Cupfighter van het vorige jaar bleef vechten zonder klasse nu Duitsers gelukkig S ovër A Vakantieduel in Birmingham was totaal zinloos Nieuwe coach basketbalbond 2 Ramsey kreeg toch ontslag Van der Kuylen heeft lak aan Oranje-team PSV op schot na fouten van doelman De Jong l/MM 74 Joe Mercer tijdelijk opvolger bij Engels elftal bo"e ei r DONDERDAG 2 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 1! ROTTERDAM Willy van der Kuylen, aanvoerder van PSV en topscorer in de bekercompetitie met zeven doelpunten zei na afloop van het treffen tegen NAC zijr. vakantie (van 25 mei tot 13 juni) be langrijker te vinden dan een eventuele opstelling in het Nederlands elftal. ,,Daar lig ik niet wakker van. De voorbereiding vind ik een troep en persoonlijk stel ik een opstelling niet op prijs," aldus Van der Kuylen. i AMSTERDAM Onder de kop: „Ruzie in het Afax-bestuur" doet Vrij Nederland dae week een boekje open over de gespan nen gezagsverhouding bij de club. De ideeën van voorzitter Jaap van Praag en penningmeester Timman over het leiden van een topvoetbalclub. zijn aan de hand van de realiteit van de afgelopen vijf jaar bekend: de uit eindelijke macht in een hand. de hand van Timman en Van Praag. De aan het begin van het seizoen voor Jaap Hordijk be- .roemde Arie de Wit, momenteel vice-voorzitter van Ajax, blijkt het iaarmee oneens te zijn. Aan de /coravond van de wedstrijd FrankrijkAfax. negen da gen geleden In Parijs gespeeld, zou volgens nog steeds Vrif Nederland de bom zijn gebarsten. Er ontstond een hooglo pende ruzie in de top. De Wit veranderde van hotel en vertrok de volgende ochtend reeds naar Amsterdam. Enkele dagen later, donderdag 25 april leek de ruzie op de wc- kelijkse bestuursvergadering in zoverre bijgelegd dat. om de heer De Wit te citeren, „het bestuur van Ajax nu ook overtuigd is van de juistheid van mijn ideeën". Deze indeeën zouden be- staan uit een zo snel mogelijke benoeming van een directeur- sportief, die moet beschikken over een eigen budget. De enorme beker wordt door Willy van der Kuijlen drie doelpunten van de zes hoog boven het hoofd geheven. Het doel, waarnaar PSV streefde .is bereikt: deelnemer aan het toernooi om Europa Cup 2. Links prins Claus, die de bijbehorende medailles uitreikte. ROTTERDAM Wanneer beker houder NAC met enthousiasme al leen kan bereiken wat het wil blijft het voor elke tegenstander een ge vaarlijke cupfighter. Een zekere mate van klasse (Quaars, wat een spelverdeler!...) zit er ontegenzeg gelijk in. Maar dat was niet ge noeg in zo'n toch als sfeervolle happening verlopen bekerfinale te gen PSV. De gemotiveerde Eind- hovense ploeg had wekenlang naar dit hoogtepunt toegeleefd en dat- kwam zonder meer tot uitdrukking in de ondanks de uitslag van 60 toch enerverend begonnen wed strijd. Voor de rust vooral bleef de hoop op weer een uitschieter van NAC gedeeltelijk aanwezig, door dat PSV onvoldoende afstand nam (20). Maar in de tweede helft speelde de formatie van Rijvers een gewonnen partij. wers in de Rotterdamse kuip boeiden. Trainer Kees Rijvers had namelijk en kele foefjes in zijn taktiek ingebouwd, die verbazing wekten. Pleun Strik van PSV speelde consequent op NAC-buiten- speler Ad Brouwers en de PSV's eigen lijke vleugelverdediger Ger Deykers, die de trage en falende Bouwmeester moest afstoppen, kreeg verrassend ge noeg op het middenveld alle hem wense lijk voorkomende ruimte. Deze omzet ting bracht het ook nu weer geestdriftig uit de startblokken geschoten NAC in verlegenheid. In eerste instantie bleek er echter nog geen man over boord. Met een bewonderenswaardige inzet knokte de Bredase ploeg zich uit de moeilijkhe den. Met Bertus Quaars zowel in een verdedigende als in een aanvallende hoofdrol. Haast elke opzet van de aan val liep via hem en met fabuleuze cross- passjes zaaide de spelbepaler van NAC grote onrust in de Eindhovense gelede ren. Dit keer was het echter niet genoeg. Pech had de Bredase ploeg bovendien, toen René van de Kerkhof een kromme hoekschop nam. De bal zorgde voor veel paniek voor het doel van De Jong, die zelf echter passief bleef. Uiteindelijk koos de schuin voor het doel staande Deykers half vallend de juiste schietpo sitie voor een treffer: 1—0. Dat was na amper tien minuten. Een doffe dreun natuurlijk voor het moreel van NAC. Even leek het aangeslagen. Maar weer kwam het boven de ellende uit. En zo waar, soms ontstonden er kansen (Van Rooy en Brouwers). Maar tussen het en thousiasme van NAC door bleven de NAC gelukkig over uitblijven van blessures Trainer Wullems van NAC was blij de strijd zonder blessures door te zijn gekomen. „Mijn spelers hebben geen blessures opgelopen. Daar ben ik blij om. We hebben getracht snel te scoren. Wanneer je dat doet tegen een ploeg, die een paar klassen beter is kunnen er gaten vallen. Dat is helaas gebeurd". zwakke plekken zichtbaar. Ausputzer Daan Schrijvers nauwelijks wendbaar meer en zeker niet als spelers op snel heid (zoals René van de Kerkhof), la gen. viel herhaaldelijk door de mand en ookd e te veel ophoudende middenvelder Fenomenaal PSV maakte daarvan' natuurlijk ge bruik Edström en Lubse braken meer malen door maar doelman De Jong red de fenomenaal. Ook hij stond echter machteloos toen René van de Kerkhof zich op volle snelheid langs Quaars en Schrijvers drong: 2—0. Hoewel De Jong zijn slechte vorm van de laatste weken in de competitie in de eerste helft aardig verdoezelde door en kele spectaculaire reddingen kwam vlak na rust de aap uit de mouw. Een lage voorzet naar Deykers onderschepte hij slecht, de bal kwam precies voor de voeten van Van der Kuijlen, die van ze ker 40 meter afstand zijn kans schoon zag. Verdediger Bakker kopte onder de minutieuze voorzei op het vrijwel verla ten doel door. En een minuut later was het weer prijs. Een laag en hard schot van Van der Kuijlen liet de ditmaal vol ledig falende De Jong los. Edström schoof de bal moeiteloos in het net: 4 0. Er was daarna niet meer over van NAC, de cupfighter per traditie. Het was een gebroken ploeg die naar het roemloos einde van deze bekerfinale verlangde. Het resterende half uur ging voor doelman De Jong en zijn moege streden collega's moeizaam voorbij. Bo vendien werd de ontluistering nog gro ter. De uitstekend spelende Van Kuijlen bouwde in de slotfase aan een persoonlijk succes. Met twee treffers die hij nog maakte kwam hij als topscorer uit de bekerfinale te voorschijn. Trainer Kees Rijvers tilde er niet zo zwaar aan. ,.lk dacht dat PSV de beker verdiend had door de uitschakeling van Feyen- oord en Ajax. NAC moest normaal ge sproken een formaliteit worden. Dat was het nu ook. Niettemin heb ik de grootste bewondering voor de enorme strijdlust van deze ploeg. Tot het laatste moment ging het fel door en dat maakte het voor het publiek toch nog interes sant ondanks het scoreverloop". HANS DE BRUYN Scorevcrloop: 12. Deykers 1—0, 40. René van de Kerkhof 20, 51. Van der Kuy len 3-0, 54. Edström 4-0, 64. Van der Kuy len 50, 89. Van der Kuylen 60. Scheidsrechter Leo van der Kroft. PSV: Van Gerven, Krijgh, Strik, Nordq- vist. Van Kraay, Willy van de Kerkhof, Deykers, Lubse, René van de Kerkhof Edström en Van der Kuylen. NAC: De Jong, Van Dijk, Schrijvers, Van den Dries, Bakker. Bouwmeester, Dierickx, Quaars, Brouwers. Van Rooy en Smits. ROTTERDAM „We zij„ met de neus op de feiten gedrukt. Feyenoord moet het van inzet en karakter hebben en kan zich niet veroorloven om er een show van te maken", aldus gis termiddag de reactie van trai ner Wiel Coerver bij aankomst van Feyenoord na het uitstapje naar Birmingham, waar de Rot terdammers met 7-1 werden vernederd door de tweede divi sieclub Aston Villa. In zijn hart was de oevenmeester In zijn hart was de oefenmeester team. omdat iedereen nu weer met beide benen op de grond staat. Dat het internationale prestige van Feyenoord door dit resultaat een stevige deuk had gekregen, vond Coerver geen punt om over te discussieren. „Alle aandacht moet zich nu concentreren op de wedstrijd te gen F.C. Twente. Die ontmoe ting is oneindig veel belangrij ker dan het vakantieduel in Bir mingham. Wij hebben er in elk geval uit kunnen leren dat het weinig zin heeft om kort voor een belangrijke wedstrijd dit soort uitstupjes te maken. We hebben het gedaan om enkel® spelers de kans t« geven hun wedstrijdritme te behouden, maar als de rest het erbij laat zitten, verliest zo'n ontmoeting zijn waarde. De dijbeenblessure die R:nus Israel een kwartier voor 1 t einde tegen de Engelse club opliep, is niet van ernstigs aard Feyenoord gaat zich in Rockanje voorbereiden op de confrontatie van aanstaand® zondag met FC Twente. AMSTERDAM De Neder landse basketbal Bond (NBB) heeft een nieuwe coach gecontracteerd. Het is de 42-jarige Amerikaan Howie Landa, die officieel zijn werk begint op 1 sep tember maar reeds zater- dagmorgen op Schiphol ar riveert om zich te oriënte ren Hij zal zondagavond de wedstrijd De tweede treffer van West-Duitsland in het duel met Zweden, gescoord door Jupp Heynckes (links). Karlsson (midden) kan de bal nog slechts nakijken, evenzo doet (rechts) Gerd Milller. HAMBURG Zelden heeft een voetbalwedstrijd meer *t karak ter gehad van een oefening dan de ontmoeting West-Duitsland— Zweden, gisteren in het Volks parkstadion van Hamburg. Bel de ploegen goochelden uitge breid met wisselspelers, experi menteerden met systemen en kwamen in feite aan een echt duel niet toe. De uitslag, 2-0 is daarom in feite onbelangrijk, mede omdat beide Duitse doel punten enigszins gelukkig tot stand kwamen. De benadering door de coaches van dit treffen verschilde boven dien wezenlijk: Voor Helmut Schön was het de laatste test voor het wereldkampioenschap, voor zijn Zweedse collega Sorge ,Oby' Ericsson de eerste. De Zweden speelden hun laatste in terland vijf maanden geleden in Gelsenkirchen, toen zij zich ten kost. n Oostenrijk plaatsten voor de W.K. Dat in aanmerking genomen kun nen de Scandinaviërs met de meeste voldoening op hun pres tatie terugzien, hoewel de uit slag een doelpunt te hoog uitviel om echt te bevredigen. Beid® /an i-ieyncKes, in ae oie en ae pel. Koerbel, Erwln Kremers, mut Kremerv Maler, MUllcr, ler, Nlgbur, Overaih, Plrrunj». Roth. Wlmi Montevledo - De veertig van Uru guay. die ann de FIFA zijn opRCRe- ven: doel Mazurklewlcz, Fernandez Santos. Corbo en CoiTea. Verdediging Jaureguy. Gerolaml, -Isto. Vallurtno, de Sim 58e minuut. Scheidsrechter was de Fransman Kitabidjian. a de wedstrijd West-Duitsland—Zwe- de namen bekend gemaakt van veertig spelers, die voor de eindron de om het wereldkampioenschap De namen zijn: hof. Breitner. CuU- HPHHPHuki, Oeye, Gr®» bowskl, Hein, Held. Herzog. Heyn^ kes. Hldlen, Hoclzenbeln, Hoeness. Hoettgcs. Kapellmann Kleff, Koep- Rlvero. Techera, Mantegazza. Ro- cha, Unanue, Jimenez. Esparrago, Sllva, Gomz en Laclau. Voorhoede: Cubllla, Richard Forlan, Alvarez. Castro, Morene. Mondndu. Paredes. Perrone. Revetrla, Corbo en Mllar. SAO PAULO De Brazilianen hebben gisteren opnieuw zeer teleurgesteld in een wedstrijd Zij zagen geen kans de goed koördinerende defensie te door breken. Afgelopen zondag heb ben de Brazilianen met 0-0 te gen Griekenland gelijkgespeeld De 123.123 toeschouwers heb ben de Brazilianen uitgejouwd. b.s zondag zal Brazilië uitko men tegen Ierland. LONDEN - Sir Alf Ramsey (54), manager van het Engelse voetbal elftal, werd gistermorgen ontsla gen en voorlopig vervangen door Joe Mercer, general manager van Co ventry City. Mercer heeft al duide lijk gemaakt, dat hij die functie niet als een vaste baan wil opnemen. De beslissing om Sir Alf Ramsey de laan uit te sturen werd eenparig genomen door het bestuur van het comité van de Britse football association. Een zegsman van het comité weigerde commentaar te leveren. Hij legde er evenwel de nadruk op. dat Ramsey niet vrijwillig plaats maakte voor een opvolger. Ramseys vierjarig arbeidscontract moest volgende maand herzien worden. Hij is elf jaar manager geweest van de Engelse ploeg, in 1966 werd Sir Alf geridderd door de Koningin, nadat Engeland de wereld cup pewonnen had op het voetbalstadion van Wembley. Die overwinning met 42 was het grootste succes in de internatio nale geschiedenis van het Engelse team. Fiasco Dit jaar komt Engeland echter voor de ee e maal niet in aanmerking voor de fi.,u.e van de wereldbeker in Duitsland, w. dan meieen zijn grootste internatio nale mislukking genoemd wordt. Dit flas- - ^.cbeurde afgelopen oktober op Wem- L" 7, toen Ramseys team het tegen Po- •■1 let verder kon brengen dan 1—1, in p - 's van een noodzakelijke overwinning te behalen. r-'-den stond Ramsey bloot aan veel ki iiicL In de schoot van de voetbal vereni gd \.:rd een commissie opgericht om c," ar--ken van de jammerlijke misluk- x;ng t0. achterhalen. Er kwamen klachten binnen óver het koppige karaktet van Sir Alf. .Hij kan alleen maar praten ipet voetballers", zei men. Het advies van de commissie was genadeloos. Het luidde kortaf: „Zet Ramsey aan de deur". Alfred Ramsey is 25 jaar voelbalmanager geweest. Hij was de eerste, die het Engel se nationale voetbalteam compleet in zijn macht kreeg. Onder zijn leiding speelde Engeland 113 internationale wedstrijden, waarvan het er 69 won en slechts 17 ver loor. In 27 gevallen werd gelijk gespeeld. Gedurande zijn 11 jaar als manager heeft de nationale voetbalploeg van Engeland 224 doelpunten gemaakt, terwijl 99 goals toegegeven waren. Broodwinning Ramsey begon zijn carrière als manager van het Engelse team op rampspoedige wijze. Engeland verloor met 5—2 tegen Frankrijk te Parijs in februari 1963. Daarna besloot Ramsey zijn ploeg te reorganiseren. In de daarop volgende ja ren noemde men het Engelse team dat de wereldbeker van 1966 bemachtigde, 'de mirakels zonder vleugels'. In 1968 begon de kwaliteit van Engeland terug te lopen. Het team werd verslagen door Joegoslavië. West-Duitsland zorgde in 1972 voor een nieuwe nederlaag. Daar na kwam de 'Poolse ramp'. Voor Ramsey brak toen het ogenblik aan van een bot sing met de voetbalvereniging. Onder zijn collega's telt hij echter niets dan bewonderaars. Men verwacht, dat talrijke grote voetbalclubs zich zullen in spannen om Ramsey te engageren. Sir Alf zal ongetwijfeld 'In het voetbal' blij ven. Toen onlangs het gerucht de ronde deed, dat hij ontslag zou nemen naar aanleiding van Engelands nederlaag te gen Polen, zei Ramsey: "Ik heb een broodwinning nódig". ROGER SIMONS Wisselen van de wacht in Engelands voet- baltop. Boven de nieuwe coach van het Engelse team, Joe Mercer die werk zaam was bij Coventry City. Onder Sir Alf Ramsey, die per 1 mei na een loop baan van elf jaar, zijn functie moest neerleggen. van het Nederlands team tegen Argentinië bijwonen. Howie Landa is een professional basket- balcoach die 'n zeer goede staat van dienst heeft in de Verenigde Staten. Diverse malen is hij als actief speler uitgeroepen tot de meest waardevool© speler o.a. van het Lebanon Valley College uit Philadelphia. Zes seizoenen was hij daaraan verbonden voor hij zijn studie afmaakte aan de Central High School in Philadel phia voor baskcibalcoach. In 1968 en 1973 werd hij uitgeroe pen tot de coach vun het Jaar voor ploegen tot 22 juar. Howie Landa was voor zijn contract met de NBB coach van de Ailcntown Jets, een amateurbnsketbalpioeg die do leiding heeft in de hoogste klas se van de amateurufdeling, Landa, die getrouwd is en vnder van twee kinderen, heeft een voorlopig contract getekend tot het einde van het seizoen 1975 Ton Montfoort overleden VOORBURG In zijn woon plaats Voorburg Is gisteren overleden A. C. (Ton) Montfoort, oud-Nederlands kampioen op sabel. Hij werd 71 Jaar. Montfoort, die deelnam onn de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn en met de sobelequipe in 1938 tijdens de wereldkam pioenschappen derde werd, be haalde vijr nationale titels. Hij kwam voor het laatst in zijn ac tieve loopbaan uit in het toer nooi om de wereldkampioen schappen van 1952 in Brussel. Montfoort was lid van Parade et Riposte. Hoogste boete in historie voor Atlctico GENEVE De slrafcommlssle van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft gisteren in Gene tten int ne Atlctico J 90.000 galden weg eerste halve finalewedstrijd voor het toernooi om de Europacup voor landskampioenen tegcii Celtic op 10 optil iiffilasgow. pit Is de 'hoogste bnefé' de voetbalspel lovendien wgft jaarden. digV>MJK-t 1 dion het veléooloesten verlaten (Ajrala, Diartoën Quique) voor drie wedsfrfjddfl geschorst, zo- ■*7Mt zij op FTTTTW de finaio tegen Bayern MUnchen In Brussel moeten missen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15