""Helmondse 63-plussers krijgen hobby-cursus Vermageren in luxe blijkt gemakkelijker ,,'t Dankbaarst zijn de Belgen' f LEIDSE COURANT TjjVan een onzer verslaggeef sters) ÏELMOND Uniek voor Nederland is de Bedrijfs- cursus Creatieve Handen arbeid voor 63-plussers, welke „hobbyclub" zoals de cursisten zelf schert send zeggen reeds in 1959 bij het Helmondse textielveredelingsbedrijf Vlisco werd gelanceerd. In- i middels kunnen medewer- kers-met-pensioen-in- zicht van de twee andere tot Gamma Holding NV. behorende Helmondse be drijven (Hatema en Ra- maar ook aan de cursus deelnemen. De binnen kort-gepensioneerden wij den zich aan hout- of me taalbewerking en hun en thousiasme in het leslokaal is zo groot, dat ze eerder moeten worden afgeremd dan aangemoedigd om aan de slag te gaan. Voor deel name aan de cursus blijkt van 85 tot 90 procent der in-aanmerking-komenden „in" te zijn. De stoot tot de opzet van de han- denarbeidcursus gaf een vroege re bedrijfsdirecteur na zijn ont moeting met een oud-medewer ker die tijdens zijn praktijkle- ven enorm actief was en na zijn pensioenering binnen een half jaar zichtbaar was wegge kwijnd. „Gepensioneerden moeten wennen aan de overgang van het actie ve leven naar de passievere rol", vertelt de heer C. H. Ja cobs (40) van de afdeling oplei dingen. „De een heeft daar meer moeite mee dan de ander en dat houdt verband met de voorbereiding. De een kan door tevoren opgebouwde functies en taken in het verenigingsleven actief blijven, de ander ver maakt zich met liefhebberijen, die vanaf het bijhouden van een stukje tuin tot en met het verza melen van postzegels kunnen gaan, maar een derde heeft wellicht nooit tijd gehad ervoor te zorgen ook na zijn pensione ring bepaalde werkjes om han den te hebben. Om onze mede werkers zoveel mogelijk voor te bereiden op hun gepensioneerde „Creatieve handenarbeid" tonen een status en hun een liefhebberij te leren ontdekken, krijgen ze bij ons daartoe gelegenheid tijdens het hout- of metaalbewerken", In het leslokaal, waar de bezoe ker zich waant in een „am bachtsschool" met wat oudere leerlingen, ontdekt menigeen zichzelf. Tijdens het bekijken van werkstukken van voorgan gers, daartoe uitgenodigd in de maand januari van het jaar waarin men 63 Jaar wordt, ver zucht de aspirant-cursist meest al zich tot zulke prestaties nooit in staat te achten. Op een gege ven moment echter staat ook hij versteld jvan zijn eigen mo gelijkheden. Een voltooid werkstuk verlaat de „werkplaats", zodat zich daar alleen de onder-handen-zijnde voorwerpen bevinden. Tijdens de nieuwjaarsreceptie worden soms enkele produkten tentoon gesteld, zodat een bredere kring ze kan bewonderen. Dan blijken er ware pronk juweeltjes onder te zijn. Natuurlijk is niet ieder een in staat zo'n echt kwaliteits- produkt af te leveren, maar zul ken staaltjes-van-kunne vor men veelal toch een duidelijke stimulans voor een medewerker die vaak ten onrechte meent dat hij voor dit soort werk twee lin kerhanden heeft. Aanmoedigend werkt de „openba re les" wel, want de meeste be zoekers beslissen veelal direct positief over hun deelname. De Helmondse concern-medewerker van 63+ krijgt de gelegenheid gedurende een halve dag per week, in zijn normaal doorbe taalde werktijd de cursus te vol gen. De leerlingen worden zo veel mogelijk per leeftijd ge groepeerd. Er ontstaan dan ook groepjes van doorgaans 20 tot 22 deelnemers van 63-jarigen, 64-jarigen, enz. Ook na het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd mag de dan oud medewerker blijven komen. Dat betekent dat momenteel zelfs enkele leerlingen 77 jaar oud zijn. Na de pensionering vallen vooral de van ver komende me dewerkers af, omdat de over brugging van de afstand van huis naar het in de onderne ming gevestigde leslokaal soms een bezwaar vormt. Bovendien besteden die „buitenmensen" vaak al hun tijd aan het bewer ken van hun eigen lapje grond. Een andere positieve kant van de handenarbeidcursus is, dat tij dens de pauzes contacten ont staan tussen de voorheen voor elkaar vaak onbekende mede werkers. De leiders meenden bij de proefneming (in 1959) met de cursus dat vooral de produktiemedewerkers de moge lijkheden zouden aangrijpen en de mensen uit de administratie ve sector zouden achterblijven Overduidelijk is gebleken dat de cursus beide groeperingen aan spreekt. Welke functie men in het bedrijf ook bekleedt, hier is men eikaars gelijke. Wellicht is de produktieman iets handiger in de omgang met de gereed schap, waardoor hij de admini stratieve medewerker af en toe behulpzaam kan zijn. Omge keerd blijkt tijdens het koffie drinken dat de administratieve kennis eveneens wordt gewaar deerd: menige produktieman laat zijn belastingformulier door zijn administratieve collega in vullen In het leslokaal staan onder meer een cirkelzaag, een lintzaag, een draaibank en enkele slijp stenen. Hooguit de van-huis-uit- timmerman kan hiermee over weg. In doorsnee mag de cur sist alleen onder toezicht van de bezielende cursusleider J. Links met die gereedschappen wer ken. Elke cursist begint met het ma ken van een houten hamer, om de bolvorm en het aanbrengen van een steel onder de knie te krijgen. Als tweede werkstuk volgen slalepel en -vork, tenein de de holle vorm machtig te worden. Na het vervaardigen van een schaaltje gaat vervol gens ieder zijns weegs: de een wat sneller en de ander wat langzamer. Door de verplichte werkstukken raken de mensen vertrouwd met het gereedschap en de ver schillende houtsoorten, daarna stapt de ene cursist over op het vervaardigen van een stoof, waagt de ander zich aan een flessenrekje, en maakt nummer drie een houten paardje, al dan niet op wieltjes. Wat dat laatste werkstuk betreft: kleinkinderen wacht natuurlijk een verrassing. Geen wonder dat het tegen Sin terklaastijd vaak om „haast werk" gaat. „Soms", zegt de heer Jacobs, „lijkt het op lopende-band-werk. Dan maakt een cursist mis schien 5 stoven of flessenrekjes achter elkaar omdat hij evenzo veel dochters heeft. Maar het maakt niet uit of hij routine van het gaten-maken opdoet met het ene gebruiksartikel of met een ander". Alle werkstukken worden tevoren met de heer Links besproken, de medewerkers mogen zelf be palen wat ze gaan maken. Het is niet de bedoeling dat comple te uitzetten of grote meubelstuk ken op het programma worden genomen. Wel mag een ieder er eens iets groters tussendoor ne men. Het te gebruiken mate riaal wordt gratis verstrekt. Wanneer een „leerling" een jaar tje de cursus creative handen arbeid volgt, meent hij oo kwel eens een keteltje mee van huls waaraan hij een oor wil solde ren. De heer Links doet zijn cursist dit werk voor en een volgende reparatie kan de man wellicht zelf verrichten. In een huishouden is zo'.: handigheid een waardevol bezit. Een enke ling heeft ook aardigheid in het maken van een smeedijzeren schemerlampje of iets derge lijks. Dat de medewerkers een ware be zigheid (leren) vinden in deze creativiteiten, blijkt wel uit het enthousiasme waarmee ze werk stukken maken en uit de zorg vuldigheid waarmee ze het ge reedschapspakket samenstellen dat zij bij hun afscheid van het bedrijf meekrijgen. Met steun van cursusleider Links kiest de één een bankschroef, de ander enkele gutsen, een derde nog ander gereedschap. De waarde van het aan de eigen interesse Cursusleider-leermeester Links (link) biedt één van de cursisten een vakkundige behulpzame hand aangepaste pakket dat daar om steeds weer anders is wordt uiteraard voor iedereen gelijk gehouden. Leermeester Links ontvangt we kelijks 8 groepjes, met in totaal 140 cursisten. De overblijvende twee halve dagen besteedt hij aan het opgeven van bestellin gen om de voorraad op peil te houden, aan het slijpen en on derhouden van de gereedschap pen, en aan het bijwerken of af werken van werkstukken al naar gelang de bekwaamheden van zijn leerling. De heer Links koperslager van origine en eertijds leermeester voor de jongeren op de bedrijfsschool kent zijn pappenheimers wat dat betreft. Hij blijkt uitermate bedreven in de omgang met ou dere leerlingen. Mede daardoor heerst er een gezellige sfeer in het leslokaal. Dat blijkt wel uit het feit dat iedereen het jam mer vindt als een lesmorgen of -middag uitvnlt door bijvoor beeld pasen of kerstmis. De heer Links probeert daar dan een mouw nnn te passen. Het is een goede gedachte dat een bedrijf zich bekommert om het welzijn van de medewerkers ook wanneer ze de dienst als gepensioneerden hebben verla ten. Het is een uiting van „so ciaal beleid" dat navolging ver dient. LEENDE Er is langzamerhand geen damesblad-dat-zichzelf- respecteert meer dat niet een vermageringsdieet in zijn kolommen opneemt- Daarnaast heben tal van voorlichtingsinstellingen een dieet geprogrammeerd rond het door hen gepropageerde produkt. Zo hebben we een melkdieet, een zuiveldieet, een vleesdieet, en grapefruitdieet en ga zo maar door. Eet u slank met appels en kaas, drink u slank met sherry. Allemaal middelen tot vermageren die, mits goed begeleid door een arts, resultaat hebben. Dat er uiteenlopende meningen bestaan over de waarde van deze vormen van vermageren spreekt vanzelf. Een ding hebben al deze diëeten gemeen. Men moet een zeer sterke wil hebben om al die dagen met z^'n streng regiem niet te „zondigen". Want hoe gaat dat. In de sleur van het dagelijks werk, in het gezin als eenling diètend, wordt er al gauw eens een extraatje genomen. „Die paar calorietjes" wordt er dan vergoelijkend gezegd. Jawel, maar de pondjes blijven eraan. Nee, vermageren zou in een prettige, amiabele sfeer moeten kunnen plaatsvinden, in een soort vakantiestemming, in een luxe omgeving die de bittere pil van de honger wat verguldt. En daarenboven onder strikt medisch toezicht. Het is die overpeinzing geweest die mevrouw Van Grinsven ertoe bracht in haar Kuurchalet Renheide in Leende bij Eindhoven vermageringskuren te laten doen en wel de zwaarste die er te doen valt, waarbij de cliënt - of patiënt zo u wilt - slechts 500 calorieën per dag krijgt en bovendien door dagelijkse inspuitingen veel vetweefsel verliest Suces verzekerd. Kijk naar onze prinsessen Beatrix en Margriet Zij hebben dezelfde kuur gevolgd, zij het dan niet in dit kuurchalet. Wij hebben een dag doorgebracht in Renheide, om van nabij mee te maken hoe zo'n vermageringskuur gegeven wordt. Het was ons helaas niet gegeven een hele kuur te kunnen meemaken, zodat we u geen resultaten kunnen berichten. Veel hebben we gepraat met de eigenares van het kuurchalet. mevrouw Van Grinsven, ervaren schoonheidsspecialiste, die het werk dat zij in haar chalet doet en dat is niet alleen vermageringskuren geven, maar ook goede gastvrouw zijn voor mannen en vrouwen die zo maar een paar dagen tot rust willen komen - wat filosofisch beziet .JCijk", zegt ze, „ze zeggen nu wel dat de diksten de gezelligsten zijn, maar dat is óf een doekje voor het bloeden, óf de angst dat lijnen weer mislukt, verbloemen. Ik weet uit ervaring wel beter. Te veel vrouwen hebben bij mij hun nood geklaagd. En die vrouwen die zeggen dat het hun niets kan schelen of ze dik of mager, mooi of lelijk zijn. daar beweer ik van dat er een steekje aan los is. Waarom dacht u dat veel psychiatrische inrichtingen de hulp van schoonheidsspecialistes inroepen? Om die vrouwen uit hun depressies te halen. En dat lukt met manicure, pedicure, massage, een totale schoonheidsbehandeling. Ze voelen zich daarna een herboren vrouw. Hetzelfde geldt voor het afslanken. Iemand die erin slaagt wat pondjes kwijt te raken voelt zich een ander mens. Heel vaak zeggen mijn gasten na een kuur dat ook tegen me. Tot voor een paar maanden hadden we veel gasten die door massage, vermageringsbaden en -crimes en lichaamsbeweging afslanken. Nu zijn we, op medisch verzoek eigenlijk, begonnen met deze werkelijk strenge kuur, die ook een strikte medische begeleiding eist. Vandaar ook een keuring van een internist ervoor en een tussentijds onderzoek. Verder komt elke dag een verpleegster de injecties geven die erbij horen, vitaminen en HCG, een stof, die het vetweefsel afbreekt" In de wat schraal aandoende lentezon trachten op eön beschut terras, wat rillerig in bikini, enige „patënten' wat huidvermooiend ultraviolet te vangen. In de stijlvolle eetzaal wordt inmiddels uitgebreid gedekt voor de toch wel schrale lunch. Het geklik van de borden moet op de gasten werken als het geluid van de bal bij de hondjes van Pavlov. Het water loopt hun in de mond. Geconditioneerde reflex. „„Het is inderdaad geen vetpot. Natuurlijk niet, maar we willen dat weinige zo gezellig mogelijk brengen. Trouwens, we zorgen dat in alles onze gasten het naar de zin hebben. Je moet ze begeleiden, verzorgen, geen moment verwaarlozen, toezicht houden op hen, zonder ze te betuttelen. En dat betekent constant bezig zijn, ook naast het verplichte programma van massage en sauna. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat de gasten niet „op zich zelf" zouden kunnen zijn. Want met die wens wordt wel degelijk rekening gehouden." Het programma van zo'n hele dag is goed gevuld. Om acht uur krijgen ze het ontbijt. Dat bestaat uit koffie of thee zonder melk en suiker en een appel. Om elf uur een kop koffie met een soepstengeL Dan om één uur de lunch van een ons kalfs- of rundvlees of kippebout of vis, of krab of oesters of garnalen. Dat vlees moet dan gekookt of gegrilleerd worden Vette vissoorten als paling of haring zijn verboden. Verder groente zoveel men wil, Om vijf uur een kopje magers kippe-, groente- of kalfsvlecsbouillon en nog een kopje om zes uur. Om zeven uur volgt dan het diner dat gelijk is aan de lunch. Om acht uur dan nog koffie met een appel en om negen uur thee of koffie met een stengel. De drank bij dit alles is bronwater, geen alcohol en geen vruchtensapjes. Men moet per dag twee liter drinken. De lange tijden tussen de maaltijden worden gevuld met behandelingen als massage enzovoorts, behandelingen die dan tevens als afleidingsmanoeuvre dienen." De gasten komen wat rozig van buiten om zich te kleden voor de lunch. Het is beslist niet zo dat zij met holle hongerogen begerig naar de eettafel staren. De stemming onderling Is prettig zonder uitgelaten te zijn. Er klinkt, lijkt het. zelfs Iets van dankbaarheid jegens „het huis" door in het antwoord van een van de gasten op mijn vraag hoe ze het hier nu heeft: „Ik ben blij dat ik ro heerlijk ontspannen kan vermageren". En mevrouw Van Grinsven even later, terwijl een merel schel zijn bruid toeroept vanuit eert hoge denneboom dat hij nog geen redenen tot vermageren ziet: „Vaak zijn de gasten dankbaar. Vooral de Belgen. Dat zijn van die dankbare mensen om mee te werken ook. Je hebt daar nog veel dikkerds. Maar ze zijn meer op hun uiterlijk gesteld dan wij vaak. En als die hier komen dan hebben ze zich er helemaal op geprepareerd. Heel secuur. Ze willen alles doen en laten wat nodig is om een goed resultaat te bereiken. Een heel verschil met de Nederlandse gasten." Er is op het moment geen Belgische gast, zodat ik niet kan controleren in hoeverre die mening opgaat, maar onze Belgische vriendinnen kennend, is het aannemelijk dat naast de buitengevel van het huis ook de buitengevel van de huisvrouw proper gekuist moet zijn. En verder moet ge niet zien, allcz. Als ik dan opmerk dat het toch wel luxe aandoet, vermageren op deze wijze, kijkt mevrouw Van Grinsven me ietwat verwijtend aan. „Toch komen hier echt niet alleen mensen die het breed kunnen laten hangen, behalve dan letterlijk lijfelijk. Het is ook,gezien het vele werk, echt niet zo duur, 625 gulden plus BTW voor vijf dagen. Daar komt dan nog bij het honorarium voor de internist en de kosten van de injecties, samen 350 gulden. Gewoonlijk duurt een kuur twaalf dagen. Dan lijkt het een grote som te worden, maar daar zit dan ook alles in. behandelingen, massages, sauna, slapen, drinken, eten. Nu kun je wel zeggen: ze krijgen niet veel, maar het steeds weer zorgen dat op tijd die afgepaste speciale maaltijden op tafel komen kost meer dan iedereen gewoon mee laten eten." Met iets van spijt ben ik weer in mijn auto gestapt, veel later. Ik liet de landelijke rust, diep In de hossen van Leende, achter. Voor ik instapte heb ik tersluiks naar beneden gekeken of ik mijn schoenen, zonder voorover te buigen, nog kon zien. Het lukte. Was dat niet het geval geweest, ik had me zeker meteen voor zo'n kuur aangemeld: Het kan verbeelding geweest zijn, maar klonk er geen spot door In de zang van de merel, hoog in de denneboom. die mijn tersluikse controle bezag? GERARD CRONé

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11