Ne derland en Tunesië altijd hebben onderhouden. Zij noemde daar bij handel en zeevaart. President Bourguiba op zijn beurt herin- nerde aan de overstromingen, die zijn land in 1969 troffen en waarbij Nederlandse Rode Kruis en Leger veel hulp geboden hebben. Zowel de Franstalige als de Arabische pers in Tunesië besteden veel aandacht aan het koninklijk bezoek. De twee radiostations brachten gisterochtend uitgebreide directe reportages over de aankomst van het koninklijk paar. Vanmorgen bezocht de koningin het museum van Bardo, een van de belangrijkste archeologische musea ter wereld. Prins Bern- hard bracht een bezoek aan Bizerta ten noordwesten van Tunis. Hij legde daar een krans bij het monument van de martelaren van de strijd tegen de Fransen en bracht vervolgens een bezoek aan de haven en de marinebasis van de stad. Tijdens de rijtoer van het koninklijk paar door Tunesië kreeg koningin Juliana bloemen i den van een klein meisje. Ze kuste het kind vervolgens op beide wangen. ACHTKARSPELEN (ANP) De 27-jarige Sjoukje de Vries uit Skoalikkers (Fr.) is gisteravond om het le ven gekomen bij een po ging haar drie-jarige kind van de straat te halen voor een aanstormende vrachtwagen. Hierbij werd zij door de vracht auto gegrepen en over leed ter plaatse. Het kind werd slechts aan een handje geraakt. (Van onze correspondent) EN BOSCH - De groep van twaalf missio- arissen - tien Nederlanders en twee Portu- jezen - van de congregatie van de Heilige arten, werkzaam in het diocees Beira in lozambique, heeft het besluit genomen alle lissionaire werkzaamheden in Mozambique beëindigen. et besluit, dat al midden maart is geno men en niet is ingetrokken na de omwente ling in Portugal, is voornamelijk het gevolg van het uitblijven van een duidelijke stelling- name door de kerkelijke hiërarchie tegen ernstige schending van de rechten van de mens en misdadige acties van de plaatselij ke autoriteiten tegen de bevoking daar. In een memorandum dat deze Nederlandse missionarissen gisteren hebben uitgebracht, wordt gesproken van massamoorden en tota le onderdrukking van de bevolking. Daar naast wordt gewag gemaakt van het feit, dat het episcopaat dat uitsluitend uit Portugezen bestaat, in Mozambique geen enkel begrip heeft voor de noden van de bevolking. De paters van de Heilige Harten volgen met j hun vertrek het voorbeeld van de Witte Pa ters en nog enkele orden en congregaties uit andere landen die eveneens in Mozambique werken. krijgt, werden in dcfensiekrin- gen als „indianenverhalen" be stempeld. Het kabinet zal in ie der geval voor volgende week vrijdag de knoop doorhakken. [Van onze parlementaire redactie ,DEN HAAG —Binnen het kabi net-Den Uyl is nog geen over eenstemming bereikt over de hoogte van het defensiebudget voor de komende jaren. Het De kwestie betreft de wens van overleg dat hierover heeft minister Duisenberg, dat Defen- plaals gevonden tussen de mi- sie nog eens 500 600 miljoen nisters Duisenberg van Finan- gulden bezuinigt op de begro eien en Vredeling van Defensie. ting 1975. in aanwezigheid van de premier Minister Vredeling heeft gisteren, en de ministers Van Agt en Van zoals gemeld, een stevig woord der Stoel, heeft de standpunten dichter bij elkaar gebracht, maar zal nog een sievig num mertje touwtrekken volgen. Het bericht dat de heer Vredeling af zou treden als hij zijn zin niet je gesproken met het VVDM- hoofdbestuur na de acties van woensdag. „Met deze acties is de VVDM bezig zichzelf te ver nielen, Maar ik zal geen dag meer compensatie verlenen, geen cent meer uitbetalen. Blaf fende honden schrikken mij af. Ik zal niet voor dit soort acties wijken", aldus de minister. „In geen enkel land ter wereld be staat een militair stakingsrecht. Hiermee wordt de grens van het toelaatbare overschreden. Als de VVDM hiermee doorgaat, zullen onze wegen zich schei den." De minister vond dat er nauwelijks verzachtende om standigheden zijn om de staken de militairen niet te straffen. In de Bernhard-kazerne in Amers foort hebben 80 militairen die aan de demonstratie meededen, drie dagen licht arrest gekre gen. BONN (AFP) De Westduitse christendemocratische oppositie (CDU-CSU) zal spoedig stappen nemen met het oog op de ont hullingen van het weekblad Quick over de betrekkingen die de ex-bondskanselier Willy Brandt zou hebben gehad met een voormalige Oostduitse spionne. In een vraaggesprek met het in grote oplage in Hamburg ver schijnende blad Bild-Zeitung (Springer-concern) dat vandaag verschijnt, verklaarde Karl Car- stens, leider van de christende mocratische fractie in de 1 Bondsdag dat de oppositie „de regering zal dwingen de waar- I heid te zeggen". „Onze partij", aldus Carstens, is van plan de regering te vragen of de som van 300.000 mark "in derdaad is betaald, zo ja, door 1 Beate Klarsfeld j vrij KEULEN DPA) - D- 3S-jarlg« I nazi-achtervolgster Beate Klars feld is gisteren uit voc.rlopige hechtenis in Keulen ontslagen. I Zij was op 17 april op het terrein van het concentratiekamp in i Dachau bij Miinchen gearres- i teerd omdat zij in 1971 samen j met haar man Serge een voor- malige Gestapochef had willen j ontvoeren. Nederland is van oudsher een bloemenland. Via snel lucht transport vinden miljoenen snijbloemen jaarlijks hun weg naar alle delen van de wereld. Om dat en de bloemenpracht nog eens extra te benadrukken heeft de directie van Schip hol immense bloembedden rond het prozaïsche beton laten aanleggen. Waardoor wel een heel bijzonder Hollands plaatje ontstaat. (Van r verslaggevers) DEN HAAG Leden van de stichting werkgroep Kairos en van .Betaalde Antwoord" heb ben deze week uitvoering gege ven aan hun voornemen actie te gaan voeren op aandeelhouders vergaderingen van Nederlandse Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) heeft gisteren in de Tweede Ka mer ontkend dat vrijwilligers in de ontwiKkelingshulp fraude zouden hebben gepleegd en dat tientallen miljoenen guldens zouden zijn verspild. De minister antwoordde dit op vragen van de kamerleden Cop- Pes (PPR). Waalkens en De Koster (WD). Wel bevestigde h'j dat controles hadden aange toond dat slordigheden en on zorgvuldigheden in de boekhou ding van projecten waren voor gekomen. De minister zei, dat twee voormalige vrijwilligers op zijn verzoek een rapport hadden uitgebracht. Omdat daarin nog al wat opmerkingen over perso nen voorkomen, met name over vroegere directeuren van het vrijwilligerskorps, voelt de mi nister niets voer publ.katie van de vertrouwelijke notities. Wei kan de Kamer dit stuk vertrou welijk ter inzage krijgen. De minister zei dat op verschillen de wijzen controle op de uitga ven van de vrijwilligers bij ont-^. wikkelingsprojecten wordt uitge voerd. Xn drie gevallen is er een diepgaand nader onderzoek geweest. Het betrof projecten in Brazilië, Kenia en Peru. Het vermoeden van fraude werd door het onderzoek niet bevestigd. De keuze van de ontwikkelings projecten wordt zorgvuldig be keken. aldus de minister. Bin nen afzienbare tijd zal hij nade re mededelingen doen over het verdere beleid. Hij betreurde het dat onder meer in publika- ties de positie van prins Claus als voorzitter van de Stichting .Nederlandse Vrijwilligers ter discussie was gesteld. bedrijven, die In Zuid-Afrlka werken en vragen te stellen over arbeidsbeleid en investe ringen tegen de achtergrond van de apartheid. In de aandeelhoudersvergadering van Unilever was het prof. dr. J. Verkuyl uit Amsterdam die de directie daarover vragen stel de. Gisteren bracht de voorzit ter van „Betaald Antwoord" ds. R. J. van der Veen het beleid ter sprake bij de Hollandsche Beton Groep. Hij deed dit mede namens de bisdommen Roer mond en Utrecht. Zoals bekend is ook het bisdom Rotterdam gevraagd machtiging tot optre den in aandeelhoudersvergade ringen te verlenen. Maandag avond komt dit ter sprake tij dens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad. Directie en ondernemingsraad IN DE VAKBEWEGING is een overheersende mening, dat bij herzie ning van het statuut van de ondernemingsraad de directie uit dit bedrijfsorgaan verdwijnen moet. De redenering is: de ondernemings raad heeft de functie van adviesorgaan van de- werknemers in het bedrijf: de directie heeft een heel andere verantwoordelijkheid en moet ook niet in een positie gaan zitten waarin ze meehelpen moet om zichzelf te adviseren. Voor die redenering zijn goede argumenten aan tip voeren; er zijn in het maatschappelijk leven tal van adviesorganen waarin de instan ties welke moeten beslissen en in het algemeen, leiding geven, geen zitting hebben. Dan moet er natuurlijk wel gezorgd worden voor goede contactpunten en voor een structuur die samenwerking moge lijk maakt. Geregelde inlichtingen over en weer zijn bijvoorbeeld essentieel. Niet alleen behoort de ondernemingsraad te weten wat de bedrijfsleiding doet, maar ook heeft de directie recht op infoA maties over plannen en besluiten van de ondernemingsraad. Anders wordt het je reinste polarisatie binnen het bedrijf. KRIJGT DE VAKBEWEGING met haar standpunt: „de directie moe< uit de ondernemingsraad" haar zin, dan moet nten wel eraan den ken dat in principe overgestapt wordt op een ander patroon van be- drijfsdemocratisering dan dat waaraan bij het tan kracht worden van de wet op de ondernemingsraden gedacht w*rd. Maar ook dal er dan te meer een reden is om de rol van. vakbonden en vakcen trales in het werk en tot stand komen van ondemiemings raden bin nen de perken te houden. De vakbeweging staat op het standpunt dat een. wettelijke herziening ge«n afbreuk zal mogen doen aan de belangrijke irol welke zij thans speelt bij belangrijke gebeurtenissen als fusies, bedrijfssluitingen, overname van bedrijven e.d. Dat is haar taak en niet die van de ondernemingsraden, vindt de vakbeweging. Dit ös zo, maar dan moet de vakbeweging ook terzake van de ondei*iemingsraden be paalde afstand in acht nemen, te meer omdat de ondernemingsraad vaak het vertrouwensorgaan is van de georganiseerden en niet bij vakbonden georganiseerden in het bedrijf. MOET IN DE TOEKOMST de vakbeweging ten aifcnzlen van de on dernemingsraden niet een soort positie als die y»n de Raad van State ln de politiek gaan innemen? Het zijn vragetn die ook aan de orde komen, wanneer men door herziening de posütie van de direc tie t.a.v. de ondernemingsraad anders wil gaan stellen. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren cd=£ opklaringen tegel -w-w warmtefront H hogo-drukgebied jg* bewolking sneeuw -r-r kou-front L tage-drukgebicd regen onweer windrichting vcrplaatsmgsrichting We gaan naar onstabiel weer. Rond midlernacht kwam een depressie aan bij Zuid-Ierland. Deze depressie zal zich het ko mende etmaal naar Schotland verplaatsen en tegelijkertijd in betekenis afnemen. Een front van deze depressie be reikte vandaag ons land en zal vertraagd naar Duitsland trek ken. Achter dit front tal morgen over onze omgeving met een zuidelij ke tot zuidwestelijke stroming enigszins onstabiele lucht wor den aangevoerd. Weersvooruitzichten ln cijfers voor zondag: Aantal uren zon; 0 tot 8 Min. temp: omstreeks 8 graden Max, temp: omstreeks 16 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEERRAPPORTEN Do Bilt Twente VlUsIngen Zd -Limburg Bordeaux Frankfort goh. bcw. J5 O J Stockhlolm Wenen Zurich Cnaablanca Istanboel Los Palmas New York De aardbeving bij Miami Izu, een vissersplaatsje op het schiereiland Izu ten zuidwesten van Tokio heeft vermoedelijk weinig slacht offers gemaakt, maar wel wat schade aangerichtHier een auto m die bedolven werd onder rotsblokken. De aardbeving hd een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. KOPENHAGEN (Reuter-AFP) Het Deense parlement heeft vanochtend „na een nacht van debatten over nieuwe belasting voorstellen die tot het het aftre den van de regering schenen te leiden onverwacht een motie van vertrouwen in de minder heidsregering van premier Poul Hurtling aangenomen. De mo tie ingediend door Erhard Ja- kubson van de opposltievoeren- de centrum-democraten, werd aangenomen met 90 stemmen voor, 64 tegen en 18 onthoudin gen. De regering Hartling, die alleen bestaat uit de liberale partij, kan slechts rekenen op 22 zetels in het folkefing (het parlement). De val van de Deensre regering leek onvermijdelijk toen de grootste oppositiepartij, de so ciaaldemocratische partij, zich tegen de belastingvoorstellen uitsprak. De regering had in grijpende verhogingen van de invoerheffingen op onder meer auto's, elektrische apparaten, alcohol en sigaretten voorge steld, om de invoer af te rem men en zo de grote tekorten op de handelsbalans te verminde ren. Gisteren braken op de Deense scheepswerven wilde stakingen uit gericht tegen deze voorstellen die volgens de sta kers de koopkracht van de ar beiders zouden aantasten. Het aannemen van de motie van vertrouwen moet waarschijnlijk gezien worden als een uitnodi ging aan de regering om in overleg met de oppositie de in voerheffingen te verzwakken zodat de voorstellen wel aan vaardbaar worden voor het par lement. De behandeling van de wetsvoorstellen in derde lezing is uitgesteld en de voorstellen zjjn terugverwezen naar ^de commissie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9