Het „kankergezwel" lijkt Nixon zelf CDA zeer populair VAN KEMENADE OPTIMISTISCH OVER EFFEKT „500-GULDEN WET" Suriname ontstemd over verhoging KLM MOEILIJK DUITS VOOR MEAO Minder verkeers ongelukken Minister Westerterp: vKuDAli iU Min la/4 LEIDSE COURANT i PAGINA 7 I (van onze correspondente Hella Pick) WASHINGTON - Of president Nixon er nu in slaagt om aan "impeachment" te ontko men of niet. zijn reputatie zal na de pubii- katie van de Watergate-teksten nooit meer de oude zijn. Nu er tijd is geweest om het unieke inzicht in Nixon's mentaliteit te la ten bezinken, heeft zich een gevoel van af keer, of op z'n best van diepe teleurstel ling, meester gemaakt van vrijwel het ge hele politieke toneel. Zelfs Nixon's trouwste trawanten in het Witte Huis lijken er door aangestoken. John Dean waarschuwde de president, in zijn zo langzamerhand be roemd geworden karakterisering van de Watergate-affaire, voor het "kankerge zwel" dat het ambt van president bedreig de. Terugblikkende historici zouden echte/ straks weieens tot de slotsom kunnen ko men dat Nixon zelf, en niet de Watergate- affaire, het kankergezwel binnen het presi dentiële ambt was. Hoe ver hij reeds is, blijkt wel uit het feit dat de republikeinse minderheidsleider, se nator High Scott, die tot voor kort een hardnekkig verdediger van de president was, nu heeft gezegd dat de Watergate-teksten "smerig, afschuwwekkend en immoreel" zijn. En dat de vader van Patricia Hearst, een ultra-conservatieve krantenmagnaat, ondanks zijn persoonlijke moeilijkheden de tijd heeft genomen om de president te ver oordelen. Hoewel iedereen aanvangt dat de Ameri kaanse politiek nou eenmaal ook een keer zijde heeft, heerst er tegelijkertijd een bij na nnaïef geloof dat Amerikaanse politici, als ze het tot aan de top hebben gebracht, niet alleen tot taak hebben de Amerikaanse belangen te behartigen maar ook om het morele leidersschap op zich te nemen. En op dat punt heeft Nixon Amerika in de kou laten staan. Hij wordt nu beschouwd als iemand die misbruik heeft gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen om het land er in 1968 van te overtuigen dat hij "een ander mens" was. In plaats daarvan gaf hij persoonlijk tekst en uitleg om aan te tonen dat de ware "Tricky Dick" nog erger is dan de critici altijd al hebben be weerd. Het is duidelijk dat Nixon er nog steeds op hoopt uiteindelijk te worden beoordeeld op zijn prestaties op het gebied van de buiten landse en economische politiek, en op het feit dat hij zich niet alleen met de Halde- mannen en Ehrlichmannen van deze we reld omringde, maar ook met Henry Kis singer en George Shultz. Een van de ne vengevolgen van Watergate is echter dat de prestatie van deze twee mannen ook door veel kritischer ogen worden bekeken dan anders het geval zou zijn geweest; en de overheersende opvatting is dat de bui tenlandse en economische politiek eerder ondanks dan dankzij Richard M. Nixon Is doorgevoerd. Dat is misschien een oneerlijke stelling, en wie weet zullen we op een goeie dag de be schikking hebben over uitgetypte conversa ties van de president met de twee politieke strategen waaruit een heel andere morele aanpak en intellectueel kaliber blijkt dan uit de Watergate-teksten. Maar je hoofd gaat er bol van staan als je erover nadenkt hoeveel "krachttermen" er in de gesprek ken over buitenlandse leiders moeten heb- Den gezeten... Shultz heeft er duidelijk genoeg van gekre gen en is nu uit de regering gestapt. Kis singer, die zoiets als een "alternatief presi dentsschap" op het gebied van de buiten landse politiek heeft veroverd, blijft vrolijk heen en weer vliegen over de wereld. Hij wordt gesterkt door de zekerheid dat hij voor Nixon onaantastbaar is en dat vice- president Ford, mocht die in het Witte Huis belanden, hem zeker opnieuw zou aanstel len. De advocaten van de president geven toe dat Nixon het heeft gehad over het betalen van afpersingsgeld aan Howard Hunt, een van de Watergate-inbrekers; dat hij 't heeft gehad over het verlenen van presidentiële gratie, of tenminste de weg er voor vrij maakte; en dat de president zichzelf heeft verdedigd door te verklaren dat hij deze mogelijkheden heeft afgewezen en niet di- rekt betrokken is geweest bij de chaos. Maar de Watergate-teksten tonen duidelijk aan dat de beslissingen zijn genomen op grond van politiek eigenbelang, en nooit echt werden verworpen, omdat ze als j slecht beschouwd werden. Wat een verde diging voor de president van de Verenigde Staten! Als je naar het grotere geheel van Nixon's karakter kijkt blijkt uit de Watergate-tek sten een ongedwongen houding ten opzichte van wetsovertredingen, een sterk verlangen om de publieke opinie te manipuleren, een zieke fobie waar het zijn politieke tegen standers betreft en een Jconstante drang om deze liever nog met oneerlijke middelen dan met eerlijke, te vernietigen. I DEN HAAG (ANP) Het CDA samen- Een overzicht gaan van KVP, ARP en CHU is nu zeer verse enquêtes: populair bij KVP en AR-stemmers, iets min der populair bij de kiezers van de CHU. KVP-stemmers Deze conclusie heeft het NIPO verbonden aan de uitslg van een enquête. Bij de steek proef op 16 april waren 1002 Nederlan ders vanaf 18 jaar betrokken. Het enthousiasme was het grootst bij de ARP-stemmers: 87 procent voor. Bij de KVP-kiiezers lag het percentage op 81. De aanhangers van de CHU waren voor 65 pro cent voor. Vergeleken bij vorige enquêtes van het NIPO is het aantal CDA-voorstanders bij de KVP en AR toegenomen. Bij de CHU ligt de zaak duidelijk anders: in mei 1971 was 77 procent voor in september 1972 nog 74, tegen thans 65. Het bleek weinig verschil te maken of men bij de statenverkiezingen al dan niet met een CDA-lijst was geconfronteerd (In de vijf pro vincies waar dit het geval was heeft het NIPO de CDA-stemmers gevraagd of men daarbinnen voor KVP, AR of CHU koos. de uitkomsten van de di- okt. '70 mei '71 dec. '71 sept. •72 okt. '73 (nu) '74 70 tegen 26 geen oordeel 4 75 17 8 67 30 3 84 8 8 61 20 9 87 9 4 voor sa mengaan De ontwikkeling bij de CHU-stemmer /an 27 in een maart (waaronder <-ARP-stemmers) is chr. partij 75 14 73 15 74 13 68 20 81 11 anders. Hun standpunten zijn vergeleken met 78 tegen 12 vorig jaar constant verdeeld gebleven. geen CHU-stemmers oordeel 10 11 12 13 12 8 okt. mei dec. sepL okt. apr. (nu) Onder stemmers op de ARP (dat waren er in '70 71 '71 *72 •73 '74 maart minder don voorheen) is het pehcen- voor sa tage nog sterker gestegen. mengaan in een ARP-stemmers chr. partij 69 77 62 74 64 65 okt. mei dec. sept. okt. apr. (nu) tegen 24 geen 18 29 17 28 29 '70 '71 '71 '72 '73 '74 oordeel 7 5 9 9 8 6 Op de Thias-be graaf plaats bij het Parijse vliegveld Orly is gisteren een plechtige bijeenkomst gehouden voor de slachtoffers van het vliegongeluk van 3 maart met een Turkse DC-10 waarbij 345 personen om het leven kwamen. Bij het monument voor de slachtoffers op de begraafplaats deden zich ontroerende taferelen voor, waarbij nabestaanden door stewardessen van de Turkse luchtvaartmaat schappij ondersteund moesten worden. De leerl ingen van de Middelbare ©eailhandelsscholen hebben op de Jaatste dag van hun examens zich bezig gehouden met econo mie. Drie opgaven, waarvan er een moest worden gekozen uit een dubbeltal. Dat was een heel goede greep, want wie voor zich meende dat tweemaal een inge wikkelde som moest worden af gewisseld, deed dit met de beantwoording van een twintig tal vragen. In feite vragen die geheel op het economisch ter rein liggen, en die door inten sief dag- en weekbladen te le zen, konden worden beantwoord. Zo bijvoorbeeld de volgende vragen: noem de drie grootste vakcentrales: welke verschillen zijn er tussen de Sociaal Econo mische Raad en de Stichting van de Arbeid, en een dieper in gaan op de taak en die bevoegd heden van internationale samen werkingsorganen op financieel terrein. De MEAO-kandidaten kregen het tweede deel van bedrijfsadmini stratie voorgeschoteld. Drie «ommen. waarbij bepaalde ge gevens moesten worden gejouri Wijziging van luchtvaartwet verontrust touroperators (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groot aantal touroperatorse, samen goed voor vijfenzestig procent van de vliegmarkt, zijn ernstig veront rust over de gevolgen die kun nen voortvloeien uit de jongste wijzigingen van de luchtvaart wet, die de regering de be voegdheid geeft de belangen te regelen van allen, die betrokken *'jn bij het vliegvakantiever- keer. De touroperators (reisbureaus) vrezen, dat bij algemene, maat regel van bestuur grote be voegdheden zullen worden gege ven aan de Rijksluchtvaart dienst, waarvan zo stellen zij naar de ervaring leert geen objectiviteit te verwachten valt. Hun angst is, dat alle deuren rullen worden opengezet voor «en onrechtvaardig beleid dat ral gaan in de richting van be gunstiging van de KLM met als gevolg hogere prijzen voor het Publiek, onzuivere concurrentie verhoudingen en de mogelijk heid om in te grijpen in 't beleid van de ondernemingen. •e „wet wijziging luchtvaartwet" is inmiddels door de Staten Ge neraal aanvaard. De behande- 'hg is de touroperators min of Neer ontgaan. Zij erkennen, dat j-'j te laat wakker zijn gewor den, maar zij hopen hun invloed llsnog effectief te kunnen laten lelden bij de algemene maatre gel van het bestuur, die de uit voering van de wet zal regelen. naliseerd. De eerste som was goed te maken, de tweede was een kwestie van studie geweest, de derde vergde wel wat meer inzicht, maar was verre van on- overkomenlijk. Algemene con clusie: gunstige examenopga ven. Het Duitse dictee blonk uit door zwaarte, handelend over de eco nomische situatie in een Duitse deelstaat. Daarvoor was Ba- den-Württenberg gekozen, en dat gaf direkt al problemen, want Wtlrttenberg heeft een dubbele t. Dikwijls is Duits toch al moeilijk met ingewikkelde zinswendingen, bijstellingen en tussenzinnen, maar het leek wel of alles voor dit ene dictee was opgespaard. Nog een voorbeeld: Hochspeziali- sierter Industrien, waarbij het eerste woord eindigt met „sier- ter", waar je „zierter" zou ver wachten, en industrieën slechts een e telt, De te verklaren tekst daarente gen, handelend over de gastar beiders als koelies van een na tie, was heel acceptabel, en na het moeilijke dictee voor de ijongelui een opfrissing, zij het dat er slechts vijf kwartier voor beschikbaar was. De MEAO nam de eerste helft van statistiek voor zijn reke ning. Het betrof een industriële onderneming, die een soort huishoudelijk apparaat op de markt brengt en de ontwikke ling van de omzetcijfers in geld wenst te corrigeren voor prijs- veranderingen, zodat het inzicht kon worden verkregen in de to tale kwantitatieve omzet. Een dragelijk stuk werk, tot de laatste vragen kwamen. Die wa ren er oorzaak van dat ver scheidene jongelui in tijdnood kwamen. De gemiddelde ge bruiksduur van het fabrikaat te bepalen en de vervangingsvraag in de jaren 1972 tot en met 1976 te berekenen, leverden heel veel lastig cijferwerk op. Het rekenvenijn zat hier letterlijk In de opgavestaart. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen ver wacht dat de voorgestelde regeringsmaat regelen rond de netelige collegegeldkwes tie een hoop onrust en verwarring op de universiteiten en hogescholen zullen weg nemen. Hij uitte dat optimisme gistermid dag In de Tweede Kamer, waar een dag eerder juist op dat punt nogal sceptische geluiden te beluisteren waren. Van Kemenade gaf dan ook onmiddellijk toe, dat voor het welslagen van de opera tie de medewerking van alle betrokkenen nodig is. Hij had daar wel vertrouwen in. Volgens hem zullen de studenten in de huidige situatie de redelijkheid van de maatregelen inzien. Dat vertrouwen baseerde de bewindsman op het feit, dat het om meer gaat dan al leen een verlaging van het collegegeld tot vijfhonderd gulden. In het wetsontwerp zijn nog een aantal verzachtende regelin gen ingebouwd en bovendien is er, aldus Van Kemenade, nu ook uitzicht op een nieuw stelsel van studiefinanciering. De minister wees er voorts op, dat de in stellingen straks gebruik kunnen maken van controlemogelijkheden, die effektie- ver zijn dan die ir. het huidige systeem, in het geval zich toch nog moeilijkheden voordoen. Hij verwachtte echter niet, dat flit n^dig zai zijn. Van Kemenade bestreed met zoveel woor den, dat de regering het bij het vaststel len van het collegegeld op 500 gulden op een „akkoordje" had gegooid. „Het gaat hier net als destijds bij de duizend gul den om een scheidsrechterlijke beslis sing, de wedstrijd dreigde uit de hand te iopen". De minister verklaarde verder, dat een verlaging tot minder dan 500 gul den onredelijk zou zijn tegenover de leer lingen van het voortgezet onderwijs en het hoger beroepsonderwijs, voor wie het maximumschoolgeld vijfhonderd gulden is. Veel nadruk legde de bewindsman op het tijdelijke karakter van de 500 gulden-wet. „Het gaat om het oplossen van een nood situatie. Het doel van dit voorstel is in af wachting van het nieuwe studiefinancie ringsstelsel de situatie in de universitaire wereld te verbeteren". Van Kemenade onderschreef de constatering van de KVP, dat het klimaat totaal is verziekt. „Dat kan zo niet verder. De situatie vraagt om een heroverweging. Dit wets ontwerp staat in het teken daarvan". Staatssecretaris Klein, die nader inging op detailkwesties, kreeg het tijdens zijn betoog in de kamer opnieuw flink aan de stok met oud-minister De Brauw. De gees telijke vader van de duizend gulden-wet verzet zich nu als kamerlid (DS'70) heftig tegen de regeringsvoorstellen. Men kon hem de afgelopen dagen voortdurend naar de interruptie-mikrofoon zien hinken zijn rechter enkel zit in het gips om de one onbarmhartige aanval na de andere te lanceren. De Brauw verweet de staatssecretaris nu dat hij eerder toezeggingen inzake de tweede termijnbetaling niet is nageko men. Volgens hem had Klein ervoor moe ten zorgen, dat de besturen van de uni versiteiten tot inning van de tweede 500 gulden-betaling waren overgegaan. De staatssecretaris zei, dat-ie daar In een brief non de universiteitsbesturen op had aangedrongen, maar dat het begrijpelijk is dat men aan zijn aanmaning geen ge volg heeft gegeven. Bij aanvaarding van het wetsontwerp zou dat geld immers weer terugbetaald moeten worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op vragen van het Tweede Kamerlid Scha kel (AR) heeft minister Westerterp (Verkeer en Water staat) gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat sinds november 1973 het aantal verkeersongelukken is ge daald. Vooral is ook de ernst van de ongelukken vermin derd. Maar nog niet precies kan worden gezegd in hoever re dat te danken is aan de snelheidsgrens van maximaal 100 lcm per uur. De streekraad van Oost-Groningen bood prt 4 maart, bij d'.ens werkbezoek aan de strer Gisteren is een begin gemaakt met het pl de tuin van het Catshuis in Den Haag. J'v onbetuigd. Hij stak daarom de spade diei door zijn vrouw, die hier de eerste boor'. vasthoudt r Den Uyl op tien olmen aan. i de bomen in 'iet zich niet v, 1, geholpen •rui Winschoten, j Vooral op de autosnelwegen doen zich minder verkeersongelukken met dodelijke afloop voor. Ook op de overige wegen is de da ling van het aantal ongelukken gunstiger. Duidelijk is echter Lichaam meisje uit graf verdwenen WEERT (ANP) - In Weert I, het graf van een U-jarig meisje op de r.k. begraafplaats in ge schonden toestand aangetroffen. Bij onderzoek bleek dat het li chaam van het meisje, dat za terdag 4 mei ter aarde was be steld, uit de kist was verdwe nen. De kist zelf, waarvan het deksel afgeschroefd was, be vond zich nog in het graf. De politie,1 die reeds dinsdag de zaak in handen kreeg, maar uit oogpunt van het onderzoek de zaak pas gisteren wereldkundig maakte, heeft nog geen vermoe den wie zich aan deze daad heeft schuldig gemaakt. Ook over de motieven tast men nog vdlledig in het duister. nog niet of er ook een sterke vermindering van materiële schade valt waar te nemen. Vol gens opgaven van autoverzeke raars zou, zo verklaarde minis ter Lubbers (Economische Za ken) in een aanvulling, de scha de in de eerste vier maanden van dit jaar zijn gedaald met 5 tot 10 percent. Maar per geval is het schadebedrag hoger, wat mede het gevolg is van de hoge re loonkosten. Nog niet gezegd kan worden dat, ais gevolg van het feit dat de verzekeraars minder gelden hoeven uit te betalen, de pre mies omlaag kunnen. In juli zal worden bekeken of de premies aan gunstige verkeerssituatie kunnen worden aangepast. Van Vollenhoven adjudant koningin DEN HAAG (ANP) Mr. Pieler van Vollenhoven is per 30 april benoemd tot adjudant van de koningin in buitengewone dienst. I Hij is eerste luitenant van de dienstgroep reserve-officieren van de luchtmacht. De Britse treinrover Ronald Biggs, die binnen dertig dagen Brazilië moet verlaten, is nu vrlf. In Rio de Janeiro hield hij een bijeenkomst voor vrienden en journalisten. PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse regering heeft met ontstemming kennis genomen van be richten over de eenzijdige verhoging door de KLM van de vliegtarieven op de route van Paramaribo naar Amsterdam v.v. Dit heeft de Regerlngs Publl- clteitsdlenst in Paramaribo meegedeeld naar aan leiding van de tariefsverhoging op die route van 12 procent, die de KLM heeft ingevoerd met ingang van 15 mei. Het verbaast deze regering, aldus de verklaring van de RPD, ten zeerste dat deze willekeurige be- har.dc'ing plaatov'ndt in een periode waarin zij de komst van een Nederlandse deskundige afwacht, die op verzoek van de minister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, namens diens ambt genoot van verkeer en waterstaat, drs. Th. Wester terp, aan da betrokken Surinaamse autoriteiten een toelichting zal geven op de gegevens, aangaande de exploitatie van de lijn Schiphol—Paramaribo. De Surinaamse regering had, toen een verhoging van het tarief ter sprake kwam, gevraagd gege vens te verstrekken waaruit moest blijken dat de tariefsverhoging noodzakelijk was. De toelichting werd noodzakelijk geacht, nadat de regering in Paramaribo te kcoazn had gegeven, geen goedkeuring te kunren v Tienen aan de tarie ven die de KLM had voorgesteld. De verhoging werd toch doorgevoerd onder uitdrukkelijk voorbe houd dat van Surinaamse zijde alsnog toestemming aan het een en ander zou worden verleend. De Surinaamse regering zegt dat zij nu dj KLM „eigener beweging opn.au* tot tariefsverhoging is overgegaan", zich zai beraden over verdere stap pen. Daarbij zullen, aldus Paramaribo, de belan gen van de Surinaamse gemeenschap voor de rege ring van doorslaggevende betekenis zijn

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7