£eldóc0cHuant Nixon wist tevoren van Watergate-plan MELKPRIJS OMHOOG ról ijmaker Paus spreekt zich uit tegen echtscheiding Na 7 minuten dubbel tarief Muiters doden arts Fa. H. v. VEEN Vanaf maandag: Pensioenkamer waakhond, pensioenplichl' verdien hechte ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur- hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune, iJvertentiea (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week f 2,37; kwartaal f 30,66; jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent 65e JAARGANG No. 19808 VRIJDAG 10 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Platentroeven Ned. I. Na Columbo om 20.21 uur geeft James Last om 21.55 uur zestig minuten „on tour": hoog. tepunten uit 3 concerten. Ned. I. Een groot aantal platenar- tiesten treedt op in „Nederland se platentroeven", dat om 19.30 uur begint. ZONNIGE PERIODEN Eerst nog veel bewolking, maar morgen perioden met zon. Plaat selijk wat regen. Overwegend matige wind uit zuid tot zuid west. Minimum temperaturen omstreeks 8 graden, maxima van 12 graden aan zee tot 17 graden plaatselijk in het binnenland. Morgen zon op 04.53, zon onder 20.20, Scheveningen hoogwater 06.01 en 18.24, laagwater 01 47 en 14.10. mm iniiiirnrin riMmBtlflfflim i 1 H WASHINGTON (UPI/Rtr) - Al op de eerste dag van de hoorzit tingen inzake de afzettingscom missie is naar voren gekomen dat president Nixon mogelijk disdie commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden dat de beschuldigingen tegen Nixon onderzoekt. Het is de tweede maal in de geschiedenis toch nauwer bij de Watergate-af- van de Verenigde Staten dat een faire betrokken is geweest dan afzettingsprocedure tegen hij ooit heeft erkend. De conclu sie dat Nixon op zijn minst m president wordt voorbereid. De hoorzittingen, die ook worden toe- het algemeen geweten heeft van gejuicht door degenen die Nixon nog het plan om in te breken in het democratische hoofdkwartier bij de verkiezingen van 1972, werd getrokken door John Doar, de be langrijkste adviseur van de jurl- vertrouwen, betekenen overigens wel dat nog meer druk op Nixon wordt uit geoefend om af te treden. De hoorzit tingen zullen in totaal vier dagen du ren achter gesloten deuren, en vanaf 21 mei openbaar zijn. Mocht de com missie vervolgens besluiten tot het aanspannen van de z.g. impeachment- procedure, dan wordt hierover in het volledige Huis beslist. De Amerikaanse Senaat treedt daarna op als rechtbank tegen de president. Doar richtte tijdens zijn getuigenis de aandacht op gebeurtenissen die zich in het ovale vertrek van het Witte Huis voordeden vóór 17 juni 1972, de dag van de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij. Op 30 maart 1972 ontmoette Jeb Stuart Ma- gruder, die toen de leiding had over de commissie tot herverkiezing van de president, John Mitchell op Key Bris- cane. Magruder getuigde later dat Mitchell tijdens die ontmoeting een ge wijzigde versie goedkeurde van Gor don Liddy's „plan tot informatiewer ving". Terug in Washington sprak Ma gruder met Bob Haldeman. chef van het Witte Huis. Op 4 april kwam Nixon eerst met Haldeman bijeen, daarna met Mitchell en vervolgens weer met Haldeman. Volgens drie con gresleden gaf Doar te kennen dat Nixon mogelijk op de hoogte werd ge bracht van het plan Liddy maar niet van plannen over de eigenlijke in braak in het Watergate-gebouw. Nixon heeft altijd volgehouden dat hij geen voorkennis had van de inbraak. De commissie van justitie kan nu het geluidsbandje van 4 april via strafbe dreiging opeisen. mi Vóór zomer beslissing over spr eiding rijksdiensten (Van t onzer verslaggevers) DEN HAAG - Waarschijnlijk ut vóór de zomer zal het kabi net komen tot een definitief be stoft ten aanzien van de sprei- g van rijksdiensten. Staatsse cretaris Van Huiten deelde dit mee op een bijeenkomst, giste ren, van de bijzondere commis sie voor overleg bij de PTT. Er zijn daarom nog drie maanden, zo zei hij, om aan te tonen waarom verhuizing vhn met name de centrale PTT-directie eventueel niet zou kunnen. Na de beslissing komt er volgens de heer Van Huiten een periode van bestudering van de moge lijkheden van de overplaatsing. Hij vroeg om zoveel mogelijk informatie van de PTT over de vermoedelijke gevolgen van overplaatsing, „anders staan we over drie maanden met lege handen." De staatssecretaris verwacht van het PTT-personeel en de bonden ook een antwoord op de vraag of overplaatsing op basis van vrijwilligheid mo gelijk is en hoever die vrijwil ligheid precies gaat. Als teveel PTT-ers niet mee zouden gaan, zou dat kunnen leiden tot ver storing van de communicatie mogelijkheden in Nederland. Voor Moederdag- geschenken NOORDEINDE 17 ROELOFARENDSVEEN TELEFOON 01713-2494 fijn, dat er nog zaken zijn waar Je zulke leuke dingen kunt kopen voor moederdag. Zakdoekjes - sierkleedjes tafelkleden - theebeurzen dusters - pyjama's enwanneer vader eens extra uit de hoek wil komen echte perzische kleedjes Voordeel en goede service vindt u zeker bij DEN HAAG (ANP) Met ingang van maandag mogen de consumenteprijzen voor melk en melkprodukten als volgt worden verhoogd: i flesverpakking: met 2 cent per hele en halve liter; in kartonverpakking: met 3 cent per hele en halve liter; in vormvast plastic: met 6 cent per hele li- tr, met 4 cent per halve liter en met 2 cent per kwart li ter. Twee cent van deze prijsverhoging vloeit voort uit de margeverrui- ming van de detailhandel, en uit de stijging van grondstof-, verwer- kings- en transportkosten. De boven de twee cent uitgaande prijsverhogingen voor e produkten In „eenmalige" verpakkingen zijn een gevolg van de gestegen ver- pakkinskosten. MOTSA LISA Yuki Tamura, een 21-jarig Japans meisje, is dezer dagen in middel eeuwse kleding voor de tele visie versche nen, om te laten zien hoe sterk ze op Mona Lise lijkt, de dame die door Leonardo da Vinei werd vereeuwigd. Juffrouw Tamura heeft zelfs haar spaargeld ge stoken in een plastisch chi rurgische operatie om zoveel mogelijk op haar ideaal te lijken. Tot nu toe is ze de enige die in de verering voor de Mono Liza zo ver is gegaan, maar het toont wel de enorme belangstelling die het schilderij momenteel in Tokio, waar het geëxposeerd wordt, ontmoet DEN HAAG Na langdurig overleg is in de Stichting van de Arbeid overeen stemming bereikt over de uitwerking van het reeds eerder vastgestelde uit gangspunt van een pluriforme uitvoe ring van de komende wettelijke pen sioenplicht. Belangrijkste punt van het thans bereikte akkoord Is, dat er een pensioenkamer wordt ingesteld, die toe zicht houdt op de juiste uitvoering van de pensloenpUcht en vergaande be voegdheden krijgt om in de toekomst het pensioenwezen te saneren. De in 1971 ingestelde Commissie Pen sioenen van de Stichting had reeds eer der overeenstemming bereikt over het beginsel van een wettelijke pensioen plicht. Deze plicht moet aan alle werk nemers in Nederland te zijner tijd een pensioen garanderen van na een vol ledige diensttijd ongeveer 70 procent van het laatst genoten loon (tot een na der te bepalen maximum) inclusief de aow-uitkering. Bepaald werd ook, dat er een pluriforme uitvoering zou komen, dat wil zeggen dat pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen. die nu reeds pensioenen verzorgen, dft mogen blijven doen. Alle ondernemingen en daarmee alle werknemers worden overkoepeld door de bestaande bedrijfspensioenfondsen en een nog op te richten restbedrijfspen- sioenfonds. Ondernemingen, die nog geen voorzie ning hebben en nieuwe bedrijven krij gen eenmaal de keuze om de voorzienin gen via een eigen fonds, een restbedrijf- pensioenfonds of een verzekeringsbedrijf te treffen. VATICAANSTAD Drie dagen voor het Referendum over de echt- scheidingswet in Italië heeft paus Paulus zich openlijk gemengd in de strijd met een aansporing tot de katholieken zich tegen echt scheiding uit te spreken. De paus heeft zonder reserve zijn goedkeu ring gehecht aan het standpunt van de Italiaanse bisschoppen, tij dens een bezoek dat hij gisteravond aflegde aan de nieuwe zetel van de Italiaanse bisschoppenconferentie. „Uw bevestiging van de onontbindbaarheid van het huwelijk, dat gegrondvest is op het woord van Christus, eist dat ook wij en wel op de eerste plaats on dubbelzinnig bevestigen dat het onze plicht is, het instituut van het gezin te beschermen." Tot dusver had de paus een voorzichtige reserve in acht genomen. Zondag nog verzocht hij de campagne om het „referendum geen verstoring van de religieuze vrede te laten worden". Miterrand ligt voor PARIJS (AFP) Voor het eerst sedert de eerste ronde van de franse presidentsverkiezing krijgt Francois Mitterrand vol gens een opiniepeiling in de tweede ronde meer stemmen dan Valery Giscard d'Estaing. Volgens deze peiling, die op 7 en 8 mei werd gehouden door Pu- blimetrie en die vandaag door l'Aurore zal worden gepubli ceerd, zal de leider van de so cialistische pairtij 51 pet van de stemmen krijgen op 19 mei te gen 49 pet voor zijn tegenstan- Zeelandbrug gesloten MIDDELBURG (ANP) Gister avond is een grote drijvende bok tegen de Zeelandbrug geva ren. De bok, de „Taklift 1" voer tegen het opklapbare ge deelte van de brug. Dit gedeelte is zodanig ontzet dat de brug wachter de klep niet meer durft te laten zakken. De rijkspolitie verwacht dat de stremming minstens veertien dagen zal duren. De Zeeland brug vormt de verbinding tus sen Scouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Al het verkeer E Honkbal- jas Een uitstehend nationale honk- idee voor onze balcompetitie: het tenue wordt met een plastic jas uitstekend aangepast aan de barre ele menten van ons klimaat. Het is overigens een beeld uit Chicago, waar onder storm en regen een wed strijd tegen Atlanta gewoon moest door gaan Zoeterwoudse peuter (3) verdronken Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE De 3-jarige René Belt uit de Rijnegommer- straat in Zoeterwoude-Hoge Rijndijk is gistermiddag ver dronken in de sloot tussen de Nassaustraat en het industrieter rein De Grote Polder. Het kind is waarschijnlijk bij het spelen te water geraakt. Weteringse Boys HEDENAVOND (vrtjdag) SLUITINGS- KAARTAVOND Groepspraklijk Ommoord: (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam In de Rotterdamse wijk Ommoord kreeg een van de leden van het NVV een be zoek aan zijn huisarts tweemaal in rekening gebracht, dit omdat zijn bezoek langer had geduurd dan het toegestane maximum van zeven minuten per consult. Het NVV-district Zuid-West Ne. derland is hierover zeer veront waardigd. Het blijkt evenwel, dat alle zeven artsen die een groepspraklijk hebben in Om. moord deze wijze van rekenen hanteren. Het bezwaar van het NW is, dat hierdoor de arts er belang bij heeft, dat een consult langer duurt, terwijl de patiënt het binnen zijn zeven minuten wil houden. Een voortdurend gekijk op de klok zou het gevolg zijn. Dit is uiteraard niet in her belang van het gesprek, of on derzoek. Het NV V-I id zou van zijn arts te horen hebben gekre gen toen hij bezwaar maakte, dat het mogelijk was de helft van de rekening te betalen; hij moest dan echter tevens de naam van de arts noemen, die hem zou opvolgen. Schorsing van vijf jaar voor DGSC Rotterdam De afdeling Dor drecht van de KNVB heeft de zaterdagclub DGSC uit Zwijn- drecht voor vijf jaar geschorst. De club kwam in opspraak om dat er spelers waren opgesteld die niet al» lid stonden inge schreven van de vereniging. Deze schorsing houdt ln dat alle leden voor vijfjaar zijn geschorst en in die tijd geen overschrijving naar een ander# club kunnen krijgen. Vier be stuursleden zijn bovendien voor tien jaar uitgesloten. tADVERTENTIE1 Dankuwel - Alstublieft WIJ, van Krommenie, WIJ, van Krommenie, danken do Nederland-bieden allo Nedorlmuteo eo Vereniging van y. huisvrouwen Nnvilon Huisvrouwen dat zfj p van Krommenie aan: do Novllon als cnlgo \mfwj i onJgo vlnorhmlokklng vloerbedekking hot «Y mot het Gouden Goudcji Keurmerk Keurmerk. Els hot (K) heolt toegekend, Hu gurantlobowljs. Novllon van Krommenie. De enige vloerbedekking met 't Gouden Keurmerk en gorantiobow(|i* ALESSANDRIA (AFP) Drie muiters In de gevangenis van Alessandria in de Italiaanse pro vincie Plemonte hebben gister avond tijdens een schietpartij met de politie de gevangenisarts doodgeschoten en drie gijzelaars gewond, van wie een zeer ern stig. gijzeld en dreigden ln de loop van de dag die een voor een, elk half uur een, te doden wanneer de procureur-gene raal van Turijn niet persoonlijk naar hun eisen zou komen luis teren. De muiters schijen over een grote hoeveelheid wapens en munitie te beschikken. Even voor de schietpartij hadden de muiters een ultimatum ge steld. Zij eisten dat een auto ter beschikking zou worden gesteld. Zo niet, dan zouden zij na vijf uur in de ochtend van vrijdag elk half uur een gijzelaar doden. Hun eis werd aan de autoriteiten gesteld kort na een onderhoud met drie Journalisten, de procu reurs-generaal van Turijn en Alessandria en de directeur van de gevangenis. De muiters zei den „tot alles in staat" te zijn. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbi|t, (P S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.l.vRON als nieuw kwartaal-abonnee: U U11 Stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur de "Schotse jam" naar: j D$£ &£EE=Ï COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1