s Exportrem Italië treft bedrijfsleven Twaalf kandidaten betwisten elkaar Pompidou's zetel si *2 GRENZEN VAN DE GROEI IN NEDERLAND NABIJ Rivieren stijgen door zware regenval Portugal onder loep d0ENE Vijf ton hasj in Lammie tik. DE NIEUWE UNIE 1974 DONDERDAG 2 MEI 1974 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De maatregelen die Italië plotseling heeft ge nomen ter bescherming van de eigen economie zullen voor een aantal Nederlandse bedrijfstakken een geduchte klap kunnen betekenen. Wat precies de gevolgen zullen zijn, ook voor de consumenten, is pas te becijferen als de letterlijke tekst van de Italiaanse beslissing bekend wordt. Italië neemt res procent van onze totale export af en is daarmee onze op vier na belangrijkste exportklant. De totale waarde van de uitvoer naar Italië was vorig jaar 3639 miljoen gulden. Ruim 1400 miljoen betrof agra rische produkten, met name kalveren en varkens. Volgens het ministerie van landbouw zullen met veel moeite andere afzetkanalen gevonden moeten worden voor deze produkten, maar deze omschakeling ziet men toch vrij positief tegemoet. Belangrijk zijn ook de industriële produkten die naar Italië gaan, met een waarde van 2,1 miljard gulden. Op welke technische en chemische produkten de invoer- maatregelen betrekking hebben is nog onzeker. Uitgezonderd zijn namelijk grondstoffen, energieprodukten en investe ringsgoederen, en nog onduide lijk is of bijvoorbeeld chemische produkten tot de grondstoffen worden gerekend. Ook de Nederlandse textielindu strie (uitvoer naar Italië 196 miljoen gulden) en de tabaksin dustrie (167 miljoen) worden de dupe van de Italiaanse maatre gelen. De Vereniging van de Nederland se Chemische Industrie vindt dat het precedent dat Italië ge schapen heeft belangrijker dan het effect van de pu getroffen maatregelen. Bij navolging zou de Euromarkt weer in negen nationale markten uiteen kun nen vallen. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen noemde de Ita liaanse maatregelen "een zware slag". Voorzitter C.G.A Mertens van de KNBTB zei gisteren, dat hii voorstander is van overleg tussen regering en agrarisch be drijfsleven over eventueel te ne men maatregelen. Minister Duisenberg van Finan ciën waarschuwde gisteravond voor represailles van andere EEG-partners tegen Italië. Men moet geen wraak- of zelfbe schermingsacties beginnen, zei hij, maar samen trachten uit de problemen te komen. De maat regelen waren nodig om Italië uit de uiterst slechte situatie te redden. Overigens ls de Italiaanse maat regel niet geheel onrechtmatig. Men heeft gebruik gemaakt van een achterdeurtje in het ver drag van Rome, de artikelen 108 en 109, dat bij een plotselin ge crisis in de betalingsbalans een lidstaat toestaat bescher mende maatregelen te treffen. Frankrijk heeft op basis van deze artikelen bijvoorbeeld in 1968 import- en deviezenrestric- ties uitgevaardigd. Het kon moeilijk anders: elk Ne derlands weekblad brengt de gebeurtenissen in Portugal breed uit. Het kon ook moeilijk an ders dat er zo verschillend over geoordeeld wordt. Een bloemle zing: Vrij Nederland spreekt van een coup namens de econo mische belangengroepen, de Groene vraagt zich voorzichtig af of het land nu bevrijd of ge moderniseerd is, de Nieuwe Li nie zegt dat De Spinola de oor log niet gaat oplossen maar ver sluieren, de Haagse Post signa leert dat het wat moeilijk is een Hitler-bewonderaar als brenger van democratie te zien, Ac cent's Sal Tas vindt dat de ideeën van de generaal een ba sis vormen voor een redelijk compromis en Elseviers Maga zine Iaat de zaak blauw-blauw. Het zegt alleen dat er een dom per op de vreugde in Portugal ligt omdat niemand durft te ge loven dat er op korte termijn licht zal komen in de zwarte si tuatie aan de Afrikaanse fron- De Haagse Post vindt dat miljoe nen dieren louter op economi sche gronden structureel mis handeld worden, zoals de kippen in legbatterijen, kalveren in kis ten en biggen op roosters. Ge volgen: stress, beenbreuken, verlammingen, vlees dat soms niet vrij is van antibiotica en hormonen en een verpest milieu door stank en overdoses mest. Q) 0) Ho Dat topvoetballer zijn ook maar betrekkelijk is, zegt Jan Mul der, die zich overigens naar hij zelf zegt, vrij onbelangrijk vindt. Overigens, Jan Mulder heeft nog andere dingen die hem boeien dan alleen maar voetbal: filosofische dingen, denken over leven en dood. Wie had dat nou achter zo'n jongen gezocht.... De Nieuwe Linie vraagt zich af hoe rood de roos van de PvdA wel gaat worden. En komt dan tot de conclusie dat die roos in de vuist, vergeleken met 1959, ongetwijfeld wat roder en die vuist wat krachtiger wordt. Maar de moeilijkheden zijn niet van de lucht. En het zou wel eens kunnen gebeuren dat de politieke praktijk waarin de PvdA zich bevindt - regeren, en dan nog wel met de confessione len - ertoe kan bijdragen dat de roos onaangenaam verbleekt blijkt. In Amsterdam, onthult de Nieuwe Linie, woont sinds kort de Ier Michael Tobin, die verklaart dat de Engelsen in Noord Ier land systematisch martelen. Verder twee pagina's over het nieuwe vak maatschappij leer, een interview mat minister Van Kemenade hierover en de mening van leraren en leerlin gen. Van Kemenade noemt het: "Kinderen het huishoud boekje leren". Da leerlin gen: "Praten over geld, de dl- rekteur, geluk, staken, politiek, trouwen". De Groene brengt de Franse ver kiezingscampagne zeer uitge* breid. Maar wat dichter bij huis is een interview met PSP-ka- merlid Bram van der Lek, die zich verbijsterd toont over het Dennendalbeleid van staatsse cretaris Hendriks. "Hendriks heeft gezegd dat hij zeven we- ken met de zaak bezig is ge weest. Op basis van wat er naar buiten gekomen is, krijg je de indruk dat hij met alle win den meegewaaid is. Verder "project ontwikkelaar Bredero slaat weer toe in Nij meegse binnenstad en ,(de wan kele basis van onze industriële research". na over de kampen van Mao. In de massakampen is het eten slecht, papierpulp wordt er soms doorheen gedaan om de maag maar te vullenmet desas treuze gevolgen. Soms wordt de maaltijd aangevuld met wor men, kakkerlakken en uit de paardenmest geviste graankor rels. Het blad kijkt nog even terug op de zuiveringen van 1945 en noemt het een vastgelopen afre kening met landverraders. 'Een interview met president Nye- rere van Tanzania, een indin- gend verhaal over een scheiding maken Vrij Nederland tot een van de leesbaarste bladen van deze week. Accent is op de zoete toer. Cover story: Frans Muriloff, de onver moeibare grand old man van de showbizz, wie kent hem niet van AVRO's bonte dinsdag- avondtrein? "Wij geven Jaarlijks ongeveer een miljard gulden uit aan genees middelen. Daarvan zijn een paar honderd miljoen pure kol der. verkeerde keus of stüpide zoethoudertjes Voor een sOkke- tig gewor<ten;yolk. Een cliggtèle die zijn huisarts murw. .mjj en overbelast heeft gemaakt en naar mijn Idee dolgraag bede vaarten naar idioot grote poll klinieken maakt", zegt dr. Zel- velder en hij vervolgt met op te merken dat de arts beter zou moeten luisteren naar de pa tiënt. Eindexamens zijn onmisbaar voor deugdelijk onderwijs, Is verder een conclusie in het blad. Ver der nog de opvolging van Tito en een boek over de CIA, die al les in het werk stelt om publi- katie tegen te gaan. ■kisi&KKS Elsevler's 176 pagina's voor het laatst bewaren betekent deze week tevens concluderen dat het weer minnetjes met de lees- baarehid ervan gesteld is. Be langrijkste Items: waar blijven de 15.000 gestolen paspoorten? De ondergang van de Bismarck, Jaap van Praag die vindt dat er niets aan de hand is met Ajax, voor hen die toch nog blijven geloven: er komt gauw een heu se trainer. En verder nog deze week? Portu gal, het Zuid-Molukkers vraag stuk en Pat Hearst. Twaalf jaar geëist voor doodschieten politieman LEEUWARDEN - De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, mr. H. W. Kuipers, heeft gisteren 12 jaar gevange nisstraf geëist tegen de 37-Jarige loodgieter S.H. uit Beetster- zwaag. De man schoot op 6 februari van dit jaar ln zijn woonplaats de 41-jarige hoofdagent van politie Wijtze de Jong met een schot uit een vuurbuks dood. Een collega van het slachtoffer, agent Halbe Siebenga, ontsnapte die bewuste nacht op het nip pertje aan de schoten van de woedende verdachte. Na de schietpartij met dodelijke afloop verschanste de man zich samen met zijn twee kinderen in zijn woning te Beetsterzwaag. 's Mofgens tegen negen uur gaf H. zich over aan de politie die de woning de hele nacht had bele gerd. Op de zitting ontkende verdachte het dodelijk schot ge lost te hebben. Op de vraag wie wel geschoten zou hebben bleef hij het antwoord schuldig. Regering lielpt Haagse Post DEN HAAG (ANP) De rege ring wil steun verlenen voor het voortbestaan van het weekblad „Haagse Post". Voorwaarde is evenwel, dat zowel de NV Bona- ventura als de B.V. Weekblad pers, waarin de Haagse Post ondergebracht wordt, eveneens financiële steun verlenen. Minister Van Doorn van CRM heeft gisteren de Tweede-Ka mercommissie voor CRM bij zonderheden verstrekt over de voornemens. De N.V. Bonaven- tura heeft laten weten een be drag van 450.000 gulden te storten in een speciaal fonds „Stichting Haagse Post". Dit in antwoord op het verzoek van minister Van Doorn. Kinderpostzegels brachten ruim 6 miljoen op UTRECHT (ANP) - De kinder- postzegelactie-1973 heeft netto 6.250.000 opgebracht, 200.000 meer dan het jaar ervoor toen de opbrengst voor het eerst de 1 6 miljoen passeerde. Aan de actie hebben duizenden schoolkinderen en hun om'erw'J- zers, vrijwilligers van plaatselij ke comité's en de PTT meege werkt. Het resultaat komt ten goede aan de jeugdwelzijnszorg in Nederland en aan enkele pro jecten in het buitenland. Op de plaats waar de smokkelkotter „Lammie" gezonken is, bevinden zich momenteel eer bok van Smit-Tak en het marinefregat „Vos". AMSTERDAM (ANP) - De totale partij Libanese hasj die de gezonken smokkelkotter Lammie aan boort! zou hebben gehad ls volgens de Alkmaarse officier van justitie een heel stuk minder dan de tien ton die aanvankelijk op grond van geruchten was aangenomen. De officier zei gisteren dat de hele lading niet bo ven de 5 ton zal uitkomen. Van de in beslag geno men bijna 1800 kilo is het grootste gedeelte inmid dels ln een oven van vuilverbranding ln Alkmaar vernietigd. In de zaak zijn nu in totaal 10 personen gearres teerd, de drie opvarenden van de kotter, vier Vo- lendammers en drie Amsterdammers onder wie Frits A. die door de justitie als de hoofdfiguur en financier van de smokkeloperatie wordt be schouwd. Op last van de FIOD ls gisteren al A's geld in beslag genomen. Van onze correspondent PARIJS Nog even, en dan, op 5 mei, de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen. Er zijn twaalf kandidaten van wie er onverbiddelijk tien afval len, tenzij zondag een van de twaalf de volstrekte meerder heid behaalt: 50 plus 1. Maar dat is onzeker. Mitterrand staat weliswaar met 53 procent aan de kop, maar boven de 50 komt hij ln de eerste ronde vermoe delijk niet daarvoor zijn de stemmen ook aan linkerzijde te veel verbrokkeld. Komt het tot een tweede ronde, dan is vrij wel zeker Giscard d'Estaing zijn tegenstander. Voor zondag betwisten in elk ge val twaalf kandidaten elkaar de eer: Chaban Delmas (59), eerste minister onder Pompidou, maar door Pompidou ook aan de dijk gezet. Voorstander van „de nieuwe maatschappij", de boei die ons drijvend moet houden geen ontslagen, geen stakingen. Giscard d'Estaing (48), de mi nister van financiën die de pols slag van de tijd goed heeft aan gevoeld, want wat hij vroeger nooit heeft gedaan, doet hij nu: hij praat over betere ziekenhui zen en over veel hogere premies voor de ouden van dagen. Een vlot spreker, zonder papiertje met aantekeningen. Réné Dumont (70), een „se rieuze kandidaat" die spreekt over vreselijke visioenen. „Ik ben een propere kandidaat en als ik president word is het met de vervuiling van de lucht en het water gedaan". Guy Herauld (50), hoogleraar in de rechten aan de universi teit van Straatsburg, voorzitter van de Europese federalistische beweging. Frankrijk moet een federalistische maatschappij worden met allemaal vrije men sen. Alain Krivine (32), meevechter op de barricaden in mei '68 als revolutionair communist. Als Mitterrand president wordt, dan verandert er hoegenaamd niets, want wat blijft is het kapitalis me. Wat wil hij dan? Geen Guy Mollet, geen Wilson, geen Willy Brandt. Wat dan wel? Geen wa penstilstand. Jean-Marie le Pan (46), mist zijn linkeroog, hetgeen voor een president geen bezwaar hoeft te zijn. Hij wil een sterke staat, een politiestaat, naar het voor beeld van Mussolini, al zegt hij dat laatste er niet bij. Arlette Laguiller (34). Einde lijk een vrouw, en wat voor een. Haar mondje staat niet stil. Overdag ratelt ze op de schrijf machine bij de Credit Lyonnais, zit ze straks op het Elysée, dan zal ook haar mondje niet stil staan. Wij mannen zijn barba ren, maar gelukkig zijn er moe dige vrouwen die er openlijk voor uitkomen een abortus ach ter de rug te nebben. Jean-Claude Sebag (31), advo caat in Aix-en-Provence, pleit voor een gefedereerd Europa met Europees parlement, geko zen door algemeen kiesrecht. Een uitstekend prater. Bernard Renouvin (31), een royalist voor wie alles momen teel onzeker is. Francois Mitterrand (58), met verre voorsprong op de ande ren, en zou al bij de eerste ron de gekozen worden als niet an dere kansloze kandidaten hem voor de voeten liepen. Kandi daat voor het linkse blok. Jean Royer (54), een gezicht zonder glimlach: rookt niet, drinkt niet, eet het liefst koud. Bien catholique, maar traditio nalist. Verklaarde vijand van de gitaar bij het altaar, gelooft op recht in de ..poëzie van de lief de", en keurt in het sexuele le ven maar een voorbehoc'mid del: de beheersing van de man. Emile Muller (59), burgemees ter van Mulhouse, een lieve vriendelijke man, bescheiden genoeg om te erkennen dat hij geen nationale of internationale dimensies heeft, maar wel men selijke. Hij noemt zich sociaal democraat. Twaalf kandidaten, en allemaal driemaal op de Franse televisie. Teveel, en overdreven? Het zou best wat minder kunnen, maar wie deze mening is toegedaan, moet voor zichzelf maar eens een antwoord proberen te geven op de bekende vraag van Win ston Churchill: weet u, met alle kritiek op de democratie, een beter systeem? Van een onzer redacteuren DEN HAAG - In Nederland zijn de grenzen van de groei, in de zin van schaarste vermoedelijk nabij. Alle thans beschikbare in formatie wijst erop dat een on gewijzigde voortzetting van pro- duktie- en bevolkingsgroei vrij wel zeker leidt tot ecologische of klimatologische rampen of tot ineenstorting van onze be schaving als gevolg van uitput- j~ ting van energie en grondstof fen, voedselgebrek, vervuiling of ruimtegebrek. Dit komt erop neer dat ons consumptieniveau hoogst waarschijnlijk ten koste gaat van de consumptie, zelfs ten koste van de levensmoge lijkheden van onze kinderen en kindskinderen. Tot deze conclusie komt dr. Roe- fie Hueting, van de afdeling Leefmilieu van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Den Haag, ln zijn proefschrift waar op hij vandaag aan de universi teit van Groningen is gepromo veerd. In het proefschrift dat in een handelsuitgave onder de ti tel „Nieuwe schaarste en econo mische groei" bij de uitgeverij Agon Elsevier in Amsterdam is verschenen wordt een nieuwe methode ontvouwd die de weg opent voor de berekening van een welvaartsindicator die niet alleen wordt bepaald door de produktie van goederen. De door de produktiegroel veroor zaakte functieverliezen van het milieu kunnen deels met behulp van marktgegevens, deels door het stellen van normen worden gekwantificeerd an op het totaal van geproduceerde goederen en diensten in mindering gebracht. De betekenis van de methode- Hueting is verstrekkend, omdat hiermee voor het eerst aan het beleid een techniek wordt aan geboden om de produktiegroel (meestal en ten onrechte econo mische groei genoemd) geringe re betekenis toe te kennen voor de welvaart. Prof. dr. J. Tinbergen en prof. Dennis L. Meadows vonden dit boek van zo groot belang dat zij beiden een inleiding schreven. Het Wereldnatuurfonds onder schrijft de unieke betekenis van dit boek door de Engelse verta ling te bevorderen. Mevrouw Allende 6 mei in Nederland DEN HAAG - (ANP) - Mevrouw Allende, echtgenote van de om gekomen Chileense president, die een bezoek aan ons land zal brengen, wordt maandag 6 mei ontvangen door de echtgenote van minister-president Den Uyl. Mevrouw Allende zal in die week spreken met de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken, de raad van kerken en de ln ons lahd verblijvende Chileense vluchtelingen (250). Vrijdag 10 mei zal zij worden ontvangen door B. en W. van Amsterdam en de universiteit van deze ge meente. 's Avonds zal er een nationale manifestatie in de Amstelkerk te Amsterdam wor den gehouden. Mevrouw Allende komt naar Ne derland op uitnodiging van de landelijke Chilibeweging. IN ITALIË (Van onze correspondent) ROME Paraplu's en plas tic regenjassen worden momenteel door toeristen in Italië het meest ge vraagd en gekocht. Niet als souvenir, maar uit bit tere noodzaak, omdat de meeste bezoekers van Ita lië geen rektning hebben gehouden met de barbaars koude en natte lente Gisteren heeft het in het grootste deel van Italië voor de vijfde achtereenvolgende dag gere gend. Rome en omgeving wen den bovendien geplaagd dooi een urenlang durende zeet krachtige storm die talloze bo men ontwortelde en grote mate riële schade aanrichtte. Een groot aantal rivieren heeft door de langdurige en soms Pas half mei wordt de zon voor langere periodes terug ver wacht. Namens de koningin heeft prins Bernhard gisteren op het terrein van de Simon Stevinkazerne in Ede een vaandel uitgereikt aan het regiment verbindingstroepen, dat 25 jaar als afzonderlijk wapen optreedt. Het vaandel, dat als opschrift draagt ..Rotterdam mei 1940" werd in ontvangst genomen door de com mandant van hrt regiment, kolonel W K. Rijsdlfk. Croiset jr. helpt Sossi zoeken (Van een onzer vers'uggevera) ENSCHEDE Gerard Croiset jr., zoon van de bekende para gnost is via vrienden door de Ita liaanse politie (benaderd om in dien tnogeCijk hulp te bieden bi] het opsporen van de 42-jarige Genuese substituutofficier van Justitie dr. Mario Sossl. Do man bevindt zich in gevtmcgngchap bij de knbri^aoo^en ver- zware regenval een gevaarlijk blijft in ccn ..gevangyv*, van hoge wa'^stord herr-Ttt" De het volk", grote noflri-Itn! aaé'ie rv'erer Vor.ge w.-ek werd een foto van de Po ei de Ad pc t j'*en TJfiG hem ëVpubllcecrd. waaruit ongeveer zes ccnt'mei-r per bleek <L<le vc hort», Je de uur. mrgistmst ondergtW niet Op tal van plan" n, voo-ol in het /n htzniV.; :i' Ik heb tnd<.-- )i-.ct Jr., pii- ~b een aantal De meteorologen z.jn n.tc st som- v v.enu n nema-kt die Jk n »r bcr in hun voorspellingen voof.; eon Milanese vriend gestuurd de komende d. pen. l'.il heb. Wat de IlaHannse jjja| veel killer blijven dan normaal! ermee gedaan heeft, weet Ik Is voor deze tijd vin het jaar.; no» ndet. .'I' 1 v«ii m.ni' -n\o.i-in in hui /II rUZ Pil I' IK r,",11 t'- 'l a.mwjw*;" ;:n„Ahw" -

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7