Stichtingsbestuur: K. en O. is niet uit op ontslag schouwburgdirecteur Allerlei(ds) stad ND. Yredeling wil geen stakende soldaten „De manse" moet oude blo- school snel doen vergeten Pedel loodste studenten door zenuwentoestand y W '"V - MEI 11 'PAGINA 3 DONDERDAG 2 MEI 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel LEIDEN Principieel zou den ook militairen het recht moeten hebben om te staken. Maar omdat de paraatheid van het leger daardoor te veel in gevaar zou komen acht ik het niet mogelijk dat recht inderdaad ook toe te kennen". Dat zei minister Vredeling van defensie gisteravond in het wijkgebouw ,,De Zeven sprong" aan de Bernhardka- de, waar de PvdA afdeling Leiden de Dag van de Ar beid vierde. ..Stakingsrecht voor militairen bestaat in geen enkel land ter wereld", zo voegde de minister daar aan toe, „ook niet in Zweden waar het principe wel is er kend maar de toepassing on mogelijk is gemaakt". Voor het overige achtte de mi nister het een rechtvaardig streven om de rechten en plichten binnen de krijgs macht zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met die daarbuiten. „Lang haar in het leger", zo gaf hij een voorbeeld, „is een stuk Nederlandse folklore, dat he lemaal niet schaadt. Wie daarop kritiek heeft maakt veel lawaai om niet". De door de VVDM geuite be schuldiging dat hij niet zou weten wat er ,in het leger leeft wees de defensieminis ter pertinent van de hand: „Ik weet dondersgoed wat er in het leger leeft, maar daar staat tegenover dat ik me niet laat leiden door stampij. Hij wees de vakorganisatie voor dienstplichtige militai ren erop dat „de vakbewe ging groot is geworden door redelijk overleg". Een aan wijzing dat het met de rech ten van de militairen in Ne derland nog niet zo bar 6lecht is gesteld zag hij in het feit dat „alleen in Neder land soldaten in uniform de monstreren voor het ministe rie van defensie". De bewindsman noemde de machtsovername in Portugal „hoopgevend". „De demo cratische krachten blijken er springlevend. Als Portugal inderdaad terugkeert naar de democratie, dan is er alle reden om dat land in het verband van een vergrote EEG te trekken. Ook al om dat het een voorbeeld zou kunnen zijn voor Spanje. Hij herhaalde het standpunt van de regering dat het niet juist is op dit moment tot erken ning van Guinee Bissau over te gaan: „We kunnen daar mee wel gelijk hebben, maar gelijk hebben is van zo wei nig waarde als een grote groep het daarmee niet eens is". Over de problematiek rond de gastarbeiders zei de minister dat in hun werksituatie „mo menteel heel zeker een ele- emn tvan uitbuiting zit". Hij vond dat gastarbeiders in ons land alle burgerrechten moeten genieten en dat het dan „als normaal zou moe ten worden beschouwd dat ze hier werken". In verband met het heersende tekort aan suiker in de we reld waarschuwde de be windsman ertegen de pro ductie van bietsuiker te ver groten. Volgens hem moet er nu juist worden geinvesteerd in riet-suiker plantages. Bij voorbeeld Tanzania eou daarbij kunnen worden ge holpen. Hans van Dam,één van de vier lijsttrekkers van de Leidse PvdA voor de ge meenteraadsverkiezingen stelde in een toespraak vast dat de beleidsvisie van de socialisten in Leiden voor een groot deel overeenstemt met die van de huidige rege ring. Om die reden meende hij dat een links programcol lege een goede kans zou ma ken zijn voorgenomen beleid uit te voeren. 20.15 Aansl.. 21.30 A: d. kleu> .26 Nat> 19.03 E| Med. li doe. .FIDEN Het bestuur van de Leidse Volksuniversiteit K O zit een beetje met de kwestie-Kuyper in zijn maag. Of liever: Het be stuur betreurt een gemaakt conflict, dat er zijns inziens helemaal niet is. De uithaal van de nu uit alle gemeentelijke functies verdre ven Wouter Kuyper, .enige weken geleden, naar K O en de schouwburgcommissie, gekoppeld aan zijn loyaliteit tegenover schouwburgdirecteur Hans van Dam, is volgens K O-voorzitter J. C. Gmelich Meyltng te wijten aan de destijds door het K O-be stuur getoonde bereidheid om het artistiek beleid van de schouw burg over te nemen als over een jaar of wat de restauratie Is vol tooid en K O en schouwburg in één complex zijn ondergebracht. „Met de dan samengevoegde gemeenschappelijke ruimten lijkt dit een gezonde situatie. Maar besprekingen in die richting zijn er nog helemaal niet", aldus de heer Gmelich Meyling gistermiddag in een uiteenzetting aan de pers. De door K O gesignaleerde het- i ze tegen K&Oen schouwburg- j commissie, uitlopend in het ont- i slag nemen van Kuyiper als lid v van de sohouwftwrgconvmissie J voor; per 10 mei, wordt door het be- stuur van K O gezien als een bos „eenzijdig licht werpen op het <lisc. ps functioneren van de volksuni- vanfl Radio) rk. mei kent het bes-tuur, dat er ook 1 versiteit K O." Verder ont- WS)fl maar enige sprake van is dat - Schonb een relatie Kuyper-Van Dam duik zou bestaan. Op het aanhalen S) Ea van het gerucht, dat directeur dlojourt Dam al een paar maanden geleden een advocaat in de arm heeft genomen, ant woordde de heer Meyling, dat dit niets met K O te maken heeft, ,,u moet K O niet met de sdhouwburgcoanmissie ver eenzelvigen. De figuur Van i Dam is nog nooit m ons bestuur ter sprake geweest." *8.24 oKuyper heeft van zichzelf bij het v K&O-bestuur een „kwestie" ge- adeTkli maakt.. Al geruimo tijd zat hij - Gcbaï- benoemd vanwege K& O - in de Van'twr sohouwburgcommissie meer als h. J! „persoon" dan a'.s K O/verte- 2.4i Ea genwoordiger. Hij was niet ie- mand die het K O-geluid liet ezen: 'rt horen. „Hetgeen hijzelf heeft i au*?" toef!e8even"- aldus de heer c Meyling „het bestuur van K O vond deze houding «iet ge- T wenst, tenslotte hebben wij een ledenbestand van bijna lO.OOOüü. Dat de heer Kuyiper zich uit de schouwburgcommissie heeft Muzlt V* lddag: 'opkonl LangJ' .00 ur 18.50*- olgen- de tijd n aflr van f msdaf Leiden voorheen en thans, in woord en beeld LEIDEN Van de hand van de Leidse journalist Sam Platteel is een overzicht ver schenen - in woord en foto grafisch beeld - van wat Lei den was en hoe de stad in de looop der jaren groeide: „Van stad binnen de wallen tol het Leiden van het jaar 1973". Al jaren kennen wij Sam Platteel als een oprecht min naar van Leiden, hoe het groeide, verviel en weer bloeide. In „Leiden voorheen en thans", een uitgave van het Leidsch Dagblad b.v., - mét een voorwoord van prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, oud-voorzitter van de Vereni ging Oud-Leiden - is in foto's en begeleidend boeiend en informatief woord een repor tage ontstaan die de ontwik keling van Leiden in de afge- plaatjes zegt iedereen die gemaakt. Bij het zien van de lopen 80, 90 jaar heeft door- Leiden een warm hart toe draagt: „hóé is het moge lijk: ,,Het is een boekje ge worden, dat thuishoort in de boekenkast van iedere recht geaarde Lcidenaar. Het kos telijke gidsje door oud en nieuw Leiden werd verlucht met foto's van Jan Holvast en o.a. uit de collectie Van der Zanden. Kijkt u vooral eens naar de St. Joris- steeg...! weggemanoeuvreerd is volgens het K O-bestuur te wijten aan zijn verknochtheid aan Van Dam, die volgens zijn ongegron de uitlatingen gedoemd zou zijn als schouwburgdirecteur te ver dwijnen. Maar nogmaals, hot K O-bestuur kan daar verder geen zinnig woord over zeggen: „wij zijn de schouwbungcom- mrssie niet. De heer Van Dam ..zou na een eventuele overname van het artistiek beleid van de schouwburg (een tegemoetko ming aan een gemeente die aan de rand van een financiële af grond staat) eventueel mede-di rect ur kunnen worden. Dat hangt af van zijn positie die hij op grond van het reglement van de sohouwbuingcommdssie heeft adnvaard". t Het K O-bestuur wijst wel op het feit, dat volgens de verorde ning van 1969 K O samen met de schouwburgcommissio een belangrijke „say" heeft in data, het speelplan, het aantal nz. van de schouwburgvoorstellin gen. Allies wat Van Dam doet gaat in overleg met K O-di recteur kunnen worden. Dat toe is dit zo geweest", aldus de heer Gmelich Meyling, „we voerden al sinds jaren een dui delijk tlheaetrbeleid, alleen het uitkopen van voorstellingen die hier niet kunnen staan kunnen wij zelfstandig reserveren voor ónze K O-inschrijvers; ook voor anderen overigens." Er zoii nqgal eens gesuggereerd zijn, dat de stichting K O een autonome en nnonopcrlitische functie zou vervuilen. „Met na druk wil ik dit ontkennen", al dus de voorzitter van K O; „er is openheid: het bestuur be staat uit leden van de aangeslo ten afdelingen Leiderdorp, Oegstgeest, Leiden en Katwijk. Ook hebben vertegenwoordigers van de verschillende secties zit ting in het bestuur. Die secties bepalen grotendeels de activitei ten dia door onze directeur We ber worden uitgevoerd. De be stuursvergaderingen zijn toe gankelijk voor al onze perso neelsleden". Het K O-ledenbestand zou teru glopen, daarom zou K O met hand en tand haar positie willen continueren, tegen beter weten in. „Vóór 1970 al zette een trend van teruggang in. Een tijd daarvóór hadden we 12.000 le den. Na de sluiting van de schouwburg in het seizoen '70- '71 waren het er 9300 in '72. Die daling is er nu uit", aldus het K O-bestuur ;„die teruggang was voor een goed deel ook te wijten aan het verdwijnen van bedrijven die onze collectieve inschrijvers leverden. Verdere concurrentie leverden televisie en de Teleac-cursussen. We moeten onze leden een pro gramma aanbieden dat ze thuis niet kunnen krijgen: duidelijk volksuniversiteitswerk, creativi teit dus. Ook zal de toeganke lijkheid voor niet - K O-leden gemakkelijker moeten worden gemaakt via opener publicaties in de regionale pers. De bezoe kersfrequentie binnen het totale K O-pakket beweegt zich sinds een paar jaar weer in een sterk stijgende lijn", aldus het 1 K O-bestuur. LEIDEN - „De manse" is de splinternieuwe school voor bui tengewoon lager onderwijs aan de Hoflaan/hoek Telderskade gedoopt. Op donderdag 9 mei a.s. zal het gebouw officieel ge opend worden en hopen de leer krachten en de 96 leerlingen geen enkele binding meer te hebben met de vroegere school aan het Plantsoen, waar het lekte als het regende, het altijd somber was en onvoldoende sa nitaire voorzieningen waren. „De manse", een zeer juist ge kozen naam, vindt de schoollei ding. Oorspronkelijk waren mans! grote middeleeuwse boer derijen, opgezet in de vorm van een leef- en werkgemeenschap. Ook de nieuwe school voor christelijk individueel onderwijs zal een leef. en werkgemeen schap gaan herbergen, waarin iedereen - leerkrachten, school bestuur en ouders - zich zal in zetten om het leerklimaat en de ontwikkeling van elke leerling te bevorderen. Het heeft ruim 6 jaar geduurd voordat op 13 januari 1973 de eerste paal geslagen kon wor den. Kort daarvoor vertoonden de plannen nog duidelijk de op vatting de kinderen een „ruim telijke" bescherming te geven tegen de buitenwereld. Deze vi sie werd verlaten toen het huidi ge schoolhoofd, de heer W. Hei koop, zijn intrede deed. Men wijzigde de plannen zó dat de school een meer open gezicht kreeg en duidelijk contacten aanvaardde met de maatschap pij. Hierdoor kreeg onder meer de gemeenschapsruimte, als ontmoetingsplaats een gezamen lijk studiegebied en als ruimte voor toneel en bijeenkomsten met ouders, een belangrijke rol toebedeeld. Het schoolbestuur en de leer krachten hebben het een uitda ging gevonden om aan de naam „manse' inhoud te geven; zij willen deze middeleeuwse naam omturnen tot een modern begrip in Leiden en omstreken. Het af gelopen jaar zijn steeds meer deskundigen ingeschakeld om de kwaliteiten van de begelei ding te verbeteren: psychologi sche hulp, medisch toezicht, schoolmaatschappelijk werk en arbeidsadvies. Vele avonden en vakantiedagen is er vergaderd, al dan niet in tegenwoordigheid van ouders en andere belang stellenden. De lesruimten in het gebouw, dat ongeveer 4 miljoen gulden kost, zijn gegroepeerd om een aantal gemeenschappelijke voorzienin gen, zoals de gemeenschaps ruimte, het gymnastieklokaal en de personeels- en artsenruim ten. Hierbij zijn twee binnen pleinen ontstaan, waarvan het meest zuidelijke plein als speel ruimte voor de aanvangsgroe- pen gebruikt wordt. Dit plein is indirect via de entree gekoppeld aan de brug van de toegang aan de Telderskade. Het noordelijke plein draagt een méér open karakter en is tevens entree-plein voor de kerngroe pen (t/m 12 jaar). De toiletten zijn als gesloten elementen ge formeerd tussen de glazen wan den van de lokalen en de plei nen. Gesloten en open ruimten wisselen elkaar hierdoor speels af. Het gesloten binnenplein is in nauw overleg met de kunste naars Jan Snoeck en Ton Bonte tot stand gekomen. Tussen de taluds, speelrekken, bielzen en balken zijn ruimtes gecreëerd voor het houden van konijnen, kippen en andere kleine dieren. Bij de lokalen is veel aandacht besteed aan uitzicht en aan inte rieur. In de werklokalen - het j schoolgebouw telt in totaal 121 lokalen - heeft men zachte I vloerbedekking neergelegd om j de huiselijkheid en gezelligheid! te verhogen. LEIDEN Sinds gisteren is Pieter Antonle Hnrteveld geen pe del meer. Vanmiddag heeft hij op een afscheidsreceptie zeer vele handen moeten schudden. Hij heeft 29 jaar lang direct na de heropening vnn de universiteit In '45 begon hij ermee gefungeerd als schakel tussen hoogleraren en studenten; hij regelde de examens, promoties en inauguraties. „Dat was veel administratief en organisatorisch werk", zegt hij te rugblikkend. „Als pedel moet je het beide partijen naar dc zin maken. Als ik zo de reacties bij mijn afscheid mag gelo ven, ben ik daarin wel geslaagd, dacht ik. Ik heb het met plezier gedaan". Pieter Harteveld is nu 65 jaar. Hij was de man die vóór de rector uitloopt in een cortège van hoogleraren en lectoren, een plechtige gelegenheid, de representatie van de univer siteit. Voordien was hij ruim 20 jaar typograaf bij Sijthoff in de Doezastraat. Hij heeft nu zijn ambt en ereteken overgedragen aan de jongere garde, in de persoon van de heer D. J. Spierenburg, maar Pieter Harteveld heeft heel wat om op terug te zien. In '46 was daar de ere promotie van Winston Chur chill, de architect van Euro pa's victorie over een sys teem. „Hij heeft indruk op me gemaakt. Ik dacht een grote zware man te zien. maar ik zag een kleine ge zette baas. Oneerbiedig zou je haast zeggen: hij was vierkant. Ik heb het voor- geweest. Alle hoogleraren recht gehad nooit ziek te zijn heb ik in die periode meege maakt en veel ere-doctora- ten, zoals die van generaal Jan Smuts, Victor van Vries land, van lord Hailey. Het leukste vond ik, de studenten te helpen en ze door de zenu wentoestand van de examens heen te loodsen. Ik heb ze niet altijd op de vrolijkste wijze ontmoet. Als ed werd feestgevierd was ik er nooit bij. Van kindsbeen af heb Ik veel in het organisatieleven geze ten en bestuursfuncties be kleed. Dat doe ik nog steeds, bv. in de hervormde diaco nie, ik ben voorzitter van het Leidse dienstencentrum, zit in Pro .Tuventute en zo meer. Ik heb straks genoeg te doen in mijn vrijetijdsbesteding. Ik hoef niet stil te zitten. Zou ik niet kunnen ook. Vroeger was ik padvinder. Dat is na tuurlijk voorbij, maar Ik ben nog gek op kamperen. Daar gaan mijn vrouw en ik in de zomer van profiteren". De heer Pieter Antonie Harte veld is pedel-af, maar hij heeft zijn toga niet aan de wilgen gehangen. Die wordt nu vermaakt voor zijn opvol ger. onder redactie van Arnold. Hendrikse. tel. Ó1710-22244 tst. 16 Stille tocht In de Marekerk wordt zaterdag 4 mei de dodenherdenking gehou den van „hen die vielen voor vrijheid en recht',. De aanvang Is 19.30 uur. Het openingswoord zal worden verricht door dr. A. J. Vis, burgemeester van Lei den. Na afloop van de herden king vindt de stille tocht plaats naar het monument tegenover molen „De Valk". Daar krijgt men gelegenheid tot het leggen van bloemen. Zoals gebruikelijk zal de Stille Tocht aanvangen bij de Marekerk. Bezoekers van de herdenking, die aan de tocht wensen deel te nemen, kunnen zich aansluiten bij de overige deelnemers, die zich zullen op stellen op het voetpad van de Mare ter hoogte van de kosters woning. Uitsluitend voor de le den van de Bond van Ned. Mili taire Oorlogsslachtoffers bestaat de gelegenheid zich ter hoogte van de Molenwerf bij de Stille Tocht aan te sluiten. Uitsluitend voor de nagelaten betrekkingen van de oorlogsslachtoffers en verzetsslachtoffers bestaat de gelegenheid zich vooraan in de stoet op te stellen. Er mogen voor het houden van een stille tocht geen vaandels en vlaggen worden meegevoerd. Hersenen Een 21-jarige vrouw uit Laren liep dinsdagnacht omstreeks 01.00 uur een hersenschudding en snijwonden in het gelaat op toen de auto waarin zij zat, Door de dienst gemeentewerken van de gemeente Leiden zal spoedig een aanvang worden gemaakt met het „slaan" van een pontonbrug over de Maresingel. De toegangsweg in het verlengde van de Peil kaanstraat nadert voor een groot deel reeds zijn voltooiing (zie foto). Scholieren hebben onlangs boom pjes geplant ter opfleuring van de omgeving. Het slaan van de pontonbrug vormt een onderdeel in het plan „verbetering van de ontsluiting van oude woongebieden", in dit geval de wijken Groenoord en Noord. De pontonbrug, die uitsluitend toegankelijk zal zijn voor fietsers en wandelaars, werd enkele maanden geleden gebruikt toen de brug over de Nieuwe Rijn voor alle verkeer werd afgesloten in verband met vernieuwende werkzaamheden. De brug is toen door Gemeentewerken aangekocht en zal nu zijn bestemming vinden in de Meresingel. den naar het Diaconessenhuis. De auto van de vrouw, die be stuurd werd door haar 22-jarige man, wilde vanaf het Rapen burg oversteken naar het Kort Rapenburg toen van links, het Noordeinde, met hoge snelheid de Hazerswoudenaar naderde en hen ramde. De vrouw vloog met ruit bleef heel. terwijl de twee haar hoofd door de voorruit. De wagens geheel vernield werden. ondere auto kwam tot stilstand De geparkeerde auto ward tegen het raam van een in de zwaar beschadigd. Breestraat gelegen antiekzaak Ook een 19-jarige vrouw uit 1.ei- na eerst tegen een aan de over» den liep dinsdagavond een her kant geparkeerde personenwa- senschudding op toen zij met gen gebotst te zijn. De etalage- haar bromfiets bij de afrit van de Wilhelminabrug op de Hoge- rijndijk frontaal tegen een tege moet komende bromfietser reed. Deze bleef ongedeerd. Palestina Door de Palestina werkgroep wordt morgen in Troef een Pa lestina-avond gehouden. De op zet van deze avond, waaraan de PPR. PSP. de LSB en vor mingscentrum Troef hun mede werking verlenen, is meer infor matie te geven over de situatie waarin de Palestijnse vluchte lingen zich bevinden. Aan het begin van de avond zal een door Palestijnen gemaakte jilm worden vertoond over de Gaza- strook. Daarna spreekt de Ma rokkaan Mohammed Rahbé rokhaan Mohammed Rabbi over de geschiedenis van de Pa lestijnen in Israël. Naar aanlei ding hiervan kunnen de aanwe zigen discussiëren. Aan het slot van dc avond wordt een half uur durende film vertoond over het werk van de verzetsorgani saties. Behalve het geven van informatie op scholen en in vormingscentra stelt de Palcstina-werkgro/u>, die een onderdeel fs Vön het'Ne derlands Palestina-comlié, 2ich ten doel werkelijke hulp te ver lenen. Hiertoe heeft zij tol twee maal toe vergunning gevraagd voor het houden van een collec te in Leiden. Dit is afgewezen met het argument dat organisa ties als Novib en Het Rode Kruis al genoeg doen op dit ter rein. „Naar onze mening is dat echter altijd nog te weinig", al dus de werkgroep. Klankkast De zolder Hot House (Rapenburg 24) zal morgenavond de klank kast zijn van het jazz-kwartet Herman (Schoonderwalt. De aan vang is 22 uur. De muzikale va der van dit kwartet, Herman Schoonderwat. werd geboren is Eindhoven en Is een muzikant die sinds jaar en adg optreedt in jazzclubs. En met veel suc ces; in 1964 kreeg hij als eerste de Wessel llckenpri/s. Herman speelt altsax en fluit. Achter de fenderpiano zit Jan Huyts, onder meer bekend van zijn muzikale avonturen' met dc Pierre Courbois Association. Koos Serlcrse bewerkt de bas, terwijl de razendsnelle Leo de Ruyter hetzelfde doet met de drums. Een delegatie van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuld-Vietnam zal morgenmid dag om 3 uur de Leidse Univer siteit zal, in het kader „Vrouwenkliniek voor Vietnam, geschieden in het Leerhuis van de VrouH+tiklfniek van hét Aca demisch Ziekenhuis (gebouw 35). De delegatie zal beu aan uit: Duong Qhynh Una, minister vnn VblkiRc:bh(jheld en Sociale Zak"n, Huynh Van Nghi/^-is- fcu/Klie. Tra 'i NgAo Dang, chef departement Spmtair en Le.Van Loo,-hoofd coördinatie Hulppro jecten aan de gebieden van de VVR.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3