Geheim rond arehiefkisten opgelost EXAMENS Qeidweowwri 1 Zoetermeerse recherche-chef blijft in arrest Kamervragen over dreigement Shell Tekst van banden maakt Nixon tot leugenaar Veel eten is geen kunst. Proeven, dat is de kunst. Eet minder maar lekker. L Echte boter. Donderdag 2 mei 1974 leidse courant PAGINA 13 ROTTERDAM - Het 'geheim' rond de ar ehiefkisten die vorige week langs de Duitsa autobaan werden gevonden, lijkt te zijn op gelost. De gegevens blijken niet alleen be trekking te hebben op Nederlanders die tij dens de oorlog in Duitse krijgsdienst waren getreden - zoals aanvankelijk werd aange nomen - maar ook de Joden en Nederlan ders die tijdens de oorlog in Duitsland te werkgesteld waren en als vermist werden opgegeven. Een in het westen van ons land wonende Nederlander heeft verklaard de gegevens te hebben verzameld. In de jaren vijftig zijn zij in West-Duitsland tentoongesteld met het doel nadere gegevens te verkrijgen over deze vermisten. Het Rode Kruis was destijds zeer blij met het initiatief van deze Nederlander. Later werd de initiatiefnemer benaderd door een oud-schoolgenoot, die bemoeiingen had met een vereniging van mensen die na de oorlog in Nederland hebben vastgezeten. Ook zij wilden een zogenaamde zoekaktie organiseren en vroegen daarom over de ge gevens te mogen beschikken. De kaarten werden toen in bruikleen afgestaan en zijn daarna spoorloos verdwenen. Noch de man die de gegevens had verzameld, noch het Rode Kruis hebben de arehiefkisten ooit te ruggezien, totdat ze afgelopen vrijdag voor de televisie werden getoond. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De raadkamer van de Haagse rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding be volen van de 50-jarige chef van de Zoetermeerse recherche, die ervan wordt verdacht tijdens zijn Haagse periode bij de poli tie corruptie te hebben ge pleegd. De gevangenhouding houdt in, dat het voorarrest van de politieman, die op 23 april werd gearresteerd, met dertig dagen wordt verlengd. Tijdens de talloze verhoren door de rijksrecherche heeft de adju dant tot op heden ontkend, dat hij ook maar iets met eventuele omkoperijen te maken heeft ge had. (Van een onzer verslaggevers) JEN HAAG - Het PPR-Tweede Kamerlid Van Gorkum heeft premier Den Uyl en minister Lubbers van Economische Zaken vragen gesteld over het dreigement van de Shell, dat de olie-invoer wel eens stop gezet zou kunnen worden indien de regering niet bereid is tegemoet te komen aan de verlangens van het concern inzake een nieuwe verhoging van de olie prijzen. België heeft een derge lijke confrontatie reeds achter de rug. De heer Van Gorkum vraagt zich af of de Shell een dergelijk drei gement waar kan maken en zo Het Kamerlid wil weten, welke mogelijkheden de regering heeft om rechtstreeks voor eigen re kening olie te importeren of op slag en raffinagecapaciteit in Nederland te vorderen. Verder waagt het Kamerlid of de regering in gezamenlijk overleg met de Arabische landen de strijd tegen de oliemaatschap pijen wil voeren en of de rege ring bij doorvoering van een olieboycot opnieuw rantsoene ringsmaatregelen overweegt. Is de regering genoodzaakt wordt de prijsverhogingen te honoreren, moet zij naar de me ning van het Kamerlid een su perwinstbelasting instellen over de extra winsten van de Shell. De beide bewindslieden zouden aanvankelijk vandaag antwoor den, maar doen dit nu eerst vol gende week omdat zij meer tijd nodig hebben ter voorbereiding van de antwoorden. WASHINGTON (Rtr/AP) Terwijl de juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden vandaag moet beslissen waf er verder te doen staat om de geluidsbanden met de Watergate-ge- •prekken zelf te bemachtigen, hoopt Nixon dat de commissie zich zal splitsen in democratische en republikeinse leden. Een dergelijke breuk zou een overwinning voor hem betekenen in zijn strijd met oet Congres om de banden achter te houden. Vannacht bleek de commissie ver- delld over de vraag of Nixon moest worden gemaand de ban den af te staan of dat met de president moest worden onder handeld. De brief van de com missie aan Nixon is kort: hij Ierse politie doorzoekt - schepen I0RK (AP) De Ierse politie is begonnen zestien schepen te doorzoeken in de haven van Cork na een tip te hebben ont vangen dat gestolen schilderijen ter waarde van meer dan vijftig miljoen gulden op het punt ston den uit Ierland te worden ge smokkeld. krijgt tot dinsdagochtend de tijd aan het verzoek te voldoen. Nixon is niet van plan in te gaan op de eis van aanklager Ja- worski om nog eens 64 geluids banden af te staan en laat het liever op een rechtzaak aanko men. Volgens Nixons advocaat James St. Clair moet Jaworski genoeg hebben aan de geredi geerde versie van een deel van de gesprekken, die aan het Huis van Afgevaardigden ter beschik king is gesteld. Jaworski heeft meer banden nodig voor het proces dat op 9 september be gint tegen een aantal Waterga- te-verdachten. Nixon zal nu rechter Sirica wagen de eis van Jaworski nietig te verklaren. Zonodig gaat de zaak naar het Hooggerechtshof. MEAO beet spits af (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De eindexamenkan didaten van het middelbaar en economisch en administratief onderwijs waren gisteren de eersten, die dit jaar onder het mes gingen. Set MEAO is een nieuwe onder wijsvorm, die ingevolge de wet op het voortgezet onderwijs, be ter bekend als de mammoetwet, in het leven is geroepen. In de weinige jaren van haar bestaan zijn de verwachtingen van over heid en bedrijfsleven voor dit schooltype goeddeels in vervul- 'mg gegaan. De jongeren krij gen een gedegen opleiding voor beroepen van commerciële, eco nomische en administratieve aard. De eerste examendag toonde dui delijk aan, dat hier van een an dere schoolvorm sprake is dan bijvoorbeeld HAVO of MAVO. Nauwelijks was het negen uur in de aula's of gymnnstiekloka- len, of de opgaven voor de cor respondentie Nederlandse taal werden uitgereikt, pderhalf uur werd gegeven voor het schrijven van een brief door een reisbureau-employé aan de klant die klachten had over een slecht uitgevoerde reis, een trip van 16 dagen naar Senegal. Dat men voor het reisbureau een naam koos die niet helemaal was verzonnen, is waarschijn lijk toeval geweest. De opgave was niet erg moeilijk Maar wel bleef het vreemd dat nergens in de correspondentie werd gesproken over de Neder landse reiskamer, die toch bij uitstek dergelijke klachten moet behandelen. De algemene economie die daar na volgde, valt in twee delen uiteen. Gisteren kregen de leer lingen het eerste examendeel onder ogen: een vierial grafie ken. Deze stof is ln elk leerplan vermeld, en er kwamen geen buitensporige moeilijkheden in voor. De opgaven waren afge stemd op de leerlingen en er werd zelfs al door enkelen ge sproken van „mooi werk". Stenografie - we zeiden het al: het is een school die mede op leidt voor de handel - was voor 99 pet voor meisjeskandidaten. Wij kregen inzage in het exa menblad van de examinator. Na een proefminuut volgde een op gave Nederlands: volgens insi ders niet moeilijk. Bij steno En gels vielen er enkele moeilijke woorden op, en op de scholen die ook steno Frans hebben ge leerd was dat voor die taal net zo. Dat het Franse woord „Deman- des" zowel vrouwelijk als meer voud is, zal heel wat aspirant- stenografes op een dwaalspoor hebben gebracht. De toon van de Franse brief was wel wat cru. Vandaag staat de commer ciële economie en calculatie, Engels en recht op het pfo- Het Witte Huis publiceerde giste ren de tekst van 31 bandjes, waaruit „grove taal en niet ter zake doende delen" waren ge schrapt. Elf andere opgeëiste banden zouden volgens het Wit te Huis niet beschikbaar zijn: twee banden zijn zoek en negen gesprekken zouden nooit zijn op genomen. Volgens St. Clair is het gepubliceerde boek het „hele Watergate-verhaal voor zover de president erbij betrok ken is de goede en de kwade kanten". Uit de tekst van de banden blijkt in elk geval dat Nixon in zijn toespraken het Amerikaanse volk belogen heeft. Hij heeft verklaard dat hij pas op 21 maart 1973 werd ingelicht over de affaire, maar blijkens de tekst zei hij die dag al tegen zijn adviseur John Dean: „Ik heb de indruk dat we de kurk op de fles moeten houden". Als Dean dan uitlegt dat het zwijg geld een miljoen dollar gaat kosten, zegt Nixon: „Dat kan geregeld wordten...", waarna hij bespreekt hoe men de medewer kers zoveel mogelijk buiten schot kan houden. Nixon wordt vervolgens uitgebreid voorge licht over mafia-methoden en over het gebruik van zwijggeld De le mei is gisteren in vele hoofdsteden uitgegroeid tot aanhanke lijkheidsbetuigingen voor politieke leiders. In Parijs kwamen tien duizenden mensen bijeen op een demonstratie ten gunste van de socialistische kandidaat voor het presidentschap, Francois Mit terrand. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires kwamen ruim een half miljoen mensen op de Plaza de Maya bijeen voor een door de Peronistische partij georganiseerde bijeenkomst. Als enige hield president Peron van het balkon van het regeringspaleis een toe spraak waarin hij aandrong op eenheid. Veel Argentijnen die zich op het plein hadden verzameld werden door de politie gefouilleerd. De Justitie verdenkt de man er echter nog steeds van, dat hij in ruil voor tips aan de Haagse on derwereld ongeveer 10.000 gul den aan goederen en geld heeft opgestreken. De corruptie kwam onlangs aan het licht, toen een bekende Haag:; kraker doorsloeg en de relatie tussen zijn vriend politieman prijs gaf. De praktijken van de Zoetermeer se recherchechef begonnen in het begin van 1971, toen hij als brigadier-rechercheur bij Haagse centrale recherche werkte. Hij hield zich toen be roepshalve bezig met een aantal grote inbraken, waarvan enkele er, ondanks het ver gevorderde onderzoek, niet tot een oplossing konden worden gebracht. Mede hierdoor werden hij en een aan tal van zijn rechercheurs in die periode reeds door zijn supe rieuren uitvoerig gehoord. Ook toen ontkende hij iets met om koperij te maken te hebben. Over Guinee-Bissau t Van Tliijn tegen partijgenoot Van der Stoel DEN HAAG TIEL (ANP) De voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfractie drs. E. van Thijn heeft gisteren een rechtstreekse aanval gericht op zijn partijgenoot minister v.d. Stoel. Hij deed dit tijdens de 1 mei-viering in Tlel, toen hij na mens zijn fractie eiste, dat de regering Guinee-Bissau onmid dellijk moest erkennen. Dezelfde dag zei minister v.d. Stoel in de Kamercommissie Buitenlandse Zaken echter, dat in het standpunt van de rege ring in deze kwestie voorlo pig niet erkennen geen ver andering gekomen is. Drs. Van Thijn stelde in Tiel vast. dat de verwachtingen van de PvdA ten aanzien van het bui tenlands beleid van het kabi net-den Uyl nog niet vervuld zijn. Arrestaties in moordenreeks San Francisco SAN FRANCISCO (DPA) - De politie van San Francisco heeft zeven mannen aangehouden ln verband met de moorden twaalf blanken sedert november vorig jaar. Volgens de politie kunnen nog meer aanhoudingen worden ver wacht. De gearresteerden zijn negers. Onder de naam „Zebra" is de po litie onlangs een uitgebreide speuractie begonnen. Honderden negers zijn al voor identificatie aangehouden. Sedert november 1973 zijn, schijnbaar zonder eni ge reden, mensen op straat doodgeschoten. Volgens oogge tuigenverklaringen waren de da ders steeds negers. Weini HET IS IN DEZE WEKEN dat menige school voor voortgezet onder wijs de schoolverlaters van het basisonderwijs officieel meedeelt dat na de zomervakantie een plaatsje gereserveerd is. Het gebeurt komende weken ook dat vele tienduizenden Jongemensen op gymnasium, atheneum en havo-scholen door het afleggen vun het schriftelijk examen hun „finale" blazen. Velen in de hoop om daarna op hogeschool of universiteit te komen en anderen in de verwachting dat ze op scholen voor hoger beroepsonderwijs hun vormings- en opleidingscarrière zullen kunnen voortzetten Maar deze jongelui en ouders van de twaalfjarigen die voor hun kind toegang tot het voortgezet onderwijs hebben gekregen, zullen naar aanleiding van berichten in kranten en verklaringen toch wel eens de vraag stellen, wat er straks van verwachtingen terecht zal ko- WANT BIJ VELE RICHTINGEN op de scholen voor hoger beroepson- derwijs zijn de plaatsingsmogelijkheden ver „overtekend" en bij het wetenschappelijk onderwijs rollen de „stops" zo te zeggen, van de lopende band. Wel heeft, wat het laatste betreft, de minister of staatssecretaris nog wel zijn zegje zelfs het laatste woord maar in redelijkheid moet geconstateerd worden dat er voor meni ge studierichting ruimte noch voldoende docenten zijn. Dan nog maar te zwijgen over het perspectief om na voltooiing van een academische studie straks een baan in de maatschappij te krij gen waarvoor men opgeleid is. Hetzelfde geldt trouwens voor diver se academies en gerichte niet-universitaire opleidingen. De ramp van een overgrote vraag welke het aanbod ver overtreft, hangt al jaien dreigend boven de natie; maar nu ze losbarst, is ze niet minder onaangenaam. NU BESEFFEN VELEN dat de democratisering van het onderwijs nog lang geen eindoplossing van het nationale onderwijsprobleem is. De aanloop tot een carrière moet al heel snel beginnen; veelzij dige vorming moet vaak het gelag betalen en als, om welke reden dan ook, de voorgenomen sprong mislukt is de teleurstelling groot. Precies zoals we economische ruimte het liefst stante pede verdelen en te weinig eraan denken of terwille van de werkgelegenheid niet meer ruimte gereserveerd moet worden voor werktijdverkorting op wat langere termijn. We zijn nu eenmaal een natie geworden die haast heeft: heden inte resseert ons meer dan morgen. Uitstel EEN GROTE MEERDERHEID van het NKV voelt er niets voor om zijn bond tegen de federatie met het N.V.V. protesterende bond Unie-BLHP tegemoet te komen door de federatie op de 'lange baan te schuiven. De Unie mag op het federatievoorstel amendementen indienen; net als andere bonden die misschien nog wel bezwaar zul len maken tegen de financiële consequenties. De breuk in het NKV blijft dreigen, maar ze is In elk geval uitge steld; wat het verbondbestuur gelegenheid geeft om zijn taktiek te bepalen voor het geval dat de Unie BLHP verbondvoorzitter Spit c.s. toch vaarwel gaat zeggen. Waarschijnlijk Is dit uitstel de Unie ook welkom omdat ze op het mo ment van de breuk diverse redenen wel precies moet weten, waf ze na 1 januari buiten het NKV kan en wil doen. Contact zoeken met het C.N.V.? Een toekomst zoeken bij de een of andere categorale bond? Of mis schien de poging wagen om voor mediale en in hoger posities ge plaatste werknemers een nieuwe vakbeweging te stichten? Daar zou iets voor te zeggen zijn, mits de verschillende vakorganisa ties die buiten de bestaande vakcentrales wensen te blijven, mee doen. Niemand mag zich dan overigens ontveinzen dat het N.V.V. en N.K.V. een fel tegenoffensief zullen ontketenen. We krijgen dan een „warm seizen' van heel bijzonder karakter. Weeroverzicht WW i 11 J— zonnig mist 19 temperaturen <4i opklaringen hagel warmtefront ton luchtdruk in millibaren H hoge-dr\J<gobied bewefcro -f» sneecw -r~r tau-front L lage-drukgetwd regen onweer windrichting verplaatjingsrichthB DE BILT - Een kleine depressie boven de Noordzee verwijderde zich langzaam noordwestwaarts, terwijl een zwakke rug van hoge luchtdruk zich vandaag van west naar oost over ons land verplaatste. Tijdens opkla- ££"y®,rlllam ringen gedurende de nacht werd uyCien op enkele plaatsen vlak boven Eeltio de grond een temperatuur van owr»dlHcluèr even boven het vriespunt geme- Luchth. Rtd. ten. Een aktieve oceaandepres- Twente «ie ten zuidwesten van Ierland ^Limburg zal in het komende etmaal naar Aberdeen de Golf van Biskaje trekken, êarcefona Een bijbehorende regenzone Berlijn drong vanochtend West-Frank- bordeaux n|k binnen- Het ziet er naar uit, dat dit r.cneve neerslaggebied in hoofdzaak in oostelijke richting zal koersen, ^""rru? maar morgen later op de dag Londen het zuiden van het land kan be- Jiuu1,tr^burg reiken. De wind krimpt dan muIoku naar zuidoost tot oost. Vooruitzichten voor zaterdag: n Zonnige perioden, later kans op o»io een bul Iets hogere temperatu- ren. Stockhlolm Weersvooruitzichten in cijfers Wenen voor zaterdag: Aantal uren zon: caïabianca 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 8 utanboel graden. Max. temp.: omstreeks J-"* Palmas 16 graden. Kans op een droge tnn.bruok periode van minstens 12 uur: 80 Kopenhnjjcn procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Tuni» WEERRAPPORTEN IW. bew. goh. baw. Brits rumoer om Berkliouwer LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, James Callaghan, is in het Britse La gerhuis ervan beschuldigd „een trouwe vriend van Engeland" beledigd te hebben, toen hij on langs een beleefdheidsbezoek weigerde van mr. C. Berkhou wer, vporzitter van het Europe- De beschuldiging werd geuit door het conservatieve Lagerhuislid John Hunt. Callaghan, die antwoordde op vra gen, zei, dat hij in Luxemburg een aantal mensen had willen ontmoeten. Maar zoals de mees ten hadden begrepen, ontbrak

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13