Perzië heft beperkingen import uit Nederland op Architecten winkels wijzen de weg bij de bouw Supermarkten aan bod bij MEAO thmibwes Hulporganisaties drugsverslaafden in zorg door verlies Lammie WEER HAARSCHEURTJES KERNCENTRALE DODEWAARD Geen dreiging boycot MEI 19 IINSDAG 7 MEI 1974 LJ^IJJSE Lwuiu.i. PAGINA 7 HeN HAAG (ANP) De Centrale lank van Perzië heeft de feitelijke cycot van de import van Nederlandse joederen opgeheven. De beslissing an de Centrale Bank van Perzië is jjsteren meegedeeld aan de vestiging an de ABN in de Perzische hoofdstad Teheran. ;en woordvoerder van het Midden-Oosten in- tituut zei desgevraagd, dat de handel tussen (ederland en Perzië ondanks het opheffen an de boycot enige moeilijkheden zal blij- tn ondervinden, omdat de Perzen hun am bassade In ons land hebben gesloten. De Perzische ambassade in Kopenhagen neemt de zaken waar. De Perzische ambassadeur in Nederland keerde in maart van dit jaar naar zijn land terug, ontevreden als hij was over de be rechting van de twintig bezetters van zijn ambassade in Wassenaar, een paar dagen ervoor. De Perzen waren er vooral boos over, dat de bezetters in de rechtszaal poli tieke betogen mochten houden. De later uit gevoerde boycot was ook een gevolg van de Perzische onvrede. De boycot hield in, dat de Centrale Bank van Perzië geen invoervergunningen meer gaf aan Perzische bedrijven, die Nederland se goederen wilde invoeren. Zoals gebruike lijk in dit soort zaken heeft le Centrale Bank zijn maatregel telefonisch aan de bui tenlandse handelsbanken in Perzië doorgege ven. ook aan de Nederlandse. Ook het be richt van de opheffing van de boycot is tele fonisch aan de handelsbanken doorgegeven Volgens de woordvoerder van het Midden Oosten instituut is het effect "an de boycoi niet groot geweest. Het effect zou pas na langere tijd voelbaar zijn geweest. Middelbaar Economisch en I Administratief onderwijs is gis- teren zijn tweede examenweek ingegaan. Sinds vanmorgen staan ze niet meer alleen, want van 9 uur af worden ook de leerlingen van de Middelbare I j Detailvakschool onder het mes genomen. Op MEAO's is Frans een keuzevak, vrijwel overal - voor een gering aantal geïnte- i resseerden. )e supermarkten werden dn een stukje Frans proza aan de orde gesteld en het lag voor de hand, dat de Franse bijnaam voor deze tak van handel, langza merhand een eigen naam ge- word&n, letterlijk ,.de grote op pervlakte" uitvoerig moest wor den toegelicht. kort komt in de Franse volksvertegenwoordiging een wet In behandeling om de su permarkten te ..restreindre", in te krimpen. Wie de betekenis van dit woord niet wist, ging hopeloos de mist in. Maar ver der was het geen moeilijk te ibe- vatten Frans. et eerste gedeelte van bedrijfs economie werd gisteren opge diend. Een tweetal sommen. Da tweede som onwatte stof uit een vorig leerjaar en was kennelijk erop gericht te weten te komen of er voldoende was gerepe teerd. De eerste soms was zon- meer oen lastige opgave. Een stukje administratie van een levensmiddelenbedrijf in de detailhandélsseotor. Vooral het reductie-register leverde moei lijkheden op. Er was weinig lijn in to ontdekken. Volgens docen ten waren de vragen die betrek king hadden op gecompliceerde BTW-berekeningen een vette kluif waarvoor de 2,5 uur ter beschikking gestelde tijd nauwe lijks toereikend was. laatschappijleer als examenvak komt nog niet veel voor op MXXMimd scholen van voortgezet onder wijs. Het MEAO moest er giste ren wel doorheen bijten. Maat schappijleer is in feite een vak waarvan de onderwerpen de ge hele samenlevingsstructuur om vat. De anderhalf uur gegeven tijd was zonder meer ontoereikend. Om vier vragen te beantwoor den is meer dan 90 minuten no dig, zeker als daar wordt ge vraagd naar de oorzaak van de sociale ongelijkheid in het on derwijs, waardoor kinderen uit hogere milieu's een grotere kans hebben om een middelbare opleiding te volgen dan kinde ren uit arbeidersgezinnen. Dit vereist een toegepast (kritisch denkvermogen. Vraag twee, over de oorzaken van het ach teruitgaan van het ledental van de kerken gaf een voorsprong aan de jongeren op een bijzon dere MEAO en zou in feite daar door als onjuist moeten worden gekenmerkt. De stelling van Nuyens „demo cratisch zijn we allemaal, al be doelt iedereen er iets anders mee" bi-acht door de toelichting de schijnwerpers op de actie groepen. Het valt niét mee om maatschappijleer zinnig en doel matig te doceren. Gistermiddag verhuisde de burgemeester van het Brabantse plaatsje Veldhoven met zijn secretaris en vier wethouders naar het nieuwe gemeentehuis. Volgens een oud gebruik haalde de nieuwe buurman, de directeur van Publieke Werken, hen op in een 150 jaar oude tweewielige hoogkar. Op de achter grond het nieuwe gemeentehuis. Zaterdagavond heeft Parijs de nieuwe „Miss 1974" gekozen. Het mooi ste meisje van de lichtstad is nu officieel Ghislaine Motte. Zij zal in december mogen meedoen aan de Miss France-verkiezing. Verbod van kleurstoffen gevraagd in voedingsmiddelen DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid Jansen (PPR) meent, dat er thans aanleiding is om een verbod uit te vaardigen voor het kunstmatig kleuren van voedingsmiddelen. Aldus blijkt uit aan minister Vorrlnk van Volksgezondheid gestelde schriftelijke vragen. Enige tijd geleden deelde de min ster mee, dat er nog onvoldoen de gegevens waren over de schadelijkheid van kleurstoffen. Thans evenwel, aldus het Ka merlid in zijn vragen, is bekend geworden dat de Zweedse keu ringsdienst besloot de kunstma tige kleuring van voedingsmid delen te verbieden. Hij vindt, dat Nederland dit voorbeeld moet volgen. )EN HAAG (ANP) De kernenergiecentrale in Dodewaard zal nog geruime tijd buiten bedrijf blijven want drie onderdelen van het reactorvat, waarin indicaties van haarscheurtjes zijn waargenomen, moeten worden vervangen. Dit heeft de NV Gemeenschappelijke kernenergiecentrale te Arinhem medegedeeld. )e centrale ligt sedert 15 april, na 'n vrijwel ononderbroken bedrijfs- periode van 10 maanden, stil voor het jaarlijks splijtstofwisselen en de normale revisies en inspecties. De centrale zou tussen 17 en 22 mei weer in bedrijf worden genomen maar door de reparaties zal dit vier a zes weken moeten worden uitgesteld. In verband met een eventuele latere kleine vermogensverhoging worden tijdens deze bedrijfsonderbreking tevens reeds voorbereidingen getroffen voor enkele aanpassingen van de installatie, waaronder het voeding-wa tersysteem, het kernnoodkoelsysteem en het drukregelsysteem van de turbine. Bij de inspectie van het reactorvat zijn wederom indica ties waargenomen van haarscheurtjes in overgangsstukken tussen stompen op het reactorvat en de aansluitende leidingen. De toege paste detectiemethoden zijn zo gevoelig als de huidige stand van de techniek het mogelijk maakt waardoor reeds in het stadium vóórdat scheurvorming optreedt hiervan een indicatie wordt verkregen. Op grond van deze indicaties is besloten zoals ook reeds eerder met goed resultaat is geschied nog drie overgangsstukken uit de wis selen. Daar de reparatie geruime tijd zal vergen wordt van de gele genheid gebruik gemaakt de turbine voor het eerst voor een inspec tie en revisie te openen, na een zeer goed bedrijf van bijna 5 jaren. Van onze correspondent Amsterdam Het verlorengaan van de hasjies- schat (marktwaarde 12 miljoen gulden) aan boord van de in beslag genomen smokkelkotter „Lam mie" vervult de hulporganisaties voor de aan drugs verslaafde jeugd in Amsterdam met grote zorg. Een woordvoerder van het Jongeren Advies Cen trum zei gisteravond: „de markt is krap gewor den en de prijzen van hasjies vliegen omhoog. We hebben veel telefoontjes gekregen van jonge men sen die daardoor in moeilijkheden raken. Er Is weinig goede hasj te krijgen, niet zo erg kritische dealers proberen rommel (gedroogde uitwerpse len) te slijten. In dit verband moet ook de plotselinge verschijning van de Heli's Angels en hun gewelddadige optreden In het Vondelpark wor- DEN HAAG (ANP)- De oliemaat schappijen hebben in het afgelo pen halfjaar niet gedreigd met een boycot, indien de regering zich niet zou verenigen met de door die maatschappijen telkens bedongen hogere prijzen. Dit heeft minister Lubbers van eco nomische zaken gisteren geant woord op desbetreffende schrif telijke vragen van het eerste- kamerlid van Wijk (PSP). Volgens de bewindsman waren de prijsverhogingen, die de olie maatschappijen per 11 novem ber en 1 maart jongstleden doorvoerden, gebaseerd op reële stijgingen van de kostprijs van ruwe olie per 16 oktober en I januari. De meeropbrengsten komen ten goede aan die lan den, waar de ruwe olie wordt gewonnen die in de Nederlandse raffinaderijen wordt verwerkt, aldus minister Lubbers. De meer-opbrengst op de binnen landse markt voor de olieindu strie, voortvloeiend uit de prijs verhoging vam 11 november 1973, ligt voor de periode van medio november 1973 tot 1 april 1974 in de orde van grootte van ongeveer 300 miljoen. De prijsverhoging van begin maart heeft over de maand maart een additionele toeneming van bruto opbrengsten tengevolge gehad van ongeveer 150 miljoen. Van onze correspondent ALMELO De 13-jarige Harry Bakhuis uit Almelo is zaterdag morgen zodanig door een hond gebeten dat hij voor behande ling naar het ziekenhuis moest. De hond greep Harry in de wang. De jongen liep hierbij een wond van 4 centimeter op, terwijl een kies met wortel en al uit de mond werd getrokken. den gezien. De woordvoerder van het JAC zei tot dusver geen aanwijzingen te hebben, dat jongeren door de opgetreden schaarste in hasjies in de men gedreven worden van handelaren in hard drugs, zoals opium en heroïne. Wel verklaarde hij, dat er op de achtergrond een harde strijd or drugmarkt wordt uitgevochten. Zo zou de kotter „Lammie" wekenlang op de Noordzee hebben rondgedobberd alvorens hij tot zinken werd ge bracht, louter omdat de financiers van do handel in verdovende middelen de markt krap willen hou den teneinde de prijs op te kunnen drijven. Zelfs het feit dat de justitlte werd getipt over do aan komst van de Lammie zou verband houden met de machtsstrijd die er achter de schermen tussen de groothandelaren ln verdovende middelen aan woeden Is. am jmmm hum Gisteren werd in Amsterdam het nieuwe Ballast Nedam Huis ge opend door minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). Links van hem burgemeester Beelaerts van Blokland en rechts de heer F. de Vilder, lid van de Raad van Bestuur van het bedrijf. Windbuks verwondt meisje TUBBERGEN (ANP) De twaalfjarige Anita Haarbuis uit Tubbergen (Ov.) heeft zaterdag een kogeltje van een windbuks in het hoofd gekregen, waardoor zij ernstig hersenletsel heeft op gelopen. Het wapen stond met de kolf op de grond en toen het meisje even haar sok wilde ophijsen en zodoende met haar gezicht vlak bij de loop kwam. haalde haar vierjarig zusje spelenderwijs de trekker over. Het meisje is met verlammings verschijnselen in het ziekenhuis in Enschede opgenomen. (Van onze correspondent) UTRECHT Als dienstverlening aan dlege- i die in de onbekende wereld van het bou- en de weg niet weten, zijn door het hele land zogenaamde architecten-Informatiecen tra opgericht of nog ln oprichting, waarin deelnemen de B.N.A. (Koninklijke Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst bond van Nederlandse architecten), de B.N.I. (Be roepsvereniging van Nederlandse interieurar chitecten) en de B.N.T. (Bond van Neder, landse Tuin- en Landschapsarchitecten! en waar mogelijk nog meer verwante organisa ties, die zich verantwoordelijk voelden vooi de kwaliteit van onze omgeving. Wie kan nu naar zo'n informatiecentrum of |G:steren arriveerde op doorreis naar de Verenigde Staten, waar hij enkele maanden zal verblijven. architectenwinkel, zoals het in andere plaat- kardinaal Mindszenty op Schiphol. In de kamer voor bijzondere gasten op de luchthaven werd hij o.a. I begroet door twee zusters die indertijd uit Hongarije zijn gevlucht. WRtFiWÊP*a'rTmg,Lm-1-'" wmnÊr*^^rvf"^rr"" sen, wat prettiger aandoend, heet, toegaan om inlichtingen en waarover? In principe ie dereen en over alles wat met bouwen te ma ken heeft. Men kan alle vragen over bouwen, wonen en woonompevHg stellen. Informatie kan worden verstrekt over bouwproces, w het bijzonder in de voorhereidings- en ont werpfase, zowel waar het gaat om exterieur Interieur als naaste woonomgeving. Naast de inlichtingen over wettelijke proce dures om tot bouwen te komen, over voor schriften, regelingen en commissies, over or ganisaties en werkwijze van architekten, in to ricurarchitekten en tuin- en landschapsar chitecten. geeft men ook concrete adviezen van beperkte omvang inzake technische en vormgevingsproblemen mat betrekking tot verbouwingen, herindeling, uitbreiding op sa menvoeging van woningen, woningverbete ring, gevelwijzigfngen. kleur- en materiaal keuze, indeling buitenruimte, zowel van wijk-, straat-, tuin als balkon. De ln de win- kei aanwezige deskundig-, stelt zi1n kennis op dat terrein beschikbaar, hetgeen dan weer kan leiden tot een gesorek en eventueel een advies, zonodig toegelicht met schetsen, dal de bezoeker op weg helpt. Op dat laatste, hef wegwijs maken, ligt dus de nadruk. Doel bijdragen aun de kwaliteit van woon- en werkomgeving. De informatiecentra, respectievelijk archlteo tenwinkcls zijn o.m. gevestigd in Leiden aar de Middelweg 4, in Rotterdam aan het Wee na 700. Ted Kennedy kandidaat presidentschap in 1976 WASHINGTON (AP) - Senator Edward Kennedy heeft gisteren verklaard dat hij graag presi dent zou worden en In overwe ging heeft genomen zich ln 1976 kandidaat te stellen voor het presidentschap. Hij zei dat hij tegen het einde van het komen de jaar, en misschien zelfs eer der, een definitieve beslissing over zijn plannen zal hebben ge nomen. Kennedy zei dat de leden van zijn familie geen veto zullen kunnen uitspreken over zijn beslissing. Zij hebben te kennen gegeven dat als ik zou besluiten mij kan didaat te stellen zij mij zouden steunen, aldus Kennedy ln een interview afgenomen in een te levisie programma. Weizsacker CDU- kandidaat presidentschap BONN (DPA) De Christende mocratische oppositie in de Bondsrepubliek heeft Richard von WeizsMcker kandidaat voor het presidentschap gesteld waarvoor op 15 mei verkiezin gen plaatsvinden. De socialisten en vrije democra ten hebben minister van buiten landse zaken Walter Scheel kan didaat gesteld. Tegenover hem wordt von Weizsëcker weinig kans gegeven. Miljard voor memoires Mosje Dajan JERUZALEM (AP) - De Israëli- sche minister van defensie, Mosje Dajan, heeft een contract getekend met de uitgeversmaat schappij Wiedenfeld and Nichol son te Londen voor het schrij ven van zijn memoires, die zou den moeten worden gepubli ceerd ln 1976. HIJ zou hiervoor een bedrag ontvangen van bijna een miljard gulden, dat Is meer dan 80 maal zijn huidige Jaarsa laris als minister. De uitgevers hebben bevestigd dat het contract is getekend maar laten zich over de finan ciële kant ervan niet uit. Ook do woordvoerder van de minister niet. Dajan wordt deze maand 59 jaar en zou spoedig zonder werk ko men te zitten. Politieke colle ga's hebben meegedeeld dat hij vermoedelijk een portefeuille zal weigeren in de regering die Jitzhak Rabin, oud-ambossadcur te Washington, thans samen stelt. Het boek van de minister zal door de genoemde firma worden ge publiceerd in Groot-Brittannië en in Israël. In Amerika wordt het uitgegeven door Wllllom Morrow. Het zal ln veel talen worden ver taald, om te beginnen in het Frans en het Duits. Discriminatie op Tilburgse studentenflat TILBURG (ANP) Bewoner» van een studentenflat InT llburg hebben een aspirant-huurder op racistische gronden eweigerd. De flatbewoners hebben het be stuur van do Stichting Studen tenhuisvesting verzocht In het vervolg geen kleurlingen meer als aspiranthuurders toe te wij zen. Zeven van de achttien bewoners van de flat dachten negatief over een toewijzing van woon ruimte aan een in Indonesië ge boren student, die inmiddels io een andere studentenflat onder dak heeft gevonden. Hij had voor de eer bedankt, toen hem gezegd, was dat hij moeilijkhe den zou krijgen en dat hij e te gen zou moeten kufnen gene- geer te wordon. „De zeven vormden een minder heid, die te groot werd gevon den om te worden genegeerd. De mlnderhed verwachtte moei lijkheden in verhand met dn „afwijkende cultuur", do ,.eet- gewoontesü en „Do grote in- en uitloop", aldus meldt het Hogo- schoolblad. Brazilië wijst treinrover Biggs uit BRASILIA (AP) - Het Brazi liaanse ministerie van justitie heeft bevel gegeven dat de Brit Ronald Blggs, die deel heeft ge nomen aan de grote treinrover- val, dient te worden uitgewezen na 30 dagen ln hulsarrest to hebben doorgebracht in Rlo de Janeiro. Biggs is in Engeland tot 30 Janr gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn aandeel in de „grote treinroof'. Het besluit om Biggs te deporte ren betekent dat Brazilië de ge makkelijkste weg heeft gekozen. Een officiële uitwijzing van Biggs zou een dekreet behoeven van de president van Brazilië*

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7